Weldra twee conferenties? Gebroken eerewoorden en geschonden beloften In Neurenberg Sjarir's gezag zou te klein zijn De stakingen in Amerika Ruslands doodencijfer: 17.000.000 Het woord is aan.... Het raadsel der fietsen Neurenberg geen „Show" Waarom Hess naar Engeland vloog 80e «Tuk rgang: No.' 18198 8 8 I 18 Dinsdag 4 December 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 lg]i BlT 1 4r~i 1 ^^8 Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem J|_ 1 «J B Voorlichting te Haarlem. Bureaux: Kennemerlaan 154, Abonnementen: p. week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel Redactie 10600 Expeditie 14825. VERHEFFEND is het heelemaal niet. Maar wie zou dat ook kunnen ver wachten? Goering heeft vragen beantwoord. Niet van het Hof, maar van Amerikaansche journalisten, die ze hem door zijn advo caat, dr. Sthamer, hebben laten overbren gen. Dit is wel een merkwaardige proce dure: dat tijdens de behandeling van een proces een soort extra-verhoor achter den rug van het Hof om wordt afgenomen. Enfin, onze. tijd is vol merkwaardigheden. Het weinig verheffende zit niet in de vragen, maar in Goerings antwoord erop. Hij laat de mannen van de Associated Press weten, dat hij het nooit eens is ge weest met de wijze, waarop het anti semitisme in practijk werd gebracht. De concentratiekampen zijn wel door hem ingesteld.' maar sinds 1934 stonden zij onder leiding van Himmler, die iedereen buiten zijn zaken liet. Goering had er geen idéé van, dat zich in die kampen zooveel verschrikkelijks afspeelde. Waar achtig waar: geen idée. Voor het proces begon heb ik voorspeld, dat de levende beschuldigden zich op de dooden zouden beroepen. Het was gemak kelijk te voorzien. Himmler is dood en nu is bijna alles zijn schuld. Hitler is ook dood en de rest is zijn schuld. Maar nu vergeet ik Goebbels: die is ook dood en daar komt Goering nog wel op. Want hem heeft hij nooit mogen lijden. Hij loog te opzichtig. Goering liegt slimmer. Een dikke man, die Goering, die altijd erg ijdel was op kakelbonte uniformen en opzihctige decoraties. Dik en kinder lijk: dat maakt een nogal goedigen in druk. Maar niet alle dikke, kinderlijke menschen zijn goedig en deze kerel is een van de sluwsten uit de geheele bende. Zelfs zijn kinderlijke pralerij heeft hij listig uitgespeeld: hij placht indertijd te bevorderen, dat er grapjes over werden gemaakt, omdat zijn populariteit in Duitschland daarmee gediend werd. Nu hangt hij natuurlijk de onschuldige dikzak uit. Voor Jodenvervolging heeft hij nooit iets gevoeld en van de beestach tigheden in de concentratiekampen wist hij niets af. Als men hem straks mocht vragen waarom hij zich niet tegen de Jodenvervolging verzette hij, de mach tige Reichsmarschall en waarom hij niet eens ging kijken in die concentratie kampen, waarvan het bestaan hem bij zonder goed bekend was (want hij had ze zelf ingesteld) heeft hij zijn antwoord klaar. Het leidersbeginsel! Dat was voor Duitschland de eenige mogelijke oplossing. Hitler had de Jodenvervolging in andere handen dan de zijne gesteld en de -kam pen ook. Dus had Goering er niets meer mee te maken en v/aschte zijn handen in onschuld. Het stelsel van Goerings verdediging wordt dus door zijn beantwoording van enkele vragen al volkomen duidelijk. Ge ziet er meteen weer eens uit, hoe mak kelijk zoo'n leidersbeginsel werkt. Voor ieder werkje, tot het gemeenste en mis dadigste toe, is wel iemand te vinden. Welnu: die knapt het op en de overigen hebben geen schuld. Die hebben immers een andere taak en de Leider heeft hen