Haarlems Dagblad Verbitterde gevechten bij Buitenzorg Haarlems jubilé De Duitsche plundertactiek Stalins terugkeer van veel belang geacht Voor welslagen van Moskousche Conferentie Atoomenergie Het woord is aan.... Installatie burgemeester Reinalda 8öe Jaargang Mo. 18209 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem Bureaux: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pecreboom Woensdag 19 Dee. 194.» Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal 4. Giro 273107. Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. Welke bedoeling heeft de reis der Nationalistische leiders Buitenzorg was Maandag het tooneel van verbitterde gevechten van man tegen man tusschen Indonesiërs en een sterke Britsche troepenmacht, die ten Westen van het interneeringskamp van Kota Pa ris opereerde. Dit kamp moet namelijk ontruimd worden vanwege de herhaalde aanvallen der extremisten. De Engelschen stuitten hier en daar op sterken tegen stand en er ontstonden harde gevechten, waaraan meer dan 300 met geweren, hand granaten en messen en minstens cén mid delzwaar machinegeweer gewapende In donesiërs deelnamen. Tijdens de gevech ten werden in elk geval 80 hunner gedood doch het is waarschijnlijk dat hun verlie zen nog grooter zijn en meer dan 100 man bedragen. Verscheidene Indonesiërs wer den gewond. Op den terugweg naar hun basis raak ten de Engelschen opnieuw in een gevecht gewikkeld door ingegraven Indonesiërs, twee leden van een Britsche tankbeman ning werden gewond en een vrachtauto chauffeur werd gedood. Drie Britsch-In- dische soldaten sneuvelden en 29 werden gewond. Gevangenissen ontruimd De Engelschen hebben alle gevangenis sen van Batavia ontruimd. De gevange nen werden overgebracht naar het eiland Onrust even ten Noorden van de kust voor Batavia gelegen. Britsche militaire politie overviel de gevangenis van Tjipinang in Mr. Corne lls en bevrijdde daar 15 Indo-Europeanen. De spoorlijn naar Batavia is thans on der Britsche controle, hetgeen onmiddel lijk een verlaging der zwarte prijzen ten gevolge heeft gehad, hoewel een liter rijst nog altijd zes Japansche guldens kost. Uit Soerabaja wordt gemeld, dat een aantal Indonesiërs zich geconcentreerd heeft in Krijan, een bekend Indonesisch bastion; waarheen de meeste Indonesische troepen uit Soerabaja terugtrokken. Vele veronderstellingen Un. Press meldt uit Batavia, dat be voegde waarnemers wijzen op het feit, dat thans te Buitenzorg nieuwe gevechten zjjn uitgebroken vanwaar Soekarno en Hatta juist zijn teruggekeerd na een tocht door het Bantam-gebied. Men vraagt zich in dat verband tevens af wat zal ge beuren in Midden- en Oost-Java waar op het oogenblik de meeste republikeinsche leiders rondtrekken. Vele veronderstellin gen doen de ronde over hetgeen werkelijk achter de uittocht van zoo vele leidende republikeinen uit de hoofdstad zit. Er wordt op gewezen dat de tour volgde op Van Mooks vertrek naar Nederland. De vraag wordt thpis gesteld of de republikeinen zijn gaan spreken met de leiders elders op Java, die duidelijk extre- mistischer zijn. teneinde ze te kalmeeren. Een ander doel van de tocht zou fusie tusschen de T.K.R. en meer of minder re gulaire Indonesische strijdkrachten zijn. De algemeene aandacht voor de republi keinsche activiteit is tijdelijk naar het Midden-Oosten van Java verschoven, ter wijl de stormcentra van de extremistische activiteit van het eene deel van het eiland naar het andere vliegen. Na het terug Feestweek 4-10 Augustus In aansluiting op de officieele herden king van het 700-jarig bestaan van Haar lem als Stad op 22 en 23 November heeft het gemeentebestuur van Haarlem het be stuur der Stichting „Haarlem's Bloei" uitgenoodigd de viering van dit feit voor de bevolking in den loop van 1946 te wil len voorbereiden, in samenwerking met het Haarlemsch Comité voor Nationale feesten, de Vereeniging „Haerlem", enz., wat betreft de verschillende onderdeelen. Het Uitvoerend Comité is thans samen gesteld als volgt: D. J. A. Geluk, Voorzit ter; A. Rauwerda, Algemeen Secretaris; C. S. Th. van Gink, Secretaris; P. A. Dij- kema; H. Th. Fibbe; Mr. P. Fuhri Sneth- lage; Ds. G. B. Heyn; Mr. Julius H. Hoog; B. W. Lasschuit; Dr. A. Melchior; Her man Moerkerk; A. W. Schaefer; J. Schip pers; Dr. C. Spoelder; J. W. A. Stalpers; J. E. Voet; H. J. Voors, Leden. Voor de verzorging van de verschillen de