fSjjESil&SI Zijlstra Vleeschhouwerijen VERMAAT's Moderne Bakkerijen Volksherstel Kort en bondig EEE Herstel EEE üw H| goede ÊEEE smaak EE door c= Zijlstra- EE kwaliteit! A. DE JONG Instituut Andriesse De nooit aflatende strijd Nieuwe plannen Eenige dagen geleden gaven wij een overzicht van hetgeen Volksherstel te Haarlem in het afgeloopen jaar gedaan heeft. Dat was veel! En wat gedaan is was goed! Veel is daardoor bijgedragen aan het herstel van het volksleven. Hier en elders. Wat het laatste betreft vooral in Nijmegen en Venray. De financiën. Cijferaars hebben misschien uit de ge gevens die wij aan het jaarverslag ont leenden, de conclusie gemaakt, dat van de 464.000 die Volksherstel inzamelde tot héden niet meer dan 256.000 in geld is uitgekeerd. Maar men moet bedenken, dat Volksherstel vele andere uitgaven heeft gedaan. De hulp aan Nijmegen en Venray heeft niet minder dan 57.000. gekost. Daarvoor zijn 6000 a 7000 ton goe deren verzonden, terwijl bovendien nog vele goederen zijn aangekocht ter aanvul ling van hetgeen de burgerij heeft afge staan. Bovendien is nog niet al het ontvangen geld uitgegeven. In de eerste maanden kan het werk nog gewoon doorgaan, zon der dat opnieuw een beroep gedaan be hoeft te worden op de burgerij. Rusthuis voor moeders In het voormalige hotel „Zomerzorg" wordt een rusthuis voor moeders inge richt In Februari hoopt men het te kun nen openen. Het is bestemd voor moeders die op medisch advies eenigen tijd rust behoeven tot volledig herstel. Verleden jaar genoten reeds 300 moe ders een week welverdiende vacanite. Sociale colonnes. Indertijd deelden wij reeds mede dat het de bedoeling is 3 internaten te openen voor hulp in die gezinnen, waar dit op medische en sociale indicatie noodig is. Eén is bestemd voor Protestanten, één voor Roomsch-Katholieken en één voor buiten-kerkelijken. Elke colonne telt 20 meisjes. De eerste twee zijn reeds aan het werk, de derde begint over eenige weken. Volksherstel heeft hierbij niet de bedoeling het dienstbodenvraagstuk op te lossen, maar wel om hulp te brengen in gezinnen waar veel behoefte is aan tijde lijke hulp. Alleen evenwel als dit op me dische of sociale gronden verdedigd kan worden. Men is overtuigd, dat de behoefte daaraan zóó groot is, dat 60 meisjes niet afdoende daarin kunnen voorzien, maar dat mag toch geen reden zijn om niet te beginnen. Zoo mogelijk zal dit werk later nog uitgebreid worden. Het is niet de be doeling dat de meisjes alleen hulp ver- leenen in gezinnen van eigen richting. De splitsing is alleen gemaakt voor zoover het de huisvesting in de internaten betreft. Textielgoederen uit Amerika De uitdeeling van artikelen in den H.A.R. K.-winkel in de Groote Houtstraat gaat geregeld door. Thans heerscht daar weer groote drukte want er zijn 15.000 stuks textiel (onder- en bovengoed) uit Amerika ontvangen, die daar nu gesorteerd wor den. Dit zijn mooie artikelen. N.S.B.-kinderen. Volksherstel neemt met_. andere organi saties en instellingen deel aan de ver zorging van N.S.B.-kinderen, want ook hierbij is het herstel van ons volksleven nauw betrokken. Binnenkort worden hier over nadere mededeelingen gedaan. Het totaal aantal N.S.B.