Financiën Rijk, Provincies en Gemeenten Korf en bondig Alle beschuit VERMAAT's Moderne Bakkerijen n IVL_J1VJ_L ;p i o o l a A Zien commissie benoemd De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën hebben een commissie ingesteld met de opdracht maatregelen te beramen tot herstel van de financieele zelfstandigheid van de gemeenten en van de provinciën. Zij moet in het bijzonder aandacht schenken aan de volgende vra gen: a) Of bij de bestaande taakverdeeling tusschen het rijk, de provinciën en de ge meenten wellicht wijziging wensehelijk en mogelijk is in de verdeeling van de financieele lasten, dan wel of, ter wille van een betere financieele verhouding, wijziging in die taakverdeeling noodig is. b) Of het gewenscht is, te streven naar inkrimping van het gemeentelijk budget door uitgaven van de gemeenten naar het rijk over te hevelen. In de commissie is benoemd Mr. M. A. Stufkens, griffier van Staten in Noord- Holland. Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. De eerste twee zaken van het Bijz. Hof waren tegen een vrouw gericht. De verd. B. H. van R. zou aan een nat.-soc. hulp agent verraden hebben dat in het huis van de fam. Tates Joden ondergedoken waren. Verdachte erkende deze feiten. „Maar ik was in een zenuwbui en wist niet wat ik deed." De als getuige voorge leide hulp-politieagent C. M. Dol wist zich de wijze van aangifte niet te herin neren. maar verklaarde hoe twee Jodin nen uit het huis in Nieuw-Vennep wegge haald, zijn." Eén van de twee is ontsnapt. De andere is vermoedelijk door Joden- maatregelen omgekomen. Tates is kort na zijn arrestatie weer vrijgekomen. De adv.-fiscaal eischte in dit geval, dat hij zeer eenvoudig noemde, 10 jaar ge vangenisstraf. De verdedigster vroeg hoe het moest met verd.'s gezin van 15 personen. Zij pleitte voor clementie. Antje J. M. van H. uit Haarlemmermeer wilde een groot aantal illegale werkers aan de Duitschers overleveren en schreef een brief aan de Duitsche politie, die ech ter onderschept werd en in handen van een van de toekomstige slachtoffers te recht kwam. Verdachte bekende alles en zei, dat zij het feit omstreeks Febr. 1945 gepleegd heeft. Door een soort familie- veete culmineerend in het leegstorten van een mestkar voor haar deur op Nieuwjaarsdag 1945 was zij ertoe ge komen. mede omdat enkelen van de ver- radenen zwarten handel bedreven, wat haar als een doorn in het oog stak, omdat zij zoovelen, die aan den deur kwamen, levensmiddelen moest weigeren. Eisch 20 jaar gevangenisstraf. Een gevaarlijke spion ontsnapt. Uit de strafgevangenis in Scheveningen is Jan Kloosterboer ontsnapt, die ervan verdacht wordt voor.de Duitschers spion- nagewerk te hebben verricht en hun o.a. in Nov. 1939 te hebben doorgegeven, dat het schip de Simon Bolivar" de haven van Amsterdam had verlaten, hetgeen de torpedeering tot gevolg heeft gehad. Aan boord bevonden zich 265 passagiers en 127 leden van de bemanning. In totaal verloren door deze ramp 86 menschen het leven. Herdenking gefiisilleerden. Aanvankelijk was het plan, dat de 100 gijzelaars, die a.s. Zaterdag naar het Stadhuis te Haarlem zullen trekken om de herdenkingsplechtigheid voor de 10 gefu- silleerden bij te wonen, zouden vertrekken van het station. Nader