VERGEET niet Een staking van scholieren De zuivering Kort en bondig Sport in het Kort Mgr. L. J. Willenborg overleden LAATSTE NIEUWS Aan het Chr. Lyceum van Haarlem De Generale Synode 'büuüjc-thv iïvc/yl Bq het Hooger Onderwijs. Het valt niet te ontkennen, dat, tenge volge van de zuiveringsmaatregelen en hun toepassing, aan de universiteiten en de hoogescholen een weinig bevredigende toestand is ontstaan zoo deelt de regee ring mede. Verschillende tegenstellingen ondermijnden het voor den arbeid nood zakelijke vertrouwen. Eenerzijds werd het rechtsgevoel van vele leden, vooral jonge re der academische gemeenschap, door de zuivering niet bevredigd. Volgens vele anderen werd te fel opgetreden. Er ont stond een tegenstelling tusschen twee groepen van docenten, eveneens op som mige plaatsen tusschen twee groepen van studenten, om niet te spreken van de scherpe tegenstelling, die tusschen docen ten en studenten hier en daar aan het licht trad. Van regeeringswege is gepoogd niet om tusschen deze tegenstellingen door te zeilen, maar om zooveel mogelijk recht te doen zonder aanzien van persoon of groep. Inzonderheid werd door herhaalde besprekingen gepoogd het vertrouwen van jonge menschen, die gedurende den bezettingstijd getoond hadden karakter vastheid en fierheid te bezitten, niet te zeer teleur te stellen. De kunstwereld. Met betrekking tot de zuivering van kunstenaars in het algemeen welke tot nu toe is geschied vanwege het Militair Gezag, zal de Kamer binnen korten tijd een voorstel tot wettelijke regeling wor den ingediend. Overheidspersoneel. Verwacht mag worden, dat de zuive ring, voor zoover de onder het dep. van binnenlandsche zaken ressorteerende ca tegorieën van overheidspersoneel betreft, omstreeks 1 Februari 1946 nagenoeg ge heel zal zijn geëindigd. Het bedrijfsleven. Wat de zuivering van het bedrijfsleven betreft, kan worden medegedeeld, dat het apparaat hiervoor (nl. een groot aantal zuiveringsraden) thans vrijwel gereed is. Hedenmorgen om 11 uur is pastoor Laurentius Jacobus Willenborg van Bloe- mendaal, in de Mariastichting, waar hij al eenigen tijd ernstig ziek lag, overleden. Een operatie heeft dit leven vol activiteit en doorzettingsvermogen niet kunnen ver lengen. 92,81 Idas AT do sip 'groquaniAt JOO}9e,j in Zaandam werd geboren, studeerde te Roermond en aan het Semenarie Hage- veld. Zijn priesterlijke studieën voltooide hij aan het groot-Semenarie te Warmond, waarna hij op 15 Aug. 1900 tot priester werd gewijd. Tot 1916 was hij achtereen volgens assistent te Buitenveldert en ka pelaan in Leiden, Delft en Haarlem. Daarna werd hij benoemd tot bouwpastoor voor de nieuw te stichten parochie te Bloemendaal, in welke functie hij veel pionierswerk verrichtte. Het is aan zijn initiatief en doorzettingsvermogen te dan ken dat de parochie verrijkt werd met in stelling al6 het campagne-ieugdhuis. de Benedictus-Stichting, het fraaie kerkhof en vele moderne schoolgebouwen. De stichting van het Ziekenapostolaat in 1925 was ook zijn werk. Ook was hij geheim Kamerheer van Z. H. den Paus. Dr. van Mook Onze Haagsehe correspondent seint ons: Blijkens een mededeeling van den Voor zitter der Tweede Kamer houdt de regee ring rekening met de mogelijkheid, dat dr. Van Mook een van de eerste dagen der volgende week in ons land aankomt. Adv. Agenda. DONDERDAG 13 DECEMBER Jeugdhuis Bloemendaal: Hans Osieck, 20 uur. Bethel: Geen plaats voor Jezus, 20 uur. Ned. Prot. Bond Haarlem N.: Leger des Heils, 19.30 uur. Zuiderkapel: J. Kits en zangkoor, 20 uur. Begijnhofkapel: Wonderen der kunst, 20.15 uur. Geb. v. Vrjjz. Herv. N. R. V. avond Ds. G. Westmyse, 20 uur. Stadsschouwburg: Comedia: „Pas op de stille waters (besl. voorst.). 