fabrieksruimte a prima Lijn-Zwart-en Kieur etsers 'Kort en bondig IA. DE JONG BINNENLAND Mr. M. J. Prinsen is benoemd tot secre taris-generaal van het departement van bin- ïienlandsche zaken. De partijraad van den Vrijz. Dem. Bond heeft zich, naar het Parool meldt met op 2 na algemeene stemmen, accoord verklaard met het plan tot toetreding bij de Partij van den Arbeid. Het lijk dat in Den Haag gevonden is. Werd geïdentificeerd. Het blijkt dat het slachtoffer, een man van 61 jaar, vermoord is nadat hij zijn pensioen in ontvangst ge nomen had. De A. H. deputatenvergadering te Utrecht heeft betreurd, dat de pogingen om tot ver- eeniging te komen met de Christelijk Histo rische Unie wegens overwegende bezwa ren van de Unie zijn mislukt, zoodat voor- loopig met een federatieve samenwerking moet volstaan worden. Ameland. Heden zal een vliegtuig post naar Ameland en Schiermonnikoog bren gen, omdat door ijs en laag water de verbin dingen reeds sinds eenigen tijd verbroken zijn. Voor den bouw van het wegcircuit te Zeist zal de minister van Openbare Werken en Wederopbouw voorloopig geen goedkeu ring verleenen. Het aantal Nederlanders dat nog in de Russische zóne van Duitschland verblijft is zoo deelt de regeering aan de Tweede Ka mer mede niet bekend. 33.122 personen zijn thans uit die zöne teruggekeerd. Er wordt nog steeds naar Nederlanders gezocht. Jhr. Mr. T. A. M. A. Humalde van Eysinga, oud-burgemeester van Deventer en Wormerveer, is op 77-jarigen leeftijd over leden. Voor de oprichting van een R.K. Sana torium is door een milden gever 46 H.A. grond bij Gilze-Rijen geschonken. Er zal, zoo gauw dit mogelijk is, een sanatorium voor 500 patiënten gebouwd worden. Het aantal t.b.c,-lijders in ons land wordt thans op 200.000 geschat. Tot directeur van den Post-chèque en girodienst te 's Gravenhage is benoemd de heer H. v. d. Linden, adj. directeur van het postkantoor te Rotterdam. Het dorp Petten zal niet op de oude plaats worden herbouwd, doch achter de door de Duitschers gegraven .tankgracht. Tot hoogieeraren zijn benoemd: te Gro ningen (wis- en natuurkunde) dr. F. H. L. van Os te Groningen en te Delft (electro- techniek) ir. L. H. M. Huydts te Delft. Tot buitengewoon hoogleeraar zijn benoemd te Leiden (rechtsgeleerdheid) dr. M. David te Leiden, (godgeleerdheid) dr. W. Banning te Driebergen. In het stuk over den P. O. D. te Velsen, in ons vorig nummer opgenomen, werd de naam van den heer Fischer genoemd. Ter aanvulling deelen wij mede, dat de volledige naam is: H. H. Fischer. BUITENLAND Engeland's afkeer van Franco heeft minister Bevin Woensdag nogmaals in het Lagerhuis doen uitkomen, toen hij zeide dat Spanje de hand gereikt had aan de vijanden der Geallieerden. De Engelsche regeering pleegt voortdurend overleg met die van de Ver. Staten ten aanzien van Spanje. Geen Labour-communisten-fusie. De labourpartij zal op haar Pinkstercongres een voorstel bespreken, waarbij het communis tische voorstel tot een fusie der beide par tijen van de hand gewezen zal worden. Sir Archibald Clark Kerr is benoemd tot Britsch ambassadeur te Washington Men verwacht dat Lord Halifax op zijn post zal blijven, tot Kerr zijn opdracht op Java zal hebben uitgevoerd. Opperbevelhebber der Amerikaansche luchtmacht wordt gen. Spaatz, voorheen be velhebber van het achtste luchtleger De tegenwoordige opperbevelhebber, gen.' Ar nold, zal zijn functie zeer binnenkort neer leggen. Ruim 1000 politieke moorden