Haarlems Dagblad Reacties op de voorstellen: Een Politieke Gebeurtenis van niet ongunstig tot gunstig De jacht op de trottoirtegels 25.000 van de 125.000 terecht Manoeilsky blijft bij zijn eisch Het Haarlemsche tribunaal 60e Jaargang No. 1885S Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37, Haarlem IJmuiden: Kennemerlaan 154, Telef. 5437. Tel.: Administratie 10724. Expeditie 14825 Dirocteur-IIool'dredactcu. Oiiwlas id JFebrunrl I94ii Uitgave Stichting Voorlichting Abonnementen: p. week 31 ct. per kwartaal f 4. Postgiro 273107. Redactie 10600. Dir.-Hoofdred. 15054 DE schepping van de Partij van den Arbeid, die haar stichtingscongres Zaterdag te Amsterdam heeft gehouden, is zonder twijfel een groote politieke ge beurtenis in ons land. Want hiermee is de slagorde dér oude partijen doorbroken en hebben zich drie partijen en eenige kleinere groepen vereenigd op een ge meenschappelijke basis, die zooals voor zitter prof. Banning ten Congresse op merkte niet door compromissen is be reikt, maar uit eerlijk en oprecht overleg ontstaan. Belangrijk zijn ook de woorden van minister Drees: „Sedert een halve eeuw was het politieke leven in ons land vrijwel gefixeerd. Er waren numerieke verschuivingen, maar de posities bleven vast liggen. Er waren ook niet meer de duidelijke en klare bestemmingen, waar voor men bij de verkiezingen werd gesteld. Iedereen wist, dat de versnippering der politieke partijen geen enkele in staat stelde, een programma werkelijk uit te voeren. Dit deed de onverschilligheid en de afkeer tegen het politieke leven ont staan." Men denkt bij dit betoog wel meteen aan het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging, dat in de jaren 19171940 het politieke leven zoozeer heeft helpen ver starren en alleen kleine numerieke ver schuivingen bij de verkiezingen mogelijk maakte. Volgens tJit stelsel zullen in Juni a.s. de verkiezingen nog gehouden wor den. Zal het de laatste maal zijn? Zal uit de komende Grondwetsherziening die wij ziging van het kiesstelsel voortvloeien, die een vernieuwing en tevens een bevrijding kan beteekenen en de belangstelling en het medeleven van de kiezersmassa den aansporenden zweepslag .toedienen, dien zij behoeven? Het is van harte te hopen. Bleven wij aan E. V. geklonken, dan zou minister Drees het na de verkiezingen van 1946 toch weer aanschouwen, dat de dan verworven nieuwe posities bleven vastliggen. Op zichzelf zal de vorming van de Partij van dep Arbeid voor de komende verkiezingen wel tot een belangrijke ver andering, vergeleken met de positie van 1940, moeten leiden. Maar concentraties van partijen alleen kunnen de verstarring, door E V. teweeggebracht, niet blijvend teniet doen. Het kiesstelsel is inderdaad een kernpunt van het politieke leven. De heer R. van der Burg, vroeger van de Christen Dein. Unie, heeft op het Con gres gezegd: „Zullen wij in staat zijn het materialisme, dat hoogtij viert, te over winnen? De oorlog heeft on6 een erfenis nagelaten, die nauwelijks te^ verstouwen zal zijn Vele schrijnende misstanden in onze maatschappij schreeuwen om oplos sing. De politiek heeft geen allerbesten naam in ons land." Het zijn overwegin gen. die ook andere partijen zich wel met den diepsten ernst zullen moeten voorleg gen. Er is een voorloopig bestuur van twin tig leden voor de Partij van den Arbeid gekozen en het bevat 9 oud-S.D.A.P.'ers, vier oud-V.D.'ers, twee oud-C.D.U.