Qcde zat in faepzones Uit Engeland Kort en bondig van Indonesië worden hersteld Het Haarlemsche Bevolkingsregister De radio geeft: Landelijk leven Beveiliging van persoonlijke veiligheid Wat zal er geiaan worden om een einde te maken aan het lijfsgevaar en de ont beringen van de Indische Nederlanders en de andere bedreigde volksgroepen in In donesië? Dat noemde minister Logemann de klemmende vraag van het oogenblik in de verklaring, welke hij Vrijdagmiddag in de Tweede Kamer aflegde. Als antwoord hierop zeide de bewindsman, dat binnen het kader van de opdracht van het Ge allieerde opperbevel een eind zal komen aan de zeer onvolkomen gebleken be scherming binnen kampen of wijken, die maar al te vaak bedreigde, belegerde ves tingen waren. Daartoe is noodzakelijk de orde te her stellen in bepaalde zones, waarbinnen dan een meer normale gang van het leven is verzekerd ten aanzien van de persoon lijke veiligheid, functioneeren van de openbare diensten en van het economisch verkeer. I?e bijeenkomst te Singapore op 6 De cember onder leiding van den Supreme Allied Commander in Zuid Oost Azië, lord Louis Mountbatten, had ten doel daar omtrent een gedragslijn vast te stellen. Onze bondgenooten blijven zich strikt beperken tot de opdracht, die hun door het Geallieerde opperbevel is verstrekt: ontwapening en concentratie der Japan ners, bevrijding en beveiliging van krijgs gevangenen en geïnterneerden. Als de sfeer van orde is gekomen, waar van hierboven melding is gemaakt, zullen betere woningtoestanden kunnen ont staan, al is het geroofde en vernielde huisraad niet dadelijk te vervangen, zal de voedselvoorziening kunnen worden her steld en zal men weder aan den arbeid kunnen gaan. De physieke ontberingen en de psychische druk zullen belangrijk kunnen afnemen en allicht ook de hyper- critische stemming, waarin men anderer omstandigheden en werkzaamheid thans vaak beziet, doen verminderen. In die sfeer van orde en veiligheid zal ook de Indonesische samenleving tot meer normale condities kunnen terugkeeren en zal kunnen blijken, welke positie en bij drage zij in staat en bereid is te leveren tot den herbouw van het geteisterde land. Met dit al blijft de in Singapore ge trokken gedragslijn naar een beperkt doel wijzen. Het mag niet verbloemd worden, dat de uitvoering van de Geallieerde taak over heel Java zeer zwaar is en tijd eischt. Het blijft een bittere waarheid, dat in het binnenland verscheidene duizenden nog onbereikbaar blijven, die hulp en uit redding allerdringendst behoeven. Welis waar kan hun getal, rekening houdend met dat dergenen, die in Batavia, Ban doeng, Buitenzorg, Semarang en Soera- baja of buiten Java verblijven, niet zoo hoog zjjn, als men hier en daar ziet ge kraamd in Jog ja misschien 2000. in Ma- lang wellicht 3000 als voornaamste centra maar exacte cijfers zijn uiteraard niet te geven en ik zeg dit niet, omdat mijn zorg bij kleinere cijfers iets minder zou zijn. Eigen troepen Onze troepen zullen volledig worden in gezet en de motieven, waarom dat tot dusverre nog niet is geschied, zijn van zuiver zakelijken en militairen aard. Zij komen in het Oosten ter beschikking van den Supreme Allied Commander en het is dtee, die beslist en de verantwoording draagt, waar, wanneer en waartoe zij zul len worden gebruikt, uiteraard gehoord het advies van onze militaire bevelheb bers en de beleidsoverwegingen der Ned. Indische regeering. Het Geallieerde opperbevel is van oor deel geweest, dat zoowel de uitgezonden bataljons Kon. Landmacht als de uit de gewezen krijgsgevangenen gevormde een heden van het Kon. Ned. Ind. leger niet dadelijk in eerste linie bruikbaar waren voor de zware taak. die momenteel op de Britsch-Indische troepen op Java rust en die zij zoo bewonderenswaardig vervullen. Al onze troepen missen nog de samen vatting in hoogel-e verbanden met de noo- dige nevenwapens. De gewezen krijgsge