„2)e aaciag- is macfrif, Den Haag opgeschrikt Avonturen Oud- en Nieuwjaar te Hastings Sport in het Kort maar de vrede wil nog niet komen Redevoeringen van den Minister-President Het hoofdthema van de rede die de mi nister-president prof. ir. W. Schermer- horn op Oudejaarsavond voor de Neder- landsche luisteraars hield was: bezinning. Het is, zoo zei hij, een Oudejaarsavond die voor ons allen zwaar geladen is en die voor duizenden in ons volk de herinne ring oproept aan angst en smart, aan lijden en rouw. Honderdduizenden staren naar een ledige plaats in den familiekring. Zooveel mogelijk moet balsem op de won den gelegd worden. Ook denken wij aan de velen die berooid uit de Duitsche con centratiekampen terugkwamen. Het Ne- derlandsche volk heeft nog wat goed te maken jegens die slachtoffers. Ook moe ten wij al het mogelijke doen om het leed dat in Indië veroorzaakt is, te verzachten. De terugkeerenden uit Insulinde moeten wij met open armen ontvangen. Opbouw en herstel vragen groote offers. De taak waarvoor ons volk staat, is on eindig zwaar, terwijl de draagkracht tot een minimum verminderd is. Spreker gevoelde behoefte uit naam van en over het hoofd van het Nederlandsche volk heen. het woord te richten tot de Koningin. Moge het Uwe Majesteit ge geven zijn op Hare hooge en eenzame post, ook in het komende jaar bij te dra gen tot en getuige te zijn van het samen brengen van alle nationale krachten om deze op te voeren tot de hoogste geeste lijke potentie, die noodzakelijk is om'van 1946 het jaar te maken, dat aan ons volks leven de beslissende stoot in den koers ten goede zal geven. „De oorlog is voorbij, maar zoo ver volgde de minister-president de vrede wil nog niet komen De stuiptrekkingen, die wij aanschouwen, zijn in den grond de barensweeën van een nieuwe wereld, die in vrede leven kan, of zijn zij nieuwe uitingen van denzelfden geest, die eens den tweeden wereldoorlog deed ontbranden? De menschheid houdt den adem in bij de bepaling van het lot van ons oude wereld deel. Zal men dezelfde fout maken van 1918, n.l. door het te vroeg verschaffen van zelfbestuur aan Duitsohland, met gebruik van de weinige beschikbare werkelijke democratische elementen? Opnieuw zullen dan alle na-oorlog- sche catastrofen door een verblind volk op de rekening der Rathenau's en Stresemann's worden geschreven, zoo dat nog eens de democratie in het hart van Europa in discrediet wordt ge bracht. Daar ligt in wezen een der allergrootste vragen, op welker be antwoording wü helaas niet zeer ge rust zjjn. Na 1800 dagen afbraak is in 180 dagen herstel in ons land reeds veel bereikt. Dit stemt tot dankbaarheid. 1946 moet voor het grootste deel der bevolking uit- door een geweldige ontploffing Vuurwerk op Oudejaarsavond is tradi tie geworden, maar de Scheveningers en Hagenaars hebben wel iets te veel van het goede genoten. Op den middag van den 31sten Decem ber vloog een opslagplaats van munitie in de Scheveningsche duinen de lucht in met ais gevolg een groote glasschade, een krater van 45 meter doorsnede en 25 meter diep en een gewonde, n.l. een jongeman, die wonder boven wonder niet ernstig ge kwetst raakte aan den schouder. Vermoe delijk hebben kinderen in de omgeving van de kazemat met vuur gespeeld. De ravage in de omgeving is geweldig en het is dan ook aan het duinterrein, waarin de bunker gebouwd was, te danken, dat zich geen ernstige ongelukken hebben voor gedaan. alhoewel men nog ten aanzien van de kinderen, die in de naaste omge ving van de ontploffing speelden, in het onzekere verkeert. De radio geeft: HILVERSUM I, 301 M. 111.00 Orgelmuziek. 