verboden, zich met de zaken van hun collega's te bemoeien! Nu dan! Zooiets als een geweten komt in het stuk niet voor. Men is steeds door den Leider ge- dekf Er zit, nu de rekening opgemaakt wordt, maar één zwak punt in de rede neering. Dat is namelijk, dat Duitschland wel het leidersbeginsel aanvaard heeft, maar dat de geallieerden het ongelukki gerwijze niet hebben gedaan. Het Hof zal er dus niet toe bereid zijn. Daarop moet de eenvoudige tactiek, om zich ach ter den dooden Hitier en den dooden Himmler te verstoppen, stranden. Goe ring voelt dit blijkbaar aankomen, want hij heeft bij het uitspreken van zijn ver trouwen in de leden van het Hof „als zoodanig" de restrictie gemaakt, dat het eenzijdig is samengesteld. Hij zou het Hof pas werkelijk internationaal hebben gevonden, als ook de neutralen en de verliezers erin zouden zijn vertegenwoor digd. Namen heeft hij niet genoemd, maar ongetwijfeld zouden Franco en wellicht ook Salazar hem als neutrale leden welkom zijn geweest. En dan nog wat Duitschers en Japanners, namens de verliezers. Jawel! Hij wraakt dus de samenstelling van het Hof, maar spreekt zijn vertrouwen uit in de leden en pluimstrijkt den pre sident zelfs, want die „leidt de procedure op voorbeeldige wijze". Prettig voor den president, een compliment van Goering te krijgen. Maar het kon niet uitblijven. Hij is immers slim. de dikzak met de kinderlijke voorliefde voor uniformen en maarschalksstaven. Hij laat geen middel onbeproefd. Maar deze middelen zullen hem niet baten. Alleen teekent het ver loop van zijn verdediging zich duidelijk voor ons af. Hij heeft ten overvloede nog verklaard, dat hij de paladijn van Hitier is geweest, de discipel en volgeling. Als hij nu nog eens alles moest overdoen u behoeft niet te rillen bij de gedachte, want hij zal er heusch niet de kans toe krijgen zou hij natuurlijk verscheidene dingen anders doen. Dit is de geloofwaardigste van zijn ver klaringen. Hij bedoelt natuurlijk: nog een beetje sluwer. Want het valt niet te ont kennen, dat hij niet sluw genoeg geweest is om te slagen. Daarom zit de Rijks maarschalk, zonder zijn geliefde staf, Hoewel er op de berichtgeving uit Ba tavia een controle wordt uitgeoefend van een zoodanigen omvang en scherpte als het Britsche leger slechts tijdens de hoog tepunten van zjjn oorlogscampagnes heeft toegepast, is er in Batavia toch een ge weldige activiteit achter de schermen. Men verwacht in het midden van deze week twee conferenties, waarvan één te Singapore zou worden gehouden tusschen Mountbatten, Christison. Patterson en dr. Van Mook en de andere te Batavia tus schen Nederlanders en republikeinen. Men is in Batavia van meening, dat de zinsnede in Sjarir's verklaring, dat een bijeenkomst tusschen Nederlanders en Indonesiërs „nauwelijks vruchtdragend zou kunnen zijn", duidelijk heeft ge maakt, dat naar Sjarir's meening zijn „kabinet" niet in staat is, gezag uit te oefenen over al diegenen, die den laatsten tijd onder dekking van de rood-witte vlag oproerig geweest zijn. De Times-corr. te Batavia maakt mel ding van een vermoedelijk vertrek van dr. Van Mook naar Nederland, waarna hij naar Indië zou terugkeeren met voor stellen, welke „meer concreet zijn en verder gaan dan die onlangs bekend zijn gemaakt." De correspondent geeft echter niet aan waarop hij zijn voorstelling van zaken baseert, zoodat deze mededeeling geheel voor zijn rekening blijft. In Den Haag is op dit oogenblik nog geen enkel bericht omtrent het tijdstip van de komst van den luit.-gouv.