Jxam of J SAS5AT0GEN Indonesische kwestie van twee kanten bezien Nadere bijzonderheden over de verkeerssituatie te Haarlem De huiswerkenquete KORT EN BONDIG Dc afd. Haarlem van de V.D.J O. hieid Vrijdag een Indonesië-avond, waarbij de heer R. A Poeradiredja, voorzitter van het Verbond v. Indonesische burgers, de Indonesische kwestie van Indonesisch en dr. K J. Brouwer, director van het Zen dingshuis te Oegstgcest, van Nederlandsch 6tandpunt belichtte. De eerste spr. zeide, dat wat op de scho len in Nederland over Indonesië wordt geleerd, maar betrekkelijk weinig is en over het karakter van den Indonesiër wordt heelemaal niet gesproken Thans trachten enkele groepen hier het nationa lisme voor te stellen als een Javaansch fascisme Deze voorstelling is echter vol komen onwaar. De nationale beweging in den Archipel, in het begin van deze eeuy ontstaan, bemoeide zich aanvankelijk al leen met de ontwikkeling van de inheem- sche cultuur en de bewustmaking van den inlander. Zij ging zich pas met de politiek bemoeien toen zij het verlangen uitsprak, dat de Indonesiër aan den Nederlander gelijkwaardig zou zijn. Hierin lag geen anti-Nederlandsche, maar wel een pro- Indonesische tendenz. Men voelde zich tweede rangs burgers in eigen land. Wil er thans samenwerking komen, dan moet men beginnen met de gelijkwaardigheid en het recht op onafhankelijkheid van den Indonesiër te erkennen. Dr. Brouwer bezag de zaak van den kant van het belang en het recht, welke beide liggen binnen het raam van een, historisch gezien, noodwendig beloop. Maar midden Jn dit historisch gebeuren staat onze ver antwoordelijkheid als volk en als persoon. Het belang heeft eeuwenlang de verhou ding Nederland—Indonesië beheerscht, toen werd Indië gezien als kolonie, als wingewest. Nu zoeken de nationalisten een nieuwen levenszin. Zij willen zichzelf zijn. Spr. hoopte, dat zich op staatkundig terrein dezelfde ontwikkeling zal voor doen als op kerkelijk terrein reeds heeft plaats gehad, dat n.l. de Indonesiërs in hun eigen zaken het laatste woord heb ben. De Koninklijke boodschap van Dec. 1942 mag niet worden uitgehold en dn Brouwer geloofde, dat de nationalistische leiders weten, dat zij van ons volk profijt kunnen hebben, mits het als dienaar wil meewerken De avond werd verder opgeluisterd met declamatie van Willy Ockeloen, met h3t voorlezen van een schets door mevr M. H. SzekelyLulofs en Javaansche dansen. Er werd voor Simavi gecollecteerd U i ft,* dier ^gn: V.D.J.~ n afd. Haarlem, de heer J J. Voogd opende en sloot met een kort woord. Wederopbouw bL~mel Sanatogen j. In dezen tijd van wederopbouw speelt Sanatogen ook weer een grootc rol Het eiwit- en phosphorrijke Sanatogen brengt gezondheid en werkluie, een uitspraak be vestigd door meer dan 25000 doktoren I Haal nog heden een busje I Uw apotheker of drogist heelt ze weer en ledige bussen hoeft U niet meer in te leveren I Het zenuwsterkende voedsel Adv. Er komt een vriend vanavond De a/deeling-storm van het Amsterdamsch- Rotterdamsch Tooneelgezelschap heeft met «lit stuk een goede keuze gedaan. Voor een vollen schouwburg met een enthousiast pu bliek Is de vertooning ook in Haarlem een succes geworden, waartoe behalve de tus- schen een schilderachtig decor van Jacques Snoek met élan en overgave spelende acteurs stellig ook het op de tijdens de bezet ting ontstane sentimenten werkende onder werp, dc spannende Intrigue