Het proces Mussert Algemeene situatie op Java wordt slechter Beunder's Zaadhandel v. Brederode Tweede vliegtuig naar Indië Handel en Nijverheid 1 Ds. J. v.Wijngaarden „In Gods weegschaal" Voor Boeken (Vervolg van pagina 1) Maar hier deed de leider der N.S.B. het. Onder deze omstandigheden was het hee- lemaal niet onschuldig, integendeel een belangrijke en gevaarlijke stap. Het is een aanslag gepleegd met het oogmerk om Nederland onder vreemde heerschappij te brengen. Het brengen onder gedeeltelijke afhankelijkheid hoort daar ook onder. Mussert heeft zich door de Duitschers laten drijven waar zij hem wilden hebben. Van de nota over den bond van Ger- maansche volkeren heeft niemand zich verder iets aangetrokken, maar Mussert heeft werkelijk de illusie gehad, dat hij het beste gedaan had wat hij doen kon, dat hij nu ook een staatsman was en de nota een gewichtig staatsstuk. Toch is dit stuk, dat hij zijn „politieke geloofsbelijde nis" noemt, voor zijn verder beleid van fundamenteele beteekenis geweest en de basis, waarop hij zijn landverraderlijke activiteit voortzet. Voor deze „geloofsbelijdenis" moest in de eerste plaats de N.S.B. en daarna ons geheele volk worden gewonnen. Het ver trouwen op den Führer was de grondslag van zijn actie en hierin past ook volledig de eed van trouw aan den Germaanschen Führer, Hitier, op 12 December 1941 door Mussert afgelegd. Men dient in dit ver band de eed van trouw aan Mussert door het kader van de N.S.B. afgelegd, te zien als een doortrekken van dien eed van trouw aan Hitier. Wat de gemeenschappelijke economie der Germaansche volkeren betreft in praktijk is Nederland leeggeplunderd. In een nota van 10 November 1943 verklaar de Mussert hierover „dit is niet, wat ik onder gemeenschappelijke economie ver staan heb". Dit alles zijn feiten, die aantoonen hoe Mussert getracht heeft Nederland onder vreemde heerschappij te brengen. De om standigheid, dat de Dpifechers zelf ook van plan waren om Nederland onder hun heerschappij te brengen, en wel in een voor Nederland nog onaannemelijker vorm dan Mussert voorstond, doet aan het ka rakter van Musserts daden niet af. Hierop bracht mr. Zaayer het tweede punt van de tenlaste legging ter sprake, n.l. het plan om Mussert tot regent te la ten uitroepen. Zijn streven was: „belang rijk zijn, een rol spelen, macht hebben". De macht bij de gratie van de Duitschers. die tot vervelens toe hierover aan het hoofd gezeurd werdenf maar die dan toch wel zooveel politiek benul hadden, dat zij inzagen, dat een leider, die door zijn volk wordt verafschuwd en veracht, als leider onbruikbaar is. Tenslotte kwam het laatste punt der tenlastelegging ter sprake: de voortgezette actie tot deelneming aan de Duitsche oor logvoering. Men moet het kwaad, dat Mussert ten behoeve van de Duitsche oorlogvoering heeft gedaan, niet te gering achten. Bij de stukken, die ik gevonden heb. is een nota van Van Geelkerken d.d. 12 Augus tus 1943 waarin hij becijfert, dat van de 35.000 mannelijke N.S.B.'ers er 23.700 op de een of andere manier in de oorlogvoe ring zijn ingeschakeld, waarvan 17.000 bij zuiver militaire onderdeelen. Uitvoerig besprak mr. Zaayer het vraagstuk of de N.S.B. de Duitschers daadwerkelijk heeft geholpen bij den in val in Mei 1940. In heb geen enkele aan wijzing gevonden, dat Mussert het mee vechten van zijn volgelingen tegen Ne derland zou hebben bevorderd of gewild. Men moet zijn daden niet slechter zien, dan zij toch al zijn. Met de armen gekruist den vijand zien binnentrekken, kan ik niet als een blijk van vaderlandsliefde beschouwen. De verdediger aan het woord. „Het oogenblik, waarnaar het Neder- landsche