-gen. bekend. Vermoe delijk speelt het vertrek van dr. Van Mook naar Singapore in de berichtgeving een belangrijke rol. De Britsche kruiser „Sussex" heeft In donesische troepenconcentraties ten Oos ten en Zuiden van Semarang beschoten. 250 Amboneesche vrouwen en kinderen zijn uit Batavia naar Ambon geëvacueerd. Het plan is alle Amboneezen uit de ge vaarlijke gebieden te evacueeren, daar zij voortdurend in gevaar verkeeren. Uit Ambarawa zijn ruim 1300 menschen naar Semarang overgebracht. Nadat alle geïnterneerden uit Bajoebiroe zijn ge- evacueerd, maken de soldaten voorberei dingen zich uit deze plaats terug te trek ken. Communistische propaganda. In de Straat Soenda werd een Indone- In een boodschap aan het Congres heeft president Truman aangedrongen op de spoedige aanneming van wetsvoorstel len ter regeling en voorkoming van in- dustrieele geschillen en moeilijkheden. Da boodschap bevat ook een verzoek aan de thans stakende arbeiders van General Motors, terstond weer aan het werk te gaan en aan de werkgevers, de productie weer volledig te hervatten. Er is een commissie benoemd, die een onderzoek zal instellen naar het geschil bij General Motors en bij de Amerikaansche staal- maatschappijen. sisch schip door een Nederlandsche onder zeeër aangehouden, dat propagandamate riaal vervoerde, o.m. van de Indonesische Communistische partij. Er is een regel matige stroom van propaganda van Java naar de andere eilanden, waartegen de Nederlanders niet veel kunnen doen. Zij kunnen het materiaal confiskeeren, maar mogen de vervoerders niet arresteeren. Het Parijsche instituut voor onderzoek van de Sovjet-economie heeft cijfers over de Russische oorlogsverliezen bekend ge maakt. Het schat het aantal dooden al leen al op 17 millioen, waarvan 7 mil- lioen militairen. 5 millioen burgers zijn gesneuveld en een gelijk aantal is door honger, uitputting of deportatie door de Duitschers omgekomen. Het aantal ge wonde soldaten wordt geschat op 11.5 millioen. De Sovjet-unie zou dus ongeveer 10 pCt. van haar voor-oorlogsche bevol king hebben verloren. De Engelsche „Ob server" vermoedt, dat deze huivering wekkende getallen niet ver bezijden de waarheid zijn. Fietsenverzamelaar gesnapt Tijdens een St. Nicolaasfeestje ten huize van een familie in Heemstede trachtte een duister individu van de gelegenheid gebruik te maken door een fiets achterover te druk ken. Door de oplettendheid van de eigenares kon dit worden voorkomen en de man werd gearresteerd. Een later bij hem thuis ver richte huiszoeking leverde de verrassende ontdekking van nog 7 fietsen op, die in Heem stede en Bloemendaal waren gestolen. De banden hiervan waren voor een groot deel al verdwenen. Zoekochtend De Economische politie heeft ergens een huiszoeking verricht, waarbij ongeveer 3000 Engelsche sigaretten aan het licht kwamen. Deze bleken in bewaring te zijn gegeven door den buurman van den be zochte. Buurman werd geraadpleegd, waarbij bleek dat hij het voorraadje door regelmatige reisjes naar Amsterdam had opgespaard. Het resultaat van een en an der is, dal de beide Zwarte Pieten hun vijfden December in de cel moeten vie ren. 100 mud anthraciet gestolen Voor den Politierechter stonden vier personen terecht, die kans hadden gezien van het terrein der Gem. Gasfabrieken anthraciet te stelen. Met medewerking van een nachtwaker hadden zij den eer sten keer ruim 70 mud per schuit wegge bracht, wat hen het sommetje van f 4000 opleverde, dat zij verdeelden. Bij een tweede gelegenheid werd een kleine 40 mud geladen en hiermee werden zij ge snapt. Deze portie