VSV en EDO krijgen een kans Sport in het Kort Het Gereformeerd- of Burgerweeshuis Aftreden van Freule H. A. van Kretschmar Ceen sensationeele ontwikkeling in Indië Heemslede's Noodraad Spannende wedstrijden in de derde klasse De directrice van het Gereformeerd- of Burgerweeshuis in de Olieslagerslaan, het Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente in Haarlem, Freule H. A. van Kretschmar, heeft eenigen tijd geleden besloten haar functie neer te leggen, nadat zij die vier entwintig jaar lang met groote toewijding en tot zegen van de haar toevertrouwde kinderen heeft vervuld. Op 31 December legt zij haar taak neer en treedt de nieuw benoemde directeur, de heer J. de Nie, in functie. Tot adjunct-directrice is mej. mr. M. de Marez Oyens benoemd. Van de dankbaarheid jegens de ver trekkende leidster van het Weeshuis is dezer dagen in vele bijeenkomsten, o.a. aan een diner van Regenten, bij een af scheidsreceptie en ook door ex-bewoners en -bewoonsters van het Weeshuis ge tuigd. Want met de kinderen die het Weeshuis verlieten is het contact altijd nauw gebleven en zij kwamen er steeds gaarne terug. Niet alleen zijn het wees kinderen die er vertoeven; er komen ook veel Voogdijraad-kinderen in het Wees huis en de scheidende directrice herdenkt met bijzondere dankbaarheid, sprekend over haar jarenlange samenwerking met Regenten, den voortreffelijken arbeid van wijlen den heer G. van Tienhoven, die tevens het werk van den Voogdijraad leidde, als president van het college van Regenten. Er is altijd een afdeeling grootere jon gens in het Weeshuis geweest, die in hun eigen belang onder leiding van een man moesten staan. Vroeger werd die functie, die geen vollen arbeidsdag eischte, waar genomen door een adjunct-directeur, die dus onder de directrice stond. Freule van Kretschmar acht het een voordeel voor de nieuwe leiding dat nu een directeur is benoemd, hetgeen een gelukkiger oplos sing is dan dat een vrouw boven een man is gesteld. Haar werk ten bate van de misdeelde jeugd is met haar Haarlemsche functie, die zij nimmer als een taak voor het leven heeft beschouwd, zeker niet afgeloopen. Er is nu meer dan ooit voor misdeelde kinderen in Nederland te doen en zij is voornemens spoedig weer aan den arbeid te gaan na een vacantie, die zij na jaren lang ononderbroken werk meer dan ver diend heeft. „Het is nog wel vreemd voor mij, hier weg te gaan", zei de aftredende directrice, „ik kan er mij nog niet goed indenken". Omdat een zoo ontzaglijk aantal kinde ren in den lande na den oorlog verzorging in inrichtingen noodig heeft en er dus overal ruimte voor moet worden gevon den, zal het Weeshuis aan de Olieslagers laan binnenkort worden verbouwd. Het herbergt nu 45 kinderen; zijn indeeling is nimmer op een grooter aantal berekend geweest. Het gebouw biedt evenwel ruim te voor de huisvesting van een veel groo ter aantal en daarom zal men door in wendige verbouwing kunnen bereiken, dat er een 80-tal in kunnen worden opgeno men en verzorgd. Op bon V 07 visch Bon V 07 van de kaart voor groente, fruit en visch is met ingang van heden aangewezen voor den aankoop van visch. BIOSCOPEN REMBRANDT In „De dag van morgen" vinden wij het uit „Love affair" beroemd geworden liefdespaar Irene Dunne en Char les Boyer terug. Deze hereeniging is gedeel telijk een succes geworden, gedeeltelijk een mislukking, want het zwakke verhaal zou in den beginne het aankijken niet waard zijn, als er niet zulk een schitterend spel geleverd werd door het koppel, dat de geheele film draagt. Er zijn oogenblikken, dat de scènes behalve in het door den orkaan