Qe&tt plannen- tot Staatssocialisme De Radio geeft vanavond: Het Haarlemsche Tribunaal De reorganisatie der Politie De bonlooze koekjes en taartjes Avonturen van Wag en Warrel De bon-vrije artikelen Onze Groente vooruitzichten „Klanten voor Veenhuizen" Begrooting 1946 tegen Maart te verwachten De groote rede in de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag werd ge houden door prof. Schermerhorn, die de kwestie van de kabinetsformatie behan delde. De A.R. wenschten in de regeering geen zitting te nemen zonder wederge boorte van de St. Gen. van 1937 en de medewerking der communisten stuitte af op de hunnerzijds gestelde eischen over de bezetting van bepaalde ministerieele zetels. Intusschen is het gereformeerde volksdeel in het kabinet toch door een geloofsgenoot, mr. Meijnen, vertegen woordigd. Maar al moge de combinatie niet nationaal heeten, zij wil zich richten op verwezenlijking van verlangens in ge heel het volk levende. Met klem waarschuwde de minister president tegen een herleving van de tegenstelling christelijkniet-christelijk. Dat men goed christelijk kan zijn zonder dit epitheton in den politieken strijd te aanvaarden of als uitgangspunt te nemen, staat voor den premier vast, die zich hier toe ook beriep uitlatingen van dr. Colijn. Of liet kabinet extra-parlementair moet worden genoemd, laat den minister be trekkelijk koud, belangrijker noemde hij het als straks de verkiezingen tot resul taat hebben, dat een regeering kan wor den gevormd, steunend op een hechte par lementaire meerderheid. Tegen het optreden nu en dan van ex- illegalen op een in een democratischen staat onaanvaardbare wijze waarschuwde prof. Schermerhorn. Behoorlijke sociale zorg voor de oud-verzetsmenschen is noo- dig, maar voor een politiek van de ex- illegaliteit als zoodanig is geen plaats. Over het regeeringsbeleid merkte de minister-president nog op, dat het Neder- landsche volk na de bevrijding meer dan ooit behoefte had aan een wijd perspec tief. Daarom kon de regeering zich niet beperken tot „puinruimen en herbouw". Psychologisch was tevens noodig een mi nisterie, dat een impuls tot activiteit gaf. Als men nu vragen stelt naar socialisa- tie-plannen van het kabinet, kan daarop worden geantwoord, dat er geen plannen zvjn tot socialisatie van den grond even min als tot staatssocialisme, omdat door dit laatste de menscheljjke persoonlijkheid niet voldoende tot ontplooiing kan komen. Voor de vorming en ontwikkeling van de menscheljjke persoonlijkheid wordt hand having van het particulier bezit goed ge acht. Dat wil echter niet zeggen, dat alles in particulier bezit moet blijven. Welke productiemiddelen aan de gemeenschap moeten komen, zal van geval tot geval moeten worden uitgemaakt. Over het voor ontwerp-Vos inzake bedrijfsorganisatie verklaarde spr,, dat het vooral moet neer komen op toezicht van de overheid zonder recht om de ontwikkeling om te buigen. Het kabinet verwerpt zoowel het indivi dualisme als het staatssocialisme, maar voelt voor een vorm van socialisme, waar in ernst wordt gemaakt met het beginsel, dat ontplooiing van de menschelijke per soonlijkheid het hoogste goed is in dit aardsche leven. Dit socialisme, dat een evenwicht is tusschen enkeling en gemeen schap, staat de nieuwe Partij van den Arbeid voor. Na dit algemeen politiek gedeelte deel de de minister mede, dat het memorandum Gerbrandy gereed is, maar dat hij hier over nog met zijn „Londensche" collega's eenig overleg wil plegen. De regeering zou het ten zeerste toejuichen als de Kamer de meest effectieve wijze zou vin den b.v. enquête ter