Haarlems Dagblad 7liet de ataam&cacht' De Daders Australiërs willen weer schepen laden, mits... Bonnenlyst op Donderdag «O© Jaargang No. 18230 Bureaux: Groot© Houtstr. 93 en Soendapleln 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag l« Januari 1910 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 '"p E Neurenberg zal morgen de Menthon, -* de Fransche openbare aanklager, die ook de Nederlandsche aanklacht zal in dienen, aan het woord komen. Nu wordt Seyss-Inquart spraakzaam. Hij stelt de vruag, hoe de Nederlanders het wel zon der hem maken. Hij toont zich benieuwd naar de verdere ontwikkeling van ons land. Hij heeft nog wel eenige hoop dat wij niet zoo slecht over hem denken, want hij heeft toch altijd het beste met ons voor gehad. En de ex-,,Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden", de General der Flie- ger Christiansen, heeft bij zijn terugkeer in ons land, waar hij zich voor het Arn- hemsche Bijzondere Gerechtshof zal moe- ten verantwoorden, o.a. wegens het plat branden van het dorpje Putten in 1944 en het laten fusilleeren van een groot deel der mannelijke bevolking, gezegd dat hij zich niet kon indenken, waarom het Ne derlandsche volk iets tegen hem zou heb ben. Niet hij is verantwoordelijk, maar Seyss-Inquart met zijn „boozen geest' Bom. Zoo wauwelen nu de misdadigers, die dn de jaren 19401945 zulke namelooze ellende over ons land hebben gebracht. Zij wauwelen en lamenleeren. Christian sen zegt dat het do schuld van Seyss is en Seyss zal niet nalaten te antwoorden, dat alles aan den generaal is to wijten. Beiden hebben zij de beste bedoelingen met ons gehad. De verklaring van deze houding is een voudig. Zij zijn bang. Zij uiten hun misse lijke vriendelijkheid en belangstelling voor het Nederlandsche volk. omdat zij in angst zitten. Er dat is geen nieuw ver schijnsel Dat komt niet alleen, omdat hen nu de doodstraf boven het hoofd hangt en zij den durf missen, om de con sequenties van hun daden onder oogen te zien. Neen. deze mannen zijn altijd bang geweest, ook in de jaren waarin zij in opzichtige uniformen in sleeën-van-auto's rondreden, gestolen landgoederen be woonden en ons land tyranniseerden. Zij snelden ons in hun pralende luxe voor bij, terwijl wij tegen een storm in zwoeg den op aftandsche fietsen, beladen met een zak voedsel die met groote moeite bemachtigd en meestal met fantastischen prijs betaald was. Want de machtigen, die daar gcrui6chloos voorbij-zoemden, hadden onzen voedsel-toevocr stopgezet en onze polders geïnundeerd om zich op ons te wreken. Te wrekenover hun angst. Want het slechte geweten zat hen dwars: hen cn hun handlangers. De Oos- tenrijksche advocaat Seyss-Inquart was geen domme jongen en wist heel goed, hoe systematisch hij de Nederlanders van den aanvang af bedrogen en belogen had. De generaal, minder met verstand begaafd maar stammend uit het oude Duitsche leger, dat er zekere codes van fatsoen op na had gehouden, besefte na tuurlijk volkomen dat hij, in dienst van een troep avonturiers, steeds dieper was afgezakt en ieder begrip van ridderlijk heid en eer had prijsgegeven. Hij haatte misschien nog den burger Seyss-Inquart uit domme Duitsch-militairistische voor ingenomenheid tegen ieder, die niet in een uniform stak Maar hij moet hem vooral gehaat hebben als zijn evenbeeld, dat hem er telkens aan herinnerde welk een verachtelijke kerel hij zelf geworden was. De ondergeschikten van deze hoofdda ders hebben ook steeds in angst gezeten. Zij sloegen er op, zij pleegden wreedhe den, zij bedachten duivelsche listen en hun angst dreef hen voort. De zwijgende menigte om hen heen, de menigte der onderdrukten, moet hen met grooter vrees vervuld hebben dan de kans op de nederlaag in den oorlog. Want zij begre pen wat al die menschen van hen dach ten. Al hun dikdoenerij, al hun machts vertoon en het geblaf bleven hol en ijdel tegenover die zwijgende aanklacht, die woordcnlooze verachting. In de gijzeling heb ik de angst van de Duitschers scherp gezien. Het was