Kort en bondig Indië Manifest voor een nationalen omroep Door een aantal Nederlanders is het ■volgende manifest gepubliceerd: Er bestaat bij velen in den lande een groeiende onrust over de huidige ontwik keling van het Nederlandsche omroep bestel. Men maakt zich ernstige zorg over het feit, dat de uitvoering van het onlangs gepubliceerde vergelijk tusschen regeering en omroepvereenigingen vrijwel is uitge- loopen op het herstel van den vooroorlog- nchen toestand, daar de oude omroepver eenigingen, elk voor eigen deel, practisch de volledige voorbereiding van de radio programma's in handen hebben gekregen. Door talrijke Nederlanders wordt dit ten zeerste betreurd. Onder hen leeft sterk de overtuiging, dat het beroep op „rechtsherstel" nooit den terugkeer kan dekken naar een situatie, die in haar to taliteit allerminst representatief mag wor den geacht voor de binnen het Neder landsche volk bestaande verhoudingen en verwachtingen. Het is hierom dat Neder landers van de meest verscheiden overtui ging zich in dit manifest vereenigd heb ben, ten einde den bevoegden autoriteiten met den meesten aandrang te verzoeken, zonder concessies aan een verouderd en •onsamenhangend radiobestel, met de grootst mogelijke voortvarendheid te stre ven naar de totstandkoming van een waar lijk nationalen omroep. Zij verstaan daar bij onder nationalen omroep niet een z.g. neutralen of staatsomroep, maar een om roep, die aan de levende verscheidenheid van ons volk op religieus, cultureel en sociaal terrein gestalte geeft in een met eerlijke zorg.vastgestelde en Wettelijk ge garandeerde verhouding. Een omroep, die zich bij zijn arbeid bewust is, dat zijn kunstenaars en sprekers de dagelijksche gast zijn van het Nederlandsche gezin, die zich dienend stelt tegenover de groote geestelijke en materieele nooden van van daag, een omroep, die geassisteerd door commissies van de beste deskundigen, in zijn programma bewust en met kracht den strijd aanbindt tegen het goedkoope en triviale en die een positieve bijdrage levert tot een waarachtig Nederlandsche cultuur. Voorstanders van een nationale oplos sing van het hoogst urgente radioprobleem wordt verzocht adhaesiebetuigingen te adresseeren aan het Comité Nationale Omroep, Postbus 110, Amsterdam. De onderteekenaars van het manifest zijn: Ds. B. J. Aris, predikant bij de Vrijz. Neó. Herv.mr. dr. E. Brongersma, advo caat en procureur; ds. J. J. Buskes. Ned. Herv. predikant; prof. dr. F. J. J. Buyten- dijk, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; mej. mr. P. E. Eldering, hoofdredactrice van „De Vrije Katheder"; ds K. H. E. Gravemeyer, secretaris der Gen Synode van de Ned. Herv. Kerk; dr. C. P. Gunning, rector van „Het Amster- •üamsch Lyceum"; Pieter 't Hoen (F. J. Goedhart), lid van de Tweede Kamer der Slaten-Generaal; A. J. Koejemans, lid van •de Eerste Kamer der Staten-Generaal; H. M. van Randwijk, hoofdredacteur „Vrij Nederland"; mr. dr. A. A. van Rhijn, oud- minister van Landbouw; prof. dr. Th. Rut ten hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen; dr. Jos. M. A. F. Smits van Waesberghe, S. J.; N. Stufkens, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; J. G. Suurhoff, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Matige vorst des nachts, overdag lichte vorst tot- temperatuur om het vriespunt. Plaatselijk overdrijvende