Ons fmanci'éele Geleid Schoonheidsspecialisten Kort en bondig Effectenregistratie Middenstanders! INSTITUUT STRIETMAN Uitgeverij „Be Telg" Een nota van den Minister van Financiën De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer een zeer uitvoerige nota doen toekomen over eenïge aspecten van het gevoerde financieele beleid. Daarin wordt allereerst aandacht gewijd san de valutapolitiek, de afgesloten mo netaire apcoorden en de gevolgde buiten- landsche leeningspolitiek. Voor de financiering van dezen invoer zijn op dit oogenblik twee bronne.n voor handen, de opbrengst van de Nederland sehe beleggingen in het buitenland en eventueel deze beleggingen zelve en voorts buitenlandsche credieten en lee ningen. In de practijk is nog slechts de tweede bron aangeboord, daar eerst de fi nancieele tegoeden in het buitenland ont dooid moeten worden. Teneinde het noodzakelijk overleg met de regeering der Vereenigde Staten van Amerika te plegen, vertoeft te Washing ton een delegatie, waarvan de eerste rap porten een goeden poortgang der bespre kingen melden. De belastingplannen Hierna zet de minister uiteen welke wijzigingen de bezetter in ons belasting systeem heeft gebracht. De belastingopbrengst in 1939 was f 926.700.000 en in 1943 f 1.699.200.000. De gevaren die verbonden zijn aan de aanwezigheid van een groote hoeveelheid chartaal en giraal geld zijn wel voorloopig afgewend door de blokkeeringsmaatrege- len. maar de laatste moeten gevolgd wor den door andere maatregelen, welke het geld definitief aan het verkeer onttrek ken en welke bovendien in staat stellen de enorme staatsschuld zoodanig te ver minderen, dat zij kan worden getorst. In de eerste plaats komt in aanmerking een heffing over de tijdens den oorlog ontstane vermeerderingen van vermogens. Voor betaling van die belasting komen in de eerste plaats in aanmerking de perso nen en lichamen, die door hulp te ver- leenen aan den vijand of door gebruik te maken van den nood van ons volk. recht streeks oorlogswinst hebben gemaakt. Naast deze, uit nationaal oogpunt bezien, ■ongerechtvaardigde vermogensvermeer dering gedurende den oorlog, welke op al- gemeene door een ieder weldenkend burger gebillijkte gronden aan een zware .belastingheffing zullen worden onderwor pen. staan de normale vermogensvermeer deringen, voor een gróót deel ontstaan door besparingen van inkomsten verkre gen uit werkzaamheden waarop uit natio naal oogpunt bezien geen critiek kan worden geleverd, voor een ander deel ontstaan uit vermogensvermeerderingen door stijging van de waarde van activa. Voor het onderwerpen ook van die ver mogensvermeerderingen aan een zware belasting kan een voldoende rechtsgrond worden aangewezen. De oorlog immers heeft zoodanige wonden geslagen, heeft zooveel nood en zorg gebracht en heeft zooveel sociale posities vernietigd of on herstelbaar ondermijnd, dat degenen die uit dezen baaierd zijn gekomen met een grooter vermogen dan waarmede zij den oorlog zijn ingegaan, in verhouding tot de anderen een zoo bevoorrechte positie in nemen. dat van hen in de eerste plaats een bijzondere bijdrage tot verlichting van den financieelen last welke op ons volk rust. mag worden gevraagd en wel voordat aangesproken worden degenen, die zijn achteruitgegaan, althans gelijk zijn gebleven. De wetsontwerpen zullen binnenkort aan de Staten-Generaal aangeboden worden. Voorloopig houdt de minister reke ning met een bale ter zake van de hef fing van vermogensaanwasbelasting van rond f 3 a f 4 milliard. Hoe be langrijk deze bate ook is, nochtans is de minister van oordeel, dat daar naast een heffing ineens over de waarde van alle vermogens uiter aard berekend met aftrek van de reeds te betalen vermogensaanwasbelasting