De nieuwe bonnen Weer 50 gram Thee De belastingen Relletjes Het Roode Kruis Voor de Stille Armen Avonturen van Wag en Warrel Een Avonturier De zesde ronde Sport in het Kort (Voor de eerste helft van de 1ste periode 1946 van 6 tot en met 19 Januari). Bonkaarten KA. KB. KC C01 535541 800 gram brood 542, 543 200 gram bloera 544 400 gram suiker 545 50 gram thee 546 125 gram boter 547 250 gram margarine 548 100 gram vet 549 100 gram kaas 550, 551, 552 100 gram vleesch 553 2 kg aardappelen B 51, B 52 400 gram btood A 53 l>/2 liter melk B 53, C 53 3 liter melk B 54 1 kg aardappelen Bonkaarten KD. KE 601 635, 636 800 gram brood 637, 638 200 gram bloem 639 250 gram rijst of kindermeel 640 500 gram suiker 641 250 gram boter 642 125 gram margarine 643 100 gram kaas 644 5 liter melk 645, 646, 647. 100 gram vleesch 648 1 kg aardappelen D51, D 52 400 gram brood E 51 250 gram rijst of kindermeel Tabakskaarten enz. T 07 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) V 07 100 gram suikerwerken X 07 2 rants, tabaksartikelen (geen import-cigaretten) (iroentekaart G 03 periode van 20 Januari16 Februari 1946. De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig tot en met Zaterdag 12 Januari. Bon G 03 der groentekaart moet uiterlijk op Zaterdag 12 Januari bij een groente handelaar worden ingeleverd. Voor de week van 13 t.m. 19 Januari a.s. zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, jam, tabak en versnaperingen. Op de bonnen voor kaas zal voor de helft magere of 20+ kaas en voor de helft volvette of 40+ kaas (waaronder eventueel begrepen buitenlandsche kaas) worden ge leverd. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 4 Januari van des middags 12 uur af worden gebruikt, met uitzon dering van de bonnen voor vleesch, melk en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 6 Januari mag wor den afgeleverd. Bij deelneming aan maaltijden van de centrale keukens moeten de bonnen 550 Plannen der regeering Bij de Kamers is een wetsontwerp in gediend, houdende bestendiging van op- centenheffing op verscheidene heffingen. In de toelichting zegt de minister van Financiën o.m.: „Wat de successierechten betreft, wordt opgemerkt, dat bij een in voorbereiding zijnd ontwerp van wet, houdende een ur- gentie-plan-belastingcn, een verhooging der tarieven is voorzien; het is uiteraard wenschelijk tot aan die verhooging de bestaande tarieven, met de daarop ge heven opcenten, te handhaven. Het urgentieplan houdt o.a. in verschil lende verminderingen van belastingen, welke op het bedrijfsleven rusten. De hiervoor bedoelde opcenten, welke groo- tendc-els reeds jarenlang geheven zijn en eenigermate zijn „ingeburgerd" zijn niet van zoo drukkenden aard, dat zij ook nog voor afschaffing of vermindering in aan merking zouden komen. De inkomsten van den staat zouden anders te zeer wor den verminderd. Uitbetaling grensgelden. Er is een regeling getroffen, waarbij on der bepaalde voorwaarden het Nederland- sche geld en de tegenwaarde van het vij andelijk geld, dat door repatrieerende Ne derlanders aan de grens werd ingeleverd, kunnen worden uitbetaald. Belanghebben den kunnen zich daartoe wenden tot den inspecteur der belastingen van de laatste woonplaats vóór hun vertrek naar het buitenland. Daarbij moet worden overge legd een verklaring van het Gewestelijk arbeidsbureau (c.a. bijkantoor) waaronder de laatste woonplaats vóór het vertrek naar het buitenland ressorteert ook in dien belanghebbende niet door bemidde ling van het arbeidsbureau in het buiten land werd te werk gesteld. Uit deze ver klaring moet blijken, dat belanghebbende naar het oordeel van den directeur van het