Judwkkett wm Tleucen&etg. Kort en bondig ASSOttvan Wag en Warrel De organisatie van het Bedrijfsleven Ptf 1 fS Veenhuizen nieuwe gasten krijgt Navigatieleer overbodig De radio geeft: Het Nederlandsehe hospitaalscliip „Oranje". Aan boord van dit zeer modern ingerichte schip kunnen operaties met evenveel zekerheid worden verricht als in èen gewoon ziekenhuis. Een patiënt onder behandeling. Ir. H. Vos, minister van Handel en Nij verheid heeft Vrijdagavond een radio rede gehouden, om de reeds bekende plan nen der regeering inzake de reorganisatie van het bedrijfsleven nader tos te lichten. Het voorontwerp van wet zal aan ver schillende instanties om advies gezonden worden. Aan de toelichting ontleenen wij dat voor het textielbedrijf, het metaalbedrijf, de bouwvakken, den landbouw en de daarop berustende industrieën, voor het vervoer, het bankwezen enz. een of meer bedrijfsschappen worden ingesteld Rechtsherstel Ned. Kunstenaars In een schrijven van de Ver. Actie Rechts herstel der Ned. Kunstenaars deelde het bestuur aan de leden en andere belangheb benden mede te moeten betreuren, dat on danks de vele ingediende requesten en rap porten de Regeering toch had besloten aan de adviezen der Eereraden bindende kracht te verleenen. Bij Kon. Besluit zal binnenkort een cen trale commissie worden ingesteld die de ge velde oordeelen zal toetsen. De ie commissie heeft de bevoegdheid, de voorloopige bin dende kracht ervan te schorsen. De Ver- eeniging, adviseert hen, die voornemens zijn een verzoekschrift bij deze commissie in te dienen zich voor spoedige behandeling te verstaan met het Secretariaat der Vereeni- ging. Binnenkant 42, Amsterdam. Er zijn bo vendien plannen in voorbereiding voor de oprichting van een Ned. Kunstenaarsge nootschap. Doe dat niet! Gooi het vitaminen- rijke groentenat niet weg. Door inroeren von B R IN T A ver krijgt U een krach tige soep. BR INT A in warme of koude bouillon geoft even eens een heerlijk gebonden soep. iilT DE VOLLE GRAANKORREL GAAR ZONDEK KOKEN Adv. Het zwarte eerste Veenhuizen-vonnis voor handelaren in Haarlem is Vrijdag door den politierechter, mr. C. G. Bijleveld ■Uitgesproken. L. S. werd n.l. vervolgd voor zwarten han del (hoofdzakelijk in tabaksartikelen) op aanklacht van zijn vrouw, die het niet kon verdragen, dat hij nog langer lanterfantte zonder behoorlijk werk te verrichten. Het rapport over den man was ongunstig en de Officier vond hierin voldoende aanleiding om 2 maanden gevangenisstraf en 1 jaar tewerkstelling in fan Rijkswerkinrichting te requireeren. De houding van den man maakte het er zijn verdediger niet gemak kelijker op en de politierechter veroordeelde S. conform den eisch. Èen banketbakker, A. C. P., uit Haarlem die 50 kg. suiker zonder vergunning ge kocht had, hoorde een eisch van 5 maan den gevangenisstraf tegen zich uitspreken. Ondanks dat zijn verdediger de verklaring wan den verbalisant ontzenuwde, dat deze bakker als zwarte handelaar bekend zou staan, veroordeelde de politierechter hem conform den eisch, in overweging ne mende, dat er van oneerlijke concurrentie sprake geweest is, als de suiker niet voor zwarte handelspraktijken bestemd was. Verdachte werd op vrije voeten gesteld tot na de feestdagen, vanwege de groote drukte daar anders zijn zaken zouden verloopen. EEN HALF MILLÏOEN VERHANDELD en dik in de schuld. J. Ch. M. uit Haarlemmermeer, wiens straf