opgezweepte zeewater (dat eenige ruggegraat weet te bren gen in het slappe draaiboek) ook in senti mentaliteit dreigen weg te zwemmen, maar juist dan wordt weer een of ander staaltje uitstekend spel geleverd, die den bezoeker nopen te blijven zitten. Een opmerkelijk rolletje was ook die van de zwakzinnige vrouw van Boyer. CINEMA P ALA CE. Een persoonsverwis seling is nog altijd een dankbaar thema voor .een film. Wanneer Fernandel, de Fransche filmkomiek, er het slachtoffer van wordt en tot soldaat in het vreemdelingenlegioen wordt gebombardeerd, weet hij er zich echter uit stekend door te slaan. Deze film, waarin een lach en een traan op aanvaardbare wijze dooreen gemengd zijn en de corpsgeest in het "Legioen sterk "naar voren komt, bevat ,veel goede spelmomenten en uitstekende technische kwaliteiten. Journaal. Hierin trekt een bemoedigend filmpje aan het einde van een moeilijk jaar de aandacht; voorts ziet men o.a. eenige goede opnamen van de vernielde betonnen duikbootkelders in IJmuiden en van de ver nietiging der buitgemaakte U-booten. Zei Uw thee gerust slap, maar voeg een paar korreltjes Nettie toe. De smaak wordt er heelemaal door opgehaald. En U komt langer toe met Uw rantsoentje. Vu> kruidenier kan het U leveren 'C.J. M; HILLING - HEERENGR. 435 -A'OAM [Voorradig bij den veTt. J. DIECKMAN - AERDENHOTJT Madelievenlaan 15 - Telef. 26 268 Adv Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar Adv. H.O.V.-coricert ten bate van het Pensioenfonds Een propvolle zaal? Bij lange na niet! La ten we aannemen dat alle plaatsen genomen waren; waarom waren ze dan niet bezet? Het concert had het verdiend. Voortreffelijke solisten werkten (belangeloos) mee aan de uitvoering van een zeer bijzonder program ma; de leiding berustte bij Jac. Moolenijzer, dien we vroeger als uitmuntend hoboïst had den leeren kennen. Dat hij ook dirigeeren kan bleek reeds bij Massenets's „Phèdre" Ouver ture: er was kleur, stuwkracht, karakter in de vertolking dezer weinig oorspronkelijke muziek. In Tschaikowsky's Piano-concert was het een heele toer om de vervaarlijke tempo's van George van Renesse, wiens voordracht meer de groote lijnen dan de ver zorging der détails in acht nam, bij te hou den; op enkele schommelingen na gelukte het toch. Hoogtepunt van den avond was Debussy's Cantate ,,L' Enfant prodigue", het proefstuk van den 22-jarige voor den Prix.de Rome. Maar welk een eigen kleur en behandeling reeds in dit stuk; welk een verschil met de conservatieve muziek van Massenet, die vermoedelijk zelf lid der jury was, die het jonge genie den prijs toekende! Voor de vocale solisten Odette Ramone (Lia), Jan Visser (Azoël) en Theo Baylé (Si meon) niets dan lof en bewondering. Prach tige stemmen, sublieme voordracht. Ook het kleine koortje zong zeer goed en de orkest partij onder Moolenijzer's intelligente leiding sloot zich tot een mooi geheel bij het vocale aan. Een gedenkwaardige avond. K. DE JONG Nog geen nieuwe fruitbon Naar aanleiding van de geruchten over een bonaanwijzing voor sinaasappelen in het district Haarlem deelen wij mede, dat daarvan officieel niets bekend is. Nadere mededeelingen hierover zullen nog volgen. Arnold Vaz Dias schrijft: Drie belang rijke gevolgtrekkingen kunnen worden gemaakt na de besprekingen op Chequers, die volgens allen die daarbij betrokken waren, over het algemeen een bevredi gend verloop hebben gehad. In de eerste plaats kan worden gecon stateerd, dat de Engelsche zoowel als de Nederlandsche regeering erkent, dat een toestand van veiligheid in Ned. Indië een dringende noodzaak is. De aanwezigheid van den