Gewestelijk arbeidsbureau niet geacht kan worden zich aan tewerkstelling in het buitenland te hebben kunnen onttrekken; verder moet in de verklaring het bedrag vermeld zijn, dat de belanghebbende naar het oordeel van genoemden directeur van eijn aldaar verdiende loon kan hebben overgehouden. Ook moet een in de laatste woonplaats afgegeven verklaring van po litieke betrouwbaarheid worden overge legd. De tegenwaarde van de aan de grens in geleverde rijksmarken zal worden bere kend tegen den koers van 1 R.M. f 0.265 welke gelijk is aan de koers van de Mar ken welke door de geallieerde legers in Duitschland in omloop zijn gebracht (z.g. bezettingsmarken). Bovenstaande regeling geldt niet voor de aan de grens ingehouden „bezettings marken". Daarvoor zal een andere regeling worden bekend gemaakt. of 64o voor Vioesch en 553 voor aardappe len worden ingeleverd. In de week van 12 Januari19 Januari moet bij de centrale keukens bon 551 of 646 worden ingeleverd voor vleesch. Ter aanvulling van het tijdelijk vermin derde aardappelrantsoen kan 1 kg uit den éij de consumenten gevormden voorraad worden genomen. Petroleum. Bezitters van kaarten voor petroleum voor kook- en verlichtingsdoeleinden krij gen op de bonnen 1720 van de kaarten Ua 510, 17 en 19 van de kaarten Ub, 65 van de kaarten Uc 510 en 517 en 518 van de kaarten Ud 510 gedurende Januari 4 L. petroleum. bij het optreden der Ramblers Nadat het optreden van het dansorkest The Ramblers in Utrecht aanleiding had gegeven tot een actie van oud-K.P.ers, die den bezoekers bij den ingang pamfletten in de hand gaven, waarop een foto van het orkest stond afgedrukt, zooals het een Frontzorg-feest opluisterde onder een enormen wolfsangel, is ook hun eerste op treden in het Concertgebouw te Amster dam allerminst rustig verloopen. Bij de ingangen bracht een groepje oud-K.P.ers den bezoekers den Hitlergroet onder het roepen van „Sieg Heil!" Het geheele op treden van het orkest ging in een onafge broken rumoer verloren. Er werden fles- schen met traangas stukgeworpen, waar door het verblijf in de zaal welhaast on mogelijk werd. De talrujc aanwezige po litie verwijderde een 30-tal personen, het geen telkens gepaard ging met applaus, gejoel en luid geschreeuw van de omzit- tenden. Er werden geen wapens gebruikt. Een manifest over Indië. De Vereeniging NederlandIndonesië heeft het initiatief genomen tot een ma nifest aan het Nederlandsche volk, waarin men pleit voor het Indonesische volk, dat zijn strijd beschouwt als een voor vrijheid en Techt. De onverantwoordelijke elementen aan beide zijden zoo gaat het in den tekst verder maken rust en veiligheid in In dië twee geheel onzekere elementen. Rust en orde moeten hersteld worden en het conflict kan slechts worden opgelost, als van beide zijden, in plaats van wapenge weld, overleg wordt gebruikt. Grondslag hiertoe moet zijn cep vertegenwoordiging van het Indonesische volk door van Ja- pansche invloeden vrije leiders. De onder teekenaars wijzen op de zeer groote ver antwoordelijkheid van de betrokkenen wat betreft de verdere ontwikkeling van zaken in Z. O. Azië. Ten slotte richten zij zich tot de Engelsche regeering met het verzoek, haar verantwoordelijkheid als vrijheidlievend lid der Ver. Volken onder oogen te zien. Een spoedige oplos sing zal voor Nederland en Indonesië in de nieuwe verhouding een toekomst bren gen, die grootscher, eervoller en rijker aan beloften is, dan in welke machtsver houding ook. In Haarlem een centraal adres Alle bureaux van de afdeeling Haarlem en omstreken van het Roode Kruis zijn thans ondergebracht op een centraal adres, Paviljoenslaan 3; het zijn: secreta riaat, informaties, sociale zorg en cursus sen. Telefoon 21485. Agenda VRIJDAG 4 JANUARI. Begijnhofkapel: Wonderen der Kunst, 20.15 uur. Stadsschouwburg: Haarl. Tooneelclub, „De Bruiloft van Kloris en Roosje" en Har lequinade", 20 uur. Concertzaal: H. O. V. Le denconcert, 20 uur. Tuinzaal: Albert Vogel Jr., 20 uur. Rembrandt: De Parijsche On deugd, 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Palace: Het dubbele Paspoort. 