Haarlems Dagblad Eerste U.N.0.-,,kwestie"Iran? De Lichte Gevallen Georganiseerd Indonesisch verzet tegen Soekarno Democratische Liga wordt opgericht Christison's steun gevraagd Repatrieering „Van heremiet tot beul" Hoede N.Z.H. «Oe Jattrgang No, 182«t Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kersnemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Pec reboot» Donderdag: 17 Januari I04(t Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107 Redactie .10600. Dir.-Hoofdred. 15054 SINDS eenigen tijd is men aangevangen met de voorwaardelijke vrijlating van de „lichte gevallen" onder de politieke delinquenten. Daar is een regeling voor gemaakt, die wij destijds hebben medege deeld. Over vrijlating wordt beslist dooi de procureurs-fiscaal bij de Bijzondere Gerechtshoven, die ook de voorwaarden vaststellen. Die kunnen vrij ongemakkelijk zijn. Het voornaamste motief voor vrijlating van de lichte gevallen is, dat de betrok kenen al minstens den tijd hebben uitge zeten waartoe zij, naar redelijkerwijs ver ondersteld kan worden, zouden worden veroordeeld. Er hebben zich meer over wegingen voorgedaan, o.a. de groote moei- lijkheden die zich voordoen bij de gevan genhouding van tienduizenden in kampen gedurende den winter. Het is ook wel duidelijk geworden, dal het vraagstuk der bewaking niet gemakkelijk oplosbaar is. Bij de vrijlatingen deden zich in den aanvang soms moeilijkheden voor met den terugkeer in de maatschappij. Som migen werden door hun oude omgeving op dusdanige wijze ontvangen, dat zij maar liever haastig naar het kamp terug keerden. Tegenwoordig hoort men hier minder van. ofschoon zich nog onlangs het befaamde geval in Dordrecht heeft voorgedaan, waarbij een vrijgelatene ver moord werd. Dat staat evenwel op zich zelf. Het is niet noodig er lange nabe schouwingen over te houden. Er schijnt bij de vrijlating een vergissing in het spel geweest te zijn: de man behoorde niet tot de lichte gevallen en er was zelfs al beslo ten, hem opnieuw in arrest te nemen. Dat het geen licht geval betrof rechtvaardigt evenwel het gebeurde allerminst. Met de rechtszekerheid in ons land, waarmee het niet goed gesteld is, zou het heelemaal ellende worden als men het recht in eigen hand ging nemen, zooals in dit geval is gebeurd Laat ons hopen dat het bij de eene uitzondering zal blijven. De vrijlating van de lichte gevallen wordt Intusschen voortgezet, blijkbaar in langzaam tempo. Het is zeker van groot belang, dat er geen vergissingen bij ge maakt worden. En het is den vrijgelatenen geraden zich met de grootste bescheiden heid, dus onopvallend te gedragen en zich bewust te zijn van het feit. dat zij hun gevangenschap aan zichzelf te wijten heb ben en dat niet alleen door een officieel- ingesteld toezicht op hen gelet wordt. Dit slaat natuurlijk niet op diegenen, die on schuldig gezeten hebben, Hoe staat nu het publiek in het alge meen tegenover de vrijlating van de lichte gevallen? Een der bureaux voor opinie onderzoek, het Centraal Bureau voor Do cumentatie te Den Haag, heeft daarover een merkwaardig rapport gepubliceerd. Het heeft in deze zaak een zeer uitvoerige enquête gehouden, want niet minder dan elfduizend menschen, behoorend tot ver schillende beroepen, klassen der samen leving en politieke richtingen zijn erover ondervraagd. Het onverwachte resultaat is. dat er een zeer groote meerderheid voor de voorwaardelijke invrijheidstelling van lichte gevallen blijkt te zijn. Het is we! nuttig nog eens met nadruk te her haler.: de voorwaardelijke invrijheidstel ling. 79Vt van de ondervraagden heb ben zich ervoor verklaard, 15 tegen en 5 1 hadden geen meening. De enquête werd schriftelijk gehouden. Gezien de be langrijke ervaringen, in het buitenland met opinie-onderzoek opgedaan, waarbij in verschillende landen bleek, dat het resultaat van verkiezingen nooit meer dan 2 afweek van het tevoren gehouden opinie-onderzoek, dient men wel beteeke- nir. aan zulk een onderzoek te hechten. Het bureau heeft de uitkomsten van zijn onderzoek volgens de beroepen en de politieke richtingen der