Siadktoffexs van het verzet geëerd Korf en bondig „Man overboord!" Duitsche Oorlogsmisdadigers staan terecht De eerste drie in Nederland De Radio geeft vanavond: HILLECOM Plechtige herdenkingsdienst in de Groote Kerk Nederland heeft heden de slachtoffers van het verzet op treffende wjjze geëerd. Vierhonderd twee en twintig van hen hebben aanvankelqk hun naamloos graf gevonden in de Hollandsche duinen bjj Haarlem, daar, in die wjjde ruimte, waar in stilte en storm het ruischen van de zee eeuwig is, zullen zij hun eeregraf krijgen. Als symbool voor al die Nederiandsche mannen en vrouwen, die onder een on- menschelijk schrikbewind hun leven voor de nationale zaak hebhen gegeven, is heden het stoffelijk overschot van Hannie Schaft op den Eeregrafhof te Overveen ter aarde besteld. Zij was de eenige vrouw onder deze 422 dapperen, studente en krachtige figuur in het verzet en verloor haar leven slechts enkele weken voor de bevrijding het Westen van het land be reikte. In haar eert men ook al die andere Strijders. Maandagmiddag kon men langs de in de Groote Kerk te Haarlem opgestelde baar defileeren. Duizenden hebben hun hulde willen betuigen, en toen om »ujf uur, twee uur later dan aanvankelijk was vastge steld, de deuren der kerk gesloten moes ten worden, stond er nog een rij men- schen te wachten. In de kerk lag een bloementapijt van honderden en nog eens honderden kransen en bloemstukken, wee moedvolle hulde voor zoo groote offers. Hedenmorgen is een plechtige herden kingsdienst gehouden, bijgewoond door H.M. de Koningin en Prins Bernhard, den minister-president, prof. ir. W. Sehermer- horn, den minister van binnenlandsche zaken dr. L. J. N. Beel, burgemees ters, vertegenwoordigers der Kerken, van den Grooten Raad der Illegaliteit, de Groote Advies Commissie, Volksherstel, Stichting 1940-1945, vele andere organisa ties en instellingen en de naaste familie leden der gefusilleerden. Rond de voor den preekstoel opgestelde baar was nog slechts een gering aantal kransen overge bleven van de vele, welke er gisteren wa ren. Onder deze waren de kransen van de Koninklijke Familie. De overige waren reeds naar den Eeregrafhof overgebracht. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriend schap", onder leiding van Frits Schuur man, opende de plechtigheid met het Wilt heden nu treden uit Valerius' Gedenck- kiank. Dr. H. Wamsteker sprak namens het Comité Eeregrafhof en zeide, dat het vandaag is alsof één groote familie, met de Landsmoeder in het midden, haar dier bare zonen ten grave draagt. Niet ieder was het gegeven aan den actieven verzets strijd deel te nemen. Wel echter voelde het Nederiandsche volk zich gedragen en putte het kracht uit de onverzettelijkheid, waarmede een deel van ons volk tegen de overweldigende overmacht bleef strijden. Zoo kon het gebeuren, dat op een klein deel na heel Nederland afwijzend stond tegenover elke Duitsche bezetting. Op hun beurt vonden de verzetplegers steun In deze algemeene afwijzende houding. Daarom beleeft ons land heden een natio- Balen symbolischen gedenkdag. Wil Nederland het offer dezer menschen waard zijn, dan zal het moeten toonen in staat te zijn de door hen in daden omge zette gedachten uit te dragen tot zegen van de men.schheid. Na opgemerkt te heb ben, dat een nationaal monument voor de gevallenen in het binnenlandsch verzet zal moeten verrijzen, eindigde spr. met de verklaring, dat deze begrafenisplechtig heid een nationaal herdenken is, dat meer beteekent