jtiaariems jljqcfdIqq De Ver. volken en Franco Britten per I April van Java weg? Onze Kolen Prof. Röling te Neurenberg Engeland en Ver.St. De N.S.B.-kampen Spoorlijn Haarlem-Zandvoort J. 1 wT".'^ I UftUnjJOO U339X I 1su9ips§uqq.)i1j(X)AS3uu33Sa>[ Hl UaSSnq-AajJOUJ^ 3(J •Oc OumHK No. 1834S T T '1 TN "I "I 1 W<n>dK 6 Februari 1»4« IJmuiden: Kennemerlaan 154-, v *-* per kwartaal f 4.— Telef. 5437. Postgiro 273107. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dlri-etcur-Hooldredaclcr: Itobort P«tc1k.o... Tel.; Rcdactle 10600. Dir..Hootdred. 15054 Moderne pantsert roei>en dor extremisten op Java, waarvan de Geallieer de troepen den nu-ouen weerstand ondervindon, 'Ia- beschikken over tanks en zware artillerie, alles van Japanscho makelij, (I\) Uitgebreide Indonesische delegatie bij de besprekingen United Press meldt, dat volgens een In donesisch blad geruchten de ronde doen, dat de Britsche troepen per 1 April Java zullen verlaten en vervangen zullen wor den door Ncderlandschc eenheden. De aankomst van Ncdcrlandsche bur gers in Batavia is thans aan geen beper kingen meer onderhevig. Bij een razzia in de Bataviasche wijk Klenteng arresteerden Britsche militai ren 17 leden van een moordenaarsbende. In een kampong in het centrum van Se- marang werd een Japansche zendinstalla- tie ontdekt. Bij Bandoeng en Soerabaja blijft activiteit van Indonesiërs heer- 6chen. Op Celebes zijn botsingen voorgekomen tussehen Nederlandsche troepen en ge wapende rooversbenden. Sjahrir naar Soerakarta. Sjahrir is Dinsdag met het geheele ..kabinet" naar Soerakarta vertrokken om een bijeenkomst bij te wonen van onge veer tweehonderd plaatselijke bestuur ders. Sjahrir zal de bijeenkomst toespre ken en wordt aan het einde van deze week te Batavia terugverwacht, waar hij waar schijnlijk met Van Mook een ontmoeting zal hebben. Men verwacht, dat er dan Nederlandsche voorstellen aan de Indo nesiërs zullen worden voorgelegd Volgens gezaghebbende kringen had de Nederlandsche regeering eenige verande ring in de door Van Mook uit Nederland meegenomen voorstellen aangebracht. Onbevestigde berichten vermelden volgens Reuter echter, dat de oorspronkelijke voorwaarden een bepaling bevatten, waar in zelfregeerlng voor Indonesië geduren de langen tijd zou worden uitgesteld. Deze voorstellen zouden door de Indone siërs zeer koel zijn ontvangen. In het blad „Merdeka" is de benoeming bepleit van „een afvaardiging die zoo spoedig mogelijk de onderhandelingen met de Nederlanders opent." Deze af vaardiging zou dermate representatief moeten zijn, dat zij alle vertoogen van de oppositie, als zou de regeering van Sjahrir niet door het heele Indonesische volk worden gedragen, van de hand kan wijzen. O.m. deze zaken zouden op de conferentie van Soerakarta uitvoerig wor den besproken. Bandoeng. Het gestencilde dagblad „Nieuwsgier" verneemt uit Britsche bron, dat het hui dige Bandoeng een merkwaardigen aan blik biedt. De stad wordt niet meer ver stoord door straatgevechten; waterleiding en elcctrlciteit functioneeren weer betrek kelijk normaal, maar de winkels in de voornaamste straten zijn gesloten. In het door de Indonesiërs gecontroleerde Zuide lijke deel der stad zijn sommige winkel tjes en een gedeelte van de passar open. De Indonesische „autoriteiten" staan den verkoop van versche groenten en vruch ten in Noord-Bandoeng, waar Rapwi en Britsche troepen huizen, niet toe Deze zijn afhankelijk van kleine hoeveelheden, welke af en toe uit het Noorden binnen komen. Ten doele zijn Jeugdige boefjes voor deze blokkade verantwobrdelijk. Zij zijn bovendien schuldig aan ontvoeringen en aanvallen óp tani's (landbouwers) uit het Noorden, die hun producten verkochten in het door de Britten gecontroleerde ge bied. De samenwerking tussehen Indonesische „autoriteiten" en Britten in Zuid-Ban- doeng is in sommige opzichten niet zon der succes geweest, hoewel niet in de zelfde mate als elders op Java. De aan wezigheid van gewapende benden en hun vertegenwoordigers heeft hierop een rem- menden invloed. Carbid kan thans weer zonder vergun ning In den normalen handel betrokken wor den. Binnenkort zullen de leveranties weer normaal geschieden. HET gaat slecht met de kolenvoorzie- ning van ons land en het is allesbe halve opwekkend te vernemen, dat dit in ^belangrijken mate te wijten is aan onwil 'bij het personeel van onze eigen mijnen. Hun grfcven gaan niet zoover dat zij sta ken, maar de productie blijft beneden peil. In November beliep het dagelijksche gemiddelde 24.459 ton. Dat was al laag, maar in Januari blijkt het, over 25 dagen gerekend, nog verder te zijn teruggeloo- pen en tot 23.813 ton te zijn gezakt. Dat is 55 van de productie per dag in het jaar 1938. Het zou, met de huidige personeels bezetting, niet mogelijk zijn die te berei ken en met moet dan ook niet de gevolg trekking uit deze cijfers maken, dat de mijnwerkers nu maar ruim <je helft van hun arbeidskracht leveren. Maar volgens de statistieke opgaven zou bij deze per- soncels-bezetting de productie per dag 31 500 ton moeten bedragen. Daar blijft het werkelijke resultaat dus een heil eind beneden; om precies te zijn: 24.4 Dc mogelijkheid, het personeel uit te breiden met Duitsche werkkrachten, is aan de orde gesteld. Dat is ook in België gebeurd. In België -en ook in Frankrijk, waar de toestanden in ihet algemeen slech ter zijn dan in Nederland, met name wal de voeding en de kleeding betreft en waar voortdurende politieke onrust heerscht, leveren de mijnwerkers veel betere ar beidsprestaties dan de onze en ligt het productie-percentage dan ook ver boven het Nederlandsche. Maar ;het plan om Duitschers te werk te stellen is in Lim burg gestuit op verzet van de bevolking van de mijnstreek. Men wil ook geen an dere vreemde arbeidskrachten aanvaar den. Blijkbaar bestaat er bezwaar tegen alle menschen, die niet aangepast zijn aan de levensgewoonten van de mijn streek. Minister van Schaik heeft de mijn werkers per radio toegesproken en een beroep op hen .gedaan. Hij heeft uiteen gezet welke de gevolgen van de onder- productie voor het land zijn. De men schen lijden koude omdat de kolenhan delaars, bij gebrek aan voorraad, niet op de bonnen kunnen leveren. Enfin, dat behoeven we niet van een minister te hooien; daar weten wij alles van. Zieken huizen laboreeren ook al aan kolenge- brek. Er is geen verbeeldingskracht noo- dig om te beseffen wat dit beteekent. En met zekerheid kan Nederland alleen re kenen op de kolen die het zelf voort brengt. Het is twijfelachtig of op gere- gelden buitenlandschen invoer staat ge maakt kan worden. Tot dusver zijn de invoeren uit Duitschland en Amerika in twee maanden al 130.000 ton bij de ver wachtingen achtergebleven en liet ge halte van de Amerikaansche kolen is 6lecht. Sommige handelaars hebben ge weigerd ze te aanvaarden. In België is dat ook gebeurd en daar heeft men dras tische maatregelen tegen hen genomen. Desnoods zal men dat hier ook moeten doen. En zoo verder. Het is een heele reeks teleurstellingen, die uit de verkla ringen van de heeren Wemmers en Groothoff naar voren is gekomen. Krach tige maatregelen, zegt de laatste, zullen worden genomen om de productie in Lim burg te verhoogen. Wij kunnen ze slechts met belangstelling afwachten. Het is een treurige historie, deze kolen- episode. Een van de dingen, waarop wij bij de bevrijding het meest gerekend hadden, was dat de koulijderij van den Tampzaligen winter '44-'45 zich nimmer herhalen zou. Wij zijn ons bewust te leven in een werelddeel, dat zeer rijk aan kolen is. Maar het