Haarlems Dagblad Japansche troepen in Atjeh Nazi-Hoogépriesters Het Persbesluit Dr. van Mook te Londen Vervoer van Italiaansch Bandietendom Niet de Stadsleelijkerd Betere tijden voor de Radio distributie 80» Jaargang» N't*. 18224 Bureaux: Groote Houtstr. 9S en Soendaplein 37, Haarlem Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofd redacteur: Robert Peerclioom YVoonsdng 9 Januari 194Ö Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week SI Ct. per kwartaal 4.— Postgiro 273107. Redactie 10600 Dir -Hoofdred. 15054 DOOR de directies en hoofdredacties van een aantal dag- en nieuwsbladen Is onlangs een request aan 'den minister van Binnenlandsche Zaken gezonden, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de perszuivering zooals die geregeld is in het Persbesluit 1945. Dit besluit is in de plaats gekomen van een in 1944 genomen beschik king, die te Londen tot stand is gekomen en waarvan de uitvoering in de practijk op groote moeilijkheden bleek te stuiten. De vervanging van het eerste Persbesluit door een nieuw heeft groote vertraging in de perszuivering tengevolge gehad. Nu zijn door de bedoelde, adressanten bezwa ren tegen het besluit-1945 ingediend, om dat dit zich uitsluitend bezighoudt met de zuivering van personen. Zij hebben aan den minister geschreven: „De criteria, die hiervoor in art. 24 worden gesteld, mogen door velen scherper geacht worden dan die in het Persbesluit-1944, toch koesteren adressanten groote bezorgdheid ten aan zien van den toestand van het Ncderland- sche perswezen in de naaste toekomst, aangezien huns inziens deze personenzui- vering een wezenlijke zuivering en ge zondmaking van het perswezen niet zon der meer met zich meebrengt. Uitgaande van hel onaanvechtbare beginsel, dat het geheel meer is dan de som 'van zijn dec- len. zijn zij er van overtuigd, dat een dagblad meer is dan de gezamenlijke re dacteuren, redactioneele medewerkers en verslaggevers, tezamen met de leidende functionarissen. Het is hun overtuiging dat een persorgaan, dat zich als orgaan in bezettingstijd misdragen heeft, bij wijze van zuivering dient te kunnen worden verboden." De strekking van het Persbesluit is, dat als leiding en redactiestaf van een blad, na onderzoek door de perszuive ringscommissie, aanvaard worden en dus als een zuivere groep worden erkend, vergunning tot verschijning aan dit blad wordt verleend. Er zijn nog ongeveer twintig dagbladen, aan welke lot dusver een vergunning tot verschijning is ont houden. Nu de aanvragen in behande ling komen is dus te verwachten, dat vele van die bladen binnenkort weer verschijnen zullen. Volgens de bepa lingen van het Persbesluit zouden ze alle kunnen verschijnen, mits zij geleid en geredigeerd worden door personen tegen wié g#en bezwaren bestaan. Dat lijkt mij in principe juist en ik ben het dan ook met de bezwaren van% de adressanten niet eens. Als zij het on aanvechtbaar beginsel, dat het geheel meer is dan de som van zijn deelen, er bij te pas brengen kan men dat begin sel aanvaarden en de slotsom trekken, dat als al de vitale deelen deugdelijk zijn bevonden de goede werking van het ge heel toch wel op de beste wijze gewaar borgd is. Voor het overige moet het pu bliek beslissen. Dat is, naar het mij voor komt, de logische maatstaf en de aange wezen oplossing in een democratisch land, dat de persvrijheid wenscht. Een na langdurig verschijningsverbod terug- lceerend dagblad komt voor het feit te staan, dat al zijn vroegere abonnés lezers van andere bladen zijn geworden. Wen- schen zij niet naar hun oude blad terug te keeren, omdat dit in bezettingstijd een verkeerde houding heeft aangenomen, dan laten zij het. Wenschen zij het wel te doen, omdat leiding en redactie een gezuiverde staf vormen en zij er daarom vertrouwen in stellen, dan doen zij het wel. Bovendien zal het weder-vcrschij- nende blad door zijn qualiteiten zijn lezers moeten winnen. Men kan moeilijk zeggen dat het in een bij