Haarlems Dagblad I', Zetel der UNO niet ver van New-York? Misère Buitengewesten in Nederlandsche hand? Vorrink getuigt voor Nederland Weerbericht ••TT uw 'uonpjoq uo3oui al ppJOAi ,.3p;euq.)s I ®4»e .TiMvrgang \o. 18246 Bureaux: Groote Houtstr. 9J en Soendaplein 37, Haarlem Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dl rccteti r-If oof<l rodactcu MaaiuliiK 4 Februari 1946 Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 et. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 HET gaat nog steeds niet goed met de zuivering en berechting in Neder land. Daar i6 in vele bladen, ook in dit, al herhaaldelijk over geschreven. Er zijn ettelijke bezwaren naar voren gebracht. Het heeft bitter weinig uitgewerkt, be halve dan dat van regeeringszijde meer malen erkend werd, dat de bezwaren ge-, grond waren. Met die erkenning alleen komen wij niet verder. Wat wordt eraan gedaan? Er is voor de bladen, die er zich voor interesseeren, geen ander middel dan op het aambeeld te blijven hameren, een werkzaamheid die de Franschen uit drukken in de woorden ,,frappez, frappez toujours" en die vanouds tot de taak van de Pers heeft behoord. Tot de bladen die er zich warm voor maken behoort Je Maintiendrai, het weekblad van de Nederlandsche Volks beweging, tot welker leiders de minis ter-president behoort. In een hoofdartikel heeft dit blad weer een aantal krasse feiten opgesomd en een aantal scherpe conclusies getrokken. Het constateert, „dat wij ons met de zuivering en be rechting op een hellend vlak bevinden: op het hellend vlak naar juist dezelfde rechteloosheid, als wij tijdens de jaren van onderdrukking zoo bitter hebben ervaren en waarvan wij met de bevrijding definitief hoopten verlost te zijn. Wij geven ons over aan illusies wanneer wij meenen, dat er op het oogenblik rechts zekerheid en rechtsgelijkheid in Neder land bestaan. Zoowel met de arrestatie als met de vrijlating van verdachten ge beuren de meest willekeurige dingen. Groote schuldigen blijven vrij of komen vrij, kleine schuldigen worden gearres teerd, komen niet vrij of kunnen hun zaak niet behandeld krijgen. De behan deling van zuiveringsgevallen door be- roepsgenooten, zooals in de kunstwereld of in het bedrijfsleven, wordt vertroebeld doordat allerlei andere, vaak persoonlij ke motieven daarbij een rol spelen. Bij de eene groep worden veel strengere maatstaven aangelegd dan bij een ande re. Wanneer ten aanzien van dit heele vraagstuk geen andere weg mogelijk is dan de tot nu toe gevolgde, zeggen wij: zet er vandaag aan den dag een streep onder. Wij weten, dat zulks een ernstige onbevredigdheid achter zou laten. Maar het onrecht, dat hierdoor zou geschie den, zou minder zijn dan wat we nu da gelijks om ons heen zien gebeuren en toenemen. Wij gelooven echter niet. dat het niet anders kan. Hetgeen wij tot nu toe al te zeer hebben gemist is een duidelijke lijn, doortastendheid bij de uitvoering en zonder pardon optreden tegen alle fouten en alle corruptie". Dit alles zegt het orgaan van de groep van den minister-president. Het ver klaart, geen voorstander te zijn van een politiek van alles vergeten en vergeven tegenover werkelijke landverraders en collaborateurs. Neon, natuurlijk niet. Wie is dat wel? Maar het zou willen dat ergens een duidelijke grens zou worden afgebakend en gezegd zou worden: hier houdt de zuivering op. Onze kindskinderen zullen nog aan het zuiveren zijn als, zoo als geschied is, een paar man zich vier of vijf dagen