en de verras sende ontknooping het hunne hebben bijge dragen Reeds het ongewone milieu, waarin de ge schiedenis den toeschouwer verplaatst, wekt de belangstelling. Al deze zonderlingen, van wie men aanvankelijk niet weet, wie inder- «laad geestesziek zijn en wie simuleeren, wer den aardig getypeerd zonder dat de spelers in de charge vervielen. Een hunner, Johan Flolct, kreeg zelfs een open doekje. Centrale figuren waren Wim Grelinger als de dokter. Han Bentz van den Berg als „commandant Gérard", Adolf Rijkens als de Duitsche kapitein en spion Carl Brandt, «lias Dokter Tiller, en Myra Ward als Hélène, het Joodsche meisje, dat de dupe werd van den vijandelijken indringer, dien zij na de ontdekking zijn gerechte straf niet bespaar de. Mooi was haar spel Inzonderheid in de slot-scène, waarin zij de menschclijkheid der vrouw tegenover het onmenscheltjk „plichts gevoel" van den Duitscher stelde. Rijkens had in zijn dubbelzinnig optreden een moei lijke rol; wat ons hierbij trof, was zijn mimi sche gave om, zoodrn hij ontmaskerd was en zichzelf kon zijn, ook In gelaatstrekken en oogopslag terstond het typisch-Duitsche ka rakter aan te ncmen.II. G. CANNEGIETER. Wij ontvingen eenige brieven van lezers, waarin wordt aangedrongen op het behoud van de tram, omdat diCj vooral voor ouderen, een gemakkelij ker vervoermiddel is dan de trolley- of autobus. In verband daarmee hadden wij een onderhoud met de directie der N.Z.H. Op onze vraag, of het juist was, dat de N.Z.H. op het standpunt staat, dat het gewenscht is de tram te liquidce- ren, omdat het ongewenscht is groote kapitalen te besteden aan de noodzake lijke vernieuwing van materiaal en baan, werd ons medegedeeld, dat de zaak anders ligt. In den loop der jaren kreeg de N.Z.H. de overtuiging dat het publiek het ge- Wenscht acht, dat de tram uit de stad verdwijnt, omdat het in de nauwe stra ten een verkeersobstakel is geworden. Ook het gemeentebestuur is tot die overtuiging gekomen. Bij de daarop ge voerde onderhandelingen heeft de N. Z. H. zich tegenover de gemeente bereid verklaard de tramlijn op te heffen, evenwel onder het beding dat de N.Z.H. die oude rechten heeft de exploitatie zou krijgen van alle open bare vervoermiddelen in de gemeente. De deskundigen van de gemeente ston den op het standpunt, dat de verschil lende lijnen bereden moeten worden met trolley-bussen. De N.Z.H. heeft zich' daarmede vereen'gd. Op deze basis worden dus de onder handelingen gevoerd. De N.Z.H. heeft thans eenige ambte naren naar Engeland gestuund in ver band met bestellingen, die de maat schappij daar reeds langen tijd heeft loopen voor het gewone herstelwerk. Deze heeren zullen ook kennis nemen van de nieuwe dingen die aan de over zijde van het Kanaal te zien zijn op het gebied van het vervoer. Natuurlijk zul len zij zich ook op de hoogte stellen van trolleybussen. Evenwel nog geen aankoop. Rüdcn de trams op Zondag? Wij vernemen dat de N.Z.H.