uitstek gunstige of gemakkelijke positie verkeert bij zijn terugkeer, want het is hen kwijt. Vele nieuwe bladen, voortzettingen van dc illegale bladen in bezettingstijd, die daarin zulk voortreffelijk en moedig werk in het verzet tegen de Duitschers hebben verricht, verschijnen en worden gedrukt op drukkerijen van thans verbo den bladen. In sommige gevallen, waar in de oude blafden sinds de bevrijding al- I weer verschenen zjjn, worden op hun drukkerijen zoowel oude als nieuwe bla den gedrukt, naast elkaar. Als meer oude bladen terugkeeren en wanneer in de toekomst de omvang van alle bladen wordt vergroot, levert dit een vraagstuk van ordening op. Dat is een andere kwestie, die inderdaad tot oplossing zal moeten worden gebracht De adressan ten hebben verklaard, dat huns inziens overal een bewindvoerder zal moeten worden aangesteld waar ondernemingen, die vroeger een blad uitgaven dat nu niet verschijnt, voordeel trekken van de uit voering van drukorders van nieuwe bla den. Met de principieele vraag, of men alleen personen moet zuiveren of boven dien nog deh terugkeer van bladen ver bieden houdt dit geen direct verband. R. P. Crisis in België? Het gerucht gaat, dat de kabinetsraad besloten zou hebben, de Kamers te ont binden en den datum der verkiezingen te vervroegen en vast lo stellen op 17 Februaïi. (U.P.) Ken doeltreffend Influenza-vaccine, dat tot dusver alleen ter beschikking van het Amerikaansche leger stond, zal nu ook voor algemeen gebruik geproduceerd worden Dc bereiding varf dit vaccine kwam tot stand In het Amerikaansche militaire medische pro gramma. Volgens een nicdedecling van het „In donesische ministerie van Voorlichting" worden Japansche troepen aan de Oost kust van Atjeh aan land gebracht sinds 24 December. Vooral in het gebied van Sigli bieden de Indonesiërs hevigen tegen stand. In deze Indonesische mededeeling wordt verder gezegd, dat zich in dit ge bied geen krijgsgevangenen of burger- geïnterneerden bevinden, zoodat de con clusie voor de hand ligt, dat de Japansche troepen tegen de Indonesiërs in het veld worden gebracht. (U. P.). Dr. H. J. van Mook is Dinsdagmorgen voor een verblijf van twee dagen te Lon den aangekomen. Betrouwbare waarne mers aldaar, zoo schrijft Reuters diploma tieke correspondent, zijn van meéhing, dat het doel van Van Mook's bezoek is de Britsche regeering op de hoogte te stellen van de reactie van het Nederlandsche parlement op de resultaten van de bespre kingen te Chequers. Nederlandsche offi- cieele kringen te Londen hebben catego risch verklaard, dat het communiqué, dat in de Engelsche hoofdstad is uitgegeven, nog steeds zijn waarde behouden heeft. Men is in Londen nog steeds niet te weten kunnen komen of, en zoo ja in hoeverre, de twee regeeringen overeenstemming hebben bereikt over het gebruik van Ne derlandsche troepen op Java. De toestand op Java. Batavia: Soldaten van de luchtlan dingsdivisie hebben een aantal kampongs doorzocht, maar er werden geen wapens aangetroffen. Buitenzorg: Aanval op een ver dachte wapenopslagplaats, waar vele kis ten met springstoffen, groote hoeveel heden schokbuizen, granaten en doozen met zwavel en salpeter werden ontdekt. Semarang: Vliegveld door twee of drie kanonnen gebombardeerd. De gebie den, die aan het vliegveld grenzen, wor den gezuiverd en een actie wordt onder nomen om de kanonnen ten Westen van de stad te veroveren. Soera ba ja: De artillerie heeft een aantal Indonesiërs, die een Britschc stel ling hebben aangevallen, onder vuur ge nomen Verder heeft een groep Indone siërs een stelling te Kletek aangevallen. Hun vuur werd beantwoord cn zij trok ken terug Bij een aanval op de ..Dell ma chine-fabriek" is gebleken, dat aldaar spe ren werden gemaakt. Voedselpositie verslechterd. De laatste maand ls de voedselpositie op Java in belangrijke mate verslechterd. Amerikaansche goederen ook door niet-Amerikaansche schepen In Washington hoopt men binnenkort een verzachting