De kolenvoorziening Distributie Baan vrij! 'n Tractatie Het voorbereidend Onderwijs te Haarlem Waarschijnlijk acht Eenheden Nijmeegsche Oorlogsverhalen Het Melkrantsoen tijdelijk verlaagd Sint Nicolaasactie voor Venray en Nijmegen De zalennood te Haarlem School in de Jansstraat wordt opgeheven te Haarlem Uitreiking nieuwe bonkaarten Aanstichtster Doodstraf Het geblokkeerde geld Prijsschieten aan het front De minister van verkeer en energie Ir. Th. S. G. J. M. van Schaik beklom Vrij dagavond „de brug" om een en ander te vertellen van de kolenvoorziening. Onze mijnwerkers verdienen niet dat er kwaad van hen gesproken wordt. Het kan niet ontkend worden dat in de mij nen, evenals overal elders, de geestelijke ziekte woedde, die men wel eens oorlogs kater noemde, maar men moet niet ver geten, dat daarvoor zeer reëele oorzaken waren. De minister wees op de reorganisaties die in het mijnbedrijf hebben plaats ge had. Het mijnbedrijf is thans meer dan ooit het bedrijf van de mijnwerkers geworden, maar tevens het bedrijf van het Neder- landsche volk, dat het recht heeft op het volle nut, dat de bodemrijkdom ons bezorgen kan. Er zullen in Limburg nog vele moeilijkheden moeten worden over wonnen, maar de voorwaarden voor deze overwinning zijn geschapen en de men- schen zijn bereid. Er is aanleiding om de toekomst voor onze kolenvoorziening en ook de toekomst van onze mijnstreek met optimisme in te zien. Het is altijd de bedoeling geweest, dezen winter 7 eenheden voor huisbrand aan te wijzen. Langen tijd is het twijfelachtig geweest of dit voornemen wel zou kunnen worden uitgevoerd. De productie vormt op het oogenblik niet meer de groote moeilijkheid, Wel is het transport nog een bezwaar. Toch kan nu wel zonder al te groot risico gezegd worden, dat de zeven eenheden zeker, een achtste eenheid hoogst waarschijnlijk ter beschikking gesteld zullen worden. Er zjjn nu reeds vier bonnen aan gewezen. De bedoeling is, dat voor het einde van dit jaar nog twee bonnen zullen worden bekend gemaakt, waar mee men dan tot eind Februari moet toekomen. Voor Maart en April zullen dan nog twee bonnen worden aange wezen. Ik weet zoo vervolgde de minister dat deze hoeveelheden slechts het derde bedragen van wat normaal gebruikt werd, en dat men zeer zuinig zal moeten stoken om er eeniger mate mee toe te kunnen komen. Maar als men weet, dat voor een enkelen bon bijna een volle week-pro- ductie van de mijnen noodig is, zal men begrijpen dat we niet meer kunnen toe wijzen zonder onze electrische centrales, voor elke gelegenheid Hoe U het nagerecht ook ser veert, als een forsche, stevige feestpudding, of als toetje na een intiem dinertje,HONIG'S PUDDING steekt overal bo venuit dooi zijn smaak en zijn niet te evenaren samenstelling 1 Adv. In plaats van taptemelk, die in de laat ste oorlogsjaren werd gedistribueerd, zal ook in den komenden winter aan alle leeftijdsgroepen der bevolking gestandari- eeerde melk worden verstrekt. Het is nood zakelijk melkpoeder en blikjes geconden seerde melk te distribueeren. die uit het buitenland worden aangevoerd. Het zal niet mogelijk zjjn de rant soenen op het huidige peil te hand haven. Met ingang van 9 December wordt het rantsoen van personen bo ven de 20 jaar verlaagd van 2 liter op Vh liter (welk rantsoen in het Zuiden des lands reeds bestaat), dat van de kinderen en jeugdige personen van 520 jaar van 3?4 OP 3 liter en het rantsoen van de kleine kinderen van 01 en van 21 jaar van 6 liter op 5 liter alles per week. De minister doet een beroep op de vee houders zooveel mogelijk