Het vraagstuk der Motorvoertuigen Geen legalisatie van wetsbesluiten Amerikaansche hulp U.N.O. Dorp in Uniform Oproep Avonturen Het Buitenleven Minister van Schaik op de brug Minister ir. Th. S. G. J. M. van Schaik besprak Vrijdagavond het vraagstuk der motorrijtuigen. Daarbij stelde hij eerst in het licht dat ons wagenpark in de oor logsjaren zeer veel geleden heeft. Van de 65.000 motorrijwielen die er voor den oorlog waren, zijn er thans nog 30.000 in gebruik. Bovendien zijn er 15.000 die nog rijdbaar kunnen gemaakt worden als er onderdeelen en banden komen. Er zijn nu 37.000 vrachtwagens, tegen 48.000 in 1939. Dit is vrij gunstig, maar dat komt, omdat er veel wagens uit het bui tenland gekomen zijn. Er bestaat wat deze categorie betreft geen noodtoestand meer. Een zekere co-ordinatie op het gebied van het vervoer kan niet gemist worden. Thans zijn er 1000 autobussen tegen 4500 in 1939. De verwachting mag echter worden ge koesterd, dat aan het eind van dit jaar het autobuspark zoodanig zal zijn uitge breid, dat een redelijke vervoersvoorzie ning zal kunnen plaats vinden. Tragisch staat het met het aantal per sonenwagens. In 1939 waren er ongeveer 100.000 in gebruik. Thans is dat aantal ten hoogste 50.000, dus minder dan de helft van wat er voor den oorlog was. Boven dien zijn er veel onder die op zijn. Het inkoopprogram voor dit jaar zal, zooals het zich thans laat aanzien, niet veel meer dan 10.000 nieuwe wagens op leveren. Dit aantal zal waarschijnlijk nau welijks voldoende zijn om de wagens, die in den loop van dit jaar volstrekt onbruik baar zullen worden, te vervangen. Er is een rangorde van prioriteit opge maakt, waarbij de voorziening van de Zuiveringsdebat in Kamer begonnen Dupliceerende op de replieken vertelde minister Schermerhorn nog, dat bij de Kabinetsformatie gepoogd was 2 anti revolutionairen, waarvan 1 op een poli tieke post, in zijn ploeg op te nemen. De kleine boeren aldus kreeg de heer Rui ter te hooren vormen een probleem hier te lande. Dit is onoplosbaar als we niet terugkeeren tot een vooroorlogschen uitvoer van land- en tuinbouwproducten. Minister Kolfschoten verklaarde, dat het Kabinet een nachtje over de voor legalisatie -ijverende moties-Donker en -Joekes geslapen had, maar dat het stand punt bleef, dat zij, vooral met het oog op den ondragelijken,tevens noodeloos onzeke- ren toestand, die toepassing van het door beide motie-voorstellers aangehangen denkbeeld zou veroorzaken met betrek king tot de doodstraf, onaanvaardbaar bleven. Later deelde hij mede, met dit woord niet bedoeld te hebben, dat hij, bij aanneming van een der moties zou heen gaan. Zoowel mr. Donker als mr. Joe kes (deze met evenveel vuur als talent) trachtten niettemin Regeering en Kamer tot hun standpunt te bekeeren. Het mocht echter niet baten. In het bijzonder was het de kwestie van de doodstraf, waarop hun pogingen afstuitten. De minister van Justitie kreeg gelijk en tevens zijn zin. De motie-Joekes werd met 1749 (alleen de V.D., de A R. en de liberaal mr. Kort hals stemden voor), die van mr. Donker mei 2462 (nu voegden zich eenige soc.- democraten bij de voorstemmers) verwor pen. Het slot van den middag was aan het begin van een zuiverings-discussie ge wijd. mr. Roos jen (A.R.) had vooral bezwaar tegen het wegen met verschil lende weegschalen, wat rechtsonzekerheid en te groote verscheidenheid tevens doet ontstaan. De afgevaardigde Heertjes (ex-illegale van de Techn. Hoogeschool) vond in het algemeen de straffen voor de studenten niet te zwaar. Mr. Wende- laar (lib.) betoogde o.m., dat men in het bijzonder met de innerlijke gezindheid bij het nemen van zuiverings-beslissingen rekening heeft te houden. Na vermeld te hebben, dat o.m. ook nog werd opgemerkt, dat welbeschouwd de loyaliteitsverklaring welke de studenten hadden moeten onder teekenen dezelfde was geweest als die voor