Sjarir optimistisch Joego-Slavië republiek geworden De Indische Crisis De verkiezingen over herstel van orde en rust Radio-oproep van Sjarifoedin had echfer geen succes Rapwi-kampen beschoten 4 Jaar geëischt voor poging tot moord De Jang-Tse wordt getemd Het overheidspersoneel Het woord is aan.... Flinke straffen voor zwarten handel Wijziging van de Kieswet Weerbericht Ex-Koning Peter legt er zich niet bij neer rtOe Jaargang No. 18193 T B J 1 I B Vrijdag 30 November 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 r"! ÊT j t! 1 Q MMl C? I J gjf f| J l Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem &r JfL JL ssra A W;* '%bö^- Voorlichting te Haarlem. Bureaux: Kennemerlaan 154, Abonnementen: p. week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Ti- T,fj Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.: Dir.-Hoofdred. Io0a4. Adm. 10724 Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. J^ADAT wekenlang de toestand op Java 4^ zich van kwaad tot erger scheen te ontwikkelen, zijn de berichten nu iets gunstiger. In een aantal districten is een toestand van rust ingetreden en de En- gelsche verklaring dat men „de handschoe nen zou uittrekken", tengevolge van de gepleegde wreedheden, heeft zich blijk baar nog niet in acties op groote schaal geuit. Overigens blijft de berichtgeving onsamenhangend en onoverzichtelijk. Tel kens dringen zich bij den Hollandschen lezer vragen op, die meestal onbeantwoord blijven. Voorshands blijft de indruk over- heerschen. dat geen enkele der bij de crisis betrokken partijen den toestand in haar macht heeft en dat nieuwe, onver wachte wendingen steeds mogelijk zijn. „De extremisten", zooals zij nu gemaks halve maar worden aangeduid, veroorza ken nog telkens nieuwe incidenten. Onduidelijk blijft het beeld der open bare meening onder de Indonesiërs. Dat is trouwens ook een Europeesch begrip en dat moet men niet trachten toe te -passen op een gebied in het Verre Oosten, waar een zeer groot deel der bevolking zich nooit om politiek bekommerd heeft en in geheel andere omstandigheden en levens opvattingen verkeert, dan wij gewend zijn. Vergelijkingen schijnen vrijwel steeds mank te gaan. Wie Europeesche maat staven en overwegingen poogt toe te pas sen zal, als hij bij kenners van Indië te rade gaat, ervaren dat hij er telkens naast is. Daarom hebben de sombere uitspraken van menschen, die maar boudweg verkla ren „dat wij Indië wel kwijt zullen zijn" ook niet meer waarde dan andere uitin gen van vaag pessimisme. Want zij kun nen de verhoudingen evenmin beoordeelen als de bereidheid van het overgroote deel der bevolking, zich in een regelmatige ont wikkeling van zaken te schikken, mits zij in haar dagelijksch leven niet gestoord wordt. Die bereidheid is blijkbaar tradi tioneel. Extremisten vormen uiteraard een kleine minderheid. Indonesiërs, die zich actief voor de openbare zaak interessee ren en kennis van zaken bezitten, vormen maar een heel klein percentage, veel klei ner dan het overeenkomstige percentage in Europa, dat na een langdurig wordings proces, met veel streven naar volksopvoe ding en een hoog ontwikkeld organisatie wezen en vereenigingsleven, ook nog niet groot is. Wie er zich op bezint zal dat moe ten erkennen. Hoevelen bij ons nemen werkelijk aandeel aan het politieke leven en stellen zich goed van de zaken op de hoogte? Tracht u dan eens een volk voor te stellen, dat de organisatie en het inge wikkelde en veelzijdige vereenigingsleven, zooals wij dat voor den oorlog kenden en zooals het nu weer bezig is zich te ont wikkelen, mist en waarvan maar een deel tje voortgezet onderwijs heeft genoten! Soetan Sjarir heeft in een interview met Noel