E. KLASTER Dansschool GRAFMONUMENTEN C. en A. Swaalf Telefoon 10298 Kort en bondig Sport in het Kort De tram op de feestdagen Maar begint wat later Monument te Heemstede Beeldhouwwerk van M. S. Andriessen Telefoontoestellen uit Duitschland terug De Radio geeft vanavond: Voor het misdeelde kind Knoeien met bonnen Lou Braakman Opening Café Chante Clair Onze ellende is voorbij De tram rijdt, zooals men weet, niet op Zondag. Het is evenwel de bedoeling van de N.Z.H. op de Kerstdagen en ook op Nieuwjaarsdag de gewone weekdienst te rijden. Alleen zal 's morgens wat later begonnen wprden. Een aankondiging over de juiste uren volgt de volgende week. Indertijd zijn gelden ingezameld voor een blijvend monument voor de inwoners van Heemstede, die in den bevrijdings- strijd gevallen zijn. Het ontwerp daar voor wordt gemaakt door den Haarlem- echen beeldhouwer M. S. Andriessen. Het wordt een kloek monument van ongeveer 3j/2 Meter hoogte. Over de plaats waar het zal komen is nog geen beslissing ge vallen, maar deze is wel spoedig te ver wachten. Het kan raar loopen De schoorsteen in de benedenkamer van een perceel aan de Van Kinsbergen- straat te Haarlem was afgesloten met een papierprop. Dit bleek fataal te zijn toen de bovenbewoners gingen stoken. Door vallend vuur raakte de prop in brand, met het gevolg, dat de geheele beneden kamer spoedig in lichter laaie stond. De brandweer bluschte het zaakje met een straal op de waterleiding. Jubileum G. Grootenboer. De huldiging vond plaats van den heer G. Grootenboer, boekhouder bij on ze courant, ter eere van het feit, dat hij heden op 25 jaren van trouwen arbeid bij onze administratie kan terugzien. De zilveren jubilaris werd toegesproken eerst door de Directie en vervolgens na mens de collega's, waarbij hem van bei de zijden een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Nederlandsche P.T.T.-ambtenaren heb ben Woensdag te Neurenberg beslag ge legd op een aanzienlijk aantal telefoon toestellen welke door de Duitschers uit ons land waren weggesleept. De toestel len met bjjbehoorend materiaal bevinden zich thans op weg naar Nederland, waar zjj in een dringende behoefte zullen voor zien. Hilversum I 301 m. 18,01 Jan Corduwener; 18.30 Kwartier voor den arbeid; 18.45 Bekende pianomuziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Ensemble George Frank; 20.01 Nederland herrijst; 20.15 Radio Philharm. Orkest; 22.15 Mensch en Maatschappij; 22.30 Op den drempel v^n,den nacht; 23.01 Nieuws; 23.15 Avond wij ding. Hilversum II 415 m. 18.01 Nieuws; 18.30 Ensemble Nina Dolce; 19.00 Kamermuziek; 19.30 Voor de Nederl. Strijdkrachten; 20.01 Cantabile-septet; 20.30 De orkesten van het .Paramount Theater en Luis Levy; 21.00 Regeeringsvoorlichtings- tiienst; 21.15 Sylvestre-Trioj 21.45 Avondwij ding; 22.01 Nieuws; 22.15 Gram.muziek; 22.45 Vioolspel. Agenda. Stadsschouwburg: Haar andere man, 20 u.; Rembrandt Theater: Valstrikken, 14, 16.45, 19.15 en 21.30 uur (18 j.): Cinema Palace: Die verduivelde waarheid, 14, 16.15. 19 en 21.15 u. (14 jLuxor: De tuin van Allah, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.); Frans Hals: Wie is de dader? 