te Regeering geen „Super-Zuiveringsbewind" Geen Amerïkaansch diplomaat naar Batavia Moeilijkheden in Haarlems bakkerswereld Sociale colonnes De Radio geeft vanavond Sport in het Kort Avonturen tg en Warrel Opmerkingen uit de Kamer beantwoord. Minister B e e 1 liet bij de beantwoor ding van het zuiveringsdebat achtereen volgens de revue passeeren: 1. rechtsgron den en rechtskracht van de zuivering; 2. regelingen en richtlijnen; 3. procedure der zuivering én haar lange duur; 4. de kwestie-Frederiks; 5. rechtsherstel der ambtenaren; 6. perszuivering. Verwijdering van de elementen, die on trouw aan de zaak van Koningin en Va derland zijn gebleken omdat zulks een kwestie van zelfbehoud voor den staat is, stond op den voorgrond. Aldus de minis ter, dje de rechtskracht erkende van de in 1937 van Regeeringszijde vastgestelde aanwijzingen en richtlijnen. In de door prof. Paul Scholten voorgezeten commissie voor de unificatie en centralisatie zijn ook „verzetsmannen" opgenomen, met het gevolg dat een en ander wat meer tijd vergde. Mr. Burger kreeg te hooren, dat er geen kwestie van was, dat het tegen woordige Kabinet zich als „super-zuive- rings-bewind" zou beschouwen. Vrij uit voerig toonde minister Beel aan, dat mr. Ereaeriks alle gelegenheid heeft gehad zich te verdedigen. De eommissie-Rutgers baseerde haar beslissingen niet op afzon derlijke handelingen van mr. Frederiks, maar op de gezindheid waaruit ze voort vloeiden. Met betrekking tot het vraagstuk van de perszuivering stelde de minister op den voorgrond, dat het niet aanging zon der meer eiken dagblad-directeur die een blad bleef uitgeven, per sé als volkomen mis te beschouwen. Zeker, minister Beel kon de door de pers hier te lande aange nomen houding in het algemeen allesbe halve bewonderen. Zuivering van hen, die er zich toe geleend hebben de ideologie van den vijand te propageeren en soort gelijke wanbedrijven begingen is juist, maar de zuivering mag niet gebruikt of eigenlijk misbruikt worden voor iets ge heel anders: de ordening van het dagblad wezen ten onzent. Juist omdat het Lon- densche persbesluit een en ander niet voldoende uit elkander had gehouden, diende het wijziging te ondergaan. Na drukkelijk betoogde de minister nog eens, dat de opzet is personen te zuiveren en niet de ondernemingen. Overeenkomstig het advies van den persraad zal binnen kort een wetsontwerp worden ingediend, dat het bestaande persbesluit eenige wij zigingen zal doen ondergaan. Overigens leek de minister te vinden, dat men met de perszuivering aardig opschiet; reeds weer 1200 kaarten van „voorloopig geen bezwaar" zijn er uitgereikt. Minister v. d. L e e u w behandelde op knappe wijze kunst- en onderwijszuive- ring, daarbij o.m. aankondigende, dat de super-zuiveringscommissie voor de kunst uit kunstzinnige juristen zal bestaan. Zoo krepe."oyftL.fte.g£nen hun zin, die deze "•'Xntfii1-.'