14. 16.15 19 en 21.15 (18 J Luxor: Goldners Follies, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.) Frans Hals: 't Zit in de lucht, 14, 16.15, 19 en 21,15 uur (14 J). ZATERDAG 5 JANUARI Rembrandt Theater. Buitengewone nacht voorstelling ten bate v. d. stichting 19401945: „Het begon met Eva", 24 uur. Begijnhofka pel: Sweelinck Kwartet. 20 uur. Stadsschouw burg: Comedia. Ik zie ik zie, wat Jij niet ziet, 20 uur. Bioscopen als Vrijdag. 3ubileumfeest bij de N. Z. H. Woensdagavond organiseerde de Jubi leumcommissie van het Jubilcumfonds der Noord-Zuid-Holl. Tramweg Mij. den eer sten herdenkings- en bevrijdingsavond, waarop het jubileum van ongeveer 60 leden werd herdacht. De zaal van het Haarlemsche Concertgebouw was gevuld met vele familieleden van jubileerenden. De burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda toonde zijn belangstelling door zijn aanwezigheid. De voorzitters van de uitvoerende com missie en van de Jubileumcommissie, de heeren Ysema en Ysendijk, heetten allen welkom. In een oogenblik van stilte wer den de gevallen personeelsleden herdacht. Hierna voerde de directeur, jhr. J. J. Roëll het woord, en bracht hulde aan het geheele personeel. „Moge onze initialen, N.Z.H., het symbool worden van Neder land Zal Herrijzen!" zoo besloot jhr. Roëll. Onder marschmuziék van de N.Z.H.- Harmonie Kapel kwamen de jubilarissen binnen, waarna een zeer gevarieerd pro gramma werd uitgevoerd met het optreden van acrobaten, danseurs, het uitvoeren van liedjes, muziek, enz. onder leiding van Nol van Dijk. De avond werd beslo ten met een zeer geanimeerd bal, dat tot 2 uur duurde. Haarlemsche Rechtbank. Een Haarlemsche antiquair had bezoek gehad van twee heeren, die van hem gou den tientjes wilden koopen. De handelaar had er 23 in voorraad en wilde hiervoor f 500 per stuk hebben. De bezoekers ver trokken met de uitnoodiging de muntjes op een bepaald adres te willen brengen, dan zou de koop doorgaan, maar de anti quair voelde daar niets voor. De volgende morgen diende het tweqtal zich opnieuw aan <$i na eenig praten zouden de tientjes voor I 480 van de hand gaan. De hande laar telde in zijn achterkamer de munten op tafel, waarna een der koopers zéjn zijn zak stak en de plaat poetste. De bedrogene snelde den dief achterna, waarbij hij werd gehinderd door den achtergebleven pseu- do-kooper. De dief kon echter worden aangehouden en wie 6tond er nu terecht? De antiquairwegens „beschikken over goud", hetgeen een overtreding vormde van het besluit deviezenblokkeering 1944. Bij de eerste behandeling was f 100 boete met verbeurdverklaring van het goud ge vorderd. In appèl persisteerde de Officier bij dezen eisch. Mr. van Löben Seis, de verdediger, bestreed op juridische gronden het gewraakte „beschikken". Uitspraak op 17 Jan. a.s. Vijftiende verantwoording. Door ons ontvangen per Bank: A. I. C. f5,—. Loterij Oorlogsslachtoffers f203,90, M. K. flO,— Totaal f218.90, Reeds pntvangen f 10.265,27. Totaal ontvangen f 10.484;i7. Pianorecital 3an de Man Toen Jan de Man hier met Willem Hielke- ma een week of vier geleden concerteerde vormde hij de uiterlijk rustige helft van het pianoduo. Nu hij Donderdagavond in de tuin zaal solistisch optrad bleef die