te krijgen van dc bepalingen, volgens welke op credlet geleverde goede ren slechts door Amerikaansnhe schepen mo gen worden vervoerd. In alle leenlngsover- eenkornsten op een na van de Ex- en Importbank was deze bepaling opgenomen. De kwestie wofdt nu bestudeerd door een groep ambtenaren met de bedoeling zoo spoedig mogelijk hierin verandering te bren gen. Wanneer de credietgoederen ook door andere dan Amerikaansche schepen mogen worden getransporteerd is dit, vooral voor Nederland en Noorwegen, van groot belang. Noorwegen zou speciaal hierom bezwaar hebben gemaakt tegen het aangaan van een leenlngsovereenkomst van 50 mlllloen dol lar, De Nederlandsche regeerfng heeft Inder tijd Ingestemd met de bepaling, hoewel Ne derlandsche scheepvaartkrtngen zich tegen deze clausule hadden verzet. De golf van gewelddaden, dlc thans Italië teistert, dreigt aan te zwellen tot een springvloed. Groote formaties mo dern bewapende bandieten maken het land onveilig en de Carabinieri hebben de han den vol, om zich de benden van het lijf te houden. Te Borgetto werd een slag van twee uur geleverd tus6i-hen zes Carabi nieri én honderd gemotoriseerde bandie ten, welke laatsten zich tenslotte moesten terugtrekken Te Genua word de gevan genis door de delinquenten overrompeld cn zij bleken plotseling in het bezit te zijn van automatische wapens en handgrana ten. De Napolitaansche bandiet' Lnmarca ge niet door zijn stoute stukjes van dc laat ste weken een Icgendarischen roem. Vele van zijn bendeleden zijn reeds door de carabinieri ingerekend, maar Lamarca heeft nu zelfs een „voorlichtingsdienst" in het leven geroepen. De rcgcering staat vrijwel machteloos tegenovei het terroris me, dat thans hoogtij viert Ik de Abruz- zen, de Apenijnea u> op £icUa*- Sjahrir in Batavia terug. Bij zijn terugkeer uit Djokjakarta in Batavia heeft Sjahrir aan Un. Press ver klaard, dat het doel van de reis van hem en enkele van zijn kabinetsleden naar Midden-Java hoofdzakelijk gelegen was in het voeren van besprekingen der détails van de Britech-Indonesische overeenkomst betreffende het ontwapenen, concentrce- ren en evacueeren der Japanners. Leden van den staf van het T.K.R. hebben «an de besprekingen deelgenomen. De T.K.R. ie Buitenzorg heeft vijf Indo- Europeanen binnengebracht, die sedert eenigen tijd verdwenen waren. Bepaalde teekenen wijzen erop, dat de T.K.R. te Buitenzorg georganiseerd wordt in een meer gematigd lichaam, dat bereid zal zijn orde ei\ rust te helpen herstellen. Ook Bandoeng is rustiger, zoodat het tijdstip waarna men niet meer in de open lucht mag verblijven, van 20.00 tot 22 00 uur verlaat kon worden. -Tot gisteren zijn in Zuid-Bandoeng 192 gijzelaars losgelaten. Een tweede trein met voorraden is onder bewaking van T.K.R.-leden uit Batavia te Buitenzorg aangekomen. Het herstel betreft een anderen Gashouder Wij hebben medegedeeld, dat B en W van Haarlem een crediet van f 50.000 aan den noodraad hebben gevraagd voor de herstelling van een gashouder. Eenige bladen hebben naar aanleiding daarvan, medegedeeld, dat de „Stads- leelijkerd" (in de oorlogsjaren belangrijk verlaagd) hersteld zal worden. Ter gerust stelling van beminners van landschaps- schoon kunnen wij evenwel verzekeren, dat het hier niet de „Stadsleelijkerd"" geldt, maar een der kleine lagere gashou ders. Het woord is aan. Mr. C. Bake: De lcat is een merkwaar dig dier: zij is tevreden als zij het goed heeft. De Haarlcinsche distributie van radio- muziek zal binnenkort haar net gaan re- visccren. Te beginen met de centrale „Fiva" in de Kloosterstraat (Haarlem-N.) zal het omvangrijke Ilaarlemsche onder en bovcngrondsclie net nagekeken worden. Hierbij bestaat de mogelijkheid, dat alle perceelen, die voorzien zijn van een kabel maar tot nog toe van muziek verstoken bleven, opnieuw worden aangesloten'. In perceelen, waar nog geen kabel aanwezig is, kan dus onmogelijk voor een nieuwe aansluiting gezorgd worden. Het publiek