Staadems Tlqadcaad -VERSCH K.W. £ida W£TT1£ Korf en bondig GEBRANDE KOFEIE! BUITENHUISJE Café-Restaurant Boekhandel Van Akkeren Installatie van Burgemeester M. A. Reinalda De Radio geeft vanavond KOFFIE EN THEE Uw KerstgeschenkBoeken omgeving Haarlem In aansluiting op de mededeelingen in ons vorig nummer is te melden, dat on der de genoodigden, die de installatie bij woonden, waren, behalve naaste familie van den burgemeester, de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de leden van Ged. Staten mr. A. Bruch, Ed. Polak en L. v. d. Wal, de burgemeesters van onze omliggende gemeenten, alle direc teuren en'-hoofden van takken van dienst en zeer vele gemeente-ambtenaren. Nadat de oudste wethouder F. S. Noord- hoff, den burgemeester had geïnstalleerd, hield de heer Reinalda een uitvoerige rede. Hij bracht dank aan H. M. de Ko ningin voor zijn benoeming, voorts aan den raadgever van de Kroon, bewindsman van Binnenlandsche Zaken en den Com missaris van de Koningin in deze provin cie, voor hun voordracht. Spreker is zich ten volle bewust van de verantwoordelijkheid die op zijn schou ders gelegd is. Vervolgens wees hij op de belangrijke plaats, die een burgemeester inneemt in het bestuur der gemeente. Zijn taak is gedeeltelijk zelfstandig, maar overwegend verbindend, hij is een scha kel in een keten, medewerker, helper, dienaar. Na de 5 jaar gruwelijken oorlog is de bestuurstaak verzwaart^ Het is noodzakelijk, dat de democratische geest onder de bevolking versterkt en verbeterd wordt. Vraagstukken van diep-ingrijpenden aard in staatsrechtelijken, in sociaal- economischen zin komen aan de orde; sneller dan ooit klopt het hart; wij zijn geen statisch, maar een dynamisch volk. Deze beweging, dit vooruitstreven moet er een zijn van hooge orde; deze vernieu wing moet er een zijn van een gemeen overleg tusschen volk en gezagsdragers. Gezagsdragers waaraan hooge eischen worden gesteld; gezag zij niet alleen een zedelijk gezag, zij stelt de eischen van karakter en beschaving om voor te gaan. Dat gemeen overleg stelt ook hooge .eischen aan ons volk. Op deze plaats en bij deze gelegenheid acht ik het verantwoord mij af te vragen of de Duitschers met hun verderfelijke methoden en hun propaganda invloed hebben gehad op ons volk. In het alge meen en ietwat oppervlakkig geoordeeld, zou het antwoord ontkennend kunnen luiden. Toch hebben de Duitschers met en door hun systeem en de daarmede gepaard gaande wetteloosheid en rechteloosheid hunnerzijds en van arbeidsweigering en wetsontduiking onzerzijds een erfenis van corruptie achtergelaten, die zich hier en daar uit in omkooperij, onrechtmatige bevoordeeling, verbreiding van laster, on-i betrouwbaarheid en andere vormen van moraalverwildering en plichtsverzaking. Een aantal normen schijnt verloren te zijn geraakt. Bewust van onze verantwoordelijkheid jegens de toekomst van ons volk, moeten wij ieder voor zich de verbetering zelf ter hand nemen. Waarheid, eerlijkheid, onkreukbaarheid! Geen gekanker, geen geroddel over mede- menschen, geen onwettige handelingen, geen corruptie, geen dingen, die het dag licht niet mogen zien! Van deze gevolgen van den oorlog kun nen de Geallieerden ons niet bevrijden; dat moet ieder Nederlander zélf doen! Als wij zóó, gedragen door edele ge dachten en warme gevoelens, in gemeen overleg den opbouw van ons land, ook de vernieuwing en het herstel van onze stad, ter hand nemen, dan draag ik in mij de overtuiging, dat wij zullen slagen. Op de breede, hier en daar nieuwe basis der democratie bouwen wij, als het kan ook met de hulp van vele jongeren, het nieuwe, mooie goed-verlichte huis, waar in vrede, welvaart én gerechtigheid zul len wonen. Vervolgens bracht spreker dank aan den steun dien hij van den dag der be vrijding af hee'ft gehad van zijn ambts voorganger dr. baron de Vos van Steen- wijk, verder voor de medewerking die hij gehad heeft van den secretaris