.lv. als zij die haar aan menschen uit de kunstwereld toever trouwd wenschten te zien. De. vooral bij jongeren bestaande te leurstelling. dat de zuivering geen „ver nieuwing" heeft opgeleverd, getuigt vol gens den minister van naïvieteit, hoe sym pathiek overigens ook. Spr. deed het genoegen, dat veel Kamer leden het teekenen door studenten hebben afgekeurd Straffen wegens teekenen was noodig, mede met 't oog op het rechts besef van juist de besten onder de stu denten, die dén moed hebben gehad om zich niet te gedragen conform hetgeen de bezetter destijds verlangde. Kortom, de minister verzette zich tegen den hier en daar merkbaren verslappenden geest,welke zoo langzamerhand klapgt over te streng optreden nu tegen de teekenaars. Hulde bracht minister v. d. Leeuw aan de stu denten, die wel een principieele houding hadden aangenomen. Wat de professoren betreft, de minister vond, dat deze in het algemeen een goede houding hebben aangenomen. Een uitzon dering hierop vormde echter de Senaat van de Technische Hoogeschool in Delft, hetgeen deze Senaat zelf tenslotte erkend heeft. Onwaar noemde hij het gerucht, dat prof. Schermerhorn en spr. zelf des tijds studenten zouden hebben aangera den om te teekenen; hij had dat juist altijd ontraden en zijn collega, de tegen woordige premier, had slechts in een moeilijk geval, 'n student geadviseerd te teekenen. De minister verzekerde ten slotte dat bij de benoeming van hoog leeraren in de toekomst vooral ook mede op karakter zal worden gelet. Minister Kolfschoten vertelde dat de algemeene zuivering bij de politie bijna is voltooid; nu komt er nog een admini stratieve zuivering met het oog op her waardeering van rangen, waarbij vooral mede op bewezen karakter gelet zal wor den. Tot hen, die insgelijks een zuiverings- onderzoek zullen ondergaan, behoort o.m. de Landsadvocaat. Nadat de minister t.a.v. het algemeen standpunt door de Regeering ten opzichte van den Hoogen Raad ingenomen naar de bekende briefwisseling met dat college had verwezen, wees hij er nog eens op, dat de Raadsheeren, op wier houding en Agenda WOENSDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Het Slavonische Ballet, 20 uur. Gem. Concertgebouv: Morova's Dans theater, 20 uur. Rembrandt: It happened one night, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Palace: Nachtassyl, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor: De Roode Pimpernel, 14, 16.15, 19 on 21.15 uur. Frans Hals: De avonturierster, 14, 16.30, 19 en 21.15 uur. Moviac: Hier brandt de kachel, en 2, JANUAM Stadsschouwburg: Twee Franschen en een Rus, 14 uur (besloten) en 20 uur. Muziekzaal Brinkmann: Lezing over Jan Vermeer, 20 u. beleid verschillende sprekers aanmerkin gen hadden gemaakt, niet onvaderlands lievend waren opgetreden. Maar ook de Regeering moest erkennen, dat zij inder daad fouten hadden begaan, De staking, zonder voorafgaand onderzoek, was echter onjuist geweest. Met het oog op de onaf zetbaarheid en onafhankelijkheid van de rechterlijkt macht, diende alsnog een in dividueel zuiveringsonderzoek een bijzon dere procedure plaats te hebben. Vandaar 'n speciale commissie. En overigens was het gewenscht, mede op grond van capa citeiten enz van de leden van den Hoogen Raad, niet verder te gaan dan de nu ge troffen regeling, waardoor een van de Regeering onafhankelijk college zich met 'n dergelijk individueel onderzoek zal hebben bezig te houden: dit geldt natuur lijk alleen degenen, die reeds vóór den bezettingstijd benoemd waren. Zooveel mogelijk blijft dus de grondwettelijke on afhankelijke positie van de Raadsheeren ontzien. Als vierde