Een Document Dramatisch beroep op de wereld Het'woord is aan.... Europa leefde op een vulkaan De Distributie Krachtiger optreden der Britten op Java Kosmische stralen Volkspartij de sterkste in Oostenrijk? Bijzonder Gerechtshof Amsterdam Voorstel der Ver.St. inzake Iran De Italiaansché regeeringscrisis «Oe Jaargang No. 181»! T T1 B "IDinsdag 27 November 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 1™"""l S £a!Sk 1 B ^^^F 1 xr^^L-Van* "x? s'ichtirlf» en Soèndaplein 37, Haarlem JL rtu^n JL ^JsbïÏ''JL JL jL £13$ JÈtM<J ^hsvr! JL Voorlichting te Haarlem. Bureaux: Kennemerlaan 154, Abonnementen: p. week 31 cta Telef. 5437. ^as®x per kwartaal j 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robe,* Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. TA e bewijsvoering te Neurenberg wordt met belangrijke documenten, gevonden in de Berlijnsche archieven, gestaafd. Daar is de tekst bij van een redevoering, door Hitler op 22 Augustus 1939, dus vlak voor den Duitschen inval in Polen, voor zijn generaals gehouden. Wij hebben gisteren ai enkele punten uit dit tot dusver ge heime Duitsche staatsstuk vermeld. Het loont de moeite meer te citeeren. Het teekent het individu, dat welbewust een wereldoorlog ontketende. Hitier vergeleek zich met Dzjengis Khan, die in blijde opgewektheid mil- lioenen vrouwen en kinderen had ver moord en toch in de geschiedenis voort leeft als een groot statenbouwer". „Wat de West-Europeesche beschaving van mij denkt, doet er niet toe. Ik zal iedereen laten neerschieten, die een woord van critiek laat hooren". „Alles hangt af van mijn eigen bestaan, want waarschijnlijk zal nooit meer iemand het vertrouwen van het Duitsche volk hebben zooals ik. Er zal vermoedelijk nooit meer een man opstaan met meer autoriteit, dan ik bezit. Mijn bestaan is daarom van de grootste waarde, maar het kan elk oogenblik bedreigd worden door een misdadiger of een idioot". „Ik zal een propagandistische aanleiding tot den oorlog maken, onverschillig of die waar is of niet. Den winnaar zal niet ge vraagd worden, of hij de waarheid sprak. Als men een oorlog begint doet recht niet terzake, maar alleen de overwinning. Ik eisch meedoogenloosheid, brutaal geweld en uiterste gestrengheid. Ik zal een doods koppen-regiment naar Polen sturen met bevel, meedoogenloos alle vrouwen en kinderen van Poolsch ras af te maken". „Mijn beslissing staat vast Ik zal Enge land en Frankrijk op het gunstigste oogen blik aanvallen. Het schenden van de neu traliteit van België en Nederland is daar bij van geen beteekenis. Niemand zal erover spreken als wij gewonnen hebben. Wij zullen de schending van de neutrali teit niet op zoo'n idiote manier laten blij ken als in 1914". „Feitelijk zijn er slechts drie groote staatslieden in de wereld: Stalin, ikzelf en Mussolini. De Duce, de zwakste, heeft het niet klaargespeeld de kracht van de monarchie of van de Kerk te breken. Sta lin en ik zijn degenen, die slechts in de toekomst zien. Onze kracht ligt in onze snelheid en onbeschoftheid." Er wordt niet bij vermeld of ook deze „rede" met het hysterische gegil gepaard ging, dat bij de openbare uitbarstingen in de Kroll Opera de geestdrift van de par tij-claque placht in te leiden. Maar het zal wel niet ontbroken hebben, want zelfs in tweegesprekken kreeg Hitier de schreeuw- en gllaanvallen, waarvan ver- scheidenen van zijn bezoekers getuigd hebben. De onthulling van dit betoog kan ons niet meer verbazen. Wij hebben vijf jaar tijd gehad om