zijn in de afgeloopen maanden in Polen gepleegd, voor al op communisten. Van officieele Poolsche zijde werd verklaard, dat bij een onderzoek is gebleken dat de moorden begaan zijn door uit het buitenland gesteunde ondergrondsche nationalistische groepen. Op een arrestant zouden 400.000 Am. dollars zijn gevonden. De Amerikaansche Fordmaatschappij'zal deze week 40.000 arbeiders ontslaan, als gevolg van de stakingen in de staalbedrijven. Men worstelt met tekort aan onderdeelen. Indien de staalstakingen voortduren, zul len de Fordfabrieken gedwongen zijn binnen 10 dagen te sluiten. Hausse in de Pekineesen. Vanwege de woningnood en de geprefabriceerde hui zen is in Engeland een groote vraag naar Pekineesjes ontstaan. Natuurlijk c-mdat ze maar een heel klein beetje ruimte noodig hebben. Nog wat kleiner kamers en ook de Pekinees zal te groot zijn geworden. Mis schien .zullen de groote honden binnenkort gaan protesteeren, omdat zij hun ras door de kleine huizen bedreigd zien. HAARLEM EN OMGEVING Het Ned. Verbond van Gerepatricerden zal a.s. Zondagmorgen 9','2 uur een bijeen komst houden in het gebouw van den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat, om te komen tot vorming van een afdeeling Haar lem en meer bekendheid te geven aan het streven van deze organisatie. De „Kennemer Zweefclub" heeft een constitueerende vergadering gehouden, waar in het bestuur als volgt werd samengesteld: J. Akerboom, voorzitter; A. Aarts, secreta ris, Rollandslaan 62; P. v. Duyn, W. Backer, J. J. Kruiten, J. J. de Vuyst, allen te Haar lem en ir. J. G. Engelsman te Amsterdam. Om het 10-jarig bestaan te vieren van Ten Berge's confectie-industrie te Haarlem wordt op 29 Januari een feestavond gehou den in de Gem. Concertzaal. Er wordt o.a. een non-stop revue opgevoerd. De heer H. v. d. Weyer zal, wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, op 1 April aftreden als inspecteur van het Lager On derwijs in de inspectie Haarlem. Als zijn op volger is benoemd de heer W. Schoenma kers, hoofd eener R.K. school voor M.U L.O. te Leiden. Bisschoppelijke benoemingen. Mgr. J. P. Huibers heeft benoemd tot Diocesaan Aal moezenier van de R.K. Jonge Middenstands ver. rector H. M. J. Brands te Haarlem; tot geestelijk adviseur van de H. Augustinusver. afd. Haarlem R. D. C. Broers; tot kapelaan te Overveen A. A. M. Wentholt, voorheen te Amsterdam. Voor de acte Waschbehandeling en Huis houdkunde zijn geslaagd de dames: M. Schmit Jongbloed en A. Roodenbu,rg te Haarlem. De Literaire Club opent Zaterdag 26 Januari om 20.15 uur in het gebouw der H. J. V. aan de Lange Margarethastraat 13 het nieuwe seizoen met „De Openbaring van Johannes",voor te dragen door Henk Schaer, die reeds enkele malen met veel succes in Haarlem is opgetreden. Deze bijzondere avond is ook voor niet-leden toegankelijk. Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, wonende te Aerdenhout, is gekozen tot lid van het Centraal Comité van A. R. Kiesvereenigingen Ds. H. M. de Jong te Lent is beroepen als predikant bij de Ned. Herv, Gemeente van Nieuw Vennep. De Russische Kerk en haar toekomst. Pater Methodius Houtkamp, O. F. Cap., heeft langen tijd op den drempel van het groote Rusland vertoefd en vertelde uit zijn schat van ervaringen en zijn grondige ken nis van Rusland's geschiedenis om een indruk te geven van de omstandigheden waaronder de Russische Kerk verkeerd heeft en zoo een beeld te scheppen van haar mogelijke