Haarlemsche Noodmad Spaar eon guidon op elk tientje draaiers, schavers en fraisers Een ƒ1.605.000.crediet als hamerstuk. Betreurde beschuldiging. - Geen stadion. - De arbeidsmoraal en herscholing van arbeiders. - Gas en electriciteit per 2 maanden betalen. - De vroegere nestor herdacht. Woensdagmiddag kwam de Haarlemsche Noodraad samen ter behandeling van een agenda van 13 punten. De zitting duurde dan ook van 2 tot 5'/a uur. Eenige verwondering wekte het, dat zonder eenige discussie het voorstel van B. en W., tot het beschikbaar stellen van credieten tot een gezamelijk totaal bedrag van 1.605.000, voor het uitvoeren van verschillende werken in hoofdzaak een gevolg van de Duitschc bezetting werd aangenomen. De sluizen der welsprekendheid gingen open bij het voorstel tot het vragen van onteigening van gronden bij den Orionweg. De heer Schippers vond het uit stekend dat er sportvelden komen. Maar B. en W. hebben hier meteen ingevlochten het plan, om In Haarlem-Noord een sta dion te stichten. De bouw en exploitatie zou vermoedelijk veel geld kosten en dat kan beter op andere wijze gebruikt wor den voor de bevordering van de sport. Een stadion is meer een zaak van volksver maak. Ook de heer P eschar vreesde, dat zoo'n stadion als gemeente-exploitatie veel geld zal kosten. De gemeente moet zoo iets aan de vereenigingen overlaten. ..Haarlem" heeft al vele jaren het plan een stadion in deze omgeving te stichten. In dit stadium van de zaak wilde de heer Happé geen uitspraak doen voor of tegen een stadion. Laat men nu de ont eigening der gronden vragen, omdat er behoefte is aan sportterreinen, opdat men later een uitspraak kan doen over een 6tadion. Daarmee was de heer M e ij e r s het eens, maar dan moet men zich nu niet aan een bepaalde vereeniging binden. Als de gemeente later zou willen overgaan tot den bouw van een stadion, moet zij vrij staan tegenover alle vereenigingen. In de komende jaren zal, zoo zei de heer Bakker, de gemeente haar geld wel noodig hebben voor 'andere zaken, zooals woningbouw. Zoolang wij nog geen Engelsche Zaterdagsport hebben, zou een stadion verstoring van de Zondagsrust beteckènen. De hefer Angenent, wethouder, wees op het belang van de beoefening van de sport. Na de bezetting moet ons volk geestelijk en lichamelijk hersteld worden. Er was al vóór den oorlog een groot tekort aan sportvelden. In do be zettingstijd is het nog erger geworden. Daarom moeten maatregelen genomen worden om in de toekomst meer velden te krijgen. Spreker zou wel genegen zijn het woord „stadion" uit het voorstel te schrappen en daarvoor „sportcentrum" te lezen. Haarlem heeft tot nu toe niet anders gekend dan grasvelden, waarop etn afgedankte directiekeet als kleed lokaal was geplaatst. Onze stad komt in dit opzicht bij vele kleinere gemeenten achteraan. Er wordt reeds eenigen tijd onderhan deld met de vereeniging „Haarlem" over haar terrein-quaestie. Spreker verwacht dat binnenkort een bevredigende oplos sing verkregen zal worden. De Voorzitter wees er op, dat het voorstel niet anders bedoelt, dan de onteigening der gronden. Als er van een stadion gesproken wordt, bedoelt men eigenlijk niet meer dan tribunes, maar het houdt in, dat B- en W. meenen dat het niet alleen gaat om velden, om de men- schen in staat te stellen de sport te be oefenen, maar ook om andere menschen in staat, te stellen naar wedstrijden te kijken. Men mag dit geen „kijkspel" noe men. Duizenden