tRegeeting wil deuc openhouden^ voor constructief overleg De Overheidsdiensten De jeugd op drift Uit de Regeeringsnota 3.atsameniaetUng met gezand natianaiisme Beteid Politieke delinquenten. De Kabinetsformatie Staatsuitgaven moeten verminderen „Voor de regeering ligt liet Indonesische probleem aldus, dat vooreerst zij ervan is uitgegaan om met een gezond Indonesisch nationalisme samen te werken en zij daartoe bereid blijft, vervolgens dat nog steeds geen eervolle poging mag worden verzuimd om de blinde machten te betengelen, die Java's lot en dat onzer weerlooze landgenooten in handen hebben genomen en voorts, dat noodzakelijk de voorwaarden moeten worden geschapen, die den Britsehen bondgenoot tot doeltreffend handelen tegen extremistische excessen in staat moet stellen. De regeering is niet te schokken in haar streven 0111 de deur open te houden voor constructief overleg met die personen uit de Indonesische samenleving, die met de Indische regeering tezamen een nieuw tijdperk willen ingaan van politieke, economische en sociale ontwikkeling, waarbij gerechtvaardigde Indonesische aspiraties ten volle bevrediging zullen vinden", aldus de regeering in een nota over een aantal punten van haar beleid. De toestand op Java heeft zich thans zoo ontwikkeld, dat achter de intellec- tueele leiders van de republiek Indonesia de door de Japanners ideologisch bewerk te en gemilitariseerde jeugdbeweging in handen is gevallen van de meest extreme groepen en deze, gedreven door radicale, sociale en ras-instincten, een toestand van anarchie heeft geschapen, die tot dusverre telkens aan de controle van het regime is ontsnapt. De Japansche wapenvoorraden zijn vooral in Midden- en Oost-Java practisch volledig aan de Indonesiërs overgedragen en voor het meerendeel in handen van extremisten en rampokkers geraakt. De gevolgen voor de over vele plaatsen ver spreide krijgsgevangenen- en internee- ringskampen werden in hooge mate drei gend, die voor de in vrijheid verspreid levende Indo-Nederlanders en ook wel andere groepen zeer ernstig en soms fataal. Dat de nationalistische vrijheidsdrang practisch alle ontwikkelden en een groot dec-1 van het volk beheerscht, is al wel dadelijk duidelijk geweest. De verove ring van Java, de wegvaging van alle Nederlanders uit het openbare leven, het betrekkelijk zelfstandig werken der In- donc iërs in openbaren dienst en particu lier bedrijf, hebben de geesten diep en blijvend beïnvloed. De onbevredigende gang van zaken bij de herbezetting heeft bovendien veroorzaakt, dat de nochtans bij velen bestaande begeerte om bij het herstel weder de leiding der Ned. In dische regeering te aanvaarden, niet tot uiting kon komen of is verdwenen. Niet zoo dadelijk is een goed inzicht verkregen in de diepgaande sociale om wenteling, die onder het Japansche be heer is In gang gezet en nog steeds ver der doorvreet. De Japanners hebben door talrijke maatregelen het gezag van vor eten en zelfs van de dorpshoofden onder mijnd. De algemeene nood heeft de dorps bevolking op drift doen slaan, het roo- verswezen kreeg daardoor ongekende uitbreiding. De militaire jeugdorganisa ties schuiven alle gezag op zijde ook dat van de republiek en leven op kos ten van den boer, die zelfs het planten gaat verzuimen. Religieuze excessen Zeer ernstig is ten slotte, dat de stuur loosheid der jeugd en de wanhoop der armoede niet alleen in nationalistische excessen zich ontlaadt, maar ook in reli gieuze. In Bantam en Cheribon met name heeft de revolutie een fel Moslimsch ka rakter. Christenvervolgingen komen over het geheele land voor. De eigenaardige situatie te Batavia Behalve enkele gebouwen, welke door de Nederlandsche en de Britsche autori teiten zijn bezet, bevinden zich de re- geeringskantoren nog steeds in handen van personen uit den kring der „repu bliek Indonesia". Hetzelfde geldt voor de openbare diensten, ook den telefoondienst. Overneming daarvan zou alleen tot ge volg hebben desertie van het inheemsche personeel, hetwelk het niet zou kunnen wagen aan het werk te blijven wegens de extremistische