dan de laatste eer te bewijzen aan de gevallenen. „Het is een kreet tot bezinning, gericht tot ons gansche volk. Moge Nederland dezen roep verstaan." Prof. Schermerhorn gaf uitdrukking aan zijn gevoelens jegens hen, die gezamenlijk in het verzet hebben gestaan. Zij allen hebben denzelfden last gedragen. Een ge heimzinnige kracht heeft hen gedreven in Voor het eerst stonden heden in Neder land Duitsche oorlogsmisdadigers terecht en wel te Almelo, waar een geallieerde militaire rechtbank zitting hield. Ook een Nederiandsche officier maakte daarvan deel uit. Vier leden van den Sicherheitsdienst hadden zich te verantwoorden wegens moord op den Engelschen vliegerofficier. Gerald Hood, en een jongeman uit Nijver- dal, Bote van der Wal, bij wien de piloot een tijd lang verborgen was gehouden. Deze dubbele moord had plaats niet lang vóór de bevrijding van Twenthe, n.l. in het midden van Maart van dit jaar. Na een uitvoerig pleidooi van den toege- voegden verdediger werd het doodvonnis door ophanging uitgesproken tegen twee der beklaagden, n.l. Sandrok en Schwein- berger, terwijl de twee anderen, Hegemann en Wiegmann veroordeeld werden tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Toen de tolk het vonnis aan de veroor deelden bekend maakte, toonden zij groote verslagenheid. Het vonnis moet. alvorens te kunnen worden uitgevoerd, eerst be krachtigd worden door de hoogste Engel- 6che militaire autoriteiten. de richting, waar vrijheid en recht voor ons volk zouden zijn. Zij hebben hun leven in de waagschaal gesteld voor het land, dat zij zoo diep lief hadden en zij hebben gedroomd van een vaderland zooals zij dit na de bevrijding wenschten. Daarom ook moet er een verniewing komen en moe ten de laatste donkere plekken uit het volk verdwijnen. De aankomst van de Koningin. Spr. wilde tot de nabestaanden zeggen: gedenk, dat God regeert. Geen offer is in zijn oog vergeefs geweest. Het leven van hen die wij heden herdenken, schenkt ons misschien kracht tot herstel, misschien moed tot vernieuwing. Hun strijd en hun offer moeten voor ons een teeken aan den wand zijn. Zij vielen voor de gerechtig heid. Aan ons is het nu een plaatst voor die gerechtigheid in te ruimen. De dood was hun supreme offer, hun dood zij voor ons bereidheid offers te brengen, opdat gerechtigheid en naastenliefde een plaats in ons volk kunnen krijgen. Prof. H. van Rooy, namens de illegaliteit sprekende, getuigde van zijn bewondering voor het hartstochtelijk werken der on- dergrondsche strijders. Zij hebben niet ge sidderd toen van hen hun leven werd ge vraagd. Wij eeren hen als onze vaderland- sche helden. Zij zijn een voorbeeld van de meest edele en onbaatzuchtige vader landsliefde. Hun ideaal moet hoog gehou den worden wil Nederland Nederland blij ven. Grooten dank zijn wij hen verschul digd. Nadat het koor het Ecce quomodo mo- ritur van A. Diepenbrock had gezongen, wees ds. K. H. E. Gravemeijer uit Den Haag erop, dat er een Rechter is van hemel en aarde, die recht doet. Er is een aanklagende stem van het bloed, maar hier mag ook gesproken van de heerlijk heid van het bloed van Jezus Christus, dat geen vergelding vraagt, maar van ver zoening gewaagt. Deze, die gestorven zijn, spreken nog tot ons en daarom eindigde spr. met het zeggen van psalm 23, De Heer is mijn herder. Deken J. C. W. van de Wiel merkte op, dat als men ziet naar Gods Voorzienig heid het verdriet om al deze gevallenen niet zonder beteekenis is gewee'st. Zich tot hen