De Partij van den Arbeid De Radio geeft vanavond; Kamer over rechtskracht der Londensche besluiten En de. richtlijnen bij benoemingen Stadsschouwburg en Concertgebouw te Haarlem Het nieuweZaridvoort Een nieuw Spoorboekje Avonturen van Wag en Warrel Koekjes zonder bon Kort en bondig Overeenstemming verkregen De secretaris van het politiek overleg tusschen de Nederlandsche Volksbewe ging, S.D.A.P., Vrijz. Dem. Bond, Christ Bern. Unie en een deel van de Christo- foorgroep meldt; De vergadering van het politiek overleg van 5 Januari is met haar voorstellen be treffende de stichting eener partij van den arbeid gereed gekomen. De voorstellen, weike met algemeene instemming zijn aanvaard, zijn gezonden aan de samen- •verkende partijen en groepen en worden bekend gemaakt aan de pers. Teneinde gerezen misverstand weg te nemen, wijst de commissie er op, dat naar haar mee ning de nieuwe partij, die uiteraard zal optreden met een nieuw bestuur, een nieuwe vertegenwoordiging in de open bare lichamen en een nieuwe vlag, er te zijner tijd recht op heeft, beoordeeld te worden naar haar eigen daden en pro gram. Een nieuw begin bleek mogelijk, omdat de samenwerkende partijen en groepen een ontwikkeling hebben doorge maakt, waardoor ze thans staan voor een gezamenlijke politieke taak. Ten aanzien van de symbolen erkent dc commissie het als wenschelijjc, dat de lei dinggevende kringen gemeenschappelijk de verantwoordelijkheid aanvaarden voor het groeiproces, dat te dien opzichte gaan de is. Daarbij wordt uiteraard eenerzijds van niemand verloochening gevraagd van wat hem lief is, anderzijds van allen ge vergd elkander niets op te dringen en een geest van verdraagzaamheid te waarbor gen. De commissie is van oordeel, dat dis cussies over deze aangelegenheid onnoo- dig misverstand hebben gewekt; misver stand, dat in de practijk der samenwer king naar haar meening stellig zal ver dwijnen. De constitueerende vergadering van de partij van den arbeid zal plaats vinden In begin Februari, terstond na de verschil lende partijcongressen. Communistische Partij Te Amsterdam, is het congres van de Communistische Partij geopend. De heer G Wagenaar herdacht de ge vallen strijdmakkers. Daarna hield de heer Paul de Groot een rede, ter jinleiding van het congres, over den politieken toestand en de taken der partij in de overgangsperiode van den oorlog naar den vrede. De samenvoeging van Rusland met Engeland en Amerika is, naar Stalin verklaarde, niet op toevallige gronden gebaseerd, maar op belangen van vitale beteekenis. „Onze vrienden van Trouw", zoo zeide de heer De Groot, „die al likkebaarden bij de gedachte aan oen oorlog met atoom bommen tegen de Sovjet-Unie, zullen te leurgesteld worden." Onvoorwaardelijk moeten de arlfeiders strijden voor den wederopbouw van ons land. Bij ieder conflict moeten* zij het belang van de arbeidersbeweging in haar geheel in het oog houden en slechts in het uiterste geval tot staking overgaan De Communistische Partij mengt zich niet in de zaken van de E.V.C., maar waarom is de werkelijke eenheid nog niet gekomen? De reactie drijft een wig tusschen de E. V.C. en het N V.V. Indien een fusie tus- ,V. C. en het N.V.V. De zelfstandigheid van Indonsië is-niet meer weg te redeneeren of te bombardee ren. Het plan, dit volk door een nkuwen Atjeh-oorlog opnieuw te onderdrukken, is ct mislukking gedoemd. Nu schijnt ook bnze regeering van haar dwalingen terug te willen komen en onderhandelingen te willen aanknoopen. Dat zij Sjarir spoedig moge erkennen. Breedvoerig werd gediscussieerd over •de rede van den voorzitter. Harde woor den vielen er over de critiek die de voor zitter had geuit over 'de houding