behoeft zich hiertoe niet tot de centrales te wenden, daar het in verband met de materialenpositie onmogelijk is, nieuwe abonnés aan te nemen. Ook het vraagstuk der clandestiene aan sluitingen op het radio-distributienet i waardoor zooals bekend is, storingen ont staan zal onder oogen worden gezien. Reeds 500 processen-verbaal werden uit gedeeld en men hoopt binnenkort alle on- oirbare luisteraars uit de rijen der abon nés te hebben verwijderd. Deze maand zal een begin gemaakt worden met het herstellen van het net in de Indische buurt, dat door een kabelstoring aan de Jan Gijzenvaart reeds een jaar buiten werking was. Men hoopt vóór den vol genden winter het geheele Haarlemsch® radio-distributie-apparaat gerepareerd te hebben, zoodat dan alle 8000 aangeslotenen weer ongestobrd uit deze bron van ont spanning kunnen putten Daar de noodige lampen nog niet verkrijgbaar zijn. zal het voorloopig nog niet mogelijk zijn. meer dan twee zenders over de radiodistributie te relayeeren. IN* eerste sininistippelen zijn met liet s.s. „Tltus" uit Juffa In ons land minlek omen en zullen op de ingeleverde bonnen worden gedistribueerd. Niet minder dim 27815 kisten met deze vitamlnerljke vrncliten werden te Itotterdüin gelost. (P.) afzonderlijk ter verantwoording geroepen Tijdens de zitting van het Neurenberg- sche tribunaal is Von Ribbentrop's doop ceel gelicht. Maxwell Fyfe begon de zaak tegen een der grootste Nazi-profeten, die in hooge mate aansprakelijk 16 voor het lijden van Europa, met een overzicht van zijn carrière, die als wijnkooper begon cn uitliep op een monsterproces. Von Ribbentrop's huis diende vóór 1933 meermalen als vergaderruimte voor Hitier en Von Papen. Uit Ciano's dagboek blijkt, dat hij tijdens een bezoek aan Von Rib- bentrop heeft gevraagd- „Wel. Ribbentrop, wat wil Je, de corridor of Danzig?" Het antwoord was onverwacht en tee kent den persoon van den vrocgeren men tor van Duitschland's buitcnlandsche po litiek len voeten uit: ,,WU willen oorlog!" Inmiddels heeft zijn verdediger zich te ruggetrokken tengevolge verschil van meening over de te voeren verdediging. Seyss' laatste hoop. Betreffende z(Jn optreden In Oostenrijk heeft Seyss Inquart het tribunaal verzocht een zevental getuigen te dagvaarden, die allen aannemelijk moeten maken, dat dozp verdachte het beste voor heeft gehad met de wereld en de mensebheid cn vooral dat de Anschluss van Oostenrijk op volkomen wettige wjjze geschied Is. Om het tempo van het proces niet te zeer te laten terugloopen. heeft president Lawrence besloten, slechts een klein ge deelte van het bewijsmateriaal mondeling te laten voordragen en de rest schriftelijk te laten indienen. De zaak tegen Göring persoonlijk wordt een opeenhooping van. belastend materiaal, zonder veel nieuws te brengen. Deze week zal ook Seyss In quart apart behandeld worden, zoodat dan de Nederlandsche vertegenwoordiger to Neurenberg, de actieve baron Van Tuyll van Serooskerken. onzen duit in het zakje zal kunnen doen. Gevaar voor „concurrentie" lijkt niet denkbeeldig te zijn. doordat de Amerika nen en Franschen op Nedcriandsch terrein komen en daardoor afbreuk doen aan het Nederlandsche deel van de aanklacht. C.A.O. in het Rloembolleii- berlriif opgezegil. Tiet Collectief Ai-belds Contract voor het Bloembollenbedrljf is met wederzljdsch goed vinden van werknemers en werkgevers op gezegd. Men verwacht In wei kgeverskringen ln het algempen wel tot vaststelling van een nieuw contract te komen. Naar wij van di« zijde vernemen, vloeide de opzegging hoofd zakelijk voort uit den wensch een verandering ln de pensioenregeling te brengen. Vóór den eersten Maart moet het nieuwe contract ge reed zijn, daar op dien datum de nieuwo C.A.O ingaat. Er zal tevoren nog onderling overleg worden gepleegd over den definilte- ven vorm waartoe een aantal vergaderingen van belanghebbende organisaties zijn uit geschreven.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1