richtend, zeide spr.: „Gij hebt ons vaderland gekroond met een roemvolle nagedachtenis. Ons herrezen vaderland zal op U blijven wijzen als op zijn glorie volle litteekens, waarmee het werd over dekt in een strijd op leven en dood. Hel den van Nederland, ons oog rust op U! Dat ook Gods oog moge rusten op U, dat is onze wensch en ons gebed voor de rust Uwer zielen." Tijdens het gemeenschappelijk zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus werd de baar de kerk uitge dragen. Na den dienst werd de stoet ge formeerd. welke door Haarlems straten naar den Eeregrafhof trok. Overal hingen de vlaggen halfstok en langs den weg stonden de middelbare schooljeugd en de leerlingen van de 5e en 6e klassen der lagere scholen opgesteld. De Koninklijke Militaire Kapel en het Amsterdamsch Po- litiemuziekkorps speelden treurmuziek. AGENDA VOOR DINSDAG 27 NOV. 1945. Chr. Ger. Kerk Floresstraat: Afscheidspre- dicatie ds. Henstra, 19.30 uur; V.N.S.: Lezing over W.-Indië 19.30 uur; Gem. Concertzaal: Volksconcert, '20 uur; Stadsschouwburg: Over 12 dagen tegen middernacht, 20 uur; Rem brandt: De witte Engel, 14.30, 10.45. 19.15 en 21.30 uur (18 JPalace: Het Spookhol, 14. 16.15, 19 en 21.50 uur (14 j.); Luxor: De tuin van Allah, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.); Mo viae: Non-Stop-Variété-Revue, 19.30 en 21.30 uur, AGENDA VOOR WOENSDAG. Stadsschouwburg en bioscopen: als Dins dag: Trans Hals: De gouden poort, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 j.). Hilversum I, 301 m. 18.01 Melodieën van E. de Curtis; 18.30 Piet Coomans; 19.00 Nieuwsber.; 19.30 Concert d. Zwitsersche kunstenaars; 20.01 Departemen ten spreken; 20.15 Filmorkest; 21.00 Vragen- kwartier; 21.15 Orgelconcert; 21.40 Concert voor viool en piano; 22.15 Mensch en maat schappij; 22.30 Edóy Walis; 23.01 Nieuwsber.; 23.15 Avondwijding. Hilversum II, 415 m. 18.01 Nieuwsber.; 18.30 Janie Bron; 18.45 Orgel en piano; 18.50 Voor je slapen gaat; 19.00 Cowboy-liedjes; 19.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten; 20.01 Theodora Ver- steegh zingt; 20.30 De werkende vrouw; 20.45 Jan Corduwener; 21.05 Lener Strijkkwartet; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuwsber.; 22.20 Wil Walis met Sweet en Swing. BINNENLAND Prof. dr. A. G. van Hamel, hoogleeraar te Utrecht, oud-bibliothecaris van het Vre despaleis is op 59-jarigen leeftijd in Den Haag overleden. Mr. P. G. van Tienhoven te Amsterdam voorzitter van de vereeniging tot behoud v. Natuurmonumenten en van de Hollandsche Molen, die dezer dagen 70 jaar werd, is zoo meldt het Handelsblad door de wis- en natuurkundige faculteit van de Gem. Universiteit te Amsterdam tot eeredoctor be noemd, De datum van de eerepromotie is nog niet vastgesteld. Zaligverklaring pater Arn. Jansen S. F. D. Dezer dagen is te Steyl (L.) het tweede apostolisch proces gehouden voor de zalig verklaring van pater Arn. Jansen, den stich ter van de congegratie van het Goddelijke Woord. Tot directeur-generaal van den Rijksge bouwendienst is benoemd ir. C. T. C. Hey- ning, thans werkzaam als hoofdingenieur directeur van een Rijkswaterstaat. De vereeniging „Nederland-Indonesia" stelt zich voor de rede van de Koningin van December 1942 te herdenken door een gala kunstavond in den Stadsschouwburg te Am sterdam op Vrijdag 7 December. Een drieling is geboren in het Lauren- busziekenhuis te Roermond. Het zijn drie meisjes, die het, evenals de moeder, mevrouw Gij zen, goed maken. Het gezin telde tot nog toe een kin-a. De Koningin zal Woensdag naar Gro ningen komen voor een niei-officieel bezoek besprekingen te voeren met versch.llen- de personen, zoowel uit de stad als de pro vincie, om zich van het leven in de provin cie Groningen tijdens en vooral na den oor log op de hoogte te stellen. Een aantal Naderlandsche S.S.