vangenen zijn voor zware aanhoudende actie nog niet aanstonds geschikt. De Kon. Landmacht behoeft aanvulling harer uit rusting en een periode van acclimatisatie en training onder tropencondities. Om deze redenen is de verantwoordelijke lei ding van meening geweest, dat hun on middellijke landing en inzetten op Java haar taak niet zou hebben verlicht, doch hun taken zijn vastgesteld. Onze troepen zijn zoowel in Bgtavia als op verscheidene plaatsen in de buitengewesten reeds in actie en zij zullen allen hun bijdrage gaan leveren en hun waarde mogen toonen. Taak van Nederland Nederlands taak omvat ook het herstel van staat en maatschappij en tweeërlei kan daarbij aan niemand meer verborgen zijn. Vooreerst, n.l. hoezeer die twee ta ken dooreengemengd zijn en ten tweeede, dat herstel van staat en maatschappij niet kan en niet mag worden nagestreefd door wapendwang alleen al is het dwaasheid te meenen, dat de anarchie met haar ex cessen, die op Java heerscht, zou ver dwijnen, indien men zich van militair op treden onthield. Wel spreek ik gaarne uit, dat zelfs in het aangezicht van de gruwe lijkste excessen waarvoor ik geen en kele vergoelijking kan aanvaarden de reacties geen onschuldigen mogen treffen. Internationaal aspect ftitusschen staat vast, dat de politieke bijdrage tot herstel van 6taat en maat schappij de eenig constructieve zijn kan. Voor wie namelijk mocht hebben ge meend, dat het mogelijk zoo dan al oir- baar en wenschelijk ware -r- het contact met Indonesische voormannen uit te stel len tot na het herstel van rust en orde met geweld, moeten toch de woorden, die mi nister Noel Baker in het Britsche parle ment sprak en de recente openbare ver klaring van het State Department te Washington duidelijke taal spreken. De regeering wil harerzijds duidelijk verkla ren, dat zij den weg van besprekingen van den aanvang af heeft gezocht en zal blij ven bewandelen. Zij acht de verkregen contacten waarde vol en verwacht, dat de voorwaarden voor vruchtbaar overleg zullen verbeteren. De in een groot deel der buitengewesten ver kregen samenwerking kan aan Java en aan de wereld duidelijk maken, dat het de regeering met den nieuwen koers ernst is. Harerzijds voelt zij zich gerechtigd om èn aan de nationalistische beweging èn aan de wereld te zeggen, dat de veiligheid van leven, vrijheid en goed van weerlooze mannen, vrouwen en kinderen nimmer afhankelijk kan worden gesteld van her vormingen of besprekingen en dat noch die beweging noch de wereld ooit hare verantwoordelijkheid zal kunnen verloo chenen, indien zij elk haar bijdrage niet leveren om de schandelijke toestanden te beëindigen, waaronder zoo velen onzer land- en rijksgenooten thans nog lijden. De nieuwe perspectieven die zich ope nen maakten een intensief overleg met den luit- gouv.-gen. ten zeerste wensche lijk. Over de besprekingen met hem en straks met de Britsche regeering te voe ren, laten zich uiteraard thans nog geen mededeelingen doen. Was bijna vernietigd Wij hebben medegedeeld, dat het Haar lemsche Bevolkingsregister gerecon strueerd is. Er was. met opzet, in den bezettingstijd veel daarin weggemoffeld, om te voorkomen, dat de Duitschers ma teriaal in handen kregen van menschen, die zij zochten. Bovendien werd bereikt, dat vele jonge mannen aan uitzending naar Duitschland ontkwamen. Het maken van opzettelijke fouten ge schiedde door ambtenaren. Door vak- menschen, die het zóó deden, dat het later niet moeilijk zou zijn de fouten te herstellen. Bovendien werden de vele duizenden kaarten, die uit de registers verwijderd werden, elders in veiligheid gebracht. De kaarten waren verborgen in een antieke kist, die stond op een schil dersatelier midden in de stad. De Duitschers kregen achterdocht en hebben vermoedelijk een spoor in handen gekregen. Groote ontsteltenis ontstond, toen zij in het atelier kwamen om een onderzoek in te stellen Zij