De „Anschluss" De nieuwe bonnen tot den grond ontraadseld 'Confrontatie met Nazi-Kampen Doodstraf De Indische pensioenen Moderne holbewoneré De Radio geeft vanavond: Visch op V05 Sportzuivering begint Donderdagmiddag werden de Duitsche manipulaties in verband met de annexatie van Oostenrjjk verder aan den kaak ge steld. Een telefoongesprek tusschen Göring en Von Ribbentrop (toen te Londen), waar in door den eerste aan zyn confrater werd verteld dat de vreugde in Oostenrijk „fan tastisch" was en dat „Serieuze menschcn uit Engeland' een kijkje in Oostenrijk zou den moeten nemen, om van de werkelijk heid doordrongen te raken, waarin Göring de Anschluss betitelde als „het grootste goochelstukje, hier ooit vertoond", laat wel duidelijk zien met welk een geraffi neerde bandietenstreek het geheele geval- Oostenrjjk het best te vergelijken is. Ook het beruchte telegram, waarmee Seyss Inquart de Duitsche troepen Oos tenrijk binnenriep, kwam ter sprake. Deze dépêche blijkt achteraf een volkomen fal sificatie en door net Berlijnsche hoofd kwartier in scène gezet te zijn. Een verpletterende hoeveelheid bewijs materiaal staafde het vermoeden, dat Duitschland reeds lang voor het uitbreken van den tweeden wereldoorlog agressieve plannen had tegen bijna alle landen van Europa. Een treffend staaltje van Nazi-hoog moedswaanzin is een aanteekening in het dagboek van Jodl, waarin deze de situatie na he? verdrag van München als volgt schetste: „München is geteekend. Tsjecho- Slowakije is als mogendheid uitgeschakeld. Het genie van den Führer en zijn besluit, zelfs geen wereldoorlog te schuwen, heb ben opnieuw, zonder van geweld gebruik te maken, een overwinning opgeleverd." Belangrijke telefoontjes Göring en zijn handlangers hebben het geheele proces niet zoo zuur gekeken, als tijdens het onthullen van de feiten, be treffende de Anschluss. Voor de intocht in Oostenrijk zijn talrijke telefoongesprekken tusschen de hcoge Nazi-leiders gevoerd, die één voor één belastende bewijzen vor men. Het voorlezen van al deze documen ten srelt het geduld van de aanwezigen op een zware proof en het proces biedt dan ook niet veel afwisseling. Hess is aan zijn vijftiende roman tijdens het proces begonnen Het is merkwaardig, uit de tallooze tele foongesprekken de autoritaire houding van Berlijn te beluisteren. Meestal ant woordde Weenen niets anders dan „Ja- wohl" of „Jawohl, mein Führer" op de bevelen uit de Duitsche hoofdstad en Seyss was wel één van de ijverigste ja broers. Het telefoongesprek over de wijze, waar op de invasie in Oostenrijk plaats zou hebben, wordt door den Amerikaanschen assistent-aanklager voorgedragen en nu verschieten Göring en Von Ribbentrop toch wel even van kleur. Het ultimatum, dat Duitschland aan zjjn na-buurstaat stelde, moest den Engelschen worden voorgesteld als een leugen van Schuschnigg. Deze feitenverdraaiing, de telefoongesprekken, waarin Göring tegen over von Ribbentrop gewaagde van „hét grootste goochelstukje, dat hier ooit werd vertoond", en de onbarmhartige manier, waarop Oostenrijk werd geknecht, vormen evenzoovele aantijgingen tegen Europa's vijanden, die te Neurenberg aan het oor deel der wereld zjjn overgeleverd. Alder man qualificeerde de hoofdbeschuldigden als een stel handige politici met een schijn heilig masker. E/uitsche gruwelen op het witte doek Gistermiddag werd in de