behandeling van het beleid van het bewind-Gerbrandy, van het optreden van De Geer en datgene wat samenhangt met de wisseling in het op perbevel in 1940. Tot slot verklaarde prof. Schermerhorn, dat de regeering zich in staat acht de bureaucratie te beteugelen, in de mate als met het herstel van zaken vereenigbaar is. De begrooting voor 1946 kan tegen Maart worden verwacht. De minister van Justitie meende, dat legalisatie van de wetsbesluiten achterwege kan blijven, al is hij bereid voor de tus schen 10 Mei 1940 en 25 Nov. 1945 vastge stelde wetsbesluiten een tegemoetkomende houding aan te nemen. Voorts staat hij niet afwijzend tegenover benoeming eener commissie, die zal onderzoeken welke on derdeden in de noodwetgeving dienen te worden gewijzigd. Mr. Donker (S. D.) en mr. Joekes (V.D.) i niet tevreden met deze toezegging 18.00 Carlo Carcassola. 18.30 Gramofoonmu- ziek. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Ensemble „Caritare". 20.00 Bultenl. week overzicht. 20.15 Zangrecital, 21.00 Op de brug. 21.15 Sonates van Scarlatti (gr.). 21.30 Kamer muziek. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 Eddy Walls. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Gramofoonmuziek. 18.50 Voor je slapen gaat19.00 Concert. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr 20.00 Omroeporkest. 21.00 Op de brug. 21.45 Opera- en balletmu ziek (gr.). 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.20 Dansmuziek. Agenda Stadsschouwburg: Nieuwjaarsvoorstelling, 20.15 uur, Rembrandt: De Voerman, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (18 j.). Palace: When you are Sn love, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (15 j.). JLuxor: De Roode Pimpernel, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (14 j.). Frans Hals: 't Zit in de lucht (14 j.). Mo viae: Bij ons brandt de kachel, 7.30 en 9,30 uur. ZATERDAG 12 JANUARI Begijnhofkapel: Sweelinck-kwartet. 20 uur. Stadsschouwburg: 2 Franschen en een Rus, 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Vrijdag. en dienden beiden een motie in om deze besluiten door de St. Gen. te doen be krachtigen. Mr. Kortenhorst (R.K.) sprak in hoffe lijke, maar ook eenigszins ironische woor den de verwachting uit, dat het de R.K. mogelijk zal zijn op vriendschappelijken voet met de nieuwe Partij van den Arbeid om te gaan. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat de regeering de nationalisatie van de mijnen niet vóór de verkiezingen aan de orde zal stellen, dat minister Beel zeide bij de be noeming van burgemeesters op de be kwaamheid en de in den bezettingstijd getoonde karaktervastheid te letten en de aanwijzing van „burgermoeders" in ccncreto te overwegen. De minister van Justitie liet de dochteren Eva's ook aan bod komen door te verklaren, dat zij krachtens de bepalingen reeds tot kinder rechter kunnen worden benoemd en dat in studie is of het noodig is de mogelijk heid te scheppen de dames ook verderen toegang tot de rechterlijke macht te verleenen. De Haarlemsche Brandweer Oude toestand keert terug Voorheen had Haarlem een vrijwillige brandweer met een kleine kern van be- roepspersoneel. De Duitschers hebben er evenwel een beroepsbrandweer van ge maakt, die door het rijk bekostigd werd. Onlangs hebben wij reeds gemeld, dat het vraagstuk: „beroeps- of vrijwillige brandweer?" een punt van bespreking uitmaakte. Nader hebben wij vernomen, dat in be ginsel besloten zou zijn tot het vroegere stelsel van een vrijwillige brandweer te rug te keeren. Uit Den Haag komt thans de mededee- ling, dat in alle gemeenten waar een rijks