terreur. De onveilig heid manifesteert zich hierbij in een van haar schadelijkste gedaanten, haar meest tragische uitdrukking vindt zij echter in de verdwijningen van ruim 600 personen, die gemeld zijn. Het is begonnen met het wegvoeren van een aantal Indonesiërs, later werden Europeanen het slachtoffer, zoowel kinderen als ouderen, en ook een groot aantal Japanners. Zoodoende is het contact met Indone siërs dan ook buitengewoon moeilijk, om dat dit door de extremisten als compro- mitteerend voor de betrokken Indonesiërs wordt aangemerkt en zij hen openlijk of bedekt bedreigen met roof, moord en brandstichting bij elke aanraking met de Nederlanders. Er is door verschillende maatregelen wel eenige verbetering in den toestand gebracht, maar de onveilig heid is daarmede niet geheel weggenomen. Zoo blijft het mogelijk, dat zich telkens weer in en om Batavia gewapende con flicten en excessen van allerlei aard voor doen. Dientengevolge moesten de internee- ringslcampen ook te Batavia in stand blij ven, omdat op deze wjjze de levens van de inwonenden afdoende konden worden beschermd. Een groot aantal kampbewo ners heeft er toch de voorkeur aan ge geven zich in de stad te vestigen, doch MINISTER LOGEMANN:wij wil len een nieuw tijdperk ingaan. hieronder zjjn dan ook slachtoffers geval len. De moeilijkheden zijn nog verzwaard door de minder gunstige voedselpositie, waartoe ook de voedselboycot zijn deel bijdraagt die door extremistische terreur in gang wordt gehouden. Er wordt met den komenden oogst een groot rijsttekort verwacht. Er zijn geen teekenen, dat de republi keinen in staat zijn maatregelen tegen over den algemeenen nood te nemen. Het geldwezen blijft in schromelijke verwar ring. Van een ordelijke belastingheffing of van een geordend financiewezen in het algemeen kan onmogelijk sprake zijn. De Buitengewesten Van de toestanden op de Buitenge westen kan nog geen aaneengesloten beeld worden gegeven, doch wel kan in algemeenen zin worden vastgesteld, dat de situatie niet dermate ontwricht is ge raakt, als op Java is gebeurd. In de Groote Oost op Borneo, Billiton, Banka en Riouw werden tot dusverre geen ernstige moeilijkheden ondervonden. Ten aanzien van Sumatra is bekend, dat de Westkust en de Bataklanden in vrij sterke mate, de Oostkust en Palembang minder door soortgelijke nationalistische stroomingen ais op Java zijn aangetast, terwijl dc situatie in Atjeh eveneens po litiek onbevredigend is. Daartegenover staat, dat het Adatgezag zich over het al gemeen vrij goed heeft kunnen hand haven, zoodat er geen anarchie is ont staan. De eilanden Riouw, Lingga en Karimoen Allerlei oorzaken hebben zoo deelt de regeering in haar nota aan de Kamer mede de stichting van een zoo groot aantal overheidsdiensten en een onmatige uitbreiding van bestaande diensten tenge volge gehad. Het naast elkaar bestaan van organisaties voor hetzelfde doel in Londen, in het bevrijde Zuiden en in het Westen van Nederland, heeft doublures met zich meegebracht, die slechts met moeite blijken te kunnen worden opge heven. De regeering meent, dat het samenstel len van een begrooting een eerste stimu lans zal vormen bij haar pogen om ver dere uitzetting van uitgaven voor den pubiieken dienst tegen te gaan. Een eerste stap werd op den weg der beperking gezet door het besluit van den ministerraad, dat geen nieuwe organisa tie-eenheid mag worden geformeerd, of een bestaande mag worden uitgebreid, voordat zulks, hetzij door den minister van financiën, hetzij door den minister raad, is goedgekeurd, ook al zijn de gel den daarvoor op de begrooting aanwezig. Er zal in het algemeen ernstig naar dienen te worden gestreefd, de staats uitgaven belangrijk te verlagen. Met ingang van 1 December zijn alle organen van het Militair Gezag in liqui datie en na 1 Januari 1946 zal het Mili tair Gezag tot het verleden behooren. zijn weer onder het gezag van de Ned.- Indische regeering. De productie van tin zal op Billiton spoedig, zij het op bescheiden schaal, kunnen worden hervat. De luit.-gouv.