14 u. Concertzaal: Lucie Bolman en Sas Bunge (Tuinzaal), 20 uur. Rembrandt: Je kunt het toch niet meenemen, 14.30, 19 en 21.30 uur. Palace: Als dooden herrijzen, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.), Luxor: De Groote Show: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Frans Hals: Café de Paris, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur (18 jaar). VRIJDAG 14 DECEMBER Concertzaal: Kerstoratorium H. O. V., koor en solisten, 20 uur. Stadsschouwburg: Haarl. Operette Gezelsch., de Koningin van Mont- martre, 20 uur; H. K. B.: Haarl. Tooneel Ensemble. „Het gaat steeds beter" (cabaret revue), 19.30 uur. Bioscopen als Donderdag. Hedenmorgen zijn de leerlingen van den bovenbouw van het Chr. Lyceum te Haar lem ongeveer 450 van de 750 in sta king gegaan. Zij zullen 3 dagen de school niet bezoeken. Zij willen hiermede uiting geven aan hun ongenoegen over den gang van zaken in de rectorskwestie aan deze school. Zooals men weet, heeft dr. J. v. d. Eist met ingang van 1 Dec. ontslag uit zijn functie gevraagd, omdat er een con troverse bestond tusschen het bestuur en hem. In den bezettingstijd eischten de Duitschers van den rector de lijsten met de namen van de mannelijke leerlingen uit de hoogste klassen. Hij weigerde die te geven en is daarvoor door de bezetters gevangen genomen. Later zijn deze namen hun echter toch verstrekt op instigatie van den toenmaligen voorzitter. Naar de meening van dr. v. d. Eist hebben de an dere bestuursleden ook schuld aan het zonder effect blijven van zijn houding, en behooren ook deze hun zetel te verlaten. Er zijn reeds vele pogingen gedaan om een oplossing in deze zaak te vinden en vele autoriteiten zijn erin gemengd, tot de regeering toe, maar zij hebben nog geen resultaat gehad. Dit heeft den leerlingen verdriet, die meenen, dat de houding van dr. v. d. Eist de eenige goede is geweest, welke in oorlogstijd kon worden aangeno men en zij willen hem weer als rector der school terughebben. Daarom zijn zij heden een driedaagsche staking begonnen en hebben den minister-president, den minis ter van onderwijs, den rector en het be stuur in een brief kennis gegeven van wat hen tot deze stap heeft bewogen. Zij hopen, dat door deze manifestatie van gevoelens zulk een uitweg mag worden gevonden, dat dr. v. d. Eist weer als rec tor zijn plaats in de school zal innemen. Wat den achtergrond van deze quaestie betreft, is nog mede te deelen, dat van be stuurszijde ons indertijd een uiteenzetting werd gegeven, die op het volgende neer kwam: De lijst met de namen der jongens werd gegeven door den voorzitter (die later is afgetreden). De overige bestuurs leden hebben, voorzoover zij contact met elkaar konden zoeken, zich op het stand punt gesteld, dat de lijst'en niet mochten worden afgestaan. Handelend optreden in de zaak konden zij niet, want voor hun eigen, veiligheid was het gewenscht, dat zij onderdoken. De bestuursleden meenen dat hun in deze zaak geen verwijt kan treffen en dat er voor hen geen reden was om af te treden. Zij hebben, toen dr. v. d. Eist na de bevrijding zijn ontslag aanvraag had ingezonden, verschillende pogingen in het werk gesteld, om hem te bewegen op dit besluit terug te komen. Ook de leeraren hebben daartoe een po ging bij dr. v. d. Eist gedaan, maar ook zonder resultaat. Hieraan kunnen wij toevoegen, dat dr. v. d. Eist, naar ons indertijd werd gezegd, van meening is, dat de overige bestuurs leden in de bewuste dagen toch niet de gewensehte houding hebben aangenomen. Zij hadden, zoo meende hij, een bestuurs vergadering moeten houden en als be stuur moeten weigeren om de lijsten te geven. Door dit niet te doen hebben zij, zoo meent hij, er toe bijgedragen, dat zijn gevangenneming niet de gewensehte uit werking had: te beletten dat de Duitschers toch de lijsten kregen. Veel is ons in den loop der laatste maan den ter oore gekomen over deze aangele genheid, waaruit wel duidelijk bleek, dat dr. v. d. Eist de overtuiging