melk aan de fabrieken af te leveren. Van de consu menten in de productiegebieden mag ver wacht worden, dat zij -pogingen om hun melkrantsoen op clandestiene wijze aan te vullen, achterwege zullen laten ten gunste van de melkvoorziening der ge- heele Nederlandsche bevolking. AGENDA VOOR ZATERDAG 1 DECEMBER: Begijnhofkapel: Bach-Beethoven cyclus, 20 uur. Stadsschouwburg: Kindervoorstelling, 14 uur; Operette „Gravin Maritza", 20 uur; Rembrandt: Valstrikken, 2.30, 4.45 7.15 en 9.30 uur (18 j.). Palace: Die verduivelde waarheid, 2, 4.15, 7, 9.15 uur (14 j.). Luxor: De tuin van Allah, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Frans Hals: Wie is de dader? 2, 4.39, 7, 9.15 uur (18 j,). Moviac: Non-stop-variété-revue, 19.30 en 21.30 uur. AGENDA VOOR ZONDAG: Stadsschouwburg: Politiek G.G. Cabaret, 14.30 en 20 uur. Bioscopen en Moviac: Als Za terdag. AGENDA VOOR MAANDAG. Begijnhofkapel: Roel Rlphagen, 20 uur. Stadsschouwburg: Operette „De Koningin van Montmartre", 20 uur. Bioscopen en Mo viac: Als Zaterdag. gasfabrieken en vooral de industrieeele bedrijven in gevaar te brengen. „Als goede Nederlanders zullen we na tuurlijk kankeren zoo besloot de mi nister maar laten we in het geheim in ons hart het blijmoedig voornemen ma ken, ook dit offer te dragen voor den op bouw van ons vaderland." uv.PflRF.FRBR LÓTUS 'SCHIEDAM Adv. Volksherstel-commissie Nijmegen-Ven- ray schrijft ons Zooals uit de krant, dezer dagen huis aan huis verspreid, reeds is gebleken, heb ben Nijmegen en Venray hun verlanglijst ingezonden. En Zuid-Kennemerland kan nu toonen, dat het een goede Sint wil zijn De jeugd der Middelbare scholen heeft zich wederom spontaan bereid verklaard bij deze nieuwe actie medewerking te ver- leenen. Nu nog een korte recapitulatie van het geheel i 1. In de bewuste krant vindt U het verlanglijstje. Een ieder zal dus in zijn huis nagaan, welke van deze artikelen hij missen wil en missen kan. 2. De komende dagen zullen de leer lingen u bezoeken en wel a. om U te vragen, wat u disponibel hebt. b. om mede te deelen aan welk dichtstbijzijnd adres U de goederen kimt bezorgen. 3. En dan gaat u op pad om de goede ren af te leveren. Natuurlijk geldt dit ook voor het huisraad of glas. dat u reeds eerder disponibel hebt gesteld, maar dat nog steeds niet is afgehaald. Wellicht bent u hierover ontstemd Maar laat dit u niet weerhouden om mee te doen. De inwoners van Nijmegen en Venray zullen er u dank baar voor zijn Tenslotte een voorbeeld van wat Haar lem en omstreken in de laatste weken voor Nijmegen en Venray hebben bijeengebracht: verzonden werden o.a. 250 kisten speelgoed en kinderboeken, 350 kisten schoolboeken en leermiddelen. 'n Prachtig resultaat, niet waar En toch blijven wij doorgaan, want het moet Kinderen in de Concertzaal De Haarlemsche scholen zijn met de vie ring van het Sinterklaasfeest begonnen. Een groot aantal kinderen vulde Vrijdagmiddag en -avond de Gemeentelijke Concertzaal en er is met uitbundig enthousiasme met den prins, die zijn hik maar niet kwijt kon ra ken, meegeleefd. De Haarlemsche Onderwij zers Tooneelvereeniging weet elk jaar haar dankbare publiek te pakken met goed ge brachte stukjes, die op het gebied van kin- dertooneel toonaangevend genoemd kunnen worden. Ondanks de korte voorbereiding van dit feest werd er vlot en duidelijk gespeeld en de uitlatingen van de jeugd bewezen wel, hoe zeer voorstellingen als deze op prijs worden gesteld. Twee korte films, uitermate geschikt voor het jonge volkje, hebben de zaal onbedaarlijk doen lachen., zoodat de in zet van het