niet zal kunnen worden ontgaan. In het desbetreffende op een later tjjd- stip in te dienen ontwerp van wet zul len de kleine vermogens op bijzondere wijze worden ontzien, ten einde de existentie van hun bezitters niet aan te tasten. Tenslotte moet het bestaande belasting stelsel op eenige punten gewijzigd wor den. De bestaande belastingen drukken te zwaar op de ondernemingen. .Het voorne men is die door de Duitschers ingevoerde Vennootschapsbelasting af te schaffen. Evenmin kap gehandhaafd worden de Vermogensbelasting voor lichamen. Daartegenover zal de minister de tot standkoming van een niet te hooge belas ting bevorderen, welke van alle onderne mingen, onverschillig of zij door natuur lijke personen of rechtspersonen worden gedreven, zal worden geheven naar de z.g. overwinst. Voor de berekening van de overwinst zullen belangrijke reserveerin gen, zoomede een vast percentage van het in de onderneming gestoken kapitaal en een vergoeding voor ondernemersloon op de winst in mindering mogen worden ge bracht. De minister is tot de overtuiging geko men, dat het aanbeveling verdient met betrekking tot naamlooze vennootschap pen en andere winstverdeelende lichamen, als voorheffing op de inkomstenbelasting, een z.g. winstgerechtigdenbelasting te hgffen. Deze belasting zal verschuldigd zijn door winstverdeelende lichamen naar mate winst wordt gemaakt, ten einde op de aandeelhouders en andere winstgerech tigden te worden verhaald zoodra zij wordt uitgedeeld. Te gelegener tijd' zal ook de ondernemingsbelasting op de hel ling moeten komen. In verband met de omstandigheid, dat bij zoodanige herziening het netelige on derwerp der financieele verhouding van het rijk tot de gemeenten ten nauwste is betrokken, zal dit punt in de thans in het oog gevatte gedeeltelijke herziening niet principieel aan de orde komen. Wel bestaat aanleiding om onverwijld de voor de ondernemingsbelasting geldende, doch niet voldoende gemotiveerde vrijstellin gen voor landbouwbedrijven in te trek ken. De baten van dien maatregel zullen ten goede komen aan de gemeenten. De uit bovenstaande voorzieningen voortvloeiende .vermindering van inkom sten en de ook overigens voor 's rijks schatkist bestaande noodtoestand, dwin gen den minister anderzijds uit te zien naar maatregelen tot versterking van de inkomsten. Hij is van oordeel, dat daar voor in de eerste plaats in aanmerking komt een verhooging van de rechten van successie en van schenking. In 'de tweede plaats zal het voorstel ge daan worden om de ondernemingsbelas ting, welke tot dusver nagenoeg alle land bouwbedrijven vrij laat, om te zetten in een algemeene belasting op alle binnen- landsche bedrijven, zulks voorloopig in afwachting, van de vraag, welke herzie ningen overigens deze belangrijke bron van gemeentelijke inkomsten behoeft. Daarnaast heeft de minister in over weging een verhooging van het algemeene tarief van de omzetbelasting van 2 pro cent tot 3 procent. Hij onderschat niet de bezwaren, welke daaraan zijn verbonden, doch van alle kwaden heeft bij dezen maatregel gekozen, die over een groot vlak wordt gedragen en in staat is een belangrijke bate op te brengen. Onverwijld moeten de weelde-artikelen zwaarder belast worden, terwijl goederen, die vooral van beteekenis zijn voor de minst-ciraagkrachtigen, weer vrijgesteld moeten worden. De minister gaat voort: Na totstandkoming van de buitenge wone heffingen in eens en van voormelde gedeeltelijke herziening van het belas tingstelsel is de arbeid op het gebied der belastingwetgeving niet geëindigd. Het zal daarna noodig zijn algemeen te be zien, welke belastingen bij de bestaande gewijzigde situatie van ons land, mede uit internationaal oogpunt bezien, de meest juiste