had, dat hij met dit bestuur niet meer in de gewenseh te harmonie kon samenwerken. Dit heeft hem dan ook tot de ontslag-aanvraag ge leid. Het bestuur en de stakers. De voorzitter van het bestuur Ir. J. Ouwehand deelde ons mede, dat het be stuur er niet aan denkt om met de sta kende jongelui te gaan onderhandelen. Dinsdagmiddag zijn de klasse-leiders bij den secretaris van ons bestuur gekomen met de vraag of dr. v. d. Eist niet terug kon komen. De secretaris heeft toen ge zegd: „Het bestuur zou ook niets liever wenschen". Daarop antwoordden de jon gelui: „Ja, maar dan moet het heele be stuur weg". Wij zullen zoo vervolgde Ir. Ouwe hand deze staking natuurlijk „breken". Vanmiddag zal het bestuur vergaderen, waarna aan de conrectoren opdracht ge- Georgette Hagedoorn Voor de tweede maal heeft Georgette Ha gedoorn in den Stadsschouwburg haar repu tatie als chansonnière bevestigd. Met een goeddeels nieuw programma liet zij nogmaals de liefhebbers van goede kunst in dit genre genieten. Bewonderenswaardig is haar meta morfoseerend talent; met duizenderlei kleine nuanceeringen roept zij telkens wisselende gestalten op en zij doet dit met zulk een genoeglijke vlotheid en met zooveel eigen pleizier in dat geval, dat men de artistieke prestatie, welke zich in dit sprankelende spel belichaamt, nauwelijks vergoedt. Haar levendige mimiek en plastische beweeglijk heid, haar gevoelige, zuivere stem en geestige voordracht tooveren uit elk détail de ver rassendste vondsten. Een afgezaagd nummer als ,,Le roi a fait battre tambour" kreeg nieuwe charme door de variaties, waarmee zij in het „rataplan" van het refrein de diverse aandoeningen weergaf. In „La ballade de Florentin Prunier" en „La Légende de St. Nicolas" bewees zij ook het meer droef geestige en sentimenteele genre meester te zijn. Haar guitig repertoire werd na het stormachtig applaus aangevuld met enkele toegiften in het Vlaamsch, Am- sterdamsch en Engelsch. In Pierre Verdonck had zij een bezield begeleider, die zich ook als een origineel componist ontpopte. H. G. CANNEGIETER geven zal worden om in deze krachtige maatregelen te nemen. Als de 3 klasse leiders geen excuus maken zullen zij van de school verwijderd worden. Tenslotte verzekerde de heer Ouwe hand nog eens dat het bestuur nog steeds op het standpunt staat dat indertijd aan ons werd kenbaar gemaakt. „Geen enkel thans zittend bestuurslid kan zoo ver volgde hij aansprakelijk gesteld worden van den ook door hen betreurden gang van zaken met de lijsten. Ds. Bmnien secretaris Een dezer dagen hield de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk een vergade ring in huize „Blankenburg" te Wasse naar. Tot afgevaardigde in het Algemeen Col lege van Toezicht werd benoemd ds. W. A. Zeydner. De voordracht van den Her vormden Raad voor Pers en Publiciteit tot benoeming van een voorzitter werd teruggezonden met het verzoek een ander dubbeltal te overwegen. Ook zal dezen raad gevraagd worden, op korten termijn rapport en toelichting van zijn werkzaam heden uit te brengen. Tot leden van den Raad voor Uitwendige Zending werden benoemd prof. dr. K. H. Miskotte en ds. T. J. van Oostrom Soede. Alle leden van de commissie, die de werkorde voorbereidden, zijn herbenoemd t.w. prof. P. Scholten, ds. K. H. E. Grave- meyer, prof. J. Severijn, dr. E. Emmen, ds. A. A. van Ruler, dr. H. de Vos, dr. Tb. K. Haitjema, prof. dr. Kramer en ds. J. Boonstra. Prof. Kraemer moest echter tot zijn spijt door zijn vele werk op in ternationaal gebied bedanken. Op de vraag, of er ook relatie zal zijn met de gescheiden kerken en de Reraon- strantsche Broederschap, herinnerde de scriba aan de doelstelling van de Gen. Synode. De commissie zal zeker alle aan dacht aan de eenheid der Christenheid besteden. Doordat het werk der synode in den oorlog zeer is gegroeid, heeft men beslo