van 2 Jaar gedeeltelijk opgeschort was, hoopte 'op kwijtschelding van het overschot, doch de rechter achtte hiervoor geen termen aanwezig. Uit de behandeling van dit verzoek bleek, dat M. voor f 500.000 verhandeld had, daarbij een verdienste van meer dan een ton opstreek en nu met een belastingschuld van f 27.000 en een leege portemonnale opgescheept zit. BINNENLAND De Eenheids Vakcentrale heeft zich be reid verklaard te voldoen aan de voor waarden door het N.V.V. gesteld voor de her vatting der fusie-besprekingen. Jhr. Mr. E. J. B. M. von Bönninghausen, tijdens de bezetting burgemeester van Hil versum en later van Tubbergen, stond te Almelo terecht, beschuldigd van valschheid in geschrifte teneinde zich te verrijken met de bezittingen van zijn overleden tante, baronesse Daniella Mulert tot de Leemcule. De eisch was twee jaar gevangenisstraf. Een Canadeesclie militaire auto is onder Voorthuysen tegen .een boom gereden. Twee meisjes uit Apeldoorn, die in de auto geze ten waren, werden zwaar gewond, een hun ner overleed vrijwel onmiddellijk. Prof. Dr. H. van Goudoever, hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Groningen, is op 68-jarigen leeftijd, na een korte ongesteldheid, over leden. Aardappelen worden thans niet meer extra gegeven voor winteropslag. Er is nu een voorraadje van 9 K.G. per persoon gegeven. BUITENLAND 20.000 Duitsche krijgsgevangenen zullen uit Amerika naar de Fransche kolenmijnen worden gestuurd. De Britsche havenarbeiders hebben de voorstellen ter regeling van het loongeschil met slechts heel weinig stemmen tegen aan vaard. De Ford Cy is teruggekomen op de aan vankelijk toegezegde loonsverhooging voor de arbeiders. De staking in de Amerikaan- sche fabrieken zal nu doorgaan. HAARLEM EN OMGEVING E. Fyn van Draat, Hoofd van de B. L. O.-school van Meer en Bosch te Heemstede, is benoeomd tot directeur van Inrichting Groot Emaus te Ermelo. De Haarlemmer H. Kuüper slaagde te Amsterdam voor het slotexamen van het Ne- derlandsch Instituut van Accountants met het onderwerp: De invloed van de toepas sing van budgetteering in de private huis houding op de taak van den externen accountant. Bij de Gasfabriek te Haarlem is tijdens den oorlog bij een bomaanval de gasolietank vernield. B. en W. vragen nu een crediet van f 15.000 aan den raad voor een nieuwe tank. Voor de herdenking van het 700-jarig be staan van Haarlem vragen B. en W. aan den raad een crediet van f 5000. De Teylerschool (Haarlemmerliedestraat) moet hersteld worden. Daarvoor vragen B. en W. een crediet van f 7900. De Schoonheidscommissie, die in 1942 buiten werking werd gesteld, zal weer gaan werken. Voor onderwijzeres aan de Floraschool is de volgende voordracht opgemaakt: 1. mej. K. Bruntink te Zaandam, 2. mej. G. S. Sturm te Nunspeet, 3. mej. G. Bolman te Grouw. K. H. Romijn te Haarlem wordt door B. en W. aanbevolen voor vaste leeraar in de geschiedenis aan de Meisjesschpol voor M. O De Geref. Kerk (art. 31 K. O.) heeft als predikant beroepen Ds. L. Doekes te Feijenoord. Voor het examen lager-onderwüs viool, slaagde mejuffrouw Lies Dekker en voor piano-lager-onderwijs mejuffrouw Truus Co- maita lèerlinge der Muziekschool van Toon kunst te Haarlem. De letters O en P moeten Maandag nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal. - De heer Ir. J. K. van der Zwet te Haar lem is geslaagd voor het Apothekers-examen te