A$mmm iskm$md! Oorlogsmisdaden op Java geregistreerd Kort en bondig Terreur-moorden Beentjes OPENING 100% Sigaren Strijksters, Vouwsters en Mangelsters Belangrijke Veiling >^ÖLU JcTU j j In een huis in Batavia staan rijen dos siers ais resultaat van wekenlangen ar beid der commissie inzake oorlogsmisda digers op Java. In deze dossiers staan de namen van Japansche oorlogsmisdadi gers en een catalogus betreffende door Japanners toegepaste martelingen, als die met water, door electrische schokken, tal van martelingen door ophangen, bre ken van vingers, het bijkans wetenschap pelijk uitgevoerde systeem van slagen toedienen, waarbij begonnen wordt met een gewonen stok en wordt voortgegaan met verschillende andere slaginstrumen ten, om te eindigen met de „kat". In deze dossiers zijn nog andere barbaar- sche bestraffingen opgeteekend alsmede ongeloofelijke ontberingen en provoca ties. Deze wreedheden waren het werk van het personeel der Japansche krijgsgevan genkampen op Java en van de afdeeling betreffende Indonesische collaborateurs van den politieken geheimen dienst. Maar de commissie heeft zoo goed werk verricht, dat vrijwel een volledige lijst van dit personeel, mitsgaders alle bijzon derheden van zijn dienstverband, ver zameld kon worden. Van de oorlogsmisdadigers zijn velen beroepsbeulen, die speciaal geoefend zijn in bepaalde martelingen. Deze beroeps- beulen hebben hun werk uitgeoefend op burgers, vrouwen, kinderen en krijgsge vangenen. Tevens dienden zij kampbe waarders voor verschillende overtre dingen stokslagen toe. Enkele gevangenenbewakers traden niet op brute wijze tegen gevangenen op. De ze mannen, die het lijden van gevange nen verzacht hebben, zijn op een specia le aanbevelingslijst geplaatst. Bezorgdheid over Semarang. Volgens berichten uit verschillende ge zaghebbende bronnen is de toestand te Semarang nog steeds moeilijk en groeit de bezorgdheid aldaar. Op dit oogenblik bestaat de bevolking uit 10.000 Europea nen en Indo-Europeanen, 40.000 Chinee- zen en tusschen de honderd- en tweehon derdduizend Indonesiërs. In de stad heerscht een zekere mate van rust en orde, maar de woon- cn voedseltoestan den zijn klaarblijkelijk zeer slecht. De Btad is nog steeds omsingeld en de voéd- selaanvoer wordt vaak afgesneden met het gevolg, dat de prijs van de rijst thans tot zestig gulden per „liter" is gestegen. Ook de waterleiding van de bronnen op de Oengaran is afgesneden, zoodat de prjjs van het water hoog is. Koelies ver- koopen thans water tegen den prijs van 5 Japansche guldens voor de hoeveelheid die een man kan dragen. Het moreel van de Europeanen is om deze en andere re denen zeer gedrukt. Een officieele verklaring van den Ned. Oost-Indischen regeeringsvoorlichtings- dienst beschrijft de bewoners als „verbit terd over den toestand". Zij vragen zich nf. wie hiervoor verantwoordelijk is. Het officieele Britsche communiqué' geeft indirect een kijk op de situatie in Semarang. Het luidt: „Terroristen in zwarten uniform en met Japansche hel men op hebben tijdens een gevecht op den weg naar Semarang-Mraggan, ten Zuidwesten van Semarang, vrouwen en kinderen, van wie de nationaliteit nog niet is vastgesteld, gebruikt om het op rukken van hun troepen te dekken". Indonesische reactie. De Indonesische reactie op Van Mook's radiorede is over het geheel niet gunstig. Ztf kan worden samengevat in het zinne tje: „het oude liedje in nieuwe woorden." De Indonesische pers maakt zich open lik bezorgd over