gesloten Hoe word ik Verkeersvlieger? Kort en bondig Jan Steenman Zonen INBOEDELVEILING Bloemendaals Noodraad Weerbericht L. Boogaardstraat 25, Haarlem Algemeen Verkooplokaal De Noodraad kwam Donderdagmiddag bijeen ter behandeling van een agenda van 11 punten. Het eenige punt waarover een uitvoerige discussie werd gevoerd was een voorstel van B. en W. inzake Perspublicaties. B. en W. stelden voor een overeenkomst aan te gaan met „De Bloemendaalsche Post" om tegen een gemeentelijke ver goeding van 2000 voor een jaar een proef te nemen met publicaties van Bloe- mendaal. De gemeente krijgt de beschik king over maximum 1 pagina, om daarin niet alleen gewone publicaties en berich ten op te nemen, maar ook stukken waar in B. en W. eigen opvattingen verdédigen «n inzichten toelichten. Bepaalde tegenstanders van dit voorstel waren de heeren Holt en Heijszeler De eerste zag daarin een uiting van de „epidemie van publiciteit", die algemeen woedt. Wij hebben al een Rijksvoorlich tingsdienst en nu willen B. en W. ook nog een Gemeentelijke. Hoe willen B. en W. elke week een pagina vullen? Als daar naar gestreefd wordt zullen onderwerpen behandeld worden die daarvoor zeker niet geschikt zijn. Bovendien, een blad dat zulke nauwe connecties met een gemeente heeft, staat niet meer vrij in zijn critiek. Als het gemeentebestuur werkelijk iets bijzonders heeft te zeggen, zal zij ook de dagbladpers wel bereid vinden daarvoor plaats te geven. De heer Heijszeler wilde de overeenkomst beperkt.i tot gewone publicaties. De heer Groeninx van Zoelen zou het billijk vinden als de gemeente ook zou deelen in de winst, indien door de medewerking van B. en W. het aantal lezers op het blad toeneemt. Daarop deed de heer Bier de vraag hoe net dan moet gaan als tengevolge van de stukken van B. en W. lezers zou den bedanken (gelach). De andere sprekers vroegen in het bij zonder nadere inlichtingen. De heer Vliegen waarschuwde tegen artikelen van B. en W. die te sterk gekleurd zijn. Er is z.i. niets tegen het plan van het college mits de voorlichting objectief is De Voorzitter betoogde, dat de gemeente behoefte heeft aan een plaatse lijk blad. Vroeger was hier het Bloemen daals Weekblad. De dagbladen kunnen, vooral in den tegenwoordigen tijd, niet zooveel ruimte besteden aan Bloemen daalsche vraagstukken. B. en W. achten het gewenscht dat zij hun inzichten uit voerig toegelicht aan de burgerij bekend kunnen maken. Daarom willen zij de overeenkomst met het plaatselijk blaadje aangaan. Men behoeft niet bang te zijn, dat de redactie haar onafhankelijkheid verliest. B. en W. stellen prijs op gezonde critiek. De gemeente is niet van plan elke week over* een volle pagina te beschik ken. Daarom willen zij nog nader met den uitgever over den prijs onderhande len, temeer als blijkt, dat de lezerskring stijgt door de gemeentelijke publicaties. In die pagina willen B en W. geenszins polimiseeren. Mettertijd zal alles objec tief worden toegelicht. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Verschillende voorstellen. De pensioengrondslag van den burge meester werd vastgesteld op 7878. 2500 werd beschikbaar gesteld voor het maken van plannen voor een zoo efficient mogelijke werkwijze en perso neelsbezetting bij de verschillende ge meentediensten. Het artikel in de Politieverordening over houtvervoer werd gewijzigd omdat de vroegere redactie moeilijkheden op leverde bij de gerechtelijke vervolging van daders. Bij de vaststelling van een suppletoire begrooting voor het gasbedrijf deelde de Voorzitter mede dat er binnenkort een nieuw voorstel moet komen tot gas- prijsverhooging. Spreker hoopte dat de nieuwe directeur der Haarlemsche gas fabriek zal willen medewerken om te komen tot een wijziging van het bestaan de gas-cóntract tusschen Haarlem en Bloemendaal. De rondvraag. Naar aanleiding van een vraag van den heer Noorman zei de Voorzitt