Dio&tse oudvuvexpzH^ De o&dagsscfiade mm Grootere gezinnen worden geholpen. nt Loon- en prijspolitiek Spaar- en voorschotregeling voor aankoop van duurzame gebruiksgoederen. pv 'ii moet door het geheele volk gedragen worden /ÊPOStt&SP&tit van Wag en Warrel Rechtskracht der wetsbesluiten De regeering neemt het standpunt in, dat de koninklijke besluiten, welke on derwerpen regelen, die in normale om standigheden bij de wet geregeld zouden zijn, rechtsgeldig zijn tot stand gekomen, gezien den noodtoestand, waarin het ko ninkrijk verkeerde en nadere bekrachti ging niet behoeven. Wachtgeldregelingen Bij de bevrijding waren er 8.000 gesub sidieerde wachtgeldregelingen, Nu is dit aantal al sterk teruggeloopen. Met 1 Jan. 1946 zal een nieuwe regeling met unifor me bepalingen voor het geheele land var. kracht worden. Gebrek aan arbeidskrachten Gezien het groote tekort aan vrouwe lijke arbeidskrachten op allerlei terrein, ook in de huishouding, wordt een enquête ingesteld om een inzicht te krijgen in de vraag wat de meisjes thans van de in dustrieën verre houdt en waarom er eer. tekort aan dienstboden is. Er is in ver schillende vakken ook een groot tekort aan mannelijke arbeidskrachten. Her. en omscholing Een commissie welke advies moet uit brengen over den opbouw van de organi satie tot her- en omscholing van arbei ders is benoemd. Een analyse van het be drijfsleven zal worden gemaakt oni vast te stellen hoeveel arbeiders voor deze nieuwe scholing in aanmerking komen. Sociale verzekering Een kleine technische commissie moet zich baseerend op een rapport van 26 Maart 1943, uitgewerkte voorstellen tot herziening en uitbreiding der sociale ver zekering ontwerpen. Zij stelt alles in het werk haar opdracht zoo snel mogelijk te volvoeren en schenkt bijzondere aandacht aan de positie der ouden van dagen. Overbruggingsuitkeering De overbruggingsuitkeering van 16 Mei 1945 bevatte bepalingen (en ook leem ten), welke tot minder gewenschte gevol gen reeds hebben geleid. Dit heeft geleid tot versterking der controle en tot wijzi gingen o.m. het binden van de uitkeerin- gen aan een maximum, de inschrijving van de gezinsleden boven 16 jaar en de moge lijkheid tot uitsluiting van arbeiders, die behooren tot een groep, waarin ieder ge acht wordt werk te kunnen vinden. Volksgezondheid De gevolgen van den oorlog zullen zich op het terrein van de volksgezondheid nog jarenlang doen gevoelen. In 1939 bedroeg de sterfte aan t.b.c. per 10.000 inwoners 4.10, maar in 1943 reeds 6.99. Hoewel de sterftecijfers over 1944 en 1945 niet bekend zijn. raag worden aangenomen, dat de stij ging zich heeft voortgezet. De organen der t.b.c.-bestryding zullen versterkt moeten worden. Er moeten ongeveer tweemaal zooveel personen worden opgenomen dan thans geschiedt. Getracht wordt in deze behoefte door uitbreiding van de sana- toriaruimte te voorzien. Hiervoor zal gebruik worden gemaakt van een 300-tal door de Londensche re geering in Zweden aangekochte barakken. Dankbaar wordt gebruik gemaakt van de door de Don Suisse geboden gelegenheid om 500 patiënten in Zwitserland te verplegen, vnl. in het Nederlandsche sanatorium in Davos. Voor een beperkt aantal patiënten zijn deviezen beschikbaar om op overi gens eigen kosten in Zwitserland te wor den verpleegd. Vanwege het vele werk. dat voor de Volksgezondheid moet worden gedaan, zullen de inspecties voor de volksgezond heid belangrijk moeten worden uitgebreid. Een herziening van het ziekenfondsbesluit wordt ter hand genomen. De schade, aan de geestelijke gezondheid van ons volk toegebracht, is niet minder belangrijk dan die aan de lichamelijke ge zondheid is veroorzaakt. Aan de Nat. Feder. voor geest, volksgez. is gevraagd advies te geven over de maatregelen, die moeten worden genomen. Nationaal welvaartsplan De regeering acht een nationaal wel vaartsplan noodzakelijk. Dit zal