gerechtszaal de eerste film gedraaid over de Duitsche con centratiekampen. Welsprekender dan welk rapport dan ook laat deze ten hemel schreiende aanklacht de beestachtigheden van 12-jarige Nazi-terreur zien. Het is ongeloofwaardig, maar Hermann Göring heeft de gruwelen onbewogen kunnen aanschouwen. De andere beklaag- tegen een meisje geëischt Voor het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht werd de doodstraf geëischt tegen een 20-jarig meisje uit Groningen, dat haar ouders heeft verraden voor het ver spreiden van illegale lectuur. De ver loofde van haar zuster werd tengevolge daarvan gefusilleerd, terwijl haar moeder en zuster 4 maanden gevangen hebben gezeten. Haar vader was opgenomen in een ziekenhuis. Het meisje was ontstemd over haar ouders, omdat zij niet goedvon den dat zij naar Duitschland ging, daar zij omgang had met een Duitsch soldaat. Na de bevrijding heeft het meisje 4 maan den lang aangezien dat een politieagent, ■erdacht van dat verraad, onschuldig in voorarrest zat. Verschenen is een Staatsblad waarbij de tijdelijke verlaging van de aan gewezen Ned.-Indische landsdienaren e.d. en aan hun weduwen en weezen toegekende pen sioenen, voor zoover deze worden genoten door personen, die buiten bezet-, vijande lijk- of daarmede gelijkgesteld gebied en buiten Ned.-Indië verblijf houden, met ingang van 1 Januari 1946 wordt ingetrok ken. den waren merkbaar nerveus en Schacht draaide zich, voor het licht uitging, de monstratief om. Het gezelschap op den beklaagdenbank maakte over het algemeen den indruk, dat het immuun is voor de aanschouwing van deze golf van mensche- lijk leed, die ook door hun toedoen over Europa is gevloeid. Nameloos leed, matelooze ellende. Woor den zijn niet bij machte uitdrukking te geven aan de diepte van smart, die de slachtoffers van de Duitsche kampen heb ben moeten ondergaan. Twaalf jaar con centratiekampen, het is haast te veel voor den menscheljjken geest, de beteekenis van deze twee woorden te vatten. Beroep aangenomen Ds. C. de Ru uit Roozenburg heeft het beroep, door de Ned. Herv. Kerk te Zand- voort op hem uitgebracht, aangenomen. Burgerlijke Stand BEVALLEN: 27 Nov.: H. Groenendaal— Ketelaar, z.; 23 Nov.: M. WleringaBink, z.; H. M. A. Mantel—BIuming, d.; 29 Nov.: H. M. Mettenvan der Goes, z. OVERLEDEN: 26 Nov.: H. van Kooten, 71 j., Leidscheplein; 27 Nov.: W., 20 m., d. van J. M. Arntz, Schotersingel; 28 Nov.: J. G. VreeburgMeiman, 54 j., Kamperlaan. ONDERTROUW t'29 Nov.: H. Makkelie en E. van den Brim?-, J. A. van Leeuwen en C. J. N. Steffens; K. Gerritzen en J. L. de Groot; W. A. Slagter en A. M. Lubbers; F. Kloosterman en H. M. L Tempelaere. GEHUWD: 29 Nov.: M. J. Koenders en J. H. Houweling; H. Groot en J. Rïngia; J. de Kant en M. C. Boerma; A. Vermunnicht en F. W. Kornelissen; J. H. Knoop en C. H. Clarkson; G. Siegers en W. F. Viveen; J. J. Vossenberg en L. J. Smit. „Bismarck" was grootste slagschip Door nasporingen in Duitsche officieele marine-documenten is het mystieke waas rond het Duitsche slagschip „Bismarck" te Neurenberg weggevaagd. De Duitschers hadden altijd verteld, dat dit slagschip een tonnage had van 35.000. Er is nu echter gebleken, dat dit schip het grootste oor logsschip ter wereld was met zijn 56.000 ton, daar zijn Britsche soortgenoot „maar" 42.000 ton mat. Zooals men zich herinne ren zal, werd de „Hood" in 1941 