r A. G. v. Elk Uw naaimachine defect?? Acht jaar geëischt Twee bunkerbouwers Onze voedselvoorziening Sport in het Kort WÈG met den Effecten- Registratie Autotransporten 25e Postzegelveiling Sm O* Sm Fa. IVI. C. Hoole Uitspraken Bijz. Gerechtshof Amsterdam Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam deed heden uitspraak in de zaken tegen: B. H. van R. uit Nieuw-Vennep wegens het verraden van de verblijfplaats van Joodsche onderduikers. Vonnis 5 jaar ge vangenisstraf en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. Geen recht van cassatie De eisch was 10 jaar. A J. M. van H. uit Haarlemmermeer, die in een brief aan de Feldgendarmerie namen en adressen van een aantal ondfcr- grondsche werkers had opgegeven en daarin nog verschillende bijzonderheden had meegedeeld, welke brief de Duit- schers gelukkig nooit heeft bereikt, door dat hij werd onderschept, werd tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld met levens lange ontzetting uit de kiesrechten. Geen recht van cassatie. De eisch was 20 jaar. B. W. werd tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld, met recht van cassatie. C. J. S. te Haarlem word vrijgesproken van het ten laste gelegde, dat hij gelden van Joodsche onderduikers ten eigen bate zou hebben aangewend. B. J. B. uit Haarlem werd wegens in diensttreding bij de Duitsche weermacht tot 1 jaar gevangenisstraf zonder recht op cassatie veroordeeld. De adv. fiscaal had 10 jaar geëischt. L. C. v. d. B. te Heemstede werd schul dig geacht aan het ten laste gelegde, dat zij mededeeling had gedaan aan den nat. soc. gezinden politie-inspecteur Ritman te Velsen, uitgescholden te zijn door Drees die zich ook haars inziens belcedigend had uitgelaten over dc Duitsche soldaten. Het Hof oordeelde dit echter niet strafbaar en sprak verd. vrij. wegens chantage Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam zette heden de behandeling voort van de zaak tegen W. J. van S. uit Haarlem, wien afpersing van Joodsche onderdui kers is ten laste gelegd. Thans werd een rechercheur van den P.O.D, gehoord, die verklaringen aflegde hoe hij in den Kou- denhorn verschillende proeven heeft Kc- nomen of getuigen verd. herkenden. Zij herkenden hem allen. Mevrouw Leeuwin verklaarde dat verd. één van de twee mannen was, die gepoogd hebben haar man te chanteeren. Zij heeft hem ook aan ?ijn handen herkend. De adv.fiscaal mr. B. J. Besier wees er in zijn pleidooi op, dat or meer klachten over verd. zijn binnengekomen. Dat hier alleen de zaak der families Worms en Leeuwin is aanhangig gemaakt is een gevolg van het feit, dat alleen bewijs in deze zaken kon worden geleverd. Dat verd. Joodsche onderduikers meer heeft laten betalen dan direct noodig was, kan naar het oordeel van den adv.fiscaal nog niet wderrechtelijk zich tóeëigenen worden genoemd, gezien ook de groote risico's, welke verd. liep toen hij zulk een gezin in zijn woning opnam. Nu is het de vraag of verd. ten aanzien van de familie Worms zich schuldig heeft ge maakt aan benadeeling van dit deel van ons volk. Naar spr.'s oordeel was dit een grensgeval en hij achtte hier geen over tuigend bewijs aanwezig. Aan het ge beurde in de Mr Cornclisstraat achtte de proc.flscaal hem echter wel schuldig. Na herinnerd te hebben aan het illegale werk van verd. eischte spr. 8 jaar en ontzetting uit de Kiesrechten voor 15 jaar. De verdediger meende dat met het herkennen van verd. de grootste voor zichtigheid moest worden betracht. Mr. Prinsen Geerligs pleitte vrijspraak, subs, vroeg hij rekening te houden met het goede werk. door verdachte voor het vaderland verricht. Uitspraak 19 Febr. Voor het Bijz. Gerechtshof te Amster dam zouden heden terecht staan H. M. uit Santpoort en R. R. uit Overveen, wien o.m. ten laste werd gelegd: het verbou wen van een aantal Nederlandsche sche pen tot duikerschepen; het reparccren van 60 vaartuigen der Duitsche marine, het bouwen van 20 reddingssloepen voor Duitsche schepen; het bouwen