er, dat hij van plan is voor te stellen in de bouwverordening te bepalen dat huizen niet geverfd mogen worden in kleuren die de omgeving ontsieren. De heer Vliegen kreeg van den Voorzitter de toezegging, dat hij in de volgende zitting zal mededeelen hoe het met de zuivering van het gemeente- personeel staat. Bovendien zal dan mede gedeeld worden of er al resultaat ver kregen is door B. en W. met hun pogin gen weer verkeersmiddelen te verkrijgen, waaraan groote behoefte is. Op een vraag van den heer Bier zei Wethouder Van Geluk, dat de straat verlichting nog niet kan worden uitge breid, daar de gemeente aan het rantsoen gebonden is. Het voorstel van B. en W. om over te gaan tot de benoeming van een hoofd der Julianaschool te Overveen werd door den raad aangehouden tot de volgende zitting. Het zoete der aarde en het zwarte des handels Hedenmorgen speelde zich ter zitting van den Economischen rechter de laatste episode af van een suikerzaak, waarin een groot aantal coupures voor schronie- lijke prijzen werd verkocht. Een zekere E. had met financieelen steun van zijn ouderen broer de bonnen in Amsterdam gekocht, deze waren via een aantal tus- schenpersonen tenslotte beland bij een ijsfabrikant en een ander gedeelte was in den straathandel terecht gekomen. Het verweer van velen der verdachten was vrijwel gelijkluidend: zij hadden zich tot de laakbare praktijken laten verleiden door de noodzaak, hun bedrijf op gang te houden. De politierechter merkte zeer terecht op, dat dit excuus niet gold in een maatschappij, die zich met hand en tand tegen het inflaties pook verzet en deelde 6traffen uit, varieerende van 3 maanden tot flinke geldboetes. De Officier had den schuldigen meer toebedacht, maar Bij de eindbeslissing werd rekening gehouden met het overwegend smettelooze verleden van de verdachten. Operettever. „Haarlem" Na Apollo" kwam .Haarlem" onze aan dacht vragen. De bekende tenor Jan Hensen is wel de ziel dezer vereeniging. Hij heeft er een operette, „Nieuw Volendam" voor ge componeerd en speelde hierin zelf een hoofd rol. Zijn stem klonk welluidend als altijd en ook enkele vrouwelijke hoofdpersonen zon gen goed. Overigens was er in dit werk wei nig, dat oog en oor bevredigde. Ik heb niet genoeg verbeeldingskracht om décors en handeling te zien waar ze niet waren. De melodieën waren óf triviaal of sentimenteel, bovendien vaak onhandig geharmonizeerd. Denizen draad kon ik in de eerste 2 bedrijven niet vinden, wèl een zwakke nabootsing van een tooneel in Heijerman's ,,Op Hoop van Zegen". K. DE JONG Harmonie-Muziekver. Apollo Apollo" heeft sinds kort den heer F. A. Dekker als dirigent. Deze heeft een nieuw programma ingestudeerd, dat Dinsdagavond in de Concertzaal onder zijn rustige en be scheiden leiding voor 't eerst uitgevoerd werd. Vlot gespeelde marschen openden en besloten het. Daartusschen in was verschei denheid: een vrij moeilijke Ouverture, waar bij in 't begin de bassen nog niet goed onder ling stemden; een uit „Les Dragons de Vil- lars" en een uit thema's van Mendelssohn samengestelde Fantasie, gescheiden door de „Carmen Sylvia"-Wals van Ivranovici. „Apol lo" speelde al deze werken zeer verdienste lijk; de klank bleef steeds binnen dé gren zen die voor de zaal wentschelijk zijn; cor netten, clarinetten en saxofoons onderscheid den zich nu en dan. K. DE JONG BINNENLAND De torpedobootjager „Evertsen" zal uit Engeland vertrekken en wordt Zaterdag avond of Zondagmorgen te Amsterdam ver wacht. Bü een 104-jarige vrouw in Botterdam kwam de P. O. D. onderzoeken of zij poli tiek betrouwbaar was. Het Kamerlid mevr. Wttewaal van Stoetwegen (C. H.) heeft dit geval Woensdag in de Tweede Kamer te berde gebracht en de opmerking gemaakt, dat men een vrouw van dien leeftijd toch moeilijk kan beschouwen als een blijvend gevaar voor onze samenleving. 