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 jMoviac: Variété-revue 19,30 en 21.30 uur. VRIJDAG 7 DECEMBER. Stadsschouwburg. Voordracht dr. B. A. G. Vroklage, 20 uur; Brinkmann: Int. Ver. Bel lamy. Lezing J. Horsmeier, 20 uur; Gem. Concertgebouw: Tuinzaal, duo de ManHiel- kema, 20 uur; Bioscopen: nieuw programma. Actie te Haarlem De maand December is weer aangebro ken. De donkerste maand van het jaar, waarin echter, juist door de duisternis, het licht zoo'n bijzonderen glans heeft. Moge het licht van offervaardigheid en naastenliefde stralen over de tienduizen den kleinen, voor wie het een levens behoefte is. Gij kunt hiertoe bijdragen door Uw brie ven en heilwenschen te frankeeren met kinderzegels, waarvan de opbrengst ten bate komt van het misdeelde kind van alle gezindten. Deze zegels zijn de geheele maand December en de eefste dagen van Januari verkrijgbaar aan de postkantoren. Zij, die gaarne ingeschakeld zouden wor den bij den verkoop van deze zegels, wor den verzocht zich te melden bij de U.V.V., Stadhuis, ingang Zijlstraat. In het werkcomité hebben zitting: Me vrouw A. M. ReinaldaDeen, Eere-pres., Mr. S. C. v. d. Wal, Pres., Mevrouw C. E. PeereboomKikkert, secr.esse, Mr. E. W. Top, Mej. B. Harmens. Mevrouw F. M. HenflingPletinckx, Mevrouw M. Huls manToepoel en in het Comité van aan beveling: M. A. Reinalda, Burgemeester, Deken J. v. d. Wiel, Mr. C. Blankevoort, v. d. Ver. t. zed. verb. v. gevangenen, P. H. Borghouts, Voorzitter N.V.H., Mr. H. E. Prinsen Geerligs, Pro Juventute; Dr. P. H. Schroder, v. Stichting 1940-'45, Dr. C. Spoelder, Rector Gem. Gymnasium en vele andere prominente figuren op het gebied van sociaal werk en kinderverzor ging. RIJSTPUDDING IN BLIK. Bij de detaillisten is nog een geringe voorraad rijstpudding in blik aanwezig. Het is thans toegestaan, deze zonder bon te verkoopen. Luit. Fr. Hoogewooning Het stoffelijk overschot van lt. F. Hoo gewooning, die onder de slachtoffers was, die uit wraak voor den aanslag op Rauter 8 Maart 1945 werd gefusilleerd, zal Za terdag a.s. 3 uur op de Algemeene Be graafplaats te Heemstede worden bijgezet. Luit. Hoogewooning, die slechts 22 jaar oud was, heeft zeer actief aan den strijd tegen Duitschland deelgenomen, daartoe gedwongen door zijn oprechte vrijheid lievende karakter. Hij slaagde er einde lijk in naar Engeland te komen, waar hij eerst bij de R.A.F., daarna bij den In lichtingendienst werkte. Eind 1944 kwam hij per parachute naar beneden bij Al phen a. d. Rijn en werkte van dien tijd af in de omstreken van Utrecht samen met de groep „Albreeht" en daar werd hij ook gesnapt toen hij naar een nieuw duikadres ging. Na een gevangenschap van bijna twee weken viel hij als slacht offer van de Duitsche wraakzucht. Zijn stoffelijk overschot is na veel zoe ken in een massagraf bij 's-Gravenhage gevonden. Bij den Heemsteedschen Distri butiedienst Eenige weken geleden deelden wij mede, dat een ambtenaar van den Distri- butiedienst te Heemstede was aangehou den wegens knoeien met suikerbonnen. Daarop is vanwege het Centraal Distribu tiekantoor in den Haag bij den Distribu- tiedienst te Heemstede een uitgebreid on derzoek ingesteld, dat uitwees, dat er nog meer ambtenaren waren die knoeiden met bonnen. Het resultaat is zoo vernemen wij van de Heemsteedsche politie dat nog een tweede ambtenaar in arrest ge steld werd, terwijl niet minder dan 8 ambtenaren geschorst werden. Brand in een Ketelhuis De nachtwaker van een kweekersfirma aan den Heerenweg te Heemstede hoorde op zijn ronde een knal in het ketelhuis van de centrale verwarming voor de kas sen. Direct daarna zag hij vlammen uit het gebouw slaan. De brandweer werd gealarmeerd doch het kon niet verhoed worden dat het geheele ketelhuis uit brandde. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De groote show. Van a.s. Vrijdag af gaat Luxor een film draaien, die speciaal voor de zwakke sexe is vervaardigd. In prachtige kleuren wordt een modesymphonie gespeeld, die zeker ook voor de heeren der schepping alleszins bezienswaardig genoemd mag worden. Amerikaansche noviteiten van vóór den oorlog hebben aanleiding gege ven tot een grootsche wemeling van kleu ren, waar de vrouwelijke gratie de hoofd rol speelt en het verhaal op den achter grond een aantrekkelijke film met een imposante slotscène een lust voor het oog vormt. De toiletten zijn Amerikaansch- origineel. Het spel komt hier en daar in de verdrukking, maar de kleurentechni- sche uitvoering is dermate geslaagd, dat „De groote Show" een feeërieke en soms amusante rolprent is geworden. BINNENLAND Een „Centrale Politiebond" is te Utrecht opgericht met het doel, cie geheele Neder landsche politie in een organisatie onder te brengen. Het ledental bedraagt reeds bijna 2500. Er is tegenslag op Walcheren en wel bij het gat van Rammekens. Het water heeft den grond onder den caisson weggespoeld, waar door deze gekanteld is en een van de hoof den zoo ernstig beschadigd werd, dat een belangrijke stagnatie is ontstaan. Het is nog niet te zeggen welke maatregelen genomen moeten worden om dezen tegenslag te boven te komen. De verkeerspolitie van de groote steden heeft besloten den minister van Onderwijs te verzoeken het verkeersonderwijs, als ver plicht vak in het leerplan der openbare en bijzondere scholen op te willen nemen. Bijna alle Canadeesche militairen zul len, naar het Canadeesche hoofdkwartier in Apeldoorn meedeelt, aan het eind van de eerste week van Januari Nederland verla ten hebben. Het bier zal beter worden, daar men door een verhooging van het gehalte bijna de vooroorlogsche kwaliteit bereiken wil. De prijs van flesschenbier zal hierdoor een ver hooging ondergaan, deze wordt dan resp. voor lager, tusschen-, zwaar bier en stout in fleschjes van 30 en 45 cl: f 0.20 en 0.27; f 0.22 en 0.30; f 0.24 en 0.33; f 0.26 en 0.36. De doodstraf werd door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam geëischt tegen K. Gouda, uit Purmerend, die in 1942 vrijwillig was toegetreden tot het vrijwilligers legioen Nederland en in 1944 vrijwillig dienstnam bij de Duitsche marine. De Ned. Vereen, tot Bestrijding der Tu berculose krijgt een rijdend tuberculosemu- seum, getrokken door een tractor, o*n vooral de aller kleinste plaatsen te bezoeken en daar het begrip van de tuberculosebestrijding bij te brengen. In verhouding met 1939 zijn de sterftecijfers meer dan verdubbeld, op som mige plaatsen zelfs vervijfvoudigd. In de partybestuursvergadering der S. D. A. P. werd verslag uitgebracht van de besprekingen met het Ned. Volksherstel ten aanzien van het op breeder basis komen der partij; verwacht wordt, dat de besprekingen spoedig zullen eindigen. Besloten werd tot het in een vergadering bijeenroepen der vijf tig predikanten, teneinde met hen een open lijk gesprek te voeren en wel op 17'December a.s. in „Bellevue" te Amsterdam. BUITENLAND. Wy verafschuwen Franco's regime, zoo verklaarde minister Bevin onder luide toe juichingen van de regeeringsbanken