bezighouden om een dossier samen te stellen over een vrouw, die ge trouwd was geweest met een Duitschcr en die haar radio-toestel had ingeleverd, maar tegen wie overigens geen enkele concrete aanwijzing bestond, dat zij iets verkeerds had gedaan, dan een aantal flodderpraatjes van een paar booze buren. Ja. Ik zit niet zoo dicht bij het vuur als het orgaan van de Volksbeweging van minister Schermerhorn en als ik waar neem hoe dit zich gedraagt als de roepen de in de woestijn voel ik mij dus niet erg hoopvol. Maar toch zou ik ook nog eens willen vragen: waarom ter wereld be paal) men de zaak niet tot de ernstige gevallen, waarin iedereen bestraffing eischt en trekt men geen grens? Het zou het enorme voordeel meebrengen dat men eindelijk den toestand kon overzien, zich baseeren op een beperkt aantal medewer kers en beletten dat er lieden door de mazen van het net glipten. Het zou voorts de rust en het vertrouwen in den lande, die bij den huidigen toestand ondermijnd en geschaad worden, herstellen. Niet lan ger zouden, zooals nu, tallooze menschen in hun werkkracht verlamd worden door de volkomen onzekerheid, wat hen en hun gezinnen nog wel boven het hoofd mag hangen. Die menschen zijn meestal slap in hun optreden geweest. Sommigen heb ben uit angst voor hun- gezin fouten be gaan. Maar het zijn geen N.S.B.'ers, geen landverraders, geen collaborateurs. Het zijn menschen die de Duitschers haatten en vreesden. Hun vrees leidde tot de fou ten Men moet daarbij in vele gevallen in aanmerking nemen dat het een afschuwe lijk dilemma is, te moeten kiezen tusschen de veiligheid van zijn gezin en de juiste houding ten aanzien van het vaderland- eche belang. Bovendien: waar is de grens? Wat is het criterium? De regeering in Londen heeft het nooit doen weten, ter wijl zij nieuwe strafbepalingen schiep. Als zij aanwijzingen had gegeven, lijnen vastgesteld, als zij de bevolking eenige leiding in deze dingen had verstrekt, zou veel van de huidige misère voorkomen zijn. Nu zijn er nog geen duidelijke lijnen, er wordt nog niet in deze zaak geregeerd en de een na den ander geeft maar uiting aan de vrome hoop, dat wij op den duur wel naar den rechtsstaat zullen terug- Kerr ontmoette Sjahrir Een officieel communiqué meldt, dat alle aan den buitenkant gelegen eilanden van Ned.-Oost-Indië met uitzondering van Timor, van 2 Februari af onder het A.F. N.F4. (Allied Forces Netherlands East In dies) zullen ressorteeren. Kapitein jhr. II. A. van Foreest gaf te kennen, dat Timor door de Australiërs be zet zal blijven. Deze deelde ook mede. dat de Nederlandsche vloot spoedig de controle op geheel Ned. Oost-Indië ten Oosten van Batavia over zou nemen. Ook de Britsch- Indische troepen, die zich op Celebes be vinden. zouden spoedig door Nederlaud- sohe strijdkrachten worden vervangen. In de omgeving van Kletek, op Oost- Javu, wordt hevig gevochten. Een pa trouille, die uit Kletek in Zuidelijke rich ting trok, ontmoette zwaren tegenstand uit kampongs aan weerszijden van den weg. Britsche artillej-ie greep in. Door een „booby-trap" vielen eeq, gewonde en een doode te betreuren. Nadat een andere compagnie de patrouille te hulp was ge sneld, trok de gehqele kolonne zich via Gedangan, ten Zuiden van Soerabaja, te rug. Twee transportwagens en een kleine ambulance-auto zijn door mijnen vernie tigd; vijf gegradueerde militairen werden gedood en elf gewond. De Indonesiërs maakten gebruik van een Bofore en een 75 mM. kanon, Ten Oosten van Kletek