500.000 leden telt het N. R. K. Deze snelle groei van het Nederlandsche Roode Kruis werd te Den Haag gevierd tijdens een bijeen komst, waar ook Prinses Juliana aanwezig was. Het lid, dat het half millioen vol maak te, de weduwe G. W. Vleeming uit Arnhem, werd gehuldigd en zij ontving uit de handen van de Prinses een groot pakket. Limburg krijgt een eigen omroep. 24 De cember wordt begonnen met de uitzendingen uit een mobiele studio. Voorloopig zal slechts een uur zendtijd verzorgd worden, op een golflengte van 425 meter en met een wer kingsfeer van 100 km. De reden van het in stellen van dezen regionalen omroep is het slecht doorkomen van radio Hilversum in het heuvelachtige Limburgsche landschap. Ferdinand Helmann, eerste concertmees ter van het Concertgebouworkest, is Don derdagavond bij een concert te Amsterdam, gehuldigd bij gelegenheid van zijn 60sten ver jaardag. Aan het einde van het seizoen gaat hij het orkest verlaten. Namens het bestuur werden hem een zilveren medaille en een cou vert met inhoud aangeboden. Verschillende sprekers huldigden Helmann, o.a. de dirigent E. van Beinum. De leden van het orkest boden een schemerlamp aan. Tusschèn Rotterdam en Gouda zaf op 22 December de Dieseltreinverbinding hersteld zijn. Door een ongeval was deze gedurende een week vervangen door een stoomtractie- verbinding. BUITENLAND De brooddistributie in Frankryk zal nog niet direct ingaan, hoewel te Parijs weer broodkaarten zijn uitgereikt. In Marseille wordt brood slechts op den bon verkocht. De schaarschte wordt veroorzaakt door het tijd- roovende graantransport uit Amerika; de Straat van Panama wordt niet gebruikt we gen de hooge kosten. De Belgische kerken collecteeren voor Kerstgeschenken aan Nederlandsche kince- ren. naar aanleiding van een oproep van den kardinaal-aartsbisschop van Roey. Zeven Duitsche oorlogsmis&Ldigers wer den te Smolensk in tegenwoordigheid van ruim 50.000 menschen ter dood gebracht door ophanging. Dr. Karl Renner, premier van de voor- loopige Oostenrijksche regeering, is door bei de kamers van het parlement tot president van de republiek Oostenrijk gekozen. Edda Ciano, dochter van Mussolini, is in Messina tot twee jaren verbanning veroor deeld, vanwege haar houding onder het fascisme. In November j.l. heeft de UNRRA aan Joego-Slavië 155.686 ton aan voorraden gele verd, deze maand hoopt men 100.000 ën in Januari a.s. 200.000 ton te kunnen leveren. HAARLEM EN OMGEVING In de Groote of St. Bavökerk wordt Zondagmiddag een Kerstaandacht gehouden voor Padvinders (voortrekkers, verkenners, leidster en leiders). Dr. E. Emmen zal den dienst leiden. Organist is de heer Egbert Vos. Examens. Bij de te Den Haag gehouden examens van het N. R. G. slaagden van de Radio Technische School den den KL Hout weg te Haarlem onze stadgenooten G. H. Kok, P. v. d. Werff, J. Vijlbrief J. Kok en J. J. Hoogervorst voor het diploma radio monteur. Zaterdagmorgen heeft na-uitreiking van nieuwe bonkaarten plaats in de Vleeschhal. Onze stadgenoot de heer P. C. Fuhri Snethlage is aan de Utrechtsche Universiteit geslaagd voor zijn doctoraal examen in de rechten. Voor Engelsch L.O. is geslaagd te Am sterdam mej. M. C. v. Helden te Heemstede en de heeren B. J. Bos te Haarlem en S. Houterman te Santpoort. Ten bate van „Nederland helpt Indië" zal Georgette Hagedoorn zingen op Zaterdag middag 29 December in den Stadsschouw burg te Haarlem. 