ondervraag den gespecificeerd. Bij de beroepen doen zich weinig groote verschillen voor: bij schier alle zijn de voorstanders van voorwaardelijke invrijheidstelling om en bij de 80 van het totaal, alleen bij de predikanten, waar de meerderheid tot 90 stijgt (5 tegenstanders en 5 Zonder meening) en de arbeiders (uitge zonderd de landbouw) waar de meerder heid tot 71 daalt (21 tegenstanders en 8 zonder meening) Bii de landbou wers is de meerderheid 78 In de verdeeling naar politieke rich tingen doet zich evenmin veel meenings- verschil voor, behalve alleen bij de Com munisten. die sterk verdeold zijn over deze vraag. Bij de R.K is de meerderheid voor vrijlating 84 A.R. en CH 80 Liberalen 79 fó. V D. 86 Ncd Volks beweging 83 S.D.A.P. 80 maar bij de Communisten zijn maar 46 voor. 49'tegen en 5 zonder meening. zoodat alleen deze groep een (overigens kleine) meerderheid tegen voorwaarde lijke vrijlating van lichte gevallen aan wijst In de kampen zal het resultaat van dit onderzoek wel blijdschap wekken, maar de gevangenen zullen verstandig doen met er niet uit te concludeeren dat de ellende, die de N.S.B. ons heeft aange daan. in het vergeetboek begint »e raken. Want dat is allerminst het geval. Dit be treft alleen lichte gevallen, dus in hoofd zaak de sukkels en andere tamme mee- loopers en zeer zeker alleen diegenen, die geen landgenooten verraden hebben aan de vijanden van ons volk Laten zij zich niet vergissen en vooral niet ver trouwen op eigen politiek inzicht Bittere ervaring moet hun nu wel geleerd heb- r Het woord is aan. De menschelijke geest wordt grooter naarmate hij zijn doel hooger stelt. Zeer binnenkort zal te Batavia de „De mocratische Liga" (..democratic league") worden opgericht. De Liga is een nieuwe politieke groepeering van intellectueelc Indonesiërs. Een voorbereidend comité van acht personen, onder voorzitterschap van mr. Mas Slamet, die onlangs een open brief aan de Koningin heeft gezonden, heeft de taak op zich genomen een schets op te stfJIen van een werkschema voor een democratische groepeering. die zich tot een politieke party zal kunnen ont wikkelen. De andere leden van dit voorbereidende comité zijn: mr. Koesoemo Oetojo, P. F. W. Wakary (beiden oud functionarissen bij de Ned.-Indische regeering); A. C. Toe- pamahoe (een Ambonnees), R. Jooslensz, Roebini, Ongkiehong (dit Chineesche lid van het comité bekleedt op het oogenblik een functie bij het Ned. Ind. deparlement van financiën) en J. L. F. Rhemrcv. Do Liga stelt zich do onafhankciykheid van Indonesië ten doel. maar is scherp gekant tegen de republiek van Soekarno. Een van de belangrijkste punten uit het werkschema is, dat het aannemen of wei geren der Nederlandsche voorstellen niet bepaald behoort te worden door „tiet dic tatorschap van Soekarno, maar voorge legd moet worden aan een competent lichaam da( een werkeiyke vertegenwoor diging is van het Indonesische volk." Volgens het werkschema zal een zoo danig lichaam samengesteld moeten wor den bjj vrye verkiezingen, met stemrecht voor iedereen, onafhankeiyk van ras ot geloof, die „een zekeren graad van ont wikkeling heeft." De groep zal alleen diegenen als lid aannemen, „wier onkreukbaarheid bewe zen is en die gedurende de Japansche be zetting van onbesproken gedrag zijn ge weest". Een delegatie van de groepeering ver wacht binnenkort een onderhoud met ge neraal Christison te hebben en dan van de gelegenheid gebruik te maken om den Geallieerden bevelhebber te verzoeken zoodanige voorwaarden te scheppen in de geallieerde gebieden, dat de groep vrij bijeenkomsten kan organiseeren, zonder dat haar leden gevaar ioopen gemolesteerd te worden. De delegatie zal generaal ï)r. y. Mook heeft influenza De luit. Gouv-Generaal, dr. H. J. van Mook, die zich reeds gedurende de laat ste dagen van zijn verblijf in Nederland minder goed gevoelde, i6 door influenza eenige dagen te Cairo opgehouden. Zijn toestand is thans evenwel zoo, dat hij hoopt met het eerstvolgende K.L.M.