Haarlems Dagblad Voocstet !Beulspcacti[kea~ Een voorstel tot wereld-ontwapening ao i Bureaucratius De staking bij de Walserij-Oost in Nederland aan de orde I*""' IS ®0o Jaargang No. 10248 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmulden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboon) Donderdag 81 Januari 1940 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4.— Postgiro 273107. Tel.: Redactie 10G00. Dir.-Hoofdred. 15054 \yiE het oor te luisteren legt op het Forum der openbare meening neemt een grommen en morren waar. Dit geldt Bureaucratius, wiens macht in dit land ongekende afmetingen heeft bereikt. In vroeger tijden, waarin hij zich min der deed gelden, placht hij nog, als een soort heilig huisje met goedigen spot te worden aangeduid als St. Bureaucratius. Tot die leutigheid zijn wij niet meer ge neigd. Ik laat het „Sint" dan ook ach terwege. Het sterkst klinkt het grommen in de kringen van zakenmensehen. Hun werk wordt hei meest belemmerd door het zware, logge administratie-apparaat met zijn tallooze nieuwe vertakkingen. Maar tot deze kringen bepaalt de ontstemming zich niet. Zij is vrijwel algemeen. Zij wordt gevoed door het besef, dat hooge belastingen van ons gevergd worden, die op geen stukken na de geweldige staats uitgaven dekken, terwijl geen scherpe con trole op die uitgaven plaats heeft. Het gevolg is dat de reeds enorme staats schuld blijft stijgen. Zoolang dit voort duurt kunnen wij ons dus slechts een toekomst voorstellen, waarin dc belas tingen ook zullen blijven stijgen. Minister Lieftinck heeft wel gesproken over „"de belastinggrens" en hij kan daaromtrent nobele voornemens koesteren, aan welker noblesse wij niet mogen twijfelen. Maal ais de noodzaak hèm niet dwingt ze te laten varen, zal deze beproeving zijn op volgers ten deel vallen Ministers duren niet zoo lang. Zijn opvolgers zullen zwij gen over de belastinggrens. Het is ons allen bekend dat onder de vaste ambtenaren een groot aantal ver dienstelijke mannen voorkomt. Het per centage goede krachten is bij de crisis diensten, volgepropt met „tijdelijke" func tionarissen. aanzienlijk lager. Het ergste is evenwel, dat zulk een aantal zich aan de staatsruif te goed doet. Veler beleid is, door gebrek aan ervaring, die vaak ge paard gaat met een ongerechtvaardigd optimisme over eigen bekwaamheid, bo vendien in veel gevallen uiterst kostbaar. Hoeveel ambtenaren (plus wat daarmee gelijkgesteld wordt) er nu zijn, weet ik niet. Ais ik in het Noodparlement zat, zou ik de regeering ronduit de vol gende vragen stellen: 1 Hoeveel ambte naren zijn er nu en hoeveel waren er voor den oorlog? 2. Hoeveel kosten de ambte naren nu en hoeveel kostten zij toen? 3. Hoeveel diensten en bureaux kunnen met profijt geheel of ten deele afgeschaft worden en welke besparing zal dit op leveren? 4. Wanneer zal dit geschieden? 5. Welke maatregelen heeft de Minister- President, die ons zelf op zoo welspreken de wijze is voorgegaan in de verguizing van Bureaucratius en op wiens instem ming met deze interpellatie ik dus reken, verder op zijn programma staan? In de toelichting op deze vragen zou ik voorts zeggen dat ik met het „afbouw"- plan van minister Lieftinck, waarbij hij vijf jaar vroeg om een aantal diensten op te ruimen, niet accoord kan gaan. Op zeer korten termijn zou moeten worden inge grepen Dit is een ernstige zaak en deze toestand is mis. Instemming met onze klachten „op de brug" brengt ons geen stap verder. Dezer dagen hoorde mijn op het Forum luisterend oor de boutade van een man, die de meening uitsprak dat tegenover iedcren productief-werkenden man in ons land thans een ambtenaar staat. Hij had een idée. Hij zei: „Laten ze mij den mijne maar thuis sturen, dan zal ik wel voor hem zorgen. Dat kost mij veel minder en lk zal hem beter te eten geven bovendien." Kr zit iets in deze gedachte. Namelijk dit: Wij zullen nooit