chef van den imperialen genera- len staf, Lord Allanbrooke. bij de be sprekingen is een duidelijk bewijs voor het belang, dat men hecht aan de maat regelen tot het herstel van wet en orde. In de tweede plaats blijkt er een weder- zijdsch begrip te bestaan voor elkanders positie en moeilijkheden en voor de be perkingen en reserves, welke daarvan een mogelijk gevolg zijn. In de derde plaats is, als gevolg van deze groote mate van gelijkheid van in zicht, waarmede beide regeeringen de In donesische vraagstukken benaderen, de mogelijkheid van overeenstemming met de Indonesiërs aanzienlijk toegenomen. De Indonesiërs zullen nu moeten toonen, of zij bereid en in staat zijn tot een con structieve samenwerking. De onderhandelingen met de Indone siërs zullen na den terugkeer van dr. van Mook naar Batavia weldra in een nieuwe faze komen, doch sensationeele ontwikkelingen kunnen daarbij nauwe lijks verwacht worden. Niettemin be staat het rustige vertrouwen, dat er in de naaste toekomst voorwaarden zullen worden geschapen, die een basis opleve ren, waarop een constructieve politiek kan worden gebouwd. Nieuw-Amsterdam komt terug In de eerste dagen van Januari komt de Nieuw-Amsterdam met ca. 3800 repatrieeren- den in Southampton aan, van welke haven 1900 direct en de rest na enkele dagen met het s.s. Almanzora naar Amsterdam overge bracht worden. Het schip zal aanleggen bij de fruitloods van de KNSM in de Riettuinen. Binnen enkele dagen zullen bij de dagblad- bureaux de passagierslijsten ter inzage liggen. Aan hen die geen adres van bestemming hebben, zal voorloopig onderdak verleend worden. De dienst der repatrieering doet zijn uiterste best om alles zoo vlot mogelijk te laten verloopen. Vrijdagmiddag nam de Noodraad vart Heemstede de volgende besluiten: Tot onderwijzeres aan de Voorweg school werd benoemd mej. E. M. Boude- wijn, thans verbonden aan de Schoolver- eeniging Aerdenhout-Bentveld en tot on derwijzeres aan de Dreefschool mej. N. N. A. Alofsen te Voorburg. Het onlangs aan den heer J. G. A. J. Olden'have op verzoek gegeven eervol ontslag, als onderwijzer aan de Dreef school, werd nu, opnieuw op verlangen van den belanghebbende, ingetrokken. Over deze agendapunten werd vrijwel niet gediscussieerd. De heer v. d. Erf vond de eisch van. het rijk, dat personeel op arbeidscontract aangesteld, ontslagen moet worden bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd, on-sociaal, daar de meesten geen pensioen hebben. Heemstede moet zich daaraan houden, maar waarom betrekken B. en W. daarbij ook de menschen die slechts een nevenbetrekking hebben? De heer Van Lent, wethouder, zei dat B. en W. niet anders doen dan een Kon. Besluit uitvoeren. Er is veel voor te zeggen, want dan krijgen jonge menschen ook een kans. Daarom willen B. en W. denzelfden maatregel ook toepassen voor de nevenbetrekkingen. De heer R ij k e s vroeg: Waarom heb ben B. en W. besloten de hoornen in de Koediefslaan te laten vellen? Verder: wil len B. en W. maatregelen nemen om de natte aarde, die om de 15 kastanjeboomen aan de Vrijheidsdreef is gestort, te laten verwijderen, anders gaan de boomen dood. De heer Van Lent antwoordde, dat de bewoners van de Koediefslaan aange drongen hebben op het kappen, daar de boomen al het litht in de huizen weg namen. Het is de bedoeling voor een nieuwe beplanting te zorgen met één rij boomen aan den noordkant, in denzelfden geest als op de Kerklaan. Er is spreker verzekerd, dat de aarde uit de tankgracht die bij de Vrijheidsdreef gestort is, geen nadeeligen invloed kan hebben op de boomen. De heer R ij k e s betreurde