®e imqdbr De zaak der politieke delinquenten 2)ectien daoden hetdachf Mussert in cassatie haar getuigenis in een Kerstspel Eendrachtige samenwerking in Haarlems Groote Kerk Haarlems Bevolkingsregister Tweede Kamer Weerbericht De plechtigheid te Bloemendag Aptetotwren van Wag en Warrel Drie deelen telt het kerstspel, dat deze •week in de Groote Kerk door de jeugd van de Roomsch-Katholieke, Oud-Katho lieke en alle Protestantsche Kerken te Haarlem wordt gespeeld. Het eerste schetst de menschheid met al den last van dit leven, van lijden, van zorg, van verdriet, van kommer, van zoeken, maar ook wordt gewezen op het Goddelijk licht. En aan allen die zoeken naar den weg tot God en naar een teeken van Zijn bestaan geeft het tweede deel het antwoord, waarin het verhaal van Christus' geboor te in beelden wordt omgezet. De mensch heid, welke zich niet meer alleen gelaten voelt, maar een luid verlossingslied heeft hooren klinken, wordt in het laatste deel geteekend. Ongeveer duizend jongeren hejpben zich wekenlang aan de leiding van enkele ar tistiek begaafde ouderen overgegeven om een ook naar het uiterlijk verantwoorde uitbeelding te geven. Het kerkgebouw zelve heeft zich even eens moeten voegen naar verschillende wenschen. Geluids- en lichttechnici brach ten luidsprekers aan en heele batterijen schijnwerpers. En in haar hart kwam het speelveld onder den klokketoren. Haar bogen, vóór het spelbegin afge tast door langzaam bewegend licht van gas- en kaarsevlammen, worden tijdens de voorstelling in blauw-grijze bestraling gezet en lijken oprijzend als in zachten maneglans gegrepen. De klokken uit haar toren klinken nu ook in haar en als de laatste slag in de hooge gewelven wegge- ebd is, zet het orgel in, dat bij dit Kerst spel ondersteunend, illustreerend, opvoe rend zoo'n belangrijke taak vervult. Naar de spelruimte gaan deze week de blikken van duizenden, die met de jeugd het wonder van Kerstmis en zijn beteeke- nis voor de wereld willen meeleven. Zij zien daar de honderden figuren, sommige In een overdaad van pracht en praal, zij hooren de spreekkoren, de verschillende zangkoren, van het koor, uit de nonnen- gangen, van het orgel af van vele moge lijkheden van de kerk, welke anderzijds ook zeer nauwe grenzen stelt, is gebruik gemaakt, om de aanwezigen de boodschap te brengen van de Christelijke jeugd. Bij voorstellingen in volgende jaren zal men ongetwijfeld voordeel doen met de nu opgedane ervaringen, dat sommige stemmen krachtiger behooren te zijn, dat de koren versterkt moeten worden, dat de aandacht minder vaak moet verslap pen door perioden, dat men niets ziet of hoort. Dan zal ook de ontroering en be leving, welke nu niet altijd door de kerk gewelven zweefde, voortdurend aanwezig zijn. Maar thans is men in elk geval geslaagd in het geven van een getuigenis, doel van de vertooning van dit Kerstspel. Deze Reconstructie vrijwel voltooid Het voornaamste werk van de recon structie van Haarlems Bevolkingsregister is thans afgeloopen. Sinds 15 October is, met behulp van 20 tijdelijke krachten, door het personeel van den Burgerlijken Stand en de Bevolking daaraan gewerkt. Er zijn thans nog 6000 ongecontroleerde persoonskaarten over. Om nieuwe bon