Se dotacte Indië houdt de Kamerleden bezig der Geldsaneering Minister Kolfschoten acht parlementaire bemoeiing met doodstraf onaanvaardbaar Een zwarte handelaar Prinses Juliana opent Sanatorium en Cremerhuis en Minister Drees spreekt te Haarlem Geen herhaling te vreezen. Gevaar voor inflatie afgewend. Geen overval op een interneeringskamp Hel na de ministerieele verklaring van prof. Logemann, elders in dit blad opge nomen, gevolgde debat deed ruimschoots naar voren komen, hoezeer ook in het Parlement in menig opzicht in verband met Indië en het te dien aanzien gevoerde beleid, een zekere verbittering, wrevel, soms ook een ietwat onbehagelijk wan trouwen bestaat. Generaal B a j e 11 o (r.k.), de heeren v. Poll (r.k.), T i 1 a n u s (c.h.), M e y e- r i n k (a.r.) gaven te kennen, dat al dat overleg en onderhandelen met de natio nalisten tot geen enkel resultaat had ge leid als wanorde, ellende enz. Dit verwijt liet Mr. Joekes (v.d.) niet hooren, wat nog niet wilde zeggen, dat deze in alle opzichten gerust of tevreden was over het gevolgde beleid. Met name vond hij het bepaald gewenscht op ruimere voorlich ting aan te dringen alsmede op het ver schaffen van inlichtingen aan de Kamer «oodra dat maar kan. En tenslotte waar schuwde hij er tegen de Kamer ten aan- eien van de in het leven te roepen staat kundige hervormingen in een dwang positie te brengen door deze aldus toe te zeggen, dat de Nederlandsche Grondwet gever en wetgever zich slechts genoopt zouden zien het toegezegde zonder meer te bekrachtigen. Met den v.d.-afgevaardigde keurden de meeste overige sprekers het Britsche optreden in zake Bekasi af. De heer v. P o 11, die het o.m. ook over betere ,voorlichting had, bepleitte een bezoek aan Indië van een zelfstandig oordeelende commissie van Kamerleden, de heer T i- 1 a n u s ried aan met het oog op verstrek king van inlichtingen, die kwalijk in het openbaar gegeven kunnen wprden, dan een comité-generaal te beleggen. Deze af gevaardigde werd terstond op zijn vingers getikt door Mr. v. d. Goes v. Naters (s.d.) omdat hij de fout begaan had zich blind voor de feiten te toonen door nog maar steeds te spreken van een kleine groep intellectueelen, die heel de nationa listische beweging zouden uitmaken. Na de vele opmerkingen van uiteenloopenden aard, die er gemaakt waren en waarvan Jk er slechts enkele heb vermeld, kreeg de Minister een kwartier tijd om zijn ant woord op te stellen. Wellicht heeft hij die korte schorsing van de vergadering tevens gebruikt om met zijn aanwezige ambtge- nooten, den Premier, den Minister van Buitenlandsche Zaken, dien van Justitie nog even te overleggen. Toen kon prof. Logemann in een veelal zeer rake du pliek zijn gehoor nog eens heel duidelijk zeggen waaraan wij in verband met Indië toe zijn. Met klem waarschuwde hij tegen de ernstige misvatting van hen, die de werkelijke situatie in Indië waarvoor wij etaan miskennen, door te meenen, dat het slechts gaat om een kleinen groep natio nalisten. In breeden kring is diep gewor teld, dat men er waarlijk niet meer het „als van ouds"' wenscht. Minister Loge mann deed m.i. een goed werk toen hij met nadruk wees op de diepte en den ernst van de nationalistische beweging, gelijk het ook zijn nut kon hebben de aan dacht te vestigen op de militaire kracht van hen, tegen wie onze bondgenooten én wij ons met de wapenen moeten keeren met het oog op herstel van orde en vei ligheid. Een en ander, benevens, niet te vergeten, „het internationaal aspec^" der kwestie doen het onontbeerlijk zijn, poli tiek overleg samen te laten gaan met ge- tagsherstel! Dit was de eenige mogelijke weg, zoo zei de Minister met nadruk. Mr. Joekes kreeg nog te hooren, dat de verbranding van Bekasi zeker te Londen ter sprake zal komen, dat, zoo spoedig mo gelijk als het landsbelang het toelaat de Kamer