daar dat de moord op onschuldigen begon In mijn boek „Gijzelaar in Gestel" heb ik be schreven hoe vier gewapende Duitsche officieren niet voor ons, ongewapende ge vangenen, dorsten te verschijnen om ons de eerste executie offirlëel mee te declen. eer een cordon schildwachten om ons heen gezet was, F.n door onze rijen ging een gemompel. „Ze zijn bang!" Dat was op een oogenblik. waarop wij het vooruit zicht hadden dat zij ons allen op den duur vermoorden zouden En wie had den moord op onsrhuldigen in Nederland die in de volgende Jaren nog zoo tallooze slachtoffers zou elschen, ingezet? De ge neraal Christiansen! Seyss-Inquart bezocht ons kamp. Wij verlieten den tuin omdat wii den man niet wenschten te ontmoeten Hij richtte zijn koers naar de gebouwen, aarzelde en wendde zich om. Achter de ramen knikten zijn gevangenen elkaar toe: „Hij durft niet". De Duitsche commandant stond te razen tegen een Hëftling Een Jonge tandarts en ik stonden er r.wHgend en ironisch bij. De commandant keek naar ons. liep plotse ling woedend weg en sloeg de deur achter zich dicht „Wat is die man bang hè?" zei de eene gevangene tegen den ander. Dat waren enkele gevallen Ik heb er m<^r vermeld Van Sevss-Inquart en Christiansen af tot den jongsten Schar- führer toe zaten zij In angst en waren wreed, schreeuwend cn dreigend. Nu zit- Terroristen op Borneo onschadelijk gemaakt De Australische vakvercenlgingen van havenarbeiders hebben aangeboden Ne derlandsche schepen met ladingen, be stemd voor Ned.-Indië, die nu in Austra lische havens worden vastgehouden, te laden, wanneer deze door Australiërs wor den bemand of onder Australische voor waarden worden gevaren. Als alternatieve voorwaarde hebben zfl gesteld, dat alle lading onder Nederlandsch beheer mag worden ingenomen, mils alle ladingen in Ned.-Indlë ter beschikking ivorden gesteld van generaal Christison. Er is van Neder landsche z|jde op dit aanbod nog niet ge antwoord. Onrust ook op Borneo? Op het Zuidelijke deel van Rorneo ter roriseerden extremisten uit Java de be volking. Ken landingsdetachement van de Nederlandsche mijnenveger Abraham Crijnssen, dat een onderzoek instelde, ont moette een groote groep goed gewapende terroristen, die onmiddellijk het vuur opende. Verscheidene van hen werden in liet vuurgevecht gedood. Een Nederlander werd gewond. De vrede en de rust zijn hersteld. Indonesische interneeringskampen? Er bestaat nog steeds een redelijke hoop Seyss heeft nog belangstelling voor ons Seyss Inquart liecft in de afzondering van zijn cel te Neurenberg zelfs nog be langstelling voor Nederland. Reeds meer malen heeft hy zyn verdedigers gevraagd, „hoe de Nederlanders het nu wel zonder hem maken." Hy is benieuwd naar de ont wikkeling van ons land. temidden van de ruines, die hy heelt helpen aanrichten en "Uii belangstelling gaat zelfs zoover, dat hy de Nederlandsche journalisten, die bij de zittingen aanwezig zyn, heeft gevraagd, hem Nederlandsche kranten te sturen. Seyss koestert nog een sprankje hoop, dat wij niet zoo heel slecht over hem den ken en hij staaft deze hoop met de bewe ring, dat hij altijd het beste met ons land heeft voorgehad Hij heeft Schu6chnigg als getuige gevraagd, omdat deze in een in terview verklaarde, dat Seyss Inquart tot de gematigde nazi's behoorde. Nederland weet nu bij ondervinding, wat het wil zeg gen, door een „gematigd nazi" geregeerd te worden. Alhoewel de Amerikanen nog lang niet klaar zijn met hun aanklacht, zal de Fran sche openbare aanklager de Menthon morgen zijn gedeelte van de acte van be schuldiging beginnen voor te dragen. Fransche programmapunten zijn: De sla venarbeid, een aantal Nederlandsche aan gelegenheden, de Gestapo-praktijken in de bezette gebieden en het antisemitisme. Spanje voor staatsgreep? Volgens den diplomatieken redacteur van de Daily Herald zouden de Spaansche monarchisten een staatsgreep voorberei den. teneinde Don Juan als koning op den Spaanschen troon te brengen. dat de mannen, vrouwen en kinderen, die by de gevechten te