-airectie er op heeft aangedrongen om zooveel electriciteit toegewezen te krijgen, dat de tram op 1 April op Zondag kan gaan rijden. Eenige toezegging is nog niet gedaan. De tramdirectie weet dat de kolenpositie in ons land op dit oogen- blik nog ongunstig is, maar zij hoopt dat tegen het voorjaar de behoefte aan huisbrand verminderen zal, zoodat dan de toewijzing aan fabrieken en vervoer bedrijven wat ruimer kan worden. De tariefsverhooging Wij hebben reeds gemeld, dat de N. Z. II. aan de Prijsbeheersching toe stemming gevraagd heeft om haar ta rieven te mogen verhoogen, omdat dit noodzakelijk is door de verhoogde ex ploitatiekosten. De toestemming is evenwel nog niet verleend. Naar wij vernemen betreft het hier een algemee- ne verhooging der tarieven, zoodat daar ook het algemeene dubbeltjes-tarief onder zal vallen. PREDIKBEURTEN KONDAG 17 FEBRUARI HAARLEM. Ned. Herv. Reik. Gr. Kerk. 10: Ds. Barendrecht. Nieuwe Kerk 10: Da. P. J. Mackaay 7: Ds. H. E. Beker Noorderkerk 9 en 10.45: Dr. E. Enimen 7: Da. P. J. Mackaay. Oosterkerk 10: Ds. I. P. van der Waal 7: Ds. J, C. J. Jörg, te Nw. Vennep. Bakenesserkerk 9.30: R. Flip. Klndcrkerk 10.45: Ds. D. Tromp, te Amsterdam. Jeugd dienst. Kapel Bethel; 9.30: Ds. W. J. van Elden, Kinderkerk. 10.45 Ds. W. J. van Elden. Stads Evangelisatie. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist te Gouda, /ultlerkjipel 10: L. J. Pasman, Evang. te Haarlem. 4: J. Kits. Zeist en L J. Pasman. 7.45. Jeugdsa- menkomst. Sprs. J. Kits en L. J Pasman. Opwekkingssainenkoinsten. Donderdag 3. Ds. C. J. Hoekendijk, Baarn, Zang door Adriaan Pape. Vrije Evang. Gem. 10 en 5. Ds. D. J. du Fossé. 10: Kinderkerk. Evan gelisatie Fr. llalsstr. 7.30: Th. v Itavesteln Egiise Wallonne Dlmanche 17 Févrler a 10 h. 30: Service présidé par mr. Ie pasteur M. Jospin, a 19.30 h. Réunion du groupe de Jeune: chéz mr. Ie Dr. J R. H. de Smldt, Spaarneiaan 8, Haarlem. Christian .Science 10: Ned. taal. 11 15: Engelsche taal.Evang. Lutli. Gein. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gein. 10.30: Ds. Hoekcma (Dienst v. ouderen en Jongeren). Vrfjz. Herv. 10.30:' Ds. J. Heidlnga, Item. Gercf. Gem. 10.30: Ds. G. J. Sirks Rem. Pred. te Amsterdam. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk 10: Ds. J. W. Siertema 5: Ds. Js. v d. Linden. Wllhel- minakerk 10: Ds. A. M. Boeylnga 5; Ds. L. Hoorweg. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. L. Hoor weg 5: Ds. J. W. Slert6ema. Geref. Kerk (art. 31 K.O.) In de Chr. Gcr. Kerk. Flores- straat 9: Ds. G. Reyenga, van Vleuten. In de Rem. Kerk, Wilhelmluastr 3: Dezelfde Geref. Gemeente. Dinsdag 7.30: Wyttng. Vrijdag 7.30: Ds. Ligtenberg. Baptlste Gent. 10 en 5: Ds. T. Jansma 8: Jeugddienst (geb. Salem), la-ger «les Hells 10 en 8: G. Jouvenaar, Majoor. Pinkstergemeente 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Gemeente des Heeren 10 en 5: Openb. Godsdienstoefe ning. Gemeente Gods 9.30: Godsdienstoefe ning. Soefi-Hewcglng (Universeele Eere- dlenst) 11.15: MeJ. C. D. Voüte. Hersteld Apost. Zendlngsgem., Wllhelminnstr. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dlngsgem. Jacobljnestr. 10 en 6: Godsdienst oefening. Ned. Ver. v. Spiritist. „Harmonia" 10.30: WijdingsmorgenGebrs. GmcllR Mcy- link. Het Kozekritlscrs Genootschap 7.15: Tempeldienst. J. Leene. Chr. Geref. Gent. 10 en 3.30: Ds. M. Hol- trop, van Hilversum HAARLEM-NOORD. Ned, Herv. Kerk. Ju- llanakerk 10: Dr. H. v. d. Loos. 3: Ds. G. Koch, Intrede Immanuëlkerk 10: Dr. M. v. d. Voet. bevestiging van Ds G. Koch. Kon. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. H. J. Plagge- mars. Gedachtenisdienst. Medew. Zangkoor. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. W. Spllethoff. 7: Ds. A. van Blemen. Iioopsgez. Gem. Ml- nabassastr. 10.30: Ds. Daalder. Geref. Kerk. Noordschoterkcrk 10: Ds. Js. v. d. Linden. 5: Ds. A. M. Boeylnga. Chr. Geref. tien). 