inlichtingen zal krijgen over het diplomatiek overleg; dat zij alles zal krij gen wat Haar constitutioneel toekomt en dat er geen reden bestaat om te verwach ten, dat de Regeering haar in een onder mijnende dwangpositie zal brengen. Iets anders is natuurlijk, dat zulk een positie eventueel tengevolge der internationale situatie zou kunnen ontstaan. Met den heer v. Poll redetwistte de Minister nog wat over de vraag of zijn voorstelling van zaken omtrent het zgn. incident-Soekarno (diens tegenwoordigheid bij de besprekin gen met Dr. v. Mook) al of niet in strijd was met die van den Ltnt.G.G., om dien afgevaardigde voorts nog te zeggen, dat het voorshands niet aanbevelenswaardig leek een Kamercommissie naar Indië. naar het front, te laten vertrekken. Naar aan leiding van sommiger gebleken o'ngerust- Had 140 bonkaarten en kreeg steun Door de economische recherche te Rotter dam zijn gearresteerd de zwarte handelaar C. en zijn eehtgenoote uit de Rubroekstraat. In beslag genomen werden een hoeveelheid textiel, thee en Engelsche sigaretten. Boven dien legde men beslag op een aan S. toebe- hoorend motorjacht van 12.000 gulden en drie bontmantels, waaronder een van 5000 gulden, alles met zwart geld gekocht. S. is dezelfde, die in Mei van dit jaar, een paar dagen na de bevrijding, in het bezit werd gevonden van ongeveer 140 stamkaarten, welke hij van verschillende menschen in bewaring had en waarop hij bonkaarten haalde. Op die ma nier zag hij kans zijn voorraad voor zwarten handel steeds opnieuw aan te vullen. De vrouw was een vaste klant van den dienst voor Sociale Zaken, waar zij regelmatig on dersteuning ging halen. restanten engelsche biscuits Het c.d.k. deelt mede, dat de nog bij detaillisten en grossiers aanwezige res tanten Engelsche biscuits zonder bon verkocht mogen worden. heid wegens het aftreden van. den vice- President van den Raad van Indië en twee leden, schetste de Minister de tragische noodzakelijkheid dat ouderen, welke in de interneeringskampen een harden lijdens weg hebben doorstreden, om physieke en dikwijls alleen al om psychische redenen voor jongeren plaats moeten maken. Bij voorbaat bereidde hij Kamer en openbare meening er op voor, dat er nog meer ambtelijke vernieuwingen op komst zijn. Tenslotte zij nog aangestipt, dat de Mi nister in een later stadium, b.v. na Lon den, zeker wel iets voor een comité-gene raal voelt en dat hij met stelligheid in ging tegen de theorie van den communist Wagenaar, dat onze landgenooten in den Oost er zonder wapengeweld, wat hun vei ligheid betreft, beter aan toe zouden zijn. Na de paar uren debat over Indië, hield Minister Kolfschoten nog een heel lange rede, ter voortzetting van zijn gis teren gehouden betoog, omtrent het vraagstuk politieke delinquenten. Daaraan zij slechts het volgende ont leend. Een Kamercommissie zal alle faci liteiten voor bezoeken aan kampen krij gen. Met betrekking tot het vraagstuk van de verbeurdverklaring is een wetsontwerp op komst, insgelijks met het oog op de rechtspositie van N.S.B.-kinderen, van wie er 12000 in gezinsverband zijn opge nomen en 8000 over 100 kampen verdeeld. Het belangrijkste van 's Ministers rede en van wat er verder vanmiddag nog ge beurde. had betrekking op de doodstraf Deze, aldus Excellentie Kolfschoten, acht de Regeering een eisch van gerechtigheid, inzicht z.i. door de meerderheid van ons volk gedeeld. Het besluit, waarin de dood straf voorkomt, is rechtsgeldig tot stand gekomen, behoeft dus geen nadere wette lijke bekrachtiging, en dat dit zelfs, nu er al concrete doodstrafvonnissen zijn, on aanvaardbaar zou wezen. Deze uitspraak belette Mr. Joekes (v.d.) niet om, niet tegenstaande zijn erkenning van de rechtsgeldigheid van 't besluit, een motie in te dienen, welke de Kamer het ver langen moest doen uitspreken om het be treffende besluit