van de over de zui vering sprekende ministers voerde ir. Vos, het hoofd van het ministerie van Handel en Nijverheid nog het woord, om de methode te verdedigen, die men bij de bedrijfs2uivering volgt. Natuurlijk, zoo kreeg mr. Kortenhorst te hooren, zal bij de beoordeeling van „collaboratie" ook het tijdstip waarop deze geschiedde ge wicht in de schaal leggen. Hierna volg den nog replieken. E. v. R. Gematigde Indonesiërs rekenen op gunstigen invloed van Kerr „Er bestaan geen plannen om een hoo gen diplomatieken functionaris naar Inflonesië te zenden, zooals door Engeland is gedaan, verklaarde de plaatsverv. min. v. buitenl. zaken der Ver. Staten. Sir Archibald Clark Kerr is tot baron verheven. Volgens den Bataviaschen cor respondentvan de „Daily Telegraph" is de bekendmaking van zijn zending in Britsche en Nederlandsche, alsook in gé- matigde Indonesische kringen gunstig ontvangen. Men krijgt weer hoop op een spoedige regeling van de kwestie, p'ondent, „op den algemeenen steun kun- Tot heden was de invloed van de gema tigde Indonesiërs niet groot genoeg om druk uit te oefenen op de extremisten. De tegenwoordigheid van Sir Archibald Clark Kerr zal hen in de gelegenheid stel len het extremisme van Soekarno te over vleugelen". Geallieerde verliezen in Indië. De Britsche verliezen in Ned.-Indië tot 11 Januari bedroegen: 25 dooden, 52 gé- wonden en 12 vermisten. De Britsch- Indische verliezen bedroegen: 348 dooden, 733 gewonden en 102 vermisten. De Ne derlandsche verliezen op Java bedroegen: 31 dooden, 100 gewonden en 6 vermisten. De besturen van de Haarlemsche Bak- kerspatroonsvereeniging en van de afd Haarlem van den R.K. Bakkersbond dee- len jnede, dat de gezamenlijke bakkers gezel lenbonden onlangs vergaderingen hebben gehouden met de personeelen van 6 groote bakkerijen en 2 coöp. bakkerijen, waarin geëischt werd een weekloon van 42 voor den bankman, van "44 - voor deegmakers en van 45.— voor ovenisten. In 1941 was het contractloon 28 voor den bankman, maar in vele gevallen werd te Haarlem 30.betaald. Thans wordt over het algemeen 37 betaald. Nu hebben bij de hierboven ver melde loonactie de besturen der patroons organisaties geen verzoek tot loonsver- hooging ontvangen, maar wel kregen en kele leden zulk een verzoek, waarbij ge zegd werd, dat indien het hoogere loon niet zou worden uitbetaald, tot staking zou worden overgegaan. Aanvankelijk zou dit op 21 Jan. geschieden, later is dit naar 28 Jan. verschoven. Nu zullen Donderdag de patroons ver gaderen en de volgende kwesties behan delen: 1. de eisch tot erkenning van de Haarl. Bakkerspatroonsyereeniging en de afd. Haarlem van den R'.K. Bakkersbond; 2. Of aan een eventueelen eisch tot ver hooging der loonen tot 42.kan wor den tegemoet gekomen, zonder zekerheid van compensatie; 3. Of, indien zonder voorafgaande bespreking met beide be sturen op 26 Jan. een staking bij een be drijf uitbreekt, alle overige bedrijven uil Haarlem en omgeving, de productie zullen stopzetten, als protest, dat sommige leden op oncrganisatorische wijze worden aan gevallen. Hoewel de patroonsorganisaties erken telijk zijn voor de medewerking der gezel len om in den moeilijksten oorlogstijd te blijven produceeren (Roode Kruisbrood), achten zij het