toekomst, die vooral door de Roomsch- Ka tholieken niet al te rooskleurig ingezien wordt. De vereeniging Geloof en Wetenschap had zich van dezen interessanten spreker weten meester te maken, en de leden hebben zich eenigszins een begrip kunnen vormen van het religieuze gevoel van den Rus dat zeer zeker aanwezig is, doch door een nei ging tot het extravagante en bizarre vaak aanleiding heeft gegeven tot excessen naai den atheïstischen en naar den sectaristischen kant en waaruit men de meeste vragen over het godsdienstige en kerkelijke leven in de Sowjet-Unie kan verklaren. Wie kan inlichtingen verschaffen? Op den avond van 21 Jan. j.l. is er aan de Vondelkade te Heemstede een mili taire personenauto ontvreemd, merk Opel kleur lichtblauw, voorzien van witte sterren. De wagen droeg het re gistratienummer M 21685. Waarschijnlijk is de auto eerst opgeduwd en vervolgens op gang gebracht. De Hoofdinspecteur van politie te Heemstede verzoekt ieder een, die hieromtrent inlichtingen weet te verschaffen, dit schriftelijk of mondeling te melden aan de afd. recherche van het politiebureau, Raadhuisstraat 27. De maan knipoogt. „Met een speciaal ontworpen toestel werden Radargolven van ultra-hoogfre quente energie door onderzoekers van het Amerikaansche militaire verbindingscorps met de snelheid van het licht op de maan afgeschoten", aldus meldt het Amerikaan sche departement van Oorlog. „De echo's werden ongeveer twee en een halve se conde later waargenomen." En verder: „Dit contact met de maan, dat voor het eerst op 10 Januari werd gemaakt en na dien met succes is herhaald, belooft waar devolle toepassingen voor vredes- en oorlogstijd." Eindelijk! Het is zoover. Wij nietige be woners van den aardbol strekken onze door geraffineerd vernuft bewogen toover- vingers uit in den kosmos en kietelen de hemellichamen in hun kosmischen slui mer. Dit is slechts het begin. Feller en feller zullen wij kietelen, totdat de verre slapers ontwaken en hun oogen openen voor het wonder dezer kosmische kiete ling. Ook daar zullen wij het niet bij laten. Wanneer het gansche heelal murw is gekieteld, zullen wij in onze met atoom kracht voortbewogen hemelwagens door de ruimte snellen en links en rechts de overgave aanvaarden van de met eeuwige kieteling bedreigde sterren en planeten. De kleine aarde zal heerschen over het heelal. Leve het menschelijk vernuft. Leve Radar! Och menschen, wat verbeeldt gij u. Het is vandaag Laatste Kwartier, maar als de man vol was, zoudt gij haar zien lachen. Niet omdat zij niet tegen kietelen kan. De maan lacht om de menschelijke ver beelding, om de vette koppen in de kran ten. „CONTACT MET DE MAAN". „DE MAAN GEEFT ANTWOORD". „MAAN BEWONERS IN HUN SLAAP OPGE SCHRIKT". De maan schatert. Zij verge lijkt den mensch met een jongeling, die boven in een hoogen toren een schoone jonkvrouw weet, onbereikbaar, ongenaak baar. De jongeling heeft een bal, dien hij tegen het hooge torenvenster werpt. De bal wordt teruggekaatst, de jongeling vangt hem op en brengt hem gretig aan de lippen. Fier verklaart hij dan: „Zij heeft mij gekust." De maan lacht haar spottenden lach, waarin tegelijk toch iets van aanmoedi ging is. De jonkvrouw heeft, ondanks zich zelve, bewondering voor den sterken arm, waarmee de dwaze jongeling den bal tot aan haar hooge torentrans te werpen wist. De maan knipoogt. P. H. Wandeling door oud Haarlem De leden van de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond, die