herstel der kolen- productie wil blijkbaar niet slagen. Als onze mijnwerkers daar niet toe bijdra gen zal de goede indruk, door ons snel herstel op ander materieel gebied in het buitenland gewekt, merkbaar verzwak ken. De „goodwill" wordt door zulke dingen ernstig geschaad. Wij hebben, be rooid als wij zijn, dien goodwill brood- noodig. In meer directen zin hebben wij de kolen ook broodnoodig, voor onze hui zen zoowel als voor onze nijverheid. Reeds is verklaard dat vooral de textiel industrie door het kolentekort zwaar wordt benadeeld. Het land schreeuwt om de producten van die industrie. Iri het algemeen is ieder mensch ge neigd tot sympathie jegens den mijnwer ker. Niemand benijdt hem zijn beroep. Dat de toestanden in onze mijnen tech nisch beter en veiliger zijn dan in bijna alle andere landen en dat ook in den Iaat- sten tijd veel voor de lotsverbetering van de ondergrondsche werkers is gedaan, kan ons niet luchtig op dit punt stemmen. Het blijft een hard beroep. Maar waarom ont breekt in omstandigheden, waarin daar meer dan ooit behoefte aan bestaat, bij den mijnwerker de toewijding, die hij vroeger toonde? Het is bekend dat hij, ondanks de groote bezwaren van zijn werk, veelal aan de mijn verknocht is. Hoe kan zijn belangstelling voor zijn ar beid verminderen, nu die tot zoo buiten gewone belangrijkheid is gestegen en hij in den volsten zin des woords een sleutel positie bekleedt? Dat moei'lijk te begrijpen. Wel wor den wij herinnerd aan do gebeurtenissen in Juii 1945, toen Rotterdamsche haven arbeiders weigerden de voedselschepen te lossen en verscheidene ongelost vertrok ken. Krachtige maatregelen zijn nu aange kondigd. Men zal ze moeten nemen en doorzetten. Ook als de indienststelllng Het proces te Neurenberg wordt sedert enkele dagen bijgewoond door prof. B. K. A. Röling, hooglecraar aan do Utrecht- schc universiteit, door dc Ncderlandschc regccring benoemd tot rechter in het in ternationale militaire tribunaal te Tokio, dat zal oordcclen over de Japansche oor logsmisdadigers. IR) was geïmponeerd door de hooge opvatting die het tribunaal van z.yn taak heeft en speciaal door dc pijniykc zorgen die getroffen zyn voor de rechten der ver dediging. Uruguay tegen doodstraf. Uruquay heeft aan dc UNO-vergadering verzocht, een beroep te doen op het tri bunaal van Neurenberg om niet de dood straf voor de Nazi-oorlogsmisdadigers te overwegen en nis maximumstraf levens lange gevangenschap vast te stellen. Uruguay is van mccning, dat levenslang de ernstigste 6traf is, die met dc demo cratische eerbied voor het menschelijk leven vcrcenigbaar is. (U.P.) van buitcnlandsche werkkrachten nood zakelijk blijkt. Men kan dc groote massa van ons volk niet het slachtoffer laten worden van chicanes. R. P. Reuter meldt, dat sommige delegaties bij de UNO in contact staan met bun re geeringen om een energieke en gecoördi neerde actie tegen Franco te bespreken. Dc anti-Francobeweging op de UNO wordt geleid door vijf Zuid-Amcrikaansche lan den, die geen diplomatieke betrekkingen met Spanje onderhouden: Mexico, Guate mala, Panama, Venezuela en Bolivia, ter wijl zij door alle andere Zuid-Ameriknan- sche staten gesteund worden, ook door Argentinië. In Chili was tijdens de jong ste staking een der eischen het verbreken der betrekkingen met Spanje. In Uruguay en Cuba hebben de wetgevende vergade ringen daartoe strekkende moties aan genomen. Een belangrijk argument in de oogen der Zuid-Amerikanen is het feit. dat een verandering van regiem in Spanje het aanknoopen van handelsbetrekkingen weer mogelijk zou maken. De berichten uit andere landen wijzen er op, dat de Spaansche kwestie rijp voor behandeling is. De voormalige Amerikaan sche minister van Financiën verklaarde Maandag: „Wanneer de democratische landen