is op een" artillerie-jeep geschoten, waar door twee man werden gewond. De totale verliezen bij deze gevechtshandeling en bij Tebel bestonden uit zes dooden en vijftien gewonden; een shermantank. drie transportwagens en twee jeeps zijn door mijnen beschadigd. In Semarang Is eer, groep Indonesiërs van onbekende 6terkte een stelling van Britsche troepen onder een zwaren regen genaderd. Zij werd door machine-geweer vuur verspreid. Officieel wordt gemeld dat Sir Archi bald Clark Kerr Zondagmiddag in de am bassade te Batavia een onderhoud heeft gehad met Sjahrir. Sjahrir leek van zijn eerste informeele ontmoeting zeer gunstige indrukken te hebben ontvangen. „Hij moet wel een groot diplomaat zijn, juist omdat hij hee- lemaal niet den indruk gaf, een diplomaat te zijn", aldus Sjahrir. ,,ïk geloof, dat dat de ware diplomatie is De formeele besprekingen over het ïn- Huldiging Kardinaal de Jong Het ligt in de bedoeling, dat R.K. Ne derland den aartsbisschop, ter gelegenheid van zijn verheffing tot Kardinaal, een hulde zal brengen te Utrecht op Donder dag 28 Februari. Op dien dag zal de kar dinaalsbaret plechtig worden overgereikt. Daarna zal de kardinaal een pontificale H. Mis opdragen met assistentie van het geheele episcopaat. Hierbij en bij de daar opvolgende middagfeestvergadering zullen vertegenwoordigers uit het geheele land en uit ieder dekenaat aanwezig zijn. Op 28 Februari zal tevens in alle katho lieke kerken een H. Mis worden opgedra gen tot intentie van den kardinaal-aarts bisschop. Op 10 Februari wordt in alle R.K. ker ken ln Nederland een collecte gehouden om een feestgave aan den Kardinaal te schenken. Deze heeft de opbrengst be stemd voor alle door den oorlog getroffen kerken Jeugdige artilleristen aan den dood ontsnapt Op een duinterrein te Bloemendaal heeft de politie Zondag een vijftal H.B.S.- scholieren gearresteerd, die daar ter plaat se met een zelf geconstrueerd kanon pro jectielen hadden willen afvuren. Bij dit levensgevaarlijke spel kwam de munitie in het kanon tot ontploffing, waardoor het apparaat uit elkaar sprong. Wonder boven wonder kwamen de roekelooze knapen er ongedeerd af. Zij zijn na ver hoor weer op vrije voeten gesteld. Eind vorige week heeft de Bloemen- daalsche recherche een zekeren C. v. d. S. uit Haarlem aangehouden, die met een inteekenlijst langs de deuren ging om, naar hij voorwendde, geld in te zamelen voor een Haarlemsche vrouw, die van al haar bezittingen zou zijn beroofd. De op lichter besteedde het geld ten eigen bate. Ook in Aerdenhout blijkt hij soortgelijke nracfliken te h"bb°n hedrovn Kinderbiscuits niet zonder bon. Het Centraal Distributiekantoor deelt ter voorkoming van misverstand mede. dat z.g. kinderbiscuits niet zonder bon verkocht mogen worden, die ztjn verkrijgbaar op de voor rijst aangewezen bonnen Her bon voor S00 gram rijst zijn 300 gram kinderbiscuits verkrijgbaar. kecren. Laat men drie hoogstaande juris ten. die bovendien mannen met bestuurs- ervaring zijn, aanwijzen om de zaak tot een oplossing te brengen. Laat men hun vol macht geven. Waarom niet? Laat men iets doen! Dit is een misère. R. P, donesische probleem zullen niet aanvan gen voordat Sjahrir Zaterdag van zijn reis naar Midden-Java, welke hij deze week van plan was te maken, is teruggekeerd. Het is mogelijk, dat Sir Archibald Clark Kerr inlusschen een bezoek brengt aan Soerabaja. Bandoeng en andere punten op Java, welke in handen der Britten zijn. Het ministerie van Buitenlandsche Za