Donderdagavond door het oude Haarlem geleid werden door dr. C. Spoelder op het witte doek hebben ervaren, dat dit historische ge geven geen droge, wetenschappelijke le zing behoeft op te leveren. Dr. Spoelder heeft zich op zijn bekende en geestige wijze gekweten van de taak, die hij naar zijn zeggen louter voor eigen genoegen op de schouders had genomen. Het eischte eenig oriëntatievermogen uit de oude stadsdoorkijkjes (lichtbeelden van de Ver. „Haerlem") de huidige situa tie te herkennen, maar de verhelderende en gekruide uitlegging verrichtte wonde ren. Via de oude stadswallen en poorten bereikte men zoo het hart van onze oude stad, waarbij de overgeleverde straat namen telkens werden verklaard en be- teekenis voor den toeschouwer kregen. De spreker liet niet na, af en toe te ver zuchten. dat Haarlem sedert zijn jeugd steeds weer aan stedenschoon had inge boet. waarmede men na het zien van de lichtbeeldenreeks zeker kon instemmen. Mr. J. Hoog, voorzitter der afd. Haar lem, bedankte den spreker namens het auditorium, waaronder ook vele jongeren Waren. Hij bood hem vervolgens namens het bestuur een aandenken in den vorm van een pijp aan, die door dr. Spoelder dadelijk werd ingewijd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 24 Janua.. t!>46 BEVALLEN: 21 Jan.. A. Hoogenesvan der Fange, z.; 22 Jan., K. J. F. van Weert—Bijster, z.; 23 Jan., L. F. Duijster—Diehl, d.; H. G. Keesom—Vink, d.; M. C. Koot—Kuit, d.; 24 Jan., J. B. BreijWempe, d.; E. van Ros- sum—Zwart, z. OVERLEDFN: 21 Jan., H. M. A. Heijdanus, 72 j., Ripperdapark; 23 Jan., G. Nel—Debbe, 64 j,, Gasthuisvest; E. WildersDumans 80 j„ Eindenhoutstraat ONDERTROUWD: 24 Jan., W. Dikkeboom en A, Visser; R. Putting en D. Lacourt; G. J. Klingers en W. Roest; K. W. Steenkist en'R. H. Gilles; J. Sterkenburg en J. R. R. Braak huis; F. Zijistra en E. Baartse. GEHUWD. 24 Jan., F. Gottmer en M. Smltp W. G. Christiaans en C. M. van Kolk; J. Bernhard en W. M. C. Jansen; A. Koender- man en J. van den Brink; J. P. Kabel en van den Broek. Heemsteedsche Zakenclub Woensdagavond hield de Heemsteedsche Zakenclub in hotel „Boekenrode" een ver gadering, waarvoor veel belangstelling be stond. Na een welkomstwoord van den voor zitter, den heer W. Stiereman, verkreeg de heer J. v. d. Berge het woord, die het econo misch bestel van voor 1914 tot den dag van heden behandelde. Nederland, eat oorspron- kelijken vrijhandel had, staat thans op het punt een door de overheid geleide economie te krijgen, die volgens spr. niet anders dan funest kan werken op de algemeene economi sche en sociale structuur van het bedrijfs leven en van nadeeligen invloed moet zijn op het particulier initiatief. Tegen dit streven is opgericht de Federatie van het bedrijfsle ven tegen economische dictatuur en ter be vordering van het particulier initiatief, welke zijn oorsprong vond in Zeeuws i'n-Vlaanderen en thans over het geheele land is verspreid. De federatie verzet zich vooral tegen het voorontwerp van wet op het bedrijfsleven, dat niets meer of minder wil, dan een door de overheid geleide ecoqomie tot in de kleinste onderdeelen. Spreker wekte op, deze actie zoo goed mo gelijk te steunen. Een aantal vragen werd door den spreker beantwoord. HILLECOM Vergadering R.K. Kring. Donderdagavond hield de R.K. Kring een vergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Kolk, heette allen welkom. Er is overeenstemming met de naburige afdee- lingen betreffende de candidatenlijsten, Als candidaten voor de Prov. Staten wer den gesteld: 1. Jhr. mr. O. F. A. H. van. Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom; 2. Mesman te Lisse; 3. J. C. Schrama te Sassenheim; 4, P. J. v. d. Ploy van Noordwijkerhout; 5. F. C. van Lierop te Hillegom. Eenige discussie ontstond over deze personen, waarbij enkelen meer arbei ders-afgevaardigden wilden zien. Tot candidaten voor de 2e Kamer wer den gesteld: 1. C. v. d. Ploeg te Haarlem; 2. P. M. v. d. Weyden te Zevenhoven, 3. Ir. G. J. Heysmeyer te Wassenaar; 4. J. W. A. Lefeber te Lisse; 5. Dr. Deyssel- bloem te Oegstgeest; 6. Prof. C. P. M. Rom- me te Overveen; 7. Prof. J. E. de Quay van de Beer. Weerbericht Geldig tot Zaterdagavond. Nevelig of mistig weer, des nachts lichte vorst. Vooral in het Oosten. Overigens tempe ratuur om het vriespunt. Matige aan de kust tijdelijk vrij krachtige Zuidelijke wind. AGENDA. VRIJDAG 23 JANUARI Stadsschouwburg: Hoofdstad Operette: Walsdroom, 20 uur. Gem. Concertgebouw: Ledenconcert H.O.V., 20 uur. Rembrandt: Soldaten zonder uniform (14 j.), 14, 16.15 19 en 21.15 uur. Cinema Palace: Broadway-Bill, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Folies Bergère, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (10 j Frans Hals: Liefdesspel, 14, 16 30. 19 en 21.15 uur (18 j.). Haarl. Kleinkunst Theater: Revue We gaan vooruit, 19.30 en 21.30 uur. „Gij hebt gehoord, dat er gezegd is: Oog om oog, tand 0111 tand. Maar Ik zeg u: Hebt uwe vijanden lief en bidt voor wie u vervolgen". (Mattheus 5 38, 44) COMITé VAN ACTIE TEGEN DE DOODSTRAF VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN GEVESTIGDE TEXTIELFIRMA in het Zuiden des Lands zoekt op relatief korte termijn in CENTRUM HAARLEM voor haar CONFECTIE- AFDELING te huur of te koop: ca. 1000 tot 3000 m2 met of zonder terrein Aanbiedingen in te zenden a Blad onder no. 3254. 1 het Bureau van dit Olie Permanent Wave Ook voor moeilijk of grijs haar met volle garantie. Na afspraak uiterlijk binnen twee dagen aan de beurt. Blonderen en watergolf kunnen zonder afspraak di rect bediend worden. Spe cialiteit in bruids-, avond en fantasiekapsels. Heden weer schoonheidsmaskers en manicuren. .1AC'OBIJNESTRAAT 13 - HAARIJEM - TEL 18731 IJMUIDER WASSCHERI? SNEIiLIUSSTUAAT 3», UMUIDEN, Tel. 4371 Wij 'berichten onze cliënten, dat vanaf MAANDAG 28 JANUARI de wasschen in Haarlem en om streken weer AFGEHAALD en BEZORGD wor den. Alle waschgoederen worden keurig ge mangeld en helder gewasschen (ook bonte goederen). Adres voor Haarlemv.h. Wasscherij „DE RIJZENDE ZON", Brouwersstraat 1, Tel. 10221 Hoogachtend, Firma v. ANDEL CLICHéFABRIEK „ROTTERDAM" N.V. HEER VRANKESTRAAT 26, ROTTERDAM va-aagt voor direct Te koop aangeboden uit de Rijkskeuken te Haarlem: diverse materialen, waaronder kook. potten (500 Ltr.), koolsnijmachines, aard. appelschilmachines enz. Inlichtingen aan de keuken, terrein Slachthuis, Haar lem, Oorkondelaan 1, Tel. 21145. Verkoojxlagen 28 en 29 Januari. Verkoop uitsluitend contant. J DEWASCH k'AN NIET n WACHTEN Jê zelfs niet op RADION Wat een gezwoeg en geboen om da wasch schoon ia krijgen! Hoe kan het anders; hat ware watchmlddel ontbreekt nogzelfwerkend RAD ION, dat U zooveel werk bespaart an het waschgoed niet aantast. Er zal zeker weer Radion gamaakt worden; meer eerst moet ar wtor aanvoer zijn Van kwaliteitsgrondstoffen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3