Haarlems Dagblad De Omroep M.R.P. toch in Fransche regeermg? Amerika ontworstelt zich aan den oorlog Nederlanders boven Europa Waar de wederopbouw vleugels heeft Indonesië en Griekenland voor den Veiligheidsraad <WV JjuuNo. 18235 Dinsdag 32 Januari 11M ft Uitgave Stichting Voorlichting Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem 1 V A V A I 1 1 I 1 aj 1 W i V J \aJRm Abonnementen: p. week 31 ct. nm -per kwartaal f 4. IJmulden: Kennemerlaan 154, Telef 5437. - Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie M» nirrmtcnr-lTooMredaconr: Kober» Peereboon, M 10600 Dlr..Hoo(dred. 150S4 EF;N van onze dierbare oude Neder- landsche kwesties is het geharrewar met de omroep-vereenigingen. Voor den oorlog wedijverde het dispuut in felheid nit't de spelling-kwestie, tot de laatste het publiek zoo stierlijk begon te vervelen dat het zelfs den chaos, door opeenvolgende pogingen tot vereenvoudiging veroorzaakt, gelaten aanvaardde onder conditie, dat hol er geen kibbelarijen meer over behoefde te lezen. De radio-ruzie was in middels min of meer geluwd door de vaststelling van het Zendtijd-besluit. Maar waarom wij onze radio-energie moesten blijven \ersnipperen over een reeks con- currcerende vereenigingen, terwijl men In andere landen allang tot een nationalen omroep was overgegaan, werd niet dui delijk. Na de oevrijding zou dit nu veranderen Jawel! Dc oude omroep-vereenigingen verdedigden zich als leeuwen, ouderwets gehuisveste dierentuin-leeuwen wel te verstaan, gehuisvest in hokken tusschen schotten. Oppassers deden hun best, maar deinsden de een na den ander af, verdoofd doc r het seccarisch gebrul. De leeuw Avro nial zich plotseling het etiket „hu manitair" aan en bleek een der kwaad- aten. Na een half jaar onderhandelen is nu een z.g vergelijk bereikt, waarbij wel een soortement légime voor de leeuwen- hokken in het leven is geroepen, maar de bewoners bijna hun volledige oude vlccschrantsoen hebben behouden: ieder voor zich en allemaal zoo'n beetje ver schillend. Eigenlijk komt het erop neer, dat de oude toestand blijft gehandhaafd. De omroepvereenlgingen hebben bijna de geheele voorbereiding van de radio-pro gramma's behouden. Moeten wij nu weer traag verder sukkelen? Het is een teleur stellende en oen armelijke vertooning en wij moeten maar hopen dat de buitenlan ders. die zoo'n respect hebben voor onze snelle drooglegging van polders en het vlotte herstel ven onze verkeersverbin dingen, maai met stomme verbazing onze ziuvcrings-methoden aanschouwen, aan de radio-vertooning niet teveel aandacht besteden. Want het is een treffend voor beeld van de wijze, waarop men niet samenwerkt. Niettemin bleek onlangs uit een opinie-onderzoek, dat driekwart van de openbare meening voor de instelling van een nationalen omroep is. Maar de mcèning van de luisteraars schijnt er zoo zeer niet op aan te komen. Vandaag is een manifest verschenen, dat u in dit nummer vindt en waarin aan voorstanders van een nationale oplos sing van het hoogst urgente radiopro- blccm wordt verzocht, hun bewijzen van instemming te adresseeren aan het Co mité Nationale Omroep, Postbus 110, Am sterdam. Ik heb dat onmiddellijk gedaan en raad u aan, het ook te doen. Denk niet: anderen zorgen er wel voor. want liet zal juist de omvang van de adhaesie- post zijn, die kans op welslagen biedt. Met lauwheid en aan-anderen-overlaten is nog nooit iets bereikt. Wel is er veel door mislukt. De onderteekenaars van het manifest, die vele belangrijke geestesrichtingen in het Neder landsche volk vertegenwoordi gen en bij wie men klinkende namen aan treft. hebon den bevoegden autoriteiten met aandrang verzocht, om zonder toe geven aan een verouderd en onsamenhan gend radio-bestel met de grootste voort varendheid te jjtreven naar de totstand koming van een waarlijk nationalen om roep. Zij stellen zich dien omroep niet neutraal voor, maar in een vorm, die aan de levende verscheidenheid in ons volk op godsdienstig, cultureel en maatschappelijk gebied gestalte geeft in een met eerlijke zorg vastgestelde en wettelijk gewaar borgde verhouding Zij wenschen ook, dat dit instituut een dienende let wel: een dienende' taak zal vervullen jegens de groote materieele en geestelijke nooden van dezen tijd En het goedkoope en tri viale willen zij bestrijden: zij vragen een positieve bijdrage tot een waarachtig Ne- dcrlandsche cultuur. Met dit alles 6tem ik van harte in. Ik geloof dat de lezers van dit blad het ook zullen doen. Laten zij daarvan getuigen. Als vij oude gebreken niet bestendigen willen moeten wij ze nu afschaffen. Niet straks, want dan wordt het weer sleur en is het te laat. Maar nu. R. P. Rwhtbunk aclit zicli onbevoegd inzake K.P.