mr. Wes- stra, voor zijn onvolprezen ijver, nauw gezetheid en toewijding, alsook aan de heeren Van Driel, Noordhoff, Angenent en Geluk, voor Jietgeen zij in het belang der gemeente gedaan hebben, eerst als adviseurs, later als wethouders. Tenslotte deed spreker een beroep op de medewerking en steun van den, raad. De nestor, de heer KI e i n Schip horst, wenschte den burgemeester na mens den raad geluk. Hij prees diens groote verdiensten en verzekerde, dat als de bevolking van Haarlem een burge meester had moeten kiezen, de heer Rei nalda zeker de meerderheid van de stem men verkregen zou hebben. Hij zegt hem namens den geheelen raad allen steun en medewerking toe. Na deze officieele plechtigheid bestond er gelegenheid voor de genoodigden om den burgemeester in de anti-chambre ge luk te wenschen. Daarna werd de raadsagenda afgewerkt. Personalia. Onder dankbetuiging werd eervol ont slag verleend aan L. van Asperen als on derwijzer aan de Fuhrhopschool, P. Schaft als directeur der Avondschool voor Han delsonderwijs en onderwijzer aan de school voor u.l.o. letter A en Th. M. J. Donkersloot als hoofd der Floraschool. Benoemd werden: tot regent van het St. Elisabeths Gasthuis (vac. G. Wolzak) W. C. Bakker. Tot onderwijzeres aan de Floraschool mej. K. Bruntink te Zaandam. Tot vaste leeraar in de geschiedenis aan de Meisjesschool voor M.O., K. H. Romijn te Haarlem. Tot directeur van het Frans Halsmu seum werd met 17 van de 32 uitgebrachte stemmen benoemd de heer H. P. Baard, wetenschappelijk assistent aan het Rijks museum te Amsterdam. 15 stemmen wa ren uitgebracht op den heer dr. A. v. d. Boom te Haarlem. Besluiten. Zonder noemenswaardige discussie wer den- o.a. de volgende voorstellen aange nomen: Wijziging reglement Schoonheidscom missie; verleenen van medewerking tot inrichting van een 8e leerjaar aan de bijzondere school in de Timorstraat, kos ten 650; beschikbaarstelling van 7000 voor herstellingen aan de Teylerschool (Haarlemmerliedestraat); 15000 werden uitgetrokken voor een nieuwe gasolie- tank aan de gasfabriek (de vroegere tank is in den oorlog vernield); aan B. en W. werd een crediet verleend van 5000 voor de feestviering ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Haarlem als stad; vastgesteld werd het uitbreidingsplan „Park Fuikvaart"; 48.000 werd beschik baar gesteld voor werken die verband houden met de uitbreiding van het Noor der Sportpark. De straatverlichting. De heer Van Kessel had vragen ingediend over de straatverlichting. Hij achtte het gewenscht in deze wintermaan den ook 's morgens de lantaarns te ont steken. Veel menschen moeten dan naar den trein of hun werk. Zoo noodig zou men een deel der lantaarns die nu bran den 's avonds een uur eerder kunnen doven. Wethouder Noordhoff verklaarde dat B. en W. de bezwaren deelen. De Commissaris van Politie heeft op ver lichting 's nachts en in de morgenuren aangedrongen. Na overleg met dei bedrijfs directeuren is dan ook bij het Kolen- bureau aangedrongen om meer gas en electriciteit voor de straatverlichting te Haarlem beschikbaar te stellen, opdat zoo mogelijk ook 'snachs en in elk geval des morgens de lantaarns kunnen branden. Een beslissing daarop is nog niet ont vangen. Om technische redenen is het niet mogelijk de lantaarns 's avonds een uur eerder te doven. De voorzitter verzekerde dat hij als burgemeester ook alles doet om te bereiken, dat er 's nachts en 's morgens straatverlichting komt. Een verklaring van dr. C. Groeneveld De heer Groeneveld legde een verkla ring af. Hij is voor den vrijen zetel als raadslid aangewezen. Er waren 3 richt lijnen daarvoor aangegeven, de candidaat moest partijloos zijn, aan de illegaliteit deelgenomen hebben en het 6treven der Ned. Volksbeweging aanhangen. Aan de twee laatste punten beantwoordt hij nog, maar eenige maanden geleden heeft hij zich aangesloten bij de S.D.A.P., hoewel dit hem, naar zijn eigen meening, niet stempelt tot partijman. Hij is tot het be doelde besluit gekomen omdat een 1-mans fractie niet veel te beteekenen heeft. Hij zal gaarne gebruik maken van de er varing der soc.