van het enorme sur plus aan ambtenaren afkomen tenzij maat regelen worden beraamd, om hun elders werk te bezorgen Als het langzaam groeiende productie-apparaat hen niet kan opslorpen maar dat zal sneller gaan werken naarmate zij verdwijnen zou men de jongere krachten voor een vast- gestelden tijd aan don wederopbouw, dus aan productieve werkzaamheden kunnen zetten. Het zou hun goed doen. Zij zouden hard leeren werken, hetgeen een der grootste winsten is, die iemand ten deel kunnen vallen. Men zegt dat er in Frankrijk, waar de bureaucratie ook welig woekert, zes mil- lloen ambtenaren zijn op een zielental van veertig millioen. Zoo ontstellend kan de verhouding bij ons niet zijn. Maar de nieuwe socialistische regeeringspresident Félix Gouin heeft dan ook een drastische verlaging van de uitgaven aangekondigd, die hij samen mot zijn socialistischen ambtgenoot André Philip, minister van Financiën, zal doorzetten. Een moedig planvier maanden voor de verkie zingen. Dc Nieuwe Nederlander heeft onlangs medegedeeld, dat in Londen nog achttien honderd Nederlandsche ambtenaren zit ten Wat doen zij? Verondersteld wordt dat zij „zaken afwikkelen". Is dat na acht maanden nog noodig? En hoeveel kosten die 1800 mcnschen en de dure gebouwen in het centrum van Londen, waarin zij werken? r. p. Commissaris Weijburg weer in functie. De heer J P. Weijburg, commissaris van politie te Velsen heeft heden zijn werkzaamheden hervat. van Min. van Kleffens inzake Iran aangenomen In den Veiligheidsraad dreigde de be handeling van de kwestie van 't ïraansch- Russische conflict vast te loopen door de starre houding van beide partijen. De Iraansche afgevaardigde deelde mede, dat Iran tot rechtstreeksche onderhandelingen met de Sovjet-Unie bereid is, mits onder oppertoezicht van den Veiligheidsraad. Iran. zoo zeidc hij, zal onder geen enkele omstandigheid de kwestie uit handen van den Raad laten gaan. Visjinsky verklaarde hierop, dat de Sovjet-rcgeering het voor stel van Iran niet kon aanvaarden, daar zij dezen gang van zaken in strijd achtte met haar waardigheid. Zooais men weet, zijn eenigen tijd ge leden twaalf ovenmannen, in dienst oij de Walserij-Oost van het Hoogovenbedrijf in staking gegaan, omdat zij hun uurloon van GG ct op 90 ct. verhoogd willen zien. waartoe de directie niet bereid was. Naar wij thans vernemen, heeft de directie van het Hoogovenbedrijf aan de stakers medegedeeld, dat zij hun dienst betrekking als geëindigd beschouwt, wan neer het werk op 31 Jan. niet wordt her vat. In een drietal te Beverwijk gehouden vergaderingen van de Bedrijfsunie voor de Metaalindustrie, gevormd door den Algcm. Ned. Metaalbewerkersbond, den R.K. en den Chr. Metaalbewerkersbond, werd de houding der E.V.C.. bij wie de leiding der staking berust, afgekeurd. Men vergeleek de houding der E.V.C. bij die der Syndicalistische vakbeweging uit de dagen vóór den oorlog. Hedenochtend had nog geen der sta kers hel werk hervat. F. A L. Vos overleden. Dinsdag j.l. overleed na een kort doch hevig ziekbed de bedrijfsleider van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem in den leeftijd van 39 jaar. Sinds September 1938 was hij In het Haarlemsche Theaterleven werkzaam en zijn personeel heeft hem leeren kennen als een actief en beminnelijk mensch. Ook gaf hij tal van jaren zijn beste krach ten aan den Stadsschouwburg. Maximaal 1500 Joden per maand zullen voorloopig Palestina mogen binnenkomen tot de Anglo-Amerkaansche commissie van on derzoek haar aanbevelingen zal hebben uit- gebracht. Nadat de Veiligheidsraad een uitvoerige discussie had gehouden, deed mr. E. N. van Kleffens een poging om den toestand op te heideren. Hij stelde formeel voor, dat de Veiligheidsraad uiting zou geven aan zijn vertrouwen, dat beide partijen op redelijken termijn een oplossing zullen vinden en de partijen zou verzoeken, den Raad in te lichten zoodra een