18.15 Cabaret. 18.30 Het Rijk Over7.ee. 16.45 Sonate voor twee piano's. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Bnchpro- gramma. 20 00 Nederland Herrijst. 20.15 Lon- densche Brief. 20.30 Eddy Walis. 21.00 Hoor spel ..Kon Victoria". 22 00 Gram.muz. 22.15 Mensch en maatschappij. 22 30 Componist v. d week 23 00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Sylvestre-trlo. 19.00 Alexander Wertinsky 19.10 Gedichten van Poesjkin. 19.15 Sonate voor twee piano's. 19.30 Progr. v. d. Ned Strijdkrachten 20.00 Opera La Bohème 21.00 De Patriot. 21.15 Nina Dolce. 21 45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Ted Powder Agenda WOENSDAG 2 JANUARI Kennemerplein 1. Foto-ten toonstelling Duitsche concentratiekampen 10—18 uur. Stadsschouwburg: Papa is verloofd. 20 uur. Rembrandt: De dag van morgen (18 J.). 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. Palace: In het Vreem delingenlegioen (14 J.), 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: Modern Times (15 1.. met gel 14. ie.15 19 en 21.15 uur. Frans Hals: 't Zit in de lucht (14 J 14. 16.15. 19 en 21.15 uur. DONDERDAG 3 JANUARI. Stadsschouwburg: Thérèse Raquln. 20 uur. Muziekzaal Brlnkinann: Dr. A. v d. Boom, 20 uur. Concertgebouw: Jan de Man, 20 uur. Bioscopen als Woensdag. komst brengen wat het tekort aan schoei sel en textiel betreft. Onze samenleving is zwaar belast met twee gevolgen van de bezetting: de poli tieke delinquenten en de zuivering. Dat de definitieve oplossing hiervan nog niet gevonden is, ligt in een conflict der geesten. Dit werkt belemmerend en ver troebelt helaas de geesten verder. Tenslotte wc« de minister-president er op, dat in ons volk een roepingsbewust- zijn wakker geroepen moet worden. Tenslotte gaat het in het menschen- leven om de vraag van de menschelijke persoonlijkheid in haar verhouding tot God en niet om de vraag of wij arm of rijk, verslagen of overwinnaar zijn. Al leen tegen den achtergrond van deze vraag kunnen wij in laatste instantie als zonen van één volk naast elkander de schouders zetten ondeT de zware taak die ons wacht. 's Middags had de minister-president voor de radio-luisteraars in de overzee- sche gebieden gesproken. Daarbij deelde hij mede. dat berekend is dat 220.000 Nederlanders in de jaren van druk en nood het leven lieten. De Indische kwestie Breedvoerig besprak prof. Schermer- horn de Indische quaestie. Hij betoogde dat het overal geldt, ook in Indonesië, dat geen samenleving buiten gezag kan bestaan. De gezagscrisis, die vooral op Java ontstaan is, zal niet overwonnen worden, noch haar gevolgen voorkomen, voor en aleer het gelukt, algemeene er kenning te vinden voor een nieuwen vorm van gezag, dat zichzelf weet te handhaven, niet alleen door geweld en macht, doch ook door de rede, zooals die niet in de eerste plaats in de groote meerderheid, maar in het bijzonder in de leidende laag der bevolking werkt. Deze herbouw van het gezag is de groote zorg en de groote verantwoordelijkheid van de Nederland sche regeering. Daarvoor zijn naar onze overtuiging alle elementen der Indonesi sche samenleving noodig, voor wie een goed bestuur waarde heeft. Daarvoor zijn ook zij noodig, die thans gelooven, dit gezag uitsluitend te kunnen doen dra gen door een Indonesische onafhankelijk heidsbeweging. De tijd die komt zal lee- ren op welke pijlers en in welke verhou ding het noodzakelijk gezag in het nieuwe Indonesië zal kunnen worden gebouwd. Ook hierbij gaat het echter bij ieder der betrokken volksgroepen