van Boestam Effendi, het dotfr het partijbe stuur geschorste Communistische Kamer lid. Het ging over de vraag of Roestam 'Effendi zich zou verdedigen in een open bare of een huishoudelijke zitting van het congres. Het partijbestuur was voor een huishoudelijke zitting. Bij dit debat zei de voorzitter dat het partijbestuur geen vertrouwen kan stellen In het districtsbes'.uur van Friesland. Periodebonnen brandstoffen Er zijn weer nieuwe periodebonnen voor vaste brandstoffen aangewezen. Officieele Instellingen kunnen hun respectievelijke B-nummers tot en met no. 8 gehonoreerd krijgen, evenals de ziekenhuizen, dokto ren enz. Voor groep B-Ia zijn de bonnen tot en met no. 9 geldig verklaard. Dc nieuwe periode-bonnen ten behoeve van particulieren, kflntoren en bureaux zullen naar alle waarschijnlijkheid ook binnen tmkele weken bekend gemaakt worden. Naar ons werd medegedeeld, zal de af levering van de kolen wel eenige vertra ging ondervinden, aangezien de voorraden bij den handel zeer gering zijn. Met het inzamelen en opzenden der bonnen is ook eenige tijd gemoeid, waarna bevoorra ding van den handel kan geschieden. HILVERSUM I, 301 M. 18.15 Cabaret. 18 30 Het Rijk overzee. 18.45 Gramofoomiiu/ick. 19.00 Nieuws. 19.15 Re portage. 19.30 Kamermuziek. 0.00 Ned Her rijst. 20.15 Brief uit Londen. 20.30 Gramo- foonmuzlek. 21.00 Hoorspel. 22.15 Mensch en Maatschappii. 22,30 De componist van de week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Uit „La Bohème" (gr.). 19.30 Voor de Ned Strijdkrachten. 20 00 Gra- mofoonmuzlek. 21.00 De Patriot. 21.15 Mótro- pole orkest. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.15 Gramofconmuzlek, De Dinsdag uit de Regeerings-nota aan de orde zijnde hoofdstukken over de ka binetsformatie, rechtskracht der wetsbe sluiten, het door de Nederlandsche Regee ring te Londen gevoerde beleid, en richt lijnen bij benoeming, deden een aantal politieke kopstukken redevoeringen hou den. Het waren niet alle Instemmende gelui den, die het Kabinet te hooren kreeg, doch dit nam niet weg, tot dusverre mocht het in het algemeen genomen over ge brek aan welwillendheid, of zelfs steun niet klagen. Zoowel de heer Goedhart (benoemde nieuweling) als Mr. v. d. Goes v. Naters, sociaal-democratisch fractie leider, deelden een goed rapport aan Schermerhorn met de zijnen uit. Dat laatstgenoemde verklaarde, dat zijn frac tie, bij behoud van alle zelfstandigheid om op te komen voor wat zij voorstaat, zelfs indien het Ministerie dit niet mocht aanvaarden, ingenomen was met het te genwoordige bewind, hetwplk democra tisch van beginsel is, lag voor de hand. Zeker in de oogen van den meest criti- 6chen spreker van dezen middag, den voorzitter van de a r. Kamesclub, den heer Schouten, die immers betoogde dat het Kabinet geenszins nationaal is, doch bovenal het stempel van de N.V.B. en de S.D.A.P. draagt. Hij gaf te kennen het Regeerings-programma, dat z.i. verder gaat dan de eigenlijke taak van „herstel" on „vernieuwing" overladen te vinden,vond dat alles achterwege had moeten blijven wat in staat is principieele verschillen op te roepen, juist nu alleen reeds de her- steltaak schier bovenmenschelijk zwaar is. Met klem kwam hij op tegen het ons volk ongewenschte verlengstuk van het Duit- sche regime: de bureaucratie, in welk ver band de vraag op de proppen kwam of het de Regeering ernst is met haar ver langen naar overleg met 't Parlement. Met de overige sprekers (van wie de s.d. Mr. D o n k e r dit nog eens in 'n juridisch betoog deed) bepleitte hij voorlegging van de Londensche wetsbesluiten aan de Ka rpers. Lijnrecht ging de heer Schouten tegen de o.m. in de Nederlandsche Volks beweging