naanems uaorDiaa Sjahcic: een bominslag. Het Naar de Verkiezingen Een vergissing van... De holennood Turkije Europa's slaven maken de balans op I» .Ï*»IK«1W No. 1I1U 1 I "V li 1 ZaK>r<lo* 10 .liii.nnrt Kill IJmuiden: Kennemerlaan 154, B per kwartaal f 4.- Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel Administratie 10724. Exoeditie 1482K Dlrectenr-HooMredacteur: Robert Peereboom IN de eer«te periode na de bevrijding heeft zich niet veel nieuws in de po litieke constellatie in ons land voorge daan. Men zag de oude partijen bijna al- ,1e terugkeeren en uit de gelederen van die velen, die beseften, dat onze toepas sing van de democratie dringend ver nieuwing behoefde en dat vooral de voor- oorlogsche versplintering met den be- faamden hokjes- en schotjesgeest bestre den moest worden, klonken herhaalde lijk alarmkreten. Intusschen was na de bevrijding, als gevolg van politiek over leg tijdens de bezetting, de Nederland- sche Volksbeweging opgericht. Zich aan dienend met een door een reeks bekende intellectueelen onderteekend manifest, dal in zijn toespitsing op hel personalis tisch socialisme een niet zoo gemakkelijk verstaanbaar begrip naar voren bracht, wekte zij aanvankelijk twijfel bij de vraag, of dit nu weer een nieuwe politieke port»! was of niet. Haar eigen verklaringen Heten dat voorloopig in het midden; het zou van tien wil tot samen bundeling van krachten en van den moed tot liet Inslaan van nieuwe wegen bij de oude partijen afhangen, of zij zeil' als politieke partij zou optreden. Ten slotte heeft /.ij daarvan definitief afge- rien. Optredend als gangmaakster en bruggenbouwster heeft zij overeenstem ming weten te bereiken met S.D.A.P., den Vrij/.-Dom. Bond, de Chr Dem. Unie en oen deel van de R.K. Christofoor-groep ter gezamenlijke oprichting van een nieuwe Partij van den Arbeid. Dit resultaat is bereikt bij den aanvang van het nieuwe jaar 1946, waarin de eer ste verkiezingen na de bevrijding zullen worden gehouden en men moet het be schouwen als de eerste belangrijke nieu we uiting van die politieke wilsvorming, die van de zijde der Nederlandsche Volks beweging zoo vaak naar voren is gebracht als noodzakelijke voorwaarde voor het houden van verkiezingen. In het mot de vorming van de Partij van den Arbeid bereikte resultaat zal de Volksbeweging niet al haar wenschen verwezenlijkt zien, al is hier ongetwijfeld sprake van een belangrijke gebeurtenis in ons politieke leven. Want het blijkt nu inderdaad, dat er oude scheidslijnen zijn verdwenen. Hoe de massa der kiezers van de betrokken groepen op de door de leiders bereikte overeenstemming zal rca- geeren, zullen de verkiezingen moeten bewijzen. In den daarvoor nog restenden tijd zal hun ongetwijfeld het program van de nieuwe partij in een intensieve cam pagne worden voorgelegd. Ook is al een bericht verschenen dat prof. Schermer- horn zich candidaat zou laten stellen voor de Tweede Kamer. Zijn persoonlijke po pulariteit maakt het op dit oogenblik waarschijnlijk, dat de Partij van den Ar beid hem als een van haar lijstaanvoer ders naar voren zal brengen. Of oude politieke tegenstellingen zooals die van Christelijke antithese en van den lclassestrijd, die als verouderd en over leefd moeten worden beschouwd, tenge volge van de oprichting van de Partij van den Arbeid doorbroken zullen worden is nog niet geheel duidelijk. Wel staat het al vast dat zulk een nieuwe formatie haar invloed ook op de andere partijen en haar onderlinge verhoudingen doet gelden. En dat kan zich nog verder ontwikkelen, niet alleen voor de verkiezingen maar ook er na, als veel verduidelijkt zal zijn, dat nu nog op hot gebied der veronderstellingen ligt. Hier moet Ik wel bij aanteekenen, dat het in ons land nieuw ingevoerde opinie-onderzoek vóór de verkiezingen al vrijwat opheldering zal kunnen geven. Bij dc Anti-Revolutionnairen en die Christelijk-Historischen, die op grond van hun maatschappij-beschouwing tegenover een Partij van den Arbeid met haar