-gen. heeft uiteraard geen gelegenheid verzuimd om bij de Britsche autoriteiten begrip te wekken voor het Nederlandsche standpunt, dat de op Java en elders ontstane situatie meer effectieve actie, daadwerkelijke handhaving der or de in Batavia en het bezetten van meer dere plaatsen in 't buitenland vereischte. Het contact met Soekarno Bij de voorbereiding van het contact met de voornaamste nationalistische lei ders had de luit.-gouv.-gen. uitdrukkelijk doen weten, aan ir. Soekarno, dat hij voor ons onaanvaardbaar was en dus overleg met hem onvruchtbaar. Een verdere toe spitsing van ons standpunt leek over het doel heen te schieten en bovendien onder de omstandigheden van het oogenblik men zat midden in de zeer ernstige moei lijkheden te Soerabaja onaanvaardbaar voor den militairen bevelhebber. Daarom heeft dr. Van Mook. toen ir. Soekarno op 31 October onaangekondigd toch ter con ferentie verscheen, zich niet gerechtigd geacht hem terug te wijzen en daarmede het contact te doen afspringen. Hij heeft echter geen actief aandeel aan de bespre king genomen. Bij de beoordeeling van de voor ons stellig niet geheel bevredigende situatie is het noodig rekening te houden met de positie der Britsche regeering tegenover het eigen* volk en de publieke wereld opinie. Uit het feit, dat onze Britsche bondgenooten niet geaarzeld hebben on der voor hen bijzonder moeilijke omstan digheden hun in Ned.-Indië in te zetten troepenmacht tot het huidige niveau op te voeren, blijkt, dat zij voornemens zijn de hun door het Geallieerde opperbevel toe bedeelde taak tot het einde toe uit te voeren. De op 4 Dec. te Singapore gevoerde be sprekingen onder leiding van Lord Louis Mountbatten zullen, naar wjj hopen, blij ken van groot practisch nut te zijn. Het is echter niet in 's lands belang daaromtrent gedetailleerde mededeeiingen te doen. Militaire probleem zwaar Omtrent de militaire vooruitzichten meent de regeering zich op dit oogenblik niet te mogen uitlaten. Wel moge de Ka mer zich realiseeren, dat het militaire probleem zwaar is. Toen de zaken een geheel onverwacht verloop namen, zijn onmiddellijk maat regelen genomen om zoo veel mogelijk troepen paraat te hebben voor Indië. Uit de gezamenlijk beschikbare mankracht worden thans naast de mariniersbrigade, die uit Amerika onderweg is, 27 bataljons uitgezonden en de noodige hulpwapens geformeerd. De lichting 1945 wordt met het kader, dat voor de expeditionnaire macht wordt opgeleid, geëncadreerd en komt na oefening beschikbaar. Voor de vloot zijn in Ned.-Indië thans aanwezig 2 kruisers, 3 torpedojagers, 6 onderzeebooten, 1 kanonneerboot, 1 mij- nenlegger. een viertal mijnenvegers en eenig verder hulpmateriaal en een aantal vliegtuigen van den marine luchtvaart dienst. De repatrieering Het evacuatie-vraagstuk groeit snel in afmetingen en urgentie. Gerekend wordt thans op de thuisbrenging van 50.000 per sonen, hoofdzakelijk vrouwen en kinde ren, tot einde Februari 1946. De minister ontveinst zich geenszins, dat het beeld, in deze nota geteekend, over het algemeen nauwelijks,voldoende bevrediging kan brengen. Bureau voor Nationale Veiligheid verdwijnt in 1946 Het bureau nationale veiligheid, welks werkzaamheden noodzakelijk waren in aansluiting op het werk der Geallieerde fieldsecurity, is een instelling, welke eveneens een afioopende taak heeft. In den loop van het komende jaar zal deze dienst worden geliquideerd. De taken die dan nog vervuld dienen te worden, zul len worden toevertrouwd aan de normale organen. Waarom de R.V.D.? Bij de formatie van den Regeerings- voorlichtingsdienst (RVD) is er eenerzijds naar gestreefd al het voorlichtingswerk, dat voordien door de onderscheiden mi nisteries afzonderlijk en ongecoördineerd werd verricht, met elkander in verband te brengen en een gemeenschappelijken technischen dienst te bezorgen. Anderzijds heeft de regeering behoefte aan een be hoorlijk geoutilleerd apparaat, dat zoo wel snel de gewenschte informaties kan verschaffen (radioluisterdienst, documen tatie- en knipseldienst) alsook naar bui ten de regeering steunt bij haar te voeren beleid (campagnes van