wolkenvel den, geleidelijk met toenemenden Oos tenwind. Geknoei met bonkaarten Gegevens over Haarlem en omgeving Eenige maanden geleden deelden wij mede, dat de directie vaii het Centraal Distributiekantoor in den Haag berekend had, dat er 350.060 bonkaarten meer uit gegeven werden dan er inwoners in ons land waren. Dit werd verklaard o.a. uit het feit, dat vele menschen over dubbele Distributiestamkaarten beschikten, een gevolg van het veelvuldig geknoei met deze kaarten in bezettingsjaren. Boven dien hadden vele huisgenooten van poli tieke verdachten kans gezien de distribu- tiastamkaart van geïnterneerden achter te houden, waarop zij dus nog bonkaarten kregen. Om aan dit geknoei een einde te maken, werd bepaald, dat bij de reconstructies van het Bevolkingsregister de Distributie- stamkaart moest worden overgelegd, op dat die gezegeld kon worden. Daardoor kreeg men de zekerheid, dat er niet meer gezegelde Distributiestamkaarten in om loop konden zijn dan er inwoners in het Bevolkingsregister staan. Alleen op die gezegelde Distributiestamkaart worden in het vervolg bonkaarten uitgegeven. Ge bruik van dubbele of onrechtmatig ver kregen stamkaarten is thans tevens straf baar gesteld. Met spanning wordt nu afgewacht hoe veel bonkaarten er nu in het vervolg min der zullen worden uitgegeven. Voor de gegevens over het geheele land zijn bin nengekomen zal nog wel eenige weken duren. Dezer dagen heeft de uitreiking der nieuwe bonkaarten al in Haarlem, Heem stede en Bennebroek plaats gehad. Indertijd hebben wij berekend, dat als in Haarlem het geknoei in verhouding evengroot zou zijn geweest als in het ge heele land, te Haarlem in het vervolg 6000 kaarten minder zouden moeten wor den uitgegeven (Haarlem heeft immers ongeveer 1/60 van de bevolking van Ne derland). Wij hebben al medegedeeld, dat bij de reconstructie van het Bevolkingsregister verschillende gevallen van dubbele en achtergehouden stamkaarten zijn achter haald. Er zijn nu met de nieuwe uitrei king maar een paar honderd bonkaarten minder uitgegeven dan voor de recon structie van het Bevolkingsregister. Daar uit blijkt ook al houdt men rekening met het feit, dat in den loop der maanden na de bevrijding het aantal uitgegeven bonkaarten gedaald is, blijkbaar doordat menschen die dubbele kaarten hadden uit zich zelf nalieten daarvan gebruik te ma ken, waardoor het zuiveringsproces zich geleidelijk voltrok dat er te Haarlem be trekkelijk weinig met dubbele bonkaar ten geknoeid is. Te Heemstede en Bennebroek zijn prac tisch vrijwel evenveel bonkaarten uitge geven als voor de reconstructie van het Bevolkingsregister. BAZAR De Christelijke Dreefschool te Haarlem hield een welgeslaagden bazar, waarvan het. initiatief uitging van de MULO-afdeeling. Een behoorlijk bedrag kon als opbrengst af gestaan worden aan de Christ. MUT.O-school te Oosterbeek, die in den oorlog veel gele den heeft. Ook „het Indische kind" kreeg wat. Vrijdag a.s. wordt in Brinkmann (Gr. Markt) een schoolavond gehouden, waar de leerlingen dan een tooneelstukje opvoeren.. Ce sociale colonnes van „Volksherstel" Dezer dagen deelden wij reeds bijzon derheden mede over de Sociale Colonnes die „Volksherstel" te Haarlem zal in stellen. Twee colonnes zullen gaan star ten. De Sociale Colonne Kerkelijke Ge zinszorg start hedenmiddag 16.30 in het gebouw Nassauplein 2, de