3te£r oude Jwdie J)idtsMand Oproep De Distributie keerf nret terug doodde zes millioen Joden De kwestie aan het Chr. Lyceum De Haarlemsche Noodraad Alleen een taak voor de jongeren, aldus Dr. van Mook Aan onze weekabonnés Voor de Stille Armen «O»- Jaargang? No. 18206 I I Zaterdag 15 December 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93. H 0 (J "Br |J O® I I /^j| |S I Uitgave Stichtiag Voorlichting en Soendaplein 37, Haarlem JL JL A A IKf JtiihiiIf JL Abonnementen: p. week 31 ct. Bureaux: Kennemerlaan 154, per kwartaal f4,— Telef. 5437. Giro 273107. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-HooftlredactenrRobert Peereboom Tel Redactie 10600 Expeditie 14825. £1" EN enquête over de distributie van levensmiddelen heeft aangetoond, dat 80 van de ondervraagden er tevreden over zijn de opmerkingen wisselden van „zeer tevreden" tot „gaat wel" tegen 14 ontevreden en dat de overige 6 geen oordeel wenschen uit te spre ken. Van de ontevredenen merken velen op, dat levensmiddelen bederven omdat te lang met de distributie gewacht wordt en dat er teveel geloop en bureaucratie is. Het onderzoek, gehouden door het Ne- derlandsch Instituut voor de Publieke Opinie te Amsterdam, heeft zich evenwel niet tot levensmiddelen bepaald, maar zich ook geïnteresseerd voor textielgoe- deren en schoenen. En op die'verdeelings- gebieden zijn de uitkomsten ongunstig. De tevreden meerderheid bij het eten blijkt plaats te moeten maken voor een ontevreden meerderheid bij onderklee- ding en schoeisel. 63 zijn ontevreden over de verdeeling van textiel-goederen, 25 tevreden, 12 onthouden zich van een meening. Van de ontevredenen geeft ruim een derde als haar meening over de distributie op: willekeurig, systeemloos, oneerlijk, vriendjesgedoe e.d. Een andere groep klaagt over omslachtigheid van de regeling, geloop om papieren zonder ge volg en wachten in eindelooze queues. Een derde categorie zegt dat er te weinig wordt verdeeld, ofschoon er genoeg in de winkels is en tenslotte zijn er nog kla gers die vinden, dat te weinig rekening wordt gehouden met de bijzondere be hoeften van babies en van groote gezin nen. Onder de 25 tevredenen komen nog zulke commentaren voor als „ik hoop, dat het zoo niet te lang duurt" en „het is wel tijdroovènd". Het platteland blijkt tevredener te zijn dan de steden, omdat de behandeling van aanvragen in een kleine distributiekring blijkbaar vlot ter loopt dan in een groote. De meening over de distributie van schoenen toont een vrijwel even groote meerderheid van ontevredenen. 61 zijn ontevreden, 28 tevreden, 11 hebben geen oordeel. Bij een groote groep gelden hier als redenen van ontevredenheid: de distributie is onbillijk en willekeurig, er is geen systeem, er komt veel geknoei bij voor, wie in den oorlog maar aanvroeg is het eerst aan de beurt. Vele anderen achten het systeem te omslachtig en te traag. 18 kunnen ondanks dringende behoefte niets krijgen, hoewel er genoeg is dat zijn wellicht de ondervraagden in Heemstede en de overigen meenen dat bepaalde groepen achtergesteld zijn, in de eerste plaats kinderen. Ook ten aanzien van de schoenen-dütributie blijkt het platteland tevredener te zijn dan de stad. Het enquêteerende bureau trekt uit dit alles de slotsom, dat de menschen weinig voelen voor een stelsel, dat op indivi- dueele waardeering van behoeften ge grond is. Bij de distributie van levens middelen wordt in groote trekken de regel gelijke monniken, gelijke kappen gehuldigd, waarbij ieder weet waar hij aan toe is. Willekeur en administratieve rompslomp worden zoo tot een minimum beperkt. Daar geeft men de voorkeur aan. Er zit zeker veel waars in deze gevolg trekking! Als er twee dingen zijn, die het publiek ergeren dan zijn het wel wille