gekoesterde opvatting in toen hij voor zich samenwerking tusschen christendom en humanisme onmogelijk noemde. Wie mocht meenen. dat de a r. fractie per se in de oppositie wil zijn, vergiste zich volgens dezen spreker, die beweerde, dat het 't Kabinet is, dat strui kelblokken heeft opgeworpen. Het standpunt van de R.K. fractie bleek wel iets anders te zijn, want, aldus haar Sluiting wegens kolengebrek Naar de directie ons mededeelt, hebben de Stadsschouwburg en het Concertge bouw te Haarlem nog slechts voor enkele dagen kolen om de gebouwen te verwar men. Er wordt met 6mart gewacht op een nieuwe toewijzing, omdat anders de in richtingen gesloten zullen moeten wor den, daar gevreesd wordt, dat het publiek niet in onverwarmde zalen wil zitten. In- tusschen worden natuurlijk alle wegen bewandeld om te bereiken, dat alsnog kolen verkregen worden. Twee Eeredoctoraten. Dinsdagmiddag herdacht de Senaat der Amsterdamsche Universiteit den dies nata- lls, den stichtingsdag, in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten, o.a. dr. J. E. Baron de-Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin. De rector-magnificus prof. dr. M. W. Woerdeman sprak uitvoerig over embryolo gische onderzoekingen en overhandigde aan het einde van zijn rede het eere-doctoraat In de wis- en natuurkunde aan mr. P G. van Tienhoven, waarna prof. Wevers de ver diensten van den nieuwen doctor voor het behoud van ons natuurschoon uiteenzette. Prof. E. Laqueur gaf vervolgens het eere doctoraat in de geneeskunde over aan mej. dr. E. Dingemanse, conservatrice van het pharmaeo-therapeutlsch laboratorium der Amsterdamsche Universiteit aanvoerder Dr. Deckers, zij wil in eensgezindheid samenwerken al is zij niet bereid mede te werken tot het scheppen van 'n eenheid, waarin de Katholieken, die overigens geenszins alles bij het oude wenschen te laten, niet meer zichzelf zou den blijven. De scheiding tusschen „ille galiteit," en de rest van het volk achtte hij niet alleen onjuist, maar ook psycholo gisch gevaarlijk. Ook deze spreker bleek geenszins in alle opzichten het meermalen door de Regeering gehanteerde „nood- recht" te kunnen bewonderen of goedkeu ren. Zijn fractiegenoot Ruiter koes terde evenals Mr. v. d. Goes v. Naters be langstelling voor wat de Regeering even tueel op 't gebied van socialisme wil doen, zij het uit gansch andere overwegingen! Uit de rede van den s. d. woordvoerder zij nog vermeld een klacht over achteruitstel ling der sociaal-democratie -bij benoemin gen, een pleidooi voor toepassing van het stelsel van twee-jaarlijksche begrootingen, bijzondere door de meeste sprekers ge deelde belangstelling voor, om niet te zeg gen vurige nieuwsgierigheid naar, de mettertijd (liefst spoedig) door den oud- Premier Gerbrandy in te dienen nota over het doen en laten van onze Londensche Regeering. In dit verband stip ik nog aan, dat met dezen afgevaardigde de heer Goedhart er voor bleek te voelen ook an dere ex-Londensche Ministers in staat te stellen nota's ter tafel, te brengen. Laatst genoemde zou voorts gaarne het een en ander vernemen over de kwestie-de Geer. E. v. R. Weerbericht Geldig tot Donderdagavond. Krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tusschen Zuid en Zuid-West. Zwaar be wolkt met plaatselijk eenige lichte regen. Verdere stijging van temperatuur. Afbraak van het Kurhaus Opnieuw gaan de sloopers in Zandvoort aan h'et werk. Maar nu met instemming van de Zand voor ters! In de komende we ken wordt namelijk het Kurhaus afgebro ken. Dit is het eenige gebouw, dat de Duitschers nog aan de Noord-boulevard hadden laten staan, blijkbaar omdat het moest dienen als een onderdeel van hun