is evenwel vastge steld, dat zij zich om 10 uur zullen verza melen bij de gevangenis aan den Harmen- jansweg, om daarna gezamenlijk naar het Stadhuis te gaan waar de plechtigheid om 11 uur plaats zal hebben. BINNENLAND 1000 fietsen zijn door de Help Holland Council geschonken aan Nederlandsche Uni versiteiten voor studenten en personeel. Vrijstelling van militairen dienstplicht Is mogelijk voor studenten beneden den rang van 2den luitenant voor den duur van de periode gedurende welke zij zich voor bereiden voor een examen. Busjes gecondenseerde melk met suiker worden binnenkort beschikbaar gesteld ter vervanging van gestandaardiseerde melk. De prijs is 10 centen duurder dan gewone melk. De luchtbeschermingsdiensten worden geliquideerd. Het ligt evenwel in de bedoe ling het vraagstuk van de civiele verdediging reeds in vredestijd ter hand te nemen. Daar over zal de regeering de noodlge voorstellen bij de Kamers indienen. Nieuwsblad van het Noorden. Zaterdag is voor het eerst weer verschenen het Nieuws blad van het Noorden te Groningen', onder de oude directie van de heeren J. A. en Mr, N. Hazewinkel te Groningen en eveneens op nieuw onder het hoofdredacteurschap van den heer C. de Bruin. Het blad, dat vroeger het meestgelezen gewestelijke blad in de drie Noordelijke provinciën was, zet zijn 59sten jaargang voort. In 1944 werd het door de Duitschers verboden. De „Johan de Wit" is öp weg naar Ne derland met in totaal 1023 repalneerenden uit Nederlandsch-Indfë, n.l. 353 mannen, 463 vrouwen en 207 kinderen beneden 12 jaar. Omstreeks 21 Februari wordt het schip in de haven van Amsterdam verwacht. De vaste brug bij Kampen over de IJssel wordt morgen, Woensdag, officieel voor het verkeer opengesteld. Jhr. Mr. P. D. E.Teixeira de Mattos is benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij het Zweedsche hof. BUITENLAND Alle Duitsche officieren en manschap pen, die beschuldigd zijn van oorlogsmisda den in de Oekraine, zijn door een Moskousche rechtbank schuldig bevonden. Twaalf hun ner zijn veroordeeld tot den dood door op hanging. Ónder hen de generaals Scheer, Burkhardt en Tschammer und Osten. De „Graf Spee", het Duitsche oorlogs schip, dat in Argentinië werd vastgehouden, zal binnenkort naar Duitschland terugkeeren. Sophie Nietsche en vier andere bewaak sters van de concentratiekampen Ravens- brtick en Auschwitz zijn gearresteerd. Niet sche, een der vijf SS-bewaaksters, heeft be kend duizenden gevangenen eigenhandig te hebben vermoord. Tsjecho Slowakije heeft als eerste de handelsrelaties met Duitschland hersteld. Er zal cokes en petroleum tegen synthetische rubber geruild worden. Binnenkort zullen tusschen Polen en Duitschland handelsbetrekkingen worden aangeknoopt. HAARLEM EN OMGEVING De heer M. H. Groenendaal Jr. te Haar lem, schrijver van eenige publicaties op het gebied van de typografie, staat als eerste op de voordracht voor de betrekking van direc teur der Amsterdamsche Grafische School. Woensdag 30 Jan. nieuwe bonkaarten af halen in de Vleeschhal voor het restant van de letter B. Dr. A. van der Boom zal op de laatste zijner kunsthistorische voordrachten op Don derdag 31 Januari in de Muziekzaal van Brinkmann te Haarlem spreken over het 700- jarige