Onze daoden- in Bloemendaal's duin Charles de Gaulle Kort en bondig De Radio geeft vanavond: Waarom Frankrijk hem volgt Nieuw Wachtwoord F_ de grond waarop gij staat is heilig land In de schoot van Hollands duinen zijn de 422 dapperen gelegd. Zij rusten daar, en de seizoenen zullen wisselen in eeuwige wenteling. Ons volk zal hen blijven ge denken, de mannen en een vrouw, die het hoogste offer dat zjj brengen konden, veil hadden voor hun land en de vrjjheid van hun volk. Het is goed, dat even te be peinzen, wanneer gjj straks den Zeeweg zult gaan, tot waar het slingerpad leidt naar het langwerpige perk met de ruim vierhonderd graven, even stil te staan bij dat offer, gebracht in pijn, in wanhoop, misschien in onwetendheid over de mo tieven van de Duitsche daad maar met de vaste overtuiging, dat Nederland weer Nederland zou worden. De zon goot Dinsdagmiddag haar stra len over de herfstbruine duintoppen, een regenboog stond in felle kleur tegen de herfstluchten, toen een lange, onafzien bare stoet zich bij de Groote Kerk te Haarlem in beweging zette. Een lange Etoet was het, een droeve rij, de omfloerste trommen klaagden stil voor zich heen en eerbiedig werd de kist met het lichaam van Hannie Schaft, symbool van den ver beten strijd tegen een gruwzamer, onder drukker, hoog gehouden, op de schouders van mannen van de Gezagstroepen. Om ruim half drie kwam de kop van de stoet tus- echen een haag van sol daten op den eeregrafhof te Bloemendaal aan. Dui zenden en nog eens dui zenden waren saamge- etroomd om hun dooden de laatste eer te bewijzen. Een vacht van witte herfstbloemen, een steeds toenemende, laatste stof felijke groet overdekte de gemeenschappelijke groe ve. Een krans van roode papavers bracht de dank tot uiting door de Engel- sche vrouwej^ gevoeld voor de onbuigzaamheid van het Nederlandsche volk. Stemmige muziek, de treurmarsch van Chopin, begeleidde het langzame naderen van de kist, be dekt met het fiere rood wit en blauw. Toen de zes dragers hun droeve last op de daartoe bestemde verhooging hadden ge plaatst, werden de kran sen van de nabestaanden om de baar van de jonge vrouw gegroepeerd. Ver scheidene formaties van de Brigade Prinses Irene betrokken de wacht en ook de vroegere wapen broeders van vele der ge vallenen, een afdeeling B.S. stelde zich rond de graven op. De zon was inmiddels achter de wolken schuil gegaan, toen een lichte beroering onder de vele duizenden de komst van de hofauto's aankondigde. Onder doodsche stilte betraden de Landsvrouwe en het Prinselijk Paar daarop het gewijde ter rein. Een oogenblik ston den zij, wien het lot zoo zeer ter harte gaat, gebogen voor het mysterie en de verschrikking van den dood. De twee groote kransen van Ko ningin Wilhelmina en Prins Bernhard en Prinses Juliana werden naast de baar ge plaatst; de Prins bracht een stram saluut, een laatste groet aan de jonge vrouw, die haar medestrijders en daarmee het ge- heele Nederlandsche verzetswerk symbo liseerde, waarna de kist onder de plech- HILVERSUM I, 301 M.: 18.01 André Kostelanetz en orkest; 18.15 Cabaret; 18.30 Rijk overzee; 18.45 Gramofoon- muziek; 19.00 Nièuwsber.; 19.30 „Pro Arte" Kwartet; 20.01 Nederland Herrijst; 20.15 Brie ven van J. H. Huizinga; 20.30 Sterren van het Fransche chanson; 21.00 Voordracht; 21.45 Sylvestre-trio; 22.15 Mensch en maatschappij; 22.30 Werken van Berlioz; 23.01 Nieuwsber.; 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M.: 18.01 Nieuwsber.; 18.30 Marsch en Tango; 19.00 Metropole-orkest; 19.30 Voor de Ned. strijdkrachten; 20.01 Omroeporkest; 21.00 Commentaar; 21.15 Musette romantiek; 21.45 Avondwijding; 22.00 Nieuwsber.; 22.20 Dans muziek op gramofoonpiaten. AGENDA VOOR WOENSDAG 28 NOV. Wilhelminastr. 