het vertrek van Chris- tisnn cn vraagt zich af of Engeland van plan is een krachtiger politiek tegen de Indonesiërs te gaan voeren om den weg voor de Hollanders te effenen. Zij stelt de vraag waarom Christison geen toestem ming kreeg voor zjjn vertrek Kerr te ont moeten. Te Medan zijn een aantal leden van een Indonesische terroristenbende, o.w. de moordenaar Daghlan en de beul van de bende, gearresteerd. AMSTERDJH4 Naar een rechtvaardige arbeidsgemeenschap. Dr. E, Brongersma hield gisteren voor de afd. Haarlem der Ned. V siksbeweging een lozing onder den titel „Naar een rechtvaar diger arbeidsgemeenschap". ..De keuze voor het heden ligt in het verleden opgesloten", zei hij en begon daarom met een historisch overzicht van de verhouding tusschen de groepen die een arbeidsgemeenschap vor men. Toen de invloed van de Kerk vermin derde bleven nog slechts werkgevers en werknemers over en op die twee groepen is geen stabiele toestand mogelijk. Zoodoende kwam spreker tot de conclusie, dat een geordend bedrijfsleven noodzakelijk was. De Staat kan het niet meer af, dat blijkt uit de huidige toestanden. Er is dus slechts het alternatief: den. Staat reorganiseeren of de regeling van het bedrijfsleven opdragen aan andere lichamen, 20oals bedrijfschappen, die echter geen verlengstukken van de over heidsbemoeiing mogen zijn, wat in het fas cistische Italië het geval geweest is. De reor ganisatie van den Staat is niet bepaald wen- schelijk gebleken, dus men zal moeten ge raken tot lichamen, die bevoegd- en deskundigheid bezitten op het gebied dat zij bestrijken. Deze lichamen zullen moeten zijn samengsteld uit alle belanghebbenden in een bepaalden tak van bedrijf. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 30 Januari 1946 BEVALLEN: 29 Jan., M. C. Hogervorst Schoen, z.; G. C. de Rekde Groot, d.; M. C. Molenaar—Tromp, d.; P. H. M. Koeleman —van Sprundel, z.; 29 Jan., G. M. Handgraaf Schaaper, z.; C. G. Anssum—Wiegers, z.; A. C, H. Jansen—Heijligers, z.; J. Boon- Mulder, d.; J. Cobelens—Loerakker, d.; 30 Jan., M. Schuijt—Gessl, d.; P. C. Teeuwen —Wassenaar, z.j F. v. d. Linden—Linoemann, OVERLEDEN: 28 Jan., G. Wijtsma, 74 j., Pijnboomstraat; D. A. M., 8 m., d, van C. A. Diemeer, Gasthuisvest; E. Smit—Wernik, 70 j., Hofdijkstraat; 29 Jan., A. Fortgens—van Bommel. 56 J., Wagenweg. ONDERTROUWD: 30 Jan., J. Roubos en D. J. van Wort; H. J. Bijster eri R, van Duinen; W. de Keizer en E. I. Toot; W. A, F. Augus- tinus en M. J. Christiaans; W. H. T. Gieske en M. Sleeman; T. P. Gleijsteen en A. M de Graaff; H. Verdam en A. E. Pieterse; C. A. van der Kaa en T. Wilkes; A. Bottelier en E. Boersma; H. van Duren en H. Houkes; J. de Roo en C. Rubenga; J. de Witte en J. G. Rossel. GEHUWD; 30 Jan., W. ter Borg en M. A. Wessels; J. J. van Hoof en A. J. Bos; J. J. W. van Hoof en A. C, Riet; G. H. Frederiks en J K. Hendriks; H. Mamans eii J. J. H. Smits; J. P. Meijers en G. M. de Zeeuw; P. van der Klaauw en M. Spreeuw; C. Vuijst en C. E. ter Smitten; C. van Emmerik en A. M. Hagen; J. Boontjes en A. J\ Zandstra; H. van den Nouwland en A, Groot; J. B. Pronk en P. M. Monde; G. Leunk en C. M. Grtiter; D. de Vlies en K. H. van Rijn; A. J. van Om meren en M. S. I. van den Brande; E. Metz en M, M. Koers; G, W. Sehoonens en A M. J. Oliflers; L. van Eis en J. Snoek. BINNENLAND Geimporteerde vischconserven zonder bon. Het bedrijfschap voor visscherljproduc- ten maakt bekend, dat de in slagerijen, comestibles-zaken en vischwinkels voorradige