den Economischen Voorlichtingsdienst, bestrijding van den gifhandel, propaganda voor spaarsysteem, waarbij van de moderne middelen der publiciteit, pers, radio en film gebruik gemaakt wordt). Een toelichting op de maatregelen. De regeering geeft in haar nota nog eens een uiteenzetting van hetgeen gedaan is om te komen tot een selectie tusschen de gevallen, die voor een eenvoudige en snelle afdoening vatbaar waren en die, welke een ernstiger onderzoek eischten. De regeering is dan ook van zins om indien de schifting tusschen de genoemde categorieën is gemaakt en de voor snelle afdoening vatbare gevallen in vrijheid of al dan niet voorwaardelijk buiten vervol ging zijn gesteld, zoo spoedig mogelijk de afdoening der politieke delicten weer uit sluitend op een met de commune straf procedure overeenkomende wijze te doen plaats vinden. Zoodra de reorganisatie der politieke opsporingsdiensten haar beslag zal hebben gekregen, en dan de wijziging van het „besluit politieke delinquenten 1945" in werking kan treden, zal niemand meer op grond van een destjjds door de bijzon dere omstandigheden gerechtvaardigde bevoegdheid van het militair gezag om politieke redenen in bewaring worden ge steld. Detineering wegens politieke delic ten zal dan nog slechts mogelijk zijn op grond van een door justitieele organen gehanteerde wettelijke regeling. De omstandigheid, dat de tribunalen lang niet zoo snel blijken te kunnen wer ken als was verwacht, maar vooral het schrijnende feit, dat een aanzienlijke voorraad onder beheer gesteld en daartoe opgeslagen meubilair aan verval en be derf was prijsgegeven, terwijl tal van door oorlogsgeweld getroffen of door den vijand beroofde personen het allernood zakelijkste huisraad ontbeerden, noopten tot een ruimere opvatting van de beheers taak van het Nederlandsche Beheersinsti tuut dan in het besluit vijandelijk ver mogen aanvankelijk was voorzien. De kinderen van gedetineerden, die on verzorgd achterbleven, zijn door het Mi litair Gezag ten deele in daartoe ingerich te tehuizen, ten deele in gezinnen onder gebracht. Met ingang van den eersten No vember 1945 is de zorg voor deze kinderen opgedragen aan het Bureau Bijzondere Jeugdzorg, onder het ministerie van jus titie. Het ligt in de bedoeling aan deze zorg een wettelijken grondslag te geven. Gestreefd is naar een zoo breed mogelijken grondslag. In de nota der regeering worden nog eenige nadere mededeeiingen gedaan over de kabinetsformatie. Er wordt op gewezen, dat, alvorens de beide kabinetsformateurs werden aange wezen, de Koningin zich over den politie ker toestand in Nederland heeft doen voorlichten door de leden van het convent der politieke partijen, zooals dit tijdens de bezetting werkzaam is geweest, door een representant van de organisaties der „vrienden van de waarheid" en door een aantal personen uit de verzetsbeweging. De beide kabinetsformateurs hebben getracht een kabinet op een zoo breed mogelijken grondslag samen te stellen. Door hen is geen overleg gepleegd met de besturen van politieke partijen, die op Minister Schermerhorn. dat tijdstip ook nog niet alle in een duidelijken vorm hun bestaan hadden her vat. Er zijn wel besprekingen gevoerd met leidende personen van verschillende richtingen. Met betrekking tot den grondslag op welken het kabinet berust, wordt verwe zen naar de programrede, welke door den minister-president op 27 Juni 1945 is ui'- gesproken. Voor het overige wordt een voor de samenstelling van een kabinet misschie t ongewone opmerking gemaakt, n.l. dat behalve op de noodzakelijke instemming met dit programma de formateurs er i i bijna even sterke mate den nadruk op hebben gelegd, dat de moeilijke taak, die dit kabinet wachtte, slechts kon worden aanvaard door een groep van mensclien, die ook als persoonlijkheden aan - Jkaar hun vertrouwen konden schenken. In de moeilijke omstandigheden, waaronder ver antwoordelijkheid moet worden gedragen, kan deze menschelijke zijde, die de samen werking beheerscht, van het grootste be- lang zijn.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 5