genieten er van en dit is voor hen gezond, het is beter dan in een kroeg te zitten. Tegen excessen en tegen Zondagsonthciliging zal spreker zooveel mogelijk waken Indien er in de toekomst in Haarlem een stadion komt, zal dit ongetwijfeld aan een vereeniging ter exploitatie gegeven worden, zij het dan ook met subsidie der gemeente. Wederopbouwen is meer dan aandragen van steenen en cement. Sport beteekent een stuk gezondheid. Onze gemeente zal dan ook meer moeten doen op het sport gebied, dan zij tot heden gedaan heeft. Ook wat de terreinen van „Haarlem", ,.H. F. C." en „E. D. O." betreft, moeten maatregelen genomen worden ter verbete ring. Spreker zou er voor zijn dat de gemeente daarbij steun verleent. Een amendement-Schippers, om in het voorstel alleen te spreken van sportvel den (dus niet van een stadion) werd aangenomen met 19 tegen 14 stemmen. Ook werd nog al wat gediscussieerd over het voorstel tot het vaststellen van het uitbreidingsplan Zuid-West, De heeren Van Kessel en Van Boekhoven pleitten voor het ontwer pen van een nieuwen verbindingsweg met „Elswout", het toekomstige recreatieoord van Haarlem. Bovendien werd aangedron gen den grond te Teserveeren voor een vereenigingsgebouw bij het Ramplaan- kwartier. Wethouder Angenent deed in dien geest toezeggingen. Er was evenwel ook nog een ander punt in de rede van den heer Van Kessel. Hij merkte op, dat de S-bócht in den Zijlweg kan vervallen, doordat de Duit- schers daar huizen hebben gesloopt voor het graven van hun tankgracht. Vroeger kon men zoo zei spreker het uit breidingsplan niet uitwerken. Er is zic^j nu een legende aan het vormen, die in houdt, dat men van de zijde van Open bare Werken, toen de Duitschers over hc-t sloopen van huizen spraken, gesuggereérd zou hebben om dan de huizen aan den Zijlweg weg te breken. Het zou goed zijn, als B. en W. over deze zaak een ver klaring gaven. De Voorzitter antwoordde den heer Van Kessel, dat het niet juist is be schuldigingen tegen personen te uiten, die niet in staat zijn zich te verdedigen. Hij had B. en W. van te voren moeten in lichten en dan zou hij hier een antwoord gekregen hebben. Het beste is nu, dat de heer Van Kessel zijn medecleelingen schriftelijk formuleert, dan zullen B. en W. een onderzoek instellen. De heer B 1 o k d ij k vroeg B. en W. of het college wilde mededeelen welke maatregelen zij van plan zijn te nemen ten opzichte van: Ie. Vakopleiding voor jeugdige arbei derspers); 2e.Scholing of herscholing van arbeiders (sters), welke door oorlog en crisistoestand verhinderd zijn geweest een hun passend vak voldoende te leeren. 3e. Aankweeken van arbeidsmoraal bij arbeiders(sters) en ambtenaren, wier ver- antwoordfelijkheldsgevoel door de buiten gewone omstandigheden is verminderd. De heer Van der Wall, wethou der, deelde mede, dat de vakopleiding, de scholing en de herscholing niet meer door de gemeente worden bestuurd, maar door het Rijk. De leiding berust bij de Geweste lijke Arbeidsbureaux.' Voor deze gemeente komt er alleen een commissie van advies, waarin een der zeven plaatsen door de gemeente bezet wordt. Het college van B. en W. is het hiermee niet eens. In samenwerking met andere gemeenten hoopt het college, dat er op dit gebied weer een belangrijker plaats aan de gemeente zal worden toegekend. Het college zal doen wat mogelijk is om een goede arbeidsmoraal zooveel mogelijk aan te kweeken. Allereerst zal arbeids- schuwheid, corruptie en