zijn. Behalve andere belastingen, zullen daarbij tevens de invoerrechten en 'accijnzen, vooral ook in verband met de met België gesloten douane-overeenkomst, aan de orde moeten komen. De geldzuivering. Tenslotte doet de minister mededeelin- gen over het verloop der geldzuivering. Op de niet ingeleverde biljetten is ten bate van 's rijks schatkist een winst ge maakt. waarvan de hoogte thans nog niet definitief vaststaat, maar die kan worden geraamd op een bedrag van 200 300 millioen. De totale circulatie heeft thans een dus danig peil bereikt, dat het monetaire en fiscale belang eischt de verdere uithol ling van het geblokkeerde geldvolume in grijpend te beperken. Binnen enkele weken zal aan de Kamer een Witboek worden overgelegd met alle gegevens over de geldzuivering. Wonderlijk goed afgeloopen. Dinsdagmiddag ora 3.30 uur keerde de Zandvoortsche schelpenvisscher B. S met zijn met schelpen beladen wagen 'angs het Noor- derstrand huiswaarts. Ter hoogte van den gestranden logger deed zich plotseling een geweldige ontploffing voor. De man. die naast zijn wagen liep, werd tegen den grond geslingerd, doch kreeg vrijwel geen letsel. Van den wagen werd echter niets meer te ruggevonden. Het paard werd zoo zwaar ge wond, dat het ter plaatse moest worden afgemaakt. Vermoedelijk is de wagen over een landmijn gereden. BINNENLAND Op de petitie van het „oude leger", die eenigen tijd geleden aan de Koningin werd aangeboden, zijn thans reeds meer dan dui zend adhaesiebetuigingen ontvangen, af komstig uit alle rangen en standen der maat. schappij, zoo heeft gen.-maj. A. Numans, een der onderteekenaars. medegedeeld. Giften aan de Koningin. Gedurende het verblijf van H. M, de Koningin in Engeland en ook in Nederland werden vele giften geschonken voor het Nederlandsehe volk. H. M. de Koningin heeft gemeend de ge schonken bijdragen als volgt te moeten ver- deelen: Aan het Groene Kruis en het Wit- Gele Kruis elk f50.000, aan de Ned.- Ver. tot bestrijding der-t.b.c. f 140.000, aan het Comité voor kinderuitzending naar Engeland 40.000 Eng. ponden. De „Oranjefontein" heeft 45 repatrlee- renden uit Ned. Indië aan boord. Het schip wordt 2 Februari in Rotterdam verwacht: de passagierslijst is aan het bureau van ons blad te raadplegen. De Radio-luistcrwedstrfjd „Hallo, met wie", die door Koos Koen werd geregisseerd ten bate van de actie „Nederland helpt Indië" heeft ruim 383.000 inzendingen ge boekt met een batig saldo van f 200.000. Door het Ijs gezakt. Twee vriendinnen, die op het kanaal AlmeloNordhorn aan het schaatsenrijden waren, zijn door het ijs ge zakt en verdronken. Hetzelfde lot trof een 15-jarigen jongen in de nabijheid van den straatweg Oldenzaal—Enschedé. De Tweede Kamerleden Mr. Dr. L. J. C. Beaufort (R.K.) en Roestam Effendi (comm.), die respectievelijk sinds 1937 en 1933, deel uitmaakten van de Kamer, hebben als «MM danig bedankt. Luit. gen. rar, H. J. Kruis heeft in ztjtt functie van chef staf Militair Gezag, een. klacht bij de Bredasehe Justitie ingediend over een in de „Bredasehe Courant" van 8 Jan. j.l, opgenomen artikel, waarin de schrij ver zich in beleedigenden vorm over het M. G. heeft uitgelaten. Walcheren zal, naar verwacht wordt mor gen. Donderdag, weer een eiland zijn. Dan wordt namelijk het laatste gat in de dijken gedicht. De zittingen der Generale Synode der Gereformeerde Kerken begonnen te Utrecht. Namens de roepende kerk van. Utrecht zei Ds, C, van der Vliet, dat van deze synode veel verwacht wordt. Het herstel van de breuk in de kerk zou wel de kroon op haar werk zijn. De eerste zes Fireflies twee-nersoona verkennings-jachtvllegtuigen, uit de serie van 15 die de Marine voor haar binnenkort in gebruik te nemen vliegtuigmoederschip bij