als richt snoer moeten dienen bij de vaststelling van het regeeringsbeleid t.a.v. den invoer, uitvoer, toewijzing van grondstoffen aan de afzonderlijke takken van bedrijf, het financieele beleid, de sociale politiek en een aantal andere punten van economische politiek in den ruimsten zin des woords. Een wetsontwerp tot instelling van een centraal planbureau met een interdepar tementaal karakter wordt bij de Kamer ingediend. Geen vervoersmonopoiie De regeering heeft geen plannen voor eenig vervoermonopolie. Zij streeft naar een harmonisch samengesteld transport- apparaat, dat zoo goedkoop mogelijk werkt en anderzijds de werkenden in dit bedrijf een zoo vrij en goed mogelijk ver zorgd bestaan geeft. Gemeentefinanciën Binnenkort kan de instelling van een eommissie tegemoet worden gezien, welke de regeering over de spoedige gezondma king van de gemeentefinanciën moet ad- viseeren. Zoolang de arbeid dezer com missie niet tot resultaat heeft geleid, is de regeering voornemens de gemeenten de behulpzame hand te bljjven bieden bjj het overbruggen van de tekorten. De nood van 's rijks schatkist dwingt hier intus- schen tot beperkingen. Uitvoer noodzakelijk Het is zoo deelt de regeering mede voorloopig nog noodzakelijk, den invoer van goederen uit het buitenland overwe gend op crediet te doen plaats vinden. Het spreekt echter vanzelf dat de regee ring er naar streeft aan dezen toestand zoo spoedig mogelijk een einde te maken door een krachtige bevordering van den export. Het opnemen van credieten in het buitenland moet binnenkort alleen nog toelaatbaar worden geacht voor het her stel en de uitbreiding van ons productie apparaat. Burgemeesters-benoemingen Bij burgemeestersbenoemingen zal in de eerste plaats gelet worden op bekwaam heid en geschiktheid. Mede zal bijzondere aandacht geschonken worden aan den eisch, dat de levensrichting van den can- didaat past in de sfeer der gemeente, waar in hij zal worden geplaatst. De Kieswet Het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet is in verregaanden staat van voorbereiding. Gehoopt en verwacht wordt, dat dit voor hel einde van het jaar aan de Tweede Kamer kan worden aan geboden. Door de instelling van het college van rijksbemiddelaars is eenheid in het loon- beleid verzekerd. Dat nu bepaalde nor men voor loonsverhooging zijn vastgesteld, 125van het loon op 10 Mei 1940 of 115% van het rechtens op 31 Oct. 1942 geldende loon, mag niet worden afgeleid, dat de regeering of het college van rijksbemidde laars deze percentages onder de huidige omstandigheden in het algemeen voldoen de zouden achten. De oplossing is echter ook niet te zoe ken in één percentage over de geheele linie. Gezien de ontzettende verarming, die de bezetting en de oorlogshandelingen op ons grondgebied ten gevolge hebben gehad en de nog volkomen onvoldoende productie, is het voorshands niet mogelijk alles weer te brengen op het peil van voor den oorlog of daarboven. Niet alléén wordt gedacht aan een ..loonplafond" maar ook aan een „loonvloer". Aangestuurd wordt op een betere verhouding tusschen de belooning der verschillende categorie ën dan vroeger (bv. landarbeiders in ver houding tot vele andere groepen). Daarbij wordt niet geaarzeld loonsverhoogingen toe te staan, die veel verder gaan dan 25 pet. boven het peil van 1940. Dat ook de verhouding tusschen ongeschoolden en ge schoolden een andere wordt, is onvermij delijk, nu eenerzijds een minimum moet worden gewaarborgd, terwijl anderzijds naar boven beperkingen zijn in acht te nemen. Hierbij mag echter niet te ver worden gegaan, wil niet het verwerven van vakbekwaamheid juist nu zoo noo- dig te gering worden geschat. Thans wordt bedrijfstakgevcijze nage gaan welke loonen onder de huidige om standigheden. gelet eenerzqds op de nood zakelijkheid inflatie te voorkomen, ander zijds op het bovengestelde doel der loon