Haarlems Dagblad Luchtaanval bij Ambarawa Getuigen klagen aan Vooruitzichten Strijdmacht in Bandoeng gevormd Fancy-Fair in Londen Het woord is aan, Prijsvraag Teylers Stichting Onderzoek naar gestes Driemanschap' van Hess huichelde geheugenzwakte Weerbericht «fle .TaarKftng No. 18194 Bureaux: Groote HÖutstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Birecteur-HooMredaetour: Robert Peereboom Zaterdag 1 December 1945 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. JAE viering van het 700-jarig 6tadsbe- staan van Haarlem moet velen ertoe gebracht hebben, eens na te denken over de toekomst. Daar kunnen lange rappor ten door stedebouwkundigen en andere vaklieden over opgesteld worden, die zich gronden op den bevolkingsgroei, waaraan het Westen des lands en niet het minst deze stad sinds jaren ten prooi zijn geval len. Opnieuw zal daarbij het plan van openstelling van de duinen te berde ko men, dat vlak voor den oorlog aan de orde is gesteld. Tn elk geval moet men van harte hopen, dat het spoedig verwezenlijkt zal worden. Het hield in dat een deel van de duinen beboscht zou worden, dat een deel bij den Zeeweg als bouwterrein be schikbaar zou worden gesteld en dat een groot gebied voor hgt publiek zou worden ontsloten. Geen overbodige maatregel, nadat geslachten van Haarlemmers zich hun leven lang geërgerd hebben aan de afsluiting van verreweg het grootste deel van onze omgeving. Dit district is ver maard door zijn natuurschoon en befaamd door zijn hekken, prikkeldraad en bordjes Verboden Toegang. Hier is voor het over- groote deel natuurschoon, waarnaar men slechts op een afstand mag kijken en er moest overbevolking ontstaan eer het plan voor een natuur-reservaat onder het motto „longen voor Haarlem" intstond Verlangen wij meer bevolkingsgroei in het Westen? Het is statistisch heel aardig als men ziet dat in 700 jaar de stadsbevolking van 3000 tot 151.00CT is ge groeid. Het wordt al veel minder aardig als blijkt, dat er in de laatste achtenzestig jaar een toeneming met meer dan drie honderd procent is geweest: van 36.000 tot 151.000. De annexatie in het jaar 1927 verklaart die maar voor een klein deel, want zij vermeerderde de bevolking slechts met 25.000. Bovendien waren het typische stadsdistricten, die toen aan de stad werden toegevoegd, met uitzondering alleen van het dorpje Spaarndam. En er werd zoo lang over getwist en geredeka veld, tot men een halve oplossing 6likte om tenminste iets te krijgen. Daarmee werd de logische oplossing van de zaak alleen maar naar een nabij liggende toe komst verschoven. Evenals in 1927 bestaat de onpractische en ongewenschte toestand, dat willekeurige gemeentegrenzen dwars door een aaneengesloten bebouwing loo- pen, die veel meer dan 151.000 bewoners herbergt. Dit belemmert eenheid van beleid. Maar ik zou nu niet verder op dit pro bleem van gemeente-indeeling willen in gaan, al zal er wel spoedig aanleiding voor zijn, omdat de regeering in de Troonrede de herziening van de indeeling der ge meenten in het algemeen heeft aangekon digd. Op de vraag, of wij verlangen naar ver dere uitbreiding van de bevolking in het Westen des lands zou ik willen terugko men. En ik geloof, dat er algemeen ont kennend op geantwoord zal worden. Te recht geldt Nederland als overbevolkt. Maar dat is een aanduiding voor het geheel De groote overbevolking zit in de provin cies Noord- en Zuid-Holland, die bijna de helft van het totaal moeten herbergen en waarin zich zulke opeenhoopingen van menschen ontwikkeld hebben als de steden Amsterdam (800.000), Rotterdam (600.000), Den Haag (500.000) en in minder mate ook Haarlem te zien geven. De behartiging van de volksgezondheid heeft voor den oorlog gelukkig zooveel aandacht gehad, dat die in het algemeen gunstig bleef. Het zal moeilijk genoeg zijn, nu ons land zoo ver armd is, haar door goede volkshuisvesting op dat peil te blijven houden. Er komt trouwens niet alleen lichamelijke maar ook geestelijke