Sociale Colonne Bisschoppelijke Hulpactie morgen, Woens dag, 16.30 in het gebouw Kampervest 70. Later komt nog de Sociale Colonne van de buitenkerkelijke groepen. BINNENLAND Vertrouwelijke handels- en crediet- accoorden zijn op het einde van 1945 tus schen de Nederlandsche en de Zweedsche regeering gesloten. Tezelfdertijd werd te Bern een vertrouwelijk protocol nopens het goederenverkeer tusschen Nederland en Zwitserland onderteekend. Het Rijkskolenbureau heeft medegedeeld, dat op de bonnen 47 en 48 (die ingeleverd moesten worden voor 17 Januari) voor Fe bruari wel kolen geleverd mogen worden, maar dat er in het Westen des lands thans weinig kolen aanwezig zijn. Zet de vorst door, dan zal er in het Westen voorloopig Biet veel aangevoerd kunnen worden. Rookers in ons land blijken meer te voe len voor sigaretten dan voor sigaren. Om dit te ondervangen wil men „sprietjes" maken (heel dunne sigaartjes). Door drinken van methylalcohol is een echtpaar te Amsterdam ernstig ziek gewor den. De vrouw is aan de gevolgen overleden. 22 Balen tabak zijn gestolen uit een op slagplaats van het Purperhoedenveem te Am sterdam. De doodstraf eischte de proc. fiscaal bp het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam te gen den 30-jarlgen F. Olthof, die in de Waf- fen S S. tegen de Russen gestreden heeft. Hij werd gewond, werd bevorderd tot Grup- penscharführer en ontving het Ehrenkreuz. Amsterdam heeft, naar thans is vastge steld 768.740 inwoners. Twee slachtoffers der (jsvrcugde zijn te Hilversum gevallen. Op den vijver aan den Lorentzweg, waar in het ijs verschillende zwakke plekken waren., zakte het 9-jarige meisje H. G. door het ijs. De 29-jarige stu- cadoor A, D. zakte bij zijn reddingspogingen eveneens door het ijs en verdronk eveneens. Snoeplust dreef een 7-jarig meisje te •s-Gravenhage tot het opeten van 25 luminal- pijlen. Het kind is aan de gevolgen overle den. De brug over de Donge te Geertruiden- berg is hersteld en in gebruik genomen. De brug is 100 m lang. Een lugubere vondst werd Zondag in den iJpolder gedaan, maar'men het lijk van een soldaat aantrof met twee schoten door het hoofd. Men vermoed een misdrijf, dat reeds Zaterdag j.l. in Amsterdam gebeurd zou zijn. BUITENLAND De Tsjeehoslowaaksche generaals Blaha en Riehtrmoc zijn wegens colaboratie ter dood veroordeeld. Generaal Mohapl kreeg 25 jaar gevangenisstraf. Koning Leopold heeft een brief gericht aan de Belgische regeering om haar voor te stellen op een door het parlement vast te stellen dag een referendum over zijn persoon te houden. De atoombom. In de Ver. Staten is een speciale commissie van 8 geleerden opge richt ter zorgvuldige bestudeering van een systeem van internationale inspectie ter con- tröle van atoombommen. Enorme schade ts In de haven van Torre Annunziata In Italië aangericht, toen er een munitietrein ontplofte, waarvan de inhoud in een schip zou worden geladen. Een nieuwe import-politiek zal Canada voeren met betrekking tot goederen, die nor maal uitgesloten zouden zijn door de vast stelling van maximumprijzen. Thans zullen dergelijke goederen uit vele Europeesche landen, waaronder ook Nederland, kunnen worden ingevoerd. MacArthujr heeft In Japan beslag doen leggen op 255 vliegtuigfabrieken, 33 vloot- en 36 legerarsenalen en 30 laboratoria, die voor de luchtaanvallen zijn gespaard. Ze zul len dienen voor herstelbetalingen. In beslagneming van de vleeschbedrij- ven. waarin gestaakt wordt, wordt door de Amerikaansche regeering overwogen. Kiselev, de Bielo-Russische afgevaar digde naar de Ver. Naties beschuldigde Fran co van het asyl trerleenen aan eenige groote Duitsche oorlogsmisdadigers: veldmaarschalk Von Kluge, die massa-executies liet uitvoe ren bij Gomel en lt.