van 24 kazematten, althans een aantal Duitsche schuilplaatsen in de duinen, althans daaraan hebben meegewerkt. Verder werd vermeld de bouw van 36 kazematten te Hoek van Holland, op Rozenburg en Goeree en Over-Flakkoe, van 12 trans formatorenhuizen met bijbehoorendo ma chinekazematten en een gasfilterstation. Ook vermeldde de dagvaarding den aan leg van diverse straatversperringen in de omgeving van den Briel. De behandeling van de zaak werd we gens ziekte van den verdediger voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Franco bereid tol autarkie In een rede te Segovia heeft Franco be vestigd, dat Spanje zijn poiitleken koers, gegrondvest op het kapitalisme en den strijd legen het communisme, behoort voort te zetten. Zonder direct de buiten- landsche aanvallen op zijn regime te me- moreeren. heeft Franco toch gezinspeeld op dc actie van de UNO en dc afzonder lijke landen. Hij zcide. dat, wanneer de vreemde mogendheden het niet eens zijn met de huidige Spaanschc politiek, hij bereid is de grenzen te sluiten en in autarkie verder te leven; n.l. uitsluitend door middel van de Spaanschc producten en zonder hulp van buiten. Hij deed een beroep op „alle Spanjaarden van goeden wille" om Spanje te herwinnen zonder represailles te vreezen. (U. P.) Ir.S.^L. Louwes over de vooruitzichten Ir. S. L. Louwes, directeux'-generaal van de Voedselvoorziening, deelde op een pers conferentie mede, dat er in de wereld een ontstellend gebrek aan voedsel heerscht. Het meest nijpend is het tekort aan tarwe en«vetten. Het tarwegebrek kan alleen en uitsluitend door goede oogsten worden op geheven. Wat de Nederlandsche taxwepositie aan gaat, kan worden gezegd, dat ons land er niet slecht voorstaat. Door een zeer voor uitziende regeeringspolitiek zijn onmid dellijk na de bevrijding groote hoeveel heden tarwe naar ons land vervoerd, vol doende om geruimen tijd in de behoefte te voorzien. De oorzaak van het groote tekort aan vetten is gelegen in de omstandigheid, dat de groote productie-landen nog niet nor maal werken. Wat Nederland betreft, ook in on6 land vormt vel de zwakke positie in de voedsel voorziening. Het merkwaardige is, dat wU in 1946 meer boter zullen produ- ceercn dan wij voor den oorlog in eigen land consumeerden. Er zal vol doende boter zijn, maar andere vetten zullen schaarsch blijven. Dat blijkt uit de jaarlijksche behoefte van voor den oorlog, van 15.000 ton boter, 60 tot 70.000 ton margarine en 30.000 ton vet. Een hoopvol geluid liet de heer Louwes ten aanzien van de melkproductie in Ne derland hooren. Deze is op het oogenblik stijgende. Gedurende de laatste weken lag dc melkopbrengst 30% boven het percen tage in do overeenkomstige periode van 1944. Het vleeschtekort in ons land zal ook dit jaar nog zorg baren. Het herstel van onzen veestapel hangt immers in hooge mate af van den import van veevoeder. Dit geldt voornamelijk voor de varkens teelt. Voor den oorlog bedroeg het aantal geslachte varkens ongeveer 2 millioen stuks per jaar. Gemiddeld werden er 1,5 'tot 1,6 milllioen varkens in Nederland ge houden. Volgens de laatste gegevens zijn cr thans weer ongeveer 900.000 varkens. Het veevoederprobleem echter is niet al leen voor Nederland, maar voor de geheele wereld, het punt waar alles om draait. Gezinskerstel is Volksherstel Ter gelegenheid van de Gezinsweek van Ned. Volksherstel organiseerde de Stich ting voor Maatschapelijk Werk op Huma- nistischen Grondslag Maandagavond een bijeenkomst voor leerkrachten en jeugd leiders te Haarlem. Nadat de voorzitter, de heer F. H. W. Vliegen, in zijn openings woord op de groote beteekenis van het gezin in onze samenleving had gewezen, sprak mr. J. Bierens de Haan over „Ge zin en samenleving". Hij schetste het groote belang van de gemeenschap, de bindende kracht van onze samenleving, waarvan het gezin, als de kleinste gemeen schap, de belangrijkste pijler is. In het gezin krijgt het kind den geestelijken grondslag, gedragen door en