overeen komst is bereikt, zoodat de aangelegen heid van de agenda kan worden afge voerd. De Engeische minister van Buiten- landsche ZakeirBevln stelde eenige amen dementen voor op dit voorstel van mr. Van Kleffens, waartegen deze geen be zwaar maakte. Het voorstel werd daarop in gewijzig- den vorm door dc Engeische delegatie overgenomen en vervolgens door den Veiligheidsraad aanvaard. Te Teheran is officieel de teruggave aan de centrale Iraansche regeering van de spoorlijnen in Noord-Iran, die krachtens het driemogendheden-pact tijdens den oor log door Sovjet-Rusland zijn geëxploiteerd aangekondigd. In de Iraansche hoofdstad houdt men er rekening mee, dat dit het voorspel zou kunnen zijn van het terug trekken der Sovjet-troepen uit Iran. Omdat het debat over de Iraansche kwestie gisteravond geen tijd overliet voor de behandeling van de verzoeken aangaande Griekenland en Indonesië, zul len deze morgen ter sprake worden ge bracht. r Het woord is aan Rabindranath T a g o r e: Onrecht kan zich geen ne derlaag veroorloven, maar recht wel. Ontdekking in étappes. De Haarlemsche politie hield een man aan, die cokes op zijn flets vei voerde HIJ be kende deze zonder vergunning bij zijn baas weggehaald te hebben, daar hij thuis zonder zat en zijn vrouw In verwachting was Toen neon ,d.aarvan glng overtuigen, ont dekte /IJ 20 pakjes vet van 2 ons. die de man van zijn zwager had. Bij den zwager werden daarop 75 dergelijke pakjes gevonden. Deze beweerde ze van een kok bij de militaire intendance overgenomen te hebben. Deze kok is door de mand gevallen: het vet is van diefstal afkomstig. De jacht op de kous. Boenen werden niet gebroken doch wel gingen vele goede humeuren verloren toen bijna tweeduizend krijtende en du wende dames en enkele schaapachtig kij kende mannen den wedloop inzetten op 26.000 paar nylon kousen in het warenhuis Gimbels te New York toen dat haar poor ten voor den verkoop hiervan opende. De tijdelijke balustrade die was opge richt om de klanten in toom te houden, vloog krakend in elkaar. In de adverten tie. waarin de verkoop werd aangekon digd, werd gezegd: „Zit niet in den put, indien u Gimbels verlaat met een kapsel dat er uit ziet als dat van een musch die een bad neemt. Wordt niet boos wanneer een dame uw huid bewerkt, u een beentje licht of uw schenen stukschopt Kom liever heelemaal niet, tenzij u de kracht van tien hebt, omdat uw hart zuiver is." De Amerikaansche senator Millard R. Tydings heeft bij den Senaat een resolu tie ingediend, waarbij aan president Tru man verzocht wordt een wereldconferen tie bijeen te roepen om tegen 1950 ontwa pening te land, ter zee en in de lucht te bereiken. Volgens de resolutie zou bij de ontwa pening alleen ec-n uitzondering worden gemaakt voor bezettingstroepen met de daarbij behoorende wapens, voor zoolang deze noodig zouden zijn voor politiedien sten in verslagen en bezette landen, als ge volg van dezen tweeden wereldoorlog. Deze troepen en wapens zouden uitslui- Weerbericht VRIJ ZACHT Geldig tot Vrijdagavond. Heldere nacht, daarna toenemende bewolking met tijde lijk eenige regen. Matige, ater vrij krach tige Zuid-Westelijke wind, zachter. Nadat de Fransche prosecutie de open bare lynchpartijen door de Duitschers van geallieerde piloten, door Göring. Hitier, Keitel en Jodl gesanctionneerd. in hun ware gedaante had getoond, kwamen de heulspraktijken in Nederland aan de orde. Door de beperking, die de Fransche aan klager zich met het oog op den hem toege meten tijd heeft moeten opleggen, zijn de Nederlandsche documenten betreffende door de Duitschers in ons land gepleegde gruwelen in de rechtzaal slechts even aangeduid. Dit neemt evenwel niet weg, dat de Nederlandsche delegatie ook hier voor zeer veel materiaal heeft bijeenge bracht en het documentenboek zeer uit voerige rapporten over ons land bevat Lijvige stukken, die ter beschikking der prosecutie