vast te stellen dat wij met een misdadigen gek, aanvoerder van een bende misdadigers, te doen hadden. De treurige herdenkings-plechtigheid, die vandaag in Haarlem is gehouden ter eere Van 422 in onze onmiddellijke omgeving vermoorde landgenooten, getuigt nog maar van een deel van het resultaat. Want hoevele miliioenen zijn gevallen, velen van hen na de afschuwelijkste folteringen te hebben doorstaan, als gevolg van Hit- Iers „bezielende toespraak" van 23 Augustus 1939, die den wereldoorlog in leidde? Tot Ir. A. A. Mussert. die vanmorgen Voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag is verschenen, zijn deze gruwelen en het besef van zijn aandeel in het ge beurde evenwel nog niet doorgedrongen. Of misschien laten ze hem koud. Het A. N. P. meldt omtrent zijn aankomst: „Om streeks half tien arriveerde de gevange nis-auto uit Scheveningen met Mussert en de twee gedetineerde getuigen Carp en van Dien. Mussert stapte lachend uit de auto en constateerde, dat de belangstel ling hem meeviel. Hij droeg een effen donkerblauw costuum. Hij, poseerde, nadat hij in de verdachtenbank had plaatsgeno men, rustig voor de persfotografen en keek daarna met interesse rond. Uiterlijk had hij weinig van zijn zelfvertrouwen verlo ren. Hij maakte lichamelijk en geestelijk een gezonden indruk". Deze man staat terecht onder de be schuldiging getracht te hebben, Nederland onder Duitsche heerschappij te brengen, gepoogd te hebben den grondwettelijken regeeringsvorm van het Koninkrijk der Nederlanden omver te werpen en hulp te hebben verleend aan den vijand. Deze man vereerde Hitier, legde een eed van trouw aan hem af en liet anderen dat ook doen. Musserts „leiding" stortte duizenden in het ongeluk. Maar hij stapt lachend uit een auto en constateert „met galgenhu mor", dat de belangstelling hem meevalt. Het is anders gegaan met Ley, den Duit schen minister uit de Hitler-bende, dien Mussert indertijd met zooveel eerbied in het bezette Nederland ontvangen heeft. Deze Ley had ook in Neurenberg terecht moeten staan, maar hij heeft zich in de gevangenis opgehangen. Niet uit angst voor het vonnis, maar omdat hij, blijkens 2ijn afscheidsbrief, tot de ontdekking was gekomen dat het alles een dwaling was geweest: het Derde Rijk en het nationaal- Eocialisme met de rassenleer, de bloed- en bodem-theorie en den oorlog. Alles. Want men had God verlaten. Daar in Neurenberg is er dus één tot Namens de Europeanen en Indo-Europeanen op Java heeft de heer Gutwirth van het IXoode Kruis aldaar een dringend beroep op de jreheele wereld gedaan 0111 hulp te verieenen tot de evacuatie van de 200.000 Europeanen en Indo-Euro peanen, die ten gevolge van de toestanden op het eiland in acuut levensgevaar verkeeren. De geïnterneerden in de kaïn pen loopen gevaar te worden ontvoerd of afgesneden; bij transporten wordt er met hen gesold, zij staan bloot aan het vuur der extremisten. De voedselpositie in de kampen is onhoudbaar, in vele ge vallen zelfs slechter dan tijdens de Japansche bezetting. Er zijn schepen en nog eens schepen noodig, om de vrouwen, kinderen en andere bedreigden naar veili ger oorden te brengen. Oproep is vooral gericht tot Amerika en ondersteund door een vertegen woordigster van de Nederlandscbe vrouwen in interneeringskainpen. In de spanning: op Java Is eenlge verlich ting gekomen, nu het Britsche geduld met het georganiseerde extremistische bandieten- dom ten einde blijkt te zijn. De krachtiger houding der Britten is niet gericht