uiterlijke rust den heelen avond bewaard. Dat was aangenaam, maar in de Fantasie van Baeh en de Sonate K. V. 332 van Mozart gaf hij niet meer dan beschaafd, gaaf spel, met een beetje teveel pedaal bij Bach en een beetje te weinig frazeerlng en articuleering bij Mozart, en cat was toch niet genoeg om de belangstelling onverzwakt gaande te houden. BIJ Schubert s Impromptu in Bes kwam meer Innigheid in zijn voordracht. Doch pas na de pauze ontplooide hij eigen persoonlijkheid: in de brillant gespeelde Polonaise op. 22 van Chopin In de wat overdreven rubato vertolkte Rhapsodie op. 79 no. 1 van Brahms. Een zestal korte, welluidende Préludes van Léon Orthel completeerden het programma, waarna hij nog een werkje van Granados, dat weinig Spaansch cachet had, als toegift speelde. Ken knap pianist, Jan de Man, die zich na zijn dwangarbeid in Duitschland verrassend snel hersteld heeft! K. DE JONG BURGERLIJKE STAND. HAARLEM 3 Januari 1945 BEVALLEN: 31 Dec., F. Pennock—Libben- ga, z.; 1 Jan., T. de Vogel—Nlklforowa, d.; G. BijlsmaSnijdoodt, d.; 2 Jan., N. Silvls Kranenburg, d.; A. J. F. llitermark—Honne- bler, d 3 Jan., P. Rammelt—Ruiter, d. OVERLEDEN: 29 Dec., H. Noorloos, 79 j„ Brakcnburghstraat; 2 Jan., A. J. Kleinhout, 62 J„ Donkere Spaarne. ONDERTROUWD: 3 Jan., W P. Saargaren en A. Klumper; F. J Nessen en A. H. Es- sers; K. A. Bor en C. J. van Wijk; H. A. Eyskoot en C. M Huneker; M. B. Botman en J. Kolff; P. M. RJtskes en A. P. van Graas. GEHUWD: 3 Jan., J. Budding en J. E. Ho- gervorst; A. Keulen en M G. van Biederode; A. de Koning en A. H. Boogaard; K. H. L. Heuer en C. E. Putker; G. J. Hos en J. D. Dijk. 20. En weer buigt Wag zich over 't ver geelde papier. „Dat cruyt, genaemd Ahalaflia is oock seer goed als vlieghen of mughen te gebruyejeen. Men kan het koockenMaar Wag leest al niet eens meer. Hij kijkt Pi aan en zegt: „Dat goedje moeten we hebben, Pi! Ga je mee het zoeken?" „Ik zou wel graag met je mee willen naar die Verloren Velden en tveet ik hoe het daar allemaal heet, maar ik durf mijn boeken en zoo (en bij „en zoo" wees Pi naar de rommel om zich heen) niet alleen te laten. In Nederland voor millioenen gezwendeld Het A.N.P. meldt, dat te Brussel de Pool Siegfried Wrescynski gearresteerd is. Dit is een man die Nederlanders voor vele millioenen heeft opgelicht. Vijf jaar voor het uitbreken van den oorlog kwam hij voor het eerst te Am sterdam. Daar vond hij met zijn geslepen brein een goed operatieterrein. Hij deed zich voor als een voornaam zakenman, zijn dure kleeding, grijzend haar, Clark Gable-snorretje en z,ijn dónkere wenk brauwen imponeerden, evenals het feit, dat hij een stortvloed van uitdrukkingen in alle moderne talen over de menschen uitstortte. In 1937 werd zooals men zich herinneren zal een bankinstelling te Amsterdam voor 10 millioen gulden het slachtoffer van zijn praktijken. Zijn schuld kon evenwel niet overtuigend bewezen worden, zoodat het met oen sisser voor hem afliep. Daarna deed hij zich.voor als manager van een filmfabriek en lichtte tallooze meisjes op, die hoopten op een uitzending naar de lokkende filmstad. Wrescynski trok toen naar Amerika, maar daar kon hij het niet langer dan een jaar uithouden. Hij werd uitgewezen en keerde naar Nederland terug Hier waren intusschen zooveel aanklachten te gen hem gekomen, dat hij twee jaar in de gevangenis werd opgesloten. Toen kwam de oorlog. Wrescynski werd in het Oranjehotel te Scheveningen opgesloten, maar werd, zeer raadselachtig, door de Duitschers vrijgelaten. Hij zwaaide met papieren vol Duitsche stompels en be loofde menschen die de Duitschers ge vangen hielden, vrij te maken, mits 3000 5000 werd