-werk Hedenmorgen werd uitspraak gedaan door dc Haarlemsche Arrondissementsrechtbank ln de zaak tegen A. D., die als verzetsman een contrdleur van den CCD op 15 Februari Van het vorig Jaar had doodgeschoten. De rechtbank verklaarde zich onbevoegd in dezen een uitspraak te doen en het is nu aan den auditeur-militair van den Krijgsraad ter beoordeeling overgelaten, of deze kwestie ln de termen valt om door dit college te wor den berecht. A. D. bevindt zich nog steeds ln verzekerde bewaring. Ook 'en aanzien van de aanhangig gemaak te zaak tegen de gebroeders V.. die er van verdacht worden, liet lijk van den CCD-man in het v.ater te hebben laten zakken, heeft de rechtbank zich onbevoegd verklaard. Gezondheidstoestand dr van Mook verbeterd. Officieel wordt medegedeeld, dat de toestand van dr. Van Mook aanmerkelijk is \orbetcrd. Zoo mogelijk zal hij Woens dag de reis naar Batavia voortzetten. Zieken en ll<-liaiiielijk zwakken worden per L.C.T. in.N. „Oranje" gebracht. it hel <l\) Er is nog geen oplossing gevonden in de Fransche regeeringscrisis. Ook is nog niet bekend of de nieuwe regeering op twee. de communistische en socialistische, of op drie partijen zal steunen. De com munisten hebben n.l. wel aan de socialis ten voorgesteld een kabinet te vormen onder leiding van een eonnnunistischen premier, waarvoor de naam van Maurice Tliorez is genoemd, en de M.R.P. heeft weinig bereidheid vertoond tot nieuwe samenwerking met de communisten, maar hedennacht achtten politieke waarnemers het niet onmogelijk, dat er toch nog een samengaan van alle drie partijen moge- Hjk is. Deze waarnemers zeggen, dat de com munisten weliswaar Thorez mei veel na druk naar voren hebben geschoven als candidaat voor de functie van hoofd der regeering, doch men neemt aan, dat zij op dit punl wel tot een compromis bereid zijn. in ruil voor andere voordeelen. De eventueele socialistische candidaat is Vin cent Auriol. Naar verluidt, zouden de communisten Maandagavond hebben voorgesteld beide candidaten los te laten en met steun van beide partijen Felix Sir Archibald Clark Kerr 30 Januari in Batavia Sir Archibald Clark Kerr is Maandag middag met een transport-Dakota-vlieg- tuig uit Manston (Kent) vertrokken. Hij vliegt naar Moskou en zal vandaar zijn reis via Cairo, Karachi, Calcutta en Sin gapore voortzetten. Hij wordt op den 30en Januari te Batavia verwacht. Woensdag zal Sjahrir zich naar Djokja- knr'a begeven voor besprekingen met Soekarno Volgens Indonesische bronnen zal op deze conferenties beslist worden wie de aanstaande onderhandelingen met de Nederlanders zal leiden. Het is moge lijk dat Soekarno in gezelschap van Sjah rir nou. Batavia zal terugkoeren. De nocduniversiteit te Batavia is her opend met 211 studenten, 14 hunner zijn Indonesiërs. De socialisten hebben hun verwondering uitgesproken over de door het aftreden van de Gaulle „op zoo een ongelogen mo ment veroorzaakte crisis". Zij hebben verder verklaard bereid te zijn bij de re- geeringsvorming den hoofdlast der ver antwoordelijkheid met M.R.P. on commu nisten te deelen. Bij een opinie-onderzoek sprak 32°der ondervraagden zich uit voor een 3 par tijen-regeering, 30°/« voor een socialistisch- communistische samenwerking en 1*9% voor een combinatie van M.R.P. en socia listen. 