Buckley, een correspondent van Reuter, verklaard dat tusschen Nederland en „de republiek Indonesië" wellicht een verhouding mogelijk zou zijn, zooals be staat tusschen Engeland en Ierland. Offi- ciëel is die verhouding: dominion status. Maar het voorbeeld is ongelukkig gekozen, misschien wel met opzet. Want de verhou ding tusschen Engeland en zijn andere dominions is veel klaarder en beter, voor al ook vriendschappelijker, dan juist die met Ierland. Sjarir heeft bovendien opge merkt dat het woord „dominion" bij de Indonesische bevolking uitermate impo pulair is. „Als de term dominion gebruikt wordt, zal 90% van ons volk die verwer pen". Dit klinkt erg beslist, maar het spe culeert kennelijk op de Europeesche nei ging, om Indische verhoudingen en op vattingen door een Europeeschen bril te bezien. Negentig procent van de Indo nesische bevolking weet ongetwijfeld van de staatkundige relatie tusschen Enge land en zijn dominions geen woord af en wordt niet in het minst beroerd door de term „dominion". Met dergelijke verklaringen van Sjarir komt men niet verder. En zijn vergelij king met de verhouding Engeland-Jerland is tegenover het Engelsche publiek geen handige zet. Hij moet er den indruk mee wekken, dat hij onwillig is en een soort permanent verzet aankondigt. Want zoo zien de Engelschen de houding van de Ieren. In hetzelfde interview heeft Soetan Sja- riT evenwel ook optimistischer uitlatingen gebezigd. Hij heeft gezegd, dat hij een sta king van de vijandelijkheden op geheel Java verwacht en voorziet, dat binnen en kele weken de rust zal weerkeeren. Laten wij hopen, niet het minst vanwege de benarde positie van de kampbevolking, dat zijn profetie bewaarheid wordt. Meer dan een profetie is het niet. Hij en zijn regeering hebben den toestand immers ook niet in hun macht en zijn verzekering „dat hij in verbinding is met de plaatselijke leiders, die zijn standpunt deelen en trachten, hun mannen te bewegen tot het neerleggen van de wape nen" bewijst dat opnieuw. Maar hij hield er zich toch van overtuigd, dat hij het ge zag van zijn regeering over geheel Java zou kunnen doen gelden. Wanneer? Ove rigens billijkte hij het Nederlandsche be sluit, de Nederlandsche economische be langen op Java te verdedigen, maar acht te Nederlandsche aanspraken op politiek toezicht ongerechtvaardigd. In het algemeen verhoogt dit interview de belangstelling voor komende nieuwe besprekingen. Zij het dan niet op Ierschen grondslag. R. P. Sjarir heeft in een onderhoud met den bijzonderen correspondent van Reuter in Batavia te kennen gegeven, dat hij een ge leidelijk staken van de vijandelijkheden op geheel Java verwacht en dat hij voor zag, dat binnen enkele weken de rust zou weerkeeren. „Ik ben in verbinding ge weest met de plaatselijke leiders, j?ie mijn standpunt deelen en die trachten hun jon gemannen te bewegen tot het neerleggen van de wapenen," aldus Sjarir. „Tusschen Nederland en de republiek Indonesië zou misschien een verhouding mogelijk zijn, gelijk bestaat tusschen En geland en Ierland. Basis voor het voort zetten van onze onderhandelingen zou dan moeten zijn, dat Nederland ons recht op zelfbestuur erkent, maar de term „do minion" is bij het volk uitermate impopu lair. Indien de term „dominion"jyordt ge bruikt, zal 90°/o van ons volk die verwer pen". Sjarir toonde zich ervan overtuigd, dat hij het gezag van zijn regeering over geheel Java zou kunnen doen gelden. Hij billijkte het Nederlandsche standpunt, voorzoover dit betreft de Nederlandsche vastbeslotenheid zijn economische belan gen op Java te verdedigen. Hij achtte ech ter de Nederlandsche aanspraak op poli tiek toezicht ongerechtvaardigd. Een voedselconvooi van