de ambtenaren wat dus feitelijk eenzelfde zuiverings-criterium mede voor die groep zou vereischen kan ik het voor heden hierbij laten. E. v. R. Nog groote plannen Tot dusverre stuurde het American Re- lief For Holland voor een bedrag van 4 millioen dollar aan geld en goederen naar Nederland, Vooral veel levensmiddelen werden gezonden, in het bijzonder naar de zwaarst getroffen gebieden in ons land; Binnenkort zal dit Amerikaansche comité 190.000 paar nieuwe schoenen voor man nen en vrouwen naar ons land sturen. Voor de eerste drie maanden van 1946 luidt het programma van de te verleenen hulp als volgt: 125.000 dollar kleeren; 125.000 dollar schoenen; 100.000 dollar huis houdelijke artikelen; 75.000 dollar voedings middelen, alsmede 42.000 dollar voor spe ciale gevallen. Daarna zal een nieuw programma weer worden opgesteld. Het spreekt van zelf, dat ook Nederlandsch-Indië niet wordt vergeten. Voor de hulpverleening aldaar zijn voorloopig 200.000 dollar uitgetrokken, teneinde de ongeveer 50.000 repatrieeren- ''en te kunnen helpen. noodgebieden, de medische verzorging en de allernoodzakelijkste overheidsbe moeiing bovenaan staan. De verdere cul- tureele en zakelijke behoeften komen daarna in volgorde van hun belangrijk heid. Dit prioriteitenstelsel wordt niet alleen toegepast voor de distributie van de wei nige door invoer ter beschikking komende auto's, maar zal ook dienst doen ter be oordeeling van de noodzakelijkheid van de rijvergunningen, die in een vroeger stadium zijn afgegeven. Hoe pijnlijk de operatie ook is, het zal toch noodig zijn, dat in verschillende gevallen waarin wa gens rijden, voor niet uiterst dringende behoeften, deze gevorderd worden ten einde ze toe te wijzer voor gevallen van dringender noodzakelijkheid. Geen gelukkige naam De nieuwe aanduiding van de United Nations' Organisation, Uno, maakt geen gelukkigen indruk. Zij is ontstaan omdat het woord Volkenbond te zwaar belast was met mislukking en omdat men zich niet meer schijnt te kunnen bevrijden van de gewoonte, rare maak-woorden uit voor letters van gewone woorden samen te stellen. Vóór den oorlog was dit al zoover gevorderd, dat de meeste menschen er niet meer uit wijs konden worden. De uitgever Querido had er een speciaal woordenboek voor samengesteld. Hopelijk bereidt hij nu een nieuwe editie voor is dringend behoefte aan. Het woord Uno maakt een zonderlingen en goedkoopen indruk, toegepast op een wereldorganisatie, die zich niet minder dan de samenwerking der volken en het voorkomen van oorlog ten doel stelt. Het lijkt meer op den naam van een of ander merkartikel. Het doet denken aan tand pasta of margarine. Ook zou het een fiet- senmerk kunnen zijn en er bestaat een product dat Unox heet, hetgeen er veel op lijkt. Straks zullen er menschen zijn die het verschil tusschen Aku en Uno niet weten, maar Aku is de Algemeene Kunstzijde Unie. Die is het dus niet. In Engeland en Amerika spreekt r..—. het nieuwe woord uit aLs „Joeno". Dit klinkt nog iets vreemder, omdat het herinnert aan Juno (in het Grieksch Hera) die volgens de mythologie, de eega van de oppergod Jupiter (Zeus) was. Maar de Engelschen en Amerikanen spreken Juno uit als Dzjoeno, zoodat bij hen geen hei- densche gedachten door den naam Joeno gewekt worden. Het zou goed zijn als de eerste Assem- blée van Uno een beteren naam bedacht, die meer indruk maakt, of er desnoods een prijsvraag voor uitschreef. Een nieuwe rariteit Ons wordt verzekerd, dat in een Gel- dersch dorp vrijwel de geheele mannelijke bevolking in uniform is gekleed. De Cana- deezen hebben daar bij hun vertrek een groot overschot aan militaire kleeding verkocht en er bleek dringend behoefte aan te bestaan, hetgeen niemand zal ver bazen. Wie nu in dit dorp gaat logeeren ziet 's morgens den bakker en den melk boer in uniform verschijnen en ontwaart uit zijn slaapkamerraam den