-ers, dat in de Harskamp gevangen zit, had een be drag van 250.000 bijeengebracht en aan den kampcommandant overgedragen met de opdracht een fonds te vormen voor de nagelaten betrekkingen van de Ned. S.S- lieden. Dit zou wellicht gelukt zijn, als de Tielsche politie niet de lucht van deze zaak had gekregen en kon aantoonen, dat het geld in Tiel was geroofd. De politie onderhandelt nu met den kampcommandant over de inle vering van het heele bedrag zoo meldt Het Vrije Volk. BUITENLAND Eind Maart zullen verkiezingen in Grie kenland worden gehouden. Arbeiders der Londensche gasfabrieken zijn in staking gegaan. Invoer van goederen wil Engeland al leen door Engelsche schepen laten geschie den. Een embargo op in vreemde schepen aangevoerde goederen zou worden overwo gen. Poha, de chef van den Japanschen po- litieken inlichtingendienst, verantwoordelijk voor vele moorden, is gearresteerd. Een internationale filmstad wil men op richten aan de Cote d'Azur. Generaal Joseph Mc.Narney, de opvol ger van generaal Eisenhower als opperbevel hebber der Amerikaansche troepen in Euro pa, is te Frankfort aangekomen. De Chineesche regeering heeft haar voldoening te kennen gegeven over de ver klaring. door Truman, Attlee en Mackenzie King gepubliceerd, betreffende de atoom energie. Een moordaanslag door nat. soc. is ge pleegd op den Noorschen procureur-generaal die in het proces tegen Quisling als openbaar aanklager is opgetreden, evenals op eenige zijner naaste medewerkers. HAARLEM EN OMGEVING Pastoor W. J. Pompe, sedert 1 Juli de ken van 's-Gravenhage, is door den bisschop van Haarlem benoemd tot kanunnik van het kathedrale kapittel van Haarlem. Dr. ir. F. Bakker Schut te Haarlem, secretaris van het Nederlandsch comité voor gebiedsuitbreiding is benoemd tot lid van de advies-commissie voor het annexatie-vraag stuk. Ingevolge de zuivering zijn door den minister van Binnenlandsche zaken, met in gang van begin Mei 1945 ontslagen mr. A. J. Backer, als Commissaris der provincie Noord- Holland, S. L. A. Plekker. als burgemeester van Haarlem, J. H. v. Riesen als burgemees ter van Heemstede, T. O. v. d. Weide als burgemeester van Velsen, M. J. G. J. v. Leeuwen als burgemeester van Haarlemmer meer, J. B. v. Grunsven als burgemeester van Beverwijk en J. W. Zigeler als burge meester van Bloemencaal. Twee Haarlemsche verpleegsters, zr. H. P. Kluit en zr. Kuiper zullen morgen aan de tweede Skymastervlucht naar Batavia deel nemen. Zij hebben hun sporen verdiend in den illegalen tijd en vervullen thans de functie van resp. secr. van den Nat. Bond en voorz. v. d. R.K. bond van Verpleegsters. Zij zul len in Indië waarschijnlijk belast worden met de leiding van ziekenhuizen. De vereen. Koninginnedag afd. Noord, bestaat 30 Nov. a.s. 40 jaar. Ter herdenking zal het bestuur een receptie houden on de zen dag 's-middags van 57 uur in Café- Rest. Bolwerk aan het Kennemerplein. In den Raad van Rechtsherstel zijn be noemd tot leden mr. G. Sluis te Heemstede mr. J. H. P. E. Mijnsen en mr. Th. F. Raedt te Haarlem. Weerbericht Weersverwachting tot Woensdagavond: Front met regen en krachtigen, aan de kust tijdelijk stormachtigen, wind passeert in den loop van den avond en in den nacht ons land. Morgen overdag: Wisselende bewolking, enkele buien (vooral in de kuststrook), iets kouder, krachtige en langs de Wadden eilanden tijdelijk stormachtige noordwes ten wind. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: 22 Nov.: J. M. Schmit—Roo- senhart, d.; N. H. Romijnde Groot, d.; L. van KesterenZwiers, z.; 24 Nov.: C. C. Kok Loch, d.; C. C. BuisHürchner, d.; 25 Nov.: M. H. van den Ankerv. d. Horst, z.; J. W. BoskoHoutkamp, z.; J. J. J. van Doorn— Pigmans, z.; C. W. KauffmanBuquet, z.; 26 Nov.: S. M. de Leeuwvan Wunnik, d.; C. F. MoolenaarGroeneveld, z.; K. M. van der VeekStroombergen, z. OVERLEDEN: 22 Nov.: D. Gans, 49 j.. Ha- zepaterslaan; 23 Nov.: C. A. Jonker, 35 j., Santpoorterstraat; J. Rasch, 71 j., Iordens- straat;L. Kwarten, 62 jDelistraat; J. Droog 77 j., Romolenstraat; G. Lenaarts, 59 j., An- thonistraat; H. Magré, 79 j., Wouwerman- straat; 24 Nov.: F., 10 m. z. v. P. R. Bon, Tugelastraat; J. G. C. Kokernoot, 40 j., Kam perlaan; 25 Nov.: J. W.. 21 d., z. v. H. Ree, Hazepaterslaan; P. KestelooWestbroek, 66 j., Oostvest; W. 6 j., z. v. G. R. Vermeij, Kamperlaan; G. Kwakkelstein,—Akkerman, 65 j., Maerten v. Heemskerkstraat. ONDERTROUWD: 26 Nov.: F. J. Bakker en F Damsteek. GEHUWD: 26 Nov.; F. Jansen en C. H. Groenendaal, De Nieuw-Amsterdam stoomde met \-olle kracht Ceylon tegemoet. De avondscheme ring viel in en aan dek heerschte een traag beweeg van zon-vermoeide, in khaki gestoken lichamen, die zich meerendeels in zittende of liggende houding bevonden, kijkend naar het spel van ondergaande zon en licht golvend water. Slechts enke len bevonden zich in de hutten, daar November in den Indischen Oceaan hitte beteekent tegen kleumen in het kikker landje, dat de Hollandsche soldaten en Nica's zoojuist ontvlucht waren. Plotseling weerklinkt een zwaar gedreun van de machines en het groote schip helt angstwekkend over. Uit zijn gesoes opge schrikt krabbelt ieder haastig overeind. Direct daarop speien zoeklichten over het water. Door de loudspeakers klinkt een voor bevelen gevormde stem: „Er is ver moedelijk een man overboord. Ieder die iets naders daarover kan mededeelen, moet zich in de Main Orderly Room mel den. Alle anderen begeven zich onmiddel lijk naar hun hut." Een gedraaf, gepraat en vele uitroepen zijn het directe gevolg hiervan. Een uur later herneemt het schip zijn koers, nadat vastgesteld is, dat allen aanwezig zijn. Lou Lummelman vond dat hij zijn klee- ren wel eens kon uitspoelen en zag uit zijn patrijspoort het voorbijschietende water. Waarvoor anders dan voor zulke plotselinge gelegenheden had hij een klos touw meegenomen? Vlug grabbelde hij in zijn koffer en reeg het touw door de mou wen van zijn hemden en de pijpen van zijn broeken. Twee slagen om zijn pols en dan op de kooi geklommen. Onder hem scheerde het water met een 35 K.M.-vaar- tje langs den scheepswand dat had Lout je kunnen weten, als hij maar even zijn hersens gebruikt had. Hij wurmde het pak kleeicii door de patrijspoort heen en stak zijn hoofd en eenen arm er ook door om het te 2ien vallen. Op het oogenblik dat de kleeren in het water vielen, voelde hij een ruk als van een schichtig paard en Loutje schoot met zijn heele boven lichaam naar voren, brullend om hulp. Een dek lager snelde een van de man nen die ook juist in zijn hut was, naar de patrijspoort en zag iets wits snel door de strooming meegezogen worden. Het alarm sein in werking te stellen