Soeraba.ja ontvoerd zyn, nog In leven zyn. Ken firma tc Soo- rabaja heeft deze inlichting gekregen van een Sumatraan, die pas uit een der con centratiekampen is ontsnapt, waar de T.K.R. 1600 vrouwen en 300 mannen be waakte. De geïnterneerden zouden daar over het algemeen goed worden behan deld. De Britsche „Intelligence Service" stelt een onderzoek in naar de juistheid van deze inlichtingen. De correspondent van A.N.P./Aneta, die de vergadering der U.N.O. bijwoont, heeft medegedeeld, dat bij het internationale secretariaat van de U.N.O. verzoeken zijn binnengekomen, waarin aan de Algemee- ne Vergadering verzocht wordt handelend op te treden ten aanzien van het Indo nesische probleem. Gen. Christison heeft zich in een brief gericht tot alle hoogere Britsche en Britsch-Indische oficieren in Ned -Indië. Hij wekt hen op, een toegeeflijker houding aan te nemen tegenover de Nederlandsche bevolking en meer sympathie en begrip voor haar toestand te toonen. Volgens den correspondent van de Daily Tel. in Batavia heeft Sjahrir gisteren ver klaard. dat aan het einde van deze maand een algemecne verkiezing zal worden ge houden. Naar de New York Times meldt, zyn waarnemers te Batavia van mcening. dal de Indonesiërs een volledige onafhanke lijkheid binnen een zekeren korten termyn zullen aanvaarden. Bloemi'iSdaals begroeting voor 1946 B. en W. deelen aan den raad mede, dat de begrooting voor 1946 in Maan gereed zal zijn. Geen nieuwe gasprysverhooging. B. en W. hebben besloten niet opnieuw over te gaan tot verhooging van den gas- prijs, hoewel Bloemendaal voor de pe riode 1 Nov. 1945—1 Maart 1946 aan Haar lem 20.000 meer moet betalen ingevolge een beschikking van den Gemachtigde voor de prijzen. B. en W. willen dit be drag van 20.000 dekken uit de reserve- van het bedrijf, die thans ongeveer /"80.000 bedraagt. Het woord is aan. c a u I a y: Het is een gewone fout in de politiek, doel met middel te verwarren. Van Vrijdag a.s. af is een nieuwe regeling getroffen ten aanzien van den verkoop der op bon gedistribueerde artikelen, welke tot nog toe niet eerder dan des Vrijdags te 12 uur 's middags mochten worden af geleverd aan het publiek. Dit tijdstip is met ingang van 18 Januari a.s gesteld op 8 uur 's morgens. Tevens wordt thans, nu de be voorradingsmociiyk heden daarvoor geen bezwaar meer opleveren, overge gaan tol bekendmaking van de officieel© bonnenlyst op Donderdagavond, zoodat iedereen in de gelegenheid wordt gesteld tUdig van de nieuwe bonniinimers kennis te nemen. De vernielde brug bij eenige obstakel in de Ix-lden. Wanneer dit rulrnd is en de brug w verkeer geschikt N.Z.H.T.M. zal g.-i... i was liet ■nlijii Haarlem» t den weg ge- 1 voor het tram lijn. begin den Ove; ra ha If ii li rsd lenst op Ia dag of tien hoopt m I- maar de geest moet den vrede brengen Prof. Schermerhorn sprak tot de UNO Prinses Margriet Franslsca. die 19 Ja nuari a.s. drie jaar wordt en haar eersten verjaardag In Nederland viert. (I*.) ten zij nog in angst, maar femelen en vleien. Want nu zijn wij de sterksten. Bah! En nog eens van ganscher harte: Bah! Het llk-naar-boven, trap-naar-onderen systeem van Duitschland in zijn ergstcn. twintig ste eeuwschen vorm Karakterloos, laag, verachtelijk. Als zij nu nog met moc-d dorsten ten onder te gaanMaar neen, zelfs dèt niet. De reptielen!R. p. „Ik hoop, dat deze nieuwe organisatie, die met hooggespannen verwachtingen en nieuw vertrouwen begroet is, een mach tig instrument zal zyn om ons allen te helpen de gecstciyke krachten productief te maken, die onmisbaar zyn, wil de be schaving, zooals w-y die verstaan, op deze planeet gered worden. Wy moeten het on gebreidelde gebruik van de elementaire krachten der natuur door den geest beteugelen en op deze wyze die krachten dienstbaar maken aan de bevordering van ons groote streven: het tot stand brengen en behouden van den internationalen vrede. Dit komt ons voor de grooischc taak van de Vereenigde Volken te zyn." Met deze woorden eindigde prof. Scher merhorn de rede. welke