21 Tekstuitlegging, 20 uur. Heerenweg 141 Bijzondere samenkomst, 19.30 uur. Gem. Concertzaal: George v. Re- nesse, 20 uur. Stadsschouwburg: Over 12 da gen tegen middernacht, 20 uur. Rembrandt: De Witte Engel, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur, (18 j.). Palace: Het spookhol, 14, 16.15, 19 en 21.50 uur (14 j.). Luxor: De tuin van Allah, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: De gouden poort, 14. 16.30 en 21.15 u. (18 j.). Moviac: Non-Stop-Variété-Revue, 19.30 en 21.30 uur. AGENDA VOOR DONDERDAG 29 NOV. Bakenesserkerk: Orgelconcert met zang, 20 uur. Stadsschouwburg: Heilige Onschuld, 20 uur. Concertgebouw: Lou Bandy (voor oud illegalen), 19.30 uur. Bnoscopen en MoviaC; Als Woensdag, aan de tige tonen van het Wilhelmus aarde werd toevertrouwd. Een salvo werd over de graven afge vuurd, waarna mevrouw E. van Maasdijk een zelfgeschreven gedicht zegde, geïnspi reerd op Exodus III, vs V: „de grond waarop gjj staat is heilig land". Een korte toespraak van Ds. H. Post uit Rijnsburg besloot deze sobere plech tigheid, die eens te meer heeft gemanifes teerd, hoe Nederland zjjn gevallenen weet te eeren, hoe algemeen de bewondering voor en de rouw over de gefusilleerde voorgangers van het verzet is. Het Koninklijk gezin verwijlde nog eeni- ge oogenblikken bij de versche groeven en vertrok daarna met de gereedstaande auto'6. De duizenden, uit alle streken des lands verspreidden zich en onder de vallende schemering lag de grafhof temidden van de herfstweelde der Hollandsche duinen, als stille klacht en vrome gedachtenis, een tastbare herinnering aan hen die vie len voor God, Koningin en Nederland. De stoet op den Zijlweg van Nederland 2 laar NSKK 5 jaar gevangenis De middagzitting van het Bijz. Ge rechtshof te Amsterdam bracht Dinsdag middag de behandeling van de zaak tegen den Haarlemmer Albert Bronk, die in April 1943 vrijwillig in dienst is getreden bij het NSKK. De advocaat-fiscaal eischte in deze korte rechtsprocedure vijf jaar gevangenisstraf met ontzetting uit de bei de kiesrechten voor 10 jaar. De verdedi ger bepleitte een zeer milde straf, nadat hij het leven van den verdachte als zeer gunstig gekenschetst had. Op 4 December zal de uitspraak geschieden. Toen in 1940 de militaire nederlaag van Frankrijk voltrokken was, had het Fran sche volk geen instelling, waarop het kon steunen, geen burgerlijke autoriteit in wien het vertrouwen kon hebben. Regee ring en parlement misten eiken werkelijken weerklank in het volk. De eenige in wien het in die smartelijke uren een redder meende te zien, was een soldaat, symbool van voorbije roem: Pétain en de rol van Gambetta werd gespeeld eveneens door een soldaat: Charles de Gaulle. Op dezen laatste was in 1940 de hoop gevestigd van allen, voor wie „Frankrijk" en „Repu bliek" geen leegen klank hadden. Dank zij hem hebben voor het grootste deel van het Fransche volk thans deze beide woor den met de tradities aan vrijheid, in den zin van eerbied voor de menschelijke waardigheid, die zij bevatten, ontegen zeggelijk een reëelen inhoud. Het is moeilijk te zeggen, wat het lot van Frankrijk zou geweest zijn, als de Gaulle zich niet verzet had eenzaam en zelfs door de Geallieerden met terughou dendheid behandeld tegen de Duitsche aanspraken en de onderworpenheid van Vichy. Een Frankrijk, dat zijn nederlaag aanvaard had, zou geen recht van spreken meer hebben gehad. De Gaulle heeft aan Frankrijk zijn eer weergegeven. Zoo hij niet anders gedaan had, het zou reeds zeer veel geweest zijn. Maar de Gaulle wilde het herstel van Frankrijk's kracht, hij wilde dat de Fransche macht den strijd niet zou opgeven, opdat deze ook aanwe zig zou zijn bij den vrede. Hij wilde aan de menschen hun waardigheid, maar voor al aan het land zijn grootheid