niet alleen om woorden, maar in de allereerste plaats om daden. De komende weken kunnen van beslissende beteekenis voor den gang van zaken zijn. De Nederlandsche regecring heeft de vaste overtuiging, dat het mogelijk zal zijn zoodanige vormen te schep pen voor het bestuur van het konink rijk en van de onderscheiden gebieds- declen. dat in beginsel het doel, In dc boodschap der Koningin van 7 Dec. 1942 gesteld, dat n.l. geen politieke eenheid of nationale band kan blij ven bestaan, wanneer deze niet vrij willig wordt aanvaard en gesteund door het vertronwen van het over- groote deel der burgers, zal kunnen worden bereikt. Ditzelfde geldt voor Suriname en Cu racao Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam De Zandvoorter die de Duitschers begunstigde Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam veroordeelde den Zandvoorter R. van Deurzen, die het Noorderbad te Zand- voort, en na de sluiting daarvan het R.K. Patronaatsgebouw In Zandvoort exploi teerde als weermachtslokaal en de Duit schers in veel begunstigde, tot 6 jaar ge vangenisstraf, waarvan 3 jaar door te brengen in een rijkswerkinrichting. (De eisch was 8 jaar.) Een spionne. Katharina Thonus, die te Amsterdam werkzaam geweest was als typiste bij den S. D en Nederlanders bespionneerd had, die op het arrestatielijstje van den S. D stonden, werd veroordeeld tot 15 jaar, waarvan 10 jaar in een rijkswerkinrich ting Er was de doodstraf tegen haar ge- eischt Haarlem Is weer een openbaar vervoermiddel rijker! Op Oudejaarsdag vertrok de eerste feestelijk versierde bus van dc Broekway Maatschappij naar Haarlem-N. Scholieren danken Amerika Leerlingen van de H.B.S.-B aan het Santpoorterplein hebben op initiatief en onder leiding van hun teekenleeraar een aantal kalenders vervaardigd, die betrek king hebben op de bevrijding en eenige onderwerpen die den Amerikanen inte resseeren zullen. Deze kalenders zijn be stemd voor leerlingen in Amerika, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de inzameftng van reliefgoederen voor ons land. Het Nieuwe Tooneel Met de bevrijdingsfeesten heeft een buurt- vereenlglng In het kwartier rondom de nieu we Sint Bavo het aanzijn geschonken aan een cilettantengezelschap. dat zich als Het Nieuwe Tooneel aankondigt. Deze amateurs hebben op Nieuwjaarsavond een uitvoering gegeven, waarbij een drietal een-aeters op het program stond. Deze stukjes hadden niel veel om het lijf; het tweede was bepaald stuitend, maar een aangename verrassing bracht een zelfbedacht Nieuwjaarsspel, aar dig gemonteerd en gecostumeerd, met aan hel slot de tradltioneele samenspraak tusschen Thomasvaer en Pieternel. Alles wat Haarlem In 1945 heeft beleefd, trok volledig voorbij in een keurig gestyleer- de en beschaafd-geestlgen tekst, die in den julsten toon en met gepast gebaar werd voor gedragen. De ernstige ondergrond van deze raillerle, de erkentelijkheid die het won van de 'welwillende kritiek op personen en toestanden, de bemoedigende en sterkende strekking deden zoo sympathiek aan, dat men een herhaling van dit toepasselijke spel voor ruimer kring zou verlangen. H. G. CANNEG1ETER Ensemble Cor Ruys De Stadsschouwburg heeft het nieuwe Jaar Ingezet met een klucht van Cor Ruys, die ditmaal een Weensch malligheidje voor zijn snakerijen te baat had genomen, ,,'t Begon zoo onschuldig" is het verhaal van een diplo maat. wiens secretaris een door zijn chef verloren tasch moet zoeken en hierbij zich genoopt ziet in het hótel de kamers van ver schillende dames binnen te dringen, wat hem op tal van vermetele