Sinterklaasfeest volkomen ge slaagd mag heeten. St. Bavo komt binnenkort beschikbaar Wij wezen reeds op het tekort aan zalen te Haarlem. Het voornemen bestaat bin nenkort het gebouw St. Bavo in de Sme- destraat, eigendom van den R.K. Volks bond, weer in exploitatie te brengen. Eenige zaaltjes worden gerestaureerd. Bo vendien bestaat het plan de groote zaal te moderniseeren. Een veelzijdige bezoeker Aan een villa ln Bloemendaal vervoegde zich een persoon, die voorgaf een radiorepa ratie te moeten verrichten. De zoon des huizes liet den man binnen, maar het ongeluk wilde dat de radio achter slot zat, waarop de indringer prompt van beroep veranderde en vertelde dat hij kleermaker was en kleeren mee moest nemen. Dat deed hij dan ook: de buit bestond uit 1 costuum, 1 mantel en 2 jassen. Elders heeft hü het zelfde kunstje zonder succes geprobeerd. Men zij gewaarschuwd. Omcat het aantal leerlingen der gem.- school voor voorbereidend lager onderwijs in de Jansstraat sedert eenigen tijd een ster ken achteruitgang vertoont en eenige loka len van dat gebouw niet voldoen aan de eischen. achten B. en W. het niet verant woord deze school in stand te houden. Daar om is besloten deze school met 1 Jan. a.s. op te heffen. Aan het hoofd mej. S. Kam- minga Bruyn is eervol ontslag verleend. Er worden weer nieuwe bonkaarten uit gereikt, genummerd 601. Ingeleverd moe ten worden de bonnen 512 A, B, C, D of E van de inlegvellen GA, GB, GC, GD en GE 508. Bij aflevering wordt de Distributiestam kaart afgeteekend. De uitreiking geschiedt in de Vleesch- hal van 8.30 tot 12.15 en van 14.00 tot 16.45. De dagen zijn als volgt verdeeld: Maan dag 3 December letter A en C., Dinsdag 4 BaBoen. Woensdag 5 restant B, Donder dag 6 C en G, Vrijdag 7 D en F, Zaterdag 8 HaHeen, Maandag 10 restant H, Dins dag 11 I, J en L, Woensdag 12, Ka—Kra. Donderdag 13 restant K, Vrijdag 14 S (niet Sch.), Zaterdag 15 Sch, Maandag 17 O en P, Dinsdag 18 V, Woensdag 19 W en M, Donderdag 20 N en R, Vrijdag 21 Q, T, U, X, IJ en Z. Zaterdag 22: nauitreiking. Te Spaarndam Dinsdag 11 December 9—12 uur AG, 14—16 uur H—N. Woens dag 12 December 912 uur; O—U, 1416 uur V—Z. Aan personen beneden de 18 jaar wor den geen distributiebescheiden uitgereikt. Gemeente-politiek van nu Vrijdagavond heeft mr. dr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, voor de af- deeling der SDAP te Heemstede gesproken over „Gemeente-politiek in dezen tijd". De bij uitstek bevoegde spreker begon met vast te stellen, dat de financieele onafhanke lijkheid van de Gemeente voorwaarde is voor al haar andere bemoeiingen. Zij dient te beschikken over een goed uitbreidings plan en moet bijzondere zorg besteden aan woningbouw, onderwijs, sociale* zorg en volksgezondheid. Op dit laatste gebied gaan wij vooruit, aldus spr., maar er moet nog veel gedaan worden, vooral om ziekten te voorkomen.' Door de verplichte Zieken fondsen bij de algemeene preventieve con trole in te schakelen, komt men de finan cieele moeilijkheden van zulk een onder neming een heel eind tegemoet. „In Zaan dam", aldus de burgemeester, „hebben wij bovendien een instelling, die voor iedere Gemeente van het allerhoogste belang is: een sociografisch-statistlsch bureau. Dit bureau levert in korten tijd gegevens over al, wat den maandelijkschen toestand van de Gemeente in het verleden, heden en vooral in de toekomst raakt. Zoo kon men in Zaandam bijv. bij den bouw van een te- huls voor ouden van dagen rekening hou den met het toekomstige aantal gegadig den door eenvoudig de cijfers aan het ge noemde bureau op te