10.30: Leesdlenst. 6: Ds. M. Holtrop, Hilver sum. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk Wilhelminaplein. 10. Ds. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Dr Brlët, Jeugd- kerkdlenst. 5: Ds. Bartlema. Ned. Prot. Itond 10.30: Ds. P van der Veer, Voorg. Vrije Gem Amsterdam. Geref. Kerk. Koedlefslann 10: Ds, W. C. v. d. Brink 5: wis. A. Dondorp. Camplaan 10: Ds. A. Dondorp 5: Ds. W. C. v. d Brink Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Hee- renweg 141 8.15 en 14.30! Ds. G. Staal, van Groningen. AERIIENHOCT. Ned. Herv. Kapel 11: L. J. Bloemsmn. hulppred. Relig. Kring 10.30: Ds. G. J. Waardenburg, Ned. Herv. Pred. te Haarlem. BENTVELD. Geref. Kerk. In de Herv. Kapel. 3 30: Ds. A. Dondorp. tc Heemstede. (Vanaf beden zijn de morgendiensten ge combineerd met Zand voort). BENNKBROEK. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. J. G. Lekkerkerker, BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk 10! Ds. J. C. van Dijk. 7.30: Jeugddienst Ds J. C. van Dijk. Ned. Prot. Bond. 10.30: MeJ. Dr. N. A. Bruining, Hv„ Rijswijk. Vr^e Kath. Kerk (Haarl. Gem.) 10 30: Gezongen H. Mis OVERVKEN. Ned. Herv. Kerk 10 30: Dr. Ch. de Beus. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: A. C Brórens. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. 10: Ds G H. van der Woord. West. Kon. Em maschool, Raafstr. 10: Ds. H. J. Plaggemars Gedachtenisdienst. Medew. Zangkoor. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. 9.30: L. J. Bloemsmn, hulpprediker, Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. H. Brinkman, te Amerongen. Gevolgd door een enquete onder de directeuren In ons vorig nummer gaven wij een overzicht van het resultaat der enquête, door de Vernieuwingscommissie gehou den onder de leerlingen van de Gym nasia, H.B.S.-en en de Lycea in Haar lem, Bloemendaal en Velsen, over het huiswerk. De Vemieuwingscommissie heeft nu aan de directeuren der betrokken scho len gevraagd: Geeft de uitkomst der enquête u aan leiding tot het instellen van een huis werkregeling ctë tot herziening van de bestaande? Is men van meening, dat het gemid delde aantal uren huiswerk, gezien de huidige omstandigheden, te hoo/ is? Geeft de uitkomst der enquete aan leiding tot het instellen van een proef werkregeling of herziening der be staande? Geeft de enquête u aanleiding tot het oordeel dat het tempo van het onder wijs in het algemeen te snel is en acht u het mogelijk hieraan tegemoet te ko men, speciaal met het oog op Het bij zondere karakter van het eindexamen in dezen cursus? Welk Is uw oordeel aangaande: a. handhaving van een ochtendroos- ter in normalen tijd? b. een huiswerkloozen dag, bijvoor beeld geen huiswerk op Maandag? c. een stelsel, waarbij een deel van het huiswerk op school gemaakt wordt? d. de facultatieve mogelijkheid huis werk op school te maken in de vrije middagen? e. de vraag of een van deze mogelijk heden gedurende dezen cursus te ver werkelijken is? f. beschouwt u het verenigingsleven op uw school als louter ontspanning of als een integreerend deel van de alge meene vorming uwer leerlingen? Zoo ja, welke taak ziet u daarin voor de docenten? Weerbericht Geldig tot Zondagavond. Brekende bewolking. Noordwestelijke wind, die in het Noorden des lands en in de kustgebieden krachtig wordt; aanvankelijk zwaar bewolkt, later wisselende bewolking; eenige regen, minder