door een voltreffer van de „Bismarck" tot zinken gebracht, die zelf eenigen tijd later aan de Engelsche aanvallen ten offer viel. Voorts is nog komen vast te staan, dat Duitschland reeds lang voor de komst van Hitier aan zijn vlootbouw bezig was. Er bestonden zelfs drie schepen van de 56.000 ton klasse. George van Renesse: Chopin-Avond In onze groote concertzaal heeft Van Renesse Woensdagavond een aantal wer ken van Chopin voorgedragen. Bijzonder goed speelde hij de treurmarsch uit de So nate op. 35, mooi de Barcarolle, de zelden gekozen Nocturne op 32 no. 2 en het grootste gedeelte der Ballade op. 52 (die we als geheel onlangs van v. d Pas gaver en doorzichtiger hoorden) en het Trio van het Scherzo der Sonate. In de stille deelen en stretto's echter scheen het vaak alsof zijn verbijsterende techniek met hem op hol sloeg om alle snelheidsrecords te bre ken. Dan werden thema en motieven on verstaanbaar en de lijnen verdoezeld, zoo dat de schoonheid in 't gedrang kwam. Zijn vertolking der Polonaise op. 53 was een harde paukerij, die alle heroiek miste. Daarentegen gaf zij in andere werken vaak Daarentegen gaf hij in andere werken vaak met teveel pedaal. Welk een begaafd kun stenaar hij is toonde hij in zijn 2e toegift: een gecombineerde improvisatie over „Zie ginds komt de stoomboot", de wals op. 69 no. 1 en het „Wilhelmus". K. DE JONG. De NICA (Netherlands Indies Civil Administration) verricht in Indonesië prachtig: werk. Hier wordt medische hulp verleend aan een Javaansohen jongen, wiens gezondheidstoestand, tengevolge van ondervoeding, tijdens de Japansehe bezetting zeer heeft geleden. (P.) Nijmegen is zeven maanden front6tad geweest. Dit feit dringt zich allereerst op, den voorgrond, wanneer we de vroegere residentie van Keizef Karei bezoeken. Zeven lange, donkere maanden heeft het leven van de Nijmegenaren zich meer on der- dan bovengronds afgespeeld. Elke minuut floten vele granaten hun doode- lijken zang en meer dan eens zijn de bom men op de stad gekraakt, menschen en. huizen onder het puin van de getroffen huizen bedelvend. Wij hebben in het Wes ten honger gehad. Goed. Maar nu is het leed geleden en de oorlog is voorbij. De inwoner van Nijmegen ziet echter bij eiken stap dien hij doet. de nog lang niet ge heelde verminkingen van het oorlogs zwaard. Toen dat bloedige wapen hieuw in de oude „nederzetting aan ds Wale", toen de eerste Britsche bommen op dien Februari-middag ontsteltenis en dood brachten, hebben de Duitsche bezetters enorme schuilkelders gebouwd, niet ver moedend, dat deze na de bevrijding de vele dakloozen van de getroffen stad tot onderdak zouden strekken. Wie het niet gezien heeft, kan zich moeilijk een voor stelling maken van het leven, vele meters diep in de aarde, met zes dikke meters beton boven je hoofd, dag en nacht levend bij kunstlicht. Het is inderdaad een uit komst voor de menschen; mannen, vrou wen en kinderen, die in één slag hun have en goed zagen wegvagen van de vertrouw de straten, de oude pleinen. De diepe kelders achter het politiebureau onder de St. Annastichting en op andere punten onder de stad werden in allerijl ingericht tot „noodholen" en het ging. De heeren Duitschers hadden er wel voor ge zorgd, dat zij aan comfort niets te kort kwamen, zoodat de kelders een redelijke huisvesting bieden. Toch wil iédere be woner van deze moderne catacomben