kaarten voor de Distributie te krijgen, moet ieder een zegeltje op zijn Stamkaart hebben, als bewijs dat zijn stukken zijn gecontroleerd. De 6000 menschen die tot nu toe de oproepen genegeerd hebben, kunnen alsnog komen aan de afd. bevol king op het Stadhuis. Door de reconstructie konden 6000 adreswijzigingen worden achterhaald. Het bleek dat ongeveer 900 Haarlem mers thans geïnterneerd zijn. 291 Haarlemmers zijn nog in het buiten land. De valsche persoonskaarten zijn natuur lijk uit de registers verwijderd. Dit waren er eenige duizenden. Schoenreparatie l Bon 03 der Lederkaart is gangewezen voor 25 gram schoenreparatie (leder of rubber). Harry van Oss en Felix de Nobel Een welbekend kunstenaarspaar is na eenige jaren onderbreking weer opgetre den. Hun voordrachten van folkloristische karakteristieke en humoristische couplet liedjes hebben in ons land groote waar deering gevonden: terecht, want Harry van Oss is een voordrachtskunstenaar, wiens vocale, declamatorische en mimi sche beheersching boven bedenking staat en de zelfgemaakte begeleidingen van Felix de Nobel sluiten zich in hun bij elk couplet wisselend karakter steeds nauw hij dat van den zang aan. We hoorden Woensdagavond in het kerkgebouw der Ver. v. Vrijz. Hervormden enkele Kerst liedjes en vele populaire liedekens: Gro- ningsche, Engelsche, Fransche, Deensche en Jiddische, voorts ook Negro-spirituals. In de laatste zong de pianist mee, of het gezien den inhoud, alle „spirituals" wa ren, mocht men betwijfelen. Geestig en raak waren de voordrachten, soms b.v. „Jiddisch Gebed" krachtig. K. DE JONG. I)e Sovjet-Russische Prawda critiseert aanwezigheid van Amerikanen in China. eendrachtige samenwerking van de jeugd der verschillende kerken is een belang rijke gebeurtenis. Door haar wordt na al die jaren van onderdrukking en ellende duizenden duidelijk gemaakt, dat de weg, door Jezus Christus gewezen, tot waar lijken opbouw en vernieuwing zal leiden. De voorstelling van Woensdagavond werd om. bijgewoond door Prinses Ju-* liana en door mej. J. Geldens, namens H.M. de Koningin, die verhinderd was. Ter griffie van het Bijzonder Gerechts hof te 's-Gravenhage is het verzoek van Mussert ontvangen, waarin hij cassatie aanteekent tegen het over hem uitgespro ken doodvonnis. Van borrelen kwam stelen Het was zoo gezellig aan de borreltafel ln een café, dat het feest na sluitingstijd nog een poosje werd voortgezet in de huis kamer^ Er verdween echter uit deze kamer een taschje met f 500, dat door een der feestvierenden in een onbewaakt oogen- blik was ontvreemd. Het geld werd echter spoedig achterhaald. Een zwerver stal een jas van een em ployé bij Stork-Hysch; hij kon worden ge arresteerd Een onbeteekenend brandje bij een Haarlemschen schoenwinkel werd gebluscht met een straal op de waterleiding. Bij het debat „politieke delinquenten" betoogde Mr. Kortenhorst (R.K.) in hoofdzaak, dat het in menig opzicht met het Recht in Nederland thans even treurig gesteld lijkt te zijn als het in Nazi- Duitschland was. Flink aanpakken van de zware misdadigers, en dan in den trant van wat het proces te Neurenberg te zien gaf, doch tevens snel opschieten om de lichte gevallen weer in de samenleving op te