Falrey's Aviation Cmp, heeft aangekocht, zijn op het vliegveld Heston ten Westen van Londen van de fabriek overgenomen. BUITENLAND Het kanaal van~ de Witte Zee naar de Oostzee zal in het a.s. voorjaar voor de scheepvaart worden opengesteld. Het Japansclie s.s. „F.nosjima Maroe" met 4307 repatrleerende Japanneezen aan boord, is voor de monding van de Jang Tse op een mijn geioopen en gezonken, waarbij 600 personen om het leven zijn gekomen, De Nationale Bank van Hongarije is door de Russen overgenomen. Een geallieerde commissie zal naar de Italiaansch-Joego-Slavische grens gaan om zich op de hoogte te stellen van den omvang der Joego-Slavische eischen. Mannen van 1465 en vrouwen van 1550 moeten zich in Duitschland bij de arbeids bureau^ melden. Wie zich niet meldt krijgt geen levensmiddelenkaart. De royalisten en Gardiki op den Pelopon nesus zijn op de vlucht geslagen toen zij werden aangevallen. Acht van de 200 gijze laars hebben zij gedood. Victor Immanucl III zou binnenkort abdiceeren ten gunste van zijn 9-jarigen kleinzoon, den Prins van Napels. Um'oerto zou afstand doen van zijn rechten op den troon. Milaan zou residentie worden (U. Pr.) Zeven Duitsche oliemagnaten zijn ge arresteerd om de rol die zij gespeeld hebben in de organisatie der Dultsche oorlogs industrie. Het zijn Helfcrich, Angel. Grosse, Brochaus, Hubrig. Gellenberg en Schmidt. HAARLEM EN OMGEVING Ten bate van „Nederland helpt Indië'» zijn Dinsdag te Haarlem een Indische mid dag- en avond gehouden, waarvan de op brengst, ongeveer 1500,— de verwachtingen verre heeft overtroffen. Het publiek kon ruimschoots genieten van dranken, versna peringen en Indische spijzen, waartoe Neder landsehe firma's deels kosteloos artikelen ter beschikking hebben gesteld. Fraaie sier voorwerpen werden verloot en liet program ma bestond uit voordracht en muziek. In September zal het 25 jaar geleden zijn dat de Rijks H. B. S. in Velsen werd opge richt. Er heeft zich uit de oud-leerlingen een comité gevormd, dat bezig is, plannen voor de viering van het jubileum uit te werken. De heer W. Hecren te Bennebroek hoopt Donderdag 24 Januari den dag te herdenken, waarop hij 25 jaar in dienst is bij de Fa, Empelen en van Dijk in Aerdenhout. De her denking van dit heugelijke feit moest in Mei van het vorige jaar, in verband met de bui tengewone omstandigheden worden uit gesteld. Bedankt voor het beroep naar Haarlem der Ger. Kerk (K, O. art. 31) ds. O. W. Bouwsma te Breukelen. De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, zal Donderdag 24 Januari, in de Gerrt. Concertzaal te Haarlem haar eersten kamermuziekavond geven. Het Hongaarsch Strijkkwartet, bestaande uit ce hoeren Szekely, Moskowsky, Korromzay en Palotai, zal, concerteeren. Het programma vermeldt het Lerchenkwartet van Jos. Haydn, het kwartet no. 2 van Béla Batók en het kwar tet van César Franck. I)e IJsclub „Vooruit" te Bennebroek hield ijswedstrijden, waarvoor groote belang stelling bestond. Het resultaat was, dat win naars werden de heeren W. Lauter. H. Jan sen, en R. Schutte, die respectievelijk den eerstén. tweeden en derden prijs wonnen. Het Sweelinck Kwartet zal aZterdag 2G Januari, in de Begijnhofkapel te Haarlem een derden avond geven. Het programma vermeldt werken van Beethoven, Mozart en Debussy. INSCHRIJVING LEERLINGEN VOOR DE AMBACHTSSCHOOL Voor de vakken timmeren, men bol maken, metaal- bewerken, automonteren, elektrotechniek en schilderen, inet het daarbij behorend vaktekenen en theoretisch onderwijs. Op de werkdagen van 28 Januari tot en met 16 Februari a.s. des morgens van 10 tot 11.30 uur, des middags van 2 tot 3 uur en des avonds van 19.00 tot 20-00 uur (uit gezonderd' Zaterdagmiddag en -avond) in het school gebouw, Kleverparkweg 