graag terug naar het licht, en toen wij de kindeTen zagen liggen onder de schamele bedekking, beseften wij, welk een voor recht het is een eigen, beschuttend dak boven het hoofd te bezitten. De nood woningen worden in grooten getale aange maakt. Het Zuiden heeft ze noodig. Waar om moeten vele Nijmegenaren verstoken blijven van licht, waarom moeten ze nog langer de degradatie tot holbewoners doorstaan? Het woord is aan de overheid. J. F. Ongeluk op den Heerenweg Woensdagavond'heeft op den Heerenweg to Heemstede een verkeersongeluk plaats ge had, waarbij een luxe-auto, een militaire auto en een paard en wagen betrokken wa ren. Het paard werd gedood en de voerman brak beide beenen. De politie van Heem stede verzoekt getuigen van dit ongeval zich te melden. Hilversum I 3lrl m. 18.01 Italiaansche melodieën; 18.40 Swing kwartet; 19.00 Nieuwsber.; 19.30 Eddy Walis; 20.01 Politiek weekoverzicht; 20.15 Gramo- foonmuziek; 21.00 Op de brug; 21.15 Liede- ren van Gabriël Fauré; 21.30 Radio Philhar- monisch orkest; 22.15 Mensch en Maatschap pij; 22.30 Vervolg concert; 23.01 Nieuwsber.; 23.15 Avondwijding. Hilversum II 4.15 uur. 18.01 Nieuwsber.; 18.30 Vioolspel; 18.50 Voor je slapen gaat; 19.00 Oude muziek; 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 20.01 Omroeporkest; 21.00 Op de brug; 21.15 Lichte muziek; 21.45 Avond wij ding; 22.00 Nieuwsber.; 22.20 Gramo- foonmuziek. Voor de eerste helft van de 13e periode 1945 (25 Nov.8 Dec. 1945) zijn de volgende bonnen aangewezen: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 513: 318 125 gram biscuits 319 250 gram bloem 320 200 gram zout 321 250 gram jam, stroop, enz. 322 250 gram peulvruchten 323 100 gram chocolade of suikerw. 324 150 gram vleesch 325 326 2 K.G. aardappelen 327 225 gram huishoudzeep a 25 2 doosjes lucifers b 25 1 K.G. aardappelên a 26 2 Liter melk b 26 c 26 3% Liter melk Bonkaarten Kd, Ke 513: 413 125 gram biscuits 414 250 gram bloem 415 200 gram zout 416 250 gram jam 417 100 gram chocolade of suikerw. 418 150 gram vleesch 419 1 K.G. aardappelen 420 6 Liter melk 421 225 gram huishoudzeep Tabakskaartcn, enz. T 02 2 rantsoenen tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 02 100 gram chocolade of suikerw. X 02 100 gram chocolade of suikerw. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 November van des middags 12 uur af worden gebruikt met uitzonde ring van de bonnen voor melk en aard appelen, waarop eerst met ingang van Maandag 3 December mag worden afge leverd. Deze week wordt wederom een kilogram aardappelen meer verstrekt aan personen van 4 jaar en ouder. Deze extra hoeveel heid is bestemd om een voorraad te vor men. Bij deelneming aan de maaltijden van de centrale keukens moeten aldaar de bonnen 324 of 418 voor vleesch en 325 voor aardappelen worden ingeleverd. Honden- en kattenbrood. Van 1 tot en met 31 Dec. worden op bon no. 8 van de noodkaarten voor honden- en kattenbrood met de serieletters B, T, W, D, L, R, C, Z en BK, alsmede op bon no. 8 met opdruk „asyl" de gebruikelijke hoe veelheden honden- en kattenbrood of -meel beschikbaar gesteld. Na 31 Dec. is bon no. 8 ongeldig. De vleeschbon voor de centr. keuken Voor het betrekken van maaltijden uit de centrale keukens zal met ingang van 9 December voortaan één vleeschbon per twee weken moeten worden ingeleverd, zoodat de deelnemers zelf de beschikking houden over één bon per 14 dagen. Petroleum voor kookdoeleinden of verlichting. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat zij. die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kookdoelein den of verlichting op de bonnen 13 t.m. 16 van de kaarten UA 510, 13 en 15 van de kaarten UB 510, 64 van de kaarten UC 510, 115 en 116 van de kaarten UD510, geduren de de maand December 1945 4 Liter pe troleum per bon kunnen koopen. De thee. 7 December wordt een bon voor thee geldig verklaard, 50 gram thee voor alle personen ouder dan 4 jaar. Vier weken later volgt een tweede bon, eveneens voor 50 gram thee. Hoe het dan verder gaat met de distributie van thee zal afhangen van den aanvoer, want de voorraad waar uit thans verdeeld wordt, is niet meer dan voor tweemaal toereikend. De thee is ge mengd uit goede Engelsche soorten. Bon V 05 van de bonkaart voor Groente, Fruit en Visch is met ingang van heden aangewezen voor den aankoop van visch. Tegelijkertijd zijn alle andere bonnen voor visch vervallen, behalve V 02 en V 03, waarop men zich nog steeds met bokking kan verrijken. De zuivering van de sport zal als volgt geschieden: De besturen der landelijke orga nisaties worden gezuiverd door een commis sie, ingesteld door den min. van O.. K. en W. en benoemen op hun beurt commissies, dié de evt. bondscommissies, districts-, ge westelijke-, kring-, afdeelings-, onderafdee- lings- en verenigingsbesturen en -de per soonlijke leden zuiveren. Dan benoemen deze gezuiverde besturen commissies, die de onder hen ressorteerende vereenigingsbestu ren zuiveren, waarna de gezuiverde vereeni gingsbesturen weer commissies benoemen, die de leden zuiveren. De straffen die deze commissies, commissies en commissies als vergeldingswapen kunnen hanteeren zijn: a) berisping; b) schorsing bëvoegdheid uit oefening leidende functie; c) schorsing recht tot deelnemen officieele wedstrijden; d) schorsing recht tot deelnemen aan beoefe ning van de sport; e) schorsing als lid der organisatie of een van haar onderdeelen. Leden begunstigers of sympathiseerende le den van de NSB of nationaal-socialistische mantelorganisaties moeten worden geschorst. Afscheid 11-4 R.l. Het 2e bataljon van het 4e reg. inf. der Koninklijke Nederlandsche Landmacht vertrekt hedenmiddag naar Indië. De reis gaat per trein naar Oostende, waar over gestoken wordt naar Engeland voor een veertiendaagsch verblijf. Gisterochtend geschiedde door maj. Van Kammen, ba taljonscommandant, voor het front van. den troep de beëediging van elf officieren, 's Middags was er een bioscoopvoorstelling voor de vertrekkenden en gelegenheid om van de familieleden afscheid te nemen. AGENDA VOOR VRIJDAG 30 NOVEMBER Gebouw Ned. Prot. Bond: Psychometr. ex perimenten, 20 uur. Stadsschouwburg: Ballet Tilly Sylon, 20 uur. Gem. Concertzaal: Simon Admiraal. Gebouw H. K. B.: Soirée Dansante 20 uur. Rembrandt: Valstrikken. 2.30, 4.45, 7.15 en 9.30 uur (18 j.). Palace: Die verdui velde waarheid, 2. 4.15, 7, 9.15 uur (14 j.). Luxor: De tuin van Allah, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Wie is de dader? 2, 4.30, 7, 9.15 uur (18 j.). AGENDA VOOR ZATERDAG 1 DECEMBER Begijnhofkapel: Bach-Beethovencyclus, 20 uur. Stadsschouwburg: Kindervoorstelling, 14 uur; Operette Gravin Maritza", 20 uur. Bioscopen: als vrijdag.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2