avonturen te staan komt. De diplomaat ls Cor Ruys, dien men voor de pauze niet op het tooneel te zien krijgt, maar die door een origineele vinding toch zijn aanwezigheid hoorbaar en zichtbaar demonstreert. Willy Ruys speelde den secre taris in zijn vermakelijke scènes met Fran- Coise Flo re als een coquet boudeerend, aller liefst ingénue-tje en Francien Genese als haar pittige, door de wol geverfde moeder en met Rob Ruys in een grappig tafreel. Nanna Sijmons was het hupsch kamermeisje en Matthieu van Eysden de onverbiddelijke dokter. H. G. CANNEGIETER. Prof. dr. M. C. v. Mourik Broekman, em. predikant der Ned. Herv. Kerk en bij zonder hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, ls op 67-Jarigen leeftijd overleden. De Engelsche League. De voornaamste uitslagen van de Zaterdag voor de Engelsche League gespeelde wedstrij den luiden: Noord: Barnsley—Bury 1—3 Bolton Wanderers—Blackpool 1—1 Burnley—Newcastle United 3—2 Chesterfield—Blackburn Rovers 4 Ever ton—Liverpool 2—2 Huddersfield Town—Bradford 1—1 Manchester United—Middlesbrough 4—1 Preston North End—Grimsby Town 1—2 Sheffield Wednesday—Manchester City 1—1 Sunderland—Sheffield United 1—2 Zuid: Arsenal—Wolverhampton Wanderers 3—2 Aston Villa—West Ham United 2—2 Birmingham City—Coventry City 2—0 Charlton Athletic—Newport County 2—0 Derby County—Brentford 3—2 Fulham—Nottingham Forest 3—3 Leicester City—Tottenham Hotspur 4—4) Luton Town—West Bromwich Albion 1—2 Plymouth Argyle—Portsmouth 1—3 Southampton—Chelsea 7—0 Swansea TownMillwall 50 In de Noordelijke afdeellng heeft Charlton Athletic met prachtige cijfers de leiding. Aston Villa is tweede. In de Zuidelijke af- deeling leidt Everton. 18. Pi's oranje stipjes worden wel'n beet- I jé donkerder van kleur en hij veegt haastig het stof van de band van het boek af en geeft het aan Wag. O, wat is dat ee» zwaar boek! Wag legt het maar gauw op den grond en vraagt aan Pi: ,,Waar staat het zoowat?" Bladzij 2164 Wag" antwoord Pi. Vlug bladert Wag in het boek. Ja, daar heeft hij het. Blad zij 2164. En nog niet eens op de helft! Jonge, jonge, zoo'n dik boek had onze vriend nog nooit gezien. Van de oudejaarsronde in het meester- tournooi op het schaakbord is weinig op merkelijks te melden. Voor Nederland is van belang, dat Prins voor de derde maal won. Dit keer was Thomas het slachtoffer. Opvallend is wel, dat zwart in het alge meent wint van wit. Overigens was men Maandag eenigszins in spanning door de aankondiging van de komst der Russen, die geduchte spelers zijn. Zij zullen nu te Londen hun krachten ontplooien, voor dit tournooi zijnij zij te laat. Het nieuwe jaar is voor de Nederland sche topspelers niet bijster goed begon nen. Sir George Thomas nam wraak voor zijn nederlaag tegen Prins en versloeg Euwe. De Nederlandsche kampioen stond er in het begin niet .slecht voor, maar de fortuin was zeer wisselvallig; na een on gemotiveerd pion-offer ging het snel bergafwaarts. Prins moest dezen dag zijn partij tegen den Amerikaan Denker in een ongunstige positie afbreken. Aan het einde van de vierde ronde is de stand nu als volgt: Prins, Ekstroem en Steiner 3 pt., Euwe, Denker en Christoffel 2Vz pt., Ait- ken 2 pt., Tartakower 2 pt. en een afgebr. partij, Thomas en Mieses 1 pt., Devos pt. en een afgebr. partij en Sergeant 0 pt. H.F.C.