heette voor eigen ge bruik te zijn. De Officier eischte tegen elk van hen 6 maanden gevangenisstraf. Na de pleidooien, waarin de omstandigheden werden beschreven, vonniste de Politie rechter conform den eisch. Bailey: Aan hen, die het meest vergeven zal het meest vergeven worden. Er staan in Haarlem eenige honderden nieuwe rijwielen, maar Er is een schreeuwende behoefte aan fietsen. Menschen die er in verband met hun werk niet buiten kunnen, moeten loopen, of zich met een bandenlooze ram melkast behelpen. Behalve veel ergernis beteekent dit verspilling van vele kost bare arbeidsuren. Bovendien werkt het remmend op veel noodzakelijk herstel werk. Bij grossiers te Haarlem zijn eenige honderden mooie, degelijke, nieuwe En gelsche fietsen opgeslagen. Komt in dit luilekkerland iemand die behoefte heeft aan een fiets, dan zegt een grossier: „ik wil de fietsen graag verkoopen, 97^ gul den per stuk, banden inbegrepen, maar daarvoor moet U toestemming hebben van de Distributie!" Het is evenwel niet gemakkelijk om een koopvergunning machtig te worden. Waarom niet? zoo vroegen wij aan den waarnemend directeur van het Distri butiebureau. En met ons de vele Haar lemmers die gezien hebben, dat die fiet sen bij de grossiers werden uitgeladen. Het antwoord was: Die fietsen die in Haarlem bij de grossiers staan, zijn blijk baar niet voor deze omgeving bestemd. Alles gaat via den Haag. Wij moeten wachten op de toewijzingen die wij van den Haag ontvangen. In de laatste maan den hebben wij slechts 15 toewijzingen per 4 weken ontvangen. Die hebben wij natuurlijk uitgereikt aan de menschen die er het meeste behoefte aan hadden, doch 15 voor een groote stad is niet veel. Wij kregen toewijzingen voor fietsen die in Nederland gemaakt zijn. Die moesten van elders komen. Tot zoover deze inlichtingen. Al kan de Haarlemsche Distributiedienst er niets aan doen, wij kunnen den indruk niet van ons afzetten, dat hier iets niet in orde is. Waarom worden die fietsen niet onmiddellijk afgegeven aan menschen die er behoefte aan hebben. Al wonen die dan in Haarlem of elders. Bovendien zou er veel voor pleiten om de toewijzingen aan Haarlem te vergrooten nu er blijk baar zooveel nieuwe fietsen zijn, dat za zonder bezwaar eenigen tijd in een pak huis opgeslagen kunnen worden! Een an dere eigenaardigheid is, dat bij Haarlem sche grossiers fietsen worden opgeslagen die elders in het land verkocht moeten worden, terwijl de Haarlemmers, als za een fiets kunnen koopen, dat in een ander oord van het land moeten doen? De een voudigste weg is dat toch niet! De aanklacht van de Amerikanen zal binnenkort worden overgenomen door den Britschen „prosecutor" Sir Hartley Shaw- cross, die den Duitschen aanval op Polen in extenso zal behandelen. Men behoeft zich over het tempo, waarin het proces te Neurenberg zal verloopen, geen illusies te maken. Bergen documenten wachten nog op afwikkeling en de hoeveelheid be wijsmateriaal en getuigenverklaringen is zoo fantastisch, dat Neurenberg nog lang de stad zal blijven, waar de oogen der wereld op gericht zullen zijn. Wanneer de belangstelling voor „Neu renberg" niettemin mocht verflauwen, is dit zeker niet te wijten aan gebrek aan opzienbarende onthullingen, veel eerder aan de wijze, waarop de sensationeele in grediënten worden verwerkt. Het gaat niet om het leveren van een „show". De coulissen van het tooneel, waarop de waanzinnige wereldgeschiedenis van de laatste jaren is gespeeld, moeten worden afgebroken. Dit gebeurt niet met propa gandistische ensceneeringen, koel en za