vragen, en met die gegevens den omvang van het gebouw be palen. van moordpoging staat terecht Vrijdagmiddag stond voor de Haarl. recht bank terecht de gewezen, vrouw van den Zaanschen caféhouder K.. wie ten laste is ge legd dat zij een zekeren M.v.d.B. heeft opge stookt tot een poging tot moord. In de och tendzitting was de zaak tegen v. d. B. reeds afgedaan. De vrouwelijke verdachte pro beerde zich schoon te praten, maar de ge tuigenverklaringen gaven een geheel ander beeld. De vrouw heeft de revolver, waarmee de daad gepleegd had moeten worden, door gegeven. zij bekostigde het complot en gaf de noodige aanwijzingen. De officier eischte drie jaar met aftrek. De verdediger bepleit te clementie. Het tribunaal in hotel „Den Hout?" Het Haarlemsche tribunaal is wel door de regeering benoemd, maar ongetwijfeld zal het vrij moeilijk zijn een gebouw te vinden, waarin men voldoende ruimte zal hebben voor het houden van zittingen enz. Misschien zou het hotel „Den Hout" hiervoor geschikt zijn. Momenteel is hier in nog wel een Canadeesche afdeeüng ge vestigd, maar deze zou, naar wij verne men, einde van deze maand Haarlem ver laten. Dit hotel bevat voldoende zalen en ka mers om het tribunaal een goede huisves ting te kunnen verschaffen. tegen Ex-Burgemeester geëischt Voor het bijzonder gerechtshof te Am sterdam stond terecht M. van der Kuur, die als waarnemend burgemeester van Hoogkarspel een aantal onderduikers aan den S.D. heeft overgeleverd, tengevolge waarvan een dezer den dood vond en de overigen maandenlang van hun vrijheid werden beroofd. De procureur-fiscaal eischte de doodstraf. Nijmegen is omringd door een spinneweb van dijken, waarachter de hooge schoor- steenen van de steenbakkerijen oprijzen als waarschuwende vingers tot den luiaard, die zich zou willen onttrekken aan Neder lands herstel. Daar is het land laag en nat, de Waal overspoelt telken Jare de wijde\ uiterwaarden en legt een sllklaag over de groene landen. Dat is eeuwen zoo gegaan en zal nog eeuwen lang voortgang vinden, oorlog of vrede, menschenbedrijf en ont ginning ten spijt. Waar de kribben hun forsche armen in het water steken om den stroom ln toom te houden zijn vele man nen gevallen, is veel, onnoemelijk veel leed doorstaan. De vette grond is doordrenkt van het bloed van 's werelds zonen, die daar elkaar bevochten en elkaar begroeven. Er staan nog de stille getuigen van men- schelijke verbetenheid: de verschrompelde karkassen van tanks en vaartuigen liggen langs den dijk gestrooid en tusschen de ruige landen staan de bouwvallen van eens welvarende boerderijen, van propere land bouwershuizen, van nijvere steenfabrieken. Daar, beneden u. tegen den beschermen den dijk ligt het vlakke land van den Ooypolder. Hier. in het hoogopgaande gras. hebben zij elkaar beslopen, met het ge weer in aanslag, gereed tot dooden, gereed tot uiteenrijten met de helsche handgra naat. Bijna alle burgers waren naar veiliger oorden gevlucht maar hij was gebleven bij zijn kippen en zijn fabriek. Het leven had voor hem niet veel waarde meer. voor den man met zijn doorploegde gelaat en zijn harde handen, die jaren de steenvormen hadden gehanteerd en de spade omvat. De Engelschen kwamen, zij legerden zich in de fabriek en maakten van de groote oven een scherfvrije beschutting. Van de andere zijde van de rivier beukte het geschut op het oude bedrijf, de stukken werden weg geslingerd en de hooge pijp wankelde en viel op het erf in een machtelooze puin hoop uiteen. Maar hij voerde zijn kippen en sneed er een den strot af. als dat noodig was. Toen