- vliegtuig naar Indië door te reizen. Kardinaal de Jong is Woensdag door de Koningin ten palet ze lounge Voorhout In audiëntie ontvangen. Dc Kardinaal ver hult na de ontvangst hel pa lel», uitge leide gedaan door den kamerheer der Koningin, haron Heiige r». ben, dat te wantrouwen. En laten ook de vrijgelatenen dit wel beseffen: wij hou den hen in de gaten De argeloosheid van 1940. waarin wij overvallen werden, be staat niet meer en komt niet meer terug. R. P. Christison ook vragen een bepaalden zend tijd beschikbaar te stellen van den Ge allieerden soldatenzender. De Liga is van meening, dat het noo dig is de gemeenschap van fascistische en misdadige elementen te zuiveren, voordat overgegaan kan worden tot het vestigen van toestanden, waarin wet en orde ge ëerbiedigd worden. Conferentie: SjahrirSoekarno. Sjahrir ,zal waarschijnlijk Zaterdag naar Djokjakarta reizen voor het voeren van besprekingen met Soekarno. Rustiger in de groote steden. De heropening van vijf van de zes markten te Batavia is een nieuwe aan wijzing voor de verbetering van den toe stand in de hoofdstad. Ook in Buitenzorg worden de toestan den meer en meer normaal na de zuive ring, die kortgeleden heeft plaats gehad en na de reorganisatie van We T.K.R., die vroeger veel extremistische elementen telde. Te Bandoeng wordt de zuivecing ondanks Indonesisehen tegenstand, nog steeds voortgezet. Ook in de gebieden, die niet onder geallieerde controle staan, als in Tjimahi lijkt de houding van de In donesiërs tegenover de Europeanen echter beter te worden. naar Nederland bespoedigd De Ned.-Indische Rcgeeringsvonrlich- tingsdienst maakt in een communiqué be kend, dat binnenkort een begin zal wor den gemaakt met een dagciykschcn lucht- dienst in beide richtingen, tusschen Ne derland en Indië. zoodat ongeveer 500 tot 600 passagier» per maand kunnen worden getransporteerd. Seyss Inquart veranderde van een „be deesde eenzelvige" in Weenen tot een mee- doogenloos moordenaar in Amsterdam, gelijk bleek uit documenten, die Woens dag in het proces te Neurenberg te berde kwamen. In Aug. '39 schreef Seyss, zich- zelve verontschuldigend, aan Himmler: „Een van mijn voornaamste eigenschap pen een nadeelige, is mijn bescheidenheid, die bijna bedeesdheid is. Ik kan me een voudig niet naar voren dringen." De Amerikaansche aanklager Atherton beschreef, wat de gevolgen van deze „be deesdheid" voor Nederland zijn geweest, lij schilderde de verantwoordelijkheid '■au den „Rijkscommissaris" voor de be ruchte activiteit van S.S. en Polizei. voor dc verregaande verspilling van Nedcr- landsch eigendom, voor de deportatie van Nederlandsche burgers als slaven naar Duitschland en voor het naar de gas kamers sturen van ruim 100.000 Joodsche Nederlanders. Atherton illustreerde do meedoogenlooze wreedheid van den be klaagde met brokstukken uit diens redt» te Amsterdam in Maart '41: „Wij zullen de Joden neerslaan, waar we ze ook ont moeten en zij die zich bij hen voegen, moeten de consequenties dragen (U P.) Franschc aanklager brengt bewijzen Atherton zeide over de in Nederland bedreven misdaden van Seyss-lnquart geen bewijsstukken te zullen overleggen aangezien dit zou gebeuren door de 'aan klager van Frankrijk De Franseho hoofd aanklager De Menthon is hedenmorgen zijn beschuldiging tegen enkele van de voornaamste Duitsche oorlogsmisdadigers begonnen. Zooals hij zelf aankondigde, maakt hij zich hierbij tot tolk van Noor wegen, Denemarken, Nederland, België en Luxemburg. De ter vergadering van de Ver. Naties aanwezige delegatie van Iran heeft op dracht gekregen van haar regccring te Teheran, om het geschil met de Sovjet unie inzake Azerbeidsjan l>y de U.N.O. aanhangig te maken. In liet Iraansche parlement had de premier Ilakimi dezen stap reeds aangekondigd, met de toevoe ging, dat de Iraansche regerring bereid is af te treden, indien het parlement van mcening is dat zU haar taak niet op de juiste wyze heeft vervuld. Woensdagavond laat had de Iraansche delegatie evenwel nog niets ondernomen ter uitvoering van haar Instructies, naar men gelooft In verband met de wankele positie van het kabinet-Hakimi. De in structies stonden de delegatie de keuze