%adia Tledeiicmd Jjueede JCamec in den overgangstijd' FEBRUARI Repatrieering uit Ned. Indië Uit een Indischen Brief zette zuiveringsdebat voort Voorlichting over Nederland in den Vreemde Avonturen van Een toelichting van Minister Prof. v. d. Leeuw Prof. dr. G. van der Leeuw, minister Van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, heeft Vrijdagavond „op de brug" een toelichting gegeven op de reorganisatie die voor de radio in werking treedt. Te beginnen met morgen, Zondag, wor den de radio-uitzendingen in Nederland niet meer verzorgd door „Herrijzend Ne derland", maar door de Stichting „Radio Nederland in den overgangstijd". Een definitieve oplossing van het radiovraagstuk kan dan ook eerst tot stand komen wanneer een vrfó geko zen volksvertegenwoordiging zich daar over kan uitspreken. De regeering kon voorloopig slechts naar een compromis streven. Zij heeft ge- tracht de omroepvereenigingen te bewe gen tot een vrijwillige samenwerking ir een algemeen programma dat door de „stichting Radio Nederland in den over gangstijd" in overleg met hen zou wor den vastgesteld. Daarbij zou dan ook nog een stuk zendtijd overblijven dat elk der vereenigingen naar vrije verkiezing zou kunnen besteden. Deze opzet is mislukt. De omroepvereenigingen willen dien op zet alleen aanvaarden als de wet er toe dwingt. Zoo is dan alles wat wij hebben kunnen bereiken dit: aan de „Stichting Radio Ne derland in den Overgangstijd", waarin vertegenwoordigers van de omroepver eenigingen zelve zititng hebben naast buiten die vereenigingen staande repre sentanten van de groote geestelijke rich tingen van ons volk, is toevertrouwd de algeheele uitvoering van het radiopro gramma. Alle organen die dit programma in den aether brengen, zijn dus in dienst van deze stichting, die ook het toezicht heeft op de kwaliteit, technisch en aesthe- tisch, van de uitzendingen. Het program ma daarentegen wordt voor het grootste deel voorbereid door de omroepvereeni gingen gezamenlijk. Elk van haar brengt een gedeelte van de programmastof in, welke gedeelten vervolgens worden ge rangschikt en zooveel mogelijk tot een geheel verwerkt door een door het stich tingsbestuur ingestelde en benoemde pro gramma-coördinatie-commissie. Ook de aanvang van nieuwe cursussen M.O. HANDELS WETENSCHAPPEN (AKTE A) STAATSPRAKTIJKDIPLOMA In deze moeilijke oorlogsjaren slaagden in totaal voor M.Ö. 85 en voor S.P.D. 132 van onze candidaten. )n totaal du» 217 leerlingen, (waar in S.P.D. 101,5 nog niet inbegrepen) Inlichtingen, prospectus en aan melding in Januari aan de lesge- bouwen van EX.iMENOPLEIDHVG HUGA5'ELGER5MA'fOTGIE5ER •linckplcin 46 Tel. 336785 isdulngel -111. Tel. 30898 Haltplein 9 Tel. 16372 in versneld tempo De repatrieering van onze Indische Jandgenooten geschiedt thans in versneld tempo. Reeds werd gemeld, dat de „Johan Van Oldenbarneveldt" met 2004 repatriee- renden aan boord Batavia heeft verlaten en op weg is naar Nederland. De „Boissevain" vertrekt 19 Januari naar Nederland met 1882 repatrieerenden. De „Noorddam" op 20 Januari met 1500 repatrieerenden; de „Johan de Witt" zal op 20 Januari beginnen met embarkeeren. Agenda ZATERDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg: Aerdenhout's kindertoo- sieel, „Klein Duimpje", 14.15; Comedia Twee Franschen en een Rus, 20 uur. Rembrandt: It happened one night. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (15 j. onder gel.). Palace: Nacht-Asyl, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 jLuxor: De Roode Pimpernel. 