volk gedurende vijf lange jaren heeft verlangd, ja zelfs gesnaktaldus mr. Wijckerheld Bisdom „is aange broken. Mussert staat voor zijn rechters." De haat welke men tegen Mussert koes tert is ongeëvenaard. De verdediger wijst er op, dat men in Nederland ook den po- litieken tegenstander zijn vrijheid, mis schien zijn leven niet anders wil ontne men, dan door middel van rechtspraak. Voor politieke processen is onze straf rechtspraak niet ingericht, waardoor het politieke proces wordt gedrongen in een keurslijf, dat het niet past. Men kan aan onze rechtspraak geen afbreuk doen zon der het wezen van die rechtspraak aan te tasten. Het gaat hier dus niet om politiek, doch uitsluitend om strafrechtelijke ver antwoordelijkheid. Men moge kunnen zeg gen „c'est pire qu'un crime, c'est une faute" (het is erger dan een misdaad, het is een fout), het gaat hier alleen om de misdaden. Voor politieke fouten is de rechtszaal niet de plaats om deze te beoordeelen. Men moet zich los maken van de politiek. Dit proces heeft niet als onderwerp het na- tionaal-socialisme. Ook mag men aan Mus sert niet aanrekenen wat tal van indivi duen, die geen lid van de N.S.B. waren, gedurende de bezettingsjaren hebben mis daan. Zelfs voor de daden van de indivi- dueele N.S.B.'ers is Mussert niet straf rechtelijk verantwoordelijk. Wij hebben alleen te zien naar zijn eigen daden. Het is alleen het proces tegen ir. A. A. Mus sert, aldus mr. Wijckerheld Bisdom. Spr. brengt hulde aan den steller van de dagvaarding maar alvorens op de be schuldiging in te gaan, geeft de verdediger een overzicht van één zijde van Mussert's beleid, n.l. van zijn voortdurenden strijd tegen de annexionistische partijen in Duitschland, in het bijzonder de S.S. Met groote felheid is hij tegen de S.S. opgetreden. Uitvoerig ging de verdediger hierop in. Een regeering Rost van Tonnin genFeldmeyer zou de annexatie hebben beteekend. (De zitting duurt voort) Debussy-Cyclus - 2de avond Roel Riphagen scheen Maandagavond niet zoo goed gedisponeerd als op den eersten avond. Er was soms eenige onrust in zijn spel, een gemis aan zelfbeheer- sching dat tot extreme opdrijving der tempo's leidde, waardoor dan de figura tieve en rythmische duidelijkheid ver stoord werd. Zoo ging het b.v. in „Danse", in de Toccata der Suite „Pour le piano" en in „Mouvement". Anderzijds gaf hij, b.v. in „Rêverie" poëtisch mediteerende voordrachtskunst en in de vier Etudes staaltjes zijner enorme techniek. De be wondering hiervoor blijft even onvermin derd als die voor zijn phenomenaal geheu gen, al slaagt de eene avond eens beter dan de andere. Een kunstenaar is een mensch en geen machine of automaat. Dus past het mij den voortreffelijken pianist ook voor dezen tweeden avond een eere- saluut te brengen. Wij verwachten van zijn derde (laatste) concert nog veel schoons. De belangstelling was toegeno men. K. DE JONG. Thalia - Over twaalf dagen Gerard Nielen heeft ditmaal voor Thalia een klucht geschreven, die kennelijk geen ander doel had dan de toeschouwers eens braaf aan het lachen te krijgen. En dit doel is volkomen bereikt. Een Aprilmop in de krant kondigt na twaalf dagen tegen middernacht het ver gaan van de wereld aan. Twee looze gui ten, die elkaar (met de beste bedoelin gen!) bij den neus willen nemen, doen als of zij dit bericht gelooven, en hun heele omgeving vliegt er in. Nu meene men niet, dat het vooruitzicht op deze ramp angst en ontzetting teweegbrengt, integen deel: de komst van de komeet wordt de bevrijding voor al deze menschen. die hun kort levensrestje zoo pretig mogelijk wil len besteden en met al hun maatschappe lijke verplichtingen en conventioneele