de granaten luguber huilden, dook hij in den oven en rookte daar zijn pijp. met weinig woorden en zijn sterke oogen gericht naar buiten, onder de poort- vormige ingangen van zijn oven door, naar de brokstukken van zfjn trouwe fabriek, die het nu moest afleggen tegen een wille keurig geschoten projectiel. Het werd stil. de soldaten waagden zich in de winterzon, bukkend voor een onverhoedsche aanflui- tende kartets. Om de verveling te verdrij ven verschoten de jongens uit Georgia, uit Ohio en uit Kansas hun patronen op een buitgemaakte Duitsche helm. die op een staak omhoog gestoken werd. Hij heeft erbij gestaan, de man die nooit een geweer heeft vastgehouden en hoogstens den nek van een vette kip heeft omgedraaid. Maar hij zou en hij moest een tommygun in zijn knuisten houden en over den korrel turen. De soldaten hebben zijn mentaliteit niet meer begrepen, toen hij het zware wapen over de knie gebroken heeft en de duister nis van den oven heeft opgezocht. 3. V. Het ministerie van financiën deelt mede, dat voortaan voor levensonderhoud, huwelijk, geboorte of overlijden deblok keering van tegoed op de geldkaart kan worden verkregen, mits de aanvrager over geen enkele andere deblokkeeringsmoge- lijkheid beschikt. Bij voldoen aan de ge stelde voorwaarden kan het geheele nog op de geldkaart beschikbare bedrag in eenmaal worden uitbetaald. Een regeling, waarbij het tegoed van de geldkaart onder bepaalde voorwaarden zou kunnen worden gebruikt voor aan vulling van de linnenkast en dergelijke, is in overweging. Tot de groote obstakels die de Duit- schers in den weg naar het herstel van onze scheepvaart gelegd hebben, behoort de casco van een 9000-tonner, die gebouwd is in het z.g. Duitsche Hansa-programma. Deze romp is tezameri met dien van een 3000-tonner voor de Hembrug gezonken. Deze laatste wordt bij stukjes en beetjes weggehaald. De groote romp echter is met een ballast van zand en grint onder zware slagzij komen te liggen, toen door de ont ploffing van de aangebrachte springlading in den bodem het water binnenstroomde. De Koninklijke Marine in dit geval een bergingsteam onder overste Berck had tot opdracht het vaarwater van het Noordzeekanaal te ruimen, maar kon niet over het noodige materiaal beschikken. Welkome hulp daagde toen op van de zijde der Royal Navy. De grootste Engel- sche bergingsspecialist, commodore Mac Kenzie, die o.a. de havens van Scapa Flow en Benghazi in korten tijd weer toegan kelijk heeft weten te maken, en zijn plaats vervanger mr. Hundy, verleenden met hun salvage unit van marine-specialisten as sistentie. Het duikwerk kwam voor reke ning van de Ned. marine, de Engelschen bedienden de 4 „lifting crafts" (hefsche- pen, voorzien van een lier) en de kameelen (heftanks, die ook bij het bouwen van Rot terdam's Maastunnel werden gebruikt) en de Ned. Dok Mij. onder ir. Gaasterland, verrichtte het scheepsbouwkundige werk. Ook de Nederlandsche bok Phoenix moest het zijne bijdragen aan dezen grootschen gewichthefwedstrijd en zoo werd gisteren definitief uitvoering gegeven aan de door de drie samenwerkende lichamen opge maakte plannen. In een uur tijds was het reusachtige ge vaarte overeind, zonder bij wijze van af wisseling naar de andere zijde om te slaan. Hiermede is het moeilijkste werk achter den rug en zijn de inspanningen van de ongeveer 100 man niet meer noodig. Met het leegpompen en overbrengen naar de nabijgelegen Ned. Dok Mij., waar men den romp zal herstellen, zullen nog slechts drie weken gemoeid zijn.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2