zacht. Jubileum C. J. Mieras De heer C. J Mieras is Vrijdag gehuldigd- ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als directeur van den Keuringsdienst voor waren In het gebied Haarlem. De heer A. van Driel sprak namens de directeuren van gemeentebedrijven, dr. D. Mo) namens de diieeteuren van keuringsdiensten'in Neder land, dr. de Fouw als inspecteur van de volksgezondheid en drs. J. J. Luijten namens het personeel. Er werden geschenken en bloemstukken aangeboden. KATH. MIDDENSTANDSVEREENIGING De afdeellng Heemstede van de Kath. Mid- denstandsvcreenlging is weer verrezen. Als bestuursleden zijn gekozen de heeren E. v. Lent, A. Nijcnhuis, J. Preijde, A, Verdon- schot en W. Hendriks. Feestavond Haarlems Gem. Koor De uitvoering van D' Jndy's Légende dla- matique ,,Le Chant de la Cloehe" de 3do te Haarlem: Toonkunst In 1896, de C. O V. pl.rn. 1920 op het Jubileum-concert van H. G. K. is een prestatie geweest, die eerbied afdwingt voor allen die haar hebben voorbe reid en verwezenlijkt', het allermeest voor den dirigent Jan Boada.die van de oprichting af aan de muzikale leiding van II. G. K gehad heeft en dus nu als zoodanig eveneens zijn zilveren jubileum vierde. Gezien dc ge weldige moeilijkheden die het werk aan koor en orkest biedt mag men kleine onvolmaakt heden, die hier en daar voorkwamen, b.v. de minder mooie klank van het koper in de In troductie van Tafereel I en van de fluiten bij de solo der Moeder en van dc tenoren iets~later, hoogstens even noemen, maar niet de groote vwaardeering voor het geheel doen verminderen. Wat het koor presteerde in de gevaarlijke chromatische modulaties b.v. van het slotkoor was voor een dilettanten- ensemble werkelijk buitengewoon. Ook de solisten hebben kranig werk gele verd: in de eerste plaat^-de tenor Han le Fèvre In de veeleischeride partij van „Wil helm", voorts de sopranen Greet Koeman en Lien Koster en de bas Herman HüJsmann, dan ook de koorleden J. Hoveling, P. Artier, B. Bos en J. Lagas. Afzonderlijke bespreking zou teveel plaatsruimte vergen: moge dus een woord voor allen gezamenlijk voldoende zijn. Jammer was de hinderlijke verstoring van het slot van den Proloog door trommel- rumoer buiten de zaal. De huldiging van den dirigent begon in de pauze. Jos de Klerk offreerde namens vele muziekvrienden een geschenk in couvert, de voorzitter van H. G. K. een dito „voor een vacantiereis". Na afloop der uitvoering werden ln de Tuinzaal de huldebetuigingen, nu ook voor Bestuur en Feestcommissie, voortgezet namens het M. K. „Proza en Poëzie", dat ook meegewerkt had (geschenk aan Booda), na mens de Jubileumscommfcsie (f 1000 voor de kas van H. G. Knamens de II. O. V., wier orkest altijd meegewerkt heeft, namens het Zaansch koor „Dan. de Lange" en nog ver schelden andere vercenlgingen. De voorzitter van H. G. K. beantwoordde alle sprekers geestig. Een schat van bloemen prijkte al lengs op de bestuurstafel, ook een fraaie mand met vruchten, den dirigent aangebo den. Ook deze laatste sprak een kernachtig woord. Mijn persoonlijke hulde voor hetgeen H. G. K. en zijn leider in die 25 laar bereikt heb ben, wil ik hier bijvoegen. ZIJ hebben een Bach-cultus en -traditie hier gevestigd, die groote waardeering verdient, den humor in de concertzaal gebracht Wagenaar's „De Schipbreuk", etc., en ook moderne werken, b.v. van Kodaly. geïntroduceerd. Daarmee heeft H. G. K. zich een vaste en