-kinderen dat in Haar lem verzorgd zal moeten worden, bedraagt naar een schatting 1300. De gasprijs te Heemstede Vorhooging te verwachten Het is te verwachten, dat er binnen kort, evenals dit te Haarlem geschied is, te Heemstede een verhooging van den gas prijs zal komen. Hoeveel die bedragen zal, is nog niet te zeggen, omdat de be sprekingen daarover nog niet zijn afge loopen. Een verhooging van de prijzen voor electriciteit en water ligt op dit oogen- blik niet in het voornemen. Twee Franschen en een Rus Het Is onmogelijk, binnen de mij hier toe gemeten ruimte drie tooneelstukken te be spreken zonder afbreuk te doen aan de ar tistieke prestatie, welke Comedia wederom heeft geleverd met de vertooning van De Karos van Mérimée, Een Huwelijksaanzoek van Tchekow en Ik geloof in Frankrijk van Aohard. De beide eerstgenoemde blijspelen hadden ondanks hun verschillende herkomst in on derwerp en toon iets gemeen; het stuk na de pauze was eigenlijk niet meer dan een schets, welke de situatie beschrijft, waarin Fransche officieren in Tunis na den wapenstilstand verkeeren. De tragiek van Vichy en het pa triottisme der daardoor gedupeerde soldaten is sober doch krachtig gedramatiseerd. Cor Hermus, die daarin den kolonel speel de, was de jichtige onderkoning in Mérimée's blijspel en gaf met zijn mimische reacties op het schelmsche spel van Ellen de Thouars als Périchole een geestige typee ring van dit gemakkelijke slachtoffer van vrouwelijke charme. Lucas Wensing, die hier den bisschop indrukwekkend verpersoonlijkte, belichaamde in Een Huwelijksaanzoek den Russischen boer, met Lous Hensen als diens dochter en Ko van Dijk als de nerveuze minnaar een trio vormend, dat de zaal in één aanhoudende lachbui hield. De suggestieve decors vormden in elk der stukken het passende milieu en het mooie baritongeluid van Léon Combe, begeleid door Meindert Boekei overbrugde de pauzes, zoo dat deze première-avond, die een welver diend succes is geworden, ondanks de ietwat ongelijksoortige elementen een harmonische eenheid werd. H. G. CANNEGIETER Haarl. Chr. Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap" De door Ds. Mackaay bij de opening van het Donderdagavond gegeven concert uitge sproken wensch, dat we dezen avond zuivere schoonheid mochten genieten is niet onver vuld gebleven. Het koor D. Z. V. heeft onder zijn nieuwen dirigent Mar. Egberts aanmer kelijke Vorderingen gemaakt en niet alleen betrekkelijk eenvoudige werken als „Ecce quomodo" van Handl maar opk meer gecom pliceerde als Ant. Lotti's „Sanctus", B. Mar cello's Psalm 93 en Gounod's „Super flu- mina" zuiver en beschaafd gezongen. In den a-capella-zang bleeft het loonpeil meeren- deels voldoende bewaard. De werken van Egberts, in bevattelijken stijl geschreven, leverden voor het door klavier en orgel ge steunde koor geen groote moeilijkheden op. Luc. Louman zong de bariton-solo's en lie deren van Wolf, R. Mengelberg, Pijper en W. Andriessen met prachtige stem en warme voordracht; Gosse Kroese begeleidde hem alleszins bevredigend. De sopraan To v. d. Sluys was m. i. na de pauze in Franck's „La Procession" en Die- penbrock's „Berceuse" beter op dreef dan tevoren in aria's van Bach en HSndel, hoe wel het in de „Berceuse" niet tot een klank eenheid van orgel en zangstem kwam. De organist Piet Halsema speelde als solonummer Boëllmann's „Gothische Suite" zeer virtuoos. Ds. Hoorweg sloot het concert met dank zegging. K. DE JONG Haarl. Middenstandscentrale Voor het jaar 1946 zijn de functies in het bestuur van de Haarlemsche Midden stands Centrale als volgt verdeeld; Voor zitter, de heer L. Lam (voorzitter afdee- ling Haarlem van de Christelijke Midden- standsvereeniging); Secretaris, de heer B. W. Lasschuit (Voorzitter van de Haarlem sche Handelsvereeniging); Penningmees ter, de heer S. J. Warmer (voorzitter af- deeling Haarlem van de R.K. Midden- etandsvereeniging). BURGERLIJKE STAND HAARLEM 10 Januari 1946. BEVALLEN: 8 Jan., C. Holtslag—Driesten, d.; 9 Jan., H. C. van Santen—Bergman, d.; S. J. Veen—Bottenheft, z.; E, C, Serné Choufour, d.; C. Tupker—Terstall, z.; 10 Jan., C. Borst—Koopman, z. OVERLEDEN: 6 Jan., P. de Leth, 35 j., Saen- redamstraat; 7 Jan., M. G., 2 j., Ged. Vol dersgracht; 9 Jan., C. Kok, 45 j-, Kamperlaan; W. C. Berkhout, 80 j., Jansweg; A. C. Kroon van Driel, 75 j.. Schotersingel; J. M. van der Leden—van Egmond, 66 j., Busken Huet- straat. ONDERTROUWD: 10 Jan., W. G. de Vries en A. Polak; W. G. Christiaans en C. M. van Kolle; H. J, Zwart en D. Esser; J. Bernhard en W. M. C. Jansen. GEHUWD: 10 Jan., J. W. Rijff en D. A. Kompier; A. W. Baron Sloet en M. L. C. H. van Cranenburgh; H, J. de Jamaer en T. S. Splinter; W. Zabalotnuk en H. Keeman; P. H. van der Ven en A. J. Dijkmans; G. M. de Smit en A. E. Weimar. BINNENLAND Tusschen de N.V. Frits Diepen Vlieg tuigen te Tilburg en de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam zijn besprekingen gaande over den bouw van een belangrijk aantal zakenvliegtulgen. De doodstraf werd geëischt voor het bij zonder gerechtshof te 's Gravenhage tegen H. F. K. Bal uit Den Haag, die aan de Duit- schers had verraden dat zijn oom een radio toestel had. De heele familie' werd gearres teerd, de vrouw en twee zoons zijn in Duitschland overleden, de oom zelf ontkwam ter nauwernood aan vergassing. De fusiebesprekingen tusschen N.V.V. en E.V.C. hebben overeenstemming gegeven over de noodzakelijkheid van permanente samenwerking. De conclusie was dat het .ont werp wet op de bedrijfschappen uitgangs punt kan zijn voor een geleide economie. Op 22 Januari worden de besprekingen hervat. 14 Nederlandsche vrouwelijke artsen brengen op het oogenblik als gasten van de Britis Council een bezoek aan Engeland ter bestudeering van de ontwikkeling der medi sche wetenschap tijdens den oorlog. 3000 Nederlandsche Joodsche kinderen naar Palestina? De mogelijkheid om dit plan uit te voeren wordt thans onderzocht door een officieele Nederlandsche commissie die een bezoek aan Palestina brengt. Congres Communisten. Op het te Am sterdam voortgezette congres der Commu nisten is er over geklaagd, dat 4000 tot 5000 arbeiders (waaronder 160 uit Haarlemmer meer) niet in de mijnen konden gaan wer ken, omdat de directie bevreesd was voor hun politieke overtuiging. Nog een keer boter. De aanvoer van melk is den laatsten tijd meegevallen. Daar om wordt in de periode 20 Januari—2 Februari ook aan personen boven de 4 laar nog een keer 125 gram boter verstrekt. De veehouders krijgen in die periode ook boter op hun margarinebonnen. Zoo mogelijk krijgen de veehouders voor hun betoonde medewerking, op latere bonnen ook boter. BUITENLAND Donderdagmiddag is eindelijk het sein gegeven, het vuren in China te staken. De Spaansche troonpretendent zou met zijn vliegtuig, waarin hij naar Portugal reist, zijn geland te Barcelona. Een spoorwagen-telling zal in Februari en Maart over het geheele Europeesche con tinent gehouden worden met uitzondering van het Iberische schiereiland, waarna tot een herverdeeling van het beschikbare ma teriaal zal worden overgegaan. OostenrUksche kranten van velerlei richting klagen steen en been over het feit dat de Nazi's overal weer de baantjes krijgen: Een SS-man ls benoemd tot Inspecteur bij de douane aan de Tsjechoslowaaksche grens; aan de Weensche universiteit worden Nazi professoren in hun functie hersteld; 15 Ge- stapo-agenten en SS-mannen zijn eenige da gen geleden door de Oostenrijksche autori teiten vrijgelaten. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. M. van Unen, wethouder der gemeente Heemstede, wordt a.s. Zondag 13 Januari 70 jaar. Ongetwijfeld zullen velen ce gelegenheid aangrijpen dezen verdienste lijken inwoner van Heemstede te doen blij ken, dat zijn werk en persoon gewaardeerd worden. Tot deken van het bisdom Haarlem der Oud-Katholieke Kerk is benoemd pastoor C. F. Nieuwenhuyzen te Haarlem, als opvolger van mgr. Jac. van der Oord. Bij de Chr. Ger. Gemeente te Haarlem- Noord is beroepen Ds. J, C. Maris te Oud- Beijerland. H. D. Tjeenk Willink en Zoons Uitge vers-maatschappij te Haarlem heeft aan den heer M. A. Reinalda, wegens zijn benoeming tot burgemeester, eervol ontslag verleend, onder dankzegging voor de vele en belang rijke diensten gedurende 43 jaren aan de firma bewezen. De heer Reinalda is be noemd tot president-commissaris, en de heer J, Nieuwenhuyzen Kruseman tot commissa ris. De directie zal gevoerd worden door den heer E. Lefebvre als directeur, daarin bij gestaan door de heeren J. C. de Haan en H. Reinalda. Tot predikant bij de Gereformeerde Kerk van Vijfhuizen is beroepen Ds. H. J. Swierts van Tholen. In den Raad van Arbeid te Haarlem zijn benoemd tot leden-werkgevers de heeren P. J. Kapteyn en S. L. Hoes. tot arbeiders-leden de heeren A. Mars en A, v. d. Veldt, tot plaatsvervangers de heeren E. Luikman te IJmuiden en J. M. Bonfrer. Voor de achtste predikantsplaats bij de Ned. Herv, Gemeente van Haarlem is door den 'kerkeraad toezegging van beroep gedaan aan Ds. A. J. van Rhijn te Vlaardingen. Dierlijk vitamine A en D in tabletten of vloeibaar 'Bvidut-Uw- Y>vc/y! BEVERWIJK Spanning in het H.O.S.C.- Schaaktournooi De uitslagen der 6e ronde van groep A' waren StoltzVlagsma afgebr., Van Schel- tingaVan den Tol afgebr., Kramerde Groot 10, O'KellyKoomen 10, Cort- leverIr. van Steenis 10. De stand is thans: O'Kelly 4Vfe p„ Stoltz 4 p. en één afgebr., Cortlever 3lA P-i van Steenis 3 p. en één afgebr., de Groot en Kramer ieder 2J/2 P-. Van Scheltinga 2 p., Vlagsma VA p. en één afgebr., Koo men l'/2 P- In B zal Mulder van Leens Dijkstra ver moedelijk door den jeugdigen Henneberke van de eerste plaats verdrongen- worden, daar de afgebroken partij tusschen deze spelers vrij zeker door Henneberke ge wonnen zal worden. De stand luidt thans: Mulder en Henne berke 3Vz P- en één afgebr., v. d. Berg 3A P-. Wolthuis en Been 3 p. en één af gebr., Plinsinga 2'/2 en één afgebr Mar- witz 2*A en één afgebr., Van Donk lJ/2 p. en één afgebr., Visser en v. d. Zande 1% P- IJMUIDEN Arbeidsconflict. Twaalf ovenisten van de Walserij-Oosf (voorheen Walsbedrijf Van Leer) waren dezer dagen in staking gegaan, omdat zij van meening waren, dat het uurloon, dat zij ontvangen, lager was dan waarop zij recht meenden te hebben. Op voorstel van het bestuur der E.V.C. is aan de directie van het Hoogoven- bedrijf een onderhoud aangevraagd, waar op vóór a.s. Woensdagmiddag 12 uur ant woord gevraagd werd. Wanneer de direc tie op haar standpunt blijft staan, aldus de brief, dan komen de gevolgen voor haar Tekening. Officieele publicatie. TOEWIJZINGEN BRANDSTOFFEN Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat handelaren in brandstoffen de bonnen 47 en 48 der brandstoffenkaart van 7 t.m. 31 Januari a.s. bij de plaatselijke distributie- diensten in kunnen leveren ter verkrijging van toewijzingen. Inlevering kan geschieden in elke hoeveelheid. Na 31 Januari is Inle vering dezer bonnen slechts mogelijk wan neer de handelaar een verzoek van de brandstoffencommlssie kan overleggen. PROVINCIALE PUBLICATIE HET BETREKKEN VAN HUISHOUDZEEP. Het C.D.K. deelt mede. dat grossiers en detaillisten benoorden Rijn, Nedarrljn, Lek, Noord, Dordsche Kil. Hollandsch Diep, Vol kerak, Krammer en Grevelingen, op de toe wijzingen no. 959 voor huishoudzeep m. 1. v. 21 Januari a.s. huishoudzeep kunnen betrek ken van fabrikanten. Grossiers en detaillis ten gevestigd ten Zuiden van genoemde rivieren dienen voorshands hun huishoud zeep nog te betrekken van de aangewezen depóts. Te koop aangeb. oude kwal. WINTERJAS slanke maat. Adres Havenstr, 6, Heemstede. Voor betere vleeschwaren is uw adres A. MEIJER's GEDEMPTE OUDE GRACHT 80 BINNENWtEG 117 SPAARWOUDERSTRAAT 69 Ook is ons Filiaal Leklschevaart 334 weer geopend. Olie Permanent Ook voor moeilijk of grijs haar met volle garantie. Na afspraak uiterlijk binnen i twee dagen aan de beurt, i Blonderen en watergolf i kunnen zonder afspraak di- j reet bediend worden. Spe- j cialiteit in bruids-, avond en fantasiekapsels. Heden weer schoonheidsmaskers en manicuren. JACOBIJXESTRAAT 13 - HAARLEM - TEL. 18731 FORI) V 8 MOTOR te koop. in pr. st. heeft even geloopen. S. v. Loon, van Zeg- gelenstr. 88. Tel. 20612. Laat UW ENGELSCHE COR RESPONDENTIE. BOEKHOU DING en TYPEWERK vak kundig verzorgen door Adm. en Vertaalbureau „Tempo' VROUWEHEKSTRAAT 26. Even een briefkaart en wij halen uw werk aan huis af. OPROEP Ondergetekende bij beschik king van het Nederl. Beheers instituut dd. 7-12-'45 benoemd tot bewindvoerder over W. M. SACHS en G. SACHS-BERNSTEIN, resp gewoond hebbende Es- senlaan 2 te Bloemendaal (tot Oct. '40) Leemkuil 13 te Laren (tot Oct. '41) en Wodanstraat 12 te A'dam, verzoekt allen, die gelden of goederen van bo venvermelde personen onder hun berusting hebben en daar van nog geen opgave verstrekt hebben aan de econ. recherche ten spoedigste, binnen een week, daarvan mededeling te doen aan ondergetekende. Deze oproep omvat tevens de gelden en goederen toebeho rende aan Ludwlg Scharlach, G Scharlach-Sachs en Erica Scharlach, laatst gewoond heb bende Wodanstraat 12, welke hun toekomen in hun kwali teit als erfgenamen van laatst genoemden. E. Duchateau-Fennema. 8-1-'46. Amsterdam, Keizers gracht 615. DROGISTERIJ W. BLOMJOUS OUDE NUMMER 10092 bericht de aanvang per 1 Febr. v. d. opleiding voor Staatspraktijkdiploma en Akte M.O. Handelswetenschappen Inschrijving en inl. bij den Secretaris voor Haarlem: Mr. K. VAN GRIFFEN, WilhelmLnastraat 66 Haar lem, telefoon 16637. Spreekuur op Maandagavond met onzen vriend en vijand, het water, heeft ons volk een sterk karakter gegeven. De «lag en tegenslag der golven en stroomen heeft het hardnekkig gemaakt. Laten wij deze hardnekkigheid ten volle gebruiken in den strijd dien wij moeten voeren voor ons maat schappelijk herstel. Vóór alles moeten wij zorgen voor onze lichamelijke kracht. Hersens, zenuwen, spieren en beenderen worden ge sterkt en onderhouden door het eten van Vermont's best Tarwebrood. Het ls bovendien zeer smakelijk. PAl'L KiRUGERJSADE 31, TELEFOON 11406

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3