het, dat de gemeente voor 31.000 de transportleiding en eenige andere machines en toestellen van de gasfabriek aan de gemeente Mep- pel verkocht heeft. Was het niet ge- wenscht geweest die transportbaan te be houden voor de haven, die nabij gelegen is Wethouder Van Unen geloofde niet, dat de gemeente die transportbaan nog kan gebruiken. De gemeente heeft er een goeden prijs voor gemaakt. De heer Disselkoen zou het beter vinden, dat B. en WT. zulke aangelegen heden waarover de Noodraad niet be slissen mag, in een raadscommissie aan. de orde stelden voor advies aan hun col lege. De heer Van Unen, wethouder, zei, dat B. en W. het bedoelde besluit geno men hebben toen er nog geen noodraad was. Als binnenkort de wijziging van den gasprijs aan de orde komt, zal die eerst in de commissie komen. Burgerlijke Stand Hillegom GEBORENCornells Jaco-bus, z. van J. van. Houten en M. M. de Klerk; Thaodorus Corne lls, z. van Th. A. Denaijere en C. G. Buckens; Antoine, d. van H. Schoorl en A. Wagenaar; Simon, z. van S. J. Keijzer en E. van Biezen; Robert Peter, z. van J. M. Warmerdam en P. J. Kirsten; Johanna Cornelia, d. van D. Bruinenberg en C. van Leeuwen. ONDERTROUWD: P. J. Hendriks en C. H. Berbee. OVERLEDEN: W. Kleefstravan Westre- nen, v., 35 j. „Denk erom, razzia's!Vele malen hebben wij elkander op deze wijze gewaarschuwd, als de bezetters weer op "t pad waren, 0111 011s van onze rijwielen, die wij zoo dringend noodig hadden, te berooven. Velen konden dikwijls de opgezette vallen niet meer ontwijken en moesten op smadelijke wijze afstand doen van hun vehikel. (P.) V.S.V. krijgt Zondag een kans een paar punten te veroveren, want 't Gooi speelt wel fel, maar veel sterker dan de Velse- naren mag men ze niet achten. E.D.O. krijgt eveneens een tegenstander op be zoek, waarvan de krachten niet veel grooter zijn te achten dan van de Haar lemmers. Dit zullen dus waarschijnlijk twee spannende wedstrijden worden. Ajax gaat naar het Dordtsche Emma, een niet- ongevaarlijke reis, maar de Ajaxieden zullen wel als overwinnaars terugkeeren. A.D.O. zal op eigen teTrein vermoede lijk R.F.C. de baas blijven en de Schie- damsche reis zal D.O.S. wel niet veel Schiedamsche vreugde opleveren, want H.D.V.S. is wel wat hooger aan te slaan dan de Kanaries. De groote wedstrijd in district II is FeyenoordSparta, met eerstgenoemde club als favoriet. V.U.C.H.B.S. zal heel veel Hagenaars trekken, met V.U.C. als waarschijnlijke winnaar. Haarlem gaat Neptunus bekampen en Smit en Roozen in vorm zullen' den god van den drietand er wel onder krijgen, tenzij de Rotter- damsche lucht (tegen Sparta werd met 20 verloren) voor de Haarlemsche goal- getters niet goed is. Anderzijds: 24 doel punten in 5 wedstrijden, dat zouden er dus Zondag ook weer ongeveer vijf kun nen zijn. D.H.C. zal haar nederlaag van Zondag j.l. kunnen goedmaken door een zege op D.F.C. De Stormvogels krijgen o.i. een te lastige opgave in Amsterdam tegen Blauw-Wit. In het Oosten is de groote strijd A.G. O.V.V.Go Ahead. Struikelen de Deven- tenaren weer, dan neemt Be Quick door een overwinning op Enschede den kop. Pellikaan c.s. krijgen een zwaar brok te verduwen in Den Bosch tegen B.V.V. Dat kan voor Longa wel eens te zwaar blijken. Deze ploeg heeft overigens al heel wat keeren in moeilijke wedstrijden een overwinning weten te behalen. De andere Zuidelijke leiders, district VI, M. V.V. en S. C. Emma hebben geen al te moeilijke opgaven tegen Brabantia en Bleyerheide. In Groningen wordt de belangrijkste wedstrijd van het Noorden gespeeld tus- schen G.V.A.V. en Velocitas. De Veloci- tanen kunnen ditmaal