hooge plaats in het Haarlemsche muzikale leven verzekerd. K. DE JONG Scheepsberichten Te Rotterdam aangekomen 14 Febr.: „Bjarne Alia" (Am.) van Baltimore, Waal haven 52, kolen; 15 Febr.: „Eems" (Ned.) van Londen, Parkhaven, stukgoed; „Dog- gersbank" (Ned.) van Londen. Schiehaven cement; „Hast 4" (Ned.) van Delfzijl, Park haven, ledig; „Mecklenburg" (Ned.) van Harwich, Jobskade, passagiers;'„Orania" (Noorw.) van Stavanger, Waalhaven 17, ledig; „Tilly" (Ned.) van A'dam, ,,Vega (Zweden) van Gesle, 1 Jsselhavcn, stuk goed; „Kaap Falga" (Ned.) van New-Port, „Lynn Trader" (Eng.) van Harwich, Lek haven, stukgoed. Rott. Lloyd: „Kota Gede" 13 Febr van Port Said vertrokkc*n19 Febr. te Marseille verwacht; „Sibajak" 14 Febr. van Poft Said vertrokken: „Boschfontein" Febr. van Suez vertrokken naar Sayron; „Rem brandt" 5 Febr. van Balbao vertrokken, gaat via Panamakanaal naar Indië; „Ke- doc" passeerde 15 Febr. Guardafui. Mij. Nederland: „Singkep" van Cadiz 13 Febr.- op weg naar Hampton Road. Bioscopen PALACE. „Tarzan's gevaarlijkste avon tuur" beleeft hij ln de binnenlanden van Guatemala, in do athle^lsche gedaante van Herman Brlx, „olympisch kampioen". Hui veringwekkend zijn de belevenissen van de kleine expeditie op zoek naar de goudschat der Azteken. Tarzan vecht met leeuwen, luipaarden, wilden en schurken. De liefde speelt geen rol in deze film, maar sensatie is er bij emmers vol. In het voorprogramma een aardig filmpje voor hondenllefhebbers en een grappige tcekenftlm van Jaap de Be ver, die een huls bouwde. LUXOR. Barney Glasgow (Edward Ar nold) is de belichaming van den primitieven Amerikaan, die met nietsontziende energie en ten koste van alles de dollarkroon op het harde hoofd wil dragen. Daarmee bedriegt hij de liefde van de doör hem van den onder gang geredde Lotta, en tegelijk bedriegt hij zichzelf. Dit bespeurt hij pas later, als een wilde liefde ëoor Lotta's dochter hem zich belachelijk doet maken. Een Amerikaansche film met oer-elementen, die ondanks zijn groote lengte de aandacht vasthoudt en door zijn typeering bekoort. Het Is jammer, dat de titel „Come and get it" blijkbaar als onvertaalbaar moest worden beschouwd. REMBRANDT. In de schaduw van den komenden oorlog komt de longe advocaat, wiens hart naar de zee trekt (Jan den Har- tog) op de plaats waar hl) zich thuis voelt: de Koninklijke Marine. Zijn Jonge vrouw (Lily Bouwmeester), die geen zeemansvrouw wilde zijn, verzoent zich er echter mee, zij het pas na een hevige echtelijke crisis. Het is lang geleden, dat hier een Noder- landsche film draaide. „Ergens in Nederland" onder regie van Ludwlg Berger is geen gloednieuw product, maar het kan een nieuw begin zijn van meer Nederlandsehe speel films. Ook ln fotografische kwaliteit zullen zij zeker kunnen wedijveren met bultenland- sche voortbrengsels. FRANS HALS. Charles Boyer Is in „Roes" nu gelukkig eens niet de zoete, lieve ideale man, doch een soms brute hoek in een vierhoeksverhouding, die echter reeds spoe dig een driehoeksverhouding wordt. Charles is ditmaal scheepsbouwkundig Ingenieur, ge trouwd en ln het bezit van een zwager die hopeloos verliefd is. Als hij naar Patijs gaat om de zaak van den verliefden jongeman te bepleiten, wordt hij zelf verliefd op het grll- dige wezentje, dat uitstekend door MJchèle Morgan vertolkt wordt. De zwager ls weldra zijn eigen leed vergeten, doch daarmee begint eerst dat van de drie