14, 16.15, 19 en 21,15 uur. Frans Hals: De Avonturierster, 14. 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j.). Mo viae: Bij ons brandt de kachel, 19.30 en 21.30 uur. ZONDAG 20 JANUARI liarmonia: (geb. Jansstraat 85), Wijdings morgen, 10.30 uur. Stadsschouwburg: Come dia, rk zie, ik zie wat jij niet ziet, 14 en 20 uur. Bioscopen en Moviac: ais Zaterdag. MAANDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg: „Kennemer Tooneel- groep". Onder één dak, 19.45 uur. Muziekzaal Brinkmann: •Kookdemonstratie, 14 uur. Hötel De Leeuwerik: Filmavond over omgang met dieren, 20 uur. Bioscopen en Moviac: als Zon dag en Zaterdag, stichting kan harerzijds programmastof inbrengen. Voor de aanvaarding daarvan is in het algemeen de toestemming van de meerderheid der omroepvereenigingen noodig. Echter kan een der vereenigingen die aanvaarding tegenhouden, indien zij daartegen principieel bezwaar heeft. De verwachting is uitgesproken, dat het aan deel dat de stichting in de programma voorbereiding zal hebben, in onderlinge samenwerking zal toenemen. De regeering kan zich bij twee dingen niet neerleggen. Zij heeft er bezwaar tegen dat één omroepvereeniging het veto-recht zou hebben voor uitzendingen die de stichting zelf voorbereidt. Verder acht zij het billijk, dat de kerken ook aanspraak maken op zendtijd buiten de eigenlijke godsdienstoefeningen. Het is onweersprekelijk, dat de kerken in ons volksbestaan een rol van zoo groote be- 'eekenis vervullen, dat haar recht om haar stem in de geestelijke leiding van het volk te doen hooren, zeker niet mag worden achtergesteld bij de verkregen rechten der omroepvereenigingen. Zij be houdt zich dan ook voor, binnen korten tijd op deze punten in gemeen overleg met de Staten-Generaal terug te komen. Hulde aan de Chineezen Een Indische zakenman schrijft aan zijn familie: „Op 14 September kwam ik 's avonds in Batavia (uit het concentratiekamp te Tji- mahi) en vond onderdak bij een van mijn Chineesche vrienden, bij wien ik ruim drie weken logeerde. Ik wil hier met groo- ten nadruk melding maken van de prach tige houding van onze Chineesche mede burgers, die tijdens en na de bezetting alles deden om leed te verzachten. Den dag na de capitulatie stond dezelfde Chi neesche vriend aan het prikkeldraad van Tjideng en bracht vruchten, eieren en sigaretten. Zoo deden honderden Chinee zen. Mijn gastheer heeft mij verzorgd op onvergetelijke wijze. Andere Chineezen hielpen met geld, met kleeren. kortom: er mag mettertijd wel een monument worden opgericht voor de Chineesche ge meenschap, uit dankbaarheid voor alles wat zij voor de Europeesche slachtoffers deed. Ik hoop dat dan ook van regeerings- wege in Holland en hier openlijk hulde en dank zal worden betuigd, De familie van den schrijver bericht ons, ook uit Deli veel berichten te heb ben ontvangen die vol lof over de Chinee zen in Indië zijn. De oudste en hoogste beschaving in Azië is zichzelf getrouw gebleven. Prinses Juliana licht ongesteld Uit Soestdijk wordt gemeld, dat Prinses Juliana licht ongesteld is. Zij moet het bed houden. Mr. Burger: Nationale noodweer, geen wraak De heer Roolvink (r.k.) verdedigde het standpunt, dat het bij de zuivering niet gaat om hen, die fouten hebben ge maakt, maar om de menschen, die toon den een verkeerde geestesgesteldheid te bezitten. Hij was van oordeel, dat het voetstuk, waarop de zuivering berust, dringend