buitenlandsche vischconserven, welke tot voor eenigen tijd slechts tegen inlevering van vleeschbonnen afgegeven mochten wor den, thans vrij aan het publiek kunnen wor den verkocht. Dr. Ir. M. D. Dijt is, te rekenen van 5 Mei 1945 af, ingevolge de bepalingen van het zuiveringsbesluit 1345, ontslagen uit zijn functie als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Groningen, 8000 politicagenten, -aangesloten hij den Politiebond en den Centralen Politiebond, hebben besloten tot de oprichting van een algemeene organisatie van politiepersoneel. Voorts werd met meerderheid van stemmen in beginsel besloten tot aanvaarding van het drie-zuilensysteem (samenwerking met de beide confessioneele politiebonden). Tot gemeentesecretaris van Amsterdam Is door den Amsterdamschen gemeenteraad benoemd no. 2 van de aanbetaling: Mr. G. C. Spruyt. administrateur der afdeeling han delsinrichtingen der gemeente en particulier secretaris van de laatste burgemeesters. Vier inzittenden van een auto, die in de Delftshavensche Schie te Rotterdam reed, zijn verdronken. Slechts twee menschen heeft men kunnen redden. BUITENLAND Russische troepen zullen niet deelnemen aan de bezetting van Japan. Engeland is bereid het Engelsch-Egyp- tisch verdrag te herzien „in het licht van gemeenschappelijke ervaringen en het Hand vest der Ver. Naties". Tot nationalisatie van de Engeische steenkoolmijnen is door het Lagerhuis be sloten met 359 tegen 182 stemmen. De Hongaarsche republiek is volgens radio-Boedapest uitgeroepen. Verder werd gemeld, dat de verkiezing van Zoltan Tildy tot president reeds als een feit werd be schouwd, daar alle partijen het over zijn can. didatuur eens zijn, HAARLEM EN OMGEVING Minister Ir. H. Vos spreekt 7 Februari voor de afd. Bloemendaal der S.D.A.P. in. het Jeugdhuis aan de Donkere Laan. Vrijdag 1 Febr. nieuwe bonkaarten afha. len in de Vleeschhal voor de letters D, F en H t.m. Hazevoet. De verordening op de Straatbelasting te Heemstede loopt af, Daarom hebben B. en W. de verordenjng opnieuw vastgesteld. De opbrengst wordt op- 30.500 geschat, terwijl de gemeente ongeveer f 150.000 uitgeeft voor het onderhoud van straten en wegen. De Onderlinge tuinliedenvereeniging Aerdenhout en omgeving hield te Heemstede een vergadering. Besloten werd 6 Maart een huisbroeitentoonstelling te organiseeren, waaraan alle leden zullen deelnemen. Zoo mogelijk krijgt het publiek daarbij toegang. In September wordt een groote tentoonstel ling gehouden van Zinnia's groente en fruit. Het Haarlemsch Comité voor nationale feesten, afdeeling Haarlem-Zuid-West. viert de verjaardagen van de prinsesjes Margriet en "Beatrix op Zaterdag 2 Februari met een filmvoorstelling voor kinderen van 6 jaar en ouder in het gebouw van den Haarl. Kegel bond. Ds. H. Frater Smid, Doopsgez. pred. te Haarlem heeft de benoeming tot voorganger bij de Vrije Gem. tc Amsterdam, vacature tweede predikantsplaats, aangenomen. Ds. J. C. Maris te Oud-Beijerland heeft het beroep naar de Chr. Ger. Gem. Haarlem. Noord aangenomen. Haarlemsche Rechtbank. Een jeugdige Santpoortenaar, wiel renner en recidivist was in December 1945 met een aantal „vrienden" een huis in Haarlem-N. binnengedrongen, waar de inboedel hem niet meeviel. Een stukje zeep uit de badkamer werd de eenige buit, tenminste zoo vertelde de jonge delinquent ter zitting. De officier hechtte meer geloof aan de tenlastelegging, waarin werd gesproken over een vloerkleed en een jas. In een fel requisitoir vroeg hij 2 jaar zonder eenigen aftrek, waartegen de verdediger, Mr. M. D. Proper met klem protesteerde. Hij bepleitte op grond van het ontbreken van getuigenverklaringen vrijspraak. GRé geeft nog steeds de hoogste waarde voor nette ge dragen Dames-. Heeren- en Kinderkleding. Ook Baby- pitzet. U stuurt een kaartje en het komt in orde Hoogachtend, Gré Hildestein.Musch, Preangerstr. 