ken der Ver. Staten heeft meegedeeld, dat als een vertegenwoordiger wordt uitge- noodigd bij de besprekingen tusschen Van Mook en de Indonesische leiders aanwezig te zijn, de heer Foote ter beschikking zal worden gesteld. Diplomatieke betrekkingen met Oostenrijk hersteld. Het ministerie van buitenlandsche za ken deelt mede, dat de Nederlandsche re geering ertoe is overgegaan de tegen woordige Oostenrijksche administratie te erkennen als voorloopige Oostenrijksche regeering. De kleurenfilm in nieuwe banen. Uit New York wordt gemeld, dat men er til geslaagd is, zwart-wlt films door mid del van een.,,kleurenlens" ln filmprojectoren en opname-apparaten als kleurenfilms op het witte doek te brengen. Dit procédé, bekend als ..Thomaskleur" zal een omwenteling ver oorzaken op cinematografisch gebied en ook de onmiddellijke kleurentelefvlsie zal er baat bij vinden, verklaart men. E. Phillips Oppenheim overleden De bekende schrijver van .avontuurlijke romans E. Phillips Oppenheim is op tach tigjarigen leeftijd in zijn huis te St. Peter Port in Guersney overleden. Oppenheim heeft meer dan honderd ro mans geschreven. In ons land is misschien zijn bekendste boek „Rijk en geen geld", dat ook als tooneelstuk succes had. De passagierslijsten van de Joh v. Ol- denbarnevelt hangen wegens plaatsgebr«k ln ons gebouw In de Groote Houtstraat bij Vroom en Dreesmaun aan de overzijde. Aan ons bijkantoor in Haarlem-Noord liggen zij van morgen af ter Inzage. Prof. c. I'. M. Koinnie te Overveen, heeft zlcU niet meer beschikbaar gesteld als ean- dldaat voor de Tweede Kamer, omdat hij dtt niet veieemgbaar acht met den omvang zijner werkzaamheden als voorzitter van het college van Ri.tksbeinlddelaars. Va de landing van de mannen van de „Van Klambergen" up Snhnng werd door den VederlnndM'lic gezagdrager van het Inhceinsch bestuur de iiiededecllng ont vangen, «lat er een opstand went voor bereid. De leiders ervan werden onmid dellijk gearresteerd. (P.) Het woord is aan. Canning; Met zijn scherp onder scheidingsvermogen vindt hij zwart niet zoo zwart, noch wit zoo heel wit. (Uit: New Morality) Drie groepen Nazi-vrienderi Zaterdag heeft Koos Vorrink voor het Neurenbergsche tribunaal een krachtig geluid doen hooren over hel Nederland sche aandeel in het wereldleed, veroor zaakt door hetNationaal-Sociaiisme, Zoo wel de aanklager Faure als Seyss' verdedi ger probeerden Vorrink in hun zog te trek ken, maar h(j legde een objectieve en heldere getuigenis af van hetgeen in de vUf voorbije jaren in Nederland gebeurd ia. Vorrink splitste de Nederlandsche Duitschgezinden in drie groepen: De „Blut und Boten"-geloovigen, die heel Holland voor hun „religie" wilden winnen, de po- litiek-geïnformeerden. die taktloos pro beerden Nederland in Nazi-zin te refor meeren. terwijl de ruïnes van Rotterdam nog rookten, en de intriganten, wier eer ste opzet was, Nederland's nationale een heid te vernietigen, daarbij gebruik ma kende van de meest infame middelen. Deze laatste groep was voor het oog bereid tot samenwerking met de anderen, maar speelde achter de coulissen de ver schillende machtsgroepen tegen elkaar uit. De N.S.B. kreeg tenslotte de sleutelstel lingen in het Nederlandsche staatsappa raat in handen en vereenigde de drie ge noemde stroomingen. Na een overzicht gegeven te hebben van den treurigen gang van zaken, zooals deze werd ingeleid door het Leiderschap van Mussert, verder schreed via de „Ne derlandsche" Waffen SS, de ver-doorge voerde