weergeven. Daarom heeft hij het Fransche volk steeds waarheden gezegd, onverbloemd, zonder demagogie, waaraan het niet gewend was en met een soberheid, die het vreemd was. Frankrijk's grootheid is het onverander lijke doel van de Gaulle geweest, dat ver klaart zijn lichtgeraaktheid in kwesties, die Frankrijk betreffen en zijn onverzet telijkheid. die men dikwijls als onpolitiek en ontactisch heeft becritiseerd. Dat ver klaart ook, waarom hij reeds in den zomer 1940 weigerde de „Vrije Franschen" tot een Britsch vreemdelingenlegioen te ma ken, doch daarmee een organisme wilde scheppen, dat de plichten van Frankrijk in den oorlog op zich zou nemen en zijn rechten om te herrijzen zou verdedigen. Een staaltje van scherp vooruitziend po litiek inzicht. Voor de Gaulle was niet, evenals voor Giraud, het eenige doel: de overwinning, maar gelijktijdig en bovenal: het herstel van Frankrijks positie. Door dat doel alleen laat hij zich ook in de binnenland- sehe politiek leiden. Vandaar het ophef fen van de F.F.I. (de Fransche B.S.) als zelfstandige militaire organisatie, zijn weigering om de C.G.T. (het Fransche Vakverbond) te ontvangen, zijn uitingen bij het referendum, zijn houding in deze dagen bij het vormen van een ministerie. Sommigen meenen, dat Charles de Gaulle autoritaire neigingen heeft en be- critiseeren o a. de fiere woorden, die in Juni 1940 in de radio klonken: ..Moi, géne- ra! de Gaulle, j'ai conscience de parler au nom de la France." Was dat een autori taire formule? Neen, niet uit trots zei de Gaulle „ik" en zegt hii dat nog. maar omdat hij verantwoordelijkheid op zich durft nemen en in de daad het kenmerk ziet van den man van karakter. Uit de Gaulle's geschriften blijkt, dat hij reeds in 1925 voorzag, welke wolken zich boven het Westen zouden samenpakken. Daar door kon hij in 1940. terdege voorbereid, met helder inzicht, den strijd om Frankrijk op zich nemen. Thans, na een jaar bevrijding, komt tegenstand tegen de Gaulle's politiek. Zul len de politieke partijwenschen het win nen van de gevoelens van dankbaarheid van het Fransche volk voor hun president? 't Blijkt dat als de eenzame, sobere Géné- ral de Gaulle, evenals hij in 1940 deed, tot het Fransche volk zegt: „Dat heb ik ge daan. dit wil ik doen" het hem, ondanks bezwaren, volgt. Omdat het voelt, dat de Gaulle slechts één zuivere, onbaatzuchtige politiek voert: Eerst Frankrijk. E. Terboven's dood staat vast. Het lijk van dezen Rijkscommissaris van Noorwegen is gevonden. Oiii.iciit tijdens de iierdcnkins in de Groote Kerk', waarbij H.M. de Koningin en Z.K.IL Prins Bcrnliard aanwezig waren. (P.). Mijn vriend Eusebius Zwart is een ver beten en onvermurwbaar vijand van den zwarten handel, pardon van den gif- handel. Zulks niet uit hoofde van zijn postuur, want dat is minnetjs, maar meer door zijn sociaal-kloppend en fijn gevoelig hart. Eusebius heeft mij, zijn besten vriend, verleden jaar een knette rend standje gemaakt, omdat ik parasi teerde op de volkswelvaart, door een gloednieuw overhemd tegen een pakje ondefinieerbare krullen, alias Belgische shag te verruilen. Hij heeft het mij ten zwaarste aangerekend en mij drie dagen niet aangekeken. Maar ter zake. Eusebius' familienaam is het onderwerp geweest van veel gekraai onder kennissen en vrienden, maar zijn nobele ziel heeft zich boven het aardsch geleuter verheven, omdat je, volgens zijn gevleugelde woorden, een naam niet tot karakterstempei mag degradeeren. Nu heeft mijn vriend de pogingen van den roerganger van het schip van staat en den beheerder van 's lands buidel met belang stelling gevolgd. Deze pogingen zijn ge richt op het indrukken van het booze hoofd des zwarten handels, tenminste dit lichaamsdeel te herscheppen in een fat soenlijke burgerkruin, althans