keur en onnoodige rompslomp. Toch valt nog wel meer over de uitkomsten van dit onderzoek te zeggen. Onze mededee- lingen over de geheel achterwege blijven de schoenen-distributie in Heemstede, ge voegd bij de algemeene resultaten van dit Amsterdamsche onderzoek, bewijzen dat het in verschillende plaatsen ver schillend gesteld is. Heemstede ontvangt eenvoudig geen bonnen van het C.D.K. Waaraan ligt dat en hoeveel andere plaat sen verkeeren in hetzelfde bedenkelijke geval? Het zou blijkbaar de moeite loo- nen om ook eens plaatselijke enquêtes te houden en daarbij eenvoudig de vraag te stellen: „Krijgt gij iets?" Waarop dan in zulke trieste gevallen als het Heemsteed- sche door 100 geantwoord zou kunnen worden: „Neen, niets." In het algemeen heeft de Nederlander de reputatie, dat hij gauw en veel klaagt. Blijkbaar is die faam overdreven. Tach tig procent tevredenen bij de distributie van levensmiddelen vind ik een mooie meerderheid. Des te meer aandacht ver dienen klachten, die zich in grooten ge tale voordoen. Ik heb ze hierboven aan het rapport ontleend en zij geven opnieuw het noodige te denken over het gedrag van een aantal ambtenaren en ambte naartjes. Generaliseeren zou onverdiend zijn; dus worde er weer aan toegevoegd: den velen goeden niet te na gesproken. Het heeft misschien zijn nut, er hier eens verwondering over uit te spreken dat vele anderen zich zoo onwelwillend en zonder begrip jegens het publiek ge dragen en zoo kennelijk „de lijn trekken". Wat hebben zij er eigenlijk aan? Wat be reiken zij ermee? Niets dan schade voor zichzelf. Want zij worden er steeds lam lendiger door en dus steeds minder ge schikt, om iets goeds in hun leven te bereiken. Als zij eens poogden zich in te denken in de gevoelens en de zorgen van die tallooze menschen, die eindeloos in queues staan, er telkens met nieuwe hoop op uit trekken en dan worden afgeblaft of een nauwelijks hoorbaar, onverschillig antwoord krijgen? Het zou een openba ring voor hen zijn, 'als zij zoo gingen be proeven eens wat menschenkennis op- te doen. Niet alleen omdat dit de wetenschap Hedenmorgen zijn de leerlingen van den bovenbouw van het Chr. Lyceum te Haarlem weer naar school gegaan, zoodat de normale gang van het' schoolleven is hersteld. Hedenmiddag gaat de Kerstva- cantie in, welke drie weken zal duren. Van de zijde der leerlingen ontvingen wij een mededeeling, onderteekend W. de Groot van Embden, D. Groot, J. W. B. Smit en C. N. Noppen, dat met ingang van hedenmorgen de staking is opgehe ven. Zij verklaren hiertoe te zijn overge gaan na diepgaand overleg met den rec tor, dien zij in deze zaak als hoogste in stantie beschouwen. Installatie van den burgemeester. Zooals wij reeds mededeelden verga dert de Haarlemsche Noodraad op Woensdag 19 December te 2 uur in de Statenzaal. "Eerst heeft dan de installatie van den burgemeester plaats. Daarna wordt een agenda van 10 punten behandeld. van den Minister van Oorlog In myn radiorede van 28 September 1945 werd door mij medegedeeld, dat ik voor de taken, frelke ons leger in Indië te wach ten staan, nog 15.000 oorlogsvry willigers zon noodig hebben. Nu in de afgeloopen periode met het oproepen dezer oorlogsvrijwilligers een aanvang werd gemaakt, is gebleken, dat zeer velen aan dezen oproep geen gehoor meer gegeven hebben. Dit Is begrijpelijk, immers, zij. die het langst op hun beurt hebben' moeten wachten, hebben ln ver schillende gevallen werk gevonden. Er is hiervoor echter nog een belangrijke oorzaak, nl. tallooze oorlogsvrijwilligers, die als eerste voorkeur dienstneming bij de luchtmacht, marine of mariniers te ken nen hadden gegeven, bleken niet bereid deze voorkeur tè wijzigen en zich voor de voor Indië bestemde troepen te doen in