verbetering behoeft en drong erop aan, aan de 6lachtoffer6 gelegenheid te bieden zich te verdedigen en zich van een raadsman te voorzien. De heeren L e Poole en Burger (beiden s.d.a.p.) bekeken het vraagstuk van de zuivering in breeder verband. Eerstgenoemde constateerde, dat de reeds door de regeering in Londen uitgevaar digde besluiten betreffende de zuivering niet meer in overeenstemming waren met den werkelijken toestand hier te lande, waardoor veel verwarring is ontstaan. De heer Burger (s.d.), die minister was in het kabinet-Gerbrandy in Londen en die toen scherp aangevallen is om een zonder overleg met zijn ambtgenooten ge houden radioredevoering, herhaalde zijn in die speech uitgesproken overtuiging, dat niet de daden en handelingen beslis send moeten zijn, maar alleen die daden en handelingen, die het gevolg waren van een bepaalde, verkeerde gezindheid. Het gaat bij de zuivering om het vinden van den juisten weg, dat is de weg van het recht, en niet die van het maken van slachtoffers. Zuivering is een nationale noodweer tegen nazisme, maar geen wraak. Naar het oordeel van den heer Eurger behoort de zuivering zich naar de top functies te richten; in dit verband achtte hij het onbegrijpelijk, waarom zoo lang gewacht is met de zuivering van de secre tarissen-generaal en met de commissaris sen der Koningin. De hierna aan het woord komende heer Smallenbroek (ar.) pleitte voor recht en gerechtigdheid bij de zuivering en wenschte, dat de z.g. Schalkhaarders geen voordeelen zullen genieten van hun opleiding. Voorts vroeg hij, wat gedaan zal worden voor de ambtenaren die tijdens de bezetting om hun goede vaderlandsche houding zijn ontslagen. De heer Kortenhorst (r.k.) poneer de de stelling, dat grondslag van de zui vering moet zijn de collaboratie, dat is de laakbare en strafbare samenwerking met den vijand. Het is derhalve noodig, dat de vraag beantwoord wordt, wat precies collaboratie is en dat duidelijk de bron nen aangegeven worden van het recht, dat bij de zuivering gehanteerd dient te wor den. Naar het oordeel van den heer Kor tenhorst mag een subjectieve beoordeeling niet ontbreken, maar grondslag moet zijn een objectieve beschouwing van de feiten. Te dien aanzien is belangrijk, wat de in structies van 1937 en van de regeering in Londen bepalen. Daarom vroeg deze spre ker inlichtingen aan de regeering en overlegging aan de Kamer van allerlei do cumenten, o.a. de capitulatievoorwaarden van 1940, waaruit men zich een oordeel over het vraagstuk der zuivering kan vor men. Evenals enkele andere sprekers, uitte ook de heer v. d. Brug (c.d.u.) zijn af keuring over het late ontslag van den heer Frederiks, dat nog wel eervol en met toekenning van een wachtgeld ver leend werd. Voor de burgemeesters vroeg hij gelijk reelit. De uit de Verzetsbeweging stammende heer Goedhart ontkende, dat er een scherpe tegenstelling bestaat tusschen de illegaliteit en de legaliteit, althans die personen uit de legaliteit, die op bepaal de posten voortreffelijk werk hebben ver richt. Scherp richtte hij zich tegen hen, die in verantwoordelijke functies een slappe houding hebben aangenomen. Een aantal van hen laat men op hun post, zooals de burgemeesters van Barneveld, Dwingeloo en Schoondijke, die zich z.i. ergerlijk misdragen hebben. De radio geeft: ZATERDAG 15.00 Johan Jong. orgel. 15.30 Engelsche les gevorderden. 16.00 Kon. Militaire Kapel. 16.45 Boekbespreking. 17.00 Nina Dolce. 17.30 Gram.