onderdeelen van de feestelijkheden, welke zullen plaats hebben van 4 tot en met 10 Augustus 1946, zullen een 8-tal speciale commissies worden benoemd. De historische tentoonstelling. De historische tentoonstelling in het Frans Halsmuseum die een interessant overzicht geeft van de geschiedenis van Haarlem zal tot het einde van het jaar geopend blijven en ook op de Kerstdagen te bezichtigen zijn. Aan den 10.000sten bezoeker zal een fraai aandenken geschonken worden. De bezoekers worden tevens in de ge legenheid gesteld kosteloos de schilde rijencollectie in het Frans Halsmuseum te bezichtigen. trekken van de Britsche troepen uit Be- kasi dat platgebrand werd, hebben terug- keerende inwoners zware vergeldings maatregelen genomen tegen de Chinee- sche burgers, wier huizen door de Engel schen gespaard waren. Borneo en Celebes laten Soekarno los Volgens berichten uit Nederlandsche bronnen, zoo meldt Un. Press, hebben de Indonesiërs in de Buitengewesten, zooals Bornea en Celebes zich over het algemeen van Soekarno afgewend. Hoewel ook daar incidenten voorkomen, is ontdekt dat vele incidenten op Borneo door agitatoren uit Java zijn uitgelokt. Volgens dezelfde be richten lijkt het, dat de politieke partijen op Celebes, die eerst de zijde van Soe karno hadden gekozen, thans tot de over tuiging zijn gekomen dat samenwerking met de Nederlanders het beste voor de Archipel is. De leider van de Indonesische jeugdbeweging op Celebes bijvoorbeeld trad als zoodanig af en propageert thans steun aan de Nederlanders onder zijn volgelingen. Twee leden van Sjarir's „kabinet", de ministers van financiën en economische zaken, zijn afgetreden. De piloot van de neergestorte Thunder bolt is nog niet gevonden. 26.000 Wagon ladingen Hoe de Nazis de overwonnen Westelijke gebieden uitkamden en plunderden bleek uit de documenten die de aanklagers Dins dag naar voren brachten. 26.984 wagonla dingen huishoudelijke artikelen, meer dan elf mlllioen Reichsmark betaalmiddelen en fondsen, ruim 22.000 kunstvoorwerpen van alle soorten, hadden zij er tegen Juli '44 uitgesleept. In een rapport wordt gesproken over 120 kisten kleerenhangers, 30 kisten flesschen, 240 balen samengeperste vodden. Over de confiscatie van de 38.000 Joodsche inboe dels te Parijs wordt gezegd: het transport van de inboedels werd voltooid met de hulp van het geheele wagenpark van den Bond van Parijsche verhuizers, die dagelijks voor 150 vrachtwagens en 1500 arbeiders heeft gezorgd. (U. P.) Seid einig, einig, einig! Uit geheime documenten blijkt de liqui datie van twee Nazi-helden, n.l. den be kenden oorlogsvlieger Mölders die 125 keer in de lucht de overwinning behaalde en den duikbootkapitein Prien, de bekende hoofdpersoon van Scapa Flow, waar de Royal Oak vernietigd werd door een stout- moedigen overval van een Duitsche duik boot. Ook over het complot tegen Hitier kwamen bijzonderheden aan het licht, en wel dat Himmler er zelf aan meegeholpen heeft, maar zich te elfder ure terugtrok uit vrees voor mislukking. Zelfs Göring was tegen het einde van het Duitsche avontuur niet meer in de gunst, op 22 April 1945 beval Hitier, dat zijn medewerker uit den weg moest worden ge ruimd, maar de valschermjagers van Her mann redden hem op het laatste moment. Op het Witte Huis is medegedeeld, dat Truman dagelijks door middel van tele grammen in contact blijft met Byrnes te Moskou. Aan den terugkeer van Stalin naar Moskou op dit oogenblik wordt groot ge wicht gehecht. Volgens een autoriteit te Washington zou dit feit de kans op een betrekkelijk succes van de conferentie met minstens vijftig procent verhoogen. De Sovjet-delegatie zal nu, indien dit noodig is, snel met Stalin ruggespraak kunnen houden. De besprekingen van het plan voor de controle op de atoom-energie zou volgens binnengekomen aanwijzingen niet veel tijd vergen. Men verwacht, dat de Sovjet- Unie, ofschoon zonder veel enthousiasme, zich met het plan zal vereenigen. Boodschap van de E.A.M. De E.A.M.