scrupules afrekenen. Deze zotternij werd con amore ten too- neele gebracht; in de klucht mogen di lettanten zich feestelijk laten gaan, zoodat het een vroolijke avond werd. H. G. CANNEGIETER. Afscheid Ds. D. Henstra In het kerkgebouw aan de Floresstraat heeft Dinsdagavond Ds. D. Henstra, predi kant bij de Chr. Geref. Gemeente te Haar lem-Noord, wegens vertrek naar Broek-op- Langendijk, afscheid genomen van zijn gemeente met een predicatie naar aanleiding van Romeinen 11 vers 36. Aan het einde der predicatie richtte de predikant zich in har telijke bewoordingen tot kerkeraad en ge meente. Ds. Henstra werd toegesproken door den ouderling, den heer W. C. Bakker, van Haarlem-Noord, den ouderling Leenderts van Haarlem-Centrum en Ds. Zwiep van IJmuiden. Allen herdachten den getrouwen pastoralen arbeid van den scheidenden pre dikant. Hedenmorgen om half negen vertrok van Schiphol de tweede DC 4, Skymaster, onder commando van Moll, met 24 pas sagiers, 549 kg. post en 383 kg. vracht goederen naar Batavia. Rantsoenen voor gedetineerden Het Centraal Distributie-kantoor te Den Haag heeft voor gedetineerden de volgen de rantsoenen voor 14 dagen vastgesteld: Brood: 5600 gr,, suiker: 200 gr., melk: 2 L., kaas: 100 gr., margarine: 500 gr. (of 400 gr. vet). Voor jam, zout en zeep zijn de rant soenen gelijk aan die der burgers. Aan de Centr. Keuken moeten worden ingeleverd: 7 K.G. aardappelen en 200 gr. vleesch. De toeslag voor gedetineerden in de zieken zaal is: bloem: 200 gr., gort: 250 gr., ver micelli: 50 gr., peulvruchten: 250 gr. en melk 1 Liter. A. P. Dijs, rangeerder bij de Ned. Spoorwegen, Caninefatenstraat 72, hoopt Za terdag a.s. het feit te herdenken dat hij 25 jaar als zoodanig werkzaam is aan de Wes tergracht. heeft 11.258 Ambtenaren Op 1 October van dit jaar waren 2617 personen in directen dienst van het minis terie van Handel en Nijverheid. Hier onder zijn c.a. 1500 personen van het di rectoraat-generaal van de Prijzen begre pen, welke dienst vroeger buiten departe mentaal verband stond. Aan vaste dien sten, o.a. het Centraal Bureau voor Sta tistiek, waren op dien datum 1615 perso nen verbonden, aan de rijksbureaux 5603 personen en aan het Centraal Distributie kantoor 1420 personen. Het totale aantal ambtenaren in dienst van het ministerie bedraagt dus 11.258. Het personeel van de plaatselijke distri butiediensten en degenen, die in dienst zijn van de organisaties van het bedrijfs leven, ressorteeren niet onder genoemd ministerie. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN 23 Nov.: W. F. IJff—Bome- broek, d; 25 Nov.: C. KonAugustinus, d.; M J. C. CramOpstal, d.; 26 Nov.: V. P. Ver happenLoman, d.; 27 Nov.: J. A. Schon- hage—Augustin, d. OVERLEDEN 23 Nov.: E. A., 4 j., d. van J. H. C. Terra, Mr. Comelisstraat; 24 Nov.: M. Heijboer, 25 j., 2e Hoogerwoerddwarsstr.; K. A. van Ewijck, 40 j„ Ramplaan; A. H. van Eijk, 63 j., Vergierdeweg; W. van de Weete ring, 77 j., CoornhertstraatP. de Ruig, 67 J., Velserstraat; 25 Nov.: M. Versteeg—Carpenv: tier, 63 j., Arnulfstraat; C. A. Jas, 25 j.. Brandstraat; 26 Nov.: M. A. T. van der, Bosch 14 j.. Kamperlaan; J. C. Koopman, 70 j., As sendel verstraat. ONDERTROUWD: 27 Nov.: H. van Alphen en S. de Kruif; N. Klerk en C. M. Bakker; N. van Bameveld en E. Huisman; W. Ver meer en R. C. Courvoisier; A. Koenderman en J. van den Brink. GEHUWD: 27 Nov.: J. van Schie en C. E. Wassenaar; C. Molenaar en M. P. Goversj P. Smouter en J. M. van Ree. De vraag van allen in Indonesië is mo menteel hoe de militaire situatie op Java zich zal ontwikkelen. Door de Britsche be zetting van Soerabaja zijn de extremisten wel een belangrijk