volksgezondheid in het ge ding. Wordt die door het stadsleven ge diend? Het tegendeel is waar en gemakke lijk te verklaren bovendien, in de eerste plaats wel door gebrek aan contact met de natuur, maar ook door opdrijving van den levensstandaard en bevordering van gemakzucht en door een algemeene ver vlakking van het leven. Groeien de be volkingscentra te snel, dan is het met de beste bedoelingen onmogelijk om ze har monisch te ontwikkelen. Een centrum als Eindhoven geldt als een der meest typee- rende voorbeelden. Velsen is een ander geval, dat zijn gemeentebestuur voor de grootste moeilijkheden heeft geplaatst. Ook bij ons is de groei te snel geweest en bouw en indeeling van de binnenstad beant woorden niet meer aan den omvang, de beteekenis en de verkeerseischen van het geheel. De vooruitzichten voor dit district hou den dus in, dat er groote moeilijkheden opgelost zuilen moeten worden, terwijl de financieele mogelijkheden voorloopig ge ring zullen zijn. En men schrikt wel bij de gedachte, dat de trek naar het Westen en de trek naar de steden zich op dezelfde wijze in ons land zouden blijven voortzet ten, als dat voor den oorlog het geval was. Een en ander zal tot verdere be schouwingen van deze vraagstukken moe ten leiden, onbeïnvloed door zulk een kin derlijken maatstaf als aangelegd wordt bij de vragen, waar de meeste menschen wo nen en welke gemeente den snelsten be volkingsaanwas heeft gehad. Aardig voor de statistiek. Maar niet van werkelijke waarde. R. P. Proteststaking te □muiden. De havenarbeiders te IJmuiden zijn vanmorgen een proteststaking begonnen. Hedenmiddag zullen besprekingen met de Reedersvereeniging worden gehouden. Op de wekelijksche persconferentie heeft dr. Van Mook verklaard, dat „de deur voor besprekingen nog steeds open staat". De heer Sjarir en zijn collega's worden als goedgekozen deelnemers in de besprekin gen beschouwd, maar het is moeilijk zich zulke besprekingen voor te stellen in de schaduw van wanorde, nood-evacuatie en onverwachte dood voor vele slachtoffers in dezen oorlog, aldus dr. Van Mook. „Ieder bewjjs, dat zij in staat zijn dit extremisme te beteugelen, zou ons buitengewoon wel kom zijn, daar 't den weg zou openen naar begrip, iets, dat moeilijk te bereiken lijkt bij voortdurende aanvallen met woorden én wapenen." Voorts heeft dr. Van Mook nog gezegd, dat er eenige geringe aanwijzingen wa ren voor een iets minder gespannen ver houding, welke wellicht de vereischte voorwaarden zouden kunnen scheppen voor een hervatting van de besprekingen met de Indonesiërs. Wanneer dit evenwel zou zijn, is nu nog niet te zeggen- Een aantal vooraanstaande inwoners van Bandoeng heeft zich in een petitie namens alle bedreigde personen op Java gericht tot ieder en tot elke organisatie, die be reid en in staat is om te helpen. Een artilleriestelling der extremisten na bij Ambarawa is door de Britsche lucht macht van geringe hoogte af bestookt. Door salvo's uit deze kanonnen waren reeds 30 personen gedood en 60 gewond. In den nacht van 28 op 29 Nov. hebben de Indonesiërs aanvallen op kleine schaal gedaan op de Britsche posities te Soera- baja. In Bandoeng heerscht nog dezelfde ver warring. Drie Indonesische functionaris- Duitsche Ambassade onder den hamer Dat ook Engelschen mee kunnen doen aan -souvenirjacht-tot-elken-prijs bleek, toen de zer dagen in Londen een veiling werd ge houden, waar de voormalige Duitsche am bassade in stukken en Brokken publiek werd verkocht. Er kwamen o.a. veel persoonlijke eigen dommen van von Bibbentrop onder den ha mer. Deze laatste nazi-gezant in Engeland, die het bestaan had zijn entree bij Koning George VI te maken met een drievoudig Heil Hitier en zich daarmee tot onsterfelijke belachelijkheid verhief, had bij zijn vertrek *n 1939 veel goederen moeten achterlaten, die nu eveneens geveild werden ten bate van de schatkist. En het werd een voordeelig zaakje. De stroom van kooplustigen was zoo groot en de besteede prijzen