kelijk wordt de wereld getoond, hoe, waar en door wie het drama werd opge- daar nu in die verdachtenbank en moet kijken naar films van die concentratie kampen, waarvan hij nooit iets vermoed heeft. Hij, de paladijn! Neurenberg heeft zijn leerzame zijden. Die menschen, die het nog niet zoo best begrepen schijnen te hebben, kunnen uit Goerings verklaringen de groote gevaren en het duivelsche onrecht, door het lei dersbeginsel veroorzaakt, afleiden. Mo gen zij er wijzer door worden. R. P. f Zaterdag heeft 'Hess in zijn cel te Neurenberg verklaard: „Ik vloog naar Engeland om Koning George uit te noodigen voor een vredesconferentie net Hitler in Duitschland. Ik wilde Je wereld van het bolsjewisme be vrijden. Ik dacht, dat de Hertog van Hamilton, dien ik goed ken, mij bij Jen Koning zou brengen." Göring heeft Zaterdag verklaard: ,Toen Hitier den brief, dien Hess voor zijn vertrek naar Engeland voor hem achterliet, gelezen had, bleef hij ?nkele oogenblikken roerloos zitten. Daarna werd hij woedend en beval de arrestatie van allen, die van de vlucht van Hess op de hoogte waren." Hess had echter slechts zijn secretaris en l tijn adjudant in vertrouwen genomen. J voerd, en vooral, waar de regie berustte. De vier nationale vlaggen achter de tafel der rechters symboliseeren juister het karakter van het proces dan de gebaren van Göring, het boek van Hess of het nerveus transpireeren van Seyss. „Ich gebe meiri Ehrenwort" Deze woorden sprak Göring bij zijn bezoek aan den Tsjechischen gezant, toen hij de verzekering gaf, geen geweld tegen Tsjecho-Slowakije te zullen gebruiken. Hoe infaam dit woord gebroken werd, zet de assistent-aanklager Alderman uiteen, hiermee aan het slot van zijn dagenlang betoog komend. Beschamend is het, hoe de wereld naief geloofde in de „vrede lievende" taal der Nazi's, hoe zij zich een rad voor de oogen liet draaien door de schijnbaar „goede bedoelingen" van Duitschland. Het agressieplan tegen de Tsjechen liep als een uurwerk. Elk de tail was nauwkeurig uitgewerkt. Alle reacties van het buitenland waren vooraf „hineinkalkuliert". üanke schond bij voorbaat Vooral het document, waarin tabels- gewijs alle schendingen van het volken recht, die Duitschland waarschijnlijk zou plegen, staan opgeteekend, en waarin de beruchte Duitsche ex-,iournalist Janke. die ook in Nederland zoo'n slechte roep genoot, de hand heeft gehad, is een tref fend staaltje van „planmassige" terreur- voorbereiding. Telefoontjes en telegrammen, weerzin wekkende nazi-intrige's. brutale schijn- provocaties, zij rijen zich aaneen tot een onafzienbare documentatie, die voor eeuwig het Nazi-regime zal brandmerken als een der verschrikkelijkste der wereld historie. De Duitschers verwachtten een Engel sche schending van de Nederlandsche neutraliteit, gezien het feit, dat Neder land vele vliegvelden bezat, die als basis voor jagers en verkenners in de eerste luchtverdedigingszone van Londen zouden kunnen dienen. Nazi-sympathiseerender» in het buitenland Als gevolg van documenten, gevonden in het Duitsche ministerie van Buiten- landsche Zaken, zullen, volgens een cor respondent van de News Chronicle, wel licht vervolgingen ingesteld worden tegen een aantal niet-Duitsche lieden, die met het Nazi-regime sympathiseerden in En geland en andere landen. De personen, die dit onderzoek in handen hebben, zei den verbaasd te zijn over de feiten, die bij dit onderzoek aan het licht zijn ge komen en over de personen, die erbij be trokken zijn geweest. ,A

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1