—Oud-Internationals Het door de vorst harde en gladde terrein van HFC aan de Spanjaardslaan liet zich op Nleuwsjaarsdag wees eens voor den gebrui- kelljken wedstrijd tusschen de gastheer-club en een elftal van oud-internationals bespelen. Ondanks dat de spelers zich niet snel wenden konden is het een aardig spelletje geworden, waarin de Jonge HFC-ers direct het heft in handen namen. Het uitstekende backstel Cal- denhove (die weer menig staaltje voor do tribune weergaf) en Pienter bezwoer echter langen tijd het gevaarlijke enthousiasme van de Winter-tweelingen en rechtsbuiten Groot; Keizer moest na ruim eer. half uur zwichten voor Höck en even daarna voor den goed spelenden Hans Winter. Vlak voor de rust scoorde Vente, die overigens in het veld niet veel presteerde, het eerste punt voor de „oudjes". In de tweede helft maakte hij ge lijk, doch de HFC-ers hadden spoedig daarna weer reden tot juichen door Bijleveld. Toen echter Vente weer gelijk maakte, begonnen de zenuwen hun steun te verleencn aan de Internationals. Pellikaan, die de ster van het veld was en zoowel verdediging als aanval goed steunde, drong iets meer op, zoodat het laatste kwartier op de Haarlemsche helft doorgebracht werd met het bestoken van Heyting's doel. Deze werd twee maal het slachtoffer van Lagendaal. De Zwaluwen sloegen Rotterd i met 2—6 ln een wedstrijd die eenige veelbeloven de spelers aan het werk heeft gezet. De Zwa luwen-doelman Van der Vliet (ODS) heeft een groot gedeelte van het succes op zijn naam staan, evenals de rechtsbinnen Wel3 (broer van den oud-international), die reeds voor de rust het tweede doelpunt maakte. Middenvoor Ehlen (Sittardsche Boys), op wlen veler hoop ls gevestigd voor de leiding van den aanval ln het nieuwe nationale elf tal beschaamde de verwachtingen niet. Bij de Rotterdammers was de HDVS ei Bor- rani de beste man. Het Kon. Ncd. Gymnastiek Verbond 19 gezuiverd. Het Ned. Chr. Gymn. Verbond had een motie van afkeuring t.a.v. de hou ding van het Bondsbestuur ingediend, die in middels door de Commissie «oor de zuive ring der Sport is onderzocht. Deze commis sie is tot de conclusie gekomen dat het K. N, G. V.-bestuur geen laakbare feiten van weg® zijn houding tijdens de bezetting t< last® kunnen worden gelegd. HANDBAL. In de eerste klas hand haafden de Concordia-dames haar ongesla gen record door op het vrijwel onbespeelbara terrein van Sport Vereent met 30 te win nen. Dit was de eerste nederlaag voor do Zuilensche dames en de rood-wltten hebben nu de leiding met drie punten voorsprong op Zeeburg en Sport Vereent. De Concordia-heeren konden he: in do modder tegen Sport Vereent niet bolwerken en leden de eerste nederlaag. Door enthou siaster spel behaalde de thuisclub, mede dank zij een minder goeden dag van den Concordia-doelman, tenslotte een 1! 1 ever- winning. De Rapidltas-damcs besloten het jaar met een 20 zege op het bezoekende Niloc. waar aan het meespelen van mevr. v. Denderen— Poorter ln dc voorhoede, wel niet vreemd zal zijn. In de tweede klasse zorgden de II.O.C.- heeren voor een verrassing door Rapiditas de eerste nederlaag toe te brengen. Na een spannenden strijd bleven Overweter c.s. met 65 In de meerderheid. Van Vliet werd te Brussel geslagen in de sprintwedstrijden op Oudejaarsavond. Hij eindigde als tweede op een kwart wiel ach ter Scherens. Gosseltn werd derde en Van Looveren vierde. In de achtervolging over 10 K M. verloor Peters van Prat met 30 meter. „Wèl voetbal op Zondag", besloot de ge meenteraad van IJsselmuidcn met 7 tegen 0 stemmen. Hiermede ls een einde gekomen aan het reeds vele Jaren bestaande voetbal- verbod op Zondag en kan IJVV naar har telust haar llevellngssport beoefenen. B. en W hadden voorgesteld, op dit verozek af wijzend te beschikken.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2