-gen. Speling, die com mandant te Pinsk was en onder wiens bevel 317.000 burgers vermoord zijn. I)c nieuwste Russische electrische ca mera kan stofdeeltjes ter grootte van 10 a 20 atomen (1/lOO.OOO.OOOste cm.) fotografeeren. HAARLEM EN OMGEVING Het Radio-rariteiten Revue-gezelschap blijft nog een week in Haarlems Klein kunst Theater met een nieuwe revue onde* de titel „We gaan vooruit" met medewerking van Sylvain Poons. De heer G. Kromhout te Heemstede is, na 45 jaren dienst, gepensioneerd als admi nistrateur van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel. In het orgaan worden zijn verdiensten in het licht gesteld. Tot zijn opvolger is benoemd de heer W. Pull. Ds. A. J. van Rh(jn te Vlaardingen heeft het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Haar lem aangenomen. De stichting „Haarlems Bloei" houdt hedenavond in het Stadhuis een vergadering, waarin het nieuwe bestuur geïnstalleerd zal worden. Voor de akte leerares huishoudkunde en waschbehandeling is geslaagd mej. J. G. L. de Vries te Haarlem. Dr. A. van der Boom zal in de reeks kunsthistorische voordrachten op Donderdag 24 Januari in de Muziekzaal van Brinkmann te Haarlem spreken over het -verk van den groote 17de eeuwschen Hollander Jan Vermeer, waarbij dan tevens het omstreden werk „De Emmaüsgangers" ter sprake zal ko men, dat de gemoederen ln de kunstwereld en daarbuiten zoozeer heeft bezig gehouden^ Ernstige gevechten op den Peloponnesus. In de stad Kalamata en in het naburige Sparta is een toestand ontstaan, die een burgeroorlog nabij komt. Niet minder dan zestig personen werden Zaterdag en Zon dag in beide plaatsen gedood in gevechten tusschen leden der royalistische organi satie aan den eenen en politie en voor malige leden der Elas aan den anderen kant. Het Grieksche kabinet is vandaag bij een geroepen om een uitzonderingswet te ratificeeren. De communisten hebben een. oproep tot het volk gericht, zich gereed te houden voor een algemeene staking en zoo noodig om de wapens op te nemen tegen een verdere uitbreiding van de monarchistische „X"-beweging over an dere deelen van Griekenland. De strijdkrachten der monarchisten heb ben zich inmiddels uit de haven van Kala mata teruggetrokken met medevoering van 200 gijzelaars. Er is hun een ultima tum gesteld, dat van de hand werd ge wezen en morgen afloopt. De gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Hessen De sociaal-democraten hebben bij de gemeenteraadsverkiezingen in Groot-Hes sen in de Amerikaansche zone 156 000 stemmen gekregen, de christen-democraten 95.000 en de communisten slechts onge veer 16.000. 