genotzucht be streden moeten worden. Zoo noodig zal met dwang bewerkt moeten worden, dat ieder die werken kan, ook werkt. Er ligt hier een belangrijke taak voor kerk en vereenigingen. Het gemeentepersoneel be zit in het algemeen een goede arbeidsmo raal. Er wordt wel eens gezegd, door men schen die in het algemeen klagen over ambtenaren: „het deed weer eens goed met een ouderwet.schen ambtenaar in het Haarlemsche stadhuis in aanraking te komen." Het voorstel van B. en W. om de inning der gelden voor Jiet verbruik van gas en electriciteit, die nu per maand plaats heeft, weer om de twee maanden te doen geschieden, lokte eenige discussie uit. Het voorstel werd tenslotte aangeno men. Het geeft een besparing van 20.000 per jaar. Tot de voorstellen, die zonder discussie werden aangenomen, behooren: De perceelen Rijksstraatweg 250A en Jan Gijzenkade 254 werden weer ingehuurd voor den Geneeskundigen dienst. Kosten 5300. De verwarmings-installatie van het scholen-complex aan het Junoplantsoen zal verbeterd worden. Het reglement voor het Gymnasium werd zoo gewijzigd, dat de vergadering van rector en leeraren zal beslissen welkje leerlingen bevorderd zullen worden. Gelden werden beschikbaar gesteld voor de herstelling van de schoolgebouwen aan de Bakkerstraat en de Van Zompelstraat. De heer M e ij e r 6 deelde mede, dat alle leden der soc.-dem. raadsfractie zich aangesloten hebben bij de Partij van den Arbeid. De heeT Happé verklaarde, dat ook alle leden van de Vrijz.-Dcm. raadsfrac tie bereid zijn toe'te treden tot de nieuwe partij en zich dus willen aansluiten bij de nieuwe raadsfractie. Bij wijze van uitzondering wilde de Voorzitter een vroeger raadslid herdenken, die overleden is. Het is de heer M. de Braai, die lange jaren lid van den raad is geweest en ook langen tijd nestor. De heer De Braai heeft zijn stem pel gedrukt op veel belangrijken arbeid. Hij deed dit met grooten en goeden trouw, die hem van zijn gezicht te lezen was. Zijn vruchtbaar leven heeft veel beteeke- nis gehad voor den raad en de Haarlem sche bevolking. Personalia. Aan dr. F. P. Keyser, directeur van het Openbaar Slachthuis, die den pensioen gerechtigden leeftijd bereikte, werd eer vol ontslag verleend met dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten aan de gemeente bewezen. Ook aan den heer L. van Dijk werd eer vol ontslag verleend als directeur van de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. Tot curator van het Gymnasium werd benoemd mr. C. Briët. Tot tijdelijke leeraren(essen) aan het Gymnasium, mej. J. Bientjes, mej. G. Bosma, M. Drubel Ketner, dr. A. Mees ters, H. L. Prenen, H. Röhrman, C. Vreede, dr. G. C. Dibbetz, J. v. d. Raa, dr. J. H. Becker en F. G. Hesmerg. Tot leeraar aan de H.B.S. A: J. A. Rijn berg. Tot tijdelijke leeraren aan de Gem. Avondschool voor handelsonderwijs: G. L. Faber, J. W. Fossen, J. van Ravenswaay, A. Hacquebord, L. Alles, Tj. Bakker, J. Prins, G. Rijpma, J. van Veller en F. C. de Joode. Tot tijdelijk leeraar aan de Gem. Avond school voor Nijyerheidsonderwijs: L. van Dijk. Tot onderwijzer aan de Floraschool: B. C. Betzema. Nieuws uit het buitenland De sleepbootstaking te New-York is op geheven. De zetel van de UNO zal tijdelijk te New-York worden ondergebracht. Bij het neerstorten van een Britsch wa tervliegtuig aan de Zuidkust van Engeland zijn 8 leden der bemanning om het leven ge komen. Scheepsberichten Te Rotterdam aangekomen: 12 Fcbr.: „Kalev" (Ned.) van Avonmouth, Rijnha ven 16, bloem; „Voorwaarts" (Ned.) van Glasgow Parkhaven, ledig; „Maria" (Ned.) van Groningen, Parkhaven, ledig; „Anti lope" (Ned.) van Antwerpen, Boompjes, ledig; „Cateli" (Ned.) van Antwerpen, Boompjes, Ledig; „Coyot Hills" (Amerika) van Aruba, B.P.M.