schrijven, ondanks het feit, dat er voor hen geen plaats bij het dienstvak hunner keuze beschikbaar was. Helaas heeft zich bovendien de toestand In Indië na 28 September in ongunstigen zin ontwikkeld. Deze ontwikkeling maakt het noodzakelijk om tusschen heden en het tijdstip, waarop de eerste divisie kan wor den uitgezonden, nog sterkere contingenten troepen naar Indië te zenden. Ik ben overtuigd, dat het noch de be doeling is der Nederlandsche bevolking, noch der oorlogsvrijwilligers, om in dit moeilijk tijdsgewricht voor ons vaderland verstek te laten gaan. De regeering doet dan ook een dringend beroep op alle jonge mannen, welke zich als oorlogsvrijwilliger hebben laten in schrijven. om aan de oproepen, welke hen nu bereiken, gehoor te geven. Dit geldt ook voor de oorlogsvrijwilligers, die ge boren zijn in de jaren 1925, '26 en '27, wel ke ik eerst meende niet direct noodig te zullen hebben. Hun wordt verzocht zich alsnog ten spoedigste te melden bij het aanmeldingsbureau, waar zij geregistreerd zijn, ten einde bun inschrijving te ver nieuwen. Hun uitzending kan binnen kor ten tijd tegemoet worden gezien. Het gaat om de eer en dé toekomst van Nederland en Indië beide. De minister van oorlog,,, Mr. J. MEYNEN. 's Gravenhage, December 1945. n Heden zal dr. Van Mook naar Nederland vertrekken. Vóór zijn vertrek heeft hjj via de radio een overzicht gegeven van de dramatische en pjjnljjke gebeurtenissen, die zich op Java, na de nederlaag der Japanners, hebben afgespeeld. Sprekend over de toekomst zei dr. Van Mook, dat er een eind moet komen aan misleiding, verbittering en terreur, die Nederlanders van Indonesiërs scheiden. Ofschoon ik zoo besloot dr. Van Mook zijn rede in de afgeloopen jaren geleerd heb geen voorspellingen te doen van ge beurtenissen in de toekomst, geloof ik toch wel, dat ik mag zeggen, dat de feiten en omstandigheden een verandering onder gaan en dat zjj ons uit de chaos naar een nieuw herstel voeren. „Het blijft moeilijker dan ooit zoo zei dr. v. Mook voor ieder individu de situatie te overzien en er de oorzaken van te doorgronden. Door de ellende, die nog steeds door velen geleden wordt en dóór het gevaar, dat hen nog steeds bedreigt, is het begrijpelijk, dat velen van u vervuld zijn van. bitterheid en teleurstelling, en een uitweg zoeken in de critiek, maar het antwoord voor hen allen is, dat het slechts zeer langzaam kan gaan." Dr. van Mook zei voorts, dat in de eer ste maanden na de landing der geallieer den de veiligheid van geïnterneerden en gevangenen al hun aandacht in beslag nam. Het vraagstuk is echter nog slechts voor enkele duizenden opgelost „na een groot lijden en na bijna ondraaglijke span ning en zelfs toen waren nog velen het slachtoffer geworden." Niet zonder bemoediging. „Wanneer wij aldus dr. Van Mook de komende Kerstdagen en Nieuwjaar vergelijken met die van 1944, dan is de toekomst niet zonder bemoediging en hoop. Een nog moeilijker jaar ligt voor ons. Het zal een jaar zijn van vechten tegen destructieve krachten, maar ook een jaar van opbouw. Het Indonesische vraagstuk kan niet op gelost worden zonder het bedwingen van wetteloosheid, maar het kan ook niet op gelost worden door den strijd van het eene volk tegen het andere. Het oude Indië zal nooit terugkeeren, maar in het nieuwe Indië moet plaats zijn voor allen die hier thuis hooren, hetzij door geboorte of door afkomst. Deze veranderde wereld vraagt nieuwe jonge krachten. De ouderen moeten plaats maken, hoe hard dit ook moge zijn na de bittere jaren van bezetting en gevangen schap. Maar veranderingen kunnen slechts, door de jongeren aangebracht worden. Zij zullen ontdekken, nadat de mist van wan begrip en verwarring is opgetrokken dat zij voor een groot deel kunnen bouwen