Haarlem en de schilderkunst en daar bij trachten het belangrijkste van de groote schilderkundige producten in onze stad, dat gedurende verschillende eeuwen tot op den huldigen dag is levend gebleven, in zijn „ups and downs" te behandelen. Ds. H. Frater Smid, Doopsgezind predi kant te Haarlem is beroepen bij de Vrije Ge meente te Amsterdam (2e predikantsplaats). voor de Haariemsclic "afd. van Huishou delijke Voorlichting hield de directeur van den G. G. D,, dr. W. B. Smit, een zeer be langwekkende lezing over „Gezondheid in Uw gezin". De talrijke toehoorders weten thans niet alleen de waarheid over voedingswaarde, vitaminen en calorieën, zij weten ook, hoe zij vele ziekten en plagen, die heden ten dage veel voorkomen, verre van zich en haar gezin kunnen houden.. Dl'. Smit verrichtte hiermee goed werk! Ds. L. BUjdorp te Overveen is beroepen bij de Geref. Kerk te Zevenhuizen (Z.H.). Dc heer F. Kloosterman te Haarlem, is benoemd tot technisch ambtenaar voor het Stoomwezen, thans is hij in tijdelijken dienst. Ds. W. C. v. d. Brink te Heemstede, die reeds beroepen is te Ermelo en Veenendaal, heeft thans ook een beroep ontvangen van de Geref. Kerk te Rotterdam-Zuid. Het bekende Kennemer Hotel te Bever wijk is door het Hoogovenbedrijf aangekocht teneinde dit te bestemmen voor het sociale werk, waarvoor tot nu toe een gebouw' aan de Zeestraat gebruikt werd. Surgerlijke Stand HAARLEM 28 Januari 1946. BEVALLEN: 23 Jan., M. E. ZandstraKerk- man, z.; A, M. BraakRolfes. z.\ 25 Jan., E, J. SudmeierOosterbaan, z.; W. Vrieling— Bruijn, d.; G. J. C. Kamstra—Tillemans, d.; 26 Jan., J. Planting—Bultman, d.; C. M, P. ten Bokumvan Dansink, d.: H. W. Sparen burg—Fijn, d.; H. M. Hobbelen—Vivie, d.; M, J. van Bergen en HenegouwenSchouten, z.; J. van HuisSmit, z.; M. P. Bijnsdorp Puts, z.; M. J. Lootsvan der Sloot, d.; S. C. A. Heesemans—Blondeel, d.; 27 Jan., M. WitkampKeesmaat, z.; H. J. Düsterbeck van Oosten, z.; C. A. HellemaMoerman, z.; J. M. MostertmanJordens, d.; M. P. Kers- sens—Ruurda. d.; M. G, van Zanten—Met, g.; H, Staphorst—van der Voort, z.28 Jan., R. van der Ree—van Ommen, d.; E. C. Koop manJukes, d.; A. M. A. HeerensGroene- veld, z.; W. T. M. van DijkmanSpoek, d. OVERLEDEN: 24 Jan., A. M. ter Smitten, 53 j„ Lotterstraat; 25 Jan., H. van der Schaaf, 23 j., Kamperlaan; H„ 10 j. z. van J. W. C. Bindels, Tesselschadestraat; B. Amelung, 70 j., Hoofmanstraat; 26 Jan., A. Ruijter, 64 j„ Trompstraat; M. ZweiphenningWeijenberg, 78 j.. Gruttostraat; W M. van der Reevan Es, 83 j., Jansstraat: B. Schmitz—de Widt,-82 j., Duinoordstraat; A. E. M., 7 m., d. van J. W. Rusman, Gasthuisvest; 27 Tan. H. Best ter Smitten, 60 j.. Bakkerstraat. ONDERTROUWD: 28 Jan., G. Nijmeijer en E, van Loenen. GEHUWD: 28 Jan., B. A. Colvin en D. Mul. Weerbericht Geldig tot Woensdagavond: Na een nachtelijke opklaring, met ma ligen wind, later weer tot stormachtig toenemenöen wind tusschen West en Zuid-West, met wisselende bewolking en tijdelijk regen. Weinig verandering in temperatuur. In 2 uur Amsterdam-Maastricht. Plannen der Spoorwegep voor ondergrondsche lijnen. Op een persconferentie heeft ir. W. Hupkes, president der Ned. Spoorwegen, medegedeeld, dat het de bedoeling is zoo snel mogelijk het geheele