martialen kruidenier, in wapenrok achter zijn toon bank opgesteld. De Canadeezen behoeven nooit meer te probeeren, in dat dorp terug te keeren. Andere militairen zouden ook geen kans hebben. De boerenjongens en zelfs de bleeke klerk van het raadhuis zijn nu tegen alle concurrentie opgewassen. Zij zien er even onweerstaanbaar uit als echte soldaten. Voor de dorpsschoonen (en minder schoonen) moet het leven één door loopend uniform-feest zijn geworden. Het geval herinnert ook aan de reeds oude, maar geniale gedachte van den man, die de burgerij van de geheele beschaafde wereld in leger-uniformen wou steken om den oorlog zijn aantrekkelijkheid te ont- i. Had hij ongelijk? Colonel Stott van het hoofdkwartier van veldmaarschalk Montgomery verzoekt namens de nabestaanden in Engeland ge gevens over de piloten van de Britsche vliegtuigen, neergekomen op 3 Mei, 26 Juni en 26 Juli 1943, resp. bij Fort Vijf huizen, ter hoogte van den IJweg 1690 en Hoofdweg 152. Ook het kleinste berichtje over deze piloten is welkom, over hun dood, hun begrafenis of andere bijzonder heden. Indien iemand in het bezit mocht zijn van persoonlijke eigendommen van de gesneuvelde vliegers, waarvan het bezit voor de familie herinneringswaarde zou kunnen hebben, wil hij deze dan sturen naar den heer P. Klaassen, Spieringer- weg 503, Vijfhuizen, Haarlemmermeer, die voor doorzending aan Colonel Stott zal zorgen. Aan hetzelfde adres worden ook gaarne eventueele gegevens ingewacht. Hoogovenschaaktournooi Hoofdgroep A: KramerVan Steenis 10, ScheltingaKoomen 10, Vlagsma v. d. Tol VzV2, StoltzDe Groot afgebr., O'KellyCortlever V2Vz. De stand is: O'Kelly 5, Kramer 4J/2, Stoltz 4 plus 2 af gebr. partijen, Cortlever 4, Van Steenis 3 plus 1 afgebr. partij, De Groot 2Vi plus 1 afgebr, partij, Van der Tol en Vlagsma 2 plus 1 afgebr. partij, Koomen lVz- 99 Weerbericht Geldig tot Zondagavond, Wisselend be wolkt met plaatselijke buien. Matige, aan de kust tijdelijke krachtige wind tus schen West en Noord-West. Iets kouder. Coöp. „De Eendracht' Bestuur moet aftreden In een buitengewone ledenvergadering van de Coöp. Ver „De Eendracht" is een voor stel aangenomen, waarin werd uitgesproken, dat het bestuur en de commissarissen moeten aftreden. Uit de vergadering werd meege deeld, dat bestuursleden en commissarissen zich o.m. extra brood zouden hebben toege- eigend en een restant spijsolie onderling zou. den hebben verdeeld. Een commissaris noemde de feiten minder erg dan zij waren voorgesteld, meerderheid der aanwezigen sprak zich uit voor het bovenvermelde voorstel. In een vol gende buitengewone' vergadering zal een nieuw bestuur worden gekozen. Zang en Vriendschap Drie dagen na „Caecilia" concerteerde ons oudste Mannenkoor, dat zijn leeftijd reeds sinds lang met 3 cijfers boekt. Ook Z. en V. heeft de bezettingsjaren vrijwel intact door staan en werkt weer mee om den roem der Haarlemsche zangkunst te harfdhaven. Welk een prachtig stemmenmateriaal, vooral mooie tenoren en sonore bassen blijkt ook dit koor nog te bezitten! Een programma met bekende werken van Roeske, Neumann, Riga, Loots, Dresden. De lichte sfeer van Riga's vlotte walsmelodieën en Loots' geestige contrapuntiek verschafte het meeste genoegen, al kan het „Morgen lied" nog exacter klinken. Dirigent Frits Schuurman kan tevreden over zijn arbeid met het koor zijn. De solisten waren van den eersten rang. Annie Woud verving de ziek geworden Annie Hermes, doch Brahms' „Zigeunerlieder" We ven, en met welk een hartstocht werden ze vertolkt! En welk een geest en klanken- pracht in haar voordracht der Hollandsche liedekens! Het spel van den meesterhoboïst Jaap Stotijn v/as een festijn van klank en rythme, van rythme vooral, dat culmineerde in den Schotschen Marsch van Godard die een kleine ballade lijkt. Hij liet zijn hobo zingen en kwetteren en produceerde tongslagen, dat het een