nog te legaliseeren. Doch succes had de voorsteller niet, want om strijd gaven een reeks van andere spre kers te verstaan, dat zij zouden tegenstem men. De Minister bleef met nadruk aan zijn „onaanvaardbaar" wegens de reeds uitgesproken vonnissen vasthouden. Toen trok Mr. Joekes de motie in om haar wel licht later conform een suggestie van Mr. Donker (s.d.), nog een? ter tafel te brengen, wat echter in het onaanvaard baar van den Minister en in de voor dezen daaruit te trekken consequentie geen ver andering zal brengen. E. v. R. Op het terrein van het Provinciaal Zie kenhuis is een groot paviljoen ingeruimd voor jonge mensehen, die, ljjdende aan tuberculose, uit Duitschland terug zijn gekomen. Duin en Kruidberg, het land goed van de familie Crcmer, is onder den naam „Cremerhuis" als herstellingsoord voor uit Ned.-Indië gerepatrieerden inge richt. Beide instellingen, die getuigen van Nederlandsche offerzin en hulpvaardig heid werden Vrijdagmiddag door Prinses Juliana officieel geopend. In het Sanatorium. In den breeden corridor van het groote gebouw, dat zoo rustig in een fraaie om geving is gelegen, was een groot gezel schap, hoofdzakelijk bestaande uit genees kundigen bijeen, toen de hooge bezoekster door den heer C. H. E. Visser, voorzitter van de afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Kruis en tevens voorzitter van het regenten-college van het Sanatorium werd binnengeleid. Nadat allen aan de Prinses waren voorgesteld, hield H K.H. een korte toespraak. In betrekkelijk korten tijd is het gebouw dat toen het door de Duitschers verlaten was, geheel vervallen was, gereed ge maakt, waaruit blijkt, dat snel en grondig gewerkt is- De Prinses bracht allen, die aan de inrichting hadden meegewerkt, dank, in het bijzonder aan het werkcomité onder leiding van dr. De Ruiter. Met in stemming had de Prinses vernomen, dat de afdeeling Haarlem van het Roode Kruis bereid was, het werk ter hand te nemen. De heer Visser voerde daarna het woord. Na deze plechtigheid heeft de Prinses de inrichting onder leiding van den ge neesheer-directeur dr. J. Muller bezich tigd. In het Cremerhuis. Vervolgens begaf de Prinses zich met haar gevolg naar het fraai ingerichte Cremerhuis. H.K.H. werd ontvangen door den heer Gransberg. In de fraaie, door een kristal len luchter verlichte hal sprak de Prin ses ook hier het openingswoord. Zij her innerde er aan, dat in Augustus de eige naar zich bereid verklaarde het landgoed ter beschikking te stellen voor uit Indië gerepatrieerden. De Prinses dankte allen die het moei lijke werk tot stand hebben gebracht. Met den wensch, dat de inrichting velen ten zegen mag zijn, verklaarde H.K.H. ook het Cremerhuis voor geopend, den heer Gransberg. Ook deze inrichting heeft H.K.H. met groote belangstelling bezichtigd. Duiianaschool Ter benoeming van hoofd aan de Julia- naschool te Overveen worden aan den raad voorgedragen: 1. J. de Knegt, hoofd te Maassluis. 2. G. ten Napel, hoofd te Borne, 3. R. D. Lagendaal, onderwijzer aan de Ju- lianaschool. Korte notities Van het weinige aan nieuwe litteratuur,, dat ons in de laatste jaren onder de oogen kwam, kan nog slechts van enkele werken gezegd worden, dat zij van meer dan voorbijgaande belangrijkheid voor ons geestesleven waren en kans hebben dit ta blijven. Zondert men Huizinga's testa ment, dat in dit blad in een hoofdartikel besproken werd en Schmidt Degener'a „Phoenix" bundel van prachtig ge schreven opstellen over litteratuur en kunst uit, dan resten ons vele beloften in zakformaat en meer aan kunst lichte lijk verwante uitingen, die aan tijdelijke belangstelling velen mogen bevredigen, zonder een belofte te willen afleggen. Dat noch formaat, noch belofte ver- eischt zijn om iets moois te maken bewees de Haarlemsche docent BarendRijdea met een vertelling, een wijsgeerige fan