gingen op de kist zitten en toonden zooveel belangstel ling voor een schilderij, dat op een ezel stond, dat zij de kaarten gauw vergaten en de kist niet openden. Natuurlijk wer den de kaarten toen op een andere plaats verborgen. Voorloopig werden zij toen verstopt op een rommel-zolder in het Stadhuis. Er rees in dien tijd het plan niet al leen deze kaarten, maar bovendien het geheele Bevolkingsregister van Haarlem te vernietigen. Er stond al een wagen voor het vervoer klaar, terwijl ook een schuit in het Spaarne gereed lag. Het voornemen was deze schuit op een een zame plaats te laten zinken. Omdat ge vreesd werd, dat de Duitschers daarop met straffen zouden reageeren, is die krasse maatregel op het laatste oogen blik uitgesteld geworden tot het absoluut noodzakelijk zou blijken. Dit moment kwam gelukkig niet, wel de bevrijding. De z.g.ii. „Atlantikwal", waarmede de Duitschers de Geallieerde invasie hoopten te kunnen stuiten, wordt geslecht. Een verwrongen hoop ijzer en puin Is al wat er overblijft van de enorme betonnen gevaarten, die op den boulevard te Ostende waren opgericht. CP,) BINNENLAND be huldiging van Jan Musch ter gele genheid van zijn 70sten verjaardag had Vrij dag plaats in de kunstenaarssociëteit „De Kring" in 's Gravenhage. De jubilaris werd toegesproken door Albert van Dalsum, die zijn groote virtuositeit roemde. Deze bood hem tevens het eerelidmaatschap aan van de sectie Tooneel der Ned. Fed. van Beroepsver. van Kunstenaars. De turfproductie in het Oosten des lands was in 1945 1.700.000 brandstof-eenheden. Op 1 Dec. waren 500.000 eenheden afgeleverd, zoodat nog 1.200.000 eenheden op ,£et land staan, die het volgend jaar kunnen worden afgeleverd. 6 dagen productie onzer mijnen staat gelijk aan een jaar turfproductie. In verband met het gebeurde bij de voorstelling van „Tosca" zijn besprekingen gevoerd met regeeringspersonen en personen uit het kunstleven over den toestand, welke ontstaan is, doordat de uitspraken van de eereraden nog geen wettelijke sanctie hebben gekregen. B. en W. van Amsterdam hebben thans besloten de voorstellingen niet te doen voortzetten. De restauratie van den Cuneratoren en kerk te Rhenen zal 1 Wz miïUoen gulden kosten, f 50.000 zijn alleen noodig om wer ken uit te voeren om te voorkomen dat de ruïne instort. Een gifhandelaar is doodgeschoten te Amsterdam toen hij bij een razzia trachtte te ontsnappen en na enkele waarschuwings schoten niet bleef staan. BUITENLAND RU het verongelukken van een Fransch viermotorig marine-vliegtuig bij Toulon heb ben 17 personen den dood gevonden. Een woordvoerder van de centrale Chi- neesche regeering heeft ontkend, dat de Chi- neesche communistische partij een onvoor waardelijk „staakt het vuren" heeft voor gesteld. Sacha Gui try zal voor een Fransch ge rechtshof verschijnen, dat zal uitmaken of Guitry van zijn burgerlijke rechten vervallen moet: worden verklaard. De Sovjet-Unie is voornemens een aan tal eerste klas comfortabele mailschepen te bouwen voor de verbindingen met Noord en Zuid-Amerika, de handelsvloot zal voor 1950 verdubbeld worden. Een Griepepidemie, welke in het Oosten en Midden van België heerscht is thans ook naar West-Vlaanderen overgeslagen. In Brugge zijn 18.000 personen aangetast. De Nederlandsche en Fransche regeerin gen zullen op uitnoodiging van Engeland en de Ver. Staten deelnemen aan ce Anglo- Amerikaansche Caraibische commissie. De commissie werd in 1942 gesticht door de Brit sche en Amerikaansche regeeringen om de sociale en economische samenwerking tus- schen de twee landen in het Caraibische ge bied te stimuleeren en te versterken. HAARLEM EN OMGEVING De Burgemeester van Bloemendaal is verhinderd op Vrijdag 28 December a.s. zijn gewone spreekuur te houden. De N.V. Alg. Noord-Hollandsehe Mij. van Levensverzekering te Haarlem hield haar aandeelhoudersvergadering. Tot 31 Dec. 1944 was het verzekerde