tegen de nationalisten als zoodanig, daar niet alleen de regeering van Sjarir, maar ook Soekarno ge heel machteloos is, de huidige situatie te beheerschen. De militaire acties richten zich alleen tegen de extremisten, zoo heeft de heer Denning, politiek adviseur van gen. Christison, in een officieele verklaring ge zegd. DE MILITAIRE SITUATIE OP JAVA. Tn het communiqué van het Geallieerde hoofdkwartier werden botsingen gemeld in een plaatsje bij Batavia en ten O. van Am- barawa, terwijl nieuwe gevechten dreigden te Semarang, waar nog steeds sluipschutters en plunderaars aan het werk zijn. De stad is door Britsche torpedojagers beschoten. Bij Ambarawa heeft de R.A.F. aanvallen gedaan op concentraties van Indonesiërs, waarbij vergeefs gecamoufleerde transportcolonnes en opslagplaatsen over een afstand van twee mijlen met machinegeweer- en kanonvuur werden aangevallen. In de plaats zelf wer den straten en huizen gebombardeerd. Een sterke Geallieerde tankmacht is opgetrokken naar het strijdtooneel van Batavia. In Ban doeng hebben de Gurkhatroepen den toestand nu volkomen in de hand. De laatste haar den van onrust worden opgeruimd door Britsche en Japansche troepen; tanks en pantserwagens verschenen in de straten. De Gurkha's hebben er de kininefabriek bezet, die een welbekend arsenaal der extremisten was. Het schijnt dat de pas benoemde Indo nesische burgemeester van Bandoeng met de Britten wil samenwerken. Hij heeft gelast dat alle barricades moeten verdwijnen en dat er een einde moet komen aan het schie ten. In Soerabaja deden de Indonesiërs te genaanvallen, ondersteund door granaatvuur, die echter werden afgeslagen. Een fabriek en een ziekenhuis werden door de Britten bezet, die met tanks optrokken en thans nagenoeg de geheele stad beheerschen. DE RADIOSTATIONS den Volksmond: Gooi je hart over de hin dernis en spring het na. NAAR INTERNATIONALE BEMIDDELING? De Indonesische minister van Voorlich ting" dr. Sjarifoedin heeft verklaard, dat de Indonesische regeering een beroep zal doen op internationale bemiddeling als de be sprekingen met de Britten en de Nederlan ders zouden mislukken. Op de bijeenkomst der „Nationale Conventie" hebben vele van de 125 leden critiek uitgeoefend op het „werkcomité", daar dit is samengesteld uit aristocraten en intellectueelen. Zij drongen er op aan dat ook andere groepen in het co mité opgenomen zouden worden, en vooral vertegenwoordigers van de strijdende jeugd. Komen zij de Atoomkracht nabij? Het radiostation van Batavia zendt niet langer uit als Radio Indonesia", maar is nu geheel door de Gealleerden overgenomen en kondigt zich aan als „Omroep der Geal lieerde strijdkrachten in Batavia". Intus- schen zijn er nog altijd revolutionnaire ra diostations in den aether. Zondagavond zond radio Djokjakarta weer uit; er is ech ter geen bewijs, dat dit dezelfde zender was. Radio Soerakarta bewaart definitief het stilzwijgen. Uit Moskou wordt gemeld, dat een aantal onderzoekers in Sovjet-Rusland de mee ning is toegedaan, dat de ontwikkeling van de mogelijkheden der kosmische stra len de atoomkracht in belangrijkheid naar de kroon zal steken. De onderzoekers zouden op het punt staan interessante ont dekkingen te doen. Intensieve onderzoe kingen hebben tot resultaten van ver strekkende beteekenis geleid. Ten behoeve daarvan zijn door de Sovjet-Unie miliioe nen roebels uitgegeven. Ook is een aan tal stations voor het doen van onderzoe kingen opgericht. Stratosfeerballons stij gen regelmatig