19*'® had geen meening. Deze en quête kwam een week vóór de regeerings crisis gereed Herriot, de leider der radicaal-socialis ten, is te Parijs gearriveerd. Men ver wacht, dat hij een rol zal spelen ln de nieuwe regeering. In zyn traditioneels jaarlykschr bood schap aan het congres heeft dc president van de Vcrecnigde Staten. Harry Truman een overzicht gegeven van de groote eco nomische moeilijkheden, waarmee zijn land in deze na-oorlogsche periode heeft te kampen. Hy deed een ernstig beroep zoowel op de arbeiders als op de werk gevers om den bedryfsvrede te hand haven, waarbjj liy de werknemers op hun stijgende verantwoordelijkheid wees. naar mate hun macht is toegenomen. Den on dernemer werd op het hart gedrukt, dat „zakendoen een zaak van publiek ver trouwen Is." Hij spreekt zich met kracht ui( voor aanzienlijke loonsverhoogingen. De plannen, die Truman ontvouwde voor het komende jaar, omvatten o m. een verlenging van de hem toegekende volmachten en een voortzetting van do gedurende den oorlog tot stand gekomen controle- en subsidiemaatregelen. Verder moeten de nationale hulpbronnen geïn ventariseerd worden en ook de publieke zaak zal ter hand worden genomen in den vorm van maatregelen in het belang van de volkswelvaart, de nationale ge zondheid, den woningbouw en de opvoe ding. Ook de demobilisatie werd bespro ken en Truman achtte een totale leger- sterkte van 2 millioen man noodzakelijk. De begrooting voor het jaar 1947 komt uit op een bedrag van 35.8 milliard dollar. Dc nationale schulden zullen, voor het eerst sinds 1930 geen verdere stijging ver- toonen, maar gezien het uitgebreide ur- genticprogram is een verlaging van den belastingdruk niet toelaatbaar. In officieele kringen te Washington tee kent men by deze boodschap aan. dat de president streeft naar een evenwichtige lieg rooting voor het jaar 1948. by een be- grootingstotaal van 25 milliard dollar. Hakimi neemt ontslag De Perzische premier Hakimi heeft ont slag gevraagd en de Sjah heeft het ge accepteerd. Dit aftreden brengt tevens dat van het geheele kabinet mede. De K. L. M. zit niet bij de pakken neer Nadat zij een maand geleden een dage- lijkschen dienst op Kopenhagen heeft in gesteld. is Maandagmorgen haar eerste toestel op de lijn Amsterdam—Zürich ge start. Precies om 9 uur verhief zich de nog mimicry-gekleurde Dakota van het vliegveld Schiphol en om 4 uur 's middags landde het toestel weer op de plaats van vertrek, terwijl de ijle berglucht het nog om de vleugels hing. Ook dezen dienst zullen de Dakota's dagelijks onderhouden. Hiermee zet Nederland een nieuwe schre de op den weg naar volledig herstel van het Europeesche luchtverkeer. De Dakota is de oorlogsvervorming van hét type DC3. zooals de K.L.M. dit des tijds in gebruik had. o.a. op Indië. Ge durende den oorlog deden verscheidene van deze toestellen, die in Mei 1940 buiten ons land toefden of aan den Duitschen greep wisten te ontsnappen, dienst voor het vervoer van Geallieerde parachutis ten, voor het trekken van „gliders" en als passagiersvliegtuigen op de lijn Bris- tol-Londen, in hot laatste geval bestuurd door de oorspronkelijke Nederlandschc De Sovjet-republiek Oekraïne heeft ge vraagd het Indonesische probleem voor den Veiligheidsraad te brengen. In den brief, waarin dit verzoek is vervat, wordt o.in. gezegd: Zooals bekend is. worden in Indonesië reeds gedurende eenlge maanden militaire acties ondernomen, welke gericht zyn tegen de plaatseiyke bevolking, waaraan zoowel Engelaehe strijdkrachten als Japan- sche gewapende strydkrachten deelnemen. Naar het oordeel san de Oekraïnsche re geering schept deze situatie een staat van bedreiging tegen de handhaving van den internationalen vrede en veiligheid, welke wordt omschreven in art. 34 van het Handvest. Dc Oekraïnsche delegatie vraagt den Veiligheidsraad om de noodzakelijke on derzoekingen te doen en dc maatregelen te nemen, waarin het Handvest voorziet om aldus een einde te maken aan dc tegen woordige situatie. Rusland heeft gevraagd de situatie in Griekenland voor den Veiligheidsraad te brengen krachtens art. 35. Het acht geen excuus voor het verblijf van Britschc troepen in Griekenland om militaire redenen mogelijk en acht deze aanwezigheid bovendien nadeeliR voor de binnenlandsche situatie van het land. Het verblijf der troepen in Griekenland wordt met behulp van