-leden, twee Katholieken (Christofoorgroep), twee vertegenwoordigers van de voordien poli- tiek-dakloozen en als twintigste lid den minister-president, prof. Schermerhorn. De helft van de ministers behoort tot de Partij van den Arbeid Wij zullen er nog aan moeten wennen de partijnamen S.D. A P., V.D. en C.D.U. niet meer te hooren op het politieke strijdtooneel. Het is nog even nieuw voor ons. bekende namen als Vorrink, Lieftinck, Joekes, Drees, Oud en Kranenburg als die van een groep partij- genooten onder één vlag vereend 'te zien. Prof Lieftinck, de minister van Financiën, was het die op het Congres sprak van eerbied voor de Scheppingsorde en dienen van de gerechtigheid als een Goddelijke opdrachteen overtuiging, die ver vat i» in het program der nieuwe partij, die Christendom en socialisme in haar vaandel voert en daarmee voor mannen nis prof. Banning en prof. Schermerhorn een hoogste vervulling van wenschen moet beteekenen. die dan ook duidelijk in hun geestdriftige redevoeringen on het Con gres tot uiting kwam. Het is te voorzien dat na de verkiezin gen groote kans zal bestaan op samen werking van de Partij van den Arbeid met de Katholieke Volkspartij, die haar naam aldus gewijzigd heeft na een halve eeuw lang Katholieke Staatspartij gehee- ten te hebben Vele politieke voorspellin gen gaan in de richting van een werk- meerderheid ..working majority" zegt de F.ngelschman in de nieuwe Volks vertegenwoordiging, voor deze beide pnrMjen. Bij de verkiezingen zal moeten blijken hoevele politiek dakloozen zich tot de Partij van den Arbeid voelen aange trokken. Een aantal hunner heeft ver leden week, terwijl de fusionneerende partijen elk haar congressen hielden, ook een congres belegd. dat tot toetreding besloot De vraag, of met de 6tichting van de Partij van den Arbeid de rangschikking van partijen voor den stembusstrijd ten einde is. kan nog niet met zekerheid wor den beantwoord Van sommige is het ze ker dat zij weer onder den bekenden naam zullen deelnemen Maar er loopen nog wel geruchten over de mogelijkheid der vor ming van een nieuwe middenpartij Moch ten die tot werkelHkheid worden de N R.C. zinsppplde er onlangs op dan zal dat wel spoedig blijken. Indonesia's Onafhankelijkheid Zooals overeengekomen was, hebben het nationalistische dagblad Merdeka en het Bataviasche „Het Dagblad", den tekst van de Nederlandsche voorstellen zonder com mentaar gepubliceerd. Vooral de oudere elementen zijn gevoe lig voor den goeden wil, die uit deze voor stellen blijkt; de officieele reactie is ech ter lauwer, al waardeert men de breedere mogelijkheden voor besprekingen, die thans geopend worden. Hadji Agus Salim, die thans officieel adviseur van Sjahrir is geworden, verklaarde, dat de republi keinen eerst de reactie uit Midden-Java willen afwachten. Voor dien tijd zullen zij in geen geval tot handelen overgaan. Soe- tan Sjahrir weigerde dan ook een ver klaring af te leggen. Toen hem naar zijn oordeel gevraagd werd over de besprekin gen in de Organisatie der Ver. Naties be treffende den toestand in Indonesië, ant woordde hij grinnikend: „Het lijkt, dat het slechts hun bedoeling is, een commissie van onderzoek te sturen. Ik zou niet we ten, wat voor schade die kan aanrichten." Hij zeide tenslotte nog. dat het Republi- keinsche antwoord binnen 14 dagen ver wacht kan worden. In strijd met andersluidende gehuchten neemt onder de Nederlandsche bevolking te Batavia critiek op de voorsteilen geen belangrijke plaats in. Men is geneigd zijn oordeel op te schorten tot nadere bijzon derheden uitgewerkt zijn- De New-York Times weet nog uit Ba tavia te melden, dat de Nederlandsche voorstellen door een specialen koerier aan Soekarno in Djokjakarta zijn overhan digd. De meeiiiiig van derden Ervaren neutrale waarnemers, die na drukkelijk beweren, dat de besprekingen waarschijnlijk van zeer langen duur zullen zijn, hebben als hun meening uitgespro ken, dat de politiek geschoolde Indonesiërs het op prijs zgllen stellen, dat de voordee- hm van het hervormingsplan ruimschoots opwegen tegen de tijdelijke nadeelen er van. Deze waarnemers wijzen vooral op het groote belang van het vooruitzicht voor Indonesië, spoedig tot de Ver. Naties te kunnen toetreden. Zij zijn er eveneens van overtuigd, dat Indonesië'.