lust was. En Emmy van Eden bege leidde beide solisten uitnemend als steeds. K. DE JONG Harlekijn De Haarlemsche Tooneelclub heeft gis teravond ten bate van Volksherstel een reprise gegeven van het programma der Nieuwjaarsvoorstelling en gaarne heb ik deze gelegenheid aangegrepen om het hoofd nummer, dat ik toen heb moeten missen, thans bij te wonen. Over de charmante aankleeding heb ik toen reeds gesproken; ook het spel van Co- lomblne en het viertal acteurs Harlekijn, Pierrot, Mezzetin en Prudent onderscheidde zich door de luchtigheid en beweeglijkheid, welke dit genre vergt, dat in het onderha vige geval eer een clownerie dan een come- media dell' arte genoemd dient te worden. Een enkel oogenblik zal bij de toeschou wers wel eens de vraag zijn gerezen, of dit verzorgde spel niet beter aan een stuk met meer inhoud besteed had kunnen zijn. Want ook al mag de harlekinade zich onge bonden achten aan alle psychologische en dramatische realiteiten, één ding mag toch zelfs in de dolste scherts niet ontbreken. En geest ontbreekt teveel in deze fantasie. Chassalle en Kelk hebben enkel de uiter lijke vormen van het verdichtsel opge diend; wat zich achter de fraaie pakjes en In de komische scènes belichaamt, is van zouteloosheid niet vrij te pleiten. Noch de dialoog, noch de intrigue bieden meer dan de grappigheid van een kinderfeest. Een te grooter prestatie van de acteurs, om van dit weinig pittige gerecht nog een smake lijke schotel te maken. H. G. CANNEGIETER. 27. Alle dieren, die ze in het bosch te gen kwamen zwaaiden tegen de twee reizigers en Warrel kijkt trotsch om zich heen. Wag zegt zonder het bosch paadje uit het oog te verliezen: „Kijk nou niet zoo verwaand, Warrie, want gisteravond zat je nog leelijk in de knel". Warrel gaat er niet op in, hij vindt het best, laat Wag maar praten. Al dunner en dunner wordt het bosch, hier en daar staat nog een boom en ze komen ook lang zoo veel bekenden niet meer tegen als eerst. door Een die het Leeft Ais ik zoo mijn dagelijkse he werkzaam heden eens overdenk, verbaast het mij eigenlijk, dat zulke prozaïsche bezigheden tot zoo'n bevredigend leven kunnen lei den Het klaarmaken en uitdeelen vani kippenvoer, het verzorgen en melken van koeien, het snoeien van vruchtboomen, huishoudelijke besiommeiingen, om maar enkele te noemen, zijn toch alle op zich zelf weinig inspireerende zaken. Als vrienden uit de stad mij bezoeken, brengen zij een sfeer van activiteit en drukke levendigheid mee Heb ik zoo en zoo hooren spreken? Dit of dat tooneel- stuk gezien? Het antwoord luidt meestal' ontkennend. Ik voel me saai: een boertje van-buten. Toch ben ik mij steeds bewust, dat ik hen niet benijd en moet zelfs schro melijk bekennen, dat ik bij zulke gelegen heden een bijna beleedigend meerder waardigheidsgevoel krijg. Hardnekkig dringt zich dan het besef op, dat ik toch meer voldoening in dit korte leven vind, dan zij. Ook al zijn hun activiteiten mis schien nuttiger en belangrijker. Hoe dan deze verwatenheid goed te praten of zelfs te verklaren? Het geheim schuilt zeker niet in het meer dan ge wone karakter der werkzaamheden. In de resultaten misschien? De voldoening van een goede oogst, het aangenaam schouwspel in de provisiekast van vruch ten en jam en sappen in glazen en rijen winterappelen, de bevrediging dat een kalf, aan mijn dagelijksche zorgen toever trouwd, groeit en gedijt? Die dingen dra gen er allicht toe bij. Maar zulk succes is, hoewel levendiger, in geen opzicht ver schillend van succes op elk ander gebied. Het werkelijk geheim van de diepe be vrediging, die het buitenleven brengt, ligt, geloof ik, in de voortdurende mani festatie van de kiemkracht van het leven. Leven, dat telkens weer zegeviert; on danks kou, ondanks vorst, ondanks gure winden. De grond is doodsch en stijf en. zietstraks duwt een crocus zich erdoor, ontplooit en bloeit. De