brandweer ingesteld is, het personeel weer zal overgaan in gemeentedienst. De eigen dommen worden ook overgedragen aan de gemeenten. Dit wil dus zeggen, 'dat Haarlem weer een gemeentelijke brandweer krijgt en dus kan beslissen over de quaestie hoe deze moet worden ingericht. Ds. Oldeman voor zijn rechters Heden is te Amsterdam het proces be gonnen tegen ds. R. H. Oldeman, wegens het in 1943 en '44 aangifte doen bij de Duitsche instantie en een he mals N, S. B.'er bekend staanden politieman van H. Rot, die als illegaal werker vele betrek kingen had aangeknoopt met den S.D. en van ir. Smitt. Voor den aanvang van het proces waar schuwde de president, prof. Van Hamel, alle aanwezigen, zich te onthouden van plaatselijke vooroordeelen, die geenerlei invloed op het Hof zullen hebben. Er zijn in deze zaak 20 getuigen opge roepen, waarvan slechts enkelen niet op gekomen waren. De getuigen, die heden ochtend voorkwamen, getuigden op een uitzondering na ten laste van verd. (De zitting duurt voort.) Geknoei met bonnen Een Heemstedenaar had tijdens de be zetting meermalen Joodsche families on derdak verschaft en hield zich ook bezig met het distribueeren van clandestiene bonkaarten aan onderduikers. Des mans nobele bedoelingen werden echter teniet gedaan door het feit, dat hij een gedeelte van de bonkaarten voor 20 a 25 ver kocht en één gast-familie zelfs bon-loos liet leven. De Officier, mr. G. W. F. v. d. Valk Bouman, zag naast den economischen ook een politieken kant aan het delict en meende, dat verdachte schandelijk mis bruik heeft gemaakt van zijn vertrouwens positie. Hij eischte 1 jaar gevangenis straf. De verdediger wees op het risico, dat de Heemstedenaar liep, toen hij meermalen Joden herbergde, welk gevaar ook door den getuige I. S., een voormalige gast, werd erkend. Het vergrijp zou reeds vol doende gestraft zijn met de 5 maanden, die K. reeds in gevangenschap heeft door gebracht, waarvan een gedeelte in het kamp Duinrust. De Heemstedenaar werd veroordeeld tot 6 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. Begint over 6 weken te werken De voorbereidende werkzaamheden voor het Haarlemsche Tribunaal zijn nu zoo ver gevorderd, dat het waarschijnlijk is, dat over 6 weken de zittingen van één kamer zullen beginnen. Er is nog geen zekerheid over de huis vesting. Aanvankelijk is gedacht over hotel Den Hout, maar men heeft ook nog eenige andere gebouwen op het oog. Bin nenkort valt in deze aangelegenheid de beslissing. Ook Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort houden Gemeente-Politie Bij de reorganisatie van de politie die hangende is, was de opzet de politie in de kleinere gemeenten tot rijkspolitie te maken. Wij vernemen thans evenwel dat onze omliggende gemeenten Bloemendaal, Heemstede en Zandpoort hun gemeente politie zullen behouden. Een punt van overweging maakt nog uit de vraag, of het gewensth't is van hoogerhand een samenwerking vast te leggen met de Haar lemsche politie. Reeds thans bestaat die zonder da; zij is voorgeschreven. Kunstmatige nier Nederlandsche geleerden hebben een kunstmatige nier uitgevonden, die vergif tigd bloed uit het menschelijk lichaam pompt, het zuivert en het weer terugvoert in het lichaam. De uitvinders zijn de Ne derlandsche doktoren J. L. Verschure en dr. A. C. Lips, die door de Nederlandsche regeering zijn aangesteld om de medische ontwikkeling in de Ver. Staten te bestu- deeren. (Un. Press). Aan een regeling wordt gewerkt Koek en gebak van den bon af het was voor de meeste bakkers een even groote verrassing als voor het publiek en zij hebben deze