optreden der gezellen nu in flagranten strijd met het standpunt der regeering om langs legalen weg tot op lossing van arbeids- en loonvraagstukken te komen. Zij wijzen elke verantwoorde lijkheid voor een eventueele stagnatie in de broodvoorziening af, welke h.i. geheel voor rekening der gezellenbonden komt. Inmiddels zijn door het College van Rijlisbemiddleaars de loonen voor het bakkersbedrijf bindend vastgesteld. Het In aanwezigheid van een aantal functiona rissen uit het sociale en kerkelijke leven werd Dinsdagmiddag officieel het eerste in ternaat van de sociale werksters in Volks- herstel-verband geopend. Het betrof hier de Sociale Colonne Kerkelijke Gezinszorg, die in andere gedaante als in den oorlog hulp bracht ln gezinnen, waar de huisvrouw met groote moeilijkheden te kampen had. De directeur van Nederlands Volksherstel in Haarlem, de heer W. van Liemt, bracht in zijn officieel openingswoord dank aan alle instanties en personen, die de vestiging en inrichting van deze sociale colonne hadden mogelijk gemaakt. Van gemeentewege ls het pand Nassaulaan 2 ter beschikking gesteld, waar de gezinsverzorgsters een bescheiden eigen home hebben, van waar uit zij. dage lijks naar haar arbeidsterrein gaan als ge zinsverzorgster, als hulp van de huisvrouw. Dr. E. Emmen sprak namens de kerkelijke commissie voor Bijz. Kerkelijke Gezinszorg en zette uiteen, hoe hier de geest van het zelfverloochenend dienen aan duizenden gezinnen hulp zou kunnen bieden. Mevr. Waardenburg gaf in het kort een overzicht van het werk der meisjes, die lederen dag al vroeg aan den slag gaan. Hier was geen sprake van arbeidsschuwheid, er wordt gewerkt met die bezieling, die voor het welslagen van allen arbeid noodig is en zeker hier, waar meegebouwd wordt aan het levende gezin. De genoodigden maakten vervolgens een rondgang door bet gebouw om de huisves ting der meisjes in oogenschouw te nemen. Heden Woensdag zal een soortgelijk tehuis worden geopend, waar de sociale colonne Bisschoppelijke Hulpactie is ondergebracht. Er zijn voorbereidingen getroffen om even eens te komen tot een organisatie van z.g.n. buitenkerkelijke gezinszorg. De drie genoem de organisaties zullen echter zooveel moge lijk coördineerend optreden. loon voor den bankman bedraagt met in gang van 14 Januari j.l. in de 5 gemeente klassen resp. 40.38.50, 37.35. en 33.Haarlem valt in de eerste klasse Voor werknemers wier werkzaamheden vóór zes uur des morgens aanvangen, komt hierop een toeslag van in dc eerste klasse 2vin dc tweede klasse 1.50 en in de overige klassen 1.De publicatie van deze regeling in de Staatscourant kan binnenkort tegemoet gezien worden. Naar wij vernemen, zullen de gezellen hun houding nog vaststellen nu deze re geling bekend is geworden. Hoewel nog niet vaststaat hoe hun besluit zal zijn, wordt het in sommige kringen mogelijk geacht, dat het niet tot een staking zal komen. H.O.V.