-* onafhanke lijkheid niet in 5 maanden voltooid kan worden Daarom zien zij in het tijdsele- ment, dat in de Nederlandsche voorstellen vervat is, een bewijs van verstandig po litiek beleid. Het feit, dat het kabinet-Sjahrir geen verdere stappen zal doen voordat de re actie uit Djokja bekend ls. wordt niet toe geschreven aan een opnieuw beperken van de volledige bevoegdheden, die de Indonesische minister-president verleden week verkregen heeft. Het Londensche dagblad „The Times" juicht in een hoofdartikel. „De Indonesi sche knoop", de Nederlandsche voorstel len toe, die boven een plaatselijke regeling uitgaan. Het plan van een centrale regee ring doet denken aan de structuur van het Koninkrijk der Nederlanden, dat ont staan is als een federatie van provinciën, welker eenheid gewaarbotgd wordt door de Kroon. De nieuwe federatie zal echter minder geünifieerd zijn, wat moge blijken uit het Nederlandsche plan, Indonesië zoo spoedig mogelijk voor te dragen als lid van de Vereenigde Volken. Het blad be sluit met de opmerking, dat het terugtrek ken van de Britsche troepen uit Java ner gens méér toegejuicht zal worden dan in Engeland en ook zal geschieden, zoodra een compromis bereikt is. Amerika heeft nog slechts weinig van zijn meening laten hooren. Op het oogen- blik is een radio-commentaar het eenige wat ons bereikt heeft, en dat houdt zich op de vlakte. Wapen-opslagplaats ontdekt Tien minuten nadat kapitein Z. I. G. Orun van den Britschen contra-spionnage- dienst bericht had ontvangen, dat er wa pens op het stationsterrcin te Medan wer den verborgen gehouden, doorzocht hij met zes van zijn manschappen het betref fende gebied, waar hij 22 Japansche ge weren, 1500 Britsche en Japansche patro nen en 80 handgranaten in een remise nabij het station aantrof. Door het onverwachte van den overval werd voorkomen, dat de Indonesiërs de wapens in veiligheid brachten. Men weet dat in de oorlogsjaren in Haarlem 125 000 trottoirtegels verdwenen zijn. Openbare Werken, dat de tegels noo- dig heeft voor het herstel der gehavende trottoirs, houdt reeds maanden lang een jacht daarop. Veel tegelpaadjes in parti culiere tuinen zijn verdwenen! In totaal zijn nu 25.000 tegels achterhaald. Maar de jacht duurt voort! Dr. J. H. Carp voor den rechter Op 5 Maart te 10 uur zal voor het bijzonder gerechtshof te 's Gravethage terechtstaan tr. J. H. Carp, die president geweest is van het zoogenaamde Vredegerechtshof, dat in be zettingstijd te 's Gravenhage gevestigd was. Het woord is aan.. N ij h o f f: Het goede is een onver moeibare zang; rn aar het slechte wordt moede en is allang, voor het zingen kan, ondergegaan. Von Paulus getuigt in Neurenberg Begin Januari van het jaar 194.7 kwam de groote ommekeer in den Duitechea veroveringsoorlog in Rusland, toen gene raal von I'aulus met de resten van het zesde Duitsche leger bij Stalingrad moest capituleeren. Maandag werd de herinne ring aan dit feit weer levend, toen von Paulus ii» de getuigenbank van het Neu- renbergsche hof verscheen. Deze gebeur tenis vormde een volkomen verrassing, niet het minst voor de beklaagden en tic verdedigers, welke laatster* natuurlijk niet daarop geprepareerd waren. Von Paulus antwoordde op de vragen, die hem door den Sovjet-aanklager Ru- denko werden gesteld, dat het aanvalsplan tegen de Sovjet-Unie ongetwijfeld de be doeling had, dit land te koloniseeren Hij gaf een schildering van de voorbereidin gen tot het aanvalsplan „Barbarossa", waarin Finland en Roemenië waren op genomen, doch waarin niet gerept werd over de mogelijkheid van een Russischen aanval. De nadere uitwerking ervan voor zag in de verovering van Rusland lot do lijn WolgaArchangel. Hoezeer Hitier be hoefte had aan de grondstoffen van het land, bleek uit diens uitlatingen in .Tuit 1942; zonder de olievelden van Maikop en; Grosney achtte de Fuhrer den oorlog ver loren. Toen Rudenko vroeg, wie volgen# den generaal actief aan het agre*sieola4l hadden deelgenomen, verklaarde von Pau lus, dat Göring, Keitel en Jodl do eerst# militaire raadgevers van Hitier waren. De mededeelingen van dezen Duilsehe» generaal veroorzaakten