hy als hoofd van de Nederlandsche delegatie Dinsdagmid dag ter vergadering van de Ver. Naties te Londen heeft gehouden, cn welke met harteiyk applaus werd begroet. De minister-president wees er o.m. op. dat er in alle landen van Europa en Azië die de nederdaling ter helle door vijande lijke onderdrukking hebben ondergaan een hunkering naar nieuwe politieke vor men is ontstaan, naar practischc en radi cale toepassing van de beginselen van ncnschelijkheid en recht Dit scheppende proces, dat doelt op het tot stand brengen van nieuwe vormen van politiek en so ciaal leven doet zich gelden met een ele mentaire kracht. Het is niet te veel beweerd, als men zegt, dat in Nederland deze strijd zal wor den gewonnen door de vooruilsirevende stroomingen in ons volk. die zich thans met ongewone kracht ontplooien Ik ben er van overtuigd, dat gy allen zult begry- pen. dat een volk. dat op deze wijze van de diepste diepte van lijden is opgestegen lot een welbewust en inlens besef van de enorme waarde en beteckcnis van ai wat rechtvaardig en menschelijk is. tien vtiri- gen wenseh zal koesteren dezelfde begin selen op internationaal terrein toegepast te zien. Prof. Schermerhorn zeidc vorder, dat in de nationale en internationale samen- 'eving voor een ordelijk beslaan gebruik van macht noodig is. maar hoe grooter de macht is, des te geduehtor zijn de ge varen die ontstaan,wanneer die macht niet getemperd wordt door het inzicht in het geen goed en slecht is en die macht niet onder openbare supervisie wordt uitge oefend. De tweede poging. Voor de tweede maal in een kwart eeuw wordt een poging gedaan om de inter nationale samenleving haar zaken te laten regelen op den grondslag van een Hand vest, dat do beginselen van souvereine gelijkheid op den voorgrond plaatst. In dien deze poging geen practische moge lijkheid blijkt te zijn, zal in de volkenge meenschap de afschuwelijke opvatting „recht is, wat nuttig is voor den staat" haar volledige geldigheid herkrijgen. Dan keeren we terug tot de overheersching door één of meer staten of tot het hache lijk systeem van machtsevenwicht. Het eerste wenscht niemand, het laatste leidt onherroepelijk tot oorlog. Nu zijn velen van meening, dat de vree© voor massale vernietiging door explo sieve vrijmaking van atoomenergie de ware prikkel ls om de organisatie der Ver. Naties tot een succes te maken. Prof. Schermerhorn vreest, dat deze geestesge steldheid niet de energie zal leveren voor het scheppen of herstellen van gezond© internationale betrekkingen. Thans be- zltlen we meer kennis dan wijsheid en het zal noodzakelijk zijn steeds weer tc herhalen en te blijven herhalen, dat wij in een critick stadium van de evolutie der menschheid zijn gekomen Spr. roerde verder aan de noodzakelijk heid van hulpverleening aan uitgeweke nen. van vermindering van handelsbe lemmeringen, van regeling van het Inter nationale crodletvraagstuk van verlaging der grondstoffenprijzen Na nog over den Veiligheidsraad te hebben gesproken, zei- de prof Schermerhorn nog: „De Nederlandsche natie ls bezield met den wil om de problemen waartegenover zij zich geplaatst ziet, op te lossen in een radicalen, voorultstrcvenden geest. Even als ln verschillende andere landen vin den ook in Nederland In sociaal opzicht veranderingen plaats, die de nationale ge meenschap diep beroeren De wederop bouw van het land is met groote kracht aangepakt, maar de economische activi teit zal voor een aanzienlijk deel moeten afhangen van het definitieve lot van Duitschland. dat zoo nauw met het lot van heel Europa is verbonden. In zelfs nog sterkere mate voltrekt zich ln Ned.-Indië een sociale verandering, waar z.y grenst aan sociale omwenteling. Ook dit vrnngstuk wordt thans aangevat door ons land ln samenwerking met de volken van Indonesië, op radicale wijze, waarbij wy geleld worden door dezelfde morecle normen, waaraan wij ons zoo standvastig houden bij den herbouw van ons eigen nationale leven."

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1