-ledenconcert. Theo Olof was de solist, en- hij heeft Biahms' Vioolconcert gespeeld, zooals slechts de allergrootsten het kunnen: met vlam mend temperament en volmaakte technische beheersching. Het deed me aan Hubermann's vertolking denken. Jammer genoeg kwam Olof's grandioos spel alleen dan volkomen tot zijn recht, wanneer hij alleen aan 't woord was, vooral in de geweldig moeilijke cadens van Oscar Back. De orkestbegeleiding was bijna voortdurend voor hem een hinder nis en voor ons veel te hard. Zelden heb ik een dirigent zoo slecht hooren begeleiden als ditmaal Frits Gaillard deed. Allen waren er over verstoord: de solist, de orkestleden en het publiek. Aan zulke dirigeerexperi- menten mag men de prestaties van een Olof niet blootstellen. Maar ook de abonnés heb ben recht op volwaardige concerten en het orkest een heel seizoen als proefkonijn ge bruiken is eveneens verkeerd. Aan Mozart's geestige Serenata Notturna kon de gastdirigent weinig bederven: die ge- luklé vrijwel, vooral dank zij het fijn spe lende solistische viertal. En voor Dvorak's 4de Symphonie kon hij weinig ten goede doen. Deze muziek geleek den geopenden koffer van een Boheemschen handelsreiziger: uit elk vakje kwam een ander artikel. De kennismaking deed me geen herhaling wenschen. K, DE JONG. HILVERSUM I RNIO 17.30 Ned. Volksherstel, NCRV. 17,35 Gram.muz. 18.00 Landbouwpraatje. 18.20 Po pulair progr. RNIO. 19.00 Nieuws. NCRV. 19,15 Progr.óverz. 19.20 NCRV. Harmonie orkest. 19.30 Engelsche les beginners. RNIO. 20.00 Nieuws. NCRV. 20.05 Orkest o. 1. v. Alb. v. Raalte met Gerard Hengeveld. (Interm.: 20.55 Het Chr. onderwijs in zijn nationale be- teekenis). RNIO. 22.00 Nieuws. NCRV. 22.15 Actueel half uur. 22.45 Half uur zang. 23.15 Symphonie gothique (gr.pl.). HILVERSUM II, 415 M. VARA. 17.00 Lichte gram.muz. 17.15 De Speellieden. RNIO. 18,00 Nieuws. VARA. 18.15 Reportage. 18.30 Jan Corduwener 18.45 „De WiardiBeckmanstichting", door M. A. Rei- nalda. VPRO. 19.30 Beteekenis van de Kerk. RNIO. 20.00 Nieuws* VARA. 20.05 Gevar. progr. RNIO. 21.15 De Patriot. VARA. 21.30 Het spel van liefde en dood. 22.30 Eddy Wa lls. RNIO. 23,00 Nieuws. VARA. 23.15 Voor we ter ruste gaan. Transport uit Malang. 150 EuropeeSche en Indo-Europeesche burger-geïnterneerden mannen, vrou wen en kinderen zijn in een specialen door het volksleger bewaakten trein uit Malang op Oost-Java te Batavia aange komen. Zij prezen de behandeling door de Indonesische bewakers en zeiden dat zij tijdens de reis voldoende voedsel hadden gekregen. Burgerlijke stand. HAARLEM 22 Januari 1946 BEVALLEN. 17 Jan. W. van Eist—Ott, z.; 18 Jan., J. H. SchroederDonker, d.: 19 Jan., A. M. E. JonkerCornet, z_; 20 Jan., T. C. van Dijk— Kroese, z.; J. A Grommers—Ka naar. z.: M. H. Huizing—KIeijn, d.; 21 Jan., E. C. Walbracht—Rike, d.; 22 Jan.. J. M. G. Cardolvan de Pol, d. OVERLEDEN: 16 Jan.. M. C. H. van Gen- nipvan den Anker, 57 j., Dahliastraal H. J. M. P., 8 j.. z, van H. J. van Rijn: van 't Hoff. straat; 17 Jan., J. Lijn, 51> j„ Julianalaan; H. Kunst, 70 j.t Spaarndammerdijk; H. de Bie, 79 j., Orionweg: T. Heertjes, 84 j., Jansstraat; 18 Jan., A. A. A. Burgersvan Gemert, 72 j., Westerhoutpark; 20 Jan., T. Blesgraaf. 59 j.. Papentorenvest; J. 6 j., z. van E. Dijkhuis, Wilhelminaparjc; J. M. Pieterse—Zwart, 66 j., Oost-IndiëstraatS. Wildschutde Ruiter, 89 Ripperdapark; 21 Jan.. P. M. Steffers, 62 j.. Wilgenstraat; A. M. Wijersvan Harme- len, 88 j., Hagestraat; W. van der JagtKoel, 74 Zaanenstraat; A., 2 j., d. van M, Treep, Reijer Anslostraat; H. W. Sengers. 