spoorwegnet te electrificeeren. Er zullen dan treinen met 160 K.M. snelheid rijden, o.a. op de lijn AmsterdamGroningen en Groningen Maastricht en AmsterdamMaastricht. In 2 uur zal men dan uit Amsterdam naar Maastricht rijden. Verder moet er een groot autobussenpark komen met bussen die 100 K.M. snelheid hebben. Verder vrachtauto's die 80 K.M. halen. Er zullen enkele ondergrondsche lijnen komen, als ook ondergrondsche stations, o.a. in Den Haag en omgeving. De plannen liggen klaar. Een der ondergrondsche lijnen gaat in de richting Schiphol. Op Schiphol zal ook een ondergrondsch station komen. VELSEN Een tekort van 824.000.- Dc gcmcentebegrooting voor 1945, die door de omstandigheden een jaartje over tyd is. vertoont een droevig beeld van den staat van de financiën der gemeente. Stij ging der uitgaven, daling der inkomsten beteekent voor het budget eener gemeente, die ook al in de laatste jaren voor den oorlog slechts met moeite dekking voor haar uitgaven kon vinden, dat er een steeds grooter nadeelig verschil komt tus schen de som der inkomsten en die der uitgaven, welk verschil op de bcgrooting voor 1945 is gestegen tot een bedrag van 824.000. De helft van dit bedrag wordt gevormd door een nadeelig slot der begrooting van het Gasbedrijf en die van den Dienst voor Sociale Zaken, resp. bedragende 235.353.73 en 178.578.50. Het algemeen beheer der gemeente, de gemeente-politie en vooral niet te vergeten de luchtbescherming, vroegen enorme bedragen uit de gemeente kas. die slechts gedeeltelijk uit bijdragen van het Rijk gedekt kunnen worden Het bedrag der schulden (met uitzon dering der annuïteitsleeningen) bedroeg op 1 Januari 1945 6.160720.86; verplichte jaarlijksche aflossingen 276.015. ZANDVOORT Teekenaar-soldaat-oplichter- Een persoon in battle-dress vervoegd# zich verleden week ten Zandvoortschen distributiekantore en verzocht op hoogen toon, hem „even" levensmiddelenbonnen voor zes militairen mee te geven. De juf frouw achter de tralies vertrouwde het zaakje niet en riep den sterken arm. Deze greep den pseudo-soldaat en al ras bleek, dat de teekenaar F. de R. uit Amsterdam op deze gemakkelijke manier aan extra- "öonneii kwam. Vervalschte verlof- en Duty-passen, die aan zijn teeken-breiR ontsproten waren, plus een Amerikaan- scne uniform, vormden de vlag, die de lading dekte en de comedie ging in andere gemeenten vlot op Maar dank zij de voor zichtige distributie-dame uit Zandvoort is dit heerschap in den fuik gezwommen. De Haarlemsche recherche heeft ook nog het een en ander met hem te verhan delen, zoodat hij te harer beschikking is gesteld. Dat loopt uit op water en brood, óók op de bon Hij trouwde 595 Zandvoortenaren 1 Februari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. v. d. Mije, chef-commies ter gemeente-secretarie, 25 jaar in dienst der ge meente Zandvoort is. De jubilaris, die sinds 1931 ambtenaar is van den burgerlijken stand, heeft sinds dien tijd 595 Zandvoortsche tiouw- lustige paren in den echt verbonden, terwijl hij van 1923 tot 1931 bij elke huwelijksvol trekking aanwezig was, om de acte voor te lezen. Het zal den geachten en bekenden jubilaris op deze herdenkingsdag zeker niet aan be langstelling ontbreken. HEEMSTEDE JUBILe Op 2 Februari viert de heer D. Veldhuis zijn 25-jarig Jubilé bij de firma J. Roest en Zonen. HILLEGOM CLANDESTIENE INWONERS. 