183. Het schoolgeld variëert van 10tot 100per jaar, in evenredigheid met de gegoedheid der ouders. Onver- Bi ogend en kunnen geheel worden vrijgesteld. Alle gereedschappen en materialen worden door de school verstrekt, uitgezonderd de passerdoos. De boeken, welke bij het onderwijs gebruikt worden, moeten door de leerlingen worden aangeschaft. Zij kunnen deze aan de school verkrijgen. Bij de inschrijving moet het geboortebewijs worden ju edegebrach t. Vereisten voor toelating: het doorlopen hebben van het 6de leerjaar ener lagere schooi en 12 jaar 8 mnd. oud 2ijn of het hebben voleindigd van een 7de leerjaar. Aanvang van de cursus 1 April aj?. Inlicht'ngen verstrekt de directeur: A. L. HENGEVELD Dansstudio BRASSINNE we Gracht 76, Telef. 11154 BESCHAAFDE GEIT. PAREN kunnen nog ge plaatst worden in club begin. Donderdagavond en ONGJ0I1. de Zaterdagavond. VLEESCH VOOR HET AFMAKEN va» JUS! BLNDJUG - SMAAK - VOEDING De Afdeeling Effectenregistratie van den Raad voor het Rechtsherstel miiakt bekend, dat aanvragen tot rechts herstel ten aanzien van ontvreemde en verloren effecten vóór 15 FEBRUARI 1946 kunnen wprden ingediend door. tusschen komst van een bank of commisslonnair in effecten. Binnen denzelfden termijn moet worden voldaan aan de verplichting tot aangifte van ontvreemding of van af gifte van effecten aan vijanden of niet-ingezetenen van het Koninkrijk, rustende op een ieder, die hieromtrent iets kan me'dedeelen; nalatigheid is strafbaar. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de bekend making in de Nederlandsehe Staatscourant: inlichtingen zijn bij banken en commissionnairs in effecten verkrijg baar. 22 Januari 1946 Volgende week begint de NIEUWE CURSUS voor het MIDDENSTANDSDIPLOMA Lesgeld 6p. m. Kleine clubs. BOSCH VAARTSTR. 27, HAARLEM, TEL. 12476 Het éne tientje doet het Met tien gulden per maand te sparen, kunt U als dulzende NEDERLANDERS in korte tijd in uw eigen huis wonen met een renteloze hypotheek. Vraagt U eens ons gratis brochure aan. Deze brochure geeft U een volledig overzicht van ons spaarsysteem. BOUWKAS „LVV EIGEN HUIS" Insp. J. J. Goldhagen, Bergschclaan 229, R'dam, Tel. 48105 Zendt mij uw oratie brochure no. "5c H. D. Naam Adres die zich ia staat achten tot het geven van theo retische- en practische lessen aan leerlingen en die zich een prettige en lonende werkkring willen verschaffen, schrijven onder vermelding van ge noten opleiding en behaalde diploma's onder no. 3347 Bureau van dit Blad. BURG. TELLEGEN8TRA AT 34 AMSTERDAM VAT GEBEURDE HIER11.11 kroniek van vijf Jaar oorlog tesamen met 1845 HET LAATSTE OORLOGSJAAR ljljt vormt het een overzicht van alle feiten en data uit de tweede wereldoorlog. Nu zijn bet nog twee aardige boekjes. Straks vormen zij een waardevol documentair bezit. VAN DOLLEN DINSDAG TOT DE BEVRIJDING is d® titel van een beschrijving (door J. G. Raatgever Jr.) Tan de laatste 8 oorlogsmaanden in het Westen van ons land. De eerste druk la weggevlogen. Bestel nog heden een exemplaar van de tweede druk, welke j einde Januari gereed komt. De prijs la 5.99 KEEP SMILING, «Ml een bundel met 18 lithografieën van Willem v. Beek. rOKKE SIMONS een bundel novellen van Bob de Lange BOLLAND, ONS VADERLAND „8-99 Roman uit den bezettingstijd. J. L. Eggermont. ver haalt van de „stille" strijd In Zeeuwsch-Vlaanderen 1 aan de Belgische grens. Deze roman verschijnt begin Februari. BERIJMD VERZET 2.9$ Een bundel verzetspoëzie -Tj Kent V de PRENTENBOEKJES van DE TELG7 Uw kinderen willen ze graag leeren kennen. DOKTER LANGPOOTMUG f 0.T8 HET ARME BOERTJE0.75 AKKIE IS JARIG - t.2S TWEE KONINKJES OP STAP i-Zt KUs boekhandelaar kan onze uitgaven leveren,

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3