belichaamd in zedelijke gewoonten. Ieder ontvangt er, wat hij bereid is te geven. In het gezin moet de „Ik"-geest voor den „Wij"-geesl wijken. Van het gezin uit moet het kind de samenleving worden binnengeleid. Het gezin is de rustplaats, de eenheid tegen over de zakelijke maatschappij, waar be grip, troost en liefde worden gevonden. Daarna sprak dr. C. Spoelder over „School, sport en gezin". De school moet parate kennis bijbrengen, het intellect ontwikkelen en het karakter vormen. In de school geldt: moeten. Het kind gaat niet naar school om te doen wat pleizie- rig is, doch om met pleizier te doen, wat onpleizierig is. De onderwijzer moet een roeping voelen en het contact leggen tus- schen school en ouders. School en gezin staan naast elkaar, doch moeten elkaar aanvullen. Het kind is doel. In bepaalde gevallen zijn school en sportclub concur renten. Een goed sportleider kan een goed voorbeeld zijn. Kameraadschap, samenwer king en tegen-verlies-kunnen moeten met den teamgeest in dc sportclub groeien. Met een kort woord sloot de heer Vlie gen den belangwekkenden avond. Inbrekers Een fluisterend gesprek in een Haar- lemsche slagerij over een handeltje in oude munten wekte de aandacht van de Haarlemsche recherche, die in haar be langstelling zelfs zoover ging, dat zij de onderhandelaren de beide Hagenaars V. en S. eens nader aan den tand voel de. De munten, die toen op tafel kwamen, vertegenwoordigden een waarde van on geveer f 500 aan zilver, maar de collectie, die een verzamelaar doet watertanden, heeft een veel grootere antiquarische waarde. Vele staten en staatjes uit een min of meer grijs verleden waren hierin vertegenwoordigd. Al spoedig bleek, dat een en ander afkomstig was van een kers- versche inbraak in Den Haag. De beide mannen kunnen thans van de vermoeie nissen uitrusten op een plaats, waar zij noch oud, noch nieuw muntgeld voor on derdak nóodig hebben. Bij een inbraak aan de Harmenjans- straat verdwenen een radiotoestel en een rijwiel. De dader is reeds achter slot en grendel, doch de buit was door hem ver kocht en hiervan ontbreekt ieder spoor. Kranslegging Jan-Gijzenkade Hedenochtend heeft het bestuur van do buurtvereeniging „In Vrijheid Opgericht" een krans gelegd aan de Jan Gijzenkade, waar een jaar geleden 10 jonge menschen het .slachtoffer werden van de Duitsche terreur. Dc slechte weersomstandigheden hebben het doen besluiten, de herden kingsplechtigheid uit te stellen tot Mei, op den vooravond van de bevrijding. Sleepbootstakin» geëindigd in N.-York De staking van 3500 man sleepbootper- soneel in de haven van New-York is voor bij. Het geschil zal aan arbitrage worden onderworpen. Door deze staking was de brandstofpositie van New-York ernstig in gevaar gebracht en de verlichting moest reeds drastisch beperkt worden De staking der 9655 arbeiders in het vervoerbedrijf te Philadelphia duurt nog' voort. Vele der 2 millioen mensehen, die in deze stad wonen, móeten naar hun werk loopen. v KORFBAL. Programma Kon. Ned. Korf- balbond. lc UI.: DE.D—KZ; Samos—Ooster kwartier; SVK—Westerkw. 2e kl.: DVD— Oosterkw. 2; BI. Wit 2—DTV 2; DED 2—Wes terkw. 2; Actlef-Sportiefcomb. -l.uto. 3e kl.: Westerkw. 3—Aurora; Togo—Haarlem. Programma Haar!. Korfbalbond. Ie kl.: Watervl. 2—Animo Ready 1; Oosterkw. 3— SV 2; Oosthoek 1—Aurora 2. 2e kl.: Onder Ons—Watervl. 3; Watervl. 4Animo Ready 2; N. Flora 2—Aurora 3; Aurora 4—THB 3. HOCKEY. Zondag a s. worden in Bloe- mendaal selectiewedstrijden voor dames ge houden tusschen 3 elftallen, waarvan de op stelling luidt: A: Keyzer (Enschedé); E. Loeb (RW), M. de Boer—Koenen (EMHC); R, Ledebocr (HDM), H. Smlthuyzen (A'dam), E. M. Wijnstroom (BDHC); 1,. Nypcls (Leiden), Verhey (Apel doorn), E. Piel (HH1JC), S. Kruize (Laren) en T. Goeting (RW). H: Jurrissen (Pinoké); J. Hogesteyn (Be Fair), X,. Tj. Willink (Deventer); A. v Wie- ringen (H'sum), D. Bels—v. d. Velde (BDHC), W. Cosquino de Bussy—Offerhaus (HHIJC); B. Kleysing (RW), C. Hop (BDHC), T. de