Haarlems Dagblad Nog een Kampong verwoest Viec TUUustecsspiekw Een Gemis over aciueele vraagstukken Tjikampek centrum van extremisten Conferentie te Moskou begonnen Konoje neemt vergif Tabriz gevallen Haarlem-Noord Hef woord is aan.... Voor de Stiüe Armen Chr. Lyceum te Haarlem #0e tfcuwgaaig No. 1620T Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 17 December 1045 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct» per kwartaal 4.— Giro 273107. Tel.: Redactie. 10600. Expeditie 14825. OFSCHOON de vorige week zoo vrucht baar is geweest in regeerings-publi- caties en redevoeringen is toch een gemis blijven bestaan. Dat geldt het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Het is altijd het zwijgzaamste allei departemen ten geweest en men kan dat gemakkelijk verklaren door te zeggen, dat in de bui tenlandsche politiek nu eenmaal niet alles gezegd kan worden. De actie, na den eer eten wereldoorlog in Europa gevoerd, om open kaart te spelen in de buitenlandsche verhoudingen is toen op een volkomen mislukking uitgeloopen en wie met de di plomatie, beschouwd uit het oogpunt van eigen landsbelangen, in aanraking is ge weest heeft veelal de neiging om het hoofd te schudden en te zeggen: die dingen kun nen ook niet openbaar gemaakt worden. Er is evenwel een verschil tusschen alles en niets, of bijna niets. Er is ook een be schouwing, die niet de ontwikkeling van specifieke verhoudingen met bepaalde landen betreft, maar die de algemeene koers van het buitenlandsch beleid geldt. Welke richting volgt het beleid van het Plein? Wat is het doel, waarnaar in alge- meenen zin gestreefd wordt? Het Neder- Iandsche volk verkeert tot dusver in het duister omtrent de bedoelingen van mi nisters van Kleffens en minister van Royen. Het weet dat Nederland is toege treden tot de organisatie van de Vereenig- de Volken, ook wel eens aangeduid als „de nieuwe Volkenbond". Het heeft uit het Kamerdebat over die toetreding en uit de perscommentaren begrepen, dat dit ge schied is zonder groote geestdrift en ïang niet zonder bezwaren, maar dat het Hand vest de mogelijkheid biedt tot de schep ping van regionale samenwerking en dat er dus nog veel uit kan voortvloeien. In elk geval heeft Den Haag zich op het standpunt gesteld, dat wij hieraan moes ten medewerken en onze verplichtingen getrouwelijk nakomen. Daar blijft het bij. Meer weten wij niet omtrent het nieuwe buitenlandsche beleid. Het is wel erg wei nig en het geeft niet den indruk dat er veel veranderd is, nadat met zooveel op hef en in zoo velerlei toonaard was aan gekondigd dat wij nu een actieve buiten landsche politiek zouden voeren en dat het volk zich voor buitenlandsche vraag stukken zou moeten gaan interesseeren. Dat de neutraliteitspolitiek niet meer be staat is duidelijk. Maar wat er voor in de plaats is gekomen is het niet. Het Plein maakt een even geheimzinnigen indruk als vroeger. Het betrekt de openbare mee ning niet in zijn beleid, zooals dat in zoo veel andere landen, die sinds lange jaren een actieve buitenlandsche politiek voe ren of dat altijd gedaan hebben, gebrui kelijk is. Als men de Engelsche dagbladen geregeld leest is de tegenstelling wel heel schril. Het Britsche „Foreign Office", het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat in de eigen landelijke verhoudingen ook altijd een reputatie van zwijgzaamheid heeft gehad en dat ook nu met veel meer complicaties in de heele wereld te maken moet hebben dan het onze, is niettemin omtrent de groote lijnen van zijn beleid openhartig genoeg en streeft ernaar, de openbare meening daarin te doen mee spreken. Minister Bevin is, evenals zijn voorgangers, een man die zich veelvuldig in het Lagerhuis doet hooren en zijn be leid behoort totde meest voorkomende onderwerpen van gedachtenwisseling in het openbaar. Wij missen zulke openbaar heid bijna geheël. Dat dit niet zoo kan voortduren, omdat de koers van ons buitenlandsch beleid ons aller toekomst ten nauwste raakt, komt ook tot uiting in een artikel in het orgaan van de Volksbeweging, Je Maintiendrai. De schrijver