kapitaal gestegen tot f 31.169.697. De premieontvangst was in 1944 f 1.443.514. De waargenomen sterfte was 79.4 ®/o van de berekende. De premiereserve moest een verhooging ondergaan van f 911.623. Deze komt nu op de balans voor met f6.941.804, niet begrepen de posten die herverzekerd zijn. De gekweekte rente was gemiddeld 3.63 De extra reserves werden gebracht op f 354.600. De balans, winst- en verliesrekening werden goedgekeurd. Examens. Aan de Universiteit te Am sterdam is voor het doctoraal examen in de theologie cum laude geslaagd mej. M. B. de Lugt te Aerdenhout. Het jongenskoor „De Minnestreelen" onder leiding van Hubert Cuypers, zal Don derdag 24 December in de Gem. Concertzaal te Haarlem een speciaal Kerstconcert geven. Er wordt een Kerstnachtdienst in de Be gijnhofkapel gehouden op 24 December van 910 uur. Mej. C. v. d. Weyden te Santpoort is te 's Gravenhage geslaagd voor het examen vrouwelijke handwerken. HILVERSUM I. 301 M. 15.00 Ted Powder. 15.30 Engelsche les gevor derden. 16.00 Carlo Carcassoia's orkest. 16.45 Boekbespreking. 17.00 Leon Combé en Felix de Nobel, resp. bas en piano. 17.30 Jan Musch, 70 jaar. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Cantabllé-septet. 18.30 Rijk Overzee. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Radio film show. 20.00 Nederland Herrijst. 20.15 Gram. muz. 20.30 Het Aether-Restaurant. 21.30 Hoor spel. 22.00 De Speellieden. 22.15 Mensch en Maatschapij. 22.30 Benedict Silbermann en zijn „Novelty Serenaders". 23.00 Nieuws. 23.20 Avondwijding. 23.30 Gram.muz. 23.58 Sluiting en Wilhelmus. HILVERSUM II, 415 M. 13.00 Voor de Nederlandsche Strijdkrachten. 13.30 Canadeesch programma. 14.05 Tuin- bouwpraatje. 14.20 Gramofoonmuziek. 14.45 Beeldende Kunsten. 15.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Tuberculose-lezing. 16.45 Orgelconcert (gr.), 17.00 Kinderhoorspel. 17.30 Kinderzang klas. 18.00 Nieuws. 18.15 Persoverzicht. 18.30 Gevraagde platen. 19.30 Voor de Nederland sche Strijdkrachten. 20.00 Ensemble Jetty Cantor. 20.30 Sportpraatje. 20.45 Het Omroep- Vier heuvelen ontmoeten elkaar waar, beneden, een stroompje over een witge- schuurd kiezelbed vloeit en in die be» schutte holte ligt een schuur omgeven door een wit ruwsteenen muurtje. Dat ia mijn domein. In voor-oorlogsche jaren waren de velden niets anders dan een uitzicht, waar in den zomer de gaspel doorn geel stond te bloeien en in het najaar de bramenstruiken vol vruchten zaten. Als de zomer niet al te droog was en het gras niet tezeer verschroeid, zond een nabije boer er soms wat jong vee te weiden. De oorlog eischte dat die vergeten vel den opnieuw een rol in de voedselvoor ziening gingen spelen. Er kwamen kippen, ganzen, en eenden. Een schuchter begin werd gemaakt met ploegen* een hectare haver werd gezaaid, kool volgde. De op brengst werd gebruikt om een deel van de schuur voor melken in te richten. Terwijl een uit het gebombardeerde Lon den ontvluchte familie mijn huis bewoon de, leerde ik bij een boer in de buurt het karakter en het melken van koeien. Bij mijn terugkeer kocht ik mijn eerste koe en kort daarop een pony en een licht, laag karretje, waarmee handig op dit heuvelachtig terrein lichte lasten konden worden vervoerd. Dat was het begin. In den derden oorlogswinter was het zoover, dat het grootste veld in zijn geheel kon worden geploegd en met rogge uitgezaaid, In die dagen breidden zich rondom de vliegvelden uit, nam het lawaai eiken dag toe en werd de stilte die het vasteland, ook het bezette Holland, omgaf, steeds dieper. Elk bericht bleef uit. Het was maar goed, dat er te zaaien en te ploegen viel. Het scheen mij ontroerend, dat er menschen kwamen, uit het dorp, om het versleten gras in reepen te zien verdwij nen, terwijl de tractor tegen de heuvel opklom en de roodbruine aarde naar bo ven keerde. Want het was achtenzestig jaar geleden, volgens een oud