so- cialisatie-plannen blijven staan is men ook overleg gaan plegen en wel niet tot een algeheel samengaan, maar dan toch tot een zekere overeenstemming omtrent bepaalde programmapunten en dientenge volge tot het voornemen van zekere sa menwerking gekomen. De R.K Staatspartij heeft besloten haar naam in R.K. Volkspartij te veranderen en haar lidmaatschap ook voor niet-Ka- tho'.ieken open te stellen. In hoeverre zij zich verder ontwikkelen zal moet worden afgewacht;wie zich de politieke meenings- verschillen herinnert die voor den oorlog in haar boezem bestonden kan zich niet onttrekken aan de gedachte, dat het laat ste woord in den kring van deze belang rijke partij nog lang niet gesproken is. De Katholieke groep, die zich tot dusver bij dc Partij van den Arbeid heeft aangeslo ten. aangeduid als een deel van de Chris tofoor-groep, telt blijkbaar maar een klein aantal leden. Van een definitieve opstelling van de slagorde voor de verkiezingen kan men ook nu nog niet spreken. Er begint wel veel meer teekening in te komen. Te ver wachten is, dat bij overleg over urgentie programs de noodzaak naar voren zal komen om in de eerste plaats de grond slager. van ons zoo zwaar ontwrichte volk- bestel opnieuw te verzekeren, zoodat de rust en de zekerheid gevonden worden waarop alleen met succes zal kunner. wor den gebouwd. Aan die rust en zekerheid, aan dal solide fundament waarop in Ne derland moet worden gewerkt, hebben wij dawrlijk r. p. In alle kringen te Batavia !s de grootste verbazing uitgedrukt over het bericht, dat de Tweede Kamer de regeering ver zocht heeft de uitzending van een parle mentaire commissie naar Java te bevor deren. „Dit bericht in als een bominslag", zei Sjahrir. „Het bezoek van de commissie beteekent, dat het Nederlandsche parle ment dr. Van Mook niet vertrouwt. Ik ben van meening, dat de toestand een grooter probleem vormt voor dr. Van Mook en de Nederlandsche regeering dan voor dc Indonesiërs. Als een commissie inderdaad in Indië zou aankomen, om naast dr. Van Mook op te treden by mo- gelijke besprekingen, zou er weinig reden zijn voor dergelijke besprekingen." Een welingelichte Britsche commentator heeft te Batavia verklaard: ,,een zooda nige daad zal waarschijnlijk het werk van de laatste maanden teniet doen." De bedoeling van de Kamercommissie Is niet, naar men in Batavia iykt te denken, het beleid van de regeering en den luit.- Irau netelig probleem. De Daily Telegraph meldt uit Teheran: In gezaghebbende Franschc kringen heerscht ongerustheid over het voorstel, de Iraansche. quaestie voor te leggen aan den Veiligheidsraad. De regeering leeft in een atmosfeer van voortdurende span ning ten gevolge van de aanwezigheid van een geweldige gewapende macht, die het land sterker bezet houdt dan in het hartje van den oorlog. Niemand kan het Noordelijk deel van het land betreden zonder ondervraging en doorzoeken van voertuigen door Russische troepen. Alle pogingen van vertegenwoordigers der vooraanstaande Engelsche en Atnerikaan- sche bladen en agentschappen Azerbeids- ian te bezoeken hebben gefaald. Men ver wacht bij het voorleggen van de quaestie aan den Veiligheidsraad groote moeilijk heden, daar Engeland en Amerika daarbij scherp tegenover Rusland zullen komen te staan. Technische voorbereidingen in verband met mogelijke stappen van de Iraansche regeering zijn bij de UNO reeds in bespreking. Gezagstroepeu naar Iiulië In een officieel bericht uit Den Haag wordt gemeld, dat een deel der Gezags- troepen in Nederland bestemd is voor den dienst in Indie. Verder wordt mede gedeeld, dat reeds belangrijke contingen ten Gezagstroepen op weg raar de Oost zijn. Gas en electriciteit In een te Gouda gehouden redevoering voor de S.D.A.P. heeft de minister van Handel, Nijverheid en VisscheriJ, Ir H. Vos, verklaard, dat de mogelijkheid be staat, dat ondanks de moeilijkheden bij de kolenvoorziening de rantsoeneering van gas en electriciteit na de wintermaan den zal worden afgeschaft. Paspoorten