zoo absurd, dat handelaren en opkoopers niet aan bod kwa men. De eerste vier uren werd voor bijna twee ton verkocht. Een prachtkoopje had Mr. Saure, hotel eigenaar. die nu zijn gasten het ongetwijfeld exquise genoegen kan bezorgen van te mo gen loopen over een tapijt, dat eens door Herr von Bibbentrop werd betreden. Dit voorrecht kost hem slechts ongeveer f 4800. De man, die wel eens in een gezantenjas wilde wandelen kreeg zoo'n kleedingstuk voor een luttele f 2700. Een bekroonde bull dog kreeg van zijn baas een kleedje, dat de ze met nog een paar andere voor duizend piek kocht. Mrs. Ward werd na een blik semsnel spel van bieden en overbieden in twee minuten eigenares van een driedeelig meubelstel. ,,Ik koop voor mijzelf", ver klaarde zij desgevraagd en verdween. Kos ten dezes: ruim f 5000.—, terwijl de waarde in de buurt van de f 2000.- ligt. Vier hande laren boden op een maniehouten bureau met den opzet, het voor hoogstens f 1500.- in de wacht te sleepen. Toen de hamer voor den derden keer viel werd Mr. Jack Pomeroy eigenaar voorbijna zesduizend gulden. Op deze wijze zal de veiling waarschijnlijk zoo wat een millioen gld. opbrengen. Een kleine debetpost op de Engelsche oorlogsre kening! |Sen z\jn naar de stad gevlogen om er bij de bevolking op aan te dringen daar geen tweede Soerabaja te maken. Andere be richten maken evenwel melding van het aanvoeren van Indonesische versterkin gen door de lucht van Soerakarta, Djok jakarta en Batavia. Door samenwerking van Nederlanders, Indo-Europeanen, Brit ten, Indische en Chineesche jongeren en Japanners is er een formidabele strijd macht gevormd. Ondanks de bijna onover brugbare moeilijkheden is de stemming onder de Europeanen uitstekend. Het groote voedselconvooi naar Ban doeng is, ondanks de pogingen van Sjarir om de vijandelijkheden te matigen, buiten Batavia toch beschoten. Zes leden van het escorte werden gedood. 3400 evacués zijn Vrijdag uit Batavia naar Singapore vertrokken, vanwaar zij met de N. Amsterdam naar ons land zul len vertrekken. De wijziging in de kieswet (Van onzen Haagschen correspondent) In aansluiting op ons bericht van giste ren inzake de verandering van de Kies wet deelen wij nog mede, dat het stelsel der evenredige vertegenwoordiging bij de wijzigingen niet overboord geworpen kan worden tengevolge van het feit, dat de evenredige vertegenwoordiging in de Grondwet is voorgeschreven. Confucius: Een onwetend volk ten oor log voeren wil zeggen: het wegwerpen. Directeuren van Teylers Stichting heb ben besloten, den termijn van beantwoor ding van de prijsvraag van Teylers Twee de Genootschap over de beteekenis van Fr. Schleiermacher voor de theologie in Nederland, welke termijn op 31 December van dit jaar eindigt, te verlengen tot I Januari 1947. n Naar bet A.N.P. verneemt, is door het „Driemanschap" der voormalige Neder landsche Unie aan den minister-president persoonlijk verzocht een commissie in te stellen ter beoordeeling van de gestes van de Nederlandsche Unie. Prof. Schermerhorn heeft zich bereid verklaard aan dit verzoëk te voldoen en echter niet in zijn ambt van minister president daartoe een commissie van vooraanstaande Nederlanders samen te stellen. Vrijdagochtend zijn de eerste getuigen verklaringen in het Neurenbergsche proces afgelegd. Uiterst belangrijke mededeelin- gen werden afgelegd door den vroegeren generaal E. Lahausen, één der weinigen die den aanslag op Hitler in Juli 1944 over leefd hebben. Hij was het hoofd van den geheimen berichtendienst van het OKW. en bij vele intieme besprekingen tusschen de Nazi-raddraaiers aanwezig. Zijn ver klaringen onthullen o.m. de weerzinwek kende plannen, die Hitier tijdens den veldtocht in Polen aan zijn directe mede werkers openbaarde. Het bombardement van Warschau, de uitroeiing der Poolsche Joden en van de intelligentia, den adel en de geestelijkheid van Polen werden op dien onheilsdag voorbereid en uitgewerkt. Bij monde van Lahausen werd de rechtbank