inwoner, sinds dat veld voor het laatst koren droeg. Er waren steeds handen tekort. Er wer den kleerscheuren opgeloopen, in elke zin van het woord. Maar wat begonnen was, bleef zich ontwikkelen en wie eenmaal het spel in den kringloop der seizoenen is begonnen, komt onder de betoovering en wil het er iedere ronde beter afbren gen. Af en toe viel mij goeds ten deel: een zonnigen dag tijdens het hooien; een eier- leggende kip, die van geen ophouden weet; een prijzend woord van een oud gediende op landbouwgebied; maar boven al Bluebell: het kalf van mijn eerste koe, geboren in het klein domein, in een sneeuwnacht, in de beschutting van een meidoornstruik. Daar stond het in de vroege morgen, onzeker en wijdbeens, maar springlevend en al klaar voor bokke sprongen, in toom gehouden door zijn moeder's zachte, bezorgde geluid. Daar begon het voor het eerst te drinken; strekte zich, zette de pooten schrap en raakte zoo in vervoering, dat de "Staart dolzinnig te zwaaien begon. Op dat oogen blik was voor mij het domein geen oor- logstaak meer, maar een manier van leven. Een manier van leven, die ik nog beter begreep, toen ik, een jaar geleden, Bluebell met haar eigen kalf in de schuur bracht en de melkstoel nam en de emmer en mij aan haar zij zette en voorzichtig begon te melken. Bluebell keek eens om, nam mij wat verbaasd op en liet het zich maar welgevallen. Wij kenden elkaar al zoolang. Het wa6 wel goed. Vr. S. orkest. 21.45 Avonriwijding. 22.00 Nieuws 22.20 Gramofoonmuz. 22.58 Sluiting en Wilhelmus. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Kapt. pater M. Goossens O.F.M. 9.00 Nieuws. 9.20 Wiener en Doucet. 9.30 Waters!. 9.35 Vioolsonaten. 10.00 Kinderhalfuur. 10.30 Ned. Herv, Kerkdienst. 12.00 Suite uit Uncle Remus". 12.15 Instr. Solistenconc. 13.00 Nieuws. 13.20 Carlo Carassola. 13.50 De Spoor wegen spreken. 14.00 Ds. Zuurdeeg. 14.30 Con- certgeb. A'dam. Residentieorkest met sol. en Kon. Oratoriumver. o.l.v. Anton v. d. Horst. 16.00 Eenacter. 16.20 Gaspar Cassado. 16.30 Ziekenlof. 17.30 Gewijde muziek. 18.00 Mer chant seaman suite. 18.15 Bob Scholte. 19.30 Viool- en pianosoli. 19.00 Nieuws etc. 19.30 't Utrechtsch Vrouwenkoor. 20.00 Nederland Herrijst. 20.15 Métropole-orkest. 21,00 Muziek met nieuwe intervallen. Spr.Martin Lür- sen. 21.08 Wederopbouw. 21.15 Sylvesfer-trio. 21,45 Gedichtjes. 21.50 Geliefde repertoirestuk ken. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 OP den drempel van den nacht. 23.00 Nieuws. 23.2023.30 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.20 Concert. 9.00 Mario Tra verso. 9.30 Strijkorkest. 10.00 Hoogmis. 11.30 Werken van Liszt. 12.00 Nieuws. 12.20 Salon- muziek. 13.00 Eddy Walis. 13.45 Lichte Orkest, muz. 14.30 Muizek der steppen. 15.00 Gram. muz. 15.15 Vaudevtlle-ork. 16.00 Filmpraatje. 16.15 Cabaret. 17.00 Lourens Bogtman. 1730 Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.20 Jan Cor- duwener. 18.45 Denksport. 19.00 Sam Swaap, 19.30 Cabaret. 20.00 Hoorspel II. 20.30 Kamer orkest. 21.30 Londensche brief. 21.45 Avond wijding. 22.00 Nieuws. 22.20—23.00 Sweet and Swing. Agenda ZATERDAG 22 DECEMBER Stadsschouwburg: Het betooverde Prinses je, 14.15 uur; Professor Klenow, 20 uur. Be gijnhofkapel: Wonderen der Kunst, 20.15 uur. Rembrandt: Oké, mr, Deeds, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Jij wordt mijn man, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Modern Times, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit in de lucht. 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. ZONDAG 23 DECEMBER. Stadsschouwburg: Ik zie, ik zie wat jij piet ziet (Comedia), 14 èn 20 uur. Gem. Con certgebouw: Variété met Ecdy Walis, 20 uur, Bioscopen: als Zaterdag. MAANDAG 24 DECEMBER. Stadsschouwburg: Pas op voor stille Wa ters! (Comedia), 20 uur» Bioscopen: als Za« ter dag,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 7