vestingstelsel ter verdediging van de kust Het Kurhaus is sterk gehavend. Er werd tot slooping besloten, omdat het niet past in de plannen voor het Njpuwe Zandvoort dat in de komende jaren zal gebouwd worden. Veranderingen voor Haarlem en Omgeving Met ingang van 7 Januari is er een nieuwe dienstregeling van den treinenloop ingegaan. De voornaamste verschillen met de vorige, die voor ons van belang zijn, laten wij hier volgen. De trein van Z2.14 van Haarlem naar Den Haag vervalt, evenals die van 6.Q9 in omgekeerde richting. Er komt een nieuwe late verbinding AmsterdamRotterdam. Vertrek Amsterdam C.S. 22.55, aankomst Rotterdam D.P. 0.26. Deze trein is in Haarlem om 23.11 en vertrekt 23.14. Uit Rotterdam gaat een late trein om 23.10, die om 0.23 in Haarlem Is en drie minuten later naar Amsterdam vertrekt, waar deze 0.42 aankomt. De vroege trein van 6.55 van Leiden naar Haarlem z%l voortaan in Heemstede-Aerdenhout stoppen. Op de lijn AmsterdamHaarlem zal de trein van 8.40 ook op Zon- en Feestdagen rijden, die van 8.55 voortaan slechts op werkdagen. Bonnen voor visch Van de bonkaart voor Groente, Fruit en Visch zijn met ingang van heden geldig bon V 08 voor 2 gezuurde haringen en V 09 voor 2 Engelsche bokkingen. 24. Wag vroeg Warrel, of hij met hem mee ging om die stof, die eh, hoe heette het toch ook weer, o ja, die Rhalaslia te zoeken achter de Verloren Velden, bij dien toovenaar. Warrel wilde dolgraag. En zoo spraken de twee vrienden af, dat ze den volgenden morgen zouden vertrekken, met Wag's wagentje, flink wat eten mee (Warrel had nog wat ge droogde miereneieren, hij lustte ze wel niet graag, maar het moest welen dan de wereld in! Zij stond in de rij en met haar stonden honderden geduldig te wachten op het groote moment, dat hun een half pond biscuits, heelemaal zonder inlevering en zonder bonnen verstrekt zou worden, slechts tegen betaling van veertig infe rieure zinken centen. Langzaam schoof de queue verder, vooraan, bij elk rinkelbel letje van de cassa een lid verliezend, ach teraan gestadig aanwassend met koeklief- hebbers en wie weet; zwarte handelaren in blanke biscuits. In het midden stond zij, verdoken onder een ouderwetschen hoed, in de eene hand een tasch, die ver vaarlijk bolde, aan de andere een kind, dat vervaarlijk krijschte Zoo nu en dan een blik in de tasch. af en toe een stap vooruit. Het leven van de huis vrouw is weer zwaarder geworden, sinds onze goede minister besloten heeft, aller lei heerlijkheden zonder bon te laten ver- koopen. Het stadsbeeld is door dit besluit opnieuw versierd met de reeds legendari sche rijen en Vader heeft een doorloo- pende koek-indigestie. Toen nog eenige vrouwen met kinderen (Toe Jantje, hier hei je centen, haal jij nou ook een half pondje, dan hebbe we dubbeld), ik zeg toen slechts eenige vrou wen met nakroost en misschien ook met inderhaast geïequireerd vreemd kroost haar scheidden van de verleidelijk rinke lende kassa, begon de vrouw onder de hoed zenuwachtig te zoeken in haar tasch. Een toevallige buurvrouw moest het relaas aanhooren, dat ze toch beslist een zakkie bad meegenomen, omrf&t ze wel wist, dat ter geen zakkies waren en dat je der zelf voor moest zorge. Toevallig had de dame in kwestie eenige uren van den bewusten morgen doorgebracht met het zoeken naar een onontbeerlijk huishoudelijk instru ment, thuishoórende onder de rubriek „keramiek" en voorzien van. een oor en een gouden randje. Dit met veel kunst en vliegwerk ver overde meubel werd met teederheid op de toonbank gevlijd en de trotsche bezitster zocht met een oog verder naar het „zak kie" terwijl haar andere kijker een waak zame blik op den geoorden aankoop hield. De rij