gewapende macht in de Griek6che binnenlandsche 6ituatie inter- veniceren" genoemd, „die zoowel ernstige consequenties voor Griekenland met zich sleept, zoowel als voor het handhaven van vrede en veiligheid." Artikel 34 luidt: De Veiligheidsraad mag elk geschil of eiken toestand, die tot in ternationale wrijving zou kunnen leiden of aanleiding zou kunnen geven tot een geschil, onderzoeken, ten einde vast te stellen of de voortduring ervan dc hand having van internationale vrede en vei ligheid in gevaar zal brengen. In art. 35 staat te lezen: 1. Ieder lid van de Vereenigde Naties mag elk geschil of eiken toestand van dc in art. 34 be- dce.de soort onder dc aandacht brengen van den Veiligheidsraad of van dc Alge- meene Vergadering. 2. Een staat, die niet lid is van de Vereenigde Naties, mug elk geschil, waarbij hij partij is, onder de aan dacht van den Veiligheidsraad of van de Alg Vergadering brengen, indien hij bij voorbaat, met het OOK "P bet geschil, de verplichtingen aanvaardt tot vreedzame schikking, in het onderhavige Handvest voorzien. 3. De maatregelen van de Alg. Vergadering ten aanzien van aangelegen heden. die krachtens dit artikel onder hare aandacht zijn gebracht, zullen val len onder de voorschriften van de artt 11 en 12. Visjinsky is Maandag in Berlijn gearri veerd. Hij hoopte Dinsdag naar Londen te vertrekken. bemanning. Piloten en toestellen zijn thans weer bij de K L M.. in dienst van den vrede en geleidelijk worden de Da- kota's, in de Fokkerfabriek te Amster dam, weer DC3 (met een verleden). De Vryhcidsstraat. Schiphol is het symbool van den we deropbouw, want nergens neemt deze laatste zoo'n hooge vlucht, hoewol er geen van de gebouwen, niets van het mooie stationsgebouw, niets van de han gars is blijven staan. De stalen geraam tes van twee nieuwe hangars staan reeds groot aan den rand van het platform, de hamers klinken en op de plaats, waar hei voorloopige stationsgebouw zal ver rijzen. gaat heipaal na heipaal den grond in. Een definitief nieuw gebouw zal er pas over enkele jaren kunnen komen, maar de gemeente Amsterdam spant haar uiterste krachten in om haar luchthaven zoo spoedig mogelijk weer een normaal aanzien te geven. Thans staan alle toe stellen buiten op het veld. de monteur» werken moeizaam maar dapper in dc kou de. In een dertigtal kleine houten loodsen vinden bewoners en bezoekers van Schip hol beschutting, langs de Vrijheidsstraat, welke fiere naam menschen van zes lan den in hun moedertaal op het naambord kunnen lezen. Men vindt er de loods van den Repair:eeringsdienst, waar de met het Indië-vüegluig aangekomenen gastvrij worden ontvangen, verzorgd en verkwikt, de loodsen van den Regeeringsvliegdienst. van het radiostation, van het K.N.M.I. en in het midden van do Vrijheidsstraat staat het houten gebouwtje met de pas- sagchal, de wachtkamer en de cantine. Daar brandt een groote kachel met ver kleumde piloten, monteurs en reiziger» van alle nationaliteiten er om heen, die hun koffie slurpen en trachten zich boven hot gedaver der motoren buiten in alle talen van den aardbol met elkander ver staanbaar te maken. Perspectieven. Maandag. Woensdag en Vrijdag zijn da drukke vliegdagen op Schiphol en eiken dag word» het drukker. Op 28 Januari be gint de K.L.M. haar dienst op Spanje en Portugal, drie maal per week. Op 4 Febr. wordt de lijn AmsterdamPraag geopend. En achtereenvolgens hoopt de K L M. dit jaar te gaan vliegen op België, Frankrijk dc Sovjet-Unie, Engeland. Noord- en Zuid-Amerlka. Hierover zullen nadere ge gevens volgen, als de plannen verwezen lijkt zijn. De dienst op Batavia wordt In Februari eerst op vier. dan op vijf maal per week gebracht en in Maart tot zes en zeven meal per week opgevoerd. Men hoop', dan over 15 viermotorige DC4'.s te beschikken. Voor de trans-oceanische lij nen verwacht zij een aantal Lockheed Con stellations. die nog grooter zijn dan de DC4 en waarvan de motoren nog machti ger dreunen. Zij dreunen het lie:! van Nederlands wederopbouw, aan de Vriy- heidsstraat, in Paramaribo of waar ook ter wereld.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1