politiek. voor den desbetreffenden be drijfstak aanvaardbaar zijn. Het college van rijksbemiddelaars brengt thans met spoed een aantal loonregelingen tot stand. Rekening met grootte der gezinnen By de samenstelling van het distributie pakket zal de mogelijkheid worden ge opend van een keuze tusschen goedkoo- pcre en duurdere artikelen van gelijke voedingswaarde. Dit zal in de eerste plaats voor de grootere gezinnen eenige ver lichting kunnen geven. De prijzen De beheersching der prijzen is slechts binnen zekere grenzen mogelijk. Het te kort aan grondstoffen en zooveel meer dwingen ons op groote shchaal in te voe ren, in de eerste plaats uit Engeland en Amerika. De prijzen zijn daar tijdens den oorlog -eer sterk gestegen. Bovendien zijn valuta verhoudingen vastgesteld, die neerkwamen op een tweede, vrij sterke devaluatie van den gulden, zoodat Nederland voor pon den en dollars veel meer moet betalen dan vroeger, wat de prijzen der geïmpor teerde artikelen verder verhoogt. Hierbij komt de stijging der transport kosten overzee en in het binnenland, ge ringere opbrengsten van den bodem, klei ner handelsomzetten, geringer bedrijvig heid in de fabrieken, voorts de toegenomen geldcirculatie, de in oorlogstijd sterk ge stegen prijzen en de gevolgen van de loonsverhoogingen. Een deel van deze factoren is, naar men mag aannemen, van tijdelijken aard. De regeering heeft het daarom gerechtvaardigd geacht de prijs stijging te remmen door op de levensmid delen, brandstoffen en grondstoffen toe- De Wieriïigerineer Ls thans grrootendeels drooggevallen, doeh wat er boven water gekomen is, is 'n troost dooze ruïne. Een overzicht, gemaakt van den toren in Slootdorj», geeft een beeld van den deso- laten toestand, waarin het eens zoo wel varende dorp thans verkeert. (P.) slagen te geven, die van de schatkist hon derden millioenen per jaar vragen. Dit kan echter niet onbeperkt doorgaan. De voorwaarde voor het tot stand komen van gunstiger verhoudingen en een ver hooging van het levenspeil is, zooals ove rigens voor de hand ligt, maar in de prak tijk niet altyd begrepen schynt te worden, toeneming der productie. Naarmate het Nederlandsche productievermogen zich herstelt, worden wij minder afhankelijk van den invoer. Waardebonnen De regeering is voornemens een rege ling te treffen, welke in het kort op het volgende neerkomt. Telkens wanneer iemand een aankoop vergunning voor duurzame gebruiksgoe deren voor zich of zqn gezinsleden aan vraagt, resp. ontvangt, kan hjj daarbij tevens het verzoek doen in het bezit te worden gesteld van voorschot waardebon nen tot een bedrag, noodig voor den aan koop van de goederen. Voor het in totaal te verleenen voorschot zullen maxima worden gesteld, verband houdende met de gezinsgrootte. Ten bewijze, dat de aanvra ger het voorschot noodig heeft, moet hij een formulier onderteekenen, waarin hij verklaart, dat zijn gezinsinkomen een na der vast te stellen bedrag niet te boven gaat en dat hij ook overigens financieel niet in staat is de goederen aan te schaf fen, met name niet beschikt over saldi, vorderingen op den staat of op derden enz. Valsche opgaven zijn strafbaar. Achteraf heeft controle plaats op de juistheid der opgaven en wordt vastge steld, hoe het voorschot moet worden te rugbetaald. Deze terugbetaling zal moeten geschieden volgens een nader vast te stel len schaal, waarbij de te sparen of af te lossen bedragen varieeren naar de hoogte van het inkomen, alsmede naar de grootte en de samenstelling van het gezin, terwijl minima worden gesteld, waar beneden niet gespaard of afgelost behoeft te worden. Doordat de waardebonnen alleen geldig zullen zijn tezamen met een aankoopver gunning, wordt bereikt, dat het voorschot ook inderdaad wordt gebruikt voor het doel, waarvoor het is gegeven. Bij de uitvoering der regeling zullen, naar het aanvankelijk voorkomt, de ge