Wit (Be Fair), G. Dullaart (H'sum), N. de Ruyter Hofland (Gooi). C: A. Honig (Vlet.); R. Bijvoet (Be Fair), H. Vreede (RW); M. v. d. Stel (Apeld.). J. Goeting (RW). A. Kleinbog (Gooi): L. Rolf (Alkm.), W. Broers (Be Fair), W. Wolterbeek (RW), L. Dolhain (Carry On), K Kruseman (EMHC). VOETBAL. Nagekomen uitslag. Afd. III. Eerste klasse: EnschedéNEC 0—5. WIELRENNEN. Zondagmiddag werden in het Sportpaleis te.Brussel de giootc prij zen van de U. C. I. voor amateurs en profs verreden. In den sprint was bij de beroeps- enners Arie van Vliet van de partij en bij de amateurs startte Cor Bijster. Van Vliet werd in de finale door Scherens geslagen. Bijster had evenmin succes. Zijn eerste serie verloor hij tegen de Engelschman Harris en ook in de herkansing moest hij in zijn legen- stander Gillen zijn meerdere erkennen. Op de Parijsche winterbaan weiden wie lerwedstrijden gehouden, waarbij de Neder landers Schulte en Boeyen in een omnium, bestaande uit drie manches, startten. De omnium werd gewonnen door I.andricux Le Boulch, met 3 pnt., Schulte—Boeyen wer- den derde met to pnt. achter Godeau— Dousset (6 pnt.). Weerbericht Weersverwachting tot Woensdagavond. Afnemende wind. meest uit Noordelijke i ichting. koude nacht, overdag gedeelte lijk bewolkt met matige temperatuur. Overwegend droog weer. Veldloop Brouwerskolkje UITSLAGEN. S00 Meter Juniores tot 17 jaar. 1 e schol- ten 2.17.5; 2. G. Scholten 2.18.3 1000 Meter Jongens 17 tot 20 jaar. l J. A v. d. Horst 3.19.3; 2. H. G. Kappen 3.20.6. 1000 Meter nieuwelingen boven 20 jaar. 1 F. G. Doesburg 3.07.5; 2. Th. Wernlk 3,08.2. 1000 Meter. Meer geoefende nieuwelingen. 1. C. Dekker 3.01.4: 2. E. Bleijswijk 3.03. Hoofdnummer 2400 Meter Veteranen. Af- deeling A loopers: 1. A, N. v d Booren 9.30; 2. J. Buis 9.35. Afdeeling B: 1. j. 1,. Henne- man 10.33.4; 2. G. Hillekamp. 1600 Meter Cracks. 1. W. van Gog 5.25.4; 2. 1 Ee 5.38.2. PASTELS EN FIJNE WATERVERVEN Mevr. van Eyk oude r 13025 It A AM YK.ST 45 ONDERGEDOKEN KOPER WERK dat leelijk is geworden maken wij weer in goeden staat „de; VALK", Emmukndc 23. Tel. 17115. Vernikkelen, bron zen, |M>lUsten. WAT ZOU DAT Wat zou dat nu, zoo'n half pondje boter, zoo'n paar glasruirjes, zoo'n paar plankjes..? Het zou zooveel, dat al die kleinigheden samen een billijke verdeeling van de aanwezige voorraden verhinderen, dat ze extra's betcckcncn voor wie het niet toekomt cn dat ze onthouden worden aan hen, die cr recht op hebben. Daarom is gifhandcl zoo verachtelijk. De Vereeniging voor den Haarlemschen Geld. en Effectenhandel maakt bekend, dat in verband met de de coupon- en dtvldend'bladen moeten worden Ingeleverd vóór 1 Maart 1946 door goheel Nederland, ook DADING VEHZEKERÜ. U BELT KN WIJ KOMEN! lang iran«-|iorl. Liewegje 24, Haarl.liede, Tel. 10510. Haarlem DAN DIRECT NAAR. L. ENGEL, DIEZESTRAAT 6 (BIJ J. GIJZENBRUG) REPARATIES AFDOEND. VLUG EN BILLIJK. De a.s. JUBILEUM VEILING van N.V. POSTZEGELHANDEL P. DE VRIES zal plnats vinden op 21, 22 en 23 Febr. te Haarlem in Café Brinkman, Plein 16, hoek Tempellersstr., steeds te 13.30 u. n.nx. BELANGRIJKBELANGRIJK! Catalogus wordt op aanvraag toegezonden. GROOTE HOUTSTRAAT 1BO - HAARLEM Weet t' dat wij nog steeds goede prijzen betalen voor Uw Huishond- of Industrie- Naaimachine niet of zonder motor? Merk óf defeet geen Rijksstraatweg 250, Haarlem-Noord. Tel. 22787 Telefoon of briefkaart en wij komen. Bel op 20207 Begijnhof 13 Haarlemsche Expeditie Combinatie I. O. en uw goederen voor 't Gooi. Utrecht. Do Bilt 011 Zeist worden 3 x per week afgehaald en <len volgenden dag op hun adressen bezorgd. Ook eenmaal per week een niotorhootdienst naar Utrecht met reehtstreeksohe verbinding naar alle plaatsen in de provincie Utrecht en Gelderland o.a. Arnhem, Nijmegen, ook Almelo. Voor deze dienst belt U 12250 op. A. Vink, Spaarne 84 wordt Ingestaan. O. - HAARLEM -recte bediening Aanbevelend. TIAAR!,. EVP. COMB. I.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3