schuifelde verder en de dame schuifelde mee, terwijl het stuk aarde werk zich over de toonbank bewoog. Bij de kassa aangekomen, bestelde de dame haar half pond Maria's (cr was geen Pe tit Beurre meer) en de juffrouw vroeg haar stereotiep: „Heeft u iets waar het in kan?" Jantje, het krijschen moe geworden, be greep de situatie met de intuïtie, een kind soms noodlottigerwijs eigen en stelde voor, dat Moe de koekies déérin moest doen. Onder het gejuich der omstanders en de verbaasde blikken van den winkelchef zijn Moeder en Jan afgetrokken met twee aanwinsten zonder bon. J. F. Het eerste schip met sinaasappelen !s Dinsdag de Rotterdamsche haven binnenge- loopen. het was de 1712 ton metende Titus van de K. N. S. M., geladen met Jaffa- appelen. In de Nederlandsche delegatie bü de Vereenigdc Volken is als vertegenwoordiger van de Nederlandsche regeering in de alge meene vergadering te Londen alsnog benoemd prof. mr. P. S. Gerbrandy, oud-minister voor algemeene oorlogsvoering van het ko ninkrijk en oud-voorzitter van den raad van ministers. Dc zuivering van kunst. De commissie van advies voor zuivering van de kunst in het district Arnhem heeft en bloc bedankt, omdat zij zich niet kon vereenigen met het beleid van den eereraad voor muziek. Ook te Nijmegen hadden reeds eerder eenige leden bedankt. Jhr. Tjarda van Starkenborgh stathou wer, oud-gouverneur gen. van Ned Indië, is benoemd tot ambassadeur te Parijs, BUITENTAND Een enorm opleidingskamp van het Engelsche leger zal in Canada worden aan gelegd. Bronchitls-lljders zullen, volgens een ver klaring van een bekend Engelsch geneesheer, bnnt vinden bij penicilline, dat in staat is de pijnlijke keel door aanstrijken binnen 24 uur te genezen. Ook bij zekere hartaandoeningen zal dit nieuwe geneesmiddel goede diensten bewijzen. Een gewezen SS-man ls te Kopenhagen geëxecuteerd door een vuurpeloton van 12 politieagenten. Dit is de eerste executie in Denemarken sinds 50 Jaar. Autoriteiten der Ned. ec. missie in de V. St. hebben verklaard, dot de positie der Amerikaansche zakenlieden in Nederland' gunstiger zal worden, naarmate meer credle- ten beschikbaar komen. Over Nederlands positie in Amerika verklaarde men. dat de Nederlandsche regeering voorrang z.al ver- leenen aan aankoopen van voedsel, kleeding, brandstof en andere urgente artikelen. HAARLEM EN OMGEVING Donderdag 18 Jan. zijn het restant van de K, de letters L en M l m. Melnsma aan de beurt voor het afhalen van nlfuwe bon kaarten in de „Vleeschhnl". Nader is bepaald, dat ln deze streek niet bon F 03. maar F 04 moet Ingeleverd worden voor 500 gram sinaasappelen De wekeUJksche Opwekkingssamen komsten ln de Zuiderkapel aan de Zuider straat te Haarlem zullen Donderdag 10 Januari weer wonlen hervat met als spreker den heer J. Kits, Evangelist te Zelsi. Beroepen is tot predikant bij de Ger. Kerk (K. O. art. 31) te Haarlem ds. O. W. Bouwsma van Breukelcn. Het Haarlemsch Instituut voor Volksont wikkeling (voormalig Instituut voor ^Arbei- dersontwikkeling) organiseert een cursus „knderschool", in de vakken Ned. taal, boek houden, economie, staatsinrichting en ge schiedenis. 16 Januari vangt deze cursus aan. Volksherstel te Haarlem organiseert een Nieuwjaarsvoorstelling in den Stadsschouw burg op Vrijdagavond 11 Januari, Voor de pauze wordt de 2 acter „Harlekyn" opge voerd. Daarna volgt de Bruiloft van Kloris en Roosje met een speclalen Haarlemsehen Nleuwjaarswensch. Het belooft een mooie avond te worden! liet Sweelinck Kwartet zal een tweeden avond geven op Zaterdag 12 Januari in de Begijnhofkapel. Het programma bevat wer ken van Haydn, Ravel en Schubert.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2