ruim honderd voertuigen van Batavia naar Bandoeng heeft een escorte van RAF-jagers meege kregen. Dit besluit om voor luchtdekking te zorgen was een gevolg van den wreeden aanval, die eenigen tjjd geleden op een ander convooi met voorraden werd onder nomen. Bovendien is een convooi op mys- terieuse wijze zoek geraakt en nog altijd niet teruggevonden. Intusschen vliegen tusschen Batavia en Bandoeng transport vliegtuigen, die groote voorraden vleesch, groenten, kaas, melk en vitaminen aan voeren, teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De Indonesische gouverneur van West- Java heeft het Britsche ultimatum afge wezen. Dank zij een actie van Nederland sche, Indo-Europeaansche en Ambonnee- sche jongeren hebben de Britten een groot aantal onruststokers kunnen arresteeren. Sjarifoedin heeft een oproep per radio gedaan om de bevolking tot kalmte te manen, doch deze heeft geen enkel effect gesorteerd. De Britsche autoriteiten bezien de Nederlandsche actie met gemengde ge voelens. Bij de gevechten in Bandoeng is aan Indonesische zijde gebruik gemaakt van zes Japansche tanks. Te Semarang hebben extremisten de Rapwi-kampen beschoten en de gevangenis waardoor vier der bewoners gedood en zes gewond werden. Een Nederlandsch schip heeft 1850 evacué's van deze stad naar Batavia overgebracht en de „Van Heutz" wordt heden nog met 800 evacue's De vrouw van den caféhouder K. uit Zaandam, kwam met zekeren v. d. B. met wien zij een verhouding had, overeen haar man uit den weg te ruimen. Deze v. d. B. kreeg kennis met een zekeren E., die er wel voor voelde, tegen betaling van ƒ5000, zoo noodig met een assistent. K. van kant te maken. K. werd telegrafisch naar Zut- phen ontboden, waar de aanslag zou ge schieden, maar door een storing in de treinverbinding liep hij de eerste keer zijn noodlot mis. Een tweede keer werd hij naar Brummen gelokt, zoogenaamd voor een „zwart handeltje" en nu zou de moord volvoerd worden. Door een samenloop van omstandigheden is de moord weer mislukt. K. werd slechts gewond. De politie luis terde eenige dagen later een gesprek tus schen de aanstichtster en den adspirant- dader af, waardoor arrestatie volgde. Ver dachte v. d. B. draaide er om heen op de zitting en probeerde den aanslag als va derlandslievend voor te stellen, daar K. volgens hem bekend stond als verkapt S. D.-agent. Dit feit werd door verschil lende getuigen tegengesproken, wel bleek dat K. relaties heeft onderhouden met de Duitsche politie, maar niet in verrader lijken zin. In zijn requisitoir wees de officier op de onsympathieke houding van verdachte, om deze zaak als een kwestie van natio- naal-noodzakelijke eliminatie van K. voor te stellen. Spr. eischte een gevangenisstraf van 4 jaar. De verdediger, mr. Schenke- veld, wees op de mogelijkheid dat ver dachte inderdaad Vaderlandslievende mo tieven voor zijn poging tot moord heeft laten gelden en bracht bovendien de ille gale reputatie van verdachte ter tafel. Spr. bepleitte de uiterste clementie. Hecfënmiddag zal terecht staan de vrouw van den caféhouder K., verdacht van aan zetting tot moord. verwacht. In Ambawara heeft een afdee- ling Indonesiërs zich uit de stad terugge trokken. In Batavia hebben zich nog eenige vechtpartijen voorgedaan. De laatste hoop, dat men nog overlevenden van het Dakota- toestel zou aantreffen, is vervlogen. Ge bleken is, dat de bemanning naar de ge vangenis van Bekasi is vervoerd en daar is vermoord. In deze gevangenis vond men ook nog een kind, dat een maand geleden uit Batavia is ontvoerd. Van andere vrou wen en kinderen, welke in deze gevange nis zouden moeten zjjn, is geen spoor ge vonden. Bekasi werd door de nationalis ten zwaar