Amsterdam. Te Bloemendaal is in de plaats van den heer A. Schipper, die met pensioen gaat, be noemd tot concierge aan de Chr. School de heer J. Vermeer. Mr. E. Elias schrijft ons: Neurenberg isvervelend. U moet het mij niet kwalijk nemen, dat ik dit maar zoo boudweg schrijf in het aange zicht van het grootste strafproces, dat de wereld ooit gezien heeft, maar het is zoo. Tenminste: tot nu toe. Het is vervelend voor de actualiteit, voor de journalisten, die nu eenmaal de adepten en de brood etende profeten der actualiteit zijn; voor het groote publiek, dat alleen maar oog heeft voor actualiteit; maar toch ook wel dunkt mij voor het tribunaal zélf. En in de wandelgangen, waar wij iederen morgen en middag tien minuten een siga ret mochten rooken, zeide Goerings ver dediger mij: „Dit is het vervelendste pro ces, dat ik ooit heb meegemaakt." Men make het Tribunaal en den open baren aanklagers geen verwijt hiervan. Dit proces moet vervelend zijn, omdat het niet actueel mag wezen en het mag niet actueel zijn, omdat het voor de historie is begonnen, voor de historie zal worden voortgezet en beëindigd. De geslachten, die na ons komen, zullen moeten weten, hoezeer ons geslacht heeft geleden en wie dit lijden hebben teweeg gebracht, welk systeem ervoor aansprakelijk is. De be rechting der verdachten komt pas op de tweede plaats. Het zij intusschen aan de historici over gelaten te beoordeelen, welke kans er be staat op verwezenlijking van dit doel der procesvoering. Is de menschheid niet van aard en wezèn hardleersch en' te vergeet achtig? Zal zij, na eeuwen, nog huiveren bij de gedachte aan Hitier, zijn satrapen en zijn beulsknechten? Of had Hitier ge lijk, toen hij op een bijeenkomst met zijn naaste medewerkers uitriep, dat de herin nering aan Dzjinghis Khan den veldheer en veroveraar eert instede van den moord lustigen uitroeier te verafschuwen? Hoe dit ook zij, voor hoeveel scepticis me er ook aanleiding blijft, het proces wordt gevoerd langs de lijnen, die er van den oorsprong af voor zijn uitgestippeld. Daarom is het vervelend. Tot nu toe midden December zijn wijonaar twee maal van aangezicht tot aangezicht komen te staan met het menschelijk-levende ele ment, met wat in de Amerikaansche jour nalistiek de „human interest story" wordt genoemd. Den eersten keer geschiedde dit, toen Hess de onthulling zijner normaliteit deed. De tweede maal, toen de lange en magere Oostenrijksche generaal Lahausen in de getuigenbank verscheen. Op-sensa- tie-belusten gewaagden in deze beide ge vallen van sensatie. Toch was dat onjuist. Het mocht dan al zijn, dat beiden wat leven in de brouwerij brachten, een wen ding in de zaak brachten zij niet teweeg. Dat kan ook niet. Daarvoor staat de schuld der twintig verdachten te zeer vast, zelfs voor den voorzichtigsten be- oordeelaar. Ook zonder de getuigenver klaringen van Lahausen staat de schuld der verdachten vast. Of Hess al dan niet bij zinnen is doet niets toe of af aan het feit, dat toen hij mede verantwoordelijk was, voor wat in de wereld door het na zisme werd teweeggebracht, hij terdege toerekeningsvatbaar is geweest. Zijn schuld staat vast ondanks zijn mentale positie van het oogenblik. Wat de ongeduldige menschheid moei lijk begrijpen kan is dat de berechting van Goering cum suis hier, in Neuren berg, feitelijk pas in de tweede plaats komt. Niet alleen omdat de historische vastlegging der