herinnert eraan, dat minister van Kleffens een maand geleden nog er kend heeft, dat onze zelfstandigheidspoli- tlek tot het verleden behoort en dat de minister-president in de regeeringsver- klaring mededeelde, dat de buitenland sche politiek meer dan ooit de aandacht der regeering had. Dat i.s een half jaar ge leden en wij wachten nog op een nieuwe conceptie van ons buitenlandsch beleid voor nu en in de naaste toekomst, op een positieve formuleering van wat de regee ring voor oogen staat. De schrijver van deze beschouwing twij felt blijkbaar aan het bestaan van een groote lijn in ons buitenlandsch beleid. Hij verklaart ten minste dat^de min of meer geslaagde improvisatie, die het tij dens de oorlogsjaren wel moest kenmer ken, is voortgezet"„De groote lijn, de visie op de plaats van ons volk in de we reld heeft ontbroken. Zij is althans niet duidelijk geworden"Buitenlandsche politiek het wordt wel eens vergeten en de straf volgt dan op de zonde moet door een volk begrepen en gesteund wor den." Terecht merkt de schrijver vin deze critische beschouwing op, dat ons volk open staat voor een nieuwe koers in onze buitenlandsche politiek en dat de kansen op vernieuwing hier wellicht grooter zijn dan op het terrein der binnenlandsche verhoudingen. Willen zij tenvolle te baat genomen worden, dan zijn voorlichting en leiding noodig. En hoe staat het met de hervorming van onzen buitenlandschen dienst? Deze opmerkingen en vragen onder schrijf ik van ganscher harte De tijd eischt een nieuw buitenlandsch beleid en eischt ook de deelneming van het volk (daarin. Het verwacht die. Waar bliift zij? R. P. Een kampong in de omgeving van de ka zerne te Buitenzorg, vanwaar voortdurend geschoten werd, is vernield. Engelsche troepen, die voordien gebruikt werden om dit gebied te bewaken en te contro leeren zullen nu gebruikt worden om een ander gedeelte van Buitenzorg, waar overvallen gepleegd werden, te bewaken. De Rapwi wordt overgebracht naar het kamp Kedoeh Allah. De plaatselijke tele foondienst was door de Indonesiërs bui ten werking gesteld, doch na een bespre king met de gemeente-autoriteiten is de dienst weer hersteld. Bandoeng Is rustig en tot samenwerking bereid. Het Britsche garnizoen wordt ver sterkt. De strafexpeditie tegen Bekassi. De Labourafgevaardigde Sorenfeon zou heden aan den Britschen minister van oorlog de vraag stellen: „Zullen de Brit sche troepen op Java voortgaan met het vernielen van inheemsche dorpen bij wijze van represaille? Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de extremisten het centrum van hun beweging van het nu bijna geheel ver woeste Bekassi 600 huizen werden daar met den grond gelijk gemaakt' ver plaatst hebben naar Tjikampek, ongeveer 110 km. ten Oosten van Batavia. Het ge- heele gebied van Bekassi-Tjikampek was Zoowel vóór den oorlog als gedurende de Japansche bezetting berucht om de op stootjes van gespuis en „rampokkers". Sedert Oct. is een aanzienlijke hoeveel- heidwapens van Bandoeng naar Tjikam pek vervoerd. Verscheidene duizenden In donesiërs zijn in Tjikampek aanwezig. De kern van deze extremistische troepen is getraind door de Japanners, en noemt zichzelf „barisan mati" (het leger des doods). Volgens ooggetuigen hebben de Japanners vooral in dit district getracht de op te leiden leden van „het leger des doods" Japansche ideeën in te gieten. Ontvoeringen te Soerabaja De extremisten te Soerabaja hebben gedurende de gevechten aldaar bijna dui zend mannen, vrouwen en kinderen ont voerd. Zij worden als gijzelaars vastge houden, maar niemand, ook de Britsche militaire autoriteiten niet, weet precies waar. De prinsesjes Beatrix en Irene bij Het groote poppenhuis, dat zij bij de opening door Prinses Juliana aan het Kabouter huis te Amsterdam schonken. Het volgende communiqué is vandaag in Moskou gepubliceerd: „De conferentie van de ministers van buitenlandsche za ken van Groot-Brittannië, de Ver. Staten en de Sovjet-Unie is vandaag in Moskou geopend. De Sovjet-Unie werd vertegen woordigd door een delegatie onder leiding van den volkscommissaris