6 Personen zijn bekeurd omdat zij zich' zonder toestemming van den burgemees ter in deze gemeente hidden gevestigd. BLOEMENDAAL JUBILEE. De heer G Zwarteveen, agent van politie, zal op 1 Februari zijn 25-jarig jubilé vie ren. In 1914 begon hij zijn loopbaan als agent te Tiel, in 1917 werd hij bij de rijks- veldwacht geplaatst, waarna in 1921 zijn aanstelling te Bloemendaal volgde. OFFICIEELE PUBLICATIE DISTRIBUTIEKRING BLOEMENDAAL (Zandvoort Inbegrepen) UITREIKING BONKAARTEN 3de periode 1946 (geldig van 17 Febr. 1946—16 Mrt. 1946. De Directeur van den Distributiedienst Bloemendaal maakt bekend, dat de uitrei king van bovengenoemde kaarten zal ge schieden te bloemendaal in het Jeugdhuis van 9—1 uur en van 24 uur op: Woensdag 30 Jan. 1946 de letters A t,m. G Donderdag 31 Jan. 1946 de letters H t.m. M Vrijdag 1 Februari 1946 de letters N t.m. S Maandag 4 Februari 1946 de letters T t.m. Z te OVERVEEN in gebouw „Domi" van 9—1 uur en van 2—4 uur op: Dinsdag 5 Februari 1946 de letters A t.m. H Woensdag 6 Februari 1946 de letters I t.m. R Donderdag 7 Februari 1946 de letters S t.m. Z te VOGELENZANG ln het Verenigingsge bouw van 9—1 uur en 23 uur op: Vrijdag 8 Februari 1946 voor alle .tiers, te ZANDVOORT in het Distributiekantoor van 9—12 uur en van 2—3 uur op: Maandag 11 Februari 1946 de letters A t.m. G Dinsdag 12 Februari 1946 de letters H t.m. M Woensdag 13 Februari 1946 de lettei's N t.m. S Donderdag 14 Februari 1946 de letters T t.m. Z De na-uitreiking zal uitsluitend plaats hebben: te OVERVEEN in gebouw „Domi" op Maan dag 18 Februari 1946 van 9—12 uur. te ZANDVOORT in het Distributiekantoor op Dinsdag 19 Februari 19 46 van 9—12 uur. (De uitreiking te Aerdenhout heeft reeds plaats gehad. De bewoners van Aerdenhout die hun kaarten niet gehaald hebben moeten dus bij de na-uitreiking komen op 18 Febr, 9—12 uur, gebouw Domi te Overveen). Gevr. in tandarts gezin, flinke DIENSTBODE bekend met alle werkzaam heden v. g. g. v. Mevr. Bouwer Staten Bolwerk 34. MEISJE GEVR. voor direct v. 8 30-3 uur met middagkost. Vrijdags den geheelen dag. Adr. Mevr. v, d. Poll, Langendijk- straat 9 rood. Gevraagd: i. z. klein gezin, fl. DAGMEISJE. 1. f 15 p. week. Middenlaan 79, halte Vijver laan. Mevr Posthuma, Terhoffstee- deweg 6, O'veen bij stat. vraagt wegens huw. v. tegenw. net deg. MEISJE, liefst v. d. n. en wèrkvr. Goede hulp aanwezig. NET MEISJE gevr. voor dag of d. en n. Zon nebloemlaan 27, Aerdenhout. Telex'. 26794. Nef dagmeisje gevr. als Hulp 1 d. Huishou ding in druk gezin. Voor goede kracht hoog salaris. Aanm. Mevr. de Vries, Zand voor tsche- laan 30-32, Heemstede. Wordt gevr. zoospoed. mog. Noodhulp-keukenmeisje voor eenige weken, tijdens ziekte der tegenw. Zich te verv. Wagenweg 46, Tel. 14390. Nette betrouwbare WERKSTER gevr. voor 2 of meer dagen p. week. Loon nader overeen te komen. Aanm. tusschen 9-10 's morgens of 5-7 's avonds. Westerlaan 2, Aerdenhout. Tramkosten worden vergoed. Gevraagd: FLINK DAGMEISJE voor heele dagen of werkster drie dagen per week. Aanm Mevr Wlardi Beekman, Per- nambucolaan 55, Overveen. Net dagmeisje Tandartsassistente