4 Haarl. N. Vier doodstraffen geëischt Het Bijonder Gerechtshof te Den Bosch heeft Woensdag den door een moordcom mando van de Germaansche S.S. gepleeg- den terreurmoord op de burgemeesters W. Wijnen van Asten en P. Smulders van Someren behandeld. Terecht stonden ach tereenvolgens H. Kromhout, 21 jaar, uit Haarlem, die de doodelijke schoten op burgemeester Wijnen loste; J. P. Beste- ■öian, 24 jaar, uit Badhoevedorp, die bur gemeester Smulders met enkele schoten doodelijk trof; G. S. v. d. Ploeg, 22 jaar, uit Amsterdam en G. Rollema, 30 jaar, uit Groningen, die na den moord op twee landwachters te Beek 'en Donk in Juli 1944, den terreurmoord als repressaille- maatregei hebben beraamd en de uitvoe ring hebben uitgestippeld. Tegen alle vier de S.S.-lieden eischte de procureur-fiscaal de doodstraf. Allen leg den een volledige bekentenis af. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank. Veertien dagen geleden eischte de Haar lemsche officier van Justitie tegen twee lang- vlngerlge Amsterdammers; die Haarlem als operatieterrein hadden gekozen, 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf zonder eenigen aftrek. De rechtbank achtte hedenmorgen een nader onderzoek noodzakelijk. De postbode, die de fatale „vergissing" be ging, een Amerikaansch pakket in eigen zak te steken, werd conform den eisch tot 6 maanden veroordeeld. De twee arbeiders uit Be.nnebroek, wlen de tenlastelegging verweet, dat zij een sigaren winkelier uit Haarlem van een groote hoe veelheid rookwaren ontdaan hadden, kregen elk het toegedachte jaar. De zaak tegen O., den aanstichter van een inbraakje, die tijdens de vorige zitting een debielen indruk maakte, werd naar den rechtercommissaris terug verwezen. Andere uitspraken; N. v. E. 4 maanden; B. Officieele publicatie. PROVICIALE PUBLICATIE VAN DEN RIJKSDIENST VOOR LANDBOUWHERSTEL. inlevering van de bonnen voor verstrekking gras- en klaverzaden 1945. De Rijksdienst voor Landbouwherstel maakt bekend aan alle handelaren die Sn 1945 in geschakeld zijn geweest bij de verstrekking van gras- en/of klaverzaden op bonnen van bovengenoemden Dienst, dat gebleken is dat nog steeds niet door iederen handelaar ce op zijn naam gestelde bonnen zijn ingezonden bij den Dienst, adres Hooge Nleuwstraat 6a te Den Haag. Als uiterste datum waarop deze bonnen in ons bezit dienen te zijnwordt thans gesteld Zaterdag 26 Januari a.s. Bonnen wel. ke na dien datum in ons bezit komen, zullen buiten beschouwing blijven voor het bere kenen van de aan ce handelaren uit te kee- ren handelsmarges. Voorzoover er nog han delaren in het bezit zijn van bonnen waar nog niet op is afgeleverd, dienen deze die bonnen onverwijld op te zenden aan het kantoor van de inspectie waarin deze zijn uitgeschreven, aangezien deze bonnen ongel dig zijn verklaard. Dit geldt tevens voor landbouwers, die nog in het bezit zijn van nog niet bij een handelaar ingeleverde bonnen. NUMMERTOEWIJZINGEN De plaatselijke distributiediensten zullen in de week van 27 Januari t.m. 2 Februari a.s. nummertoewijzingen uitreiken voor: jam 624; brood 602 (Am, bloem), 603 (inl. bloem), 604 reductie); melk 626, 627; aardappelen 628. 