op hetgeen hun voorgangers gepresteerd heb ben. Dominion-status? Op de laatste persconferentie vóór zijn vertrek naar Nederland heeft dr. Van Mook in antwoord op een vraag, of de Nederlandsche regeering aan Indonesië den Dominion-status zou aanbieden, als valgs geantwoord: Uit de Neurenbergsche aanklacht blijkt overduidelijk dat de Joden in de Duitsche concentratiekampen systematisch uitge hongerd werden. Andere, even doeltref fende en niet minder onmenschelijke mid delen waren het in één slag vernietigen van ghetto's, zooals dat te Warschau in April 1943, waar vele duizenden menschen levens in de vlammen ten gronde gingen. Twaalfduizend dooden per dag, dat was het gewone quantum, dat aan de helsche terreur ten offer viel. Niet alleen in het Oosten, maar ook in de Westelijke be zette gebieden woedde de doodende wel lust van de Germaansche horden. is, die ieder noodig heeft die in zijn leven wil slagen. Maar ook omdat zij er dan toe zouden komen, zich een indruk van hun eigen optreden te vormen en een beetje zelfkennis op te doen. Erg heil zaam zou dat zijn. Bij het eenvoudige stelsel van de levens middelendistributie komen weinig klach ten'voor. Bij het moeilijke stelsel van de verdeeling van textiel-goederen en schoe nen komt het op de ambtenaren aan, die er zijn om het publiek te helpen en ter- wille te zijn en die juist in dezen tijd zooveel kunnen bijdragen om Men goeden geest in ons volk te sterken en de apathie te overwinnen. Maar daar wemelt het van klachten. Het is een ongunstig beeld. R, P. De totale oogst van de Duitsche uit roeiingscampagne bedraagt zes mil lioen Joodsche dooden, waarvan vier millioen in de kampen werden ver moord en twee millioen door de Si- cherheitspolizei tijdens de Russische veldtocht werden geëxecuteerd. Gistermiddag kwamen de Duitsche maatregelen voor de methodische plun dering en verduitsching van de bezette gebieden ter tafel. In vele gevallen is het ten laste gelegde slechts bewijsbaar door de resultaten van de plannen. Het geheele- Poolsche volk moest in het „Deutschtum" worden Ingesloten. Von Neurath is hoofd zakelijk verantwoordelijk voor de Duit sche infiltratie van Tsjechië. De spanning in de gerechtszaal steeg naarmate het materiaal bezwarender werd. De beschul digden waren kennelijk onder den indruk van de overstelpende hoeveelheid docu menten, die overduidelijk hun ontzaglijke verantwoordelijkheid aan het lijden van Europa bewijzen. Ten einde een vlotte afrekening mogelijk te maken verzoeken wij vriendelijk, aan onze bezorgers vóór de a.s. Kerstdagen eenige welcen abonnementsgeld te voldoen DE ADMINISTRATIE „In feite geloof ik, dat onze voorstel len verder zullen gaan dan de Dominion- status, aangezien zij het deelnemen aan de buitenlandsche politiek van het koninkrijk in zich sluiten." Drie leden van de Raad van Ned.-Indië, het hoogste adviseerende college onder den Gouv.-Generaal, hebben in de afge loopen weken hun ontslag genomen. Het zijn mr. H. J. Spit, vice-president van den Raad en dr. G. F. de Bruyn Kops, die resp. op 20 en 23 November ontslag vroe gen en dit door de Nederlandsche regee ring bevestigd kregen, en sinds enkele dagen Edeieer C. O. van der Plas. De beide eerstgenoemde leden werden de eerste maand na de bezetting door de Japanners geïnterneerd. Waarnemers te Batavia zijn van meening, dat hun ontslag veroorzaakt is door verschil van politiek inzicht. (Un. Press). Men schrijft ons: In den loop der jaren is wel gebleken, hoezeer in tal van gezinnen de Kerstgave op prijs werd gesteld. De inzameling was reeds ingeburgerd en nu er voor het eerst na 1940 weer gelden voor worden ge vraagd leeft in vele gezinnen de hoop, een gif-t met de a.s. Kerstdagen te mogen ont vangen. In veler bestaan, vooral