Diefstal aangifte van 1\ 3 millioen gulden Nederland wordt eenvoudiger Bericht aan Verenigingen Sport in het Kort Jextietdistu&iUie HET HAAR-TONICUM Kousen in distributie. Rijwielen met banden. De schoenen Roovers gaven zich uit voor S.D.-ers, Aanklacht tegen Driemanschap helpt Indië Radio-rede van Prinses Juliana Politieke gevangenen Kerken bepleiten barmhartigheid voor lichte gevallen Met ingang van 10 December a s. wordt de textieldistributie vereenvoudigd. Dan zal onder- en bovenkleeding kunnen wor den gekocht op door den distributiedienst te verstrekken punten, dus zonder bereid verklaring. De bereidverklaring blijft echter gehandhaafd voor het aanschaffen van huishoud- en woninginrichting-arti kelen, schipperstruien en derg., bedrijfs- en vakkleeding. Zulk een verklaring zal pas mogen worden afgegeven nadat de distributiedienst heeft vastgesteld voor welke artikelen betrokkene in aanmer king komt. Hierdoor wordt dus een vlot tere wijze van verdeeling bereikt, helaas nog geen uitbreiding van het aantal te verkrijgen goederen. Adv. Onder de aan ons land toegewezen Ame- rikaansche goederen bevindt zich een par tij kousén. Deze zijn weliswaar niet van het maaksel en de kwaliteit, welke men in ons land gewoon is, maar de kousennood heeft geleid tot het besluit deze partij toch in distributie te brengen. Zij zullen voor- eoover het ongeminderde kousen betreft op een aan te wijzen bon van de textiel- kaart zonder inlevering van punten ver krijgbaar worden gesteld. Voor cotton- kousen uit binnenlandsche productie zal men echter vier punten moeten geven. Met ingang van 10 December zal de let terbon A der textielkaart V.A. 510 met vier punten (geldig zijn de punten 115) vecht geven op het koopen van een paar kousen of sokken. De zg. standaardkousen xjjn zonder inlevering van punten, alleen tegen overlegging van bon A verkrijgbaar. De distributiediensten zullen binnen kort bekend maken op welke dagen aan vragen voor rijwielen met banden kunnen worden ingediend. In aanmerking komen: le. practiseerende artsen, vee-artsen, wijk verpleegsters, verloskundigen en invali den voor zoover hun werk belangrijk is voor den wederopbouw en de voedselvoor ziening; 2e. personen die belangrijke werkzaamheden verrichten ten behoeve van den wederopbouw of de voedselvoor ziening. Aanvragen, op welke niet on middellijk een bon kan worden verstrekt, vervallen niet, doch worden later in be handeling genomen. Er behoeft dus niet telkenmale een nieuwe aanvrage te wor den ingediend. Verwachtingen Uit den Haag wordt gemeld, dat ver wacht wordt dat iedere Nederlander eind 1946 een paar schoenen zal hebben ver kregen. Tot 1 October zijn in ons land 1.500.000 paar schoenen gemaakt. Thans bedraagt de productie 350.000 paar per maand. Ge hoopt wordt dat die tot 600.000 paar kan worden opgevoerd. Textieldistributie. Uitsluitend voor diegenen, aan wie door den Haarl. Distributiedienst een gestem peld en geparafeerd aanvraagformulier voor textiel werd uitgereikt en waarop nog geen punten werden verstrekt, wordt nog in het tijdvak van 10 t.m. 21 Decem ber a.s. de gelegenheid opengesteld, zonder voorafgaande bereidverklaring, volgens onderstaande letterindeeling textielpunten te verkrijgen bij de afdeeling Textiel, Zijlstraat 70 te Haarlem. De letterindeeling is als volgt: 10 De cember X Y en Z., 11 December U, V en W, 12 December T, 13 December Q, R en S, 14 December N, O en P, 15 December M, 17 December K en L, 18 December H, 1 en J, 19 December E, F en G, 20 Decem ber B, C en D, 21 December A Voor bijzondere gevallen, zooals a.s. moeders, enz. bestaat eveneens gelegen heid aanvragen voor textiel in te dienen. Omtrent het uitreiken van nieuwe aan vraagformulieren zullen nog nadere me- dedeeiingen volgen. Op 10 Dec. zullen ook nieuwe artikelen op de 15 aangewezen punten van de tex tielkaart kunnen worden gekocht, n.l.: bed jasjes en bedschoenen; blouses voor dames en meisjes alsmede voor jongens tot 15 jaar; blouse-beschermers; boven kleeding voor kinderen van 03 jaar; coins de feu; gebreide vesten, pullovers, slipovers en truien voor