feiten nu eenmaal hoofd doel is, doch ook omdat inderdaad deze berechting onbelangrijk is en hier stuiten wij op een paradox omdat wat onder het Nazisme en door zijn dienaren is teweeggebracht, nimmer in eenige ver houding kan staan tot welke straf dan ook. Wanneer ge in Neurenberg in de rechtszaal zit en uw blik laat gaan over de verdachtenbank wordt ge u inderdaad bewust van de paradoxale verhouding, waaronder deze groote gebeurtenis leeft. Want ge ziet dat deze twintig menschen, nu zij van hun uniform, hun regalia en hun werkelijke macht zijn beroofd, twin tig volstrekt onbelangrijke menschen zijn. Hoe men wat door hen is teweegge bracht kan vergelden, of hoe men de straf aan hen voltrokken tot voorbeeld wil doen strekken, zal minder duidelijk zijn. Wanneer deze menschen inderdaad moesten boeten voor hetgeen zij hun medemenschen hebben aangedaan, zou den zij in stede van één, millioenen doo- den moeten sterven. Met andere woor den: de straf kan nooit, op welke wijze men haar ook beschouwen wil, compen satie zijn voor de misdaden en dit lucht ledige is iedere minuut voelbaar in Neu- renbergs rechtszaal. De verdachten zijn niet veel anders meer dan symbolen van 6. Wisten jullie dat niet? Ja, er is van avond een groote vergadering op de Bolle Berg. En alle kleine dieren, die in de Ruischende Wouden leven, zijn gekomen, om te luisteren naar wat Wag Wemel zal gaan zeggen. Wag rijdt in middels wat hij rijden kanwant hij heeft de maan gevraagd om acht uur voor licht te zorgen en dan moeten ze toch beg&tnen. Onder een paddestoel staat Sjirp Krekel, de dirigent van het boschorkest en als Wag hem ziet staan, remt hij en vraagt Sjirp, zoover mee te rijden. het object, dat in dit proces is geplant, een armelijk symbool bovendien. Wan neer men' voor de eerste maal in de rechtszaal komt, en van de perstribune af zijn blik laat gaan over de twintig in de verdachtenbank, dan is dat uiteraard een sensatie. Doch niet een sensatie, die een schok van afschuw verwekt; veeleer een sensatie van verwondering, van die pe verwondering om het feit, dat deze twintig min of meer „doodgewone" bur gers zijn, die de wereld op haar grondvesten zoodanig hebben doen wan kelen, dat niet meer dan een armzalige ruïne in letterlijken en figuurlijken zin is overgebleven. Het is een verbijsteren de ervaring, dat inderdaad de uniform en de macht van een mensch zulk een ander mensch maken, dan dat hij zon der macht en in een kaal colbertje is. En de wonderlijke ervaring, die men dan opdoet is, dat ge den volgenden dag dezen mensch nauwelijks meer opmerkt. Ge kijkt naar hem uit professioneele journalistieke overwegingen, om te zien, of ge bijzondere gemoedsstemmingen of kleine voorvallen kunt noteeren voor hen, die uw verslagen lezen. Doch in werkelijkheid zijt ge niet al te zeer meer geïnteresseerd in deze lieden. Ge denkt, dat men evengoed twintig poppen, of twintig katten, of twintig nummers op de houten banken Zou kunnen neerzet ten. Omdat het proces zich richt tegen het systeem en omdat dit systeem slechts in betrekkelijk geringe mate door men schen van vleesch en bloed vertegen woordigd is. Maar het is ook dit feit dat het zoo moeilijk maakt, de waarde van dit pro ces en zijn plaats in de actualiteit der wereldgebeurtenissen te bepalen. Oorlogsuitvinding in de praktijk De Decca-navigator, het meest nauw keurige en betrouwbare instrument voor