op om onderzoekingen te doen. Een vlucht werd gemaakt van 17 uur waarbij 14.000 M. hoogte werd bereikt. De Weensche radio omroep maakte Maandagmiddag de resultaten van de verkiezingen voor 155 van de 165 zetels in het Oostenrijksche parlement als volgt bekend: De communisten behaalden 169.000 stemmen, drie zetels, de socialis ten 1.359.000 stemmen, 72 zetels, de volks partij 1.508.000 stemmen, 80 zetels. Door deze resultaten heeft de volkspartij nog slechts drie zetels noodig voor een abso lute meerderheid. Uitspraken Het Hof achtte het onderzoek in de zaak tegen Arie van der Voet onvolledig en verwees de zaak naar den rechter-com- missaris. Het 17-jarige meisje J. M J. uit Abbe- nes werd veroordeeld tot gevangenisstraf van een jaar, te ondergaan in een Rijks werkinrichting. Geen mogelijkheid tot cassatie werd gegeven. Dit geschiedde evenmin in het geval van C. P. uit Zand- voort, veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf, eveneens te ondergaan in een. Rijkswerkinrichting. L. v. A. uit Haar- lemmerliede werd veroordeeld tot 5 jaar, waarvan 3 jaar in een Rijkswerkinrichting, met i „cht van cassatie. De regeering der Ver. Staten heeft aan de regeeringen van Engeland en de Sovjet- Unie voorgesteld de geallieerde troepen tegen 1 Januari a.s. uit Iran terug te trek ken. In een nota aan deze regeeringen heeft de Amerikaansche regeering medegedeeld, dat de Amerikaansche troepen tegen dien datum uit Iran vertrokken zullen zijn. Zij wijst op de beschuldigingen van de regee ring van Iran met betrekking tot dè Sovjet activiteit in Noord-Iran en herinnert aan de verklaring van Teheran, waarbij da territoriale onschendbaarheid, de onaf hankelijkheid en de souvereiniteit van Iran worden gegarandeerd. De Italiaansché regeering Parri is af getreden. Minister Pietro Nenni heeft naar aanleiding van dat aftreden ver klaard, dat het besluit genomen was naar aanleiding van de houding die door da Christen-Democraten was ingenomen. De- EAU DE COLOGNE. De verplichting, eau de cologne uitslui tend op recept of doktersattest af te leve ren, is vervallen. Haarlem bewijst een moedig: meisje de laatste eer. Het défilé langs het stoffelijk overschot van Hannie Schaft, opgebaard in de Groote Kerk. Voorrangskaarten te Haarlem Onlangs is In de wijze van afgifte van voorrangskaarten verandering gekomen. Velen hebben daaruit de gevolgtrekking gemaakt, dat de oude voorrangskaarten zijn vervallen. Dat is niet het geval. De oude voorrangskaarten zijn nog geldig totdat zij bij openbare kennisgeving on geldig verklaard worden. De houders zul len dan in de gelegenheid gesteld worden om een aanvraag voor een nieuwe kaart bij den Geneeskundigen Dienst te doen. bezinning gekomen. En toen hij doorzag wat hij gedaan had, toen hij het verleden in al zijn afgrijselijkheid voor zich zag, kon hij niet meer blijven leven. Maar waanwijze Anton is nog niet zoover. Die lacht en ziet er goed uit en zegt dat de belangstelling hem meevalt. De ijdeltuit De eerste dag van de nieuwe week te Neurenberg begon met een opsomming van feiten, betrekking hebbende op de Duitsche oorlogsvoorbereidingen. De her innering aan de adembenemende periode, waarin de agressies elkaar opvolgden, wordt weer levend. Het diabolische spel, waarin rassenmystiek, „lebensraum" en intnïtie de schoonschijnende coulissen waren, wordt nu in al zijn geraffineerd heid blootgelegd. De buitenlandsche poli tiek van het „Derde Rijk" wordt duidelij ker in zjjn boosaardigen