dames, heeren, meisjes en jongens; gebreide blazers voor kinderen tot 15 jaar: mantelcostuums, on derblouses; onderkleeding voor babies (01 jaar); onderkleeding van kunstzijde voor kinderen van 115 jaar; overhemden met vasten boord; pantalons voor heeren en jongens (3 jaar en ouder); peignoirs, kimono's en kamerjassen, regencapes, regenjassen en regenmantels van kunst zijde; rokken voor dames en meisjes (3 jaar en ouder); schorten voor kinderen tot 15 jaar. Deze artikelen zijn nog geenszins volop in de winkels verkrijgbaar. Indien deze goederen echter in voorraad zijn, mogen deze gekocht worden op de punten van de textielkaart. Van verschillende van deze artikelen is ook de puntenwaardee- ring verlaagd. Bloemendaalsche politie voor een moeilijke zaak De Justitie te Haarlem en de Politie te Bloemendaal hebben in onderzoek de aangifte van een diefstal die loopt over goederen, die een waarde hebben van 23 millioen gulden. Het be treft hier dus vermoedelijk het groot ste bedrag dat ooit in een diefstalzaak in ons land aan de orde is geweest. Kort na de bevrijding werd door den Politieleen Opsporings Dienst te Bloemen daal de heer M. te Aerdenhout in bewa ring gesteld, omdat hij verdacht werd van politieke onbetrouwbaarheid. Bedoelde heer was houthandelaar in Polen geweest, maar was, volgens zijn verklaring, uit dit land gezet. Hij heeft evenwel kans gezien zijn bezittingen naar Nederland vervoerd te krijgen. De heer M. bewoonde in Aerdenhout een groote villa, waarin een zeer waarde volle meubileering en vele kunstschatten aanwezig waren. Daarom werd het huis onmiddellijk onder bewaking gesteld. Toen de heer M. na ongeveer 4 maan den weer in vrijheid gesteld werd, kwam hij in zijn villa "terug. Het bleek hem toen dat zeer veel uit zijn woning verdwenen was. Het nadere onderzoek wees evenwel uit, dat veel daarvan op normale wijze verklaard kon worden. Het Militair Gezag had order gegeven een groote verza meling tapijten schilderijen, kostbare ser viezen enzoovoorts elders in veiligheid te brengen. Er was ook veel kleeding en linnengoed gevonden, dat verzonden is naar de geteisterde gebieden om daar ge distribueerd te voorden onder de noodlij dende bevolking. Ook werd een bedrag aan geld van meer dan f 100.000 ontdekt en in beslag genomen. Van al deze dingen is aanteekening gehouden. Er is evenwel ook een en ander uit het huis verdwenen waarvan geen aanteekening is gemaakt. Toen men precies ging vergelijken wat de heer M. als vermist aangaf en wat of ficieel geregisteerd was voor het ver voer naar elders, bleek, dat er nog zeer veel ontbrak. De heer M. heeft bij de Justitie een aangifte gedaan, dat voor een waarde van ongeveer 2% a 3 millioen gulden uit zijn woning gestolen is. Daar onder zijn een koffer met f 300.000 aan geld en effecten ter waarde van ongeveer '1.000.000 gulden. Verder 5 kleine schilde rijen (ongeveer 40 a 50 c.M.. zonder lijst) van bekende buitenlandsche meesters, een pak met 300 teekeningen van niet minder bekende meesters (o.a. Jan Steen en van Ostade). Voorts tapijten, juweelen, en zoovoorts. Uw VERENIGINGSORGAAN KAN WEER VERSCHIJNEN! Per maand per 14 dagen per week. UITVOERING: OFFSET-druk met kleine of normale schrijfmachineletter, (géén stencilwerk!). Scherpe en gelijkmatige afdruk. Ook foto's en tekeningen, des gewenst in kleur. Diverse formaten. Kleine en grote oplagen. VERSCHIJNING: Regelmatig op vaste datum volgens afspraak. PRIJS: De prijs is zo gesteld, dat óók kleine verenigingen een blad kunnen laten verzorgen, zonder grote kas- moeilijkheden. CONTRACT: Bij jaarcontract is men ver zekerd van het benodigde papier voor het orgaan, vlotte aflevering, con stant de zelfde uitvoering en maande lijkse KORTING op de prijs. Aan het persoonlijke cachet van Uw blad wordt de uiterste zorg besteed! Vraagt geheel vrijblijvend inlichtingen. Modellen liggen ter inzage. GEBR. KEESMAAT, Offset-Copicerbedrjjf, Haarlem. Groote Markt 31, Tel. 21174. Adv. De procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te 's Gravenhage deelt mede, dat op zijn last zijn gearresteerd de aan nemer Reinder