nemen, alsmede inschakeling van de balie bij het maken eener schifting tus- schen lichte en zware gevallen leek hem, die de Neurenbergsche regie heel wat beter vond dan hetgeen men ten onzent doet, het juiste. Evenals Mr. L e P o o 1 e (s.d.) die meezong in de klaagzangen over den P.O.D. betreurde hij het, dat Londen zulk een slechte erfenis op dit terrein heeft nagelaten, waarmee de Regeering nu in haag maag zit. Met Mr. B ij 1 s m a (V.d.), die ten deele het zwart èn het wit liet zien, klaagden ook deze en andere sprekers over de traagheid met de tribunalen, welke hij overigens los wilde hebben van de uitvoerende organen. Mr. Burger (s.d.), die zich met anderen kantte tegen de groote bevoegdheden aan den Procu reur-fiscaal toegekend, stelde op den voorgrond dat het juiste zou zijn in de eerste plaats acht te slaan op Recht, en pas vervolgens op barmhartigheid. Over dit laatste weidde Jkvr. Mr. Wttewaal v. Stoetwegen (c.h.) uit, na echter eerst herinnerd te hebben aan de tien duizenden landgenooten, gemarteld, ver moord in de Duitsche concentratiekam pen. Dit echter mocht geen verontschuldi ging zijn voor wantoestanden, o.m. op hygiënisch gebied in de Nederlandsche kampen thans. Mr. Wendelaar (lib.) onderstreepte, hoe van alle zijden in de Kamer tegen bedenkelijke gevallen van machtsmisbruik was opgekomen oyereenkomstig het in ons volk levende gevoelen. Deze spreker stond vervolgens in het bijzonder stil bij het gruwelijk onrecht en de misdaden onder de moffen-bezetting, op zijn Spaansch of nog erger dan dat. ons volk aangedaan. Warme hulde bracht spr. aan de gedra gingen van het overgroote deel van ons volk in de verzetsbeweging; welk een zelfbeheersching viel er voorts niet waar te nemen bij de arrestaties van tiendui zenden bij en terstond na de bevrijding. Fout was echter het veel te lang laten zitten van menschen, die door het M G. opgepikt waren om te voorkomen, dat zij slachtoffer van bijltjes-dag-geestdriftigen zouden geworden. Hoogst ergerlijk, ons volk ten eenen male onwaardig, noemde spr. de wantoe standen die er in de kampen zijn. Spr. be treurde, dat er van Kerst-amnestie geen sprake zal wezen en bepleitte met warmte „herstel van Recht" waarnaar een groot deel van ons volk hunkert. De chr. democr. Posthuma begon met de opmerking, dat niet zoozeer onze „De slotacte der geldsaneering" De minister van financiën prof. mr. P. L. Lieftinck, zal Vrijdagavond te 21.00 uur in „Het praatje op de brug" spreken over: „De slotacte van de geldsaneering". Jubileum Heden herdenkt de heer J. G. de Jong het feit dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de N.V. Lourens Coster. Tot eenige jaren geleden vervulde hij in dit bedrijf 'de functie van drukkerijchef. Den jubilaris werd hedenochtend hulde ge bracht, waarbij hij door de directie en na mens het personeel werd toegesproken en geschenken ontving.. Regeering en ons volk de schuldigen zijn aan allerlei beroerdigheid bij de berech ting, maar degenen die zelf begonnen zijn met zich misdadig te gedragen of hand- langersdiensten te bewijzen aan de Nazi- misdadigers. Strenge bestraffing is noo- dig, al mag daarbij het element van barm hartigheid niet ontbreken. Ook deze spre ker kwam voor