bastion kwijtgeraakt, maar steeds weer komen er nieuwe brand punten bij en algemeen is men van oor deel, dat de situatie slechter wordt. Dank zij het tekort aan vervoermidde len der extremisten bestaat er een kans, dat de groote aanval op Batavia, welke voor 5 Dec. is aangekondigd, niet zal kun nen doorgaan. Intusschen gaan echter de nationalisten door met het afvoeren van vrouwen en kinderen uit de Kampongs in de omgeving, die worden vervangen door mannen uit Midden-Java. Hgt extre mistische hoofdkwartier is naar '"Serb.ng in Bantam verplaatst. Daar de nationa listen nog steeds de controle over de spoorwegen hebben, kunnen zij nog vrij gemakkelijk strijdkrachten aanvoeren. Zij beschikken evenwel niet over voldoende auto's. Een krachtige actie in Bandoeng heeft een gunstig resultaat gehad. De gevechten by Ambarawa duren voort. De Britten hebben het fort Willem I veroverd, dat een beruchte Japansche gevangenis is geweest. Zij vonden er 50 gewonde Indo nesiërs en een aantal lijken van ver moorde Europeanen. Op Midden-Java zijn eenige plaatsen door Britsche torpedojagers onder vuur genomen, w.o. Semarang en Ambarawa. Volgens berichten uit Indonesische bron zouden de Engelschen luchtlandingstroe pen in het gebied van Ambarawa hebben afgeworpen. De Britten zelf deelen mede, dat een vliegtuig een aanval heeft gedaan op Indonesische troepenconcentraties ten Z. van Ambarawa. In acht Dakotavliegtuigen zijn eenige honderden Br. Indische soldaten van Soe rabaja naar Semarang overgebracht. Witte vlag te Bandoeng De Indonesiërs te Bandoeng hebben ver zocht de militaire acties te doen staken. De „gouverneur" van West-Java is met een witte vlag naar de Britsche linies ge gaan en werd van de voorwaarden op dt hoogte gesteld. Hij kon echter geen toe zegging of voorstellen doen. De Britsche voorwaarden waren de vol gende: 1. Evacuatie van alle Indonesiërs uit een gebied dat begrensd wordt door de spoor lijn Oost-West; dit vóór 29 November 12.08 uur. Indonesiërs die daar na dien tijd nog verblijven zullen worden neergeschoten. 2. Burgers mogen niet binnen tweehon derd meter van een Britsche of Japansch« post komen. Manlijke Indonesiërs die zich bij wegversperringen ophouden zullea worden neergeschoten. Dreigende voedselnood De United Press-correspondent te Ban doeng bericht dat de voedselsituatie voor Europeanen en Indo-Europeanen aldaar acuut wordt. Ongeveer 60.000 blanken zijn door den voedselnood getroffen Evacuatie van vrouwen Men hoopt dat de eerste groep Neder- landsche vrouwen de tweede helft van deze week Java zal kunnen verlaten. Er is een kans dat de Nieuw-Amsterdam te Batavia zal aankomen en dan zou het aan. tal vrouwen dat volgens het Rapwi- schema geëvacueerd kan worden 1500 be dragen. Als dit niet het geval mocht zijn zullen enkele Britsche schepen waar schijnlijk 400 vrouwen naar Singapore kunnen brengen. Daar zouden zij dan op de Nieuw Amsterdam kunnen overstap pen. De beslissing zal wel binnen enkele dagen vallen. Voor direct gevr. DAGMEISJE in gezin van 3 -pers. Mevr. NOACH, Verspronckweg 69, Haarlem. MEISJE GEVR. uit Chr. milieu v. d. ochtenduren of tot 3 uur n.m. In gezin met 4 k. Br. met verl. sal no. 2683 bureau. NET MEISJE gevraagd, voor dag en nacht, in klein, rustig gezin. Goede behandeling en hoog loon. Heemsteedsche Dreef 74, Heemstede. NET FLINK MEISJE OF WERKSTER gevraagd. Wes- terhoutpark 30, Hopman. Mevr. Roelofsz, Dahllalaan 31, A'hout (by station Heemste de) vraagt NET MEISJE voor halve of heele d. of eenige d. p. week. Gevraagd BEKWAME COS- TUUMNAAISTER voor nieuw werk en veranderwerk. Huis werk of aan huis. Koeduinweg 4. Aerdenhout, 2 min. v. tram