Zwolsman, 33 jaar en de 45-jarige Jan van Soest. Deze arrestaties staan in verband met roofovervallen, ge pleegd door een groep personen, die zich daarbij uitgaven als behoorende tot den S. D. Verdere arrestaties hebben niet plaats gehad. Besluit van de G.A.C. Naar „De Gelderlander" meldt, heeft de Groote Advies Commissie van de Illega liteit in haar jongste zitting het besluit genomen een aanklacht bij het Bijzonder Gerechtshof in te dienen tegen de heeren prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. Linthorst Homan en mr. L. Einthoven, in hun kwa liteit van leiders van de Ned. Unie. Elfhonderd gulden is uit een banketbak kerswinkel te Heemstede gestolen, de ont vangsten van den St. Nic.dag. De politie te Bloemendaal is reeds 7 a 8 weken bezig deze zaak te onderzoeken, maar is er nog niet in geslaagd om een der vermiste waardevolle voorwerpen op te sporen. Het onderzoek wordt, zooals ons werd verklaard, door verschillende omstandig heden bemoeilijkt. De vermiste goederen behooren tot de verzameling, die de heer M. uit Polen heeft meegenomen. Hier zijn deze dus niet bekend. Van de effecten be staat geen lijst. Een deel van de personen die verklaringen kunnen geven over het geen in dien tijd is voorgevallen, is naar Indië vertrokken of verblijft in Engeland of elders. Ons werd evenwel verzekerd, dat alles gedaan wordt om het onderzoek te bevorderen. De kunstvoorwerpen en andere goede ren, die op normale wijze uit het huis weggevoerd zijn, zullen zoo werd ons medegedeeld aan den heer M. terug gegeven worden. Voor de goederen, die gedistribueerd zijn, wordt de geschatte waarde uitbetaald. Hier zijn ze dan eindelijk. Het is een heele toer geweest ze in de krant te krij gen, die Wag Wemel en Warrel Web. daar ze er eerst niet veel voor voelden, heelemaal uit de Ruischende Wouden naar Haarlem te komen, omdat het nog al koud is en ze geen van beiden erg op Koning Winter gesteld zijn, maar Wag heejt Warrel overgehaald. Of heeft Warrel Wag zoover gekregen? Dat doet er ook niet veel toe, ze zijn er en Maan dag zullen jullie wel meer van deze twee snuiters hooren. Tot Maandag dan, in de Ruischende Wouden bij de Bolle Berg. Zijn jullie er allemaal? P. Ylsma vrijgesproken. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen P. IJtsma, vroeger hoofdinspecteur van politie te Velsen. Hem was ten laste gelegd dat hij aan den S.D. zou hebben meegedeeld, dat de politiebeambte C. M. v. d. Voort betrokken zou zijn bij een dis tributiefraude en dat hij op 13 Juli 1942 W. Chr. Suwerink heeft gearresteerd en aan den S.D. heeft overgeleverd. Ook zou hij zich aan majesteitsschennis hebben schuldig gemaakt. De adv. fiscaal had deswege zes jaar en drie maanden gevan- genisstiaf geëeisclit Het Hof heeft hem echter van het ten laste gelegde vrijge sproken. De CfBmpetitie 1ste klasse Nederl. Dambond district Noord-Holland, zal Maandag a.s. be- ginen. Hieraan namen de volgende tien tallen ceel: Haarlemsche Damclub II; „Kijk Uit" I; „T.E.P." I; Damclub „Haarlem" I en H.R.K.D, I, allen te Haarlem; „Stabiel" I (Santpoort) en „IJmuiden" II. H.D.C. II speelt Maandagavond tegen Kijk Uit I. Een Iersche uitnood iging om een voet balwedstrijd te spelen is door Nederland niet aanvaard. KORFBAL. De ver. Sportief zal zich zeer waarschijnlijk uit den Kon. Ned. Korfbal- bond terugtrekken. Prinses Juliana heeft Vrijdagavond een radiorede gehouden over de hulpverlee ning aan Indië. Na den overval op Neder land is Indië als één man opgestaan om hulp te bieden en werd een bedrag van bijna 3 millioen gulden bijeengebracht voor de oorlogvoering en de slachtoffers in Nederland. Nu past ons zoo zei de Prinses in Nederland slechts één ant woord en dat is met de grootste eens gezindheid en in aigemeene samenwerking en met inspanning van alle krachten nu datgene tot stand te brengen, waar de land- en rijksgenooten in Indië op reke nen en op wachten. Vervolgens zette de Prinses uiteen hoe de hulpverleening geregeld is. De regee- ririg neemt een groot deel voor haar rekening, maar ook voor het comité „Ne derland helpt Indië" ligt een taak die schier