83 pCt. van alle stemgerech tigden was opgekomen. Dit zijn de eerste vrije Duitsche verkiezingen sinds 1933. Officieele publicatie. RUBBERLAARZEN. Het C.D.K. deelt mede dat handelaren in rubberlaarzen de van het publiek ontvan gen bonnen voor rubberlaarzen rechtstreeks aan hun fabrikanten moeten doorzenden. Fa brikanten moeten deze bonnen in veelvouden van 100 stuks en met een minimum van 100 stuks bij den plaatselijken distributiedienst inleveren De bonnen moeten, onderscheiden naar de soort, op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt. Inlevering dient te geschie den met een ontvangstbewijs MD 342-01, waarop het nummer waaronder de fabrikant bij het Rijksbureau voor Huiden en Leder is ingeschreven, moet worden vermeld. De fabrikant ontvangt het origineel van het ont vangst-bewijs terug alsmede een toewijzing. HOOFDBEDRIJFSCHAP VOOR TUINBOUWPRODUCTEN. Met ingang van 22 Januari zijn de af- deeiingen grondstoffen, prijzen en bedrijfs- recht van het Hoofdbedrijfschap voor Tuin bouwproducten verplaatst naar Laan van Meerdervoort 27, 's-Gravenhage, tel. 334104. Postadres voor alle afdeelingen blijft v. d. Spiegelstraat 5 's-Gravenhage. Tel. 392272. Net dagmeisje gevr. FLINK DAGMEISJE gevraagd van 8.30-5 uur in kl. gezin. Aanm. Mevr. Claassens Wagenweg 112^ Hulp in de huishouding Mevr. de Jong, Hartenlustlaan 11. Bloemendaal (5 min. van Station Bloemendaal) vraagt per 1 Februari a.s. of later twee flinke meisjes voor dag en nacht. Net meisje gevraagd Gevr. MEISJE ben. 18 jaar voor dag of dag en nacht. Mevr. de Graaf, Saracenenstraat 4 rood. Gevraagd net meisje v. d. of d. en n. in Chr. gezin met 3 kind. Kinderjuffr. aanw. Mevr. v. Wijk, Heemst. Dreef 155, Heemstede. Flink meisje gevraagd Een net meisje Net meisje gevraagd van 8 tot 5 uur in gezin met kinderen. Hulp van werkster en kinderjuffrouw aanwezig. Mevr. Voogd, Ernst Caslmir- laan 62, Overveen. Flinke werkster en een NAAISTER voor één tlag per week gevraagd. Met kost. Mevr. Otten, Wagner- £adc 67. Heemstede. Voor direct gevraagd: FLINK MEISJE van 8.30 tot 2.30, Sa laris f 12.50 per week. Tette rodestraat 19A zw. Biedt £icl1 aan: Flinke hulp in de huishouding 9-5 uur f 6 p. d. in Haarlem of omgeving Brieven no. 3359 Juffr. met schoolg. kind, b. b. h. zoekt ZIT-SLAAPKAMER m. kl. kamertje. Br., no. 3364. Dame b. z. a. voor enkele och tenden of midd. p. week voor VERPL. of IIUISII- Brieven no, 3337 Gevraagd: KAMERS keuken of Etage. Zoo spoe dig mogelijk. Brieven no. 3335 FILIAAL Nette Juffrouw 46 j. zoekt fi liaal Stoom ver verljChoc, of derg. eventueel woningrull. Brieven no. 3349. Zoo spoedig mog. gevr. door dame. in bezit van eigen meub. op goeden stand te H'stede KAMERS m. kookgel.h. Br Dahllal. 16, A'hout. tel. 26481 Verzekeringsmaatschappij te Amsterdam vraagt voor spoe dige indiensttreding: a. STENO-TYPISTE, leeft. 17-25 J b. AANK. MNL. BE DIENDE, leeft. 17-22 Jaar. Brieven met voll. inl. omtr. leeft., genoten opl. verl. salaris onder no. 3353. Schoonheidsspecialiste b. z. a. voor behandeling aan huis voor Massage, epilatle ma nicuren, maskers. Duvenvoor- destraat 104. Voor het maken van zijden gevr. Schagchelstraat 2. Flinke jongen AANK. KRUIDENIERSBE DIENDE gevraagd, pl.m.. 17- 18 Jaar. Coöperatie Vooruit gang. Van Oosten de Bruynstr. 199, Haarlem. Ontwerper van modepoppetjes zoekt voor aanmaak op groo- tere schaal TOEGEWIJDE lil LP. Verelschte: eenige ken nis van schilderen, nauwkeurig kunnen knippen, plakken en naaien. Bij gebleken geschikt heid zelfst werkkring. Brie ven no. 3354. JONGEDAME, 25 jaar, diplo ma's Mulo, Steno en Typen, met bijna 4-Jarige kantoorer varing, zoekt betrekking ln Haarlem of omgeving. Tev. heeft zij nog 5 J. kweekschool gegaan daardoor een ruime mate van algem. ontwikkeling. Br. aan A, Veenstra, Weemer- weg 12, Oosterwolde (Fr.) Gedlpl. costumière vraagt een voudig .ai- en verstelwerk Berckheydestr. 