halte. REDACTIE VLIEGWERELD vraagt een geroutineerde Ste notypiste, alsmede een aan komend typiste voor lichte ad ministratie. Soil, persoonlijk 's middags van 3-5 uur. Zonne bloemlaan 37, Aerdenhout. Gevr. JONGSTE BEDIENDE voor eenv. kantoorw. en zaad- handel. Aanm. dag. v. 1012 en 35 uur. Kweek. „Enchantress" v./h. H. Carlée, Leidschevaart bij Viaduct Haarlem. APOTHEKERS-ASSISTENTE gevraagd. Routine niet ver- eischt. Teyler Apotheek, Tey- lerplein 79. Gevraagd voor Expeditiebe drijf CHAUFFEUR-MONTEUR Brieven met uitvoerige ln lichtingen onder no. 2694 bur. van dit blad Een NETTE JONGEN gevr. voor winkel en fletswerk. Hoog loon. W. v. AMERONGEN, Wagenweg 104. Te Heemstede kan geplaatst worden een BEKWAME CHAUFFEUR. Zij die te Heemstede woon achtig zijn en lichte kantoor werkzaamheden, waaronder typen, kunnen verrichten, ge nieten de voorkeur. Sollicitanten gelieven zich aan te bieden met opgave van vroegeren werkkring en leef tijd, aan het bur. van dit blad onder no. 2696. STADSSCHOUWBURG. Gevr. voor spoedige indiensttreding TOONEELKNECHT (bij voor keur stoffeerder of schilder) en LEERLING TOONEEL KNECHT (pl.m. 18 Jaar). Al leen zijn, die zich tot het be- dryf aangetrokken voelen, ge lieven te reflecteeren. Aan melden Vrijdag van 10-12 uur aan den tooneelingang. Assurantie-kantoor vraagt v. haar afdeelingen Kapitaal-, Volks- en Variaverzekeringen ACQUISITEURS voor de plaatsen Haarlem en omgeving. Brieven onder no. 2702 bur. van dit blad Bij de HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING is een vacature voor EERSTE HOBOÏST Sollicitaties te richten aan de administratie der H. O. V-, Kenaustraat 7 Haarlem THUISWERK gevr., bijv. plak werk, vouwwerk, adressen schrijven enz. Br. 2628. Dame, m.l., neemt gaarne lei ding huishouden op zich in klein moederloos gezin of bij Heer alleen, in beschaafd mi lieu. Eenige hulp gewenscht. Br. mej. M. B. Duyvis, Dalweg 16, Zeist. NET MEISJE, 25 Jaar, 3-Jarige handelsavondschool gevolgd, zoekt plaatsing op kantoor of ander administratief werk. Br. Amsterdamstraat 35. LAMrEKAPPENWERKSTER vraagt werk aan huis. Zeer billijk. Speciaal voor particu lieren. Br. 110. 2693 bur. Te huur aangeb. in centrum een DROOG PAKHUIS (beton en steen) 60 M2. Br. 2699. WONING RUIL. Mod. beneden woning (nieuwbouw) op goe den st. te Leiden, bevattende 5 kamers, keuken, grote voor- en achtertuin, huurprijs I 7 p. w. tegen vrij modern huis in Haarlem, eveneens op goede stand, huurprijs ca. f 30 per mud. Br. onder no. 2700. HUWELIJK. - Kennismaking gezocht door heer, goede po sitie, met leuk meisje, 21-25 jaar. Br. liefst met foto (re tour) onder no. 2695 bur. Te koop gevraagd JEKKER of JAS. Maat 54. Brieven met prijsopgaaf 2691 Bur. van dit Blad. Te koop gevraagd PIANO. PIANOLA of ORGEL. Dekker Alkmaar, Spoorstraat 5. van Bennebroek spreekt a.s. DONDERDAG 's avonds 8 uur in BETHEL, Voor helmstraat 3, over: Toegang vrij. Geen collecte RUILEN: ln staat van nieuw 1 traplooper en bijbehoorende ganglooper voor gasfornuis of eiectr. ijskastje. Warns. Hooge Duin en Daalscheweg 7, Bloe- mendaal. Gevr. een ZIJSPAN compleet voor B.SA. motor event, te ruljen voor radio. Br. 2697. Te koop KNOP ACCORDEON Ital. 156 bassen. Raam vest 9 A, 2 x bellen. SCHRIJFMACHINE TE KOOP. Brieven no. 2692 Bur. van dit Blad. TE KOOP: Divers Huisraad en compleet Ameublement. Br. onder no. 2701. Planten voor den tuin. Heesters, Boomen. Het ls weer KI. Houtstr. 41 Haarlem. Tel. 18920 Waar bloemen zijn, Is zonneschijn Makelaarskantoor Voorneveld, Kloppersingel 191, Tel. 13448 Koopen en verkoopen Hyp. en onderhoud GROOTE MARKT 21

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3