ten ds. Gravemeyer te benoemen tot al gemeen gedelegeerde, predikant in alge- meenen dien6t en adviseur bij de Gen. Synode. In de hierdoor ontstane secretaris- vacature adviseert de algemeene synodale commissie te voorzien door benoeming van dr. E. Emmen. Na stemming «ver deze kwestie werd tot benoeming over gegaan. Dr. Emmen verklaarde de benoeming in beraad te houden. Mocht hij deze aan nemen, dan beteekent dit een opgeven van zijn predikantsplaats in Haarlem en tegelijkertijd een aanstelling in algemee- nen dienst. Dr. E. Emmen werd 18 Maart 1902 te Den Bommel geboren, waar zijn vader predikant was. Na zijn theologische stu die in Utrecht, Marburg en Groningen werd ds. Emmen in 1929 predikant te Kuinre, waarna hij via een benoeming te Noordhorn in 1931 en Breda in 1935, Haar lem tot standplaats kreeg. Dat was in 1939. Hij had toen reeds naam gemaakt door vele artikelen in theologische tijd schriften en was inmiddels in 1936 aan de Groningsche Universiteit gepromoveerd op het proefschrift „De Christologie van Calvijn." BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: 9 Dec., A. Keesmaat—Waaljer, z.; 10 Dec., A. C. van GinkelSterk, 2 d.; M. E. KuilboerNauta, d.; J. A. M. van Op- zeelandBrantjes, z.; 11 Dec., A. Mulder van den Burg, z.; A. GaljouwKosmaiski, z.; J. C. P. Scholte—Witteman, d. OVERLEDEN: 10 Dec., P. C. van Gaart, 51 j., Kamperlaan; J, Moolenaar, 45 j.. Gasthuis- singel; J. B. van der MandeDekker, 77 j„ Thomsonlaan; 11 Dec., P. Klaassen, 55 j., Leidschestraat; K. Bouwman, 73 Ursula- straat; J. Overgaauw. 36 van Nesstraat; E., 8 m., d. van J. M. van der Horst, Mr. Cor- nelisstraat. ONDERTROUWD: 12 Dec., H. J. Oerle- mans en A. A. van der Meer; B. J. van Op stal en M. H. M. Demmers; A. Plu en A. H. Rompelman; W. J. Groen en C. H. A. Hoed; S. Oudhuizen en J. C. J. Boeree; P. Geld man en B. Kollmeier; C. J. van Slooten en J. Bout; C. E. By groves en D. N, Poetsema; C. H. Lagendijk en G. Bontkes; J. M. Bar telsman en J. H. A. Habraken. GEHUWD'. 12 Dec., H. van Alphen en S. de Kruif; J. B. J. Goddijn en C. M. Tromp; L. C. Roest en G. van Zon; P. Tjeertes en M. J. Heemskerk; H. J. Alles en G. C. van Meurs; B. H. Wijnbrans en C. M. Venmans; H. Makkelie en E. van den Brink; W. Schep pers en M. M. van Druten; J. F. Kimmijzer en J. C. Smits; V. C. E. A. de Munck en M. Noach; W. van der Harst en G. W. Hiet- brinkw. Vreeken en J. Braakenburg. Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar Adv. BINNENLAND Twintig kinderen van dezelfde moeder is een zeldzaamheid. Het echtpaar P. de Nijs en W. Jansen te Hoogerheid werd gisteren verblijd met de geooorte van hun twintigste kind. De luchtpost. Met ingang van 18 Decem ber zal voorloopig eiken Dinsdag, Donder dag en Zaterdag een vliegtuig van Schiphol naar Batavia vertrekken. Tot nader order kan slechts post medegegeven worden voor Italië, Egypte, Britsch-Indië en Ned. Indië. Er is een nieuwe rang bü de marine. Bij kon. besluit is bij de marine, vrouwenaf- deeling, de rang ingevoerd van hoofdoffi cier Marva der tweede klasse als equivalent aan den rang van kapitein-luitenant ter zee. De K. L. M. zal volgens Un. Press vol gend jaar Mei een dienst NederlandVer. Staten openen. Er zullen twee vluchten per week worden gemaakt. Te Lisse is pater Sïxtus Busse O. Cap., toen hij per fiets den Heerenweg overstak, door de tram aangereden. Hij kreeg een her senschudding en is later overleden. Jhr, Tjarda van Starkenborgh Stach- ouwer, oud-G.G. van Nederlandsch-Indië. zal, volgens de N. R. Ct., worden benoemd tot Hr. Ms. Ambassadeur te Parijs. BUITENLAND In alle wagonfabrieken en spoorweg- reparatiewerkplaatsen in de Amerikaansche zone van Dutischland wordt dag en nacht gewerkt om het tekort aan spoorwegmateriaal op te heffen. Een opperste verdedigingsraad is in Griekenland ingesteld. De Parijsche