van buitenland sche zaken Vachislaf M. Molotof, de Ver. Staten door een delegatie onder leiding van den minister van buitenlandsche za ken James Byrnes en Groot-Brittannië door een delegatie onder leiding van Er- nest Bevin, den Britschen minister van buitenlandsche zaken." Het driemanschap der Unie Het bureau van de Groote Advies Com missie van de Illegaliteit d'eelt mede, dat van een verzoek harerzijds tot het instel len van een vervolging van het drieman schap der Nederlandsche Unie, bij het bij zonder gerechtshof te Amsterdam, geen sprake is. Het oorspronkelijke bericht omtrent dit verzoek is door het* dagblad „De Gelder lander" gegeven. Mislukte overval op kamp. Een officieel communiqué verklaard, dat het Kota Pariskamp te Buitenzorg in den vroegen morgen van den 15en De cember door twee groepen van ongeveer 150 Indonesiërs werd aangevallen. Zij waren met messen gewapend en ze na derden den wachtpost, terwijl ze tot hun „Mo'nammedaansche broeders uit Britsch Indië" riepen, hen in het kamp te laten, of zij zouden afgeslacht worden. De troe pen openden' het vuur en verspreidden de benden. Een vertegenwoordiger van de Japan sche regeering heeft er generaal MacAr- thür van in kennis gesteld, dat prins Ko noje, ex-minister in het kabinet van Sjidehara en door de Amerikanen als oor logsmisdadiger op de lijst geplaatst, door vergif in te nemen, zelfmoord heeft ge pleegd. De val van Tabriz, de hoofdstad van ^zerbeidsjan, is thans door de regeering te Teheran officieel toegegeven. Men verwacht, dat de provinciale garnizoenen het voorbeeld van Tabriz, waar 400 man gelegerd waren, zullen volgen. De leuze, dat Azerbeidsjan zelfstandig wil zijn binnen het kader van den Iraan- schen staat wordt in de Perzische hoofd stad beschouwd als een voorwendsel om tot uitbreiding van de beweging te ko men, temeer daar de veronderstelling ge wettigd is, dat de opstandige beweging niet tot het Noord-Westen van Iran be perkt is. Te Tabriz verklaren de demo craten, dat zij den weg voor de andere provincies willen banen. Radio Moskon heeft medegedeeld, dat ie Tabriz reeds een nieuwe regeering is gevormd onder leiding van Kisjevari. Het uitbreidingsplan Er is door de gemeente een wijziging gemaakt van blad 10 van het uitbreidings plan 10 van Haarlem-Noord. Het terrein voor de voetbalvereeniging „Haarlem" gereserveerd is vergroot. In het Noorder Sportpark is ook grond gereserveerd voor een zweminrichting. Verder voor een kin derspeelplaats en een complex school- werktuinen. Het is noodig verschillende grondwer ken uit te voeren voor het Noordersport park. De kosten zijn f 47.800. Er is werk voor 25 30 man gedurende 20 weken. Verwacht wordt dat het rijk daarvan 70°/o voor zijn rekening zal nemen. Den Minister President: Eens zal het duidelijk worden dat Europa als een geheel dient gezien te wor den en de volken van Euro pa met elkaar moeten le ven. Ook Duitschland zal een plaats moeten krijgen in dit geheel van volken. (Rede van 10 Dec. te Amsterdam). Zesde verantwoording Door ons blad ontvangen giften: J. K» f5,-, Fam. M en. K. f5,—, J. O f2,50, A. f5,—, A. W. f5,—, K. A. f 1—S. H. f 1,—, P. f20,—, P. C. K. f3,—, J. E. te Hrl f 10,— W. W. f2,50 T. W. S f 5—H M. f 1.— Dames K. f4,—, G. en G. f 0,50, Fam. R. f2,50, X, door Bern. v. past. N. f 25,T. v. W. f 5,0 V V. f 15,K. H. f 15,Mej F. W. f 1.— B. R. f 1,—, H. K. f 1,—, H. Z. f 1N. N. f2,50, Wed. A. flO,—Mevr. J. V. f2,—, D. V. f2,50, J. D f2,—, Tj. V. f3,—, B P. f 2,— A. E. flO,—Mej. M. H. f2,—, J. J. O. f7,S0. Door ons blad ontvangen 'girobiljetten: R H. f 25,—, H. F. v. Z. f 10,—, A. G. f 10,—, H. H. f5,—, W. F. flO,—W. D. f5,— N. A. M. B. flO,—D. d. B. f 2,50, A. J. L, f5,—, W. L.. N. flO,—J. J. H. f5,—, J. J. R. f5,— J. B„ flO,—A. H. B flO,—W. J. O—T. flO,— R. C. B. V. d. B. f40,—. Totaal f 353,Reeds ontvangen f 5852,47; Totaal ontvangen f 6205,47. Ben oplossing. Naar wij 'vernemen zal binnenkort een ledenvergadering van het Christelijk Ly ceum wórden gehouden, waarin de ge rezen moeilijkheden besproken zullen worden. Ons werd' verzekerd dat dezer dagen een oplossing zal worden verkregen dia in het belang van het Lyceum is en die bovendien alle partijen (den rector zoowel als het bestuur en de ouders) zal be vredigen.' H. B. Verbeek overleden Op 63-jarigen leeftijd is overleden de heer H. B. Verbeek, een bekende figuur in de voetbalwereld. Hij was lid van de finaneieele commissie van den Ned. Voet balbond, adviseerend lid van de Bonds vergadering, sinds 24 April 1937 Bonds- ridder en voorts lid van de commissie van beroep van de afd. Haarlem van den N.V.B. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag a.s. om 2 uur op de Al gemeene Begraafplaats te Heemstede. Op een persconferentie te Nijmegen spraken de minister-president en drie mi nisters. Over annexatie. Prof. Ir. W. Schermerhorn zei o.a.: Het is bepaald niet waar dat de an nexatie van de baan is. Het probleem van de Westgrens van Duitschland is nog niet afgedaan. De oplossing is een internatio nale quaestie en zeker zal Nederland daar in een rol spelen. Wat er in het Ruhrgebied gebeurt kan ons niet onverschillig blijven. Het Nederiandsche volk zal een uit spraak moeten doen of het pro of contra annexatie is. De oorlogsschade. De minister-president zei verder, dat de regeling die gemaakt is voor de ver goeding der oorlogsschade nog slechts een voorloopige is. Een definitieve regeling wordt na de verkiezingen aan de Staten Generaal voorgelegd. Ook minister Ringers (Wederop bouw) sprak over deze quaestie. Thans is voor de vergoeding aangenomen de waar de van Mei 1940. Daartegen zijn vele be zwaren ingebracht. Er wordt gezegd, dat de bouwprijs thans het viervoudige be draagt. Spreker gelooft dit evenwel niet. Tijdelijke factoren beïnvloeden den prijs, o.a. gebrek aan bouwmaterialen en arbeids krachten. Gehoopt wordt dat later een verhouding van 1 tot lfó bereikt wordt. Als alles goed gaat zal het volgend jaar het glasprobleem zijn opgelost. Politieke gevangenen. Het is niet juist zoo zei Pro f. Schermerhorn, dat er met Kerstmis een amnestie komt voor politieke gevan genen. In December zullen gevangenen worden vrijgelaten, maar ook in Januari en later. Dat het tempo der selectie wordt verhoogd is noodzakelijk. Er zijn men- schen bijv. op grond van een N.S.B.- schap in 1934 die volkomen onschuldig waren. „Als deze menschen straks, als zij vrij komen", aldus de minister-president, „tegen den Staat der Nederlanden een lang gezicht zullen trekken, dan vind ik dit volkomen begrijpelijk. Er zijn erger lijke voorbeelden aan te halen van vast zitten, zoowel als van vrijlaten Het ge laden sentiment heeft hier een groote rol gespeeld, doch ongetwijfeld zullen wij dit in de toekomst zien rechtbuigen". Indië. Gevraagd naar resultaten van de con ferentie van Singapore zeide de minister president „Het is de bedoeling, dat de luitenant gouverneur-geheraal naar Ne derland komt voor het voeren van be sprekingen. Een van de vragen is, of en zoo ja, welke gevolgen de besprekingen vin Singapore zullen hebben. Ik wil er niet op vooruit loopen. Wij hebben nog geen duidelijk inzicht in het karakter en de beteekenis van deze conferentie. De conferentie lijkt mij in hoofd-zaak van militairen aard te zijn geweest". De zuivering. Minister B e e 1 zei over de zuivering, dat hij de zuivering zooveel moge lijk wil bespoedigen. Dat een gemeente raad en gem.ambtenaren staken uit protest tegen den terugkeer van een gestaakten burgemeester, kan onder geen omstandig heden aanvaard worden. Die staken ver zaken hun plicht. Ruim 300 burgemeesters zijn ontslagen. Verkeersvraagstukken. Minister van Scha ik: De reparatie-capaciteit der Spoorwegen is thans 12-18"/». Daarom laten de spoor wegen in België ook repareeren. De Spoor wegen rijden zonder eenige reserve. Van de 4000 autobussen die Nederland in 1940 had zijn er slechts 300 over. Voorloopig worden 13 vliegvelden in ons land in orde gemaakt. Er bleken 200.000 motorvoertuigen in ons land te zijn. 90.000 daarvan hebben een rijvergunning. Er is een prioriteits- lijst opgemaakt. .j

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1