noodig voor vreemdelingen De commissaris van Politie te Haarlem deelt mede, dat alle in Haarlem woonachtige vreemdelingen zich ten spoedigste In het be zit moeten stellen van geldige paspoorten, aangezien zij zich anders aan strenge maat regelen blootstellen. Van de adressen van gezantschappen en consulaten ligt bij de Politie, afd. Vreemdelingendienst, een lijst ter inzage. Men kan het lot niet dwingen Een zekere mijnheer A. te Den Haag had een poosje geleden meegespeeld in een Haarlemsche loterij. Toen hij eens kwam hooren, of hij wellicht tot de ge lukkigen behoorde, bleek hem dat .hij daarmee te lang had gewacht: de geldig heid van het lot was verloopen. Uit wan hoop hierover ging A. een kroeg binnen om zich vergetelheid te verschaffen, het geen hem in zooverre gelukte, dat hij in dt-n laten avond op straat meende de ge lukkige eigenaar van een automobiel te zijn geworden. Hij reed ermee naar Den Haag c-n verkocht de gestolen wagen daar voor f 800. Op verzoek van de Haarlem sche politie is de man, die vergeefs ge poogd heeft het lot te dwingen, thans aan gehouden. Hij toont veel berouw. Verder arresteerde do politie een zeke ren De R., die geregeld fietsen stal uit hot gebouw van den G.G.D. en prompt in een voor hem opgestelde val wandelde en de vrouw H. V., die art. 251bis van het Wet boek van Strafrecht overtrad en daarmee den dood van een Haarlemsche vrouw op haar geweten heeft. Mr. F A. Schwartz Tengevolge van een ongeval ls over leden mr. F. A. Schwartz te Heemstede. Mr. Schwartz, die 48 jaar oud is gewor den, was lid der directie van Van Vollen- hoven's Bierbrouwerijen te Amsterdam, waarin hij na het beëindigen van zijn studie in Utrecht, nu 24 jaar geleden, werd opgenomen. Hij is gedurende kor ten tijd ouderling geweest van de Ned. Herv. Kerk, was zeer muzikaal en had een warm hart voor ieder. De teraarde bestelling zal plaats hebben op Maandag a.s. op de Alg. Begraafplaats te Heem stede, des middags om 1 uur. gouv.-jen. te doorkruisen, maar wel om de Staten-Generaal door eigen waarne ming de voorlichting te verschaffen waar aan zy behoefte gevoelt, zoo meldt de Regeeringsvoorliehtingsdienst. Volgens een bericht uit Solo heeft de sultan van Socrakarta op 2 Januari een bezoek gebracht aan Mangkoe Negoro, wat nog nooit is voorgekomen in de ge schiedenis van Soerakarta. Een troepentransportschip van de High- land brigade met 2000 Indische troepen aan boord, is Vrijdag buiten Singapore op een mijn geloopen. De havendienst is uitgevaren om reddingspogingen in het werk te stellen. Naar verluidt verkeert het schip in gevaar te zinken. Dc Philips fabrieken Bij het bezoek dat journalisten aan de Philipsfabrieken brachten (zie ons vorig nummer) bleek nog, dat de productie einde 1945 weer fi0% van het cijfer over 1939 bedroeg. Met verschillende landen die vroeger Philipsproducten afnamen, zijn weer contracten opgenomen. Het devie- zenvraagstuk is daarbij nauw betrokken. De productie van radio-apparaten hangt ook zeer nauw samen met den export en inct den aanvoer van grondstoffen, doch men hoopt dit jaar van drie types gelei delijk zooveel voor Nederland te kunnen reserveeren, dat aan het einde van dit jaar de levering voor Nederland gelijk zal zijn aan die van voor den oorlog Of men in Nederland binnen afzienba- ren tijd tot televisie-uitzendingen zal kun nen komen, zal afhangen van de vraag, of men de daarvoor benoodigdc zeer hooge geldsommen zal kunnen beschikbaar stel len. Een P.T.T.