in het Lagerhuis, toen hij antwoordde op vragen inzake het Spaansche anti-fascistenproces. Hij voegde er aan toe, dat het niet slechts den man Franco betrof, maar het geheele regime, waarvoor de Engelsche regeering geen sympathie heeft. Ook aan Rusland zouden de Vereen. Staten, na de besprekingen over de leening aan Engeland, in overweging nemen een cre- diet te verstrekken. Officieus is het bedrag van 6 milliard dollar genoemd. Loonsverhooging tot 33 pet. boven het peil van Januari 1941 en een overeenkomsti ge verhooging van den verkoopsprijs van af gewerkte producten zijn thans in de Ver. Staten toegestaan. Een half millioen Duitschers wachten in de Britsche zone nog op demobilisatie. HAARLEM EN OMG)VING De letters D en F moeten Vrijdag nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal. Mej. H. Schutte herdacht 6 Dec. den dag, dat zij 25 jaar geleden in dienst trad bij de administratie van de firma Smit en Zonen te Haarlem. De huldiging door de directie en personeel had bij de jubilaresse thuis plaats, waar het haar aan de r.oodige be langstelling niet ontbrak. Sint Nicolaas brengt Vrijdagmiddag een afscheidsbezoek aan Haarlem. Hij arri veert om 13 uur met een extra-trein aan de Baljuwslaan en gaat dan te paard naar de Concertzaal, waar het Comité Spoorwegver- zet een kindermiddag organiseert. Ad», KORFBAL Programma Kon. Ned. Kort halbond voor a.s. Zondag. Eerste klas»; DEDKoogzaandijk; SamosOosterkwartief; SVKWesterkwartier. Tweede klasse b: DVDOosterkwartier 2; Sportief—Watervliet;) DED 2Westerkwartier 2. Derde klasse l\ Westerkwartier 3Aurora; TogoHaarlem Programma voor a.s. Zondag van den Haarl. Korfbalbond. Eerste klasse: Oosthoek 1—Aurora 2; Watervliet 2—THB 2. Tweeft klasse: Onder OnsTHB 3; Watervliet 3- Aurora 3; Aurora 4Animo Ready 2; Nieui Flora 2Watervliet 4. Een veldloop wordt op 9 Dec. georga. niseerd door de Haarlemsche Athletiekvef. eeniging des middags om half twee bij <k Brouwerskolk te Overveen. Een groot aan tal inschrijvingen is binnengekomen, w.o, van athleten van naam, zoodat er een mooit wedstrijd kan worden verwacht. W. Sutherland overleden. Dezer dagen ii op 66-jarigen leeftijd te Rijswijk overleden de heer W. Sutherland, een bekend beoefe» naar en propagandist voor de wandelsport Reeds op 18-jarigen leeftijd vestigde hij ees wandelrecord BrusselDen Haag, door dezen afstand, 167 km aan een stuk te wandelen in 25 uur 31 minuten. Men kan hem naast zijn ouderen vriend Kees Dudok de Wit, tot wiens nagedachtenis hij ieder jaar te Breu» kelen 'n herdenking en de bekende Dudok dl; Wit-tochten organiseerde, wel een der meest daadwerkelijke propagandisten voor de wan delsport en de lichamelijke opvoeding noe» Officieeie publicatie. BUREAU ROERENDE GOEDEREN VAN VIJANDEN EN LANDVERRADER! In overeenstemming met het Nederlandschi beheersinstituut, bureau 's-Gravenhage, zul» len alle kantoren, ook de kwartierbureaux van het bureau onroerende goederen vat vijanden en landverraders voor 's-Graven hage e.o., met ingang van 6 Dec. a.s. tot nader order gesloten zijn voor het publiek, zulks ter uitvoering van de door den raai van het rechtsherstel bepaalde overdracht aan het Nederlandsche Beheersinstituut, vat c.e bewaring en het beheer van roerende goe deren door de bureaux roerende goedera van vijanden en landverraders in den lande W1NTER-EXAMEN HOOFDACT!, Schriftelijk