-steiger 3, Pernis, olie; „Corsica" (Ned.) van Londen, Spoorhaven loods, 8, stukgoed. 13 Febr.: „Empire Conningbeg" (Eng.) van Swansea, Merwehaven, stuk goed; „Ask" (Noorwegen) van Gdynia, Waalhaven 13, ledig; „William Johnson" (Amerika) van Philadelphia, Waal haven 54, kolen; „Nosktank" (Noor wegen) van Curacao, B.P.M.-steiger 10, olie. Rotterdamsche Lloyd: „Indrapoera" passeerde 12 Febr. 17 uur Aden. „Welte vreden" 13 Febr. 7 uur te Napels verwacht In de Ned. Herv. Kerk te Blocmcndnal wordt Vrijdag 15 Februari, 's morgens 10Ü uur een bijeenkomst gehouden waarin Ds. A. Barendrecht als veldprediker afscheid neemt van het 2e Bat. Ie Reg. Infanterie. (Hij is benoemd tot garnizoensveldprediker te Amsterdam). Zijn opvolger Ds. F. J. Sinke, van Meteren zal dan tevens spieken. Burgers kunnen de bijeenkomst bijwonen. Door een militair gerechtshof te Burg- steinfuit zijn 5 leden van de Sicherheits- pollzei in Nederland, die betrokken waren bij het doodschieten van een Engelschen parachutist die in de omgeving van Enschede gedaald was, ter dood veroordeeld. Onder de schuldigen is dr. Eberhardt Schoengarthe, de plaatsvervanger van Rauter. TOEWIJZINGEN PINDAKAA®, Het centraal distributiekantoor deelt med^ dat detaillisten in pindakaas de bonnen B 7Ï in de week van 17 tjn. 23 Febr. bij de plaat selijke distributiediensten moeten inleveren ter verkrijging van toewijzingen no. 687. Grossiers dienen zich op de ontvangen toe wijzingen 687 bij de fabrikanten te bevoor^ raden. Zij ontvangen derhalve geen afzonder lijke grossierstoewijzingen. Wel kunnen zij de coupures 687 desgewenscht bij de plaatse lijke diensten inwisselen tegen coupures voor een grooter aantal rantsoenen. Ziekenhuizen en instellingen moeten in bovengenoemde week eveneens toewijzingen 687 voor pinda kaas afhalen. Zij moeten opgeven hoeveel personen, geboren in het tijdvak 1925 tjn. 1930 in de Instelling aanwezig zijn. INLEVERING RANTSOENBONNEN VOEDINGS- EN GENOTMIDDELEN. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat detaillisten de rantsoenbonnen voor voe- dings- en genotmiddelen, welke voorzien zijn van de letter ,,A" en de aanduiding van het artiekel, alsmede de rantsoenbonnen met op druk „een rantsoen artikel C", „een rant soen artikel D", „een rantsoen artikel F", „een rantsoen artikel G" en „een rantsoen artikel H" voor het laatst bij de plaatselijke cistributlediensten kunnen inleveren bij de eerstvolgende Inlevering van genummerde bonnen voor de betreffende artikelen na 17 Februari a.s. INLEVERING SINAASAPPELBONNEN Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat handelaren In groente en/of fruit de bon nen B 73, C 73, D 73 en E 73 op 18, 19 of 20 Februari a.s. bij de plaatselijke distributie- diensten moeten inleveren ter verkrijging van toewijzingen no. 688. Op deze dagen moeten ook ziekenhuizen en andere bijzon dere instellingen ceze toewijzingen bij de distributiediensten afhalen. Deze instellingen moeten hierbij opgeven hoeveel personen geboren in 1925 of later in de instelling aan wezig Zijn. AANBIEDING TEENHOUT. De voorzitter van het bedrijfschap voor griend en riet deelt aan belanghebbenden mede, dat hij den datum, waarvoor te velde staand teenhout, -griendhout en -riet van het oogstjaar 19451946 te koop dient te wor den aangeboden, heeft bepaald op 15 Februari 1946. Reizende Modevakschool vraagt Bekwame Leeraressen voor het geven v. knip- en naailessen. Alleen zij. die een goede opleiding hebben gehad en ln staat zijn. zelfst. te wer ken, gelieven te solllclteercn onder No. A 146 aan N V Alta's Reclame Adv. Bur. N.Z. Voor- burgw. 