winnen. Tweede klassers. R.C.H. en H.B.C. krijgen beiden een moeilijke Zondag. De H.B.C.'ers zullen het o.i. niet kunnen bolwerken tegen het Leidsche U.V.S., een nederlaag zou geen schande zijn, maar er zullen bij Heem stedeBerkenrode nog wel andere plan nen zijn. En indien R.C.H. werkelijk nog eenige kans op de bovenste plaats wil behouden, zal Zondag gewonnen moeten worden. Dat zal niet gemakkelijk zijn, maar het wordt nu toch werkelijk tijd, dat de Racing laat zien, dat ook met haar nog Tekening moet worden gehouden. De Kennemers kunnen hun positie door een overwinning op De Spartaan verstevigen. Spanning in de derde klasse. Voor de <Terde klasse C is een interes sant programma opgesteld. Beverwijk moet de verre reis naar Den Helder gaan maken en indien de H.R.C. ook dezen wedstrijd wint, heeft de club een heel goede Basis gelegd voor een kampioen schap. Kinheim speelt tegen T.Y.B.B. en het kon in Beverwijk wel eens spannen. De Haarlemmers zouden zichzelf en en kele andere clubs met een zege een groot genoegen doen. H.F.C.Bloemendaal is na den misslag van afgeloopen Zondag geen zekere overwinning meer voor de H.F.C.'ers. Toch heeft the Good Old nog de beste papieren. D.E.M.D.T.S. zullen vermoedelijk aan elkaar gewaagd zijn. De vogelwedstrijd zal tot resultaat hebben, dat de Zandvoortmeeuwen geen stukje van de buit voor de Terrasvogels zullen overlaten. Ripperda zal de mooie positie aan den kop wel niet verspelen tegen de Germaan, daarvoor is de Haarlemsche club o.i. te sterk. Schoten gaat een reisje maken naar Amsterdam en zal naar onze meening het hoofd voor D.E.C. niet hoeven te buigen. Vierde klessers. Als Onze Gezellen den goeden weg niet bijster zijn geworden door de nederlaag tegen VI. Vogels, wordt het Zondag wee® een zege tegen V.V.D. D.S.S.Spaarne- vogels zal waarschijnlijk niet te groot krachtsverschil laten zien. D.I.O.E.T.O. kan een overwinning voor de thuisclub worden. De VI. Vogels kunnen misschien te luid klepperen tegen E.H.S. en weer twee punten rijker worden. B.S.M.D.C.O. kan een gelijk spel tot uitslag hebben. KORFBAL. Als een novum in de korf balwereld is op Eersten Kerstdag te Ant werpen een korfbalschool geopend. Uit hetgeen de verschillende sprekers me moreerden bleek, dat deze school op een zeer breede basis was opgezet: er zullen cur sussen gehouden worden voor trainers en spelers, waarbij zoowel de physieke als de psychische scholing op het programma staan. Op deze wijze hoopt men de mogelijkheid te openen voor een opbloei van de Belgische korfbalsport, die volgens Pierrot, den beken den Belgischen internationaal, nog slechts in tactisch opzicht iets bij de Nederlandsche ten achter staat. De heer P. Carol uit Eindhoven, trainer van P. S. V., feliciteerde het Belgische bonds- bestuur met de opening van deze school, in welk opzicht de Belgen z.i. stukken voor waren op de Nederlanders. Hij sprak de hoop uit, dat dit voorbeeld in Nederland spoedig navolging zou mogen vinden. BILJARTPRESTATIES. Ten bate van het Herstelfonds 19401945 speelden de heeren Kobus, de Leeuw en Sweering in Café Bol werk een wedstrijd klein billard cadre 35/2. De Leeuw scoorde 's middags een prachtig gespeelde serie van 334 car. In zijn avond partij leverde de Haarlemmer P. Kobus een fenomenale prestatie met een serie van 451 car. Hij maakte zijn partij af met 500 car. in drie beurten. Op 3 Januari a.s. zal v. d. Pol, Nederl. kampioen 45/2, een partij van 500 punten spe len in Hótel Royal, Stationsplein tegen P. Kobus, eveneens ten bate van het Herstel fonds.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 2