-commissie heeft de zaak in studie. Men zou eventueel, zooals ook in Amerika, het reclame-element kunnen inschakelen, ten einde de hooge lasten te kunnen betalen. Als men er toe zou kun nen besluiten, dan zou de opbouw van de zenders een kwestie zijn van een paar jaar Philips zou dan huiskamertoestellen kunnen leveren, waarvan de prijs thans moeilijk is te bepalen, doch welke zou varieeren tusschen 500 en 1000 gulden. Het lykt wel, of het thema „slavenar beid" onuitputtelijk is. Even hongerig als 'Ie Duitsche oorlogsmachine steeds weer nieuwe contingenten gedeporteerde arbei ders verzwolg, hamert de acte van be schuldiging onafgebroken te Neurenberg •>p het aambeeld der „Arbeitseinsatz". Dat deze massa-recru teering en een onderdeel vormden van een te voren opgesteld pro gramma, bleek duideiyk uit de geciteerde documenten die eveneens en wellicht ten overvloede aantoonden, dat de Duitsche manier van werkkrachten ronselen vol komen in stryd was met alle beginselen van recht en menscheiykheid. Göring, Keitel, Speer en Funk waren dc verantwoordeiyke dryvers, Sauokel een van hun gehoorzame jachthonden. Nederland was wel een bijzonder zwaar getroffen slachtoffer en Seyss was hier de man, die aan de touwtjes trok. Het Duitsche „bestuur" schrok niet terug voor het kunstmatig scheppen van een werkloosheid, ja een armoede, die een welkom arbeidsreservoir opleverden. De klopjachten op mannen moesten gedekt worden door de fictie van vrijwillige wer ving, maar Nederland bemerkte spoedig, dat de Duitsche kaarten alle doorgesto ken waren. De krijgsgevangenen werden, tegen alle internationale bepalingen in, misbruikt voor gevaarlijken en voor de oorlogvoe ring belangrijken arbeid. Brieven van Kauckel bewüzen zonne klaar, dat hier misdadige opzet in het spel was. De verordening van Maart 1943, die I woord is aan...... Edmond Rostand: In ieder edel doel een edeler doel ontluikt. (Uit: La Princesse Lointaine) f 281.700! Het is bekend, dat financleele ambte naren soms dagen moeten zoeken als er in de boeken een verschil van eenige cen ten is. Alles moet precies kloppen! Maar nu is gebleken, dat bij het opstellen van de primitieve begrooting voor 1944 van de provincie Noord-Holland een cijferfout gemaakt ls van 281 700. De uitgaven van het ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum kunnen met dit bedrag verlaagd worden. Het gevolg is, dat nu alsnog op die be grooting 250.000 kan worden uitgetrok ken voor storting in het Wegenfonds, waarvoor aanvankelijk geen geld beschik baar was. De sluiting der Haarlemsche scholen In aansluiting op de mededeeling in ona vorig nummer ontleenen wy aan een com muniqué van het gemeentebestuur, dat besloten is voorloopig de openbar» scho len voor gewoon lager onderwijs te Haar- lemop Zaterdag en Maandag u sluiten. Zoo de heele week school gehouden zott worden, zou de voorraad brandstoffen, half Februari uitgeput zijn. met het ge volg, dat de scholen dan geheel gesloten, zouden moeten worden. Wij vernemen dat ook verschillende bij zondere scholen denzelfden maatregel hebben genomen. een eerste uitbarsting van nationale on wil tengevolge had. had als mentor SeyM Inquart, de mcnxchrnjachten werden be volen door Seyss Inquart, de schandalig® behandeling van de Nederlandsche gede porteerden kwam in laatste instantie voor rekening van Seyss Inquart. Kt 1.000 Nederlanders In Februari 1943 werkten 154.000 Neder landers in Duitschland, waarvan het ovor- groote deel gedwongen te werk wa- steld. Namens deze duizenden presen'-cr". de Fransche aanklager Herzeg thans vlo rekening. Zij is zwaar en de totaaltelling zal komen bij het reeds door Seyss en consorten geïncasseerde. spreekt geheim onderhoud' tegen Het Turksche persagentschap heeft vol gens radio Ankara opdracht gekregen om het bericht, volgens hetwelk de Turksche minister van Buitenlandsche Zaken een geheim onderhoud zou hebben gehad met Visjinsky. waarin eerstgenoemde zou heb ben voorgesteld, dat Turkije onder be paalde voorwaaiden de districten Kars en Ardahan aan de Sovjet-Unie zou terug geven, formeel tegen te spreken. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten is te Utrecht liet Unlversiteltn- liui.- officieel geo|K'itd. De gvnoodlgdcn tijdens de oiienliiKspleclitlirfioid. 2de van links zittend de burgemeester van Utrecht. dr. ter l'elkwljk; ge heel rechts kol. mr. J. C. baron Itnud, die namens Prins»»» .Tullimu do openliiK bijwoonde.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1