629. De toeslag bedraagt voor jam 50 pet. voor melk io pet. De toewijzingen voor jam zijn geldig voor detaillisten van 3 t.m. 16 Februari voor grossiers van 3 Februari t.m. 2 Maart. De toewijzingen voor melk en aardappelen zijn geldig van 3 t.m. 9 Februari. GROENTEN EN FRUITDISTRIBUTIES 29 Januari. Het Plaatselijk Verdeelkantoor van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit te Haarlem maakt bekend, dat de a.s. distri butie van 250 gram appelen niet plaats zal vinden op de ingeleverde fruitbon F 02, doch op de sinaasappelenbon F 04. Het publiek moet dus de appelen in ont vangst nemen bij de groenten en;of fruithan delaar, alwaar bon F 04 is ingeleverd. VRAAGT: 1- en 2-persoons ledikanten, zolder- opruimingen, net. gedragen kleeding. 'Aan het zelfde adres TE KOOP: 1 sprekende papegaai met kooi, en raszuivere spaniel, 7 weken. BANTAMSTRAAT 37 en 39 Wij hebben de eer U mede te deelen, dat wij vanaf Februari a.s. ons te HEEMSTEDE, ZAND- VOORTSCHJüLAAN 2 hoek Heerenweg gevestigd hebben als DAMESKAPPER-POSTICHEUR, als ook voor den verkoop van PARFUMERIEëN. "Wij zijn specialist In het Permanenten en Haarverven. Oj) een vakkundige behandeling kunt U rekenen. Aanbevelend, F. A. DERKINDEREN en SIGARETTEN" op uw Bon. VUURSTEENTJES - LUCIFERS bij Sigarenmagazijn „Timmy" RIJKSSTRAATWEG 108, hoek Spaarnhovenstr. JPrima ROOK- SHAG- en PRUIMTABAK naar keuze. MEISJE, dat prettigen werkkring zoekt, kan dien vinden in de KAM. ONNESSTR. 54, alhier. Goed loon; werktijden nader overeen te komen. In FRANICEN'S LUNCHROOM kan voor direct een NETTE JUFFROUW voor het koffiebuffet geplaatst worden. Brieven met referenties kantoor Lange Margarethastraat 28rood. kunnen geplaatst worden bij FIJNWASSCHERIJ „ROOKMAAKER", Frankestraat 27, Haarlem. Haarlem OPROEP SCHAATSENRIJDERS Den Hleeren G. 11 EN' N" EMAiN J. L. HEN'N'EMAN wordt vriendelijk verzocht zich In verbinding te stellen met den Heer J. Boekema, Bloenistraat 20 c, Deventer, om te getuigen dat hij van hen no. 4 6 heeft overgenomen en gestart ls in de ronde van Grouw, daar hij als eerste de finish is gepasseerd, maar door de jury werd uitge sloten wegens fraude. BOEKEMA Deurwaarder D. G. v. WIJNGAARDEN zal op WOENS DAG 6 FEBRUARI 1 946, des voormiddags te 9'/2 uur, in het verkooplokaal DE SPAARNESTAD, Groote Hout straat 104, tegenover Cinema Palace, te Haarlem, MEUBILAIR. VEILING, houden, o.m. van ameublemen ten, antieke kasten, pracht schilderijen, kristal, goud en zilver, textiel enz. enz. Kijkdag Dinsdag 5 Februari 194 6 van 103 uur. Br kunnen nog een beperkt aantal goederen Ingebracht worden, eventueel worden deze gehaald. Telefoon 10974 Bij de administratie van Haarlems Dagblad kan ten spoedigste geplaatst worden een FLINKE TYPISTE Zij die bekend zijn met stenografie en/of machi nale boekhouding genieten de voorkeur. Eigenhandig geschreven sollicitaties met opgaaf van referenties etc. te richten aan de Directie. Op de envelop te vermelden „sollicitatie". 's LANDS BELANG IS OOK UW BELANG! Bevordert de gezondmaking onzer publieke financiën door in te schrijven op 3°0Grootboekschuldl946 en 2'l2°/° Spaarcertificaten waardoor U geblokkeerde en vrije gelden rentegevend kunt maken. Inschrijvingen worden door ons gaarne bezorgd. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Kantoor Ie Haarlem Ged. Oudegracht 82, Telefoon 13870-13879

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3