zijn gesteld, zijn bijv. beschrij vingen van de toestanden in de concen tratiekampen Amersfoort, Vught, in het Joodsche kamp Westerbork en het door gangskamp Schoorl, Hierbij zijn proces sen-verbaal over bepaalde feiten, die zich In deze kampen hebben afgespeeld. De be ruchte moorden in het vrouwenkamp Vught. waar zeventig vrouwen in een cel werden samengeperst, waardoor velen omkwamen, is uitvoerig beschreven. Vele fusillades, die hier hebben plaats gehad, worden bewezen door een rapport van het verhoor van een SS-man. die daarbij te genwoordig is geweest. Ten bewijze van het feit. dat de Duitschers zich ook in ons land bij voorkeur richtten tegen vooraan staande personen in het geestelijke en po litieke leven, bevatten de stukken een lijsl van gedeporteerde en geëxecuteerde personen. Bij het rapport van We3terbork sluit aan een uitvoerige beschrijving van do wijze, waarop de transporten van Jood sche Nederlanders van daar naar Ausch witz plaats hadden. Bij het hoofdstuk „kampen" is ook een brief van Amster- damsche juristen aan den secretaris-gene raal van justitie over de toestanden in Ommen ingediend. Twee van de meest dramatische gebeurtenissen in het laatste stadium van den oorlog zijn in de rappor ten neergelegd. De eerste is de uitmoor ding van het dorp Putten, waarbij wordt vastgesteld, dat van de zeshonderd ge deporteerde mannen slechts 35 zijn terug gekeerd. De tweede is de schandelijke moord van Heusden, waar de Duitschers bij den aftocht een deel van de bevolking bedolven onder het puin van het raadhuis lend onder jurisdictie van den veiligheids raad van de U.N O. worden gesteld. Voorta zouden beperkte strijdkrachten en een be perkt aantal kleine wapenen worden toe gestaan voor het bewaren van de orde in elk land. De aanmaak, opslag en het bezit van alle andere wapens, munitie enz. zou worden verboden. Verder zou er een in ternationale Inspectiemacht in het leven worden geroepen om te controleeren of de wercldontwapening stipt wordt uitge voerd. Naar aanleiding van dit voorstel merkt de New York Times op. dat zulk een con ferentie niet het meest geschikte middel is om wereldontwapening tot stand te brengen. Een wereldontwapeningsconfe rentie zou samengesteld zijn uit gedele geerden van de staten, die thans leden van de U.N.O. zijn. Zij zou zelfs uit de zelfde gedelegeerden kunnen bestaan, als die thans in Londen bijeen zijn Zouden die gedelegeerden verstandiger of beter zijn, omdat zij zichzelf gedelegeerden naar een ontwapeningsconferentie noem den in plaats van gedelegeerden bij de U.N.O.? Zouden hun regeeringen anders kunnen handelen, omdat zij zich met ont wapening bezig hielden buiten de U.N.O. In plaats van daarbinnen? De manier om ontwapening te verkrij gen is, de U.N.O. tot een succes te maken. De manier om de U.N.O. tot een succes te maken is alle internationale problemen naar haar te verwijzen en niet alleen maar een paar, en dan druk door de open bare meening der wereld uit te oefenen om ervoor te zorgen, dat de U.N.O. op een wijze en rechtvaardige manier de proble men behandelt. H. O. V -leden gewond. Gisteravond zijn drie leden van het H.O.V.- Orkest. dat voor een concert per autobus naar Beverwijk onderweg was. bij een autobot- sing gewond. De bus werd aangereden door een luxe-auto, waarvan een voorband sprong De namen der musici zijn: G. Beths, die een lichte hersenschudding heeft en C. Hage en W v. (1 Moot. van wie de een o m. een duim- breuk en de andere enkele hoofdwonden op liep. ook de beide inzittenden van den luxe wagen werden gekwetst. ZIJ zijn naar d« Deo overgebracht en later naar hun woning vervoerd. Per landlnjrvlocp gaat een divi.-lc van llr. Mi «laten vim de KtibanK-compagnlc op tveg, om «•II landing uit te voeren. Wadend door liet hoofd houdend, begeven de man&chapiKMi zicli r boven bet (P.»

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1