verrassing met gemengde gevoelens ondergaan. De ministerieele blijde boodschap plaatste hen voor niet geringe moeilijkheden. Niet iedereen zal erop gereageerd hebben als de dame, die den eersten bonloozen dag bij haar bak ker een taart en een paar pond koekjes meende te kunnen bestellen, toch zullen er in vele breinen visioenen van smul partijen zonder de gehate beperkingen zijn opgekomen. De bakkers hebben nog steeds matige toewijzingen voor grondstoffen. In deze toewijzingen wordt geen rekening gehou den met de eischen, die door de zoo ver schillende recepten aan de grondstoffen- verhouding worden gesteld: zij zijn niet in evenwicht De hoeveelheid vet in plaats van de door velen vroeger gebitiikte boter blijft achter bij die van meel en- suiker. De bakkers moeten hiervan dus het beste zien te maken, ieder op zijn manier. Het groote probleem is nu: hoe dit alles op een eerlijke wijze onder het publiek te verdeelen? Het initiatief daartoe ligt bij den producent en binnenkort zal men in Haarlemsche vakkringen zoo werd ons van bestuurszijde medegedeeld tot een onderlinge afspraak zien te komen. Het systeem van klantenkaarten vergt een enorme administratie en een hoop extra- werk; het maakt althans een redelijke verdeeling mogelijk voor wie zoo'n kaart heeft dan natuurlijk. Verscheidene banketbakkers, die wij naar hun plannen vroegen, hadden over een inleverings systeem op fifty-fifty-basis gedacht, d.w.z. de cliënt levert grondstoffen in voor een hoeveelheid gebak en hij krijgt daarop tweemaal zooveel; de bakker vult uit zijn toewijzing het ontbrekende aan. Bovendien zouden zij daarbij nog een kwantum ge bakjes fabriceeren voor iedereen, zoo lang de voorraad strekt. Er wordt in ieder geval aan een rege ling gewerkt; binnenkort hopen wij meer over deze aangelegenheid te kunnen be richten. 26. Wag had allebei zijn handen voor het stuur noodig en kon dus bijna niets tegen Warrel zeggen. Die keek nog een beetje slaperig en hield angstvallig zijn hoedje vastdat af dreigde te schokken en te waaien. De beide vrienden hebben rugzakken omgegespt, die van Warrel is niet nieuw meer, maar hij is nog mooi genoeg, heeft Wag gezegd en dan zal het wel waar zijn. Klantenbinding officiéél ongewenscht geacht Met 1 Januari zijn, zooals men weet, verschillende artikelen van den bon ge gaan. Er werd meteen bij gezegd, dat men nu niet moest denken, dat die waren nu eens in groote hoeveelheden te koop zouden zijn, want de winkelier kreeg er nog slechts beperkten voorraad van. Het is te begrijpen, dat na den Nieuw jaarsdag vele huismoeders er op uittrok ken, om van de waren, die zij tot nu toe slechts op den bon hadden kunnen koo- pen, wat machtig te worden. Er zijn ver schillende winkeliers die nu zelf een di stributie-op-eigen-hand hebben ingevoerd, door op een klantenkaart aan te teekenen wie al wat gehad heeft. Deze klantenkaar ten vindt men niet alleen bij den kruide nier, maar ook bij den banketbakker Het is zoo zei de directeur van het Distributie-kantoor te Haarlem, de heer A. van Driel ons in principe ver keerd. Het Centraal Distributie Kantoor heeft de bedoelde waren vrij gegeven. Het is dus niet juist, dat de winkeliers nu zelf gaan distribueeren, want dat werkt her stel van de normale verhoudingen tegen. Ik kan mij evenwel indenken, hoe de win keliers er toegekomen zijn. Er is op dit oogenblik van die waren nog slechts een beperkte hoeveelheid, zoodat het streven van den winkelier, om wat hij zelf krijgt rechtvaardig over al zijn klanten te ver- deelen, niet af te keuren is. Maar princi pieel mag het niet. Er is voor het