nazificeering vfen Nederland, de Jodenvervolgingen en tenslotte culmineer de ln de gruwelijke massamoorden, bracht de heer Vorrink de moreele terreur naar voren, zooals deze door de Duitschers werd doorgevoerd en uitgestippeld De kunst, de radio, de kerk, het gesprek, dit alles werd in het onvrije keurslijf van het Nazidom gedwongen. Maar de gedachte bleel vrij en het verzet op alle gebied was de uitlaatklep van Nederland's vertrapte gevoelens. Nazi-analphabeten. De verdedigers van SA en SS stelden Vorrink vele vragen. maar de getuige blec?f bij zijn uitspraken, dat de SS hon derden jonge menschen geprest heeft, dienst te nemen, dat de Nazi's verant woordelijk waren voor de vele zelfmoor den, die onder het Joodsche volksdeel direct na den tienden Mei voorkwamen. Toen een der advocaten bezwaar maakte tegen Vorrink's qualificatie „Nazi-anal phabeten" legde de getuige uit. dat een Nazi-analphabeet volgens zijn meening iemand ls, dio boeken verbrandt waar de wereld in bewondering voor geknield heeft, die een oordeel velt over een zaak, waar hij geen verstand van heeft Direct na de zitting is de heer Vorrink n-mr Nederland teruggekeerd. In zijn uiteenzetting werd veel feitenmateriaal gemist, tengevolge van de omstandigheid dat deze getuige op het laatste moment was aangewezen en derhalve niet vol doende voorbereidingen kon besteden aan zijn verklaringen. Ook te Neurenberg bestond geen gelegenheid, om zich be hoorlijk te prepareeren op deze hoogst gewichtige taak. De luchtpost naar West-lndlë zal. te be ginnen met 14 Febr. rechtstreeks gaan. Om de 11 dagen gaat een machine naar de West er komt er een utt de West naar Nederland, De speciale commissie van de Ver. Na ties, die naar de Ver. Staten was gezon den om een plants voor definitieve vesti ging voor de organisatie te zoeken, be voelt het gebied van North-Greenwich- Stamford in het uiterste Westen van Connecticut als zetel aan. New York-City wordt aanbevolen als tijdelijke plaats van vestiging, totdat vol doende accomodatic ln de permanente plaats van vestiging verkregen is Het uitgekozen gebied ligt 30 krn. ten Noordoosten van New York aan de Long Island Sound. Dertig inwoners van Greenwich-Stam ford hebben ln een petitie verklaard, dat de U.N.O. de „schitterende" atmosfeer van de streek zou bederven. „Wij koeste ren geen vijandschap jegens de U.N.O. maar wij zijn van meening dat het vesti gen van de U.N.O. in Greenwich het lan delijke karakter van de streek ernstig zou schaden". De burgemeester verklaarde echter, dat die oppositie „volkomen ongeorganiseerd" is. en dat hij het voorstel van de commis sie toejuicht. Nader wordt gemeld, dat duizenden in-' woners van Greenwich-Stamford de pe titie hebben onderteekend. De Grieksche kwestie. De linksche E.A.M. heeft den Veilig heidsraad verzocht een speciale commis sie van onderzoek naar Griekenland te sturen om te constateeren, dat „er geen democratische toestanden bestaan en dat de witte terreur voortduurt". In een Zaterdagavond afgelegde verklaring zegt de E A.M.. dat „slechts het vertrek der Britsche troepen aan den abnormalen toestand in Griekenland een einde zal maken. De Britsche troepen ln Grieken land vormen een bedreiging van den vrede en binnenlandsche veiligheid van Griekenland. Zacht weer. Meest matige Z.-W. wind. zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen plaatselijk eenige regen, temperatuur overdag tusschen 7 en 10 graden.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1