bovenmenschelijk groot is, gezien de nooden, welke te lenigen zijn en de middelen, waarover wij na deze vijt jaren van bezetting de beschikking hebben. De Prinses wees op hetgeen het Roode Kruis en de vereenigingen „Oost en West" en Simavi hebben gedaan en nog doen. Krachtig werden de luisteraars opge wekt „Nederland helpt Indië" te steunen. „Wij weten, dat geen gift te groot, geen gebaar te royaal, geen hulp te overdadig kan zijn. Wij weten, dat wij hun, die hier in hun vaderland terugkeeren zon der eenig bezit, dan dat wat hen in Suez op hun doorreis aan kleeding, schoeisel en andere dringend noodzakelijke zaken wordt verstrekt, een ontvangst dienen te bereiden, welke naast onze grootste dank baarheid en liefde tevens stoffelijk zoo danig dient te zijn, dat zij hier kunnen huizen in ons midden zonder het gevoel te moeten hebben door hun omgeving als oorlogsslachtoffers te worden aangewezen. Maar ook zij, die ginds hlijven, omdat zij daar thuis hooren, ook naar hen gaat ons hart en daarmede onze hulp uit. Ook de millioenen, die daar voortleven, verstoken van het allernoodzakelijkste, ook zij die nen geholpen. „Het is thans geen vraag meer of het kan of niet kan, het moet, dat is het moeten van een heilig willen. ■- Daarom steunt de actie welke thans begint met de overtuiging geen zaak beter te kunnen dienen dan deze. Zij daar ginds kijken ons aan dat wij onze oogen niet behoeven neer te slaan in het gevoel or.ze plicht niet te hebben gedaan." Daarna sprak oud-minister Ch. J. I. M. Welter, die ook op krachtigen steun aan drong. Hij zei voorts: „Voor het oogenblik is uiteraard de meeste hulp noodig en ook mogelijk voor onze landgenooten, met name voor hen die van Java vertrekken moeten: in het belang van hun veiligheid. Hulp aan de inheemsche bevolking kan eerst worden gebracht, al6 de chaotische toestand in Ned.-Indië althans eenigermate zal zijn opgeklaard. Deze hulp, evenals die aan de Indo-Europeesche en Chineesche be volkingsgroepen, wordt dus niet afge steld, alleen uitgesteld tot een beter tijd stip. Zij blijft op het programma." Tenslotte wees ook de heer Van Ket- wich Verschuur, directeur-generaal van het Ned. Roode Kruis op de noodzake lijkheid offers te brengen voor de hulp aan Indië. „Wanneer ooit het moment ge komen is om te geven, dan is het nu." Een gift van het Prinselijk paar. Het ligt in het voornemen van het Prin selijk paar binnenkort een belangrijke bijdrage voor het bovengenoemde doel beschikbaar te 6tellen. Het Interkerkelijk Overleg der Neder- landsche Kerken heeft een persconferentie gehouden over de houding ten opzichte van de politieke gevangenen. Het woord is gevoerd door ds. K. H. E. Gravemeyer, secr. der Alg. Synodale Comm. der Ned. Herv. Kerk, mgr. F. A. H. v. d. Loo, offi- ciaal van het aartsbisdom Utrecht, dr. A. A. L. Rutgers, deputaat der Ger. Kerken en ds. F. H. Kleyn, pred. in alg. dienst der Rem. Broederschap. Zij hebben er nog eens op gewezen hoe noodzakelijk het is, dat tot het Nederlandsche volk doordringt begrip van gerechtigheid en van een zekere barmhartigheid, in acht te nemen ten aanzien van die N.S.B.-ers, die op vrije voeten worden gesteld en voorts ten aanzien van hen, met wie dit zoo spoedig mogelijk' dient te gebeuren, te weten de z.g. lichte gevallen. Hieronder bleek men te verstaan vrouwen, die alleen maar N.S.B.-ster waren, omdat hun man lid was, en verder niets op hun kerfstok heb ben, en soortgelijke categorieën. Vooral werd er de nadruk* op gelegd, dat een langer verblijf in de kampen tengevolge van de daar aanwezige collectiviteit juist een zeer slechten invloed op deze zwakke, maar overigens geenszins kwaadwillende elementen, kan hebben. Men vestigde ook nog de aandacht op het groote belang, be trokken bij het weer opnemen in onze maatschappelijke samenleving van de hier bedoelde personen en tenslotte werd er ook op gewezen, dat in ieder geval de kin deren, voorzoover hun heelemaal nieta verweten kan worden, nooit het slacht offer mogen worden van eventueele zon den door de ouders begaan.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2