verdedigd, maar zonder strate gisch plan. Ingenieurs van het Amerikaansche bu reau voor waterwerken zullen de Chinee- sche regeering behulpzaam zijn bij het ontwerpen van plannen voor verbeterin gen in de vallei van de Jang-Tse rivier. De ingenieurs zullen ontwerpen maken voor den bouw van wellicht de grootste dam van gewapend beton, die ooit ge bouwd is en voor andere werken om de Jang-Tse-rivier onder controle te krijgen. Millioenen menschen in de Jang-Tse-vallei zullen daardoor verlost worden van den geesel van overstroomingen en hongers nood. De plannen voorzien verder in de irrigatie van 4 millioen hectaren landbouw grond met water uit de rivier en de op wekking van enorme hoeveelheden elec- triciteit voor de industrialisatie. Verder zal de rivier en haar zijrivieren geregu leerd worden, ter voorkoming van over stroomingen en verbetering van de scheep vaart. De groote dam zou in het hart van China komen, bij Itsjang. Daar zou een reservoir gevormd worden van 250 mijl lengte. Verder zullen honderden mijlen irrigatiekanalen aangelegd en nog een groot aantal andere dammen en de groot ste hydro-electrische installaties voor de opwekking van electrischen stroom ter wereld, worden gebouwd. Gemeente Velsen kocht Schoonenberg Naar wy vernemen heeft de gemeente Vel sen het landboed Schoonenberg, vroeger be woond door den heer W. P. de Vries en eigendom van de N.V. Kennemerlandsche Bank, gekocht. Eert toeslag op loonen en salarissen Onlangs deelden wij mede dat de Stich ting van den Arbeid aan de regeering ad vies heeft uitgebracht over een verbete ring van de positie van- het Overheids personeel. Algemeen wordt aangenomen dat dit advies zal worden opgevolgd. Ook voor het Haarlemsche gemeente- personeel zou dit belangrijke gevolgen hebben. In het kort komt, naar ons te be- voegder plaatse werd medegedeeld, het advies hierop neer, dat aan alle gehuwden en kostwinners per jaar een toeslag zal worden gegeven van f 240 per jaar, of f 20 per maand. Voor ongehuwden is het de helft. Indertijd was uit den Haag de mededee- ling ontvangen, dat te Haarlem de kinder toeslag van f 200 per kind op f 150 terug gebracht moest worden. De gemeente heeft dit op 1 November j.l. doen ingaan. Het is thans de bedoeling den kindertoe slag weer op f 200 terug te brengen voor de kinderen waarvoor op 1 Januari 1945 al toeslag werd betaald. De Joego-Slavische constitueerende ver gadering, welke Donderdag in Belgrado bjjeen is gekomen, heeft naar radio Bel grado meldt, besloten tot het uitroepen van de republiek. Tevens werd besloten, dat aan Koning Peter en aan het vorste lijk huis van Karageorgevitsj alle „ge- investeerde rechten" worden ontnomen. Het uitroepen van de republiek is te Belgrado met groote geestdrift ontvangen. In de Nationale Vergadering werd een proclamatie voorgelezen, waarin van Ko ning Peter gezegd werd, dat hij noch het verlangen noch de bekwaamheid gehad had, het verzet tegen de indringers te or- ganiseeren. Door zijn daden gedurende de nationale bevrijding heeft hij het verzet verzwakt, en de verraders van het volk gesteund. De proclamatie zeide verder: „Gedurende de 22 jaar van het bestaan van de Joego-Slavische staat waren de volken van Joego-Slavië niet in staat hun aspiraties: nationale gelijkheid en sociale gerechtigheid, te verwezenlijken. Inayat Khan: Afstand doen van wat wij toch niet kunnen bereiken is geen werkelijk afstand doen; het is zwakheid. In snel tempo behandelde de Econom. Rechter vandaag een aantal zaken, waar bij maar al te vaak zwarte handel als aap uit diverse mouwen kwam. Er werd fiks gestraft, opdat nu eindelijk eens be grepen zou worden dat het uit moest zijn. Een caféhouder had borrels