26 zw. B. z. a KRAANMACHINIST ol" FA BR1EKS STOKER. bekend m. centr. verw., pract. erv. Inl. H. Tabak. Emmer Erfscheiden- veen. Kanaal B Gem. Emmen (Dr.) of J. v. d. Weide. Bake nessergracht 65, Haarlem. Echtpaar b. z. a. voor SCHOOI HOUDEN VAN KANTOREN E GEBOUWEN. Brieven no. 3367 Peignoir ter ruiling voor Damesschoe- m. 40 lage hak. Br. 3358 In ruil aangeboden: jachtgeweer dubbelloops „16", voor goed radiotoestel. Brieven no. B 390 Boekh. Vemout, Bloemendaal. Net meisje leeftijd 22 j. zoekt nette vriendin Pakhuisruimte Brieven no. 3368 Woningruil Aangeb.: licht, zonnig hoekh. '2e et,, aan rand van A'dam (W.), met schltt. uitz. Z. en W. bev.4 k., badk., keuken, bal- con en 2 mooie zolderk huur f 39, p- m. Gevr. huis Zand- voort of omgev. Br. L. B. 29 Ri- cardo's Adv. Bur. A'dam. Weggeloopen: br. zw. HONDJE omgeving Houtplein, Tegen belooning ter. bez. Slachthuis straat 37 zw. WONINGRUIL. Mooi ben.huis, 4 kam. m. keuken, rustige bo venbewoners, Gevr. vrij huis Ma'rnixstraat of omgev. Brie ven no. 3351 WONINGRUIL Aangeb.: een huis met 6 kam., voor- en achtertuin, huur f 28 p. mnd., in ruil voor een huis m. badkamer en zolder, huur pl.m, f 45 p. m, Br. nQ. 3336 WONINGRUIL Aangeb.: net ben.huis A'dam- Zuid voor grootere woning in Haarlem of omg. huurpr. tot f 35. Brieveh no. 3348 Te koop: STOFZUIGER. In ruil aangeb. mod. Wandelwagen v. id. Kinderwagen. Gen. de la Rcystr. 62. „Gods almacht in de tropen". Hierover spreekt Envoy van Vlaardingen, schrijfster van „In het laaiende licht" en ,M'n Jordanertjes", in de zaal van het Leger des Heils, Ce ra mstraat 4 Iiaarleni-N. Muziek en Zang. Toegang vrij. Zaak overn. gevr. Moet bestaan, opleveren. Brieven no. 3342 Vermist: een lichtbruine PEKINGEES (reu) kromme voorpooten, witte voe- Teg. bel. ter. te bezorgen J. v. Hamersveld, Zomer- vaart 66, Tel. 10502. AANGEBODEN: Heerencos- tuum, sport, ratiné dameswin- termantel m. 42 o. k„ kook- kacheltje, taftz. zw. japon 42, goede heerenwinterjas om te vermaken. Or. Nassaulaan 14, Overveen. Te koop ant. kindersp. eet- en ontbijt- serviesje (25 st.) d. bi. wollen japon m. 42-44 o. k. (nw.) pr. d. grijze jaquetjas. vest, pant, m. 48-50, ook gesch. om man teltje van te maken o. kw. z. g. a. n. 2 zijden d. blouses m. 42-44 (nw.) w. d. badpak m. 42-44 z. g. a. n. 1 p. d. rubber- badschoentjes m. 38-39, 1 p. zw. zijden avondschoentjes m. 33-39 em. brandslede (nw.) hooikist. 2 pr. em. pannen, verlengbus voor kachel. Adres to vernemen van Mourlk's Boekhandeli te Heemstede. Brandhout voor handel, industrie, centr. verwarming enz. Levering p. wagon en schip. Br. aan DE- CAMPER, Singel 52, Bussum. TE KOOP: 1 heerenjas z. g. a. n. sl. pers., 1 bolhoed gr. m„ 2 hutkoffers. Brieven no. 3352 Electrische Singer naaimachine te koop. Oranjeplein 34. To koop: GRIJZE VOS prjjs f 275, niet gedragen Adr. te vernemen bur. v. d. blad. Te koop: een z. g. a. n. invalide wagen Brieven 3366 PEKINGEES (teefje) koop, stamboek hondje, zeldzaam mooi, 2 1/2 Jaar oud, wegens omstandigh. Schuiling d. Splegellaan 7, Heemstede. Te koop: een NIEUWE BONT JAS, Seal m. 46-48 en zomer avond; p m. 42-44. Br. on der no. 3341.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3