-dem. raadsleden, maar toch ook overleg houden met de Ned. Volksbeweging. De voorzitter stélde voor over deze verklaring geen discussie te voeren. De raad ging daarmee accoord. ►Ir Een paar korreltjes Nettie zijn voldoende om de smaak van slappe thee op te balen. Een uitkomst bij bet kleine rantsoen tje, want zoo komt U er mee toe. Uuj kruidenier kan het U leveren. C.J.M. HILLING - HEERENGR. 435 - A OAM Voorradig bij den vert. J. DIECKMAJSf - AERDBNHOUT Madelievenloan 16 - Telef262 68 Adv. HILVERSUM I, 301 M. 17.00 Radiojeugdkrant. 17,30 Sylvester trio. 18.00 Piet Coomans' orkest. 18.30 Kwartier voor den arbeid. 18.45 Tony Schifferstein. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Ensemble George Frank. 20.00 Nederland Herrijst. 20.15 Concertgebouwork. o.l.v. Eduard van Bei- num, Ferd. Helman, viool. 22.15 Mensch en maatschappij. 22.30 Gram.muz. 23.00 Nieuws. 23.1523.30 Avondwijding.. 23.30 Sluiting en Wilhelmus. Officieele publicatie. De commissaris-generaal voor de Neder- landsche economische belangen in Duitseh- land te Amsterdam, Keizersgracht 105, nieuw telefoonno. 30900 maakt bekend, dat aangif ten betreffende vermogenswaarden in Duitschland (ondernemingen, onroerende goe deren, beleggingen) nog t.m. 31 Januari 1946 kunnen worden ingediend. Formulieren tot het doen van aangiften zijn te mijnen kantore verkrijgbaar. BEVOORRADING MET ENGELSCHE CHOCOLADE. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten, die op de toewijzingen 443 Engelsche chocolade hebben ontvangen, deze chocolade moeten bewaren tot t.z.t. een bon hiervoor zal worden aangewezen. NUMMERTOEWIJZINGEN DETAILLISTEN. Het C. D. K. deelt mede, dat niet de toe wijzingen 518, zooals vermeld in een vorige publicatie, geldig zijn voor bloem, maar de toewijzingen 516. Nummertoewijzingen 518 zijn geldig voor melk. BINNENLAN] Aan Mr. S. baron van Heemstra, Com missaris der Koningin in Gelderland, ij met 1 Jan. a.s. eervol ontslag verleend. De minister van Financiën Prof. Mr. P, L. Lieftinck, zal Vrijdagavond 21 December a.s. te 21.00 uur in „Het praatje op de Brug'* spreken over: „De slotacte van de geldsanee- ring". Het eere-doctoraat in de faculteit der geneeskunde is door de Universiteit te Am sterdam verleend aan mej. dr. E. Dinge- manse te Amsterdam. De promotie heeft plaats op 8 Januari. Prof. dr. P. C. Flu, gewoon hoog leeraar in de tropische hygiëne en parasi tologie aan de Leidsche universiteit is op 61- jarigen leeftijd overleden. De weigering van een snee brood was de aanleiding tot oneenigheid tusschen een oude vrouw te Amsterdam en twee Jonge mannen. De vrouw werd met een moker doodgeslagen. De eisch tegen den hoofdschuldige was 15 Jaar en tegen den andere 10 Jaar gevangenisstraf. BUITENLAND De Senaat der V. S. heeft een wet aan genomen, dat 4570 schepen, die de Ameri- kaansche handelsvloot over heeft, niet eer der aan buitenlanders verkocht mogen wor den, voordat in het verloop van een rede lijken wachttijd is gebleken, dat er geen koopers in de V. S. zijn. De Engelsche regeering wil een klein aantal vooraanstaande geleerden en tech nici uit Duitschland naar Engeland over brengen om er zeker van te zijn. dat Quit* sche wetenschap en techniek, die voor En geland van belang kan zijn, bewaard wordt. In het telefoonboek van New-Yqrk ko men reeds 19 firma's voor met het woord atoom, zooals „Atoom-sportkleeding", „Atoom reparatie-inrichting", enz. In Washington is verklaard, dat over 5 jaar het geheele Amerikaansehe leger uit luchtlandingstroepen en parachutisten zal bestaan. „Afgedankte vliegende forten als nood woningen", zoo luidde een voorstel in de Ver. Staten. Ze zijn water- en tochtdicht, hebben voldoende ramen en kunnen direct aange sloten worden voor electriscne verwarming^ en verlichting. Een vijfde poging zal worden gedaan om den top van den Mount Everest te be reiken. De geheele zware industrie in het Roergebied zal worden onteigend. HAARLEM EN O MOE VING De heer P. Stuifbergen te Haarlem aan de Amsterdamsche Universiteit bevorderd tot arts. De letters Q, T, U, X, Y en Z moeten Vrijdag nieuwe bonkaarten afhalen in de Vleeschhal. In de Begijnhof-kapel t\ Haarlem wordt op Maandag 24 December een Kerstnacht dienst gehouden onder leiding van ds. G, W. van Deth. Solozang van Corrie Krijnen. Orgel Paul Chr. van Westering. In den Kerstdienst op Dinsdag 25- December om 10 uur wordt één speciale Kerstliturgie uitge voerd met medewerking van het Liturgisch kerkkoor. Haarlems Gemengd Koor, dirigent Jan Booda, hoopt Woensdag 2en Kerstmiddag een uitvoering te geven van het Weihnachts Oratorium van J. S. Bach. Zes solisten werken mede, Theodora Versteegh, alt; Han Le Fevre, tenor; Herman Hülsmann, bas; Emmy van Eden. vleugel; Piet Halsema. orgel en de Haarl. Orkest Vereeniging. Het jubileumfonds van de N. Z. H. zal op 2, 3 en 31 Januari haar Be- vrij dings- en jubileumfeesten organl- seeren. Doordat de gebruikelijke huldiging: der jubilarissen in de oorlogsjaren geen doorgang vond zijn er thans voor het rayon Haarlem 170 25- en 40-jarige ambtsjubilea die herdacht zullen worden. Een Kerst-nachtdienst wordt gehouden in de Remonstrantsche Kerk, Wilhelmina- straat te Haarlem, op 24 December om half twaalf 's avonds. Hiermee is een tra ditie van vóór den oorlog in eere hersteld. In de liturgie werken mede het gemengd koor en het Jongenskoor der Gemeente. Het muzikale gedeelte staat onder leiding van den organist, Dolf Hendrikse. Voor de examens van de Vereeniging voor Handelsexamens op practischen Grond slag te Oegstgeest slaagden te Amsterdam voor boekhouden J. v. Aken te Haarlem, voor Nederlandsche Handelscorrespondentie J. Paardenburg te Beverwijk, voor Fransche Handelscorrespondentie J. P. J. Brachthui- zen te Bloemendaal. Zet eens een verrukkelijke kop K.W.-koffie. De aroma-bewarende pwkamentverpakking brengt geur en smaak van het branden bij U thuis! Als U iets héél bijzonders wenccht, probeer dan eens onze kwaliteit in blikverpakking! /'e, J9 Een ruime sorteering geschikte littei-atuur, waar onder religieuse werken, chr. romans en bijbels vindt U bij Zijlstraat 89, Haarlem Voor kinderen aardige Kerstiboekjes, Jeugdedities van Dickens, etc. N.V. DE HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te Haarlem JAARIJJKSCHE ALGEMEBXE VERGADERING van aandeelhouders op Vrijdag 28 December 1945 te 10 uur v.m., ten kantore der bank, Ged. Oude Graoht 65 te Haarlem, alwaar de bescheiden der te behan delen onderwerpen dagelijks van 10-12 uur ter inzage liggen. te huur of te koop gevraagd. SPOED. WIJKHUIZEN Jr., Ged. Oude Gracht 49. Tijdens de Feestdagen gezellige DINERS EN SOUPERS in de intieme sfeer van ons RESTAURANT Exquise Menu's DINER- EN AVONDCONCERT Reserveer tijdig' Uw tafel. Bar Americain Plein 19 Telefoon 14046 Haarlem AAN ONZE CLIëNTEN Ook onze waseelierij komt in aanmerking voor die noodzakelijke bedrijfssluiting in de Kerst week van 23 tot en met 29 December a.s. Het afhalen en het afleveren der wasch wordt dus hierdoor een week verschoven Gaarne nemen wij aan, dat U deze onvermijde lijke stagnatie zult willen billijken. WASSCHERI] „BOSCH VAART" Brouwersvaart 24 Haarlem Telefoon 14021 WILT U GEMALEN VET OF HEBT U HET LIEVER AAN EEN STUKJE? Dergelijke vooroorlogse vragen worden u gesteld als u vlees haalt bij Vleeshouwerij v.li. Beitjes. Niet een enkele keer, maar elke week weer. En lekkere rookworst dat u daar kunt kopen! ,,J» weet niet wat je proeft", zeggen de klanten. 2 ons op een bon van 150 gram! Vraag niet hoe bet ken van. J VLEESHOUWERÜ SIGARENMAGAZIJN BOLWERK SCHOTÉRSINGEL 37 TELEFOON 2027O HAVANA HOUSE BLOEMEND A ALSCHÉVt ÉG 263 - TEL.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3