betaald. Het staat niet vast of de Duitschers in dit spel meespeelden. Wel staat vast, dat de Pool veel geld inde, maar dat geen enkele gevangene vrij kwam. Wrescynski werd onverwacht door de Duitschers naar Westerbork gebracht, maar weer wist hij vrij te komen, nadat hij zich daar eerst al van een aparte kamer en speciale diners had verzekerd. Toen hij vrij was bood hij Joodsche Ne derlanders de vrijheid aan als hij 50.000 kreeg. Door zijn bemiddeling zouden 9 gevangenen hun vrijheid krijgen. Het re sultaat was, dat 8 hunner werden dood geschoten. De Pool diende zich in ^ien tijd aan als „onderkruiper", die werkte onder den naam van dr. Hans. Na 8 Mei deed Wrescynski zaken met groote zwarte handelaars. Hij zou zwart geld „wit" maken. Van het hem gegeven geld maakte hij goede sier, kocht er een auto van 18.000 van. In Juli trok hij naar België om daar nieuwe plannen uit te*voeren. Hij werd evenwel onlangs ge grepen en zit nu in de gevangenis van Brussel wegens overtreding der deviezen- verordening. Bij een huiszoeking vond men bij hem enorme bedragen aan En gelsche ponden. Als Wrescynski in België zijn straf heeft uitgezeten, zal hij aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd. De hoofd commissaris van politie te Amsterdam verzoekt thans allen die door Wrescynski of „dr. Hans" zijn opgelicht, daarvan aan gifte te doen. Weerberich' GEEN VORST Weersverwachting tot Zaterdagavond. Geen vorst van beteekenis meer. zwaar bewolkt of geheel bedekt met kans op eenlge regen, aan de kust tot krachtig toenemende Zuid-Westelijke wind. in het Meesterschaaktournooi De ,,3!i-scorers" hebben het moeilijk ge had tegen hun mededingers met 3 gewonnen' partijen. De Amerikaan Stelner vond in zijn, landgenoot Denker een taaien tegenstander, die op een gegeven oogenblik zijn 'kans schoon zag en doodelijk toesloeg. Prins stond In den aanvang gunstig tegen Altken, maar de fortuin wisselde gedurig cn thans was remise het resultaat. Euwe. die gezien den stand, op winst speelde tegen Ekström, ver- meed ln te gaan op een vierpaardenspel- variatle, die bij goede voortóbtting op eeuwig schaak uitloopt. In 't eindspel beging hij een kleine onnauwkeurigheid, maar op het einde van den speeldag was het pleit nog niet beslecht. Tartakowcr als vierde topscorer had het niet gemakkelijk met Sergeant, doch r.a een belangwekkend eindspel moest de Engelsch- man het opgeven, zoodat Tartakowcr met 4\<t pnt. aan de spits staat. De tachtigjarige Mleses speelde een fraaie partij tegen den Zwitser Christoffel en kon door een goede mat-comblnatie zijn eerste winstpunt boeken. „Een spefér met toekomst", schertste een Bngclsch reporter. De stand na de zesde ronde is als volgt: Tartakower 4% pnt.; Denker en Prins 4 pnt.; Euwe 3V4 pnt. en 1 afgebr. partij; Altken en Stelner 3'/j pnt.; Ekström 3 pt. en 1 afgebr. partij; Mieses, Christoffel cn Thomas VA pnt.; Devos-1 pnt. en Sergeant pnt. De Engelsche ploeg, welke 19 Januari tegen België uitkomt, Is als volgt samenge steld: Doel: Swift (Manchester City); achter: Sco'tt (Arsenal) en Hardwich (Middles brough); midden: Soo (Leicester). Franklin (Stoke) en Mercer (Everton) (captain); vóór: Matthews (Stoke), Brown (Charlton). LfW- ton (Chelsea), Wright (Wolves) en Mullen (Wolves). Alle korfbal wedstrijden van den Kon. Ned. Korfbalbond voor a.s. Zaterdag en Zon- De"w* ds^'Ajden van den Ned. Voetb.bond voor Zondag zijn afgelast. In de districten 1 2 3 cn 5 wordt het programma voor Zon dag'a.s op zondag 13 Januari gespeeld, voor de districten 4 en 6 volgen nadere mededee- "C? oók de hockeywedstrijden zijn afgelast.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2