- muziek.. 18.00 Gram.muz, 18.30 Het Rijk overzee. 18.45 Jane Bron zingt. 19.00 Nieuws. 19,15 Reportage. 19.30 Radlo-filmshow. 20.00 Nederland herrijst. 20,15 Zoo speelden de Meesters zelf (gr.). 20,30 Bonte avond. 21.45 Hoorspel. 22.15 Mensch en Maatschappij. 22,30 Componist van te week. 23.00 Nieuws. 23.15 Avondwijding. 23.30 „Avondstemming" (gr.). HILVERSUM II, 415 M. 15.00 Rotterdamsch Philh. Orkest. 16.00 Ma- leische les (tijdens de pauze). 17.00 Pinokkio, kinderhoorspel. 17.30 Kinderkoor. 18.00 Nieuws 18.30 Gevraagde platen. 19.30 Voor de Ned. Strijdkrachten. 20.00 Eddy Walls. 20.30 Sport- praatje. 20.45 Omroeporkest. 21.45 Avondwij ding. 22.00 Nieuws. 22.20 Dansmuziek (gr.). ZONDAG HILVERSUM I, 301 M. RNIO 8.00 Nieuws. NCRV 8,15 Van man tot man. RtN.I.O. 8.30 Kerkdienst. 9.30 Nieuws. KRO 9.45 Stemmige muziek. 10.00 Hoogmis. 11.30 Koorzang. 11.40 De Heilige van den dag. 11.50 Koorzang. 12.10 Lunchconcert. 12.35 Voordracht. 12.50 Lunchconcert. RNIO 13.00 Nieuws. KRO 13.15 Gram.muziek. 13.20 Prog. overz. 13.30 Haydn progr. 13.50 Past. A. Smit. 14.00 Pascal Kwartet. 15.00 Apologie. 15.20 Opera. 16.00 Ziekenlof. 16.30 Lichte mu ziek. NCRV 17.00 Gew. muz. IKOR 17.30 Kerk dienst. NCRV 19.00 Gew. muz, 19.25 Necro logie. KRO 19.45 Vraaggesprek. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Progr. overz. 20.10 Can tabile Septet. 20.30 Boekbespreking. 20.45 Cantabile Sept. RNIO 21.05 Wederopbouw. KRO 21.10 Utr. Sted. Ork. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Stemmige muz. 22.30 Avondgebed. 22.50 Stemmige muz. 23.00 Gevar. progr.. HILVERSUM II, 415 M. RNIO 8.00 Nieuws. VARA 8.15 Gram.muz. 9.00 Geestel. leven. 9.15 Voordracht en orgel. 9.45 Toespraak. VPRO 10.00 Zondagshalfuur. IKOR 10,30 Kerkdienst. AVRO 12.00 Gram.- plaat. 12.03 Kon. Mil. Kapel 12.15 Causerie. 12.35 Kon. Mil. Kapel. RNIO 13.00 Nieuws. AVRO 13.15 Orkest Malando, RNIO 13,50 De Spoorw. spreken. AVRO 14 00 Gram, muz. 14.10 Dr. P. II. Ritter Jr. 14.30 Musica Antiqua, 15.00 Metropole Orkest. 16,00 Filmpraatje. 16.20 Dansorkest. VPRO 17,00 Gespr. met luist. VARA 17.30 Oome Keesje. RNIO 18.00 Nieuws. VARA 18.15 Bravour en Charme. 18.55 Biljartpraatje. 19.00 Sidney Torch. 19.15 Poëzie, 19.35 Juan Pitro. RNIO 20.00 Nieuws. AVRO 20.05 Orkest. 21.00 Hoorspel. 21.30 Pierre Palla en Justus Bronn, 22.T5 „Stuiver tje wisselen", 22.30 Gram.muz. RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Nocturne. Een Nederlandsch Voorlichtings-appa- raat is gedurende den oorlog ontstaan. Het is wel der moeite waard dat daarover iets bekend wordt, want het is verwonderlijk hoe weinig men daarover in Nederland weet. Het is een groot apparaat, dat is opgebouwd en nu in voorspoed functio neert. In Londen verscheen onmiddellijk na de verplaatsing der regeering de Neder- landsche Regeerings-voorlichtingsdienst, die onder leiding stond van Adriaan Pelt, die de hooge betrekking van hoofd van de persafdeeling van den Volkenbond te Genève had vervuld. Ongeveer tegelij kertijd ontstond te New-York, uit een klein propaganda-bureautje van de Neder- landsche Spoorwegen, dat geleid werd door den spoorwegambtenaar ir. Jan van Stappen, het Netherlands Information Bu reau, dat later onder leiding kwam te staan van dr. Nicolaas Slotenmaker de Bruine (zoon van den bekenden minister) die eerst Zendingsdirector in Neder- landsch-Indië was geweest en daarna, als opvolger van den befaamden Beretti, di recteur van het persbureau Aneta te