58 j., Rollandslaan; 22 Jan., M. Schreuder—Wouda, 54 j., Weverstraat. ONDERTROUWD: 22 Jan., J. II. KÖhler en ~M. Paardebek; K. G. van Maris en W. Hang jas; A. de Jager en H. C. Heule. GEHUWD: 22 Jan.. J. G. Foppen en M. S. Oesterreieh; I. C. R. Bush en W. C. Geer- lings: J. Dixon en G. Swansveld; K. D. Mac Dougall en C. M. Onneweer; W. J. J. Hagen doorn en W. S. Gudmundsson. Massa-invasie van repatrieerenden Naar wij vernemen zullen ij» den loop der maanden Januari en Februari meer dan 25.000 repatrieerenden van Java naar ons land worden overgebracht. Voor dit massa-vervoer zijn 15 schepen beschikbaar. In Januari zullen vertrekken: s.s. „Noordam" met 1200 passagiers; m.s. „Bloemfontein" met 1200 passagiers; m.s. ..Joh. v. Oldenbarneveldt met 2000 passa giers; s.s. „Johan de Witt" met 1500 passa giers; m.s. „Indrapoera" met 1500 passagiers; m.s. „Sibajak" met 2000 passagiers; s.s. ..Al cantara" met 1500 passagiers; m.s. „Boisse- vain" met 2000 passagiers; m.s. „Japara" met 1200 passagiers. In Februari zullen vertrekken: s.s. „Ni-euw Amsterdam" met 3800 passagiers; m s... Oran je" met 1200 passagiers; m.s. „Tjisadane" met 1500 passagiers; m.s. ..Klipfontein" met 1600 passagiers; m.s „Boschfontein" met 1350 passagiers; m.s. „Sommelsdijk" met 1500.1700 passagiers. De juiste vertrekdata zijn nog niet bekend evenmin als de ontschepingshaven in Neder land of de wijze waarop eventueele over scheping in Engeland geregeld zal worden. De mogelijkheid bestaat, dat de volgende schepen eveneens voor vervoer beschikbaar komen: m..s. „Kota Agoeng"; m.s. „Kota Inten"; m.s. „Kota Baroe"; m.s. „Weltevre den"; m.s. „Tabinta"; m.s. „Sloterdijk" en m.s. „Tegelberg". KORFBAL. Samenstelling H.K.B.-12-tal. A.s. Zondag speelt het volgende HK B.-12-tal een oefenwedstrijd tegen Oosterkwartier op het terrein aan de Zomervaart, aanvang 18 uur. Aanval: Dames: B. Moerman (Animo Ready) D. Roose (THB). Heeren: E. Hapekroot (Sport Vereent), J. Starink (Oosterkwartier), Midden: Damïs: T. ter Brugge—Wullems. B. Hooven—Trap. Heeren: H. Wesseling. H. Heykoop (allen „Nieuw Flora"), Verdediging: Dames: M. Kooper, J. Bartkert—Zade'.hoff. Heeren: R. Walgien, W. Boogaerdt (allen „Aurora"). Een zeskamp tusschen de R.K. zwemver- eenigingen uit alle groote steden van het Bisdom Haarlem zal plaats hebben op Za terdag 26 en Zondag 27 Januari in het Sport- fondsenbad te Haarlem. Als gastvrouw fun geert de stedelijke vereeniging „De Water trappers". Een waterpolotournooi en een uitgebreid wedstrijdprogramma, waaronder estafettes, vullen de twee dagen. Voor den winnaar van den Zeskamp is een „Vredes- beker" beschikbaar gesteld. BÜ de viering van „Geel-Wit" 's 25- jarig bestaan werd de oud-penningmeester, de heer Aerts, tot eerelid verheven De feestviering was over verscheidene dagen verdeeld en vond Zondag zijn hoogtepunt in een cabaretavond met bal in >rDe Leeuwerik'' 36. Na veel gekreun van de zijde van Tobias en een angstkreet van de andere zijde (bijna was het mts gegaan!) staal de kar op het blad. Tobias duwt de vracht over en aan den anderen kant gekomen, trekken ze met zijn drieën net zoo lang, tot het wagentje weer op vas ten grond staat. Wag kijkt War eens aan, ..Heb jij soms honger, mannetje vraagt hij. J

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2