eveneens in gelicht over Canaris, zijn chef, een van de geheimzinnige mannen van Duitschland, de geestelijke vader van het Duitsche ver zet tegen het Hitlerregime, die een groo- ten afschuw van het Hitlerregime had. Canaris, door getuige Lahausen als een hoogstaand mensch geschetst, viel in 1945 als offer van zijn overtuiging en heeft steeds tegen het barbaarsche optreden van het Germanendom gestreden. Hfl sprak de profetische woorden, „dat de wereld eens rekenschap zal vragen, ook aan de Wehrmacht". Keitel zong daarna het oude liedje van „orders van hoogerhand en feitelijke on schuld van de uitvoerders van SS. en SA- bevelen." Canaris moest in bepaalde 6treken van de Oekraine een opstand voorbereiden en Von Ribbentrop zeide hem later, dat er zoodanige maatregelen waren getroffen, dat alle gehuchten in Polen in vlammen zouden opgaan en dat alle Joden vermoord zouden worden. Duitsche provocaties Welke schrijver kan een meer luguber complot droomen dan het Nazi-plan, ont- De Nederlandsche minister van Oorlog, mr. J. Me.vnen. inspecteerde tijdens zijn bezoek aan Engeland de Nederlandsche cadetten in opleiding te Warley Barracks in Essex. (P.) werp „Himmler", waarbij een groep uit de Duitsche concentratiekampen werd gehaald en in Poolsche uniformen ge stoken het radiostation Gleiwitz op Duit- schen bodem gelegen moest aanvallen, om een voorwendsel voor den Nazi-aan val op Polen te verschaffen. Het is typee rend voor de Nazi's, dat de deelnemers allen „geëlimineerd" werden, zoodat geen spoor van deze melodramatische zenuw- oorlogstruc overbleef. (Un. Press). De reactie in de beklaagdenbank was heftig. Von Ribbentrop maakte ontken nende gebaren tegen de anderen, die het ook niet met deze beschuldigingen eens leken te zijn. Lahausen bevestigde echter nogmaals zijn uitlatingen. Tijdens de lunch kwamen de stemmen der beklaagden over Lahausen's getuige nis los. Zij waren woedend, Göring schreeuwde dat Lahausen een „verrader" was en gromde: „Dat is een knaap dien we den twintigsten Juli hebben vergeten. Ik zal hem zelf vertellen dat we een van de ergste verraders die ooit geleefd heeft over het hoofd hebben gezien". (Un. Press). De behandeling der Russen Canaris' protest tegen het afmaken van vele duizenden Sovjet-krijgsgevangenen voor het front der Duitsche troepen had als eenig gevolg, dat deze massamoord een paar meter verder van de soldaten ge schiedde. Het effect van deze massamoor den was als dat van een boemerang, de Russen vochten met grooter animo en de neiging tot overloopen werd vrijwel teniet gedaan. De Russische rechters wilden allerlei in lichtingen hebben van den getuige over de executies der Sovjet-gevangenen. Bezwarend voor Keitel waren de ver klaringen van Lahausen. volgens welke eerstgenoemde opdracht gaf, den in 1942 uit Duitsche gevangenschap ontvluchten Franschen generaal Giraud te vermoorden. Deze opzet werd met succes door Canaris gesaboteerd. Hess heeft weer een geheugen Aan het einde van de zitting van Vrijdag werd Hess gehoord. Alhoewel zijn ver dediger hem niet toerekeningsvatbaar acht en op grond hiervan een nieuw onderzoek van zijn cliënt vroeg trad Hess eenige oogenblikken later zelf voor de microfoon en verklaarde met een vergenoegd gezicht, dat van nu af aan zijn geheugen weer te zijner beschikking staat. Hij heeft om tactisehe redenen geheu genzwakte voorgewend en daarmee ook zijn advocaat om den tuin geleid. Het raadsel-Hess is door deze verklaring zeker niet opgelost. Moet deze opzienbarende verklaring als een zooveelste bewijs van Hess' ontoerekenbaarheid worden uitge legd? De kleine mogendheden willen ook een stem De kleinere landen, die het zwaarst on der de Duitsche wandaden geleden heb ben, wenschen zelf hun deel van de be schuldiging uit te spreken. Geldig tot Zondagavond: Matige wind tusschen Zuid-Oost en Zuid, meest nevelig of zwaar bewolkt. Overwegend droog weer. Iets minder koud.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1