plaats- en richtingbepaling, zal spoedig in staat zijn, reizigers door de Sahara te leiden. E>eze Britsche uitvinding heeft in Frank rijk een dergelijke belangstelling gewekt, dat dit land het gebruik van dezen navi gator invoert en daarvoor de noodige zendstations in eigen land, koloniën en mandaatsgebieden zal bouwen. Ook an dere landen (w.o. Nederland) en maat schappijen hebben van hun interesse blijk gegeven. Iedere lucht-, zee- of landreiziger zal nu in staat zijn koers en juiste positie te bepalen door niets anders dan het aflezen van twee wijzerplaten geen ander in strument is noodig. Het nieuwe systeem, dat met goed resultaat op den invasiedag door flottielje-leiders werd gebruikt bij het naderen van de Fransche kust. maakt het gebruik van wiskunde bij het navi-» geeren overbodig. De huidige onnauw keurigheid zou minder dan 200 m. op de 500 km zijn en bij de uiterste werkings sfeer van 2500 km is de afwijking slechts 1 km bij dag en 4 bij nacht. De Decca-navigator voor vliegtuigen weegt slechts 12(4 kg. Kort weergegeven is de werking ervan als volgt: lange-golf- signalen van constante sterkte, uitgezon den door verschillende stations, worden opgevangen en geregisteerd op een kaart. Door hierop aan te teekenen, welk soort seinen hij op ieder punt van zijn route moet opvangen, kan de waarnemer op ieder willekeurig oogenblik zijn positie bepalen. Als eenmaal genoeg geschikte radio zendstations in dienst gesteld zijn. kan het Decca-navigatie-systeem over de ge- heele wereld gebruikt worden. Zoo brengt de oorlogstechniek dit keer eens een onverdeeld gunstige uitvinding voor een vredelievende menschheid. 18.01 Sylvestre Trio. 18.30 Het Rijk Overzee, 18.45 De Speellieden. 19.01 Nieuws. 19.30 Be nedict Stlbermann en zijn „Novelty serena- ders". 20.01 Nederland Herrijst. 20.15 Resi dentie Ork. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Metropole Orkest. 23.01 Nieuws. 23.20 Avondwijding. 23.30 Eddy Walis. HILVERSUM II, 415 M. 13.01 Voor de Ned. Strijdkr. 13.30 Canadee- sche Uitzending. 14.01 Uit eigen tuin. 14.20 Gregoras Dinicu. 14.45 Beeldende Kunsten. 15.00 Omroep Orkest. 16.00 Dr. M. R. Heijnsius v. d. Berg. 16.15 Carlo Carcassola. 17.00 Kin derhoorspel. 17.30 Kinderkoor. 18.01 Nieuws. 18.30 Gramofoonmuziek. 19.30 Programma voor de Ned. Strijdkr. 20.01 Radio-Rariteiten Re vue. 21.00 Hoorspel. 21.25 Gramofoonmuziek. 21.45 Avondwijding. 22.01 Nieuws. 22.20 Dans muziek (g.g.) AGENDA VOOR ZATERDAG 15 DEC. Groote' Kerk: Kerstspel, 8 uur. Begijn hofkapel: Mare Rozelaar en George van Renesse, 20 uur. Doopsgezinde Kerk: Nel Takken en Liesbeth Vel, 20 uur. Stads schouwburg: Herbert Nelson's Cabaret, 20 uur. Rembrandt: De Emigrante, 14.30, 16.45, 19.15 en 21.30 uur, (18 j.). Palace: De mannen in haar leven 14, 16.15, 19 en 21.15 (14 jaar). Luxor: Modern Times 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (kinderen onder'ge- leide). Frans Hals: Tropisch Nederland, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. ZONDAG 16 DECEMBER. Gebouw de Nijverheid: Spiritistenver. Harmonia, Wijdingsmorgen 10.30 u. Stads schouwburg als Zaterdag 14.30 en 20 uur. Concertgebouw: Hans en Grietje 14.30 u.; Rooie Sien 20 uur. Bioscopen als Zaterdag. MANDAG 17 DECEMBER. Stadsschouwburg: Drie Meisjeshuis, 20 uur. Concertzaal: Mary Pos, 20 uur. Bio scopen als Zaterdag.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2