verkocht voor niet minder dan 11.per stuk. Hij kreeg hiervoor 4 maanden gev. Een col lega had twee vaten stookolie gekocht. Hij werd hiermee bedrogen en had aan deze affaire ruim 2000.strop, waar de Econ. rechter nog eens 300.boete bij deed. De kooper van enkele Engelsche sigaret ten kreeg direct 50.boete subs. 15 d. hechtenis. Zijn leverancier hoorde zich tot 3 maanden veroordeelen. Een vrouw die sigaretten vloei verhandelde, kreeg 1 maand. De grens tusschen clandestiene- en huis slachting was in een ander geval zeer vaag. Straffen van f 200 - en 2 mud. wer den hier uitgedeeld. De rechter wees erop, dat er streng zal worden opgetreden tegen hen die voor eigen of voor anderer ge bruik vee mesten met het door de Regeering zoo duur betaalde graan. Een slager uit Bennebroek, daar als illegaal werker en verzorger goed bekend staande, had van Canadeesche vrienden blikjes vleesch gekregen en had deze ver handeld om de kosten van hulnverlee- ningswerk te kunnen bestrijden. De ver dediger wees op de vele geboekstaafde verdiensten van verd. en weet de aan gifte van dezen man aan concurrentienijd. Eisch 1 maand, vonnis 3 Dec. Onze Haagsche correspondent schrijft: Naar mij ter oore komt, bevindt zich het Wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet met het oog op de in 1946 te houden verkie zingen in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding. De indiening bij de Ka mer valt over ongeveer drie weken te ver wachten. De parlementaire behandeling zal dan pas na 1 Januari kunnen geschieden, doch indien het Parlement den noodigen spoed in acht neemt, behoeft dit in verband met de verschillende in het ontwerp voor komende data geen moeilijkheden op te le veren. Vermoedelijk zal de voorloopige vaststel ling van de kiezerslijst op 5 April, de defi nitieve vaststelling kort voor af vlak na 12 Mei geschieden, terwijl dan de kiezers waar schijnlijk omstreeks half Mei voor de Kamer eventueel tevens voor de Provinciale Staten ter stembus zullen gaan. Mocht het ontwerp, zooals het bij de Ka mer zal inkomen, den kiesgerechtigden leef tijd op 24 jaar stellen, wat wel in ernstige overweging schijnt te zijn reeds in 1933 zou men dit in den zin hebben gehad dan ware dit de laagste leeftijd, dien de Grond wet toelaat. Deze toch bepaald, dat men ten minste zijn 23ste jaar moet hebben bereikt. Geldig tot Zaterdagavond. Nevelig of mistig weer, zwakke wind. Geleidelijk eenige daling van temperatuur. Een inzameling van gasmaskers heeft plaats door het Rijksbureau voor oude mate rialen en afvalstoffen bij bedrijven, instel lingen en particulieren, teneinde de daarin verwerkte rubber ter beschikking te kunnen stellen van de rubber verwerkende industrie. Verzet van Ex-Koning Peter Ex-Koning Peter II heeft een verklaring uitgegeven, waarin hij zegt: „Dit besluit is het resultaat van een reeks handelingen van maarschalk Tito, die het gevolg heb ben gehad, dat deze beslissing genomen is uit de handen van het volk en gelegd is in die van hemzelf en van het Nationale Front". De verklaring zegt verder, „dat de regeering van Tito eenvoudig al haar ver plichtingen vertrapt heeft, overeenkom sten vernietigd en een totalitairen regee- ringsvorm ingesteld heeft, in volkomen tegenstelling tot de idealen van de Ver. Volken, de besluiten van Jalta en de be loften, die zij zelf hebben afgelegd. Ik ben mij volledig bewust van mijn verplich tingen jegens mijn vaderland en ondanks de maatregelen, die het huidige regime tegen mij neemt, zal ik ook voortaan doen Iwat mijn geweten mij beveelt om Joego slavië te bevrijden van de tirannie, onge acht van welke zijde deze komt."

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1