goede verzorging van de kinderen der politieke delinquenten op. Donderdag nog eenige sprekers en dan de Minister. E. v. R. Geldig tot Vrijdagavond: Plaatselijke mist, overigens licht tot half bewolkt, geen regen, vrij koud, zwakke, later matige Zuidelijke wind. Agenda. DONDERDAG 20 DECEMBER. Stadsschouwburg: De schending van Lu- cretia, (Amst. Rott. Tooneelgez.), 20 uur; Gem. Concertgebouw: Nieuw Volendam, 20 uur;Haarl. Kegelbond: cab. rev. Het gaat steeds beter, 19.30 uur; Rembrandt: De avon turierster, 14.30. 16.45, 19.15 en 21,30 uur (18 jaar); Palace: De mannen in haar leven, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.); Luxor: Modem Times, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a.l.); Frans Hals: Tropisch Nederland, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (a.l.). VRIJDAG 21 DECEMBER. Gem. Concertgebouw: H.O.V, oJ.v. Arend Koole, m.m.v. Henriëtte Bosmans, 20 uur; Bioscopen: Nieuw programma. Voor de Stille Armen Door ons blad ontvangen giften: V. f 20. J. L. f 25, Dames M. f 4, N. M. f 2.50, Fam. D. f 1, C. v. R. f 2.50, J, C. E.-R. f 10, E. W. f 5, C. J. C. f 10, Zr. P. J. G. f 2, van Ami 1 2.50, Fam. V. f 1, T. f 100, L. en D. f 1. Dames S f 3, E. P. f 5, A. B. f 1, A. v. B. f 18, A. K. f 2.50, N. N. f 10, J, P. H. t 1, Mevr. A. v. N.-W. f 5, T. W. f 10, A. en E. f 5, N. N. f 1.50. N. N. f 2.50. W. J. M. f 10. J. C. H.-R. f 1.50, N. N. f 1, Jan f 10. J. A. N. f 10, N. N. f 25, Fam. O. f 2.50, J. v. G. f 0,50, Tante G. f 1, V. f 1, S. J. H. f 2,50, Trix f 3,50, Uit de spaarpot van Robbie f 10, Robbie f 2.50, M. f 3, M. f 2.50 Saldo-Zwem f 10.40, Saldo C. K. f 5.40, M. E. f 5, Gebrs. B. f 50, H. V. f 5, B. A. C. Jr. f 1, Dames S. f 10, K. L f 2,50, R. f 5. Bart v. Dleker f 10, H. G. B. f 5. II T. J. v. V. f 10. Door ons blad ontvangen girobiljetteu: A. M. d. K.-B. f S.-, N. N. f 10.-, B P. f 5.-. T. V. T. f 25.-, A. A, M. f 10.-, H G. V. f 10 C. J. t. H.-C. f 10.-, C. V. B.-B. f 10 C. J. f 5, G. P. M. f 50, D. L. U.-E. f 30, C.' C M.-W. f 25, J. B. V. B. f 25, Fam. D. f 15, N T. V, A. V. R. 1 10, B. M. J. f 10, J. H. L.' B.-B. f 10, M. M.-L. f 10, T. K. f 10, Jimmy f 10, J. G V. f 10, F. E. d. N.-B, f 10, J P V. V. f 10, M. W. f 10, J. E. V. d. W. f 10 J. C K- d. J. f 10,, A, K. D. S. f 10, N N. f 10, F N. S. 1 10, H. J. M. W. f 10, H. J. A. f 10, H D- N. f 10, A. v.-de G. f 10, S. A E. A f 2,50, J. A. H. f 2,50, M. B. B. f 5, H. O. P. M.-H. f 5, J. R. F. f 5, D. V. f 5, W L. v. d. D. f 5. J. J. v. d. V.-v. d. S. t 5, P. B. 1 5 T. A K.- R. f 2,50, H. J. N f 2,50, J W. f 2,50, Dame» J. A. en F. W. K. f 2,50, P. d. N. f 2,50, J. v. d. B. f 2,50, J. P. S. f 2,50, W. H. f 2.50 Totaalf 961,30. Reeds ontvangen f 713752. Totaal ontvangen f 8090 82. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: 17 Dec.: J. C. J. Wentink-va* de Vrande, z., P. A. Nieuwendijk-van He» mert, d., C. H. van Parera-van der Veek, d« 18 Dec.: H. Zulver-Scholten, d., L. '7M. van den Ende-Hendrickz, z. Overleden: 15 Dec.: S. van Bommel-Bou» man, 74 j„ Leidschevaart; 16 Dec.: A. Knik» ker, 77 J„ Gaelstraat; 17 -Dec.H. A. Mei;er. 62 j.. Kenaupark: W. G. J. van Horick, 26 j. Leidschestraat; A. Tonggronde, 77 J., Leid» scheplein; 18 Dec.: J. J. Mulder, 21 j» Kweektuinstraat; C. Hoek, 70 j., Koningstr. Ondertrouwd: 19 Dec.: C. Calandt en A. Twisk; A. Bouma en H. van Oye; M. J. Duijndam en E. Taran; A. Romeijn en J. W. van der Wal; K. H. K. L. Heuer en C. M. Putker; P. A. Heijerman en J. P. Kaptijn; F. W. Haasbeek en M. A. de Boer: H. Bult» man en J. van 't Lindenhout; W. Azler en C. C. E. M. Eekhof; E. J. Zwaanswijk en G. Sikkes; M. Lubert en H. W. de Wit; P. d» Wilde en D. Sijm Gehuwd: 19 Dec.: A. Stolwijk en C. Schouten; P. J. Heijerman en J. Webster; F. C. de Ligt en A. van Hedel; A. W. de Ruig en M. E. Bon; D. L. van Wanrooij en J. E. van Wooning; T. van Baar en H. M. Heker; D. W. Treffers en M. Baars; A. T. Switser en C. C. P. Voordouw; H. J. Haan. en J. Keur; N. Otte en N. Draijer; A. M. Lijs en H. Troost; A. Vooren en J. Schuur; S. A. Tukker A. C. Verballen; M. van Wijk en G. J. Herselenberg; C. Molenaar en C. Weiland Prinses Juliana heeft Woensdagavond de eerste opvoering van het Kerstspel bijgewoond. De Prinses arriveert in de kerk begeleid door Ds. Heyn. (P.) Weer zijn de Overveensche duinen dc stille getuigen geweest bij de teraarde bestelling van een aantal dooden uit den bezettingstijd. Tegen twee uur kwam Woensdagmiddag de lange stoet achter de met kransen en het Nederlandsche dundoek bedekte kist van Wybo Lans op de eerebcgraafplaats te Overveen aan, welke zou worden neer gelegd in de gemeenschappelijke groeve, waar dertien lichamen van verzetsslacht- offers een laatste rustplaats vonden. 10. Als het Tttdje uit is, klappen de toe hoorders om het hardst in hun pooten en Jochcm Schuifel, de dikke pad, slaat zich op zijn groene buik en roept: „Dat was prachtig, prachtig!" Wag neemt nu het woord en vertelt aan de vergade ring, wat zij al lang weten, maar jullie weten het niet, dus zal ik het in het kort probeeren te zeggen. De plechtigheid in de aula van de begraafplaats aan den Vergierdeweg was sober maar ontroerend geweest, het aangrijpende moment ontbrak evenmin bij de teraardebestelling van de dertien Parool-menschen. Op de schouders van een vijf-en-twintig tal leden van de Gezagstroepen werd heg stoffelijk overschot van Lans de heuvel opgedragen, waar het perk met de vei» honderden graven onder de grijze lucht van den herfstdag wachtte om ook deza dertien resten van dappere strijders op te nemen. Vele deputaties waren gekomen om hum vrienden en wapenbroeders de laatst» eer te bewijzen en verschillende meege» dragen vaandels neigden ten groet, toem onder suizelende stilte de kist in de blon de aarde neergelaten werd, naast d« twaalf andere bruine kisten, waar een enkele witte bloem als een traan het on peilbare leed door den bezetter toege bracht, symboliseerde. Namens de nabestaanden 6prak de va der van een der slachtoffers, de heer H. Snijders, zijn dank uit voor het warm» eerbetoon en de vele gevoelige woorde* aan de dertien dierbaren gewijd. Na mevr. J. Addricks de Vries sprak ds. J. J. Buskes, die ook in de aula reeds een sympathiek w.oord had gesproken, eenig# zinnen vol eerbied en dankbaarheid teflf nagedachtenis aan de vrijheidsstrijder^ Met het Onze Veder besloot hij zijn kort< grafrede.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2