een sensatie in do beklaagdenbank. Vooral Göring was zeelt opgewonden en ook de anderen lieten haastig brieven aan hun verdedigers over handigen. Er werden nog andere getuige nissen aangehaald, o.a. van gen Warli- mont, plaatsvervanger van Jodl. Deze hadf verklaard, dat Hitier reeds in 1940 des aanval op Rusiand had willen openen, doch docr onvoldoende strategische voor bereidingen was dit onmogelijk Zal Veiligheidsraad beslissen?, De bespreking van de Indonesische kwestie in den Veiligheidsraad werd Maandagavond heropend met een rede van Manoeilsky. De Oekraïnschc af gevaardigde drong er bij den Raad op aan, een definitief besluit te nemen en wees op de resultaten van het niet nemen van een beslissing door den volkenbond inzake Spanje. Hij stelde een resolutie voor, waarin om het sa menstellen en uitzenden van een com missie naar Indonesië werd gevraagd. Voorzitter Makin bracht de vraag ter sprake, of de Oekraïnsche gedelegeerde al of niet het recht had, den Rand een voor stel voor te leggen. Hierover waren de op vattingen verschillend. Mr. van Klcffens I»e hevige regenval hoeft op verschillende plaatsen van ons huid, vooral in het Oosten groote ovcretrooniiiigen veroorzaakt. l>e verkeeinwojc door het dorp Kookiuige hij Meppol kwam over een lengte van eenige honder den meiers onder wuteric staan. Iets wat nog nimmer gebeurd is. (I*.) Dat in de Partij van den Arbeid een sterke concentratie van partijen tot stand is gekomen, en dat een aantal bekende Nederlanders van vele vroeger zoo sterk gescheiden politieke opvattingen er elkaar in gevonden heeft, is een politieke ge beurtenis van onloochenbare beteeken is. R. P. Russische verkiezingen Maandagavond 8 uur had de centrale verkiezingscommissie te Moskou een to taaloverzicht van de deelneming der kie zers aan de verkiezingen. Naar uit deze gegevens blijkt, hebben van de bijna hon derd millioen kiesgerechtigden 99.5 pCt. hun stem uitgebracht. tenslotte meende, dat de Raad, bij afwe zigheid van vastomsch reven regelenj „mild" moest zijn in zijn houding. Hij) stelde formeel voor, dat den Oekraïnsche» gedelegeerde zou worden toegestaan, zijn; resolutie ter tafel Ui brengen. De Amcrikaansche afgevaardigde Stetti- nlus verklaarde zich tegen het instellen van een commissie van onderzoek. Dc beste hoop op een oplossing van de kwestie in Indië was gelegen in de onderhande lingen, die thans aan den gang zijn tus- schen Nederland en de Indonesische na tionalisten. Stettinius zeide dat, te oordoe len naar wat mr. Van Kleffens gezegd had, het leek, dat aan de gewettigde ver langens van het Indonesische volk zou worden tegemoetgekomen. Een commissie zou daarom geen zin hebben; het zou zelfs ernstig zijn. wanneer de Raad iets doen zou, dat een succesrijk resultaat in den weg zou staan. De Chineesche afgevaar digde Wellington Koo zeide. dat de Raad dc bespreking van hgt Oekraïnsche voor stel behoorde te verdagen, totdat het re sultaat van de huidige onderhandelingen te Batavia bekend zou zijn Amcrikaansche kringen te Londen vree zen, dat het op een beslissende uitspraak van den Veiligheidsraad inzake de be doelde commissie zal uitloopen. De moge lijkheid is echter niet uitgesloten, dat de Raad zal probeeren een compromis te vfiv- den, in den geest van de regeling der Iraansche kwestie. In dat geval zou iedere actie voorloopig achterwege blijven. Hedenmorgen zouden de besprekingen worden voortgezet I Komt in het perceel Dreef 32 Er is thans een onderdak gevonden voor het Haarlemsche tribunaal. Dit zal geves tigd worden in hef perceel Dreef 32, (waarin eerst een schermzaal gevestigd zou worden) dat evenwel inwendig be langrijk verbouwd moet worden. Er Ls dan ook nog niet te zeggen wan neer de eerste zitting zal kunnen worden gehouden. Zoo spoedig mogelijk zal do griffie in orde gemaakt worden, zoodat dan met het vooronderzoek der zaken kan worden begonnen.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 1