genoemd hoofd te bewegen, zichzelf niet meer op te steken. Eusebius heeft zich de blanke handen gewreven en de kachel opgepord. Hij heeft meer gedaan. In hoogsteigen per soon is deze eerbiedwaardige Haarlem mer de broeinesten en kraamkamers -van de laakbare praktijken gaan bezoeken. In de Breestraat heeft hij vriendelijke heeren ontmoet, die hem op beminnelijk fluisterenden toon sigaretten aanboden. Vele vriendelijke heeren. Eusebius heeft hun hoffelijkheid echter genegeerd en zich op de teenen verheven, schouwend in de vriendelijke aangelaten van de klein handelaren in tabak. Verpletterend kwam het antwoord op het zachte „Sigaretten", in den vorm van één duister, dreigend woord „Veenhuizen" Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar HvuUit-Uw- Y>vc&/! sfiüDV.CI. YAP y.eQRATGRL'. Adv BINNENLAND De Ncd. Spoorwegen zullen met ingang van 1 December weer weekkaarten invoeren. Dr. H. A. M. Marres een bekend neus-, keel- en oorarts uit Venlo, is Dinsdagmiddag bij een auto-ongelük ónder de gemeente Swalmen zoo ernstig gewond, dat hij in den loop van den dag in het ziekenhuis te Venlo is overleden. Dr. Marres was gedurende een oorlog een van de leidende figuren van het artsenverzet en was tot zijn dood bestuurs lid van medisch contact. De vereeniging voor oorlogsslachtoffers werd Dinsdagavond in het Oranjehotel te Nijmegen opgericht. Het is een vereeniging voor alle inwoners van Nijmegen en omstre ken, die have en goed hebben verloren. Het hoofddoel eer vereeniging Is bij de regeering gedaan te krijgen, dat de oorlogsschadever goeding geschiedt op basas van de waarde van 1945 en niet op die van 1940. Vele slacht offers hebben bijna nog niets uitgekeerd ge kregen. Dc Canadeesche soldaten vertegenwoor digen Sinterklaas voor niet minder dan 30.000 Nee. kinderen in vele plaatsen van ons land. De heer Roestam Effendi, sinds 1933 communistisch Tweede-kamerlid is als lid der CPN geschorst wegens het niet deel nemen aan illegaal partijwerk, het verbre ken van de tusschen hem en zijn partij be staande verbinding en het opponeeren der communistische politiek. Hij zal op het ko mende partijcongres voor royement voor gedragen worden. Monturen en glazen voor brillen, waar aan in ons land een normale jaarlijksche behoefte van resp. 600.000 stuks en 900.000 paar bestaat, zullen binnen een hall jaar in, behoorlijke mate verkrijgbaar zijn. Behalve onze eigen productie van 10.000 paar glazen per maand zullen ook de Tsjechoslowaaksche en Engelsche optische industrie hun glaasje daartoe bijdragen. BUITENLAND Een enquête inzake de Atoombom in Amerika gaf dit resultaat: 53% wil de vraag over het gebruik aan een wereldorganisatie overlaten, de andere 47% wil vertrouwen stellen in de Amerik. bekwaamheid om be tere bommen te produceeren. Vermist. In October zijn in Berlijn 160 kin-deren en jeugdige personen als vermist opgegeven. In dezelfde maand zijn 132 per sonen dood op straat gevonden, wier iden titeit niet kon worden vastgesteld. „Pluto", de oliebuisleicing yan Engeland via het Kanaal naar Frankrijk, door welke de geallieerde strijdkrachten na de invasie op de snelste wijze van benzine werden voorzien, wordt gedemonteerd. HAARLEM EN OMGEVING Sint Nicolaas komt Zaterdag a.s. bij de vereeniging Bosch en Vaart; 's Morgens trekt hij met zijn knecht door de wijk om voor de kleintjes goede gaven achter te laten, 's Mid dags is hij op het kinderfeest in de aula van het Christelijk Lyceum. Simon Admiraal, de jonge pianist, win naar van den „Prix d'Excellcnce", zal op Vrijdag 30 November een pianoavond geven in de kleine zaal van de Gem. Concertzaal te Haarlem. Hej. H. Koopmans te Hoofddoip is ge slaagd voor landbouwhuishoudleerares.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2