politie zal niet deelnemen aan de proteststaking van het personeel in Franschen openbaren dienst. De 83-jarige Beljaers uit St. Truiden is door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Deze Beljaers oefende tijdens den oorlog in zijn omgeving een waar schrikbewind uit en verraadde 16 Belgen aan de Duitschers. De eerste algemeene vergadering van de Ver. Volken is van 7 tot 10 Jan. uitgesteld. "Weenen telt thans 1.400.000 inwoners. Voor den oorlog 2.000.000, Prokitsj, leider van de nazi-propaganda in Servië, is in Rome gearresteerd. Een nieuwe bijeenkomst der ministers van buitenlandsche zaken van de drie groote mogendheden in Maart van het volgend jaar heeft Truman aangekondigd. De Amerikaansche mariniers zullen China verlaten als de voorwaarden der Ja- pansche capitulatie vervuld zijn. HAARLEM EN OMGEVING Trein 1004 uit Haarlem komende is Dins dag tusschen Sloterdijk en Amsterdam op een haspel geloopen. Er is schade aan het trein stel, doch er zijn geen persoonlijke onge lukken. De bonnen V 02 en V 03 van de kaart voor Groente, Visch en Fruit zijn vervallen verklaard. De federatie Haarlem der S. D. A. P. wees tot secretaris aan den heer P. Mooy- man. De heer W. Mensink moest om studie redenen bedanken. Christelijke Oranje Vereeniging „Prins Willem T' koos het volgende bestuur: Dr. J. J. Wallien. le voorz., Ds. L. Hoorweg. 2e voorzitter, Chr. van Heerden, le secr., Delft laan 255, A. Zomer, 2e secr., J. J. Barthel, le penningm., P. Timmers, 2e penningm., W. F. van Heuten, algem. adj., A. Schick, P. Spiering (Dr. S. Boonzaaijer moest wegens vertrek naar Arnhem bedanken). Besloten werd om met den verjaardag van Prinses Juliana, een historisch schouwspel op voeren. Met de voorbereiding is al begonnen. De letter S (behalve de Sch) moet Vrij dag nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal. Een Chr. Motet- en Madrigaalkoor is in Haarlem opgericht, dat zich ten doel stelt-de muziek van de oude componisten in studie te nemen. Aspirantleden kunnen zich op geven bij mevr. Tamminga, Coornhertstr. 2. Een Kerstwijding wordt gehouden op Dinsdagavond 18 December in het gebouw van den Ned. Protestantenbond Afd. Bloe mendaal, Potgieterweg, door het Over- veensche Dameskoor, onder leiding van mej. Cor Igesz, met medewerking van solisten. Veertig doodstraffen geëischt Tegen alle 40 beschuldigden in het pro- ces-Dachau is de doodstraf geëischt. ZWEMWEDSTRIJDEN. Op Zondag 16 December a.s. organiseert de Haarlemsche Zwem- en Poloclub H.V.G.B. haar jaarlijk- sche Vierkamp tusschen Aegir (Eindhoven), Merwede (Dordrecht), D.A.W. (Alkmaar) en H.V.G.B. (Haarlem). De 4 clubs zullen elkaar op vele zwemnummers bestrijden, waarbij ook de adspiranten der vereenigingen een groot aandeel zullen hebben. Ook het water polo neemt een behoorlijke olaats in. Tenslotte wordt er, geheel buiten de Vier kamp om, een estafette gezwommen voor Middelbare Scholen (meisjes) te Haarlem; waarvoor door den heer J. J. Hogeland Sr., voorzitter van H.V.G.B., een wisselprijs be schikbaar gesteld is. De wedstrijden worden gehouden in Stoop's Bad te Overveen. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. Eerste klasse: Oosterkwartier Swift; SVKSamos. Tweede klasse B: DTV 2 —Sport Vereent; LutoBlauw Wit 2. Derde Klasse E: Allen Weerbaar 2THB. Programma Haarlemsche Korfbalbond voor a.s. Zondag. Eerste klasse: Nieuw Flora 1 Oosthoek 1; Animo Ready 1Haarlem 2. Tweede klasse: Nieuw Flora 2Onder Ons; Animo Ready 2Aurora 3; Aurora 4Water vliet 3; watervliet 4—THB 3. De Haarl. Damclub II won den compe titiewedstrijd 1ste klasse district N.-Holland tegen Kijk Uit I met 13—7. dat ge thans weer Maizena fabrikaat Duryea - van vóór-oorlogsche kwaliteit - op Uw bon kunt krijgen. Een pak van 200 gram voor 17 cent. Vraag Uw winkelier.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2