was nog slechts een kwestie van seconden en zoo kon het gebeuren dat een zeekasteel zijn onstui mige vaart moest minderen voor een bun del waschgoed. ROUWKOOP I—HILLEGOM I 3—3 In een goed gespeelden wedstrijd werden de punten gedeeld. Na de rust wisten de gastheeren den achterstand van 31 in te halen, zoodat deze wedstrijd in een gelijk spel eindigde wat de juiste verhouding weergaf. Uitslagen: Hillinen 2RCH 4 1—1; Hillinen 3—Eto 2 4—1; Hillegom 3—Hillinen 4 2—2; Hil- iegom 4Concordia 4 83; Concordia 2Vo gelenzang I 25; Zaterdagmiddag: Sizo I- VEW 24; Sizo 3Kennemerland 4 43. DISTRIBUTIENIEEWS. TEXTIEL. In de week van 26 November1 Decem ber kunnen aan het distributiegebouw weer aanvraagformulieren voor textiel gehaald worden voor de letters A tot en met Be. Officieele publicatie. Uitreiking bonkaarten voor voedings middelen. De directeur van den distributiekring Bloe- mendaal maakt bekend, dat de uitreiking van bovengenoemde kaarten zal geschieden: te Aerdenhout in de Vondelschool, Jul. v. Stol berglaan van 93 uur op Donderdag 29 Nov. 1945 voor de letters A t.m. J; Vrijdag 30 No vember 1945 voor de letters Kt.m. Z; te Bloe- mendaal in het Jeugdhuis, Donkerelaan van 91 en van 24 uur op Maandag 3 Dec. 1945 voor de letters A t.m. E; Dinsdag 4 Dec. 1945 voor de letters F t.m. M.; Maandag 10 De cember 1945 voor de letters N t.m. Z. Te Zandvoort in het Distributiekantoor, Halte straat 4 van 912.30 en van 23 uur op Dins dag 11 Dec. 1945 voor de letters A t.m? C; Woensdag 12 Dec. 1945 voor de letters D t.m. G; Donderdag 13 Dee. 1945 voor de letters H t.m. P; Vrijdag 14 Dec. 1945 voor de letters Q t.m. Z. Te Vogelenzang in het schoolge bouw aan de Vogelenzangscheweg van 9 12.30 en van 23 uur op Dinsdag 11 Dec. 1945 voor de letters A t.m. L; Woensdag 12 Dec. 1945 voor de letters M t.m. Z. Te Overveen in gebouw ,,Domi" Zandvoorterpad van 91 en van 24 uur (Zaterdag 15 Dec. 1945 van. 911.30 uur) op Zaterdag 15 Dec. 1945 voor de letters A t.m. C; Maandag 17 Dec. 1945 voor de letters D t.m. N; Dinsdag 18 Dec. 1945 voor de letters O t.m. Z. Na-uitreiking van <ve bonkaarten op 27 December 1945 in gebouw „Domi", Zand voorterpad van 912 uur. De bonkaarten worden uitsluitend op bovengenoemde dagen uitgereikt. OFFICIEELE PUBLICATIE. 21 November: Het Plaatselijk Verdeelkan- toor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, te Haarlem, maakt bekend, dat de distributie van diverse soorten groenten, pu- bhcatie dd. 17 Nov. j.l. is geëindigd. De dis tributie van Chineesche kool, publicatie d.c. 26 October j.l. hebben wij aangevuld met het product Uien, zoodat verstrekt wordt 500 gram Chineesche kool of Uien. Aangevangen is de onderstaande distribu tie, op bon 638: 9e distributie van Groenten (andijvie of spinazie of bospeen of waspeen of sla). Bevoorrading is aangevangen bij de letter K. Met ingang van Maandag 26 No vember .worden alle soorten groenten gedis tribueerd op bon GOl, ook ÓJe huidige loo- pende distributies. Aangevangen wordt op 26 November met de 3e distributie van 250 gr. Gekookte Bieten. Bevoorrading vindt plaats vanaf letter F voor öO^/o tegelijk. Indien alle handelaren bevoorraad zullen zijn voor bovenstaande distributies, zal dit weder óoor ons gepubliceerd worden. Klachten inzake onze distributies kunnen binnen drie dagen schriftelijk worden inge zonden aan het P.V.K. Koudenhorn 66 te Haarlem. Anonieme klachten worden niet in behandeling genomen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2