tasie, aan het Grieksche geestesleven uit den tijd van Pericles ontleend, waarin de wijsgeer Socrates en de kunstenaar Phi dias dè hoofdfiguren zijn en de schoone amoureuse Rhodi^, het lijtiend voorwerp is van Socrates' philosophic en Phidias' kunstenaarsinzicht. Reeds hier wordt het probleem der louter visueele contra de verinnerlijkte, vergeestelijkte kunst op fijne wijze gesteld en uitgewerkt. „Het derde Beeld" is een klein boekske uit de Schildpad-reeks (uitg. Bruna), waaraan misschien de beroemde armlooze Venus ten grondslag ligt en dat in bouw en op zet Carel Vosmaer en Robert Hamerling niet overtreft, doch voor dezen tijd weer uiterst geschikt lijkt, om voor den Atti- schen geest belangstelling te wekken bij een grooter publiek dan dat van gymna siasten. Misschien had het daarom alleen wat zuiniger met 'Grieksche woorden be sprenkeld kunnen "zijn. De illustraties van G. Douwe zijn luchtig, smaakvol als het geheele boekje. J. H. DE BOIS. Nieuwjaarsbijeenkomst S.D.A.P. De Federatie Haarlem der S.D.A.P. houdt 1 Januari des middags te 2 uur een Nieuwjaars-bijeenkomst in het Gemeen telijk Concertgebouw. Als spreker zal op treden de heer W. Drees, Minister van Sociale Zaken, met als onderwerp „Her stel en Vernieuwing". Medewerking ver- leenen de Haarlemsche „Stem des Volks" onder leiding van Ant. Krelage Jr., en het Haarlemsch Kamerorkest onder Wim Gaffel. De minister van Financiën, prof. dr. P. Lieftinck klom Vrijdagavond voor het laatst op de brug om over de geldsanee ring te spreken. De slotacte is bereikt. Met ingang van 1946 zal het girale geld worden vrijgegeven, alsmede het geld, dat nog op de géldkaart staat, - en daarmede nadert de geldvernieu- wing haar einde. De hoeveelheid van gereed en giraal geld samen is tot een economisch verant woorden omvang teruggebracht en de ernstige gevaren waarmede de geldover- vloed ons land heeft bedreigd, zijn kracht dadig bezworen. De splitsing van het geld in giraal en vrij, die tijdelijk noodzakelijk was, wordt opgeheven. De mogelijkheden van gebruik en beschikking worden ten aanzien van al het geld, dat in omloop is dus met uitzondering van het geblokkeerde gedeelte weer gelijk. Een stuk economische vrijheid, die velen zeer noode hebben gemist, keert terug. Hervatting van den effecten handel. De hervatting van den effectenhandel, waartoe in de eerste dagen van Januari zal worden overgegaan, moet voorloopig nog beperkt blijven tot overdracht van binnenlandsche obligaties en pandbrieven tegen betaling van geblokkeerde rekening op geblokkeerde rekening. Vrij geld kan tot den handel in oud effectenbezit nog niet worden toegelaten, juist omdat op het vrije geld een beroep zal moeten worden gedaan voor nieuwe kapitaalvor ming ten behoeve van den wederopbouw. Nieuwe beleggingsmogelijkheid. Met het oog daarop is voor dit geld eên nieuwe beleggingsmogelijkheid geschapen. Begin Januari zal een begin worden gemaakt met de uitgifte van verhandel bare spaarcertificaten ter waarde van 100.die een rente zullen dragen van 2% pCt. Renteverlaging Rijkspostspaarbank Bjj het begin van het nieuwe jaar zal de rente" op tegoeden bij de rijks postspaarbank van 2.64 op 2.16 pCt. worden verlaagd, waarmede een aan sluiting zal worden bereikt aan de rente die tegenwoordig door de meeste spaarinstellingen wordt vergoed. Op de spaarcertificaten kan worden ingeschreven tot een bedrag van 300. uit geblokkeerd tegoed. Grootboek 1946 gecreëerd. Voor het overige zal het tegoed op ge blokkeerde rekening kunnen worden ge bruikt voor inschrijvingen op het groot boek 1946, welke inschrijvingen 3 pCt. rente zullen dragen. Het grootboekbezit zal niet terstond overdraagbaar zijn, doch deze toestand zal ten hoogste drie jaren duren. Daarna wordt ook dit verhandel baar. Van het moment der verhandel baarstelling af zal de aflossing beginnen, die