-coalitie van 6 Grieksche link- sche partijen, heeft een boodschap aan de drie ministers van buitenlandsche zaken te Moskou gezonden, waarin gevraagd wordt om te helpen bij de vorming van een Grieksch kabinet, waarin de E.A.M. zou zijn vertegenwoordigd, en de Griek sche regeering van Sofoelis van de hand wordt gewezen als niet in staat om de Grieksche problemen op democratische wijze op te lossen. De boodschap voegde hieraan toe: „de aanwezigheid van vreem de troepen 'in Griekenland wordt met den dag meer ongewenscht." Men verwacht in welingelichte kringen te Washington, dat het einde van de con ferentie te Moskou zal worden afgewacht alvorens Engeland en de Ver. Staten hun beslissing inzake hun betrekkingen tot Franco-Spanje zullen nemen. en Staatssouvereiniteit De Canadeesche minister-president Mackenzie King heeft mededeelingen ge daan over de besprekingen, welke te Washington over de atoomenergie zijn gehouden. Hij zeide o.a.: „Hoe meer men de problemen, waarvoor de wereld door de ontwikkeling van de atoomenergie is geplaatst, overweegt, des te moeilijker wordt het een oplossing te zien anders dan met het in zeker opzicht prijs geven van de nationale souvereiniteit. Dit ge deeltelijke prijsgeven van de nationale souvereiniteit moet worden vervangen door een of anderen vorm van wereld- regeering, welke in elk geval zeggenschap zal moeten hebben op het stuk van het voorkomen van oorlog en het handhaven van de internationale veiligheid." Verder zeide King, dat de organisatie der Ver- eenigde Volken wel de eerste stap betee- kende op den weg naar die samenwer king tusschen de naties, welke een essen tieel vereischte is voor het behoud van de beschaving, doch niet de definitieve stap. Anonymus: Het is een wijs man die er voor zorgt, nooit zijn hoofd te stooten tegen het plafond van zijn kundig heden. Hedenmiddag 2 uur vergaderde Haar lems Noodraad, allereerst tot installatie van den nieuwen burgemeester, den heer M. A. Reinalda. Nadat de heer Reinalda was binnenge leid, werd hij toegesproken door den oud sten wethouder, den heer F. S. Noordhoff, die hem namens den raad in zijn nieuwe waardigheid welkom heette. Hij herinner de er aan, dat de heer Reinalda reeds in 1917 tot lid van den raad gekozen werd en sinds 1923 bijna onafgebroken een be langrijke plaats heeft ingenomen in het college van B. en W. Het moet u zoo zei de heer Noord hoff een reden tot bijzondere voldoe ning zijn geweest, dat de adviseurs van H.M. de Koningin aan de Landsvrouwe het voorstel hebben kunnen en willen doen, om de vervulling van het hoogste ambt in deze gemeente in uw handen te leggen. Niet minder groot moet uwe voldoe ning wel zijn, nu gij met deze eervolle onderscheiding uw levenswerk bekroond hebt gezien. Zij is in waarheid de vrucht van onverzwakte krachtsinspanning, van noeste vlijt en van grooten ernst om in de maatschappelijke problemen door t« dringen en u kennis der sociale verhou dingen alsmede een veelzijdige a'vemeena ontwikkeling eigen te maken, welke u bij de zware taak die u wacht, zóó zeer te stade zullen komen. Er is nog een omstandigheid welke het aan de adviseurs van de Kroon te ge makkelijker moet hebben gemaakt, om u voor deze benoeming voor te draven en wel de objectiviteit, kenmerk van uw wezen, waarmede gij men^chen en ver houdingen pleegt tegemoet te treden. Voor uwe inzichten en uwe bevi len zijt gij altijd frank en vrij uit"pV ten, gij hebt ze nooit onder stoelen of h- -ken gestoken, maar in den strijd de- 'feeën hebt gij eveneens te allen tiide de meeningen en de argumenten van hen die anders dachten dan gij. weten te waar- deeren en te eerbiedigen. Uw oprechte democratische gezindheid kwam daarin tot uitdrukking. In ruimen kring heeft men dat in u geaonreciëerd. Hierin is tevens de verklaring gelegen van het feit dat uw benoemin1» tof bur gemeester van Haarlem in breede kringen der bevolking met sympathie en inge nomenheid is begroet. Het besef is bij de burgers van Haar lem levendig, dat hun belangen door U naar beste krachten, met den vollen in zet van uw persoon zullen worden be hartigd. Tenslotte verzekerde spreker dat de burgemeester kan staat maken op vol ledige medewerking van den raad en het geheele gemeente-personeel. Hierna werd den heer Reinalda door den heer Noordhoff de ambtsketen omhangen. m - Uit liet Kerstspel, dat door de samenwerkende Ohr, Jeugdorganisaties lu de Groote Iverlc te Haarlem wordt vertoond. Links Jozef en Maria bij de Kribbe, rechts de Moorenkoning, die het Kindeke Jezus eer komt bewijzen. Bij de voorstelling van hedenavond welke door hooge gasten zal worden bijgewoond, moet meu om 7,45 uur aanwezig' zijn, omdat dan de kerkdeuren gesloten worden,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1