bedrijf van den kruidenier en den banketbakker geen klantenbinding. Ik ben er dan ook van overtuigd, dat het Centraal Distribu tie Kantoor het oog op deze quaestie houdt en ongetwijfeld maatregelen zal nemen als het euvel een te grooten om vang gaat aannemen. Wij moeten zoo gauw mogelijk tot normale toestanden komen. In dezen overgangstijd moeten wij ook weer niet te snel optreden. Niet on mogelijk is, dat er spoedig zooveel voor raad komt dat er geen reden meer is al leen aan klanten te verkoopen. Maar aan de klantenkaarten zit ook nog iets anders vast. De winkelier voert die niet alleen in ten gunste van de klanten, maar ook voor zich zelf, om de koopers aan zijn zaak te binden. Hier komt, vooral in het kruide- niersbedrijf, de strijd die er is tusschen de grootbedrijven en de kleine zaken om den hoek kijken. Het is goed dat winkeliers er tegen wa ken, dat sommige menschen zouden willen „hamsteren". Voor „hamsteren" is trou wens geen reden meer. Voorraad maken behoeft een huismoeder immers niet meer, want eiken dag wordt het beter. Maar de winkeliers moeten aan den anderen kant ook er tegen waken, dat een deel van het publiek de dupe zou worden van hun sy steem van alleen aan klanten te verkoo pen. Waar moeten dan menschen koopen die geen vasten leverancier hebben, bij voorbeeld die pas van elders komen. Ver der schippers en anderen zonder vaste woonplaats. Er zijn bijvoorbeeld maag- patienten die veel beschuit moeten eten, als zij van hun eigen leverancier een beperkte hoeveelheid krijgen, kunnen zij in een anderen winkel niets koopen ter aanvulling. De gezonde menschen eten dan de beschuit op, terwijl de zieken er naast grijpen. Productie van 1945 kleiner dan in 1944 De voorziening van groenten laat zoo deelt het A.N.P. mede te wenschen over, maar waar niet is, verliest de keizer zijn recht en dat is hier het geval. Vele omstan digheden en factoren hebben geleid tot het groote tekort, waar wij nu dagelijks onder lijden. Reeds in 1943 begonnen de tuinders de groenteteelt te wijzigen in die van granen en aardappelen, mede in verband met de zelf verzorgingsregeling. Gebrek aan kunstmest stoffen en bestrijdingsmiddelen en ongunstig weer deden de rest. Dezen winter kwam over het totaal een-derde gedeelte minder groente voor winterbewaring beschikbaar dan in het toch al weinig rooskleurige seizoen 1944. Slechts bieten, peen en spruitjes zijn er ver gelijkenderwijs meer dan voorheen, doch hoofdelijk omgeslagen is het nog niet veel. Zuurkool is er weinig door het mislukken, van den kooloogst. Door een groote boonen productie kon een blikkenreserve van 8 mil- lioen stuks gevormd worden, waarvan een gedeelte voor ziekenhuizen enz. gereserveerd moet blijven. Gezouten andijvie en boonen zijn bestemd voor de centrale keukens, het leger en de kampen. Met de thans vrijgeko men peulvruchten zal het echter niet tot een noodtoestand behoeven te komen. Tot besluit een optimistisch geluid: men verwacht voor het komende 'aar een enorme productiestijging, zelfs zoodanig dat export mogelijk zal zijn. Tot zoolang zullen we dus geduld moeten oefenen. in den Vijfhoek te Haarlem Donderdag hebben een aantal recher cheurs van de Economische Politie den Vijfhoek „uitgekamd". Eenige personen werden opgepakt en vele perceelen door zocht. De buit bestond hoofdzakelijk uit sigaretten en aanverwante artikelen. Prijsvraag Koos Koen Heruitzending De Roode Kruis-prijsvraag van Koos Koen zal worden heruitgezonden op Zon dag 13 Januari in het programma van Hilversum 2 van 15,0015.35 uur.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2