in 47 jaren zal worden voltrokken. Met de inschrijvingen in het grootboek zal men zijn aanslag in de bijzondere hef fingen kunnen voldoen. De minister wekte landgenooten op van deze beleggingsmogelijkheden gebruik te maken. Hoe meer dit geschiedt, des te eerder zullen de daarvoor in aanmerking komende gelden voor het financieel her stel van ons land ter beschikking zijn. Het economische herstel voltrekt zich in ons land bijzonder snel. Wanneer men denkt aan den enormen achterstand met betrekking tot de meest noodzakelijke goederen, waarmede wij moeten beginnen, en let op het late uur der bevrijding' van het grootste deel van ons land, is dit her stel zelfs sneller verloopen dan in eenig ander land, dat tijdens den oorlog was bezet en actief aan den strijd heeft deel genomen. Voor het jaar 1946 openen zich hoop volle perspectieven, maar deze zullen al leen kunnen worden bereikt, wanneer wij bereid zijn de ruggen te krommen en ons veel te blijven ontzeggen van wat wij na de jaren van schaarschte en kommer zoo gaarne terstond weer zouden genieten. Dit heeft ook zijn consequenties op fi nancieel gebied, met name op het gebied van sparen en belasting betalen. Het is niet aangenaam dit te moeten zeggen, maar de waarheid is nu eenmaal hard en een goed Nederlandsch spreekwoord zegt: „zachte heelmeesters maken stinkende wónden." De geldsaneering is geslaagd, zoo con stateerde de minister. Een operatie als thans heeft plaats gevonden, voert men, als zjj slaagt, slechts éénmaal nit. Voor een her haling behoeft men dus niet beducht te zijn. Het gevaar voor inflatie is afgewend. Het A.N.P. meldt uit den Haag: In een van de dagbladen is gisteravond gemeld, dat er in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. op een interneerings kamp onder Nieuwerkerk door N.S.B.'era een overval zou zijn gepleegd, waarbij ge bruik zou zijn gemaakt van. Amerikaan- sche vrachtauto's, stenguns en revolvers. Niet minder dan 83 N.S.B.'ers zouden bij dezen overval betrokken zijn geweest, doch dank zij het optreden van 24 man Gezagstroepen, die met de bewaking van het kamp zijn belast, werd niet alleen da aanval afgeslagen, doch werden boven dien de aanvallers ingerekend en overge bracht naar het hoofdbureau van politie aan het Haagsche veer te Rotterdam. In verband met een en ander zouden alle Kerstverloven zijn ingetrokken. Zoowel van de zijde van het M. G., den dienst, welke belast is met de bewaking van kampen, als van de zijde van het departement van Oorlog, wordt dit be richt met de meeste stelligheid ontkend. Het wordt betiteld als een „volkomen uit de lucht gegrepen verhaal". Het dep. van Oorlog deelt mede: Er zijn geen gezags troepen gelegerd in de omgeving vai Nieuwerkerk, zoodat dus ook geen sprake kan zijn van een optreden van gezags troepen daar ter plaatse. Bovendien is d mededeeling als zouden de Kerstverloveii van de troepen, die met de bewaking van interneeringskampen zijn belast, zijn in getrokken, volslagen onjuist. Het M.G. voegt hieraan toe: Een uitge breid onderzoek heeft bewezen, dat hot op het oogenblik in alle kampen volk< - men rustig is. Men is echter paraat en voorbereid op eventualiteiten omdat d kans, dat het zou gaan gisten in verschi - lende kampen niet uitgesloten mag wor den, juist in verband met de feestdagen. Er zijn geen verloven ingetrokken; bij de regeling van den dienst is er echter rekening mee gehouden, dat elk kamp ge durende de feestdagen voldoende be waakt wordt, zoodat er niet de minste reden voor eenige ongerustheid bestaat. Wat betreft het dagbladbericht merkt M.G. op dat dit onjuist moet zijn alleen al hierom, daar te Nieuwerkerk of in de onmiddellijke omgeving geen bewakings- k-i—n bestaat. Ook den Comm. van Politie te Rotterdam, is van het gebeurde niets bekend.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 5