examen: Vrijdag 21 December. Aanvang mondeling examen: Donderdag f December. Examen mogen doen: a. Voor het geheele examen en gedeelte i} allen die in 1943 of eerder de onderwijzers akte hebben verkregen; b. Voor gedeelte b.j allen die in 1944 of eerder de onderwijzen» akte hebben verkregen. In te zenden stukken: onderwijzersakte, boorteakte en reeds verkregen verklaring! voor gedeelte a. of gedeelte b; literatui lijsten voor taal en opvoedkunde; specli onderwerpen voor geschiedenis en aardrjj! kunde. Alle vanaf 1940 tot 1944 voor gedeelte a. gedeelte b. afgegeven verklaringen zijn v< dit examen geldig. Aanmeldingen uiterlijk Donderdag 13 I cember bij den voorzitter der commissie waar men examen wenscht af te leggen. Dt keuze der commissie is vrij. Voorzitters zija Commissie te Roosendaal: dr. J. J. Gielet hoofainsp. L. O. Brugstraat 73, Roosendaal commissie te Eindhoven: P. Coenen, insp L. O., Heuvel te Helmond; commissie Roermond: G. Widdershoven, insp. L. O, Venlo; commissie te Nijmegen: B. J, Sroopman. insp. L. O. Groesbeekschew. 29} Nijmegen; commissie te Amsterdam: P. Ti zeiaar, insp. L. O. Oosterpark 53. Amster dam; commissie te Rotterdam: S. Brandsmi insp. L. O., N. Ruyschstraat 14, Rotterdam commissie te Utrecht: R. V. Gaasbeek, insp L. O., Maliesingel 46 bis, Utrecht; commissi te Leeuwarden: J. Bierling, insp. L. O., tl Sneek; commissie te Zwolle: mr. B. Jorru insp. L. O. te Hengelo; commissie te Gronto gen: L. W. Welling, hoofdinsp. L. O., Krant weg 54, Groningen. Laat U nu reeds inschrijven voor één van onze gezellige lessen aanvangende ibegin Januari. APARTE LESSEN VOOR BEGINNERS, GEVORDERDEN EN GEHUWDEN Inschrijving dagelijks van 6 tot 10 uur aan onze school Jansstraat 83. VRAAGT INLICHTINGEN EN ZIET IN WELKE GEZELLIGE OMGEVING U LEERT DANSEN. Groot, droog PAKHUIS of MAGAZIJNPAND voor MEUBELOPSLAG te huur gevraagd. Brieven onder No. 2816 Bureau van dit Blad. INSTITUUT „ERASMUS" Florastr. 13 (hij Hazepatcrslaan) Haarlem, Tel. 19953 A. Volledige H.B.S. en Gymnasium-opleiding. Dag- en Avondcursussen: B. Privé- en Clubkassen Grieks, Latijn, Wis-, Natuur- en Scheikunde, Moderne Talen enz.; C. Cursussen Algemene Ontwikkeling: Literatuur geschiedenis, Kunstgeschiedenis, Psychologie, Voordrachtskunst. Spr.u. Dir. dagelijks 1-3 en 6-7 uur n.m. 50 Vloeitjes bij elke bestede bon ter gelegenheid van het 9-jarig bestaan van onze zaak Voor sortering ziet Etalages Vol op SIGAREN, TABAK, SHAG EN SIGARETTEN SPECIAAL ZAKEN „CABANA" „PRINSENHOF' LEIDSEVAART 26 .JACOBLTNESTR. 8 r.aast het Krelagehuis naast de Incassodienst Telefoon 21371 Telefoon 19972 Goed gesorteerd in BIJARTIKELEN op Rokersgebied. A.S. VRIJDAG 7 DECEMBER THORRECKEPLEIN 14 van de welbekende Krullc Jopie VEILINGLOKAAL ,,'T CENTRUM" Heeft U Meubelen, Textielgoederen, Haarden, Kachels, Glas- of Aardewerk, Goud, Zilver of Antiek, laat het door ons VELLEN en U bent tevreden. Een bericht en Uw goederen worden gehaald. Vraagt inlichtingen: VEILINGLOKAAL „T CENTRUM" GED. O. GRACHT 78. HAARLEM, TEL. 21855 mmmmmgmm np Ondraohten voor - in onveranderde uitvoering f| kunnen weer wprden aangenomen. maar de naar Nederland terugkomen den zitten er middenin. Voor kleeding, huisvesting en voeding zullen wij, op onze beurt, een eereplicht vervullen. Er is veel geld noodig. Steunt GIRO 500500

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 7