duidelijk en eenstemmig konden spreken, zouden Franco's dagen geteld zijn Dc nieuwe Noorsche minister van Ruitenlandsche Z.aken verklaarde, dat Noorwegen alle initiatieven om het Roaan- sche probleem ter sprake te brengen zou ondersteunen. Ook de houding van Frank- 1 Het woord is aan Rabindranath T a g o r e: Het kanaal gelooft graag dat rivieren alleen bestaan om het van water te voor zien. Nieuwe Russische eischen in Mantsjoerije Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft toe gegeven. dat de Sovjet-Russen van China in Mantsjoerije nieuwe concessies verlan gen buiten die, welke reeds krachtens het Chineesch-Sovjet-Russische verdrag zijn gegarandeerd. De eischen zijn meer van economisch dan van politiek karakter. Do hierover aan den gang zijnde besprekin gen ademen echter een vriendschappelij- ken geest. Van 5 Mei a.s. af den dag waarop de nationale vergadering zal bij eenkomen, zal Nanking weer de hoofd stad van China zijn. Tsjoengking zal den rang van tweede hoofdstad krijgen wegens de offers die deze stad zich tijdens den oorlog met Japan heeft moeten getroos ten. erkennen regeering-Groza Engeland en de Ver. Staten hebben aan de Roemeensche regeering bericht, dat zij, nu de regeering-Groza haar basis over eenkomstig de besluiten van de conferen tie van Moskou heeft verbreed, bereid zijn haar te erkennen. in Haarlem en omgeving De N.S.B.'ers en andere politieke ver dachten uit Haarlem en omgeving zijn thans ondergebracht in twee kampen. In de vroegere kazerne aan den Koudenhorn te Haarlem zitten 2000 mannen en in „Duin rust" te Ovcrveen 1000 vrouwen Het zijn allemaal menschen die geacht worden in aanmerking te komen voor berechting voor een Bijzonder Gerechtshof of een Tribunaal. De vrijlating van lichte geval len is hier afgeloopen; de meesten zijn omstreeks Kerstmis ontslagen. Het betrof ongeveer 500 menschen. Aanvankelijk waren hier ook verdach ten uit andere streken van het land, ter wijl verscheidene Haarlemmers elders op gesloten zaten. Er heeft evenwel een ver schuiving plaatsgehad. zoodat nu alle verdachten uit Haarlem, Velsen, Bloe- mendaal, Heemstede, Bennebroek en Zandvoort in Haarlem of Overveen zijn opgeborgen. Op een bevolking van een kleine 250.000 zijn hier dus 3000 gedetineerden, of onge veer 1.2 wordt hersteld Nu het badseizoen nadert, is een goede treinverbinding voor Zandvoort een eerste vereischte. Dat de spoorwegen een open oog hebben voor de belangen van Zand voort, blijkt uit het feit, dat men reeds druk bezig is de lijn Haarlem—Zandvoort te repareeren. Het zal echter van den aanvoer van materiaal afhangen of voor Mei het traject geheel hersteld zal zijn. rijk ls duidelijk: de Fransche regeering heeft reeds uitdrukking gegeven aan haar wensch, dat een collectieve actie tegen het bewind van Franco zal worden inge zet. De monarchistische actie. Spaansche monarchistische kringen ach ten het zeer wel mogelijk, dat gedurende het verblijf van den Spaanschen troon pretendent Juan in Portugal een schaduw kabinet gevormd zal worden onder leiding van de meest bekenden figuur uit den strijd om de monarchie, Gil Robles, of van den oud-minisfer van financiën, Juan Vin- tosa. Deelnemen van vrouwen aan het vredeswerk De vrouwelijke gedelegeerden ter UNO- conferentie hebben een open brief ge richt aan alle vrouwen over de geheele wereld om deel te nemen aan het werk van vrede en herstel. Op de regeeringen wordt een beroep gedaan om de vrouwen overal aan te moedigen actiever deel to nemen aan nationale en Internationale aangelegenheden. De gedelegeerden wen- sehen voor de vrouwen van alle landen uiting te geven aan haar vaste geloof, dat groote mogelijkheden en een belangrijke verantwoordelijkheid haar wacht.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1