opzet, naarmate de stroom bewijsmateriaal wast. Alderman, de voornaamste woordvoer der van den Amerikaanschen aanklager onthulde de Duitsche bedoelingen met Tsjechoslovakije, welk land volgens de ..plannen" niet te plotseling moest wor den aangegrepen, daar dit optreden de wereld te veel zou schokken, maar dat door middel van geheime infiltratie, di plomatieke intrige en geënsceneerde ge beurtenissen een conflict kunstmatig moest worden aangekweekt. Een moord op den Duitschen gezant te Praag paste zelfs in dit misdadig voornemen. Naarmate de jaren verstreken, kregen de plannen van Hitier vasteren vorm en een aanvalsschema naar Oost en West werd opgesteld. De bezetting van België en Nederland was hierbij inbegrepen. Ook de befaamde Obersalzburg-rede van Hitier heeft te Neurenberg een punt van bespreking uitgemaakt. Hierin noem de het Duitsche staatshoofd de Europee- sche politici o.m. „Schweinehunde". De Duitsche expansiezucht naar het Oosten, door de Nazi-propaganda uit den treure met den dekmantel van anti-bolsje wistische tendenzen bekleed, en bij de legerleiding bekend' als het plan „Barba- rossa" had reeds 6 maanden voor de aan val in 1941 plaats had, in een concreet krijgsplan vorm gevonden. Rusland en Engeland klagen aan. De Russische aanklager Roedenko heeft vanmorgen de leiding van de Russische aanklagersgroep op zich genomen. De Britsche aanklager Shawcross zal op 3 December de Britsche aanklacht openen met een beschuldiging dat de be klaagden de internationale verdragen en overeenkomsten hebben geschonden. De Amerikaansche aanklager Alder man las uit de in beslag genomen docu menten een massa bewijzen voor dat da nazi's reeds in 1935 wereldoorlog no. 2 projecteerden. „Es war nicht wahr" De beschuldigingen, die de hooge Nazi- bonzen moeten incasseeren zullen moeilijk weerlegd kunnen worden. Maar daar de rechtspleging in Neurenberg een demo cratische is, zal den verdachten worden toegestaan, getuigen a décharge te laten dagvaarden, die mogelijk te hunnen gun ste kunnen spreken. Bijna alle beklaag den hebben verzocht, dergelijke getuigen te laten voorkomen, maar het is wel op vallend, dat Seyss Inquart tof nu toe nog geen pogingen heeft gedaan, bepaalde ge tuigen of documenten in het geding te brengen. In de komende weken zullen wij dus te hooren krijgen, dat verscheidene van de verdachten opponeerden tegen de Nr.zi- partij, dat buitenlandsche arbeiders de zelfde behandeling genoten als de Duit sche, dat de meeste beklaagden gekant waren tegen S.S. en S.A., dat Baldur von Schirach niet verantwoordelijk is geweest voor de behandeling der Joden, kortom, dat Duitschland het beste met de wereld heeft voorgehad. Men verwacht dat de verdediging ge bruik zal maken van de geschriften en da verklaringen van Churchill betreff<mde de „Auschluss" van Oostenrijk. Al"ero"en denkt men dat dit een van de inte—nt- ste phases van het proces kan worden. De advocaat van Seyss Inquart heeft can een correspondent van TJn. Press mede* gedeeld dat hij bezig is alle openbare ver klaringen van Churchill te verzamelen. Het geval Hess. Het tribunaal kondigde aan dat het ver zoek van Hess was ingewilligd om den brief naar voren te brengen die Hess voor Hitler had achtergelaten toen hij naar, Engeland vloog alsmede het rapport van Eden in het Lagerhuis inzake deze vlucht en tevens werd nog ingewilligd dat Goe- ring als getuige zou worden opgeroepen voor zijn gedrag voor de vlucht.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1