2 Doodelijke ongelukken "1 Gisteren is aan den Zijlweg te Haarlem een doodelijk ongeval geschied, toen de c.a. 60-jarige heer v. W. ter hoogte van de Duvenvoordestraat plotseling wilde oversteken. Hij werd door een auto, waar van den bestuurder geen schuld treft, aan. gereden. Het is echter gebleken, dat de remmen niet in orde waren, zoodat de chauffeur wegens dit laatste feit vervolgd zal worden. De 62-jarige H. A. M. üit het Kenau park heeft het drinken van een slok lysol dat hij waarschijnlijk voor limonade aan» gezien heeft, ook met den dood moetea bekoopen: hij stierf in het ziekenhuis St Joannes de Deo. Koers van het vet: willig. Toen een leverancier een klant aan- diens deur hielp, werden een doos met 20 ons vet en een flesch slaolie uit zijn auto gestolen. De daders bleken twee jongetjes te zijn van 8 en 9 jaar. Na een ernstige schrobbeering zijn ze naar huis gestuurd. Van grooter formaat was T. B., die 's avonds aangehouden werd met twee zakken, waarin zich 34 pond rund- vet en ruim 15 pond reuzel bevonden. Al les bleek bestemd te zijn voor den zwar ten handelaar Z. en gestolen te zijn uit de conservenfabriek waar B. werkt. Bij hem thuis werd nog een van diefstal afkom- stigen pot vet in beslag genomen. Cacao, biscuit enz. In ons Kameroverzicht is Woensdag gemeld, dat versnaperingen, cacao, bis cuit enz. voortaan bonvrij zouden zijn. Dit is een fout geweest; deze artikelen zullen volgens mededeeling van den mi nister binn enkort zonder bon verkrijgbaar zijn. Geldig tot Zaterdagavond. Plaatselijk mist, overigens gedeeltelijk bewolkt, geen regen. Matige, in de Zuid-Westelijke pro vincies tijdelijk krachtige Zuid-Oostelijke wind. Vrij koud. Officieele publicatie. GROENTEN EN FRUITDISTRIBUTIE. 20 December. Het Plaatselijk Verdeelkan- toor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haarlem maakt bekend, dat heden, voor de z.g. Kerstdistributie van 500 gram fruit (appelen of peren) op de ingeleverde bon F 02 zijn bevoorraad de volgende kleinhan delaren: F. Ludding, W, J. v. Norden t.m. J, P. Rozenkrans, A. H. Rugge t.m. W. Siebe- ling alsmede J. H. Sieker t.m. J. Snoeks. Klachten inzake onze distributies kunnen binnen drie dagen schriftelijk worden inge diend bij het P. V. K., Kouden'horn 66. Verdere publicaties zullen naar gelang onza bevoorradingen van dag tot dag volgen. 19 December 1945. Het Plaatselijk Verdeel- kantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haarlem maakt bekend, dat heden is aangevangen de z.g. Kerstdistributie van 500 gram Fruit (appelen of peren) per ingele verde fruitbon F 02. Bevoorraad werden heden de kleinhandelaren vanaf Lam t.m. Lucas" en van Lijnzaad t.m. Nooij, alsmede W. v. Dongen. Wij zullen van $ag tot dag publiceerèn welke handelaren werden be voorraad, zoodat ieder die bon F 02 bij zijn groenten of fruithandelaar heeft ingeleverd, kan volgen wanneer zijn handelaar is be voorraad. Klachten inzake onze distributies kunnen binnen 3 dagen schriftelijk worden ingediend bij het P. V. K„ Koudenhorn 66. Voor de goede gang van zaken maken wij tevens bekend, dat niet iederen kleinhande laar fruit is toegewezen op bon F 01, welke bon 8 December is komen te vervallen. Onze fruitcistributie van 250 gram, publicatie 8 December j.l. gaat dan ook verder op bon F 02. Zij die dus geen fruit ontvangen heb ben op bon F 01, krijgen dit zoo mogelijk als de aanvoer dit toelaat, op bon F 02. WEGENS IN VEN TAIM SATIE is onze zaak in dé KERSTWEEK vanaf Maandag; 24 December 1945 tot Woensdag 2 Januari 1946 G«l. Oude Gracht 11 Haarlem, Telef. 19981 Hazenvellen Vraagt Konijnenvellen te koop Duinvellen Eekhoornvellen Hermelijnvellen Bunzingvellen Wezelvellen verder alle vellen voor pelterij doeleinden lan Steenman Zn., grootste vellenhandei v. Haarl. en Omstr., L. Boogaardstr. 25, Hrl. Deze vraag zal hedenavond tusschen 7.15-7.30 uur u.m. voor de microfoon van HERRIJZEND NE DERLAND HILVERSUM I beantwoord worden door den adjunct-inspecteur Rijksluchtvaartdienst la DE LANGE. Nieuwe Gracht 74 - Ao. 1909 MAKELAAR P. HOOGEVEBN ZN. 3 JANUARI A.S. Waarvoor dagelijks goederen kunnen worden ingebracht. Voor afhalea TELEFOON 13845. Hongertochten, verre ritten op wrakke fietsen, ge- pingel om wat los te krijgen... dat komt niet weer! Wèl komen on ze producten terug, KLOKZEEP en SNEEUWWITZEEPPOEDER. voor ge zins huisvras ZEEPFABRIEK ..DE KLOK" - HEERDE

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3