anderen. De film wordt voortreffelijk gedragen door de twee reeds genoemde spelers en LIsette Lanvln, met haar rol van de verlaten vrouw. BINNENLAND Voor de reconstruc tie bevolkingsregisters zal het rijk de gemeen tebesturen ter tegemoet koming ln de kosten een bijdrage verJeenen van 75 pet. Voor dc KLM wordt 4 Maart een belangrijke dag. Dan worden weer 3 lijnen geopend, zoodat er dan 7 in totaal zul len zijn. Ook wot'den dan weer de vaste lijndiens ten op Londen en Parijs heropend. Hulsvrouwen le Gro ningen hebben een druk bezochte vergadering gehouden om te protes- teeren tegen de duurte. Betoogd werd dat de loonen te laag en de prij zen te hoog zijn. Er zijn moeders van groote gezinnen die hun bon nen moeten verkoopen. Alph. Diepenbrock, de bekende componist, overleed 23 jaar gele den. In Amsterdam wor den Dlepenbrock-feesten georganiseerd. Het pro gramma vermeldt ook een tentoonstelling. Autobussen. Op een vraag van een Kamer lid deelt de minister mede, dat de Ned. Spoor wegen reeds voor de be vrijding 400 busopleggers hadden gekocht en later nog 500 groote en 425 kleinere autobussen heb ben aangeschaft, met annuleering van het koopcontract voor 160 busopleggers. Door hulp der regeering krijgen de autobusondernemers 640 autobussen en 450 auto- buschassis ter beschik king. Teekeningen van Fransche meesters zijn thans te Amsterdam tentoongesteld in het Stedelijk Museum. Nog nimmer in Nederland van 19de eeüwsche tee keningen van bekende Fransche meester^ zoo'n interessante collectie te zien geweest. De raad voor de scheepvaart, het rechts college op gebied van de zeescheepvaart, ge vestigd te Amsterdam, ls thans weer samen gesteld, zoodat het zijn taak hervatten zal. Het echtpaar Wage naarBuavalda op Ame land, werd verblijd met dc geboorte van een drieling. De drie meisjes en de moeder maken het goed. Muziekonderwijs. Ingesteld is een rijks commissie van advies in zake het muziekonder wijs. Voorzitter is Sem Dresden. Tot leden zijn o.a. benoemd de heeren Willem en Hendrik Andriessen. Tijdens den oorlog werkten in ons land 210 centrale keukens. Alles wordt geliquideerd. De rijdende keukens gaan naar Indië. Prins Bernhard heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de staats mijn „Emma". Haarlem en Omgeving. lfct echtpaar B. J. Reiber—A. H. Reiber— Dekker, woonachtig Bad huisstraat 15 te Haar lem viert op 4 Maart zijn gouden huwelijks feest. Op 26 en 27 Februari en 1 Maart geeft de heer W. Doylestam van de Christophorus-pad- vindersgroep een revue onder den titel „Pieker maar niet" ln de zaal van de scholen aan het Teylerplein.- De heer P. Nouwens, thans werkzaam als chef van de afdeeling Offset drukkerij A van de N.V. Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting hoopt op 7 Maart den dag te herdenken waar op hij, 25 jaar geleden, bij genoemde N.V, ih di.enst trad. In het Jeugdhuis aan de Donkere Laan te Bloemendaal zal Zon dag 24*Februai I des mid dags te half vier. in een JOijeenkomst van Her vormde Jongeren van Haarlem en Omstreken, Mr. Sake C. van der Wall spreken over de politie ke constellatie van het oogenblik, speciaal met het oog op de naderen de verkiezingen. Onze oud-stadge noot ds. C. Vecnhof te Utrecht heeft de benoe ming lot hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool der Gere formeerde Kerken (on- derh. art. 31 K O) te Kampen aanvaard.

Haarlem's Dagblad | 1946 | | pagina 2