Ba tavia was geworden. En ook ongeveer op denzelfden tijd omstreeks Juni 1940 spoelde de onder- geteekende aan op Curasao, nadat hij, in Mexico vertoevende, van den inval der Duitschers in Nederland had vernomen. Op Curaqao belastte de toenmalige gou verneur Wouters mij met de stichting van een Gouvernements-persdienst, die eenige maanden later onder de auspiciën van den Regeeringspersdienst te Londen kwam te staan. En in Nederlandsch-Indië bestond even eens een Regeeringspersdienst, welke on der leiding stond van den bekenden In dischen hoofdredacteur Ritman. Dit waren de eerste vier steunpunten van het Nederlandsche inlichtingenappa- vaat-in-wording. Steeds breidde de Regeerings-Voorlich- 'ingsdienst zich uit. Suriname kreeg, ge lijk Curagao zijn Gouvernements-pers dienst, eerst onder leiding van J. H. Boas die voor den oorlog correspondent van de Maasbode te Londen was (hij is dit nu 'rouwens weer), daarna onder leiding van Johan van de Walle, hoofdredacteur van het Curapaosche dagblad „Beurs en Nieuwsberichten." Canada kwam aan de beurt, onder de hoede van den voornoemden ir. Jan van Stappen. In Portugal en Zweden, beide als neu- •rale landen uiterst belangrijk voor de nleuws-transito-voorziening uit Neder land, kwamen pers-attaché's met uitge- breiden staf aan de Nederlandsche ge zantschappen. Deze afdeelingen ontvingen Nederlandsche dagbladen en gaven daar uit het nieuws door: Portugal onder lei ding van mr. Voorbeytel, voormalig cor respondent van het Algemeen Handelsblad te Parijs, Stockholm onder dr. Jan Wil- lems, een Indisch geoloog met een uit stekenden aanleg voor journalistiek. Bern kreeg ook zijn persattaché, den heer Braaksma. En dit was de tweede fase. Steeds verder breidde het web der nieuwsvoorziening omtrent Nederland zich uit. Na den val van Ned.-Indië kwam in Australië de zeer uitgebreide persdienst tot stand, waarvan de heer Quispel het hoofd werd. Thans hebben wij pers-attaché's (be« halve in de reeds genoemde plaatsen) te Parijs, Caracas, Bogota, Mexico, Buenos Aires, Rio de Janeiro, Washington, Kaap stad, Lima. Rome en Moskou zijn in voorbereiding. Deze gansche Voorlichting ressorteert onder het departement van Buitenland- sche Zaken.. Intusschen warén de inlichtingenbureaus te Londen en te New-York ten zeerste uitgebreid. Hun gezamenlijke personeel bestond uit eenige honderden menschen. Mr. E. ELIAS. Twee ongevallen te Heemstede De heer F. A. S., die per rijwiel uit de richting Bennebroek ter hoogte van de Oude Posthuisstraat op den Heeren weg te Heem- stede teveel naar links uitweek en daardoor op den rijweg belandde, werd door een ach teropkomende vrachtwagen, die ongelukki gerwijze door een anderen wagen werd ge passeerd en naar rechts uithaalde, gegrepen en vrijwel op slag gedood, De 6-jarige T, P. uit Heemstede stak bij het Rich. Holplein de Heexnsteedsche Dreef over en werd door een luxe auto overreden. Met een beenbreuk werd het slachtoffertje naar de Maria-SUchting te Haarlem vervoerd. 33. Plotseling stonden de twee avontu riers voor een breede sloot, en achter die sloot lag een korenveld. Het wagen tje van Wag kon niet zwemmen, en een brug was er ook niet. Goede raad was heel erg duur en Wag krabde zich met een bedenkelijk gezicht achter zijn rechteroor, o, nee, het was achter zijn linker, want met zijn rechteroor hoorde hij gekwaak. Waarachtig, het is Tobias de kikker, die hier woont

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2