van ouden van dagen, is de toestand eer slech ter dan beter geworden. Immers alles is zooveel duurder. Zij die nog nooit steun hebben gehad zijn er nu slechter dan ooit aan toen en hun leven is een aaneen schakeling van zorgen en moeilijkheden. In deze gezinnen een lichtpuntje te bren gen met de a.s. feestdagen, moet_ voor ieder, die daartoe in staat is, een vreugde zijn. Zij die geheel vrijwillig op zich heb ben genomen de gaven, evenals voorheen, te bezorgen zien verlangend uit naar het oogenblik, dat zij er op uit mogen trekken om talrijke gezinnen gelukkig te maken. Zij zouden u van hunne ervaringen veel kunnen vertellen, niet alleen van de moeilijkheden waarmee velen te worste len hebben, maar ook van de blijdschap, dat zij op zoo prettige wijze geholpen worden. Dezer dagen kwamen wij in aanraking met iemand, die het nu weer goed heeft, maar vele moeilijke jaren heeft gekend. Hij vertelde, dat hij eens op den avond voor Kerstmis vrijwel niets in huis had, geen geld en geen voedsel, tóen er tegen 7 uur gebeld werd. Hij deed open en iemand kwam hem de Kerstgave bren gen. Hij en zijn vrouw waren nog nooit zoo gelukkig geweest. Toen de bezoeker vertrokken was sprongen en lachten zij van vreugde en dankbaarheid. Zij hadden door die gave een heerlijk, nimmer te vergeten Kerstfeest. Ons wordt verzocht mede te deelen, dat alsnog de heer M. van Roon tot het Comité voor de Stille Armen is toegetre den. Nu de eerste week van de inzameling ten einde loopt willen wij niet nalaten onze blijdschap uit te spreken over het aanvankelijke resultaat. De hoop op een goed begin is volledig vervuld. Er is veel meer noodig, want duizend gezinnen moeten geholpen worden. Maar wij ver trouwen dat dit ook komen zal en doen gaarne nogmaals een beroep op diegenen onder onze lezers, die helpen kunnen en nog niet gegeven hebben. Velen hebben bijgedragen, die het niet dan met moeite missen kunnen. Vijfde verantwoording Stille Armen 13 December 1943. Door ons blad ontvangen giften' d. J. f3,—J. S. f2,—, N. N f2,50, A C G. f5,—. J. F. H. f20,—. B. S. f2,50. Trix en Kazan f 10,—J. H. S. f5.—. P. J. W. B flO,—J B. f2,50, S. B. f2,50. X f 0.50. M. J L f 10.— D. A. M. f2,50, S. C. M. f2.50. H. J. W. f5,—, N.V. v. Waveren's Graanh f 100,W. de B. f 10,—, N. N. f 5,—, J H. U. f 2,50, J J F. f 2,50, P. M. f 1,—, A. V. d. L de V. f 25,—. A. K. 2 f20,—, A. G. K. f 2,50, M. V f5,—, Fam. B. te Hst. flO,—A. B. f2,50. Geeft wat men kan f 1,—Fam. Fr. f5,—J. K. f2,50, L. D. H. fl,—P. E. f 1,A. P A f 10,—, A. H. W. f 1,—V. Z. flO,—J. f 10,—C. f5,—, G. J. V. D. 15,—, P P v. B f50,—. Mevr. M. H. f 10.—J. M. A. f2.50. A. E. P. f 2,50, T. f 5,Nederlander (uit dankbaar heid voor de bevrijding) f 10.S. H. f5,—, H. A. flO,—C. H. C. flO.—'C. M R. f5,—, Bag flO,—C. D. f2,50, W K. f 2,50, W F f3,—, Towi fl.—N. N. f 2,50, N. N f2,—, J. v. d. S. f 10,—, M. C. S. f 5,—. V. f 50,—, N. N. f 5, Door ons blad ontvangen girobiljetten: J. W. D. B. f25,—, P. S. f 26.27, J. J F f 10,— A. E. f5,—, A. A. B. S. f5,—, M A. V E. f25,—, J. A. V. d. A. f 10,—J. M— B f2,50, A. B. f2.50, Ir. G. V. D. f5,—, N. N f 10,— R. B— K. f2,—, E. C. L. f5,—. M. M. A. fö,—F. Y.—H. £10,—M. D. v D. flS,—, W. S. f25,—, A. V. flO,—H. H V. A f 10,— E. H. H. flO.—J. d. B. f 10,—M. J. H. f50.-. Totaal f 806,77. Reeds ontvangen f 5045,70. Totaal ontvangen f 5852,47. Bij het Comité zijn via de Twentsche Bank de volgende giften ontvangen: Tn opdracht van J. S. M. V f25,—. Bij het Comité ingekomen: Mej. A C. f25,—, B. M. fioo,—J. J. W. f25,—, Cinema Palace f25,—, T. v. d. G. f25,—, J. L. C. v. M. f 10,—, W. A. C. W f 5,—, Th. H. f 5,—, S. de C. f 100,—W. B. f 5,—, Mevr. B. v. d. B, f5,—, C. A, f 10,—,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1