bijen han gen in een starre beweginglooze tros in hun winterverblijf. Dan komt er een dag met zoelte en zon tegen het einde van Februari en kijk: zij zijn er toch nog, zij vliegen in en uit. Dorre takken botten uit, bloesemen en dragen vruchten. Verstarde velden worden weer groen, dragen jong gras en er komen weer lammeren om er rond te buitelen en zich het hart op te halen. Januari is het trage en doode punt van het seizoen. De maand van verbeiden. Een maand voor lange wandelingen. Een maand om met een boek bij de kachel te zitten, de hond terzij, voorpootc-n gekruist, kop rechtop, knipoogend genietend van den streelenden gloed. Een maand van wachten op de eerste levensteekenen, die nooit uitblijven. Het is de vastberadenheid van het leven, om vol te houden. En het hangt er maar vanaf, hoe men tegenover deze dappere volharding staat. Mij geeft het groote vol doening, te werken waar ik de wisseling der seizoenen dagelijks gadesla en bewij zen zie van de onoverwinnelijkheid van het levensbeginsel. Mij vervult het steeds met blijde verbazing, dien mysterieuzen polsslag weer aan het werk te zien waar alles dood scheen De eerste crocus, het eerste lam, de groene loot aan een plant die men al dood vreesde: het zijn gebeurtenissen, wier her haling nooit verveelt. Er is veel zoetheid en verteedering in die levensuitingen, voor wie van zulke dingen houdt. Zij zijn een vastheid in een steeds veranderende wereld. vr. s. De radio geeft: ZATERDAG HILVERSUM I. 301 M. 18.00 Ensemble George Frank. 18.30 Het Rijk overzee. 18.45 Songs. 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Gramofoonmuziek. 20.00 Ned. herrijst. 20.15 Hans Jongman, guitaar. 20,25 Drs. L. de Jong. 20.30 Bonte avond. 21.45 Hoorspel. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22.30 De componist van de week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding.. 23.30 Ensemble Canzone. HILVERSUM II, 415 M. 18.00 Nieuws. 18.30 Gevraagde platen, 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Jetty Cantor. 20.30 Sportpraatje. 20.45 Operaconcert (gr.) 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.30 Gra mofoonmuziek. ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. 8.30 Van man tot man. 9,00 Nieuws. 9.20 Sla vische dansen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Piano muziek. 10.00 Fransch Philh. Ork. 10.30 R.K. Kerkdienst. 12.00 Opera- en Operettemuziek. 13.00 Nieuws. 13.20 Eddy Walis. 13.45 De spoorwegen spreken. 14.00 Wereldprogi am- ma. 14.30 Concertgeb. ork. Pauze: „Het doo- denmasker". 16.45 Sonates. 17.00 R.K, Kerke lijke uitzending. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 „Broadway melody". 19.00 Nieuws. 19.15 Reportage. 19.30 Bachcantate. 20.00 Ned, her rijst. 20.15 New Mayfair-ork. 20.30 Jan Cor- duwener. 20.53 Rubriek van den wederop bouw. 21.00 Vaudeville ork. 21.30 Hoorspel. 22.00 Fritz Kreisler. 22.15 Mensch en Maat schappij. 22.30 Kamermuziek. 23,00 Nieuws. 23.15 Avondwijding, HILVERSUM n, 415 M. 8.00 Nieuws. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.00 Harry Horllck. 9.30 Orkestsuites. 10.00 Voor de kinderen. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 11.30 Gewijde muziek. 12.00 Nieuws. 12.20 Jetty Canter. 13.00 Lichte orkestwerken. 13.33 Voor dracht. 13.40 De Speellieden. 14,00 Kamer muziek. 14.30 Nina Dolce. 15.00 Roode Kruis- prijsvraag door Koos Koen (Heruitzending). 15.50 Instrumentale soli. 16.00 Filmpraatje. 16.15 Cabaret. 16.45 's Werelds hoofdsteden spreken. 17.00 Iskar Aribo. 17,30 Oome Keesje. 18.00 Nieuws. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.45 Denksport. 19.00 Concert. 19.30 Voor de Ned. Strijdkr. 20.00 Omroeporkest. 20.45 Londen- sche brief. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 Avondwijding. 22.00 Nieuws. 22.15 Trompet en orgel.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2