geroutineerd, door tandarts ge vraagd. Brieven no. 148, Wen- slng's Adv. Bur. Tempeliers- straat 32. De Nuts Spaarbank te Haarlem vraagt mannelijk en of vrouwelijk personeel leeftijd 18-28 Jaar. Voor goede krachten kans op vaste positie Aanmelding tusschen 2 en 5 uur, 7.30 en 10 uur nam. Een zeer nette zelfstandige Banketbakker Gevraagd: Flinke jongen pl.m. 16 jaar, welke als mon teur wenscht opgeleid te wor den. Aanmelden Donderdag Fa. A. H. Bakker en Zn., Barrevoe- testraat 13, Haarlem. Leder- Fournituren- en Machine- handel. Bej. gezond Heer (Ned. Herv.) zoekt gem. Z1T-SLAAPKAMER met volledig pension in Chr. gezin bij wed. of rusthuis, eigen ledik. en bed. Brieven onder no. 3426 Nette Juffr. met zoontje zoekt gem. SLAAPKAMER, in het bezit van eigen linnengoed. Br i. 3424. Voor Ind. repatrieerenden wordt gez. 3 KAMERS met of gebr, v. keuken, voork. omtr. den Hout. Br. Z B. Spaarne 94 Gevraagd INWONING bij Vrijz H. gezin, zonder kinderen in Hst. of Haarlem door bejaard Heer. Brieven no. 3423 Rullen: gouden HEEREN ZEGELRING voor rijw.banden 28 x 1 1/2. Brieven no. 3427. DIVANBEI) te koop gevraagd. Brieven on- Te koop; zoo goed als nieuwe klankvolle eikenhouten PIANO Brieven no, 3430. GARAGERUIMTE te huur ge vraagd. Inrijhoogte 3.25 bij 3 M. Brieven no. 3419 In ruil aangeb. prima 'J'RAP- NAAIMACHINE voor een in zeer goeden staat zijnd radio toestel. Brieven no. 3425 In ruil aangeb. „Zeiss Ikon" FILMTOESTEL tegen goede plano ln prima st., event, met bijbet. Br. no. 3422 SLAGERIJ Te koop of te huur gevraagd te Haarlem, waar opvolger ont breekt. Brieven met gegevens no. 3497. Weg. omst. te koop: splinter nieuw gebeeldhouwd KLOOS- TERAMEUBL., met o. k. be kleeding. Pr. f 950. Event, te ruilen' voor huish. art. Tevens tropencost. Na 7.30. Adres te vern. bur. van dit blad. TE KOOP een kort bruin bont- JasJe gr. m. en oude kwaliteit stof voor bankstel. Adres bur. vdn dit blad. TE KOOP: 2-pers. veeren bed en gr. spie gel met eiken lijst. Te bevra gen Reek 10, Bennebroek. WONING RUIL. Agb.ruime nette le etage, vrij uitz., aan den rand vah A'dam (West). Gevr. woonhuis te Haarlem of omg voor kl. gezl. Huurpr. f 30 tot f 46 p. JU. Br. no. 3420. komt bros uit den oven. Die brosheid behoudt ze slechts korten tijd. Daar om ig het van belang beschuit te koopen die ver sell is, liefst zeer versch. De weg. dien Vermaat's beschuit aflegt, is kort. Zoo uit den oven wordt ze u thuisgebracht. Daarom is ze zoo versch, zoo bros, zoo lekker. Per pak van 12 groote beschuiten 26 cent. PAUL KRUGERKADE 31, Telefoon 11493. H U W E L IJ K Dames en Heeren, die een ge lukkig harmonisch huwelijk wenschen te sluiten, schrijven vol vertrouwen naar het: BUREAU „HILVERSUM" 1SLMERSLAAN 13, TEL 7091, HILVERSUM Ons Kantoor heeft zeer veel goede en beschaafde relaties door geheel Nederland. Heeren 'onder nosltle of Inkomen ver- leenen wij geen bemiddeling. Schr;.i ons vol vertrouwen uw wenschen en wij zullen bewij zen, dat ons kantoor U van dienst kan zijn "'ni rfurcau ctaat ondei Vrou- Inlichtingen ant U koste- wolijke Dir. en Is het kantoor loos ln blanco couvert ont- met de MEE8T beslbte ZE- vangen, onder strikte ge- ICERHEID van slagen. helmhoudlng.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3