meentebesturen een belangrijke taak kun nen vervullen. Verhooging Indische Legerpensioenen Tot dusver zijn de Indische legerpen sioenen nog niet aangepast aan het peil van de pensioenen van het Nederland sche leger. Hierin wordt een onbillijk heid gezien. „Trouw" verneemt, dat hieromtrent met de betrokken instan ties overleg gaande is. Zeer binnenkort is een beslissing dienaangaande te wach ten. Het gevaarlijke verkeer Ook in September heeft het verkeer weer slachtoffers geëischt. zoo bericht de A. N. W. B. Bedroeg in September 1938 het aantal verkeersongevallen, tengevolge waarvan per sonen zijn overleden, 65, in September 1945 is dit aantal gestegen tot 90. terwijl het aan tal slachtoffers dat overleed opliep van 68 naar 96. Al zijn cijfers over de intensiteit van het verkeer in 1945 vergeleken met die in 1938 nog niet te geven, aangenomen mag toch worden, dat, uitgezonderd op de spits uren, het verkeer nog niet zoo druk is als voor den oorlog. Een Vermogensheffing en een Vermogens-aanwas-belasting Het Nederlandsche volk heeft aldus de regeeringsnota door verzet te bie den, collectief have en goed in de waag schaal gesteld. Het besef, dat men de schade, die daaruit voortvloeit, ook col lectief moet dragen, verdient in een daad van het geheele volk te worden omgezet. Uit laatstbedoelde overweging vloeit te vens voort, dat algemeen een bijdrage in de schade wordt verleend en dat de tege moetkomingsregeling in oorlogsschade niet is beperkt tot de gevallen, waarin de noodzaak daartoe, in verband met finan cieel onvermogen, blijkt. 4. Kijk maar eens goed, maar dan moet je gauw zijn, want Wag is er al inge stapt en het wagentje hobbelt het heu veltje af, waar zijn boom-huis op staat. Het wordt al donker in de Ruischende Wouden, Wag rijdt met rare plofgeluid- jes over het mos en langs de bloemen, die net willen gaan slapen, maar toch nog even opkijken, om te zien, wat daar voor een raar karretje voorbijgaat. Maar veel tijd om er over na te denken heb ben ze niet, want Wag is al verder ge- sngrd op weg naar de Bolle Berg, Toegelicht wordt waarom in het alge meen en in het bijzonder voor de schade aan onroerend goed de bijdragen-regeling plaats vindt naar de waarde van 5 Mei 1940. Verstandig financieel beleid gedoog de slechts de verleening van een tege moetkoming in de geleden schade. Een al- geheele schadeloosstelling, die op de ver- vangingskosten zou moeten zijn ingesteld, moest onaanvaardbaar worden geacht, zoowel wegens de onoverzienbare finan cieele consequenties daarvan voor 's lands financiën, als wegens de gevreesde infla- torische werking. Voorts worden mededeelingen gedaan over het financieele plan tot dekking van de uitgaven, waarvoor 's rijks schatkist zich ziet gesteld, ter zake van de ver goeding van oorlogsschade. Het ligt voor de hand, hier terug te grijpen op de ge dachte van de averij grosse en wel in dezen algemeenen zin, dat het gemeen schappelijk ondergane gevaar tot eisch stelt, dat door allen de noodige offers worden gebracht. De gevaarsgemeenschap moet dan aldus worden gezien, dat de geheele oorlog als een schade-geval en de geheele volkshuishouding als ,,een schip" wordt beschouwd. De schade zal dan moeten worden omgeslagen naar het totale vermogens-belang. Deze gedachten- gang leidt er toe de middelen te vinden, uit de algemeene belastingheffing en in het bijzonder uit een algemeene vermo gensheffing, alsmede uit de heffing op het „tijdens de vaart" verworven voordeel, de vermogensaanwasbelasting. Voor zoover de materieelc oorlogsscha de ten laste van de gemeenschap kan wor den gebracht, dient zij derhalve door het geheele vermogensbezit der volksgemeen schap te worden gedragen, waardoor het nauwe verband tusschen de vorenbedoel de heffingen en de vergoeding der mate- rieele oorlogsschade naar voren komt.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 6