i Gefusilleerden herdacht Hojeld» Vxys bM De Radio geeft vanavond Het laatste Schaaknieuws Sport in het Kort Avonturen van Wag en Wijdingsvolle plechtigheid bij de Joodsche Gemeente Op 2 Februari 1943 werden in Haarlem tien personen gefusilleerd, onder wie de beèren Ph. Frank, opperrabbijn van Nobrd-Holland, B. .J. Chapon, voorzitter der Ned. 1st Gem. Haarlem en mr. H O. Drilsma, secretaris van den Joodschen Raad te Haarlem. Maandagavond werd vanwege dit feit in het gebouw der Israë- lietische Gemeente alhier een herden kingsdienst gehouden, waarin de heer S. Ro'drigues Pereira, opper-rabbijn van de Port. Isr. Gemeente te Amsterdam, in een herdenkingsrede zeide, dat het nu lijkt of na drie jaren het leed over den dood van deze tien gefusilleerden nog erger is ge wórden. De drie Joodsche slachtoffers Jrenschetste spr. als „mannen van kracht, godvreezend, mannen van waarheid, die eigenbaat haten", waarbij hij in hun leven de in deze woorden uitgedrukte gedachte terugvond, in dat van opper-rabbijn Frank, die slechts zag wat voor God en voor de gemeente moest worden gedaan; in dat van den heer Chapon een krachtige figuur, die volgens den bezetter moest vallen; in dat van mr. Drilsma. die, toen de mogelijkheid van onderduiken werd geboden, weigerde, omdat hij meende voor de Joden meer te kunnen verrichten als hij bovengronds bleef. Zij hebben hun leven gelaten voor ons", aldus opper-rabijn Rodrigues-Pereira, „hun stem klinkt van over het graf tot ons: wat wij onvoltooid moesten laten moet door u worden voortgezet." Wordt daaraan door ons niet voldaan, dan klinkt hun stem van wraak tegen ons, niet tegen den bezetter „Tien mannen hebben drie jaren gele den hun leven gegeven, voor hun kring, hun land, voor heel de wereld. Nu moeten wij zorgen dat er vrede komt in onzen kring in ons land, in de wereld Zij zijn den dood ingegaan in hun eerlijke over tuiging. Dat voorbeeld hebben wij na te volgen, want eerst dan zullen zij rust kun nen vinden. En pas wanneer wij hun werk eerlek voo™ot*en. za' hun de eeuwige rust beschoren zijn", zoo eindigde spr. De wijdingsvolle plechtigheid werd be sloten met het uitspreken van een gebed door den Eerw. heer M. Philipson NOTARIS N. J. HOEFLAKE. Het eervol ontslag van den heer N. J. Hoeflake als notaris te Haarlem gaat in op den datum van indiensttreding van den-ene die tot zijn opvolger zal worden benoemd. Gereoatrieerden vergaderden. Zondagmorgen kwamen in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond een aantal ge- fepatrieerden bijeen, tijdens welke vergade ring het woord gevoerd werd door de heerten Komen en Martens. Gewezen werd op het verschil in behandeling tusschen repatriee- renden uit Indië en de menschen, die uit de Duitsche kampen terugkeerden, zonder ech ter een rancuneus gevoel ten opzichte van de ïndie-slachtoffers op te wekken. Reeds in September van het vorige jaar werd in het Zuiden het Ned. Verbond van gerepatrieer- den opgericht en men heeft reeds vele suc cessen geboekt, o,m. het van regeeringswege verhoogen van den koers van den z.g. „grens- gulden". Een nauwe samenwerking met den dienst voor Berging en Identificatie heeft reeds vruchten afgeworpen en velen in staat gesteld het graf van hu.t familie of vrien den terug te vinden. Ook de aangelegenheid van de uit Duitsch- Xand meegebrachte vrouwen kwam ter tafel cn men nam het standpunt