298. Amsterdam. Kantoorruimte met telefoon, op druk punt, omgeving station. Br. met uit voerige inl. onder No. 142 N.V. Alta's Reclame Adv Bur. N.Z. Voorburgwal 298, A'dnm WONINGRUIL Zonnig modern vrfj bovenhuis te Dordrecht, bevattende; suite 3 slaapkamers, badkamer, kel der, huurprijs t 27 tegen gelijk soortige woning te Haarlem of omgeving. Huurprijs tot f 40. Vlasblom, p.a. Hoofddorpweg 24 III, Amsterdam (W.) Woningruil Keurige burgerwoning Leeuwarden 6 kamers, keuken, bijkeuken, voor- en achtertuin tje rullen voor woning te Haarlem. Brieven v.h. Veld, Kleverparkweg 68, Haarlem. Hoilandsch- Zwitsersche dame Wil Holl.-Zwltserschc dame die op 27 Nov. in den trein een pakje overgenomen heeft ter bezorging in Haarlem haar adres opgeven aan Dr. Doppler, Rusten burghcrweg 26, Bloe- mendaal. Personen-Auto te koop gevr. in prima st. uitsl, v. portie, teg. goeden pr. Géén handela ren Br. no. 249 Postbus 2, Am sterdam. Meubelen, Tapijten Gordijnen enz. of compl. Ie klas Inboedel (event, uit opslag) voor wo ninginrichting gercpatrleerden. Géén handelaren! Br no. 324 Postbus -2. Amsterdam. Het éne tientje doet het 1 Huizende Nederlander* •pnren maandelijk» een tientje. Duizenden wonen in HUN EIGEN HUIS met een renteloze hypotheek. Ook U kunt dit bereiken. Hoofdinspectie BMCKkeU*» Ttt. H'dam. TH «MO& Ztnil Kf vu gratis brockura Jto. (4 .Naam Air** Mevrouw RICHTERS, Roelofsstraat 48, Tel. 77..7(1.97, Den Haag. vraagt tegen l Maart in gezin met 3 kinderen NETTE DIENSTBODE Loon nader overeen t- komen. Werkster aanwezig. MAÖTUNEFA.BR. v/h GEBRS. FIGEE te HAARLEM vraagt LEERLINGEN TER OPL. TOT CONSTRUCTIE. BANKWERKER EN MACHINE-BANKWERKER Leeft. 14 t. en n». 17 jaar. Opleidingskasten van leereontract en avondschool worden vergoed. Alsmede EENIGE A ANK. EN JONGSTE BEDIEN DEN* v. adm, werkzaamh. op versohiH. afd. Aanm. van 9-12 en van 14-1C uur aan het Noorder Buiten Spaarne. WERKSPOOR N.V. te Amsterdam vraagt Eischen: volslagen vakman m. voldoende r in staat te werken naar teekening. Schriftelijke sollicitaties te richten aan Afd. Per.' Amsterdam. Persoonlijke sollicitatie na oproep. De KONINKLIJKE FABRIEK VAN RIJTUIGEN EN SPOORWAGENS J. BBIJNES, N.V. vraagt voos spoedige indiensttreding Een Kantoorbediende (mnl. of vr.) bekend met boekhouden, leeft, boven 19 jr en Een Aank. Kantoorbediende (mnl. of vr.) Aanmeldingen schriftelijk aan het kantoor Stationa. plein 14, Haarlem. Hi;WELT.) IvJongedame van goeden huize, zeer goed huish. onderl., sportlef; goed ontw. intelligente, jeugdige, aardige verschijning; vt. karakter, niet onbem., 35 jr., niet in gelegenh. om met heeren in conn, te komen, zoekt SEIUEI ZE KENNISMAKING met deg. energ. sociaal heer, liefst zakenm,, om na void. kennLsm. een gelukkig en ideaal huwelijk te stichten. Br. met foto «teerew. retour) onder no. 114113, Adv. Bur. Bolrek, Koningsplein 1, Amsterdam. DOOR jjEian 10% KORTING Voor 10 gulden cassabons EEN gulden contant terug

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 3