toe, of zij de aangelegenheid aan de ver gadering of aan den Veiligheidsraad wilde voorleggen. Deze laatste zou hedenmlddng zijn eerste bijeenkomst houden. De Noorschc minister van Buitenland- sche zaken Trygve Lie heeft in een rede voor dc U.N.O. er op aangedrongen, dat de nieuwe organisatie niet dienstig zou zijn aan de bijzondere doelstellingen van welke natie ook. Hedenmorgen zou Bevin een groote rede houden. Reeds conige dagen Is men te Londen in afwachting van do komst van den Sovjet-Russischen vice-volkscommissaris voor Bultenland- sche zaken, Visjinsky, die aan de eerste zitting van den Veiligheidsraad zou deel nemen. Visjinsky's komst wordt nu defini tief Vrijdag tegemoet gezien. Truman optimist. President Truman heeft te kennen ge geven. dat de vergadering der Ver. Noties opmerkelijk goed gaat en dat hij geloofde, dat zij haar doel zou bereiken. In antwoord op eenige desbetreffende vragen zeide Truman, dat de eilanden in den Pacific, die door de Amerikanen ver overd zijn en die zy niet noodig hebben, onder Trustecschap van de U.N.O. gesteld zullen worden. De eilanden, die Amerika wel wil behouden, zullen onder Ameri- kaansch Trustecschap worden gesteld. Daartoe zou Amerika aan de U.N.O. mach tiging vragen. „Hei compromis in den omroep" De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappon, prof. dr G van der Leeuw zal Vrijdagavond 18 Januari in de serie radiovoordrachten „Op de brug" spreken over het onderwerp „de stichting radio Nederland in over gangstijd" met als ondertitel „het com promis in den omroep". De leider van de Amerikaansche dele gatie bij de Ver. Naties Byrnes heeft van de VorecnJging van Voorstanders van een Wereldorganisatie een telegram gekregen, waarin er op werd aangedrongen, dat de Amerikaansche gedelegeerden de kwestie van een wereldregeering vrijelijk zouden bespreken. Het is van het grootste belang, zoo staat er in het telegram, dat van Bril- schc zijde In de besprekingen te Londen de totstandkoming van een wereldparle- ment voor de veiligheid naar voren ia gebracht. reilde en zal zeilen Toen het in October 1944 afgeloopen waa met de clcctriciteitsvoorziemng en de tram ophield met ryden, brak de slechtste periode voor ons volk aan, die het sinds lang had gekend. Niet bepaald omdat de tram hc| byitjc er by neerlegde, maar toch was dit ook een ongcmakkeiyk ge volg van het „Duitsche bezoek". Een tijdperk van overbelasting en 6tump volle wagens was afgesloten, de tram ging haar wintersjaap in. De eenige. maar dan ook geduchte schade, waarmee de „Blauwe Tram" uit den oorlog kwam. was het op breken van de lijn Scheveningen—Den Haag. het vorderen van een groot deel der autobussen en eenige vernieling, toe gebracht door mitrailleeringen uit de lucht. Gelukkig bleef het hierbij, zoodat de N.Z.H. vrij gauw na dc bevrijding (25 Juni) een beperkten dienst kon gaan ver zorgen. Dit rijden gaat nog niet over rozen, maar over versleten rails en wis sels, nog niet met volop materiaal maar met 6urrogaat-isoiatie, nog nietNee, nog niet, maar men laat den moed niet zakken in de werkplaatsen, waar de de fecte wagens gerepareerd en gereviseerd worden, al is er geen rolletje draad, geen centimeter wikkeling of geen stukje rail. We zijn langs de groote machines go- loopen, waar de flensen worden uitgesle pen, we hebben de zware carrosserieën zien hangen in de zware vijzels en we hebben gevoeld, dat de zaak weer draait, zij het dan ook nog met moeite. Als straks de bruggen bij Oegstgeest en Noordwijk hersteld zijn. is het gehccie net intact en kan men zijn volle aandacht wijden aan gestadige uitbreiding van den dienst, na tuurlijk wanneer het stroomrant«oen zulks toelaat. Naar wU van een der hoofdambte naren der N.Z.H. vernamen, ligt het In de bedoeling van «ie directie om, zoodra de aankoopmogclijl-heden weer wat ruimer worden, de oude Belgische wagens, die reeds 45 jaar dienst doen en al lang vervangen hadden moeten worden, naar den siooper te zenden en een geheel nieuw type tramwagens In gebruik te nemen. «j

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1