in, dat de behan deling van,deze categorie geheel foutief is. Alhoewel óe opkomst allerminst bevredigend ■was, is het niet de laatste vergadering, die hel verbond heeft uitgeschreven, te Haarlem 'geweest. Er zijn plannen voor een binnenkort te houden propaganda-avond op een gunsti ger dag. DOELENSTRAAT AMSTERDAM, I FEBRUARI HEROPENING EM TEVENS OPENING VAN RESTAURAN| EN BAR. T^DENS DINER. EN AFTERNOON-TEA MUZIEK «ESERVEERIN6EN TEL.46400 DIR.MACOVEllI Vh plR. BOSCH V. AGENDA. DINSDAG 29 JANUARI Stadsschouwburg: Comedia „Ik zie. ik zie, wat jij niet ziei". 20 u Rembrandt: Soldaten zonder uniform, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (14 j.). Cinema Palace: Broadway-Bill. 14, 16.15, 16 en 21.15 uur (14 j.). Luxor: Folies Bergère. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur (18 j Frans Hals: Liefdesspel, 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. (18 j Haarl. Kleinkunst Theater: Revue We gaan .Vooruit, 19.30 en 21.30 uur WOENSDAG 30 JANUARI Bioscopen: als Dinsdag. Pianorecital Klaas Bakker Alweer een nieuwe pianistische verschij ning op een der Haarlemsche podia. Maan dagavond' in de Begijnhofkapel, Een nieuwe, maar geen jonge: een man van middelbaren leeftijd. Dat hij toch geen „homo n.ovus" in de kunst, geen- pianistisch parvenu was, hoorden we terstond aan zijn vertolking van Bach's „Italiaansch Concert": zoowel de strakke lijnen, de vlotte tempi en de abso lute correctheid in de beide snelle deelen als de expressieve voordracht van de melis- mata in het middendeel toonden meester schap, Het was de eerste verrassing. De tweede volgde niet met Beethoven's cis mi neur-Sonate, welker voordracht slechts ten deele bevredigde, doch met de „Suite ber- gamascjue" en de ..Danse" van Debussy, twee werken dus uit D.'s prae-impressionis- tische periode. Wat klonk dat alles helder en gaaf, doordacht en verantwoord. Het was m, i, verreweg het beste van den geheelen avond. Zijn Chopinvertolkingen. na de pauze, bevredigden niet zoo geheel, hoewel er veel goede momenten in waren. Als staaltje van technische ontwikkeling mag de Etude op. 25 no. II gememoreerd worden. Na afloop vernam ik dat Klaas Bakker hel einddiploma voor piano en den Prix.d' excel lence voor orgel van het Amst, Conservato rium bezit. Den organist heb ik gelukkig uit zijn pianospel niet kunnen vermoeden, den bekwamen musicus wel. K. DE JONG. Trenet zong zijn liedjes. Een zeer begaafd chansonnier op een off day, zingend op zijn geheugen en daarmee niettemin een publiek tot enthousiasme bren gend. Ai begreep men den tekst niet altijd, Charles Trenet's liedjes gingen er in dat moet geconstateerd worden, maar eveneens dat hij er niet op vooruit gegaan is in den oorlog: zijn tooneelgebaren hebben iets auto matisch gekregen. Eén vooruitgang heeft hij geboekt: in de persiflage, al zullen de be wonderaars van zijn chansons het minder ge waardeerd hebben. >De zangleeraar (Le Pro- fesseur de Chant) was kostelijk en zou moei lijk verbeterd kunnen worden. Veel nieuws bevatte zijn repertoire niet, behalve „Vous, souvenez-vous, grand' maman", dat ook wijst op een verandering van zijn koers, die hij de laatste jaren ingeslagen is. De Sneeuwkoningin onder de beproefde regie van Ely Huy- boom en de eveneens beproefde muzikale leiding van Joh. van 't Vlie werd Zaterdag namiddag in den Stadsschouwburg de operet te ,,De Sneeuwkoningin" opgevoerd. Het waren naar men ons meedeelde kinderen uit Haarlem-O., die hier in een nieuw groeps verband voor 't eerst samenwerkten. De ge vraagde clementie voor mogelijke tekortko mingen verleenen we gaarne: er was genoeg aardigs in verschillende tafereeltjes vooral die met de kabouters om ook het minder geslaagde in goeden luim te beoordeelen. En de jeugd, die het grootste deel der plaat sen van de propvolle zaal innam, had in 't geheel geen consideraties noodig om te ge nieten en te juichen. In elk geval heeft het geen we nu zagen en hoorden goede ver wachtingen gewekt. Ook het muzikale ge deelte verkeert nog in zijn groeiperiode. Een uit andere meisjes bestaande dansklasse, door Mevr. v. d. Ree—van Tricht gevormd en geleid, liet in een der tafei'eelen eenige sierlijke bewegingen en standen zien. K. DE JONG Ned. Kalh. Volksbond herrezen. Maandag j.l. hield de Nederlandsche Ka tholieke Volksbond in het bisdom Haarlem een „herrljzenisveugadering" in Restaurant Brinkmann te Haarlem welke werd bijge woond door den Bisschop van Haarlem. Mgr. J, P, Huibers, vergezeld van zijn secretaris, den Weleerw. Heer J. P. J. Solleveld en den oud-adviseur dr. A. Olierook. Nadat de voorzitter de heer J. W. v. d. Akker den hoogen gast verwelkomd had, me moreerde hij den grooten geestelijken en materieelen steun, die de bisschop tijdens de bezetting aan de arbeiders in zijn bisdom gaf. In zijn antwoord sprak Mgr. Huibers zijn vreugde over de herrijzenis van den Volksbond uit en hij herinnerde aan het Manifest van het Nederlandsche Episcopaat, dat bij de opheffing van de arbeidersbewe ging tijdens de Duitsche overheersching voor de werkende klassen in de bres sprong. Het verzet in arbeiderskringen was voor velen een voorbeeld en de Katholieke werkers na men een wel zeer actief aandeel in den on- gelijken strijd tegen den bezetter. Nu de wending der tijden gekomen is, stemt het dankbaar te kunnen constateeren, dat de Katholieke arbeiders zich in grooten getale organiseeren in een. verjongde en vernieuwde beweging. Het heengaan van Dr. Olierook als adviseur is een verlies, maar zijn krachten blijven gewijd aan de arbeidersbeweging. (Hij werd namelijk benoemd tot directeur van het In stituut voor Sociale en Economische Vorming Red.). In dit verband riep de bisschop de arbeiders op, den nieuwen geestelijken advi seur, Kapelaan Kraakman te steunen. Daar het karakter van deze vergadering zich niet leende voor huishoudelijke aange legenheden, zijn deze verschoven naar een Zomervergadering. Wel werd het voorstel, om een Bondsbureau in Den Haag te vesti gen, aangenomen en ook verklaarde de ver gadering zich in beginsel accoprd met be noeming van'een nog aan te 'wijzen, zesde, gesalarieerd bestuurslid. Ter vergadering was aanwezig de voorzitter van de kath. Arbeidersbeweging, de heer A. de Bruin. KRO 17.00 „Zingende torens". RNIO 17.30 Comité Oorlogspleegkinderen. KRO 17.35 Mannenkoren. 18.00 Filmduetten. 18.20 KRO- Kiosk. 18.?o' Nieuwe Eng. platen 18.50 's Avonds als ik slapen ga. RNIO 19.00 Nieuws. KRO 19.15 Progr. overz. 19.25 Gr.pl. 19.30 Voor Rijpere Jeugd. 19,45 Gr.muz. RNIO 20.00 Nieuws. KRO 20.05 Philh. orkest. 20.25 Kamp vuren langs den evenaar. 20.40 Philh. orkest. 21.15 Filmpraatje. 21.30 Cantabile-septet. RNIO 22.00 Nieuws. KRO 22.15 Gr. muz. 22.30 Avond gebed, 22.50 Elegie. 23.00 Licht progr. HILVERSUM II, 415 M. AVRO 17.00 Les gars de Paris. 17.30 Eng. dansork. RNIO 18.00 Nieuws. AVRO 18.15 Tom Erich. RVO 18.30 Psychologie der gemeen schap. AVRO 19 00 En nu naar bed. 19.05 Ned. muziek. 19.45 Materieele en geestelijke op bouw. RNIO 20.00 Nieuws, 20.05 Departem. spreken. AVRO 20.20 Bonte Dinsdagavond- trein, 21.30 Hoorspel. 22.00 Piere Palla. 22.15 „Contact". 22.30 Buitenl. overz. 22,45 „Con tact". RNIO 23.00 Nieuws. AVRO 23.15 Ka mermuziek. Een N.S.B.-er clief van de Knokploeg. Voor het tribunaal te Helmond diende een zaak, die eindigde met de volledige rehabi litatie van den beschuldigde, den 35-jarigen Lambertus Lambrechts uit Stiphout, die weliswaar lid was van de N.S B. doch tevens hoofd van de plaatselijke Knok Ploeg van de illegalen. In Stiphout was hij ambtenaar ter secreta rie. Zijn collega van Dijk was lid van de N.S B, Lambrechts trachtte van Dijk over te halen als lid te bedanken en op zekeren dag deelde deze hem mede, dat hij zulks had ge daan. Toen later bleek, dat dit niet waar was en dat van Dijk nog steeds lid was, werd Lambrechts voorzichtiger :n zijn uitlatingen en vond het verstandig om nu ze.'f ook maar „voor den vorm" lid te worden van de N.S.B Hij bleef echter tegelijkertijd illegaal werk zaam. verschafte distributiekaarten aan on derduikers, hielp joden ontvluchten, „be keerde" een groot aantal Duitschers, door hen over te halen te deserteeren en hun wa pens, af te geven, was een kraan in het ver- valschen van papieren en trad zeer moedig op als het er om ging geallieerde piloten in veiligheid te brengen. Eens verboerde hij een gestrajiden piloot, terwijl wel honderd men schen er getuige van waren. Hij werd ge arresteerd. coch na een week vrij gelaten omdat hij N.S.B,-er was. Later heeft hij als lid van de N.S.B. bedankt. De heeren van het tribunaal bleken ter zit ting met al deze feiten reeds op de hoogte. De zaak eindigde dan ook met een volledige rehabilitatie, waarvan Lambrechts een schrif telijke verklaring zal ontvangen. Brand in een Diesel- Maandagmiddag brak brand uit op het achterbalcon van den eersten wagen van een Diesel, die om 12.25 uur uit Leiden naar Haarlem was vertrokken. De oor zaak was kortsluiting en nadat men aan de noodrem had getrokken, kwam de trein tót stilstand. Een opkomende paniek werd door het rustige optreden van eenige reizigers bedwongen. Nadat een soldaat van het 7. R. I. met behulp van een blus- scher het vuur te lijf was gegaan, werd assistentie verleend door ,een passeeren- den dieselproeftrein, waarna het vuur ge heel gedoofd kon worden. Het treinverkeer ondervond drie kwar tier vertraging. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Prinses Juliana herstellende Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat Prinses Juliana een niet ernstigen aanval van mazelen gehad heeft. Zij is thans herstellende. De ziekte heeft een gunstig verloop gehad en de patiente mocht Maandag voor het eerst eenigen tijd het bed verlaten. De Nederlandsche aanklacht. Het tweede punt van de Nederlandsche aanklacht tegen de Duitsche oorlogsmis dadigers, zooals deze is vastgelegd in een document, den 15en October 1945 door de Nederlandsche regeering overgelegd, luidt: „Het was volkomen begrijpelijk, dat de Duitsche bezetter Nederlanders vervolgde en berechtte wegens sabotage en andere misdaden tegen den bezetter. Ook tegen de instelling van bijzondere rechtbanken voor dit doel en de inrichting van speciale gevangenkampen zoowel hier te lande als in Duitschland, waarin de verdachten en veroordeelden werden ondergebracht, be hoeft geen bezwaar te worden gemaakt. Wat echter wel in strijd is zoowel met de regelen van menschelijkhcid als met de (reeds aangehaalde) bepaling van het Landoorlogreglement, is de wijze, waarop verdachten en veroordeelden werden be handeld, zoowel bij de verhooren als bij de opsluiting". uit Londen De laatste wedstrijddag in groep a heeft aan Steiner de overwinning bezorgd. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, dat hij van Stone zou winnen, maar na urenlang schui ven gelukte het hem, Stone ,nurw te maken, ven gelukte het hem. Stone murw te maken, mineer geslaagde manoeuvre van dezen laat ste was de partij snel beslist. Bernstein had het ook niet gemakkelijk tegen List. die een langdurigen, doch vruchteloozen koningsaan- val uitvoerde. Na veel wederwaardigheden was remise het slot en Bernstein werd tweede. De partij TartakowerOpocensky om de vierde plaats werd door den Fransch- man gewonnen door tljösoversihrijding van zijn tegenstander. De eindstand in deze groep luidt: Steiner 9, Bemsteln 8, Tartakower 7>4, Opocensky 7, Golombek 6, Prins en Pomar 5%, Fairhurst en List 4'*.., Broadbent 4, Stone 2'i en Frled,- mann 2 pnt. In groep b viel weinig bijzonders voor; de eindstand is^alS volgt: Eu we 9Vi, Chri stoffel 8. Denker 7. Abrahams, König en Thomas Newman en Medina -4]j, Devos, Winter en.Wood,3!'s en Lupi 2'/i punt. Nieuwe tournooien. Voor het Maastrichtsche Paaschtournooi hebben de schakers Bernstein, Christoffel, Alexander (Eng. kampioen) en Devos hun medewerking in beginsel toegezegd. Boven dien werd de tweede speler van België, Sul- tanbejef, uitgenoodigd. Het tournooi te Groningen in den komen den zomer /.-• Tartakower, Bernstein, Pomar en Euwe .onder de spelers tellen. Verder zijn uitgenoodigd Fine, Reshevsky, Keres, Bot- winnik, Flohr en Yanowsky. Broadbent zal waarschijnlijk in plaats van- Alexander de Engelsche kleuren verdedigen. Zeskamp van R.K. Zwemvereenigingen. De ontmoeting van zes R K, zwemvereeni gingen in het Bisdom Haarlem is een groot succes geworden. De deelnemers hieraan wa ren behalve „De Watertrappels" (Haarlem), die als organisatoren optraden. Swift (Den Haag), L. A. C. (Rotterdam), de Amstel (A'dam), Velsen en Excelsior (Schiedam). Zaterdagavond werd een viertal polowed strijden in het Sportfondsenbad gespeeld; hierop volgde een gezellig samenzijn, waar de verschillende vereenigingen hun tooneel- prestaties vertoonden. Zondag woonden alle leden de H. Mis bij in de Kathedraal en 's middags om 2 uur begon het groote water- festijn in het stampvolle Sportfondsenbad, dat na elke start daverde van aanmoedigin gen en toejuichingen der supporters. De stemming was er uitstekend en er werden vaak zeer goede prestaties geleverd, vooral ook door de jeugdige leden. De Haarlemsche Watertrappers wonnen, doch hier was een zware strijd voor noodig. Spanning was er ook om de tweede plaats tusschen Swift en L. A. C. Enkele polowed- strijcien besloten het tournooi van den vori- gen avond. Een dames-competitie eindigde in een overwinning van de Zwemclub Haarlem. 100 M. rugslag dames: 1, R. Dieben D.W.T. 1 min. 36,2 sec.; idem heeren P. Geukes D.W.T. 125.3. 100 M. borstcrawl dames: R. Janssen D.W.T. 126.8id. heeren G. Hessels 18.4. 100 M. schoolslag dames: D. Tux-ken- burg D.W.T. 1—33; idem heeren F. Rooze- krans D.W.T. 1—26.4. Estafette dames 5x33 schoolslag: 1. D.W.T, 2—26.6; 2. L.A.C. 3—12.1. 3x66 M. wisselslag'; 1. D.W.T. 2—55; 2. L.A.C. 3—12.1. Estafette heeren 5x33 M. borstcrawl: 1. Swift 143.8; 2. Amstel 144.4. 3x66 M. wisselslag 1. D.W.T. 2—37.8; 2. Amstel 2—36,8. Totaal-puntentelling D W T. 272, L.A.C. 225, Swift 219, Amstel 138, Excelsior 39 en Velsen 22punt. SCHAATSENRIJDEN. In HÖtel „De Leeuwerik" te Haarlem had Zaterdagmiddag j.l. de districtsvergadering van het District N.-Holland-Zuid van den Ijsbond' Holland's Noorderkwartier, plaats. De •vergadering stond onder leiding van Ir. W. Fuhri Snehtlage, voorzitter der IJs- vereeniging voor Haarlem en Omstreken. De heer J. Trouw, secretaris-penningmeester van genoemden Ijsbond gaf een overzicht van de organisatie der IJssport. Voor een goeden ijs- berichtendienst zal in de toekomst wederom worden gezorgd. De schaatsensport zal in het District zoo wel op wedstrijegebied als bij toertochten geactiveerd dienen te worden. Aan het ein de der vergadering werd een voorloopig districtsbestuur gekozen, dat in het komende najaar zal plaats maken voor een definitief bestuur. Johansen Noorsch schaatskampioen. Na twee dagen van buitengewoon spannende wedstrijden gelukte het Johansen den favo riet Mathisen te slaan en daarmede den kam pioenstitel te veroveren De door Johansen gemaakte tijden luiden als volgt: 500 meter: 43.9 sec.; 1500 meter: 2 min. 22.3 sec.; 5000 meter 8 min. 47.5 sec.; 10.000 meter 18 min. 11.7 sec. KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. Eerste klasse: SVKBlauw Wit; DED—Westerkwartier; Archipel—Koog Zaan dijk. Tweede klasse B: LutoDTV 2: Blauw Wit 2Oosterkwartier 2; Sport Vereent— DVD; DED 2—Actief-Sportiefcomb. Derde klasse E: Westerkwartier 3Allen Weerbaar 2; TH B—Aurora. Programma Haarl. Korfbalbond: Eerste klasse: Haarlem 2—THB 2; Watervliet 2— Animo—Ready 1; Nieuw Flora 1—Aurora 2; Oosthoek 1—Oosterkwartier 3, Tweede klasse; Onder Ons—Aurora 4; Aurora 3—Watei vl.et 4. Australische tenniskampioenschappen. In de finale slaagde Bromwich er door zijn groote ervaring in zijn tegenstander Pails te slaan (5—7, 6—3, 7—5. 3—6. 6—2) en zoodoen de den kampioenstitel te behouden. Hoewel Pails na de vierde set in een winnende posi tie verkeerde, werd minder zorgvuldig spelen, hem in de vijfde set noodlottig. Hot titelgevecht om het wereldkampioen schap boksen in het zwaargewicht tusschen Joe Louis en Billy Conn zal op 19 Juni a s. in het Yankee stadion te New-York gehou den worden. 41. Ik denk, dat het Semmetje zelf is. Hij roept: „Ha die globetrotters" en Wag vraagt: „Hoe weet je, dat wij op reis zijn"' Gelezen in Haarlems Dagblad", antwoordt Semmetje en hij gaat verder: „komen jullie even mee naar boven, of moeten jullie verder?" Warrel zegt: „Nou, tve kunnen wel een halfuurtje